„Geen noodzaak tot stoppen vereniging" EMU VVV-hestuur over rapport TESO, TVO en RST De cirkel „Vier vuiste in 't kwadra VERVOLG VAN PAG. 1 Toeristen mogen nu wel op N.H. toren Duivenvlucht Rapport TESO, RST en TVO Texelse karateka trainden in Papendal Orgelconcert in N.H. kerk Oosterend Andere uitslag keverrace Fietspad langs Hoornderweg Gortersmient mag bungalows bouwi PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 19 JUt Over de toekomst van de Texel- promotie is ai veel geschreven en wordt, juist in deze maanden, ook veel gesproken, ledereen is er allang van overtuigd ,,dat er iets moet gebeuren" en die vage wens is het afgelopen jaar gelukkig vertaald in meer concrete voorstellen. Vorige jaar zomer Hep de werkgroep promotie op de klippen door onenigheid over het wel of niet inhuren van externe deskundigheid. Het voortouw dat Teso-directeur Hoo- gerheide heeft genomen door VVV, TVO, gemeente en RST weer rond de tafel te roepen en zelf een eerste voor zet te geven door het beschikbaarstel len van geld was een goede en moedi ge zet. Hoogerheide schreef zijn noti tie Bij een verlopend getij" en daarop volgde, na overleg met anderen, het rapport dat de opheffing van de VVV a/s vereniging vraagt. Een voordeel van dit rapport is dat de discussie over Texel-promotie en de rot van de VVV daarin hervat zal worden. Het rapport is zeer concreet maar op één punt volstrekt irreëel. De veron derstelling dat de VVV zichzelf zal op heffen is, zelfs met een VVV die zich na het uit elkaar spatten van de werk groep promotie steeds meer flexibel opstelt, bijna een utopie. Veel zaken bij de VVV kunnen beter én dat is iets wat directie en bestuur het laatste jaar zeker geleerd hebben. Aan de andere kant zegt het bestuur terecht dat de huidige VVV één van de beteren van het land is en zo'n baby moet je niet met het badwater weggooien. Teso, RST en TVO willen die baby ook in de teil houden maar de vaders en moeders kunnen wat hen betreft ver trekken. Een suikeroom met veel geld zal het kindje wel even wassen. Die in stelling van beter weten, die duidelijk doorklinkt in het rapport siert de orga nisaties niet en doet denken aan de hooghartige houding van de VVV 12 maanden geleden. Wat dat betreft is de cirkel rond. Degenen die menen te weten hoe het moet hebben hun zegje gezegd en met alle visies in de hand moet het nu mogelijk zijn een grandi oos beleid te maken. De gemeente zal (wederom) de draad moeten oppakken waar die bij het uit elkaar gaan van de promotie werkgroep is blijven liggen. Het wach ten is op het structuuronderzoek van buro Oranjewoud maar in de tussentijd kan de gemeente als instantie boven de partijen" het goede en gelijkwaar dige in de geventileerde ideëen als concrete voorstellen op de onderhan delingstafel brengen. Dat betekent niets anders dan het stoppen met pri- vémeningen geven. De boksers uit de ring en nu samen verder voor de toe ristische toekomst van Texel. Alle kop pen zitten ook na dit rapport nog niet in één zak maar als een zakelijke wet houder zich er met gedreven ambtena ren in vastbijt en alle partijen nog een beetje inschikken moet het kunnen. Dan zijn wij alleen nog benieuwd of alle partijen ook de bedragen op tafel kunnen leggen die het recente rapport nodig acht. ,,De grote positieve doorbraak is dat in ieder geval twee be langrijke instanties bereid zijn geld beschikbaar te stellen voor een bredere verkoop van het produkt Texel, maar het is niet nodig dat de VVV als vereniging wordt opgeheven. Je moet promotie bedrijven in relatie met wat je als eiland te bieden hebt. De wensen van al onze leden, grote en kleine, moeten daarin een woordje mee kunnen blijven spreken. We verwachten dan ook niet dat de leden dit najaar zullen besluiten hun invloed in de VVV op te heffen", aldus de eerste reactie van VVV-bestuurslid Martin Warnaar op het rapport dat Teso, RST en TVO uitbrachten met het voorstel de VVV als vereniging spoedig op te heffen en te starten met de Stichting VVV Texel Promotion. Ook VVV-voorzitter Harry Wuis is mild in zijn kritiek en ervaart het als positief dat de bereidheid bestaat om met forse bedragen over de brug te komen om een be ter en breedschaliger promotiepro gramma te kunnen bieden, maar het feit dat daarbij meteen wordt geëist dat de leveranciers van de accommodaties geen of veel min der inspraak kunnen uitoefenen op de verkoop van hun accommodatie stuit beide VVV-bestuurders tegen de borst. Daarbij moet worden opgemerkt dat deze eerste reactie geldt namens het dagelijks bestuur. Het algemeen bestuur moet nog een oordeel vellen over het rapport, maar Wuis en War naar verwachten niet dat dat anders zal luiden dan de mening van het da gelijks bestuur. Promotie is mooi maar we willen niet het risico lopen dat dat gebeurd zon der de mensen waarvoor die promotie bedoeld is. Je moet feeling houden met wat er op Texel gebeurt op toe ristisch gebied en met de mensen die met elkaar Texel verkopen." Warnaar en Wuis zeggen het niet met zoveel woorden maar het dagelijks bestuur vindt het principieel verwerpelijk om de VVV-leden ,,aan de kant te zetten". Grote wensen Grote geldgevers mogen grote wen sen hebben maar dat betekent niet dat de kleineren dan uit de boot moeten stappen. Wat Teso, RST en TVO wil len kan ook met de VVV als vereni ging." Met nadruk zegt de VVV- voorzitter dat bestuur en directie alle medewerking hebben gegeven om de wens van Teso, TVO en RST om de VVV eens van buitenaf door te lichten en te vertalen in een toekomstvisie" snel tot werkelijkheid te maken. ,,We hebben van harte meegewerkt om het onderzoek van deze drie clubs niet te stagneren. Het bestuur is zelf ook al geruime tijd bezig om de VVV intern beter te laten draaien en elke opbou wende visie in deze is welkom." Weinig nieuws Wat betreft het gepresenteerde promo tieprogramma zijn beide bestuurders van mening ,,dat er weinig nieuws on der de zon is." ,,Het hele rapport maakt een oud plan, waarover dé werkgroep Texelpro- Harry Wuis, voorzitter van de VVV: „We denken er niet over de vereniging op te heffen". motie zich vorig jaar ook heeft gebo gen, concreet. Voor het eerst zijn daarbij geldbedragen genoemd en zelfs al toezeggingen gedaan. Dat is het meest positieve want in het verleden werd alleen maar over promotie ge praat zonder het noemen van bijdra gen van mogelijke partners." Wuis zegt dat het bestuur en directie in eigen huis nog steeds druk bezig zijn met het opzetten van een ,,meer efficient apparaat" en daarover ook overleg met de gemeente hebben ge voerd. ,,Er wordt kritiek geuit op de VVV en dat is soms terecht. De VVV moet ook meer feeling krijgen met de ach terban en de wensen van de leden. Daarom willen we graag kritiek die za ken toevoegt en niet de hele tent af breekt", aldus Warnaar. Het grootste verschil in de visie van de rapportschrijver en de VVV heeft te maken met de verenigingsvorm. Wuis: ,,Ons oude plan ging er van uit dat er een aparte poot bij de VVV zou ko men voor promotie. Die poot mag een stichting of een bv zijn, dat maakt niet uit, en daarin wordt een promotiebe leid en bedrag vastgesteld, waarna de VVV dat beleid kan uitvoeren." De VVV bestuurders menen dat de stichtingsvorm die nu wordt voor gesteld zo kan worden „aangehaakt" bij de VVV. „Daarvoor hoef je de hele club niet op te heffen en de bestuur ders van de partners die geld geven hebben net zoveel te vertellen over besteding van dat geld dan in de door henzelf voorgestelde organisatievorm." Goede wil Harry Wuis denkt dat het rapport, sa men met andere visies die in het verle den over promotie zijn gepresenteerd nu moeten leiden tot een keuze uit al „het goede, opbouwende wat al is ge zegd". „Desnoods komt er opnieuw een werkgroep promotie. De tijd van lange tenen en privémeningen ligt ach ter ons. ledereen is in principe van goede wil en met het onderzoek van bureau Oranjewoud erbij zal een com promis tot stand moeten worden ge bracht." Harde voorwaarde voor het VVV-bestuur is echter dat deze instan tie zichzelf niet gaat opheffen om daarna personeel en directie over te dragen aan welke instantie dan ook. „We vinden wel dat een klein comité zich het beste met slagvaardige pro motie kan bezig houden en ook moet bepalen wat er met het geld gebeurt maar een klankbord op de achtergrond is ook nodig. Anders bestaat het ge vaar dat zo'n stichting een eigen leven gaat leiden." Wuis en Warnaar zijn wel tevreden over het gedeelte in het rapport waar gewezen wordt op de gemeentelijke verantwoordelijkheid om het VVV-I- pakket te subsidiëren. „Er wordt goed duidelijk gemaakt wel ke VVV-kosten in principe voor reke ning van de gemeente moeten ko men". Het algemeen bestuur zal zich binnenkort uitspreken over het rapport structuurwijziging Texel-promotie. De formule die Terence Hill Spencer voor het eerst bij elkaai" bracht in „They call me Trinity"» nu al zo'n 17 films lang en erisft geen aanwijzing dat hun succes; slijtage onderhevig is. Het publiek over de hele wereldj op die goedmoedige beer die met grote tegenzin, maar danuul ermate drastisch, zijn tegenstand •monteert en zijn volslagen immor maar in alle opzichten knappere^ ker in het kwaad. „Vier vuisten in 't kwadraat" zalf reputatie niet aantasten want hel Is een van de betere in de reeks sue10 sen. Het verhaal is, zoals te doen bruikelijk, op de zijkant van een ferdoosje met een dikke viltstift vertellen, maar het is gelardeerdi 11 een geweldig aantal grappen - meeste perfect getimed die ii adembenemend tempo worden voorgeschoteld. De vele vechtscènes, bij Spencer, Hill het zout in de pap, die doorg toch al op de grens van het bespo lijke balanceren, gaan er nu af en onbekommerd over heen, maar hi fect is groter dan ooit. Je blijft la; vooropgesteld natuurlijk dat je.(zo het de ware liefhebber betaamt).1 bent eventuele intellectuele vermo uit te schakelen en de door oogkl 0 pen verkleinde blik op oneindig te j ten. Al met al een heel leuke vals y film voor het hele gezin waarmee heel even het mogelijk matige vergeet. De allernieuwste Bud en Terence Hill in „Vier vuisten kwadraat" is te zien in het City ter vanaf donderdag to.t en met dag, aanvang 20.00 uur. In de nachtvoorstelling van vrijda51 „Meisjes met beroepsgeheim".' intieme rolprent begint om 231. en is toegankelijk voor personem Jf 18 jaar. De kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde kerk uit Den Burg heeft ongetwijfeld gedacht „drie keer is scheepsrecht" want hun derde verzoek om toeristen de to ren van de N.H. kerk te mogen la ten beklimmen is door het college, na twee afwijzigingen, vorige week gehonoreerd. Eind juni besloot het college nog dat toeristen vanwege o.a. de steile trap pen de toren niet mochten beklimmen op voor Den Burg toeristische dagen zoals tijdens de maandagmarkt en op folklorewoensdagen. Een tweede inspectie van de afdeling bouw- en woningtoezicht heeft geleerd „dat het beklimmen van de toren on der voorwaarden wel mogelijk is, hoe wel dit niet tot de conclusie leidt dat de toren veilig is." Het college verleent nu toestemming de toren bij wijze van proef één zomer open te stellen voor toeristen onder de volgende voorwaarden: beklimmen is alleen toegestaan onder toezicht van een door de kerkvoogdij aan te wijzen excursieleider en het maximum aantal bezoekers dat in één keer de toren op mag, mag niet meer zijn dan 10. In en op de toren is roken verboden, schade die wordt aangebracht aan gemeente eigendommen komt voor rekening van de kerkvoogdij en de gemeente aan vaardt geen enkele verantwoordelijk heid voor deze activiteit van de voogdij. De wedvlucht van duiven vanuit Strombeek had zaterdag met zuid westen wind een goed verloop. Er wa ren 45 jonge Texelse duiven in con cours. De start was om 7.15 uur en de eerste duif kwam binnen om kwart voor elf. Uitslag: M. de Waard 1, 2; H. Hoogerheide 3, 7, 9; A. Ellen 4, 5, 8 en Sj. Feenstra 6. bestuur van de Stichting VVV Texel Promotion te laten bestaan uit een vertegenwoordiger (beleidsambtenaar) van de gemeente, de directeur van Te so, de directeur van de RST, de voor zitter van TVO en een vijfde bestuurslid dat door de vier anderen wordt benoemd. Dat vijfde lid zal voorzitter van de stichting moeten worden. Een constructie die bedoeld is om de gelijkwaardigheid van de deel nemende partners te behouden en een „buitenstaander" aan het hoofd van deze ploeg geldschieters te plaatsen. Om de verhoudingen tussen bestuur en directie duidelijk vast te leggen is in het rapport een directie-statuut opge nomen waarin de verschillende verant woordelijkheden en mogelijkheden van toezicht zijn vermeld. Gemeentesubsidie Het voortzetten van de VVV-I service kost per jaar minimaal 7270.000,—. Dat is het bedrag dat de gemeente gemid deld al bijdraagt aan de VVV en het is ook ontleend aan de jaarcijfers van de ze organisatie. „Uitgaande van de stel ling dat de gemeente deze taak zou moeten vervullen is een volledige dek king van deze kosten door de gemeen te gerechtvaardigd." De kosten voor een wat meer service biedend informa tiekantoor worden geschat op drie ton. Een bedrag dat een kleine verhoging van de huidige gemeentelijke subsidie inhoudt maar waarmee het kantoor de komende jaren meer uit de voeten kan. „Optimalisering van het gebruik van de computer en toepassing van nieuwe communicatietechnieken zal op termijn op zichzelf tot een verkleining van het personeelsbestand moeten lei den maar voorlopig moet worden vast gehouden aan het huidige personeels bestand (3 informatrices en 1 directie administratrice bij een 38-urige werkweek)." Maatschappelijk De zekere financiële basis van de stichting moet naast de bijdrage van de gemeente voor het informerende werk dus komen uit een vaste finan ciële bijdrage van de genoemde vier instanties. „Deze vier instellingen heb ben door hun taak en doelstellingen een breed en algemeen maatschappe lijk belang, waarin kleinere deelbelan gen niet prevaleren. Dit wordt van be lang geacht voor de homogeniteit bin nen de stichting en geeft een basis aan continuïteit en consistentie in be leid" aldus Hoogerheide. Met andere woorden, laat de belangengroepen kij ken of het goed gaat en versnipper je krachten niet door rekening te houden met de diverse verlangens van indivi duele exploitanten. Het stichtingsbestuur heeft uiteraard een verantwoordigingsplicht naar de deelnemende en betalende instanties. Naast de bijdrage van de vier organisa ties moeten inkomsten blijven komen uit provisies voor bemiddeling bij boe kingen en de nu ook al benutte bijdra gen van het Nederlands Bureau voor Toerisme voor speciale reclame-acties. Volgens Hoogerheide moeten de provi sies uiteindelijk hoofdinkomsten van de stichting worden. Provisie Het verkoopapparaat van de arrange menten en accommodaties zal werken met de „in de reiswereld geldende ta rieven" (de bemiddelingskosten van de VVV liggen in veel sectoren lager dan de reisbureautarieven). Omdat de VVV nieuwe stijl geen leden meer heeft kan iedereen die gebruik wil maken van het verkoopapparaat van de stichting zijn bedrijf laten in schrijven voor 750,— per jaar. Voor dat bedrag wordt men opgenomen in het produktenbestand van de stichting. Het verhuren van alle accommodaties gebeurt op provisiebasis. Gezamenlijke activiteiten, van bijvoor beeld bungalowverhuurders, moeten betaald worden door de deelnemende bedrijven. De stichting zal die activitei ten coördineren. Hoogerheide noemt als voorbeeld: het uitbrengen van spe ciale brochures, deelname aan adver tentiecampagnes, beurzen, ten toonstellingen, e.d. „De algemene pro motieactiviteiten van de stichting zul len gericht zijn op naamsbevestiging van het eiland, met aandacht voor de verschillende logiesvormen binnen de branche." Bereidheid RST en Teso zeggen in het rapport in principe toe 7150.000,— te willen bij dragen aan de stichting, al is voor dat RST-besluit nog goedkeuring van ge deputeerde staten nodig. Het Texels Verbond van Ondernemers heeft nog geen toezegging gedaan. „Een onder zoek naar de bereidheid van de leden om mee te betalen is nog gaande". Hoogerheide zegt dat de jaarlijks ge-" vraagde anderhalve ton lager is dan de nu door VVV leden bij elkaar gebrach te contributie „maar daar staat tegen over dat bij de stichting per dienstver lening een extra bedrag moet worden betaald". De gemeente zal jaarlijks 7450.000,— op tafel moeten leggen en de gemeenteraad die daar eventueel over gaat beslissen zal zich ook bereid moeten verklaren dat bedrag vijf jaar lang te betalen. De zes ton van de participanten wor den naar verwachting verder aange vuld met 725.000,— aan inschrijfgeld, 7100.000,— aan bijdrage voor deelname in advertenties, 710.000,— voor deelna me aan beurzen, een subsidie van het NBT van 7125.000,— en van de provin cie 745.000,—. Aan provisies rekenen de plannenmakers op 7325.000,— en ook is het de bedoeling 765.000,— winst te maken op drukwerk. Het kan toor in De Koog zal uit oogpunt van efficiency gesloten moeten worden. Dat pand kan voor tien mille per jaar worden verhuurd. Als al deze bedra gen ook werkelijk binnenkomen be schikt de stichting per jaar over ruim 1,6 miljoen. Daarin is meegeteld de drie ton gemeentesubsidie voor het uitvoeren van het VVV-l-pakket. Reclame Bijna de helft van dat bedrag kan vol gens Hoogerheide worden gebruikt voor promotie en werving waarvan 7315.000,— voor advertenties in dag bladen met een „groot aandeel in Duitse kranten", 740.000,— voor radio reclame (15 spots). De overige posten zijn voor een groot deel ontleend aan het activiteitenprogramma dat de VVV al uitvoert of uit wil voeren, zoals de vakantiereisgidsen. In het rapport is ook een meerjarenplanning opgeno men met op langere termijn een iets hogere opbrengst van bemiddelings kosten en de gemeentesubsidie voor het service/informatiekantoor, maar die verhoogde bedragen houden verband met de prijsindex. De meerjarenplanning kan volgens Hoogerheide aangepast worden aan de uitkomsten van het structuuronderzoek dat Bureau Oranjewoud waarschijnlijk voor TVO gaat uitvoeren. Teso, TVO en RST vragen het bestuur van de VVV zo snel mogelijk een reac tie te geven (in het rapport wordt de uiterste datum 15 juli genoemd, maar het uitbrengen van het rapport onder vond enige vertraging) en als die posi tief is, zouden de leden van de VVV in de najaarsvergadering moeten beslui ten de vereniging op te heffen. Ook aan de gemeenteraad zal dus bin nenkort worden gevraagd zich uit te spreken over het plan. De initiatiefne mers willen per 1 oktober met de Stichting VVV Texel Promotion starten „omdat contracten moeten worden af gesloten en de organisatie zich moet inwerken in de nieuwe situatie". Een eerste reactie van het VVV bestuur staat elders in deze krant. e Wê,|( dSp, n in ty Ui Koos van der Burgh, Fred Ronday en Sigrid Hoppener van de MST karate- afdeling hebben deelgenomen aan een „kyokushin trainingsweek" in Papen dal, samen met 220 andere deelne mers, waarvan sommigen op Europees niveau opereren. Er zijn verschillende stromingen in het karate. Kyokushin, de vorm die op Texel beoefend wordt, wordt wel eens „the strongest karate" (het sterkste karate) genoemd, onder meer omdat de deelnemers tijdens het trainen elkaar raken. De trainingsweek bestond uit zeer af mattende conditietrainingen, techniek- meditatieoefeningen en vrij vechten, onder meer tegen zwarte banden. Soms werd er zelfs in de nacht ge traind. Veronica maakte opnamen tij dens deze week die in het najaar op televisie te zien zullen zijn. De MST- karatetrainingen beginnen 23 augustus weer om 17.00 uur in De Ferrever. Adriaan Oudkerk geeft op dinsdag 23 juli vanaf 20.15 uur een orgelconcert in de N.H. kerk van Oosterend. Oudkerk is organist in Alkmaar. Zijn opleiding heeft hij genoten bij de organisten Hans van Nieuwkoop en Bernard Win- semius. Het programma dat gebracht wordt is als volgt: 1. Engelsche fortuyn, Jan Pz. Sweelinck. 2. Toccata (D gr.t) en Toccata (D kl.t), Heinrich Scheidemann. 3. Fuga en Fantasia,.Abraham v.d. Kerckhoven. 4. Aria Quarta, Johann Pachelbell. 5. Inventio (C gr.t.; d kl.t.; F gr.t.), Johann Seb. Bach. 6. Voluntary (g kl.t.); Largo; Allegro, John Stanley. 7. Sonata (D gr.t.); Allegro non molto; Andante; Presto, Franz X. Schnizer. 8. Flutes Symphonie Concertante, Guillaume Lasceux. De toegang tot dit concert is gratis. Aan de uitgang wordt een collecte ge houden ter bestrijding van de kosten. Bij het nog eens doornemen van de rondetellerformulieren die tijdens de keverraces zondag werden ingevuld is gebleken dat de einduitslag niet klop te. Weliswaar hebben de goede men sen een beker gehad, maar ze hebben die bekers onderling moeten ruilen. De correcte uitslag is 1. Otto Goënga, 2. Jan Joop Moerbeek en 3. Wim Piet Eelman. De renners zelf hadden al het idee dat de uitslag niet geheel klopte en voor hen was de verrassing'dus niet al te groot. De organisatie gaat het bijhouden van de rondes per deel nemer zodanig veranderen dat dergelij ke fouten in de toekomst niet meer voorkomen. De afgelopen cross heeft nog een verandering gebracht, het antwoord op het stofprobleem dal vele autocrossen velen heeft doen knarsentanden. De combinatie van cultivator over de baan en sproeit1 met een ventiel dat maar gedeelte! open staat en een hoge druk, blijk ideaal te zijn. De baan wordt nieti zoals tijdens de snelle manches va' tweede helft zondagmiddag te zien was en het publiek verblijft aanmet lijk comfortabeler op de dijk. Het college heeft besloten 710,000; te investeren in de voorbereidingen voor de aanleg van een fietspad va Den Burg naar Den Hoorn langsdf Hoornderweg. Het bedrag is o.a.m dig voor het opmeten van het tracé het maken van een begroting en eet bestek. Uit dit besluit blijkt dat het college de mogelijkheid van een pa langs de Hoornderweg serieus wil' derzoeken. Zoals bekend was het fietspad gepland langs de Westen» H. Gort van camping Gorterstnil mag op zijn bedrijf 30 zomerhui! bouwen als vervanging van 41 si caravans en 8 bestaande bunga lows vernieuwen. Het aantal van 30 vloeit volgens Go voort uit het feit dat dit gedeelte va# ■het bedrijf met zoveel zomerhuizen nog tot een rendabele exploitatie M leiden maar het aantal overschrijdt! de beboüwingsdichtheid die voor to* ristische onderkomens in het bestem; mingsplan Grensweg geldt. De bebouwingsdichtheid is officieel dus te hoog maar daar staat tegen®! dat het aantal toeristische slaappla31' sen afneemt. Dat was voor het colfej reden om ak"koord te gaan met het voorstel van 30 zomerhuizen.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2