Scheepskanon wordt morgen geborgen Folklore op rolletjes... Het verschil tussen leven en dood schuilt ineen simpel gebaar SENIOR 85 moerbeek Texel tegen eerste divisieclub ZDH start training B en W akkoord met subsidies Toeristenbelastini en omzetbelastin Motorcrosswedstrijd Vreemd geld PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 26 JULI Speciale presentatie van zit- en slaapkamer meubelen voor ouderen Wegens enorm succes verlengd t/m 3 augustus. meubelhandel en interieurverzorging b.v. Hogerstraat 8 - 14, telefoon 02220 - 2572 méér dan 2000 m* koopkansen. Zaterdagmiddag zal in Oudeschild een kostbaar, bronzen scheepskanon met een gewicht van meer dan een ton aan land worden gebracht. De bergingsoperatie zal worden uitge voerd door Hans Eelman en de andere leden van de duikclub Phileas Fogg waarbij gebruik wordt gemaakt van de kotter TX 38 van Jack Betsema. Het kanon zit nu nog in het wrak van een oorlogsschip dat omstreeks 1640 is gezonken op korte afstand van de oostkust ter hoogte van Oudeschild, juist aan de overkant van het vaarwa ter. Het is daar thans zes meter diep. Het grotendeels in het zand zittende schip ligt op zijn kant en het ongeveer drie meter lange kanon dat voor een der geschutspoorten staat, steekt met de achterkant naar boven. Omdat brons veel beter tegen zeewater is bestand dan gietijzer, verkeert het nog in uitstekende staat. Het is een prach tig stuk antiek, mede dank zij de schit terende versieringen die in het giet werk zijn aangebracht. De druif" (de knop aan de achterkant) is uitgevoerd als een echte druiventros. Blijvend op Texel? Hans Eelman en zijn duikers hebben bij hun onderwateronderzoek ook het cijfer 2600 ontdekt, wat vrijwel zeker betekent dat het kanon 2600 Amster damse ponden weegt, wat ongeveer 1300 kilo is. Als Eelman zijn zin krijgt zal het kanon nadat het in het officiële centrum voor wrakonderzoek in Ketel haven is onderzocht, naar Texel wor den teruggebracht waar het blijvend voor publiek te bezichtigen zal zijn. Het wrak werd enige tijd geleden ont dekt door visser Alfons Boom van de TX 10 die er met zijn net in vastraakte. Hij gaf een tip aan de duikgroep van Eelman (bestaande uit Eelman zelf als mede Jack Betsema, Flip Duinker en Nan Westerlaken) die op onderzoek uitging en vaststelde dat het inderdaad een nog niet ontdekt oud scheepswrak was. Dat het nooit eerder is gevonden laat zich verklaren door het feit dat het vroeger veel dieper onder het zand lag. De laatste jaren verdwijnt op deze plaats veel zand waardoor voorwerpen in dè bodem ,,naar boven" komen. Nog meer? Een jaar of tien geleden was het hier maar twee meter diep en zat het wrak wel vier meter onder het zand. Ver wacht wordt dat als gevolg van de zandafname in deze omgeving nog veel meer wrakken tevoorschijn zullen Zo zit het wrak met het bronzen kanon in de zeebodem. Zondag speelt het eerste team van S.V. Texel een wedstrijd tegen de eerste divisieclub Veendam. De wedstrijd wordt gespeeld op het sportcomplex aan de Haffelder- weg, aanvang 17.00 uur. Bezoekers die met de auto komen wordt aangeraden hun wagen op het parkeerterrein aan de Emmalaan te zet ten en de resterende 100 meter te lo pen. S.V. Texel speelt in de vierde klas se KNVB en heeft een reputatie opge bouwd in het verslaan van sterkere te genstanders. Gezien het feit dat ook Veendam een elftal is dat juist tegen sterkere tegenstanders zeer geïnspi reerd speelt (recentelijk wonnen zij een oefenwedstrijd van Ajax) is het zeker de moeite waard om a.s. zondag een bezoek aan het sportcomplex te bren gen. De entreeprijs is f5,— kinderen tot en met 12 jaar betalen ƒ2,50. komen. Het kan een waar scheeps- kerkhof zijn want hier bevond zich de lager wal in de tijd dat op de rede van Texel voortdurend tientallen schepen van de oorlogs- en handelsvloot lagen te wachten op gunstige wind om uit te varen. Meerdere malen kwam het voor dat deze schepen bij storm van hun ankers sloegen, naar lager wal dreven en daar roemloos ten onder gingen. In veel gevallen was het mo gelijk de kostbaarheden aan boord te bergen. Blijkbaar is dat met het bron zen kanon niet gebeurd, mogelijk om dat de scheepsramp zich onder winter se omstandigheden bij langdurig zeer slecht weer heeft voltrokken. „Als de omstandigheden het ook maar enigs zins hadden toegelaten, zouden ze dat kanon zeker hebben geborgen. Zo'n groot bronzen stuk geschut was ook in de 17e eeuw iets kostbaars. Het neusje van de zalm op wapengebied. Zoiets als de Exocet-raket in deze tijd", aldus Hans Eelman. Van welk schip het wrak precies af komstig is, hebben de duikers en de nauw met hen samenwerkende onder- waterarcheoloog Thijs J. Maarleveld van het ministerie van WVC nog niet ''unnen vaststellen. Het schip moet ongeveer veertig meter lang zijn ge weest. Het was zwaar van bouw. Op grond van dat laatste, maar ook uit de vondst van musketkogels en stukken van zwaarden wordt afgeleid dat het een oorlogsschip was en dus geen koopvaarder. Overigens hadden ook koopvaarders wel wapens zoals kanon nen aan boord. f Conflict De duikers en de WVC-archeolooo hebben het wrak en het kanon woens dag geïnspecteerd en hebben daarbij enige tijd (vergeefs) gezocht naar de ankers die erbij moeten liggen. Dat het kanon zaterdagmiddag naar Texel wordt gebracht, wordt niet bepaald toegejuicht door Maarleveld. Toen hij woensdag met de duikers de inspectie tocht maakte met Eelmans boot „Phi leas Fogg" liet hij weten dat het ka non direct met een boeienlegger naar Den Helder moest worden gebracht en vervolgens naar Ketelhaven. Eelman vreesde echter dat niemand er dan ooit nog wat van zou zien en wilde het als bezienswaardigheid op Texel houden. Opweg naar het wrak ont stond er zelfs ruzie over en op een ge geven moment maakte Eelman rechts omkeert en voer terug naar Oude schild. Daar aangekomen kwam men alsnog tot een vergelijk. Maarleveld legde er zich bij neer dat het kanon naar Texel gaat en Eelman gaat ermee akkoord dat het ding tijdelijk in Ketel haven wordt gestationeerd om te wor den onderzocht. Waar het kanon uit eindelijk zal wordén tentoongesteld is onderwerp van nader beraad. Volgens het burgerlijk wetboek heeft in een dergelijk geval de berger recht op de helft van de „schat" of de helft van de waarde ervan. Loodsschat Op grond van deze regeling zal Eel man binnen afzienbare tijd een aanzienlijk bedrag kunnen incasse ren, want dan begint hij met het bergen van een kostbare lading lood en tin uit het wrak van een koopvaarder dat hij vorig jaar ont dekte in de Noordzee, 21/2 mijl ten westen van het Molengat. Hij signaleerde het met zijn sonarappa- ratuur toen hij op zoek was naar het. net dat de kotter TX 7 in deze omge ving had verloren. Hans Eelman met een rot tin uit het wrak van het 17e eeuwse koopvaardijschip dat voor de kust van Texel in de Noordzee ligt. Het koopvaardijschip maakte waar schijnlijk deel uit van het flottielje van zeven tot negen oorlogsschepen dat een konvooi koopvaarders escorteerde ten tijde van de Engelse zeeoorlogen in 1683. Bij een storm zijn meerdere schepen vergaan, waarbij zo'n 1200 opvarenden de dood in de golven von den. Onder hen was de bevelvoerder van het flottielje, een schoonzoon van vlootvoogd Michiel de Ruyter. De berging van deze interessante la ding wordt geen haastwerk want alle ruimte moet worden gegeven voor het archeologisch onderzoek, zodat er to taal wel vijf jaar mee gemoeid zal zijn. Gisteren is begonnen met het nemen van grondmonsters in de directe om geving van het wrak, een onderdeel van het archeologisch onderzoek. Hoe veel lood zich in het schip bevindt, staat nog niet vast maar het kan wel honderd ton zijn. Het lood is gegoten in puntvormige stukken met een ge wicht van 115 kilo waarvan de duikers er inmiddels een aantal in handen heb ben gehad. De waarde van het lood is zeker een gulden per kilo. In het wrak Dinsdag begint ZDH-trainer Makelaar ter voorbereiding op de naderende competitie met de training voor senio ren. Loop- en voetbalschoenen meene- r-° Aanvang 19.00 uur. zitten ook enkele tonnen tin, niet als staven of andere massieve stukken maar in bladvorm en opgerold. Dat hangt samen met de wijze waarop tin destijds (op houtskoolvuur) werd gesmolten. Het werd dan in dunne la gen op bladen gegoten, waarna het kon worden opgerold tot een bepaald gewicht was bereikt. Elke rol kreeg een label met zegels, voorzien van een jaartal en de naam van gieter. Eelman heeft met het ministerie van WVC een contract gesloten waarin is vastgelegd dat hij de helft van de ma- teriaalwaarde van de lading mag incasseren. Volgens de hobby-duiker, op Texel nog beter bekend als makelaar, wordt dat laatste hoog tijd want er is in de loop der jaren erg veel geld in de duikactivi- teit gaan zitten. Haast alles gebeurt pro deo. Afgezien van de uren zijn veel kosten gemoeid met gasolie en de af schrijving van de apparatuur (ter waar de van een halve ton) waarmee de Phileas Fogg is uitgerust. Wrijving De duikgroep van Eelman is een af scheiding van de eveneens zeer actie ve Duikclub Texel. De scheuring was een gevolg van een conflict. Dat de onderlinge verhouding ook nu nog te wensen overlaat, bleek deze week uit een artikel in Trouw waarin Eelman wordt geciteerd. Hij vertelt dat het bronzen kanon met spoed moet wor den geborgen om te voorkomen dat het in verkeerde handen komt. „Hoe vaak is het niet gebeurd dat wij voor de kust van Texel een scheepswrak lo kaliseerden en dat vervolgens door de duikclub Texel het lood en de andere voorwerpen eruit werden geplunderd. Daar zie je nooit meer iets van terug." B en W hebben beslist over enkefe subsidieaanvragen van vereniging^ Daarbij is het eerder gevelde oord, van de subsidiecommissie en het bestuur van de Welzijnsstichtingo derschreven. De zwem- en poloclt TX '71 krijgt ƒ550,— voor de vereri gingsuitwisseling met Brummen&j Gieten. Dat is 25% van de totale t kosten die dus ƒ2200,— bedragen, der is een gemeentelijk krediet ver deeld over een aantal evenement» het kader van de Toer-ln. De ten toonstelling van Texelse kunstenas wordt gesteund met ƒ250,— vooi optreden van het Poolse koor won ƒ500,— toegekend en de woensda gehouden muziek van de Folklores ting krijgt ƒ750,—. Tenslotte wordt ƒ500,— gegeven voor de smidse opleiding die door het agrarisch m seum is verzorgd. Door deze c zijn nu meerdere mensen in staat! te smeden en kan de smederij int museum twee dagen per week in drijf zijn. De Waddenruiters/Kleppertjes krij een subsidie van ƒ217,— (een dert) deel van de werkelijke kosten) voo een ponyleiderscursus. Het verzoek van het district Scout Den Helder om een jubileumsubsi ter gelegenheid van het 75-ja bestaan, is afgewezen, mede om; de plaatselijke scoutinggroep weir baat heeft van de activiteiten van district. Logiesverstrekkers hoeven geen» belasting af te dragen over in n gebrachte toeristenbelasting. Aldt blijkt uit arresten van de Hoge Rt die door de Vereniging van Nedei se Gemeenten onder de aandacht onder meer het Texelse gemeentf bestuur zijn gebracht. Tot voor kort heerste over deze i onduidelijkheid en zijn ten on reel aanslagen omzetbelasting opgete Onder meer de RST kreeg zulke; slagen, maar die zijn inmiddels ingetrokken. Het is mogelijk dat nog meer exp' tanten op Texel een aanslag hebb gehad; zij kunnen daar dus met» bezwaar tegen maken. Regel is dat geen omzetbelasting verschuldigd als de toeristenbelas is gekoppeld aan het werkelijke at overnachtingen. Bij het heffenve vast bedrag per huisje, standplaat bed moet daarover wèl omzetbeli worden afgedragen. Zondagmiddag houdt de MAB-cl een motorcrosswedstrijd op hett circuit in Eierland. De aanvang i> uur. Westduitse marken 100=/ Belgische franken 100=/ Franse franken 100 Zweedse kronen 100=/ Zwitserse franken 100=/ Deense kronen 100=/ Amerikaanse dollars 1 Engelse ponden 1 Oostenrijkse schilling 100 Italiaanse lires 10.000= Spaanse peseta's 100=/ GIRO 6868 VAN HET NEDERLANDSE RODE KRUIS Het fo/k/oreprogramma bood woens dag een nieuw onderdeel dat weinig van doen had met karakter van de fol- k/orewoensdagen en waar de organise rende stichting ook niet veel aan hoef de te doen: het Hep allemaal op rollet jes. De ro/schaatsvereniging De Mo- lenstad uit Winschoten presenteerde in het kader van het thema muziek Ho liday on wheels". De Groningse dub bracht een broadway-achtig program ma dat de aanwezige honderden toe schouwers kon boeien. In twee shows werden op rolschaatsen verschillende fo/k/orische dansen gebracht. Voor de show moest een groot plan kier worden neergelegd en daarnaast stond de andere attractie van de dag een waterorgel, dat ook enkele malen werd bespeeld. Het uitmuntende strandweer zorgde er voor dat het centrum van Den Burg niet overbe volkt raakte, maar toch vonden vele toeristen de weg naar de folklore- woensdag. Op de foto een rolschaats-variatie op de sirtaki, die gezien de nog wat stug ge bewegingen overkwam a/s een mix van Gronings en Grieks dansen.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2