Cjroen 'jwarts-Jexels in het harL> kommissie wil iet verder gaan an acht ton Polsstokverspringen zonder kwaliteit L arantieverlening zwemparadijs 'an der Slikke lil samenwerken let Jellema Jeugdgroep op dievenpad m. „Kampioenschappen" in De Mars £3000,- gestolen uit ziekenfondskantoor „Wat je ver haalt is lekker GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.001 DINSDAG 30 JULI 1985 •Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. kerktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 en iof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02720) 4988. J der Heijden is met vakantie, dvertenties, abonnementen, etc.: >ld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, j (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs £18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. -46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. ziet ernaar uit dat een ruime meerderheid van de ge- enteraad bereid is akkoord te gaan met gemeentegarantie het zwemparadijs dat de heer J. Jellema wil stichten het Kerckeland bij De Koog. Men wil echter dat de ge- iente en Recreatiestichting daarbij niet verder gaan dan to- ongeveer acht ton, terwijl Jellema om twee miljoen had yraagd. duidelijk geworden tijdens ipoedeisende extra vergadering ie raadscommissie voor finan- I, economisch en technisch be- gisteravond hield en waarbij verzoek van Jellema als enige op de agenda was gezet. De gadering vond voor een belang- el achter gesloten deuren om Jellema en zijn adviseur trouwelijke nadere informatie te geven. Na afloop daarvan ver arde wethouder Klaas Baren- gt tegenover de pers dat de in principe voelt voor finan- medewerking (afgezien van CDA dat planologische bezwa- heeft tegen het plan van Jelle- het Kerckeland) maar dat de loten vennootschap die het emparadijs gaat stichten en ex iteren meer geld op tafel moet ngen, zodat de garantstelling de zijde van de gemeente en T beperkt kan blijven tot een in de orde van £800.000 rijst echter het probleem dat Jel- een paar maanden tijd nodig om aandeelhouders te zoeken voor het benodigde extra geld kun- zorgen, wat betekent dat zijn „al- ivertoningsrecht" dat per 1 septem- afloopt, moet worden verlengd. zullen B en W beslissen of zij (mee akkoord gaan. Het is geen nakkelijke beslissing want het zou tweede keer zijn dat de termijn rdt verlengd en dat is niet billijk je- concurrent" Sporting Texel van Marien van der Slikke, die overdekt zwembadplan heeft lot uitvoering daarvan wil overgaan blijkt dat Jellema de zaak financieel rond kan krijgen. Van der Slikke waarschijnlijk geen genoegen nemen als hij opnieuw moet :hten. Hij denkt zijn plan te kunnen oeren en exploiteren zonder ga- tstelling of andere financiële mede ding van de gemeente omdat hij p kapitaalkrachtige geldschieter Mie voldoende geld in het acht oen kostende plan kan steken. De iscommissie maakte in eerste in- ntie een nogal verdeelde indruk, brand Poster namens de VVD en I Kikkert namens Texels Belang den zich uit voor garantieverlening behoeve van het Jellema- mparadijs. Henk Beumkes van het thad bedenkingen en Ate Rienstra bet CDA zag er niets in. en inleidend woord had voorzitter is Barendregt vastgesteld dat het in ieder geval gaat om een project dat veel meer behelst dan alleen parti culier belang. Het gaat om een voor ziening die voor de Texelse economie als geheel van grote betekenis is en om die reden zou een bepaalde vorm van financiële medewerking van de plaatselijke overheid gerechtvaardigd zijn. De twee miljoen gulden garantie waarom Jellema nu heeft gevraagd is echter teveel. Jellema moet ervoor zorgen dat zijn B.V. meer eigen vermo gen inbrengt. Doorgaan Gerbrand Poster van de VVD vindt de ze opstelling van B en W nogal nega tief. Hij vond dat het plan in ieder ge val van de grond moet komen omdat het van eminente betekenis is voor Texel. ,,Hoe ver willen wij gaan om zo'n broodnodige voorziening tot stand te helpen brengen?", vroeg Poster zich af. Hij gaf het antwoord op deze vraag niet maar liet voelen dat het college in deze niet kinderachtig mocht zijn en zei met belangstelling voorstellen van die kant te zullen afwachten. Hij vond ook dat de nu gevraagde bedragen te hoog zijn, maar hij wilde dat het colle ge en Jellema om de tafel gaan zitten om een oplossing te zoeken. Hij vond wel dat bij een garantieverstrekking een afbouwregeling moet worden ge troffen, maar wilde dat de onderhan delingsdeur in ieder geval wijd openge houden wordt. Paul Kikkert van Texels Belang liet zich op ongeveer dezelfde wijze uit. Ook hij constateerde dat het zwemparadijs hard nodig is voor de instandhouding van de recreatie als een der economi sche poten" van Texel. Hij informeer de of de financiering van het project makkelijker wordt als de tennisbanen en het Calluna-restaurant in de nieuwe B.V. worden ingebracht. Maar ook hij vond dat de eigen financiële inbreng van de B.V. groter moet zijn en wilde afgetast zien of de thans ter tafel lig gende voorstellen echt als „laatste bod" kunnen worden beschouwd. Hij wees ook op de voordelen van het bad voor de eigen bevolking, waarbij hij zich afvroeg hoeveel Texelaars 's winters regelmatig zwemmen in Den Helder en het een aantrekkelijke ge dachte vond dat het schoolzwemmen nu ook 's winters kan doorgaan. Nu een ander Henk Beumkes, namens het Pakt, stel de vast dat de gemeenteraad al zeer tegemoetkomend is geweest voor Jel lema: zowel door het verlenen van het alleenrecht als door akkoord te gaan met de bouw op het Kerckeland in- fien van der Slikke van porting Texel" is in princi- tareid om met Joop Jel- samen te werken bij 'tot stand brengen van zwemparadijs. 5eft dit gisteravond kenbaar ge- Waan wethouder Klaas Baren- na afloop van de vergadering te raadscommissie voor financieel, nomisch en technisch beleid waar- gelijk werd dat de financiering tat zwemparadijs van Jellema bij- er moeilijk zal zijn. Zoals bekend "Van der Slikke een zwembadplan ontwikkeld dat hij wil verwezenlijken in het artikel 11 gebied. De kosten wor den geraamd op acht miljoen gulden. Van der Slikke zegt een kapitaalkrach tige geldschieter te hebben waardoor hij de financiering van dit project rond kan krijgen zonder garantstelling of an dere financiële medewerking van de gemeente. Als dat waar is, zouden bij samenwer king van beide initiatiefnemers de pro blemen zijn opgelost. Van der Slikke heeft kenbaar gemaakt dat zijn plan voor wijziging vatbaar is om de sa menwerking mogelijk te maken. Bespreekbaar is dat de typische sport- voorzieningen die erin zijn opgenomen voorlopig worden weggelaten en dat ongeveer hetzelfde bad tot stand wordt gebracht als Jellema wil, even tueel zelfs op het Kerckeland inplaats van in het artikel 11 gebied. Wethouder Barendregt vindt dit een hoopgevend nieuw element in de dis cussie over het zwemparadijs en heeft er zich vanmiddag met de andere col legeleden over beraden. plaats van het artikel 11 gebied. Maar nu er ook financiële betrokkenheid van de gemeente nodig is, wordt het heel moeilijk. Beumkes wilde geen herha ling van het Lindeboom-drama en wil de ook niet dat het zwemparadijs van Jellema zou worden doorgedreven ten koste van het bad Molenkoog in Den Burg. Beumkes vond dat nu een andere initi atiefnemer maar de kans moet krijgen, tenzij Jellema met andere voorstellen komt. Ate Rienstra van het CDA was het meest afwijzend. Hij verklaarde voor stander te zijn van een overdekte zwemaccommodatie maar herhaalde de eerder geuite bedenkingen waar nu ook nog financiële bezwaren bijkomen. Hij wees op een nadeel dat kleeft aan het voortzetten van het schoolzwem men in de winter. Dat zwemmen ge beurt in uren die anders voor gym nastiek zouden zijn gebruikt en het leidt dus tot een belangrijk ongunsti ger exploitatie van de gemeentelijke gymnastiekzalen. Wethouder Barendregt maakte kenbaar dat het weinig zin heeft om aan Jelle ma te vragen of hij werkelijk niet meer kapitaal kan inbrengen dan thans is voorgesteld, want dat heeft hij al dui delijk gemaakt. Verder zei hij dat het stichten van het bad op een andere plaats dan het artikel 11 gebied voor de grondexploitatie van dat gebied niet zo'n probleem is. Die grondkosten worden nl. toegerekend aan de daar geprojecteerde 144 recreatie-eenheden. De onderhandelingen daarover zitten in het laatste stadium. De bouw kan binnenkort beginnen. Barendregt had wel begrepen dat een belangrijk deel van de gemeenteraad Jellema wèl met een garantie tegemoet wilde komen en hij wilde wel eens weten hoever men daarbij wil gaan. Het antwoord daarop kwam in het besloten deel van de vergadering. Geen haast Rienstra herinnerde er nog aan dat ook de planologische voorbereidingen nog niet rond zijn, zodat de kans dat het bad er volgend jaar zal zijn ook om die reden niet erg groot is. Over haaste beslissingen op financieel ge bied zijn dus ook niet nodig. Beumkes liet nog eens uitkomen dat er met zijn fractie niet over de garantstelling te praten valt als Jellema niet voor meer eigen vermogen zorgt en Poster merk te op dat de vergelijking met de Linde boom niet deugt. Het Jellema-bad is van veel groter economische betekenis door het gunstige effect voor de ex ploitatie van de toeristische verblijfsac- commodatie op heel Texel. Uit de krant had Poster opgemaakt dat de RST niet ongenegen is om mee te hel pen bij de garantieverlening. Dat laatste werd door Barendregt be vestigd, maar ook de RST vindt dat meer eigen vermogen moet worden in gebracht. Bovendien is het twijfelach tig of Gedeputeerde Staten toestem- .ming zullen geven voor garantstelling door de RST. Op voorstel van Paul Kikkert werd de vergadering in beslotenheid voortgezet om de op de publieke tribune zittende Joop Jellema de gelegenheid te geven met vertrouwelijke financiële ach tergrondinformatie te komen. Aan de hand daarvan zou kunnen worden vastgesteld of er werkelijk niet meer eigen vermogen kan worden inge bracht. Kennelijk kwam toen vast te staan dat het bod van Jellema toch niet het allerlaatste is geweest en dat het de moeite waard is hem de gele genheid te geven alsnog meer eigen geld bij elkaar te brengen. Dat kost echter een paar maanden en de kans dat dit jaar met de bouw van het zwemparadijs wordt begonnen lijkt daarmee verkeken. Zaterdag kreeg de politie een groot aantal meldingen binnen van win keldiefstallen in De Koog en Den Burg. Onderzoek wees uit dat veertig jonge buitenlandse vakan tiegangers als daders aangewezen konden worden. Op hun vakantieadres werd de gesto len waar aangetroffen. Alle spullen (o.a. kleding, zonnebrillen en souve nirs) konden worden teruggegeven aan de eigenaars, waarna de politie de groepsleiders adviseerde het eiland te verlaten. II." h li i Ir» Een der (vele) sprongen die in het water zou eindigen. Polsstokverspringen over een sloot is voor het publiek vooral leuk a/s het niet lukt. Er viel dus zondagmiddag tijdens de als Texelse kampioenschappen" aangekondigde wedstrijd polsstokverspringen in De Mars wat te genieten, want vrij wel geen enkele deelnemer slaagde erin droog aan de over zijde van het twaalf meter brede water te komen. Slechts twee jongens van het vasteland. Jan Achterberg en Theo van Leeuwen, beheersten de techniek enigszins en zij kregen dan ook de eerste, resp. tweede prijs. Om de overkant te bereiken is het no dig om tijdens de sprong een stukje in de tien meter lange aluminium polsstok omhoog te klimmen. Afgezien van de twee eerstgenoemden slaagde niemand van de circa dertig deelne mers daarin. En ze plonsden dus alle maal midden in het circa één meter diepe water waar ze dan telkens onge deerd uit oprezen, behangen met waterplanten. Eén vrouw Blijkens het wedstrijdreglement moest onderscheid worden gemaakt tussen geoefende senioren, ongeoefende seni oren, junioren tot 16 jaar en vrouwen. De deelnemers waren echter zeer slecht over deze categoriëen verdeeld. Het waren praktisch allemaal ongeoe fende senioren en er diende zich maar één vrouw aan: Marloes van der Vis. Evenmin als de anderen haalde die de overkant, al scheelde het niet veel. Maar omdat ze de enige vrouw was „die het aandurfde" kreeg ze een be ker en bloemen. Onder water is het moeilijk meten. Kwaliteitsonderscheid maken tussen de velen die het niet haalden, was daar om nauwelijks mogelijk. De Texelaars Peter van der Vis, Jaap van der Vis en Jan Grisnigt die even over de helft in het water vielen, werden geacht alle maal een gelijkwaardige prestatie te hebben geleverd en mochten de derde prijs delen; ze kregen een beker en £50,-. Hetzelfde bedrag was ook de beloning voor Johan van der Ster die geheel naakt in het water sprong. Een blijk baar minder culturele prestatie leverde Pieter van der Vis, die een spring poging uitvoerde in keurig gekleed (be grafenis) pak en daarvoor een bos bloemen en £15,— kreeg. Koek Verweij en Jan v.d. Stouwe verdienden £20,— door met z'n tweeën tegelijk te sprin gen en Patrick en Huib Kok kregen bloemen en een taart omdat ze de jongste deelnemers waren. Bloemen waren er tenslotte voor alle inschrijvers die niet in de prijzen maar wel in het water waren gevallen. De prijzen werden om kwart over ze ven 's avonds uitgereikt in café De Grooten Slock met medewerking van Joke Witte die als „Miss Polsstok" ten tonele werd gevoerd. Éénmalig? Het was de tweede keer dat op Texel een dergelijke polsstokverspring- wedstrijd werd gehouden. Piet Vroe- gop die deze wedstrijden overal in de provincie organiseert, heeft het op Texel enkele jaren geleden al eens in Waalenburg willen doen. Van gemeen tewege ging men echter niet met zijn aanpak akkoord en hij kreeg toen geen vergunning. De waterpartij in De Mars bleek een ideale plek te zijn voor de wedstrijd. Het is echter twijfelachtig of de wedstrijd hier volgend jaar opnieuw kan worden gehouden, want in de di recte omgeving worden huizen gebouwd. Over belangstelling had Vroegop zon dag niet te klagen. Er waren enkele duizenden toeschouwers die een rijks daalder (kinderen een gulden) entree betaalden, afgezien van enkele honder den mensen die een onbewaakte in gang hadden ontdekt en het schouwspel dus gratis gadesloegen. Er is in ieder geval een behoorlijk bedrag overgebleven. Advertentiefuik Ook het „programmaboekje" dat op het terrein gratis werd uitgereikt maar dat lang niet iedereen in handen heeft gekregen is een lucratieve aangelegen heid geweest. Het bevatte, afgezien van een welkomstwoord, „Wenken" voor deelnemers (zoals „Wees op tijd aanwezig") en een zelf in te vullen deelnemers/scorelijst, praktisch alleen In de nacht van vrijdag op zater dag is ingebroken in het kantoor van het ziekenfonds aan de Jon kerstraat. Onbekenden wisten £3000— aan geld mee te nemen na de brandkast te hebben opengebroken. Het openbreken van de kast gebeurde met een grote koevoet. Het kantoor kon men binnenkomen via een boven licht. Technisch onderzoek heeft in middels duidelijke sporen opgeleverd. advertenties, 64 in getal. De inschrijfgelden van de wedstrijd kwamen ten goede aan het „Vrolijk op Fonds" van het Emma Kinderzieken huis in Amsterdam, een bedrag van minder dan £100— omdat de deelne mers slechts een rijksdaalder inschrijf geld moesten betalen. Het veel grotere bedrag aan entreegel den en advertentie-inkomsten gaat ge woon naar de organisatie. Vroegop zei dat hij enige financiële reserve hard nodig heeft om bestand te kunnen zijn tegen een financiële tegenvaller, bij voorbeeld als het publiek wegblijft door slecht weer. Zondag liep het voor hem dus goed af, want de wedstrijd was al halverwege toen het hevig en langdurig begon te regenen waardoor slechts weinigen het eind afwachtten. Dat zou ook zonder regen zijn gebeurd want het in het water zien vallen van mensen kan nog zo leuk zijn, na een uurtje begint het knap te vervelen. Een dergelijk evenement verdient overigens alleen herhaald te worden als het een wat minder amateuristisch karakter heeft. Op zijn minst zou gezorgd moe ten worden voor een demonstratie- ploeg van ervaren polsstokspringers die een schitterende behendigheidss how opvoeren, met daarnaast dus als bijzaak een gelegenheid voor ongeoefenden om het ook eens te proberen. Ook moet er veel meer vaart zitten in het programma. Er zat nu veel te veel tijd tussen de sprongen, er werd te laat begonnen en de geluids installatie was niet toereikend. Wat nu in De Mars gebeurde is strijdig met het streven naar meer kwaliteit op het gebied van toeristische attracties, zo dat er alle reden is om zich af te vra gen of de vergunning verlenende in stanties aan zoiets moeten blijven meewerken. Advertentie I.M. Voor een goed stukje vlees hoeft u ech ter niet zo ver. In Goënga's specialiteitenslagerij, vindt u van eigen slacht een keur aan heerlijkheden, waaronder de tot in alle hoeken van ons land beroemde lamsvleesgerechten. Maar natuurlijk kunt er ook terecht voor scherp geprijsde andere vlees soorten 13,98 5,98 1 kg riblappen 500 gram tartaar Probeer het eens. Den Hoorn is dich ter bij dan u denkt. Tel. (02226) 252.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1