WST wil geen wijziging in investeringsubsidies SPEELTREIN BA RT/MEUS-JEU VERVOLG VAN PAG. 1 Restauratie Fietspad naar Paal 28 kost /392.000,— Teso-vervoer iets toegenomen VVV moet extra vergadering beleggen Biochemici komen fietsen op Texel Maco-bouw gaat bouwen en verkopen in de Krim Nieuwe brandweerlieden Opgave voor laatste recreatiekrant '85 VVV komt met „ledenbulletin" Koorn mag schuur in de duinen bouwen PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 2 AUGUSTUS jaren „gewoon doorgegaan". Ds. Ver beek: „Op één of andere manier heb ben de mensen die zich met de kerk verbonden voelen het klaar gespeeld de laatste jaren met allerlei activiteiten nog veel geld bij elkaar te brengen". Visitekaartje De restauratiecommissie heeft daarbij gemerkt dat dit niet alleen hervormden uit Den Hoorn zijn. „Dit kerkje is niet alleen belangrijk voor de mensen die hier zondags'komen maar je merkt dat het gebouw ook van betekenis is voor Den Hoorn en eigenlijk voor heel Texel, gewoon omdat het een prachtig gebouw is en één van de visitekaartjes van het eiland." De ogenschijnlijk bescheiden activitei ten voor het restauratiefonds behelsen onder andere de orgelconcerten met collecte na afloop, het zomers twee maal per week mogen bezichtigen en van de kerk en het beklimmen van de toren, verkoop van tekeningen van An ton Pieck en Nel Koorn-Kikkert, de zusterkring die handwerken en koffie met cake verkoopt op de Hoornder donderdagen en bazaars. Vorig jaar werd met dit „liefdewerk-oud papier" f10.000,— bij elkaar gebracht en uit eerdere opbrengsten werd fase twee, het impregneren van de muren, betaald. „De muren zijn nu echt goed droog, je ziet overal witte vlekken in het steen en dat is een goed teken", aldus Axel Lap. Inmiddels is ook het geld, f40.000,—, bij elkaar voor het uitvoeren van de derde fase: het voegen en opknappen van de buitenmuren door Drijver b.v. Inspanning Lap: „Dan zien de mensen eindelijk iets tastbaars van hun inspanningen. Dat is langzamerhand nodig. Er zijn ook heel veel toeristen die verbaasd zijn als ze horen dat er al veel geld in de restauratie is gestoken. Dat geld zit echter praktisch allemaal in de grond." Wie de muren van de kerk van binnen en van buiten bekijkt kan zich niet voorstellen dat dit bouwwerk 28 jaar geleden nog grondig is gerestaureerd. Uit sommige steunberen zijn hele stuk ken muur verdwenen, in de muren zit ten gaten en grote gedeelten bevatten geen voegen meer. Dat geldt ook voor de toren, die in eigendom en beheer is bij de gemeente Texel. Ook de toren wordt door Drijver onder handen ge nomen maar of daar gemeentelijke subsidie tegenover zal staan is nog onbekend. De subsidieaanvraag bij Monumenten zorg zou er in het meest gunstige ge val in kunnen resulteren dat de restau ratiecommissie het bedrag dat nu al is uitgegeven voor 90% terugkrijgt. Lap: „Ze weten precies wat we onder hun leiding gedaan hebben en wat het heeft gekost. Het is mogelijk dat ze die kosten als voorfinanciering be schouwen en bijna alles terugbetalen". De commissie rekent echter nergens op en gaat gewoon door met de eigen activiteiten. Daarnaast willen de Hoornder ondernemers ook een steentje bijdragen aan het restauratie fonds. Op de Hoornder donderdag 15 augustus staat het kerkje derhalve centraal met een grote straatveiling, een kerkconcert en mogelijk ook acties van plaatselijke prominenten in de vorm van optredens waarvoor het pu bliek geld kan bieden. De veilinglijst is nog zeer beperkt. Mensen dies willen afstaan worden verzocht' brengen bij slijterij Truce Parievtj bij Axel Lap in Den Hoorn. Don de vijftiende is er ook een spe^ concert in de kerk met de Engs! groep Winterborne Waytes. Dit( speelt op middeleeuwse instr^ en zal ook muziek vanaf de tore brengen. „Er kpmen die avonds paar speciale attracties maar dat den we nog even geheim", aldm minee Verbeek. Voor wie met de restauratiecoiw van mening is dat het Hoorndei als „toeristische slechtweeracc» datie" en als monument goed te moet blijven en gaaf getoond mi kunnen worden, staan twee non open waarop een financiële bijdi gestort kan worden: postgiro nr, 77.683 of Rabobank Texel 36,25 onder vermelding Restauratiefoii N.H. kerk. De totale kosten die gemoeit len zijn met de aanleg van hs fietspad langs het Krimslagr, het strand paal 28 worden be op f392.000,-. Zoals bekend is Staatsbosbehee* ren weigerachtig te zijn geweest koord gegaan met de aanleg vi pad. Onlangs heeft gemeentew in overleg met Staatsbosbeheer' tracée vastgesteld. Het pad zali sluiten op het reeds bestaande fietspad vanaf De Cocksdorp la Krimweg en op het fietspad do duinen. Tevens wordt verbindin: maakt met het nieuwe betonfiet door het Krimbos. Het pad loop: deeltelijk over grond van De Slti lei. Die grond zal worden g waardoor de kosten van het fies wat hoger worden dan aanvanlj was geraamd. Of het pad inderc wordt aangelegd hangt mede al het verkrijgen van subsidie. Hel zal daartoe bij de betreffende in; ties worden aangemeld. Het afgelopen weekend is hel voer van personenauto's, care en aanhangwagens wat omva ker geweest dan in het vergel re weekend in het vorige seiz: In beide richtingen werden to 11359 personenauto's overgezs gen 10860 vorig jaar, een toep van 4,59%. Het vervoer vanci vans en aanhangwagens stee: resp. 8,17 en 3,75%. Ook als alleen wordt gekeken ns vervoer naar Texel, dus in één rit is sprake van stijging: bij de p nauto's, caravans en aanhangwa: met resp. 3,96, 2,21 en 6,72%. ontwikkeling is hoopgevend, ter daar de weersomstandigheden zi niet stimulerend zijn voor een ve te trek naar het eiland. Als derge stijgingen zich ook de komende: voordoen kan een deel van de e: stand die in het eerste half jaarii gelopen worden ingehaald, echie niet volledig. Het bestuur van de Welzijnsstich- ting besloot woensdagvond niet in te gaan op enige suggesties van de subsidiecommissie om de regels voor investeringssubsidies ingrij pend te wijzigen. Behoudens het vaststellen van een minimumbe drag, f500,— waarvoor men subsi die mag aanvragen hield men vast aan de oude verordening. De subsidiecommissie gaf het bestuur van de Stichting in overweging het maximumbedrag dat de Stichting per vereniging aan investeringsubsidie mag uitgeven (f50.000,— te verlagen tot f12.500,—. Dit om te bewerkstelligen dat niet steeds enkele grote projekten worden gesubsidieerd. De gemeente geeft doorgaans naast de Stichting ook investeringsubsidie en dat bedrag is niet aan een maximum gebonden. Regel is echter dat de vereniging zelf minimaal een kwart van de investering betaalt. Een deel van de subsidiecom missie oordeelde dat dit eigenlijk de helft moet zijn, afhankelijk van subsi dies die een club bij andere overheden weet los te peuteren. Als een vereni ging succesvol is bij het aanboren van diverse subsidiebronnen zou het kwart deel eigen bijdrage ook kunnen gelden maar dan over het bedrag dat nog bij elkaar gebracht moet worden na af trek van de diverse subsidies. Als een fanafare bijvoorbeeld f4000,— nodig heeft voor nieuwe kostuums en men krijgt f2000,— subsidie van de provin cie dan geeft de Welzijnsstichting nog slechts f500,— in plaats van het oor spronkelijke vierde deel van f1000,—. Op dat laatste idee kwam veel kritiek van het Stichtingsbestuur. De Stich ting kan dan niet snel de subsidie uit- Dertig VVV-leden willen dat er een extra ledenvergadering komt waar in wordt ingegaan op grieven inza ke het beleid. Het ziet er naar uit dat die vergadering begin septem ber kan worden gehouden. Het initiatief is genomen door Jan Zwan die ontevreden is over met name het personeelsbeleid en via een inge zonden stuk in deze krant andere le den heeft opgeroepen zich achter hem te scharen. Dit heeft dertig reacties opgeleverd. Krachtens de statuten is het VVV bestuur verplicht een vergadering te beleggen als tenminste 25 leden daar om verzoeken. De groep verontruste leden is dinsdagavond voor het eerst bijeen geweest in hotel De Lindeboom om de wensen en grieven te inventari seren. Volgende week komt er op nieuw een vergadering en verwacht wordt dat naar aanleiding daarvan een met redenen omkleed verzoek naar het bestuur kan worden gestuurd. Eind augustus komt een groep van vijftig deskundigen op biochemisch ge bied een dagje fietsen op Texel. Deze mensen, die 15 nationaliteiten verte genwoordigen, namen deel aan het in ternationale Biochemisch Congres, dat van 25 tot 30 augustus in het RAI- congrescentrum in Amsterdam wordt gehouden. De fietstocht is een der in termezzo's, die in het congresprogram ma zijn opgenomen. De groep arri veert om elf uur op Texel en vertrekt weer om vier uur 's middags. Ook de lunch zal op Texel worden gebruikt. De ontwikkelingsmaatschappij Ma- cobouw gaat in het Krimplan de ongeveer 500 zomerhuizen bouwen. De eerste fase van het bouwplan omvat 198 huizen, waarvan er in eerste instantie 50 zullen worden gerealiseerd. Het is de bedoeling alle te bouwen bungalows te ver kopen aan particulieren. De gemeente zou liever zien dat de huizen worden geëxploiteerd, maar in de Krim liggen oude rechten. Macobouw treedt in de voetsporen van Newomij, de onderneming die (naast de EMK) partner is bij de ont wikkeling van het Krimplan. Newomij zal zich meer als belegger dan als ontwikkelaar gaan gedragen en heeft om zich te kunnen terugtrekken de ontwikkelingsmaatschappij Maco bouw aangezocht. Krachtens afspraken moet Newomij en dus nu Maco vóór 11 januari een zwembad op het Krim-terrein realise ren. Overwogen wordt dat Newomij een bijdrage geeft en de EMK het zwembad laat bouwen. Aangezien dit alles ongeveer past in het bestemmingsplan en in over eenstemming is met de afspraken, wordt van gemeenteweg^ alle mede werking gegeven. betalen omdat men moet wachten op de bijdragen van andere instanties. Maar het belangrijkste tegenargument was dat het verenigingen ontmoedigt om elders subsidiebronnen aan te bo ren. Dit voorstel werd unaniem ver worpen. Een andere, oude regel wordt wel in ere hersteld: geen investerings subsidie meer geven als datgene waar voor men subsidie vraagt al is aange schaft. „Daar werd in het verleden mee gerommeld en dat moeten we niet meer toestaan". Dorpshuizen Ook zal het bestuur pogen de subsi dieaanvragen voor dorpshuizen meteen door te geven aan het college. De ge meente subsidieert steeds vaker dorps huizen in de exploitatieverliezen en de gevraagde investeringen in deze sektor staan vaak in nauw verband met het huidige gemeentelijke subsidiebeleid. De subsidiecommissie stelde ook voor het eigen vermogen van een vereni ging die subsidie aanvraagt te bekijken bij beoordeling van de aanvraag, maar ook dat idee vond geen weerklank in het bestuur. De grote vraag is wat pre cies onder eigen vermogen moet wor den verstaan en zo straft men zelf werkzaamheid in een vereniging af. Als een club rijk is door allerlei aktivi- teiten komt men niet meer in aanmer king voor subsidie. Herhaling Het komt steeds vaker voor dat vereni gingen een oude aanvraag om een in vesteringsbijdrage na afwijzing weer indienen. Het Texels Christelijk Man nenkoor deed dat onlangs voor de derde keer voor aanschaf van pakken en dat schoot de subsidiecommissie en een deel van het bestuur in het verkeerde keelgat. Het bestuur besloot woensdagavond dan ook: één keer herhalen mag maar twee keer niet. De subsidiecommissie moet dan wel een duidelijke motivering geven waa rom een aanvraag is afgewezen. Excuus Het bestuur van de Stichting heeft een excuus-brief geschreven naar de gemeente vanwege een uitlating die Willem Roeper heeft gedaan in zijn pleidooi voor behoud van de waterwilg voor de Raad van State in Den Haag. Roeper vertelde in zijn pleidooi dat de aanvraag om de boom te kap pen was ingediend door de penning meester van Deuce en zei:,, Frappant detail in deze is dat de penning meester van Deuce ook secretaris is bij de gemeente". Daar was het Stich tingsbestuur niet blij mee en men stel de dat persoonlijke en politieke aantij gingen in deze gescheiden moesten blijven. Roeper verscheen woensdagmiddag voor de beroepschriftencommissie van de gemeente om zijn standpunten voor behoud van de waterwilg te ver dedigen en vertelde daar dat de zin over de gemeentesecretaris als niet ge schreven moet worden beschouwd. Deze commissie vergaderde besloten en een uitslag van de hoorzitting is nog niet bekend. B en W hebben vijf nieuwe brand weerlieden benoemd om te voorzien in vacatures die zijn (of zullen) ontstaan door vertrek van de heren Zegel, Van Sloten, Van der Vis, Van Es en Bosma. De nieuwe mensen die de rang „brandwacht tweede klasse" krij gen zijn: Marcus M. Witte, Albertus W. Barhorst, Willem Daman, Wietze A. Boonstra en Piet W. Grisnich. Men kon kiezen uit twaalf kandidaten die zich hadden gemeld naar aanlei ding van twee advertenties en een stukje in de Texelse Courant. Van hen .werden er zes opgeroepen, waarvan er één afviel omdat déze in verband met zijn werk vaak niet op Texel is zodat op hem niet volledig gerekend zou kunnen worden. Op 17 augustus verschijnt de laatste recreatiekrant Texel van dit jaar. Het laatste nummer bevat de agenda van 17 augustus tot en met 8 september. Verenigingen, bedrij ven of particulieren die in deze pe riode evenementen organiseren waar toeristen welkom zijn kunnen dat tot uiterlijk dinsdag doorgeven aan redacteur Jitze Beintema. De agenda van deze drie weken „na seizoen" is nog matig gevuld en alle activiteiten die voor vakantiegangers interessant kunnen zijn moeten mede om die reden een plaatsje krijgen in de recreatiekrant. Hierbij gaat het niet om vaste zaken als openingstijden van mu sea e.d. Opgave voor dinsdag via tele foonnummer 02220-3041, toestel 239 of op de afdeling Culturele Zaken in het raadhuis. In de tuin van de Bartimeushoe- ve bij Oosterend is woensdag middag een groot spee/werktuig onthuld, bestemd voor de blin de en anders gehandicapte kin deren die op de hoeve verblij ven. Het is een locomotief met twee wagons, vervaardigd van rondhout uit het Texelse dennenbos. Die trein is gemaakt door 15 jongeren van vijf nationaliteiten die momenteel op uitnodiging van Rotary een „ont moetingsvakantie" beleven op de Westermann-hoeve in De Westen. Elk jaar komen hier jongeren uit verschil lende landen gedurende veertien da gen bijeen waarbij elke ochtend geza menlijk wordt gewerkt aan één of an der project ten bate van de gemeen schap terwijl voor de rest gewoon va kantie wordt gevierd. Een dergelijke werkvakantie waarbij men elkaar onder uiteenlopende omstandigheden leert kennen, blijkt zeer verbroederend te werken. De contacten zijn blijvend en dat is dan ook de bedoeling van de Rotaryclubs van Dortmund-Westentor, West Malling (Engeland) en Texel, die gezamenlijk verantwoordelijk zijn voor het jaarlijkse kamp. Van kappen tot monteren Als werkproject was dit jaar dus de keus gevallen op een groot speelwerk- De leden van de VVV krijgen bin nenkort van directeur Dekker een brief waarin verslag wordt gedaan van allerlei actuele ontwikkelingen en toeristische feiten die met het reilen en zeilen van de VVV heb ben te maken. Dit „ledenbulletin" is bedoeld om de band tussen le den en de VVV te verstevigen.. Het is niet de bedoeling het bij één nummer te laten. Telkens als daar aan leiding voor is zullen de leden zo'n brief krijgen. In het eerste informatie bulletin wordt geschreven over de re sultaten van promotie en werving, over de gang van zaken nu het ver bouwde kantoor in gebruik is geno men, over de problemen bij de infor- matieverstrekking (waarvoor sinds de geruchtmakende AD-test veel be langstelling bestaat) en over de vakan tieregeling van volgend jaar. Die rege ling is gunstig want de vakanties strek ken zich uit over de periode 21 juni-11 september. De vakanties van Nordrhein-Westfalen beginnen pas op 26 juli, mooi aansluitend op de belang rijkste Nederlandse vakanties. Van deze gunstige regeling moeten de logies- verstrekkers echter geen overdreven verwachtingen hebben want er zal nog moeten blijken of er genoeg mensen naar Texel willen komen om gedurende de hele genoemde periode voor een goede bezetting te zorgen. Eén van de problemen is dat bedrijfsvakanties niet altijd samenvallen met schoolvakanties, zodat mensen die in gezinsverband op vakantie gaan toch niet vrij zijn in hun keus wat de periode betreft. tuig voor de Bartimeus-kinderen. De jongeren zaagden op aanwijzing van Staatsbosbeheer zelf de bomen, haal den de bast eraf en vervaardigden in de staatsschuur aan de Ploegelander- weg de verschillende onderdelen van de trein. Deze werden naar de Barti- meushoeve vervoerd en ter plaatse ge monteerd. Al met al heeft men er tien ochtenden aan gewerkt onder leiding van Jan Zijm van Staatsbosbeheer. Woensdagmiddag werd de „Bartimeus-expres" onthuld door Ade- lia Heunes uit Zuid Afrika en Katy Prescott uit Engeland. Er was een klei ne plechtigheid van gemaakt die onder andere werd bijgewoond door Rotary- gouverneur Maarte.n Mantje (destijds initiatiefnemer voor de Westermann- kampen), de heer J. H. Verboom (eco nomisch directeur van de Vereniging Bartimeus), „werkmeester" Jan Zijm van Staatsbosbeheer en Joop en Bep van der Meer, die als „pleegouders" momenteel de scepter zwaaien op de Westermann-hoeve. In een toespraakje wees Maarten Mantje onder meer op de goede con tacten die ook tijdens dit Westermann- kamp zijn opgebloeid tussen jongelui van verschillende nationaliteiten, mede dank zij de goede sfeer die ontstaat als men gezamenlijk en onbaatzuchtig werkt aan iets waar je anderen een plezier mee doet. „Spijt heb je nooit van een dergelijke inspanning. Je krijgt meer terug dan je geeft." De Bart-Express is een grof uitgevoerd model van een trein. Details zijn be wust achterwege gelaten omdat alleen dan de fantasie wordt geprikkeld van de kinderen die ermee spelen. Direct na de onthulling bleek dat het houten speelwerktuig in goede aarde viel bij de gebruikers want een groep kinde ren, juist teruggekeerd van een tocht met de „Bartplezier" over Texel, ver maakte er zich kostelijk mee. Directeur Verboom sprak tot de inter nationale jongerengroep en de begelei ders een dankwoord en reikte kleine geschenken uit. De heer F. Koorn, die zijn agrarisch bedrijf uitoefent in de duinen tussen Slufter en vuurtoren, krijgt vergunning voor de bouw van een schuur in dit gebied nabij paal 28. Hier heeft hij al enige bedrijfsruimte, maar die is te klein. De bouw van de schuur zou aanvan kelijk problemen hebben opgeleverd omdat het terrein in het ontwerp bestemmingsplan de bestemming „duingebied" had, maar het gaat hier om een zg. agrarische enclave die, zo is onlangs gebleken, van de Kroon een positieve agrarische bestemming mag hebben. In die zin zal het bestem mingsplan dus worden gewijzigd en het bouwen van een agrarische schuur is dan mogelijk. Vooruitlopend op die wijziging kan de schuur worden ge bouwd door toepassing van artikel 19 van de vvet op de ruimtelijke ordening. Staatsbosbeheer gaat akkoord met het bouwplan, evenals de welstands commissie. De Westermann-jongeren poseren met hun begeleiders bij de zojuist onthulde speeltrein. Ook de buitenmuren van de kerktoren, eigendom van de gemeente, zijn dringend af restauratie toe. Dat gaat volgende week gebeuren.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2