Ruimtetekort Deuce is iiit de lucht gegrepen WAT IK ZEGGEN WOU. Speciaal voor u bedacht" „Into the night" a i h»toi i m i.i\Va iilem Roeper voor Raad van State AROB-rechter wacht gp raadsuitspraak '5 xelpromotie Ringsteken in De Koog rr Twee voorstellingen van SAAI De Bolder in 1984 Piet Wiersma geeft orgelconcert ijn zeer uitvoerig pleidooi heeft Willem Roeper dinsdagmiddag in Den sg voor de Arob-rechter van de Raad van State proberen aan te tonen de college-argumentatie om de waterwilg bij de oude tennisbanen Deuce te kappen onvoldoende opweegt tegen de waarde van deze m, Roeper ging uitvoerig in op de oude politieke discussies rond de ïerwilg en noemde het onzin dat Deuce de boom weg wil hebben we- q-, ruimtegebrek. de is voor mens en dier". Roeper voor de rechter: ,,lk wil hier niet zo ver ifs op de meest drukke dag van de I, de zaterdag, zijn er nog |d pn vrij. Het ruimtegebrek voor de ipetitie is volledig uit de lucht ge ien", aldus Roeper voor de rechter, istgenoemde wilde dinsdag nog I nuitspraak doen. Eerst wordt het van de gemeentelijke bezwaar- liftencommissie afgewacht. Deze omissie doet woensdag een uit- sak over het protest tegen de vergunning. em Roeper was als sectielid afge- (digd namens de Welzijnsstichting een officieel Arob-bezwaar heeft J idiend naar aanleiding van de 1 nbare protestbrief van Roeper. Dat menens was voor „meneer Wil- uit het feit dat hij van het gemeten half uur twintig minuten nam om een uitvoerig plei- voor behoud van de boom voor sifezen. Het verweer van milieuamb- Koos van den Burgh namens lemeente was veel korter. Roeper handigde ook alle gemeentelijke iespondentie die in de loop der ja- over de waterwilg is gevoerd en ci- ice in zijn toespraak uit die brieven "itde gemeentelijke verordening. den Burgh bracht naar voren dat huidige college een „praktisch bo- ibeleid" voert, waarbij de waarde de bomen ten opzichte van hun -ing e.d. steeds individueel wordt ordeeld. „Het uitgangspunt van huidige beleid is: bomen worden ipt indien ze aantoonbaar in de staan. De belemmering van deze is door tennisvereniging Deuce jende aangetoond", aldus de toe ing in Den Haag op het tgebesluit. Levensvoorwaarde iper zei namens de Welzijnsstich- dat het belang van de boom vroe- J (lijkbaar wel tegen de belemmerin- voor de tennisvereniging opwoog. )74 en 1976 schreef Deuce vier een brief met het verzoek de mte mogen kappen maar het malige college wees dat steeds inent af. kapverordening die ook nu nog staat bij de toelichting dat „de wezigheid van bomen en bossen sarde een absolute levensvoorwaar- SEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE gaan om deze bijzondere waterwilg een absolute levensvoorwaarde te noe men maar ik ben ook niet gelukkig met het praktische bomenbeleid van het huidige, overigens verdeelde, colle ge. Wethouder Schilling zei in de ge meenteraad dat elke boom die in de weg staat, weg moet. Een dergelijk principe kun je praktisch beleid noe men, maar het begrip bomen kun je dan beter buiten beschouwing laten." Roeper vertelde dat de ambtelijke ad viezen tegengesteld waren aan het col- legebesluit. De stichting-woordvoerder zei dat de gemeente de waterwilg „door consequent het been stijf te houden" had gespaard en uiteindelijk ook succes had in het voorstel om de nieuwbouw van Deuce bij de sporthal te realiseren. Toen de tennisvereniging in 1976 weer om het kappen van de boom vroeg schreef het college: wij verwachten dat beide partijen zich aan de spelregels houden en dat niet één van hen terugkomt op vastgelegde beslissingen. Willem Roeper: „Deze zin is tekenend voor de huidige gang van zaken". Hak-snap De gemeente kreeg het verwijt geen consequent bomenbeleid te voeren. „Soms maakt men zich heel druk om behoud van bomen, zoals in 1981 bij hotel De Wael waar gekapte bomen herplant moesten worden en nu blijkt dat er onverwacht een prachtige boom te mogen verdwijnen." „Niemand weet welke bomen voor de gemeente bijzondere waarde hebben en gezien het recente besluit over de waterwilg kan een mening over een boom opeens wijzigen. Het beleid: „staat ie voor de poten dan moet ie om" doet geen recht aan een deel van de bevolking dat van mening is dat sommige bomen waard zijn om te be houden. Als we allemaal weten welke bomen bijzondere waarde hebben wordt een einde gemaakt aan dit hak- snap beleid", aldus Roeper. Dat de be volking meer betrokken moet worden bij de plaatselijke natuur was volgens Roeper ook bij de kapverordening voor bomen vastgelegd. „Het college schreef toen: „Sociale controle (op il legaal kappen) kan een positieve in vloed hebben op de soms aanwezige onverschilligheid tegenover het groen waarvan ogenschijnlijk geen econo misch profijt kan worden getrokken." s namens de RST en het TVO tde directeur van Teso een rap- geschreven over een structuurwij- ig voor Texelpromotie. Eén van de sngspunten in dit rapport is dat de eente deelneemt aan een op te in stichting waarbij men o.a. als de gemeente noemt het beta- van de WV-I taken zoals die zijn chreven in de voorwaarden voor ■I kantoren. Deze definitie van de van de gemeente klopt niet. De eente kan geen deelnemer zijn in dienstverlenende instelling of re ebureau voor een bepaalde be- waarbij o.a. logiesservice, rcekservice en arrangementen ten worden uitgevoerd. van de gemeente kan in deze weer zijn dan algemeen informatie takken aan ingezetenen, bezoekers «risten voor zover die op het ei- wonen of verblijven en voor zover formatie niet concurrerend is ten tote van bedrijfsgenoten onder- De gemeente kan mijns inziens in 9een partij zijn. deel te nemen aan de voor- Me stichting waarbij ondernemers *e bedrijfstak naast een inschrijf- sn verder per dienstverlening een ceding moeten betalen begeeft rich op een terrein dat niet bij Ssmeente thuishoort. Dat moet a3n de bedrijfstak zelf of aan een tolier bureau overlaten. De subsi- de gemeente momenteel aan W verstrekt voor het geven van watie aan toeristen die op Texel %en is ruim voldoende, daar zit "Seen bedrag in ten behoeve van meen belang. De gemeente mige maand besloten bij te dra den onderzoek voor een toe- di actieplan. De gemeente helpt •ve mee om de weg aan te geven hoe de toeristische indrustrie zou kun nen worden verbeterd. Het toeristisch bedrijfsleven zal zelf moeten uitmaken of ze de conclusies van het TAP- tapport zal willen uitvoeren. Dat is geen taak van de gemeente. De ge meente moet niet op de stoel van een bepaalde bedrijfstak gaan zitten. Afge zien van de principiële kant van deze zaak, bedenke men daarbij dat de ge meente nu reeds jaarlijks, na aftrek van toeristenbelasting, rond 1 Zi miljoen gulden kosten heeft verbonden aan het toerisme. Een bedrag dat door Texelaar moet worden opgebracht. Dit rapport met de ontwerpstatuten heeft een aristocratische instelling. Dat wil zeggen: zonder insrpaak of rechten van leden van de betreffende be drijfstak wil men werken. Een bestuurslid kan als drie van de vijf bestuursleden dit willen, zonder op gaaf van redenen worden ontslagen. B en W mogen een ambtenaar aanwijzen als bestuurslid. Als deze niet volgzaam genoeg is voor de andere heren kan hij zonder meer naar huis gestuurd wor den. De voorzitter heeft het recht in alle gevallen twee stemmen uit te brengen, de andere bestuursleden één stem. Het stichtingsbestuur is bevoegd de statuten te wijzigen als tweederde van de bestuursleden daarvoor zijn. Er is derhalve geen enkele instantie of ver gadering die dit tegen kan houden. Geen controle door de betreffende be drijfstak. Geen herbenoemingsrecht van bestuursleden door belanghebben den in het toeristisch bedrijfsleven. Dat doen de vijf bestuursleden zelf. Ik kan mij levendig voorstellen dat de leden van de bestaande VVV op Texel voor deze vorm van herstructurering geen belangstelling zullen hebben. Sieme de Waard, Den Burg. In de staart van zijn betoog probeerde Roeper het argument van Deuce, ruim tegebrek bij het spelen van de compe titie, onderuit te halen. Hij rekende de rechter voor hoeveel Deuce-leden competitie spelen, in welke periode en met hoeveel teams. Zaterdag was vol gens Roeper de drukste dag, wat hij poogde aan te tonen met citaten van verenigingsleden. „Elke week spelen vijf teams een thuiswedstrijd en vijf teams uit. Volgens Hans van Slooten die zelf op zaterdag tennist zijn er zelfs op die dag nog nieuwe banen vrij. De competitie duurt daarnaast zeer kort, enkele maanden tot de zomer." Wortels Deuce had ook aangevoerd dat de wortels van de waterwilg de oude baan beschadigen. Daar kon volgens Roeper wat aan worden gedaan. Wel had hij gezien dat de baan in het mid den niet vlak meer is maar het was volgens hem de vraag 'Si de wortels van de wilg daar verantwoordelijk voor zijn: de tennisbaan is omgeven door bomen. Volgens Roeper zijn de oude banen in eerste instantie bedoeld voor verhuur aan niet-leden maar de meeste Deuce leden vinden het niet bezwaarlijk onder de waterwilg te spe len. „Ik citeer een speler: ja gut, als je de bal verkeerd slaat vliegt ie wel eens de boom in, anders sla je 'm over het hek. Nu wacht je tot de bal valt en speel je weer verder." Bemiddeling Roeper zei tegen de Arob-rechter dat Deuce bewust de sportsectie en de Sportraad niet benaderd had voor een advies. „Anders worden we wel altijd voor bemiddeling gevraagd door Deu ce, maar men zag blijkbaar dat ons oordeel wel eens negatief zou kunnen zijn. Frappant detail in deze is dat de penningmeester van Deuce die het verzoek heeft ingediend, ook gemeen tesecretaris is", aldus besloot Roeper zijn pleidooi. Koos van den Burgh zei namens de gemeente dat de discussies over de waterwilg in de zeventiger jaren door een ander college waren gevoerd dan het drietal dat nu heeft besloten dat de boom om mag. Volgens de ambte naar voerde men geen „hak-snap' be leid want bij iedere kapaanvraag wordt gekeken naar de waarde van de boom volgens de regels die in de kapverorde ning staan. Het college is volgens Van den Burgh ook niet anti-boom want bij De Cocksdorp is de laatste jaren 70 hectare bos geplant en ook De Cocks dorp zelf is verfraaid met bomen. De rechter besloot de vergadering van de gemeentelijke bezwaarschriftencom missie af te wachten. Maar als deze commissie woensdag concludeert dat de Welzijnsstichting gelijk heeft en dat het collegebesluit geschorst moet wor den dan wacht de Raad van State de verdere procedure af. Als de commis sie het bezwaar van de stichting onge grond verklaart dan doet de rechter binnen 30 dagen schriftelijk uitspraak. Afgelopen maandag werden de ringsteekwedstrijden in De Koog wegens het slechte weer afgelast. De organisatie heeft nu besloten deze voorronde a.s. maandag in De Koog te verrijden, aanvang 19.00 ledereen die in deze ronde mee wil rij den moet zich vooraf opgeven bij Ger- rit Coevert, tel. 02220-5118. Opgave is mogelijk tot zaterdag 18.00 uur. De mini-musical „Brammetje Bromvlieg" werd gespeeld op een piepklein podium. Rechts Wijke van den Berg-Kooi en op de voorgrond het echtpaar Engelvaart. Als het afscheid van het echtpaar Engelvaart in september net zo ver loopt als de huldigingsbijeenkomst woensdagavond op camping Den nenoord, dan wordt het vast een ongedwongen en gezellig samen zijn. Onder aanvoering van Wijke van der Berg-Kooi werd op de camping afscheid genomen van de familie Engelvaart met een musical en een speciaal voor deze gelegen heid geschreven lied met de titel „Deze avond burgemeester, is spe ciaal voor u bedacht". Jo en Trine Engelvaart hadden de beste stoelen van het huis en zaten in het avondzonnetje als eregasten pal voor het podium. Volgens Wijke van den Beg was dat terecht, want „onze burgemeester heeft veel voor Texel ge daan". De mini-musical „Brammetje Bromvlieg", die door de gasten van Dennenoord werd opgevoerd, was als kijkspel genoeglijker dan als luister- feest, want het zingen ging nogal eens de mist in. Dat was logisch want de kinderen hadden maar een paar keer kunnen oefenen. De zelfgemaakte Theatergroep Saai geeft donderdag- en vrijdagavond voor stellingen van haar nieuwe programma. In café De Pilaar in Den Burg speelt men „De eetafspraak" en „Esbate- ment van den vischer", geschreven door Ed Leeflang. De aanvang is 21.00 uur en de entree 72,50. Door de sociale werkplaats De Bolder is het jaarverslag en de jaarrekening uitgebracht aan B en W en gemeente raad. Uit de stukken blijkt dat de werkplaats een nadelig saldo boekte van 7319.301,41 dat zal worden gedekt door de gemeente. De tekorten van De Bolder dalen elk jaar aanzienlijk. In 1983 was het nadelig saldo nog 7363.629,43 en in 1982 7428.458,05. Voor 1986 wordt het nadelig saldo ge raamd op 7288.400,—. De jaarstukken van De Bolder zullen worden behan deld in de raadscommissies voor wel zijnszaken en voor financieel, economi sche en technisch beleid. „Into the night", de lachsensatie van 1985, brengt een aantal ongebruikelijke gezichten bij elkaar op het filmdoek: popzanger David Bowie speelt een kleine rol, de Franse regisseur Roger Vadim doet mee, de Amerikaanse re gisseur Paul Ma'zursky is van de partij, veterane Vera Miles (Psycho) laat zich' weer eens zien, Dan Aykroyd ver schijnt in beeld, Carl Perkins (country- zanger) maakt zijn opwachting en re gisseur John Landis zelf gaat ook zo nu en dan even aan de andere kant van de camera staan. De hoofdrollen in dit woelige verhaal zijn voor Jeff Goldblum en Michelle Pfeiffer. Gold- blum is zo langzamerhand een heel bekend gezicht, ook buiten Amerika, want hij speelde mee in de populaire televisieserie „Tenspeed en Browns- hoe", samen met Ben Vereen en hij trad op in talloze films, waaronder heel bekende zoals „Invasion of the body kostuums en het decor waren, echter prachtig. De ouderen tussen het pu bliek konden dan ook vooral „genie ten" van kinderen die weigerden hun tekst te zeggen of het hen toegewezen liedje te zingen. Vrede Anders lag het met het afscheidslied voor de familie Engelvaart dat met veel volume van het podium werd geslingerd. In de tekst werd verwezen naar enkele aktiviteiten van de burge meester („We weten dat u van grapjes houdt en u zaagt ook weieens hout" of „In Georgië bent u op bezoek ge weest en vrede voor iedereen wenst u het allermeest"), maar het leukste was wel de zin „Bedankt meneer de bur gemeester dat we hier mochten zijn, want we vinden Texel heel erg fijn". Jo Engelvaart kreeg van de gasten en di rectie van Dennenoord een vulpen, een aquarel van een meeuw en een re gistratie van de Texelse uitvoering van de Johannes Passion met daarbij de tekst „waar je ook bent of waar je ook gaat, het is belangrijk dat je de muziek van het leven blijft horen". Na de over handiging van de cadeaus zongen ou ders en kinderen nogmaals het af scheidslied en werd Engelvaart er aan herinneerd dat hij nu nog burge meester is. Als officiële daad werd hem gevraagd de prijzen uit te reiken van een kruiwagenrace, die woensdag ook op de camping werd gehouden. Dinsdag geven Piet Wiersma (or gel) en Hans Alting (trompet) een concert in de R.K. kerk van Den Burg. De aanvang is 20.15 uur. Piet Wiersma is organist van de Sint Nicolaaskerk van Monnickendam. Hij studeerde aan het Stedelijk Conserva torium in Groningen bij Wim van Beek. In 1969 behaalde Piet de Akte Muziekonderwijs B, in 1971 het einddi ploma Solospel met onderscheiding en in 1975 de Prijs van Uitnemendheid voor orgel. Als docent is hij verbonden aan de muziekschool De Waldsang in Buitenpost. Van het orgelspel van Piet Wiersma zijn diverse grammofoonpla ten uitgebracht, o.a. een serie over de beorrr.ade Hinsch-orgels van Kampen, Leens en andere. Als concerterend or ganist speelt hij in binnen- en buiten land. Hans Alting, geboren in Haarlem in 1963, studeerde bij Greddy Grin aan het Stedelijk Conservatorium in Gro ningen en bij Klaas Kos aan het Swee- linck Conservatorium in Amsterdam, alwaar hij het einddiploma Solospel cum laude behaalde. Sinds januari 1984 heeft Hans een vaste aanstelling als trompetist in het Concertgebou workest te Amsterdam. Dinsdagavond bespeelt hij een piccolo-trompet, een zeer kleine en hoge trompet, die zeer zwaar te bespelen is. Het volgende programma wordt ten gehore gebracht: 1. Orgel: Fantasie in G; a. Allegro, b. Adagio, c. Allegro, J.S. Bach, 2. Orgel: Triosonate no. V en C; a. Al legro, b. Largo, c. Allegro, J.S. Bach. 3. Trompet en orgel: Concert in D; a. Adagio, b. Allegro, c. Grave (orgel), d. Allegro, G. P. Telemann. 4. Orgel: Koraalbewerking; Wer nur den lieben Gott lasst walten, J.S. Bach. 5. Trompet en orgel: Suite in D; a. Ouverture, b. Gigue, c. Air, d. Marche, e. Marche, G. F. Handel. 6. Orgel: Drie Flötenuhrstücke; a. Alle- gro, b. Allegro, c. Gigue, G.F. Handel. 7. Orgel: Andante in F für ein Flöte- nuhr, W.A. Mozart. 8. Orgel: Concert in C; a. Allegro, b. Largo, c. Allegro, A. Vivaldi, bew. J.S. Bach. De toegang tot dit concert is gratis. Aan de uitgang wordt een collecte ge houden ter bestrijding van de kosten. snatchers", „Annie Hall", „Nashville", „Next stop Greenwich village", „Re member my name", „The right stuff" halsbrekende avonturen en komt hij in contact met misdadige elementen die de revolver wel erg losjes in de broek zak plegen te hebben. Michelle Pfeiffer hoort ook bij dat gezelschap, al was zij met heel andere bedoelingen naar The Big Apple gekomen. Een komische thriller, zo noemt regisseur John Lan dis deze produktie eri uit zijn mond zegt dat wel iets. Denk alleen maar aan films als: The blues brothers, American Wherewolf, National lam poon a animal house, en Trading pla ces die ook allen van zijn hand zijn. Into the night" met als Nederlandse titel ,,'n Te gekke nacht" is te zien in het City theater vanaf donderdag tot en met maandag, aanvang 20.00 uur. en „The big chili". In „Into the night" heeft Goldblum de rol van een vliegtuigontwerper die aan slapeloosheid lijdt. Via veel omwegen voert dat hem uiteindelijk tot een serie PAGINA b JDAG 26 JULI 1985 TEXELSE COURANT Ff

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5