Het Texelse kanon" gaat naar Sail Amsterdam m m GESLAAGDE BERGING TROK VEEL BEKIJKS ff- Tussen dijk en duinenrij Het kanon Training van S.V. Oosterend Diefstallen op campings Coopertest bij atletiekclub Training SV De Koog Ringsteken in De Cocksdorp Sieraden gestole üit auto Messenzwaaïer i conflict met poli Alles weg Zaterdag Zuidemai in De Cocksdorp PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 30 JULI Het leek de intocht van Sinterklaas wel, zóveel belangstellenden stonden op het havenhoofd van Oudeschild toen de kotter Bran ding III van Jack Betsema daar binnenliep met aan boord het bronzen scheepskanon dat zojuist naar boven was gehaald. De berging van het fraai bewerkte stuk scheepsgeschut was'mede door voor bereidend werk dat 's morgens was verricht, een operatie die zonder moei te verliep. De stroppen waren er al aan vastgemaakt, zodat het alleen nog een kwestie van hijsen was. Een wiel en een as van het rolpaard (het verrijdba re eikenhouten onderstel) waren reeds geborgen. De opvarenden van de kotter applaudi- seerden toen het veelbesproken kanon van 2600 Amsterdamse ponden (1300 kg) bove.n de waterspiegel verscheen. Tot algemene verbazing zag het er bij zonder gaaf uit. Het geelglanzende brons was door het 300-jarig verblijf in het zeewater en in de bodem nauwe lijks achteruit gegaan. Het zwarte laagje oxide of aanslag door Klaas Bönne Wat er onder water rust Uit lang vervlogen jaren Laat zich door de duikersclub Nog wel eens openbaren. Daar waart nog steeds de geest van Tromp Gevreesd door elke muiter Het zeemansvolk van Bontekoe En van Michiel de Ruyter Maar dat weerhoudt de duiker niet Om langzaam af te dalen Om een bronzen scheepskanon Van 't voetstuk af te halen Er is geen schout meer in het wrak Die hen de les doet lezen Zij hebben van de kannonier Geen centje meer te vrezen Dus maken zij nu goede sier Van Tromps geheime wapen Van Speijk die ooit de lucht invloog Die kan er niet van slapen Maar heus, mijn brave zeemansvolk Het is in goede handen Al zal de heer van Maarleveld Nog wel eens knarsetanden En wie de meeste rechten heeft Dat is een zorg voor later Maar wie ons dat kanon misgunt Zoekt spijkers op laag water. was er grotendeels al vanzelf afgeval len en de rest kon met weinig moeite aan boord worden verwijderd met de hogedrukspuit. Blijkens het opschrift in latijn is het een kanon dat in 1638 in Enkhuizen is gegoten door Everardus Splinter. En uit het wapen met ge kruiste ankers, twee zeegoden en de drie kruisjes van Amsterdam bleek dat dit in opdracht van de Amsterdamse Admiraliteit is gebeurd. Groot schip Het schip zelf is nog niet geïdentifi ceerd. Het is in ieder geval wel een oorlogsschip van de grootste categorie geweest, zeker 45 meter lang met een holte van tien meter en voorzien van vier dekken. Dat in het in het zand weggezonken wrak nog meer kanon nen of andere begerenswaardige zaken zitten is niet uitgesloten maar aller minst zeker, want is waarschijnlijk dat alle zaken van belang er kort na het stranden van het schip in de 17e eeuw al zijn afgehaald. Alleen het diepste, slecht bereikbare deel van het wrak heeft men laten zitten. Onderwaterar- cheoloog Thüs Maarleveld vertelde dat het wrak voorlopig niet verder zal wor den onderzocht omdat men de handen al vol heeft aan andere scheepswrak ken, onder andere met het met lood en tin geladen schip dat op de Noord zee ook door Hans Eelman en zijn me deduikers is ontdekt. Maarleveld was zaterdag niet de enige man van het ministerie van WVC die zich aan boord van de Branding III bevond. Er waren ook mensen bij van de afdeling voor lichting en van de hoofdafdeling be heer musea, monumenten en archie ven. Aan boord was verder een came raploeg van de NOS die een reportage maakte die 's avonds in het tweede journaal werd uitgezonden. Ook waren er veel journalisten en persfotografen want het Texelse kanon" heeft lande lijke aandacht gekregen en is al in veel kranten basis geweest voor möoie ver halen over de schatgraverij rond het ei land. Aangekomen in Oudeschild werd het kanon overgenomen door de kraanwagen van Robert Aris van Bo ven, die het overbracht naar de schuur van Jack Betsema op het bedrijventer rein in Oudeschild. Hamvraag is wat er verder met het historische stuk scheepsgeschut gaat gebeuren. De de finitieve beslissing daarover zal nog even op zich laten wachten. Specialist J.P. Puype van het Scheepvaartmu- seum uit Amsterdam heeft het kanon inmiddels aan een eerste onderzoek onderworpen. Het zal nu overgebracht worden naar de in Ketelhaven ge vestigde afdeling scheepsarcheologie van de Rijksdienst voor de IJsselmeer- polders. Thijs Maarleveld verwacht dat het kanon spoedig een definitieve, voor publiek toegankelijke plek kan krijgen, want het hoeft verder niet be handeld te worden. Het rolpaard zou echter barsten en uiteenvallen als het zonder meer op het droge werd gelegd en moet dus worden geprepareerd, een tijdrovend proces. Zoals bekend wil Hans Eelman dat het kanon terug komt naar Texel. Niemand van de WVC-mensen waagde het uit te spre ken dat dit ook zal gebeuren maar uit gesloten is het in ieder geval niet. Naar Sail Amsterdam Wat wèl vast staat is dat het kanon zes dagen wordt tentoongesteld in het Scheepvaartmuseum in Amsterdam, ter gelegenheid van de manifestatie Sail Amsterdam. Dat is een initiatief van public relations-man Ritzema van Sail Amsterdam en Hans Eelman vond dat een prima idee. Afgesproken is ook dat het kanon direct daarna terugkomt naar Texel om geduren de veertien dagen te worden geëx poseerd in het Maritiem Museum in Oudeschild. Thijs Maarleveld (links) met Jack Betsema, Nan Westerlaken, Hans Eelman en Flip Duinker vol trots bijhun" kanon aan boord van de TX 38. H M*'"""*" "TV" Hét moment: het kanon komt boven water. Het kanon wordt op de kade in Oudeschild gezet. Op het kanon prijkt het wapen va alsmede de gewichtsaanduiding it dat het kanon door Evert Splinter 7 de Amsterdamse Admiraliteit (AA) met het jaartal 1638 Amsterdamse ponden en de tekst die duidelijk maakt in Ehkhuizen werd gemaakt. Vrijdag start de training voor SVO- senioren. Op de eerste training is er nog geen aparte keeperstraining en A- junioren zijn ook welkom. De aanvang is 19.00 uur. De brutaalste campingdiefstal ge beurde in de nacht van zaterdag op zondag op camping Prins Hendrik in polder 't Noorden. Onbekenden stalen een buitentent. De binnen- tent lieten ze staan want daarin la gen op het moment van de diefstal twee meisjes te slapen. Minder origineel was het stelen van een horloge met een waarde van 7200,— uit een waslokaal op camping Kogerstrand. De eigenaresse, een vrouw uit Winterswijk, stond onder de douche toen het uurwerk werd meegenomen. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd op camping Loodsmansduin twee keer een helm gestolen. De tota le schade is 7200,—. De nacht daarvoor werd op dezelfde camping een spijkerbroek van een waslijn gestolen. Het kledingstuk heeft een waarde van 750,—. Vrijdagnacht was de buit groter op camping Kogerstrand. Uit een tent werd een sporttas met veel sportkle- ding gestolen en 7475,—. De totale schade voor de eigenaar uit Enkhuizen is 71250,-. Een kampeerder uit Castricum werd die nacht ook bestolen. Hij miste 7260,— en voor ruim 7600,— aan sportkleding en schoenen. Vrijdagavond houdt de Atletiekver eniging Texel weer een Coopertest. De start van deze test, die wordt ge houden op de Texelse Boys velden, is 19.00 uur. Inschrijven is mogelijk vanaf 18.45 uur. Deelnamekosten voor niet- leden 72,—, voor leden is deelname gratis. De training voor de midden- en lange-afstand gaat gewoon door na af loop van de Coopertest. Iedere deelne mer ontvangt bovendien een gratis Coopertest-scoretabel Dinsdag (heden) begint de training van de senioren van SV De Koog, aanvang 19.00 uur. De leden worden verzocht ook loopschoenen mee te nemen. Donderdagavond wordt in C Cocksdorp de vijfde ronde van kampioenschap ringsteken gehouden. In dit dorp wordt ook de grote pi voor de mooiste aanspanning uit deeld, naast de dorpsprijs die in" dorp beschikbaar wordt gesteld, De route die de deelnemers moei volgen is Klimpstraat, Kikkertstra Ploosterstraat en Lang eve ld straal, woners van deze straten worden zocht de wegen donderdag vanaf 18.00 uur autovrij te houden. De nemers moeten zich verzamelen! Klimpstraat. De aanvang van de wedstrijd is 19.00 uur. Uit een in het centrum van Di Burg geparkeerde Mercedes vrijdagavond voor enkele duir den guldens aan sieraden ges De eigenaar, een inwoner van teren, deed bij de politie aanj van het ontvreemden van /6K aan gouden sieraden en f1200 baar geld. Het feit dat twee wachtmeest burger zaterdagavond een mei pakten van een Amerikaan wi voor laatstgenoemde reden or agressie later bot te vieren op politieauto. De 19-jarige jongen zwaaide in ei fé in De Koog met een mes en r er onder andere een meisje bar Twee politiemensen in burger p het mes af van de jongen die lal naar het politiebureau in De Koo: om zijn mes weer op te vragen.: werd hem meegedeeld dat dit w? voorlopig achter slot en grendel; De jongen werd kwaad en r een ander voorwerp een kras en ken in een politiewagen. Dat we weer gezien door twee wacht ma die de op de vlucht slaande jonj ter in De Koog konden aanhoud! jongen heeft het eiland inmiddels laten met een proces verbaal ws bedreiging en vernieling. Een toeriste kwam de politiei dag vertellen dat ze op het naakstrand bij paal 9 was bes toen ze aan het zwemmen ws Onbekenden namen een stran met daarin 71800— en haar kli mee. In de tas zat ook een gt horloge en een luxe zonnebril Texels „meest historische" w ronde, de Zuidema-race, word terdag a.s. in De Cocksdorpg houden, deze keer in combins met een recreatieve stratenloc; waaraan iedereen kan meedot die is georganiseerd door c tiekvereniging Texel. De afstanden van de stratenloop 2Vz, 5 en 71/2 kilometer. De stad De Hoop in de Kikkertstraat. De is verder: Klimpstraat, Hodshonsi Ploosterstraat, Langeveldstraater kertstraat. Aanvang 17.30 uur. De Zuidema-race, georganiseerd! de dorpscommissie van De Cocks in samenwerking met de Wielerve ging Texel, begint om 18.30 uur, Aan de race zal ook door ve ners van het vasteland worden iw daan. Zij kunnen na afloop gebn maken van gratis vervoer naar ds boot. Vari Texel wordt onder and! deelgenomen door renners van dl IBS-ploeg, waaronder Dirk Vinke te favorieten zijn Paul van Arnhei Edo Kooiman. Uit De Cocksdorp komen onder meer de renners N Boon en Henk Stevens. Start is bij De Hoop. De route is' der: Molenlaan, Vuurtorenweg, I' veldstraat en Kikkertstraat. Dit p® cours van 2,5 km moet twintig te gereden worden. (De dames rijd» ronden). De wedstrijd telt meevo het Lintex-klassement.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2