Cjroen c/AvartsJ~exeU in het harL, jellema vraagt twee niljoen garantie L 'erzoeken aan gemeente en RST VJ fat je ver haalt Jekker....." Gemeente bestrijdt geluidsoverlast „Metro" Gemeente weigert volledige tekort van zwembad te dekken Personeel en directie basisscholen benoemd Bijenvolken verwijderd Bruinvis aangespoeld Diefstal in jeugdherberg Firma Bruining feliciteert de Texelse Courant met haar 10.000ste uitgave. 10.000ste Texelaar BRUINING TWEEWIELERS [[RICHT 15 SEPTEMBER 1887_- Nr. 10.000 VRIJDAG 26 JULI 1985 je: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 en Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg', tel. (02220) 4988. ander Heijden is met vakantie, advertenties, abonnementen, etc.: ld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, I0222O) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 718,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. het zwemparadijs op het Kerckeland bij De Koog van de nd te krijgen is een financiële garantstelling nodig. Initia- nemer Joop Jellema van de in oprichting zijnde besloten nootschap „Dagrecreatie Texel" heeft daarom de ge- inte om een garantie van één miljoen gulden gevraagd en zelfde verzoek heeft hij ingediend bij de Recreatiestich- jj Texel. Ier garantie moet in dit geval den volstaan dat zowel de ge- mte als de RST een miljoen len geven aan de financierende k als het met de exploitatie van zwemparadijs zou mislopen, wacht wordt dat onder die con es het project waarmee to- 4,5 miljoen gulden is gemoeid worden gefinancierd. smeenteraad en Recreatiestichting id zijn aan het verzoek in deze te voldoen, is twijfelachtig. Tot arwas er geen sprake van finan- betrokkenheid van de overheid en het alleen om planologische me rking. Het college en ook de derheid van de raad was daarom enthousiast. Het zag er naar uit èxel binnen een jaar eindelijk een sbare voorziening zou krijgen zon en cent risico. Nu dat laatste on- ilijk blijkt, worden zowel gemeen- Recreatiestichting voor een di- ia geplaatst. Aparte B.V. ma heeft afgezien van het oor- jnkelïjke voornemen om het hele izelfstandig, als eenmansbedrijf of firma Prins en Jellema, te ontwik- nen exploiteren. Er moet nu een we B.V. komen met aandeelhou- idie samen voor ongeveer Ï.Q00- aan eigen vermogen moe- zorgen. Ook dat laatste is nodig de zaken financieel rond te krijgen, ötiefnemer Jellema hoopt nog kis dat zijn zwemparadijs er vol- djaar om deze tijd zal staan. (De wtijd bedraagt negen maanden), dat mogelijk te maken zou de ge- mteraad al in de aanstaande raads- (cdering een beslissing moeten ne- linzake de garantieverlening, wat tent dat B en W een dezer dagen [en weten wat zij zullen pellen. Moeilijk ral het college als ambtenaren in zich in stilzwijgen, al valt niet moeilijk om er achter te Advertentie I.M. Ifeen goed stukje vlees hoeft u ech- n|et zo ver. Goënga's specialiteitenslagerij, Ju van eigen slacht een keur aan ^ikheden, waaronder de tot in alle van ons land beroemde Neesgerechten. ^natuurlijk kunt er ook terecht Scherp geprijsde andere vlees den Gemarineerd varkens- 'fotuk ƒ12,98 8,am Aufschnitt (5 soorten ^vleeswaren) 1,70 jterhet eens. Den Hoorn is dich- ,'i dan u denkt. 252. WA komen dat het verzoek van Jelle ma in de huidige vorm in ieder ge val niet zal worden geaccepteerd. Men vindt dat Dagrecreatie B.V. aanzienlijk meer eigen vermogen zou moeten inbrengen. Onder meer hierop is gewezen in een gesprek dat B en W woensdag met Jellema hebben gehad. Bij de Recreatiestichting liggen de zaken evenmin eenvoudig. Direc teur C. Koorn vertelde ons desge vraagd dat ook hij vindt dat de B.V. bereid moet zijn meer risico te dragen, maar hij voegde eraan toe dat de zaak zeker bespreekbaar is en dat alles moet worden onderno men om te bereiken dat het zwem paradijs er in ieder geval komt. Volgens Koorn zou de Recreatiestich ting financieel wel in staat zijn garant te staan voor een bedrag in de orde van grootte als door Jellema genoemd waarbij hij opmerkt dat die financiële ruimte er in ieder geval is als het be drag van zeven ton dat de RST heeft gestoken in de planontwikkeling van het artikel 11 gebied in De Koog door de gemeente wordt terugbetaald.... Bij de gemeente is men er allerminst gerust op dat de RST betrokken zal kunnen worden bij de garantstelling voor het zwemparadijs. Gedeputeerde Staten moeten daarvoor namelijk toestemming geven en het zou nie mand verbazen als die toestemming er niet komt na de financiële avonturen die de RST in het recente verleden heeft ondernomen. Zekerheid nodig Het onderzoek naar de mogelijkheden tot realisering van het zwemparadijs De gemeente heeft een onderzoek ingesteld in disco De Metro aan de Boodtlaan in De Koog om na te gaan in hoeverre het bedrijf vol doet aan de eisen van de geluids- hinderverordening. Naar aanleiding daarvan is met de exploitant af gesproken dat deze een aantal maatregelen zal nemen ter bestrij ding van de hinder die de disco in de omgeving veroorzaakt. Afgesproken is dat de achterdeur van de disco moet worden voorzien van een geheel afsluitbaar portaal. Het dakje dat zich in de disco boven een „doorbraak" bevindt laat te veel geluid door en moet daarom worden ver zwaard. De tussendeur in de hal moet worden dichtgemaakt zodat de disco alleen via een andere deur kan worden betreden die zodanig is geplaatst dat op straat minder lawaai doordringt tel kens als deze open en dicht gaat. Ver der moet de hoofdtoegangsdeur aan de Boodtlaan na 22.30 uur gesloten zijn en mag alleen nog worden ge bruikt voor het doorlaten van bezoe kers. Ook moet een automatische ge luidsbegrenzer op de geluidsapparatuur worden aangebracht. Het optreden van de gemeente ge beurde naar aanleiding. Van de voort durende klachten van buurtbewoners. Die klachten hadden echter hoofdzake lijk betrekking op het lawaai dat de discobezoekers maken op straat bij het betreden en verlaten van de disco. Daaraan kan door genoemde maatre gelen uiteraard weinig worden gedaan, al wordt wel gedacht aan een parkeer gelegenheid voor de bromfietsen op een zodanige plaats dat een zo vlot mogelijk komen en gaan in de hand wordt gewerkt. door de Grontmij is inmiddels groten deels afgerond en heeft veel gegevens opgeleverd die erop wijzen dat het project in een algemene behoefte zal voorzien en dat op een klantenstroom van voldoende grootte kan worden ge rekend. Jellema twijfelt er dan ook niet aan dat de exploitatie van zijn zwemparadijs dekkend zal zijn en ver wacht daarom dat van de garanties die hij heeft gevraagd geen gebruik hoeft te worden gemaakt. De bank wenst garantie echter als zekerheid omdat de executiewaarde van het zwemparadijs complex in geval van mislukte exploi tatie betrekkelijk gering is en daarmee de hypothecaire leningsmogelijkheid. Zonder andere zekerheden kan niet meer dan ongeveer twee miljoen wor den gefinancierd. Bij de totale investe ring van 4,5 miljoen gulden wordt er van uitgegaan dat de ondergrond en het erbij gelegen ruime parkeerterrein in erfpacht wordt verkregen. Waarover niet te praten valt als het er om gaat het project alsnog fi nancieel haalbaar te maken is het verkleinen van de omvang en de kwaliteit. Alleen een groot, com pleet en perfect ingericht zwempa radijs kan de trekpleister worden waaraan het totale Texelse toe risme zich kan optrekken. Ondanks het kleinere investeringsbedrag zal een zwemparadijs van mindere kwaliteit niet sluitend te exploite ren zijn, zo zegt Jellema met stelligheid. Het zwemparadijs dat hij op het Kerc keland wil realiseren is nog iets groter dan het bekende Tiki bad van Duinrell in Den Haag en krijgt een fraaier inte rieur al zal de waterglijbaan op Texel minder lang zijn dan die van het Tiki- bad. Werkgelegenheid Aan het Kerckeland-bad zullen vier vaste en vier part-time medewerkers worden verbonden. De indirecte werk gelegenheid die het zwemparadijs el ders op Texel zal veroorzaken zal ech ter veel belangrijker zijn. In een brief aan de gemeenteraad waarin om de garantie wordt ge vraagd, zal Jellema het uitstralingsef fect van het zwemparadijs voor de Texelse economie breed uitmeten. „Door deze werkelijke elk werrvoorzie- ning kan seizoenverbreding een grote stimulans krijgen, waardoor de bezet tingsgraad aanmerkelijk wordt ver hoogd. Voor de detailhandel en de Texelse dienstverlenende bedrijven ont- Het exploitatietekort van het zwembad Molenkoog heeft in 1984 ƒ190.785— bedragen. De gemeente weigert dit bedrag volledig te beta len en wil niet verder gaan dan ƒ166.106— zodat de Recreatiestich ting zelf meer dan ƒ24.000— op de exploitatie moet toeleggen. Tot dusver was het (krachtens afspra ken die in 1970 bij de stichting van het bad zijn gemaakt) gebruikelijk dat het volledige exploitatietekort van het zwembad voor gemeenterekening kwam. Sinds 1984 hanteert de ge meente echter het zg. volumebeleid ter beheersing van de gemeentelijke uitgaven. De Recreatiestichting heeft tijdig te horen gehad dat dit ook geldt voor het exploitatietekort van het zwembad en bepaald is dat het nade lig saldo dat voor vergoeding door de gemeente in aanmerking komt niet groter mag zijn dan ƒ166.106,—. B en W hebben daarom besloten een subsidie ter grootte van dit bedrag be schikbaar te stellen. Wethouder Klaas Barendregt is het daarmee niet eens en heeft in de B en W vergadering te gen gestemd. Bispinckhof Pontweg tennisbanen midgetgolf restaurant Het Kerckeland met het restaurant Calluna, tennisbanen en waterpartijen in vogelvlucht. De stippellijn geeft de plaats aan waar het paradijs moet komen. staan direct en indirect afgeleide effec ten, die niet meetbaar zullen zijn maar ongetwijfeld zullen volgen." Jellema herinnert eraan dat in het complex onder meer een 25 meter bad is opgenomen waarin zelfs nationale wedstrijden mogelijk zijn. Ook dat kan een bijdrage zijn aan de sportieve re creatiemogelijkheden van Texel en ef fecten oproepen waarmee de plaatselij ke economie zijn voordeel kan doen. Ook 's zomers In het onderzoek dat de afgelopen maanden is gehouden kwamen veel gegevens beschikbaar die de verwach ting versterken dat het zwemparadijs een rendabele aangelegenheid is. Zelfs in de zomer zal het complex een belangrijke functie hebben want de praktijk is dat recreanten op Texel praktisch nooit meemaken dat het ge durende hun hele vakantie mooi weer is. Uit KNMl-statistieken bleek dat het gemiddeld slechts twee keer per jaar voorkomt dat er een periode van mooi weer is die langer duurt dan de gemid- B en W hebben beslissingen genomen inzake de benoeming van de directies en het overige personeel aan de open bare basisscholen. De scholen in Den Burg en De Cocks- dorp krijgen een tweehoofdige leiding. In Den Burg zal de directie bestaan uit de heer J. Heethuis en mevrouw A.H.D. Roeper-Mathijsen. In De Cocksdorp bestaat de directie uit de heer G. Monen en mevrouw O.H.M. Wouters. De Waal krijgt een waarnemend direc teur in de persoon van de heer R. Nooy. In Den Hoorn wordt J. van Wolferen de directeur, in Midden-Eierland H. de Ruiter, in Oosterend A. Hoven, in Ou- deschild M.E. Visser. A.S.J. van de Snepscheut is directeur van de Kom- passchool in Den Burg. Bij de benoeming van het ovenge per soneel is zoveel mogelijk gekozen voor mensen die al aan de betreffende scholen waren verbonden. Dinsdag en woensdag moest de politie na meldingen van toeristen twee keer een Texelse imker bellen om zwerven de bijenvolken weg te halen. Dinsdag werd een bijenvolk gevonden in de duinen en woensdagmorgen in de Dorpsstraat in De Koog, waar het volk in een boom hing. De politie heeft een adressenlijst van plaatselijke imkers die de zwervende volken snel en veilig kunnen weghalen. Bij paal 23 werd dinsdag een dode bruinvis op het strand gevonden. Het dier met een lengte van 130 centimeter werd door medewer kers van het Natuurrecreatiecen- trum meegenomen. delde vakantie. Op de vraag aan welke overdekte voorzieningen de meeste be hoefte bestaat, werd een zwemparadijs het meest genoemd. Ook werd duide lijk dat de recreatieondernemers wel willend zijn bij het verwijzen van „hun" gasten naar het zwemparadijs, te bemiddelen bij kaartverkoop of op een of andere manier het zwempara dijs in hun promotie-activiteiten op te nemen. Dringend Dat op Texel dringend wat moet ge beuren om de teruggang van de re creatieve bedrijvigheid tot staan te brengen, staat ook buiten kuif. De ontwikkeling is thans alarmerend. Hoe wel het aantal vakanties in 1984 van de Nederlandse bevolking met 6% is gestegen was er op Texel een terug gang in de verblijfsrecreatie, een nega tieve ontwikkeling die in de eerste helft van dit jaar versterkt is doorgezet. Een gegeven van belang (afkomstig van het CBS) is ook dat 14% van de zwembadbezoekers te voet komen, 44% per fiets en 36% per auto. Drie kwart van de bezoekers legt een af stand af van 0 tot 5 kilometer, 14% 5 tot 10 kilometer en 6% een grotere af stand. Maar naarmate een voorziening aantrekkelijker en „unieker" is wordt de gemiddelde reisafstand langer. Al- Een meisje uit Amsterdam dat logeer de in een jeugdherberg ontdekte maandagmiddag dat van haar ƒ250,— aan sieraden en ƒ125,— aan baar geld was gestolen. Geld en sieraden had den een half uur onbeheerd in de slaapzaal van de jeugdherberg gelegen. leen bij een echte „topattractie" kan erop worden gerekend dat „iedereen" er heen wil. Bedrijfsmatig het meest aantrekkelijk is een opzet zoals in de recreatieparken van Sporthuis Centrum e.d.: een zwemparadijs met ongeveer 600 eigen bungalows. Dat is op Texel niet te rea liseren. Maar het Kerckeland ligt bin nen de grootste concentratie van het verblijfstoerisme op Texel waardoor toch goede exploitatieresultaten moge lijk zijn, afgezien van het aanloopver lies dat het eerste jaar moet worden geaccepteerd. Geen subsidies Teleurstellend bij de onderzoekingen was dat er geen subsidiemogelijkheden zijn. Jellema vindt het spijtig dat waar schijnlijk wèl drie miljoen gulden be schikbaar komt voor de jachthaven in Oudeschild en niet voor een zwempa radijs waarmee een veel bredere groep van toeristen is gebaat. Het staat in middels wel vast dat het zwemparadijs niet kan profiteren van het geld dat krachtens het „speerpuntenbeleid" door Economische Zaken beschikbaar wordt gesteld, aangezien hiermee al leen infrastructurele voorzieningen worden gesteund. Daartoe worden wel wegen, rioleringen, kabels en havens gerekend maar geen zwemparadijzen. Afgezien van de financiën zijn ook de planologische zaken voor het zwempa radijs nog niet rond. Zoals bekend hebben Ewout Keijser en Marien van der Slikke bezwaar gemaakt tegen het zwemparadijs van Jellema op het Kerc keland. B en W hebben die bezwaren inmiddels ongegrond verklaard. De eindbeslissing ligt bij Gedeputeerde Staten. Ter gelegenheid van de bieden wij u feestelijke kortingen. Zie elders in deze krant. 15 km autorijden kost tien gulden (gebaseerd op 15.000 km rijden met een middenklassewagen). Een fiets rijdt (bijna) voor niets. Voor moeder, voor vader, zoon of dochter. Kom even langs, vele modellan met inruilkortingen van 50 tot 250 gulden afhankelijk van aankoop (is in de winkel aangegeven). De staat van oude fiets is onbelangrijk, moet wel kompleet zijn. Doorlopende show nieuwe en gebruikte rijwielen. Mensen, die slecht ter been of zonder vervoer zijn, die toch onze show wil len bezoeken, worden door ons gratis gehaald en thuisgebracht. Bel te lefoon (02228) 333. We excuseren ons nu reeds als u even op uw beurt moet wachten. De gezelligste fietsenwinkel van Texel. De koffie staat klaar en een aankoop beklinken we met een Juttertje. De enige winkel waar je zelfs met Russische roebels een fiets kunt kopen. b. De Koog, Nikadel 20, telefoon (02228) 333

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1