et de Noorderzon vertrokken....(IV) Texel geeft Veendam goed partij (1—4) GIRO 625.000 Beverly Hills Cop" AVO-DOET !*wiHnw MÉÉR KANSEN VOOR GEHANDICAPTEN editieverslag n Knippenberg „WAT IK ZEGGEN WOU.. Uitslag ringsteken Vreemd geld Prachtige reis wat écht nodig is Antwoordnr. 201, 3800 VB Amersfoort. Tel. 033-63 5214. Uj 1G 2 AUGUSTUS 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 6 tweede dagboekverslag $f Jan Knippenberg dat rnden van de P/ancius louden meemaken ,,dat (Texelaar zijn kano op het wn deze boot zou statio- Ki" Nood breekt wetten en principes. De Plancius is ddels de reddende factor Spitsbergen-expeditie, team van stoere jongens, is knapen is om redenen in het verslag van vorige staan beschreven geredu- tlvan vier tot twee perso- Onze Texelaar" is er ech- i\og steeds bij en vertelt lover in dit vierde deel van Noorderzon tokken.... 17 juli nu al enkele dagen ,,vast" yearbyen en wachten op Wim .fde man) die voedsel en klimuit- I vanuit Ny Alesund moet stu- at is niet makkelijk. Er gaan al- ihet weekend wat boten en een jigje kan al een week niet opstij- anwege het slechte weer. De tijd dl maar toch valt er voor een rei- ;l te bekijken en te beleven, nu een paar indrukken. Het van dit stadje is de haven, laven met toeristen, aangevoerd jiote schepen en einzelgangers pzoek naar een schip om verder aen. De prijzen zijn hier hoog. iren weten donders goed dat al inlanders willen reisen en, het wachten meer dan moe, wil- italen. In die haven zal ik ook n zoeken als het onverhoopt niet meer kan en ik hoe dan ook op wil. Er is nog iets: buitenlan- tunnen niets kopen en dat is heel iend als je zit te wachten op iel. Enkele andere expeditiegan- hebben ons wat te eten gegeven, iraf zullen we hier om lachen: van geologen die ook niet ver- unnen, fruit van Franse ballon- pannekoeken van Zweedse •s (er is er één bij die waar- ilijk altijd vogelzaad eet want hij niets anders dan kwetteren om jn kennis te spuien). Hier zit ook groep 65-plussers uit Duits met Zodiac rubberboten naar lakijs willen. Hun reisleider hoopt He dat de rubberboten te laat op ibergen zullen arriveren want dan hij het reisprogramma veranderen eelhuids terug naar huis. we weer terug" zijn komen ve len informeren naar onze ervaringen. Een ijdel gevoel. We vertellen zo sober mogelijk over onze belevenissen met valwinden en huizenhoge zeeën. Duit sers zonder wetsuit of drysuit denken dat het wel mee valt op de Isfjord (,,Het water is nu toch heel rustig?") Het water heeft een temperatuur van twee graden. Ze komen er wel achter. Onze boten met de gespecialiseerde uitrusting hebben ook veel aandacht. Maar het is het mannetje dat het moet doen. Ik bezoek het museumpje van Bolette Petri Suttermeister. Ze is rap van tong en zeer deskundig en haar collectie herbergt veel rariteiten, maar ook ver slagen en oude foto's van beroemde en beruchte expedities. De grand old men" van Norge: Amundsen, Nansen, Sverdrup, maar ook de tragische toch ten van Andree (afgelopen winter op tv) met zijn ballon. Verder beschrijvin gen van de dierenwereld en flora en een (gelukkig) opgezette ijsbeer. Bij zonder is ook het verslag van de Spaanse motorrijders die enkele jaren geleden op hun Bultaco's naar de noordpool wilden. Ze probeerden hun vervoermiddel hier op de luchthaven en ,,het ging". De ijsvlakten van de poolstreken zijn echter niet zo vlak. Om een lang verhaal kort te maken: de Spanjaarden zaten weer snel in het vliegtuig richting moeder de vrouw. Hun slee, een raar gelast onding, staat bij de ingang van het museum met daarnaast twee sleden van Nansen die wendbaar, laag en goed uitgedacht zijn afgeleid van de Eskimosleden. Een wereld van verschil. Natuurlijk kun je hier ook lachen. Gisteren zat ik met Geert op een stoep toen er opeens een groep Zweedse vo gelaars kwam aanstormen. Als een re giment soldaten luisterden ze naar het fluitje van hun leider. Ze bleven staan in hun uniforme, groene bergkleding met hun telelenzen in de aanslag. Die lenzen deden me denken aan anti-tank geschut. De fotoapparatuur werd ge richt op een kleine poolvos op een gruizige berg. De vos draaide en draai de als een „fotomodel arctique" zijn kont en even voelde ik zijn (ongetwij feld) grijnzende lach. Het leek of hij daar iedere avond stond voor de lopen van het peloton, een groep die luid gebarend en verklarend de natuur gaan „schieten" op commando van hun leider. Toen die leider weer floot riep ik: ,,'t Is een tamme vos". De vo gelaars keken me langs hun lenzen verstoord aan. Later hoorde ik in het dorp dat deze vos inderdaad tam is. Het diertje krijgt elke dag aardappels in het dorp en weet inmiddels alles van de fotografische belangstelling voor zijn persoon. 18 juli Scheiding der geesten, doch de rust is weergekeerd. De reis wordt voortgezet. Gisteravond is Willem teruggekomen met de omgebouwde reddingboot Is- kungen (IJskoning) die een verbinding onderhoudt met Ny Alesund. De kajak op het dek en de voeding aan boord. De hoeveelheid voedsel is zo overwel digend dat we zonder schroom een duik mogen nemen in de Evergreens, Nutsen en Sultana's. Geert en ik halen het eten met de kano op waarbij we en passant ook nog op een Noorse vissersschuit belanden en op een biert je worden getrakteerd. In de haven ligt ook weer de Plancius, het zusterschip van de Rigel en de Si- rius, oude loodsboten, voor mij zeer vertrouwd. De Rigel lag vroeger bij mijn geboorteplaats Hoek van Holland en een vriend van mijn vader was toen schipper op dat mooie beestje. De Plancius is oud van snit en lijn maar nog een echt schip. Daarop vaar je heel anders dan op die kraters van cruiseschepen die hier regelmatig rond stomen. Ik loop er steeds aan te denken: varen met de Plancius. Zou 't niet mogelijk zijn daten dan de kajaks mee, nu is onze toch zo drastisch veranderd. We worden op de Plancius uitgeno digd op de koffie. Binnen ruikt het naar een echt schip en de sfeer is rommelig maar gezellig. We krijgen brood met komijnenkaas en ham. Ik weet niet wat me overkomt. Een trak tatie. Ik besluit een afspraak te maken en Geert wil met me mee. Onno gaat eerder naar huis (per vliegtuig naar Tromos en verder liftend) en Willem doet verwoede pogingen de vliegtuig maatschappij te bewegen de datum op zijn ticket te veranderen. Ik weet het zeker: ik ga hier niet weg want ik ben gekomen om wat te doen. Dit is de oplossing. Met de Plancius als expeditieschip kunnen we bij het drijfijs in de fjorden hoog in het noorden komen en ook bij Moffenei- land met zijn walruskolonie en ijsbe rend). Ik verheug me er op, maar toch. Scheiding der geesten. De on derlinge gevoelens zijn ook sterk wis selend: soms zeer prikkelbaar dan weer kameraadschap. Er hapert iets. Dat is geen wonder. Uit alle expeditie verslagen blijkt een dergelijke situatie openlijk of verborgen, geslaagd of niet geslaagd. Zo zal het dus verder gaan. Geert en ik noordwaarts richting pakijs en On- cko en Wim richting huis. We begrij pen gelukkig eikaars beweegredenen. Wat ik nu schrijf komt inmiddels vanaf de Plancius. We zijn nog niet vertrok ken dat gebeurt vanavond. Gisteren zijn we met onze kajaks volgeladen naar de Plancius gevaren. De beman ning is, generaliserend, prima. Meest vrijwilligers die werken tegen kost en inwoning en enkele oude, vaste krach ten zoals Frans de machinist. Hij voer vroeger al op deze schuit voor het Loodswezen en daarna nog voor Greenpeace. „Ik hoef niet meer te va ren maar ik kan 't niet laten", zegt ie. We ziten in zijn hut en praten over van alles. Hij maakt als tijdverdrijf red dingbootjes van Spitsbergen uit op de kust van IJsland gevonden houten drij- vertjes met of zonder foto van de Plancius er in. Handwerk en zeer precies. In zijn hut plantjes in bakjes van de Noordelijke eilanden zoals IJsland Fa- roër, Shetland en zelfs wat gras van Spitsbergen. Een kleine plantkundige verzameling die het broodnodige groen aan boord brengt. Verder veel materi aal, foto's en krantenknipsels van de Sirius. In de messroom hangt een ver slag van de bomaanslag op de Rain bow Warrior, maar „old soldiers never die". Bewust van deze zaken en veel er over pratend besef je des te meer de nood zaak, van Greenpeace bijvoorbeeld. De zee staat centraal in onze verhalen, va riërend van de getijdestroming bij Texel tot de branding bij Vlissingen. Uit de kombuis komt de geur van versgebakken brood. Na drie weken droogvoer loopt het water me uit de mond. Over een uur varen we en we moeten wegens plaatsgebrek officieel genoteerd op de monsterrol. Al eerder hebben Geert en ik onze ka jaks goed vastgesjord voor buiten gaats. Het blijft vreemd, gevaren te worden. Een wat passieve houding met enige charme en ook wat schuld gevoel. Het is 12 uur varen naar Ny Alesund (anderhalve week kanoën) van zeven 's avonds tot zeven uur 's morgens. Daartussen geen donkerte. Je beseft dat na een tijdje niet meer maar toch zijn er opeens momenten dat het sterk naar voren komt, zoals 20 juli Als ik dit schrijf zijn Geert en ik net terug van negen uur kanoën op de Kungsfjord bij Ny Alesund. Het is fan tastisch weer. De zon schijnt, geen wind. Het hele schip slaapt en het is doodstil rond vijf uur in de morgen. Een ongekende ervaring. Het valt me moeilijk om niet voortdurend in super latieven te vervallen. Het is bijna niet uit te leggen hoe dit licht en deze om geving op je in werken en hoe het er hier uitziet. Het zit in je kop en laat je niet meer los: de poolbaai. We voeren vannacht tot 100 meter voor de Kingsveger het gele gletsjerfront grote don derslagen en af en toe een enorme klap ijs, zo groot als een huis, dat naar beneden vloog met als gevolg een enorme vloedgolf. Ook dat is span nend. De kajak met de kop op de kust en maar kijken naar dat natuurlijke ge weld. Daarvoor peddelden we rustig langs blauwe bergen van ijs. Een achtste deel boven water, „the dining ice" knisperend en stil tegelijk met op de kust honderden vogels die zich schreeuwend over je heen storten. De nederzetting Ny Alesund op noordelijk Spitsbergen. Knippenberg is er inmiddels gearri waarH maar niat nar kann veerd, meer niet per kano. Opeens een grote rob twee meter van de kano. Een zeer groot, nieuwsgierig beest dat ons op zijn rug liggend aan kijkt. We spieden terug. We nemen fo to's. Voor de lange kanotocht hebben we gisteren Ny Alesund bekeken met o.a. het monument voor Roald Amundsen, de eerste zuidpoolreiziger, later omge komen bij een reddingsactie op zoek naar de mannen van de Italiaan Nobile die met zijn zeppelin verdween boven de Poolzee. Ook een monument voor Nobile. Maar er is hier meer gebeurd. Iets dat wellicht tragischer is en geen echt monument kent maar in deze kleine gemeenschap veel meer leeft: een mijnramp, ongeveer 20 jaar geleden. Vijftig mensen vonden toen de dood. Op de oude witte muur van het hoofdgebouw in het dorpje is een gro te witte vlek geverfd en daaronder staat vaag 50. Daarbij een groot wit kruis. Dat is erop geschilderd door makkers van die 50 man toen de Noorse koning op bezoek kwam. Waarschijnlijk als uitroep of aanklacht, wie zal het weten. De regering vond deze uiting van on genoegen maar niets. Het moest wor den overgeschilderd met witte verf. Ze deden dat zodanig dat de witte vlek de vorm van een rechtopstaande doodskist heeft. Een beter wapen tot verweer was er blijkbaar niet. Van der gelijke daden in het hoge noorden lees je niet. Ny Alesund is het uitvalscentrum voor veel poolexpedities en het onderzoek centrum van het Norsk Polarinstituut. Ook wonen hier Engelsen in een barak met de naam Mexico; een maffere naam is niet denkbaar in deze kou. Overal staan sneeuwscooters gepar keerd. Garages zijn te duur. De huizen zijn van uitstekende kwaliteit maar an dere vormen van luxe zijn er niet. Wat ook opvalt zijn de honderden sterns rond het dorp, die mooie Noorse stern zeezwaluw eigenlijk. De Noren lo pen hier met een houten stok boven hun hoofd. Uit ervaring weet ik inmid dels dat deze vogels hard op je kop kunnen pikken: bulten met bloed en pijn. Daarvoor zijn die stokken. Het is een vreemd gezicht al die mensen met een stuk boven op hun kop. Als ze achter elkaar lopen lijkt het wel een processie of een carnaval der dwazen. Donderdagavond (18 juli) moesten we mee voetballen met de FC Plancius te gen de Nu Alesund United. Een tradi tionele wedstrijd tussen twee bijeenge raapte ploegen Mensen van het insti tuut zijn toeschouwer. We spelen ook nog gelijk (5—5) mede dankzij Harry, onze chef-steward die als scheidsrech ter de tijd weet te rekken tot we gelijk staan. Geert en ik maken een goede beurt door uit een corner in overleg te scoren. .Daarna „groot bier" waar de Noren en Hollanders zich verbroederen onder genoet van alcohol („schat staat de Bokma koud") en sigaretten. Op dat moment zijn Geert en ik al op weg naar het gletsjerijs. De tocht duurde heen drie uur en terug ander half uur. Dan moet je de hele tijd ho ren dat hier echt geen stromingen zijn. Het gletsjerwater moet toch ergens heen? Weer wat geleerd. Soms lopen die stromingen dwars tegen elkaar in en zorgen ze voor impossante water massa's over de ijsvlaktes. Duizenden riviertjes, zompige moerassen, rendie ren, vogels, teveel om op te noemen, en grauw-witte bergen met veel leisteen, levensgevaarlijke grinthellin- gen en ijs. Hoeveel gletsjers we al ge zien hebben, ik weet het niet: het blijft onvergetelijk. Op de Plancius eten we ons propvol, al proberen we de schijn op te houden dat 't wel meevalt. Net zes boterham men met dik boter en suiker verorberd. We hebben niet geslapen sinds 24 uur maar dat is de Poolbaai die ons steeds heviger in zijn greep krijgt. We geven niet op. we gaan door. Noordwaarts op pk's en kanokracht. Old sailors ne ver die. Jan Knippenberg. Texel heeft zondag de eerste divisieclub Veendam prima partij gegeven. De 4—1 nederlaag was zelfs nog geflatteerd. Wanneer Texel zijn scorings kansen iets beter had benut was de nederlaag kleiner uitgevallen. De be taalde voetballers uit Veendam hadden duidelijk een baaidag en lieten een ongeïnspireerde partij voetbal zien. De politie van Beverly Hills is absoluut niet gelukkig met de eigenmachtige manier waarop deze zwarte collega uit Detroit in hun gebied opereert en Fo ley wordt diverse malen opgepakt en naar het bureau gebracht. Hij weet tenslotte de sympathie te winnen van het politiekorps, met name van de jon ge agent Billy Rosewood die uiteinde lijk nog een heldhaftige rol in het ge heel zal spelen. De film zit vol grappen waarbij Eddie Murphie alle ruimte krijgt om zijn veelzijdig komisch talent te laten zien en de wijze waarop het politiekorps van Beverly Hills wordt af geschilderd staat ook borg voor menig lachsalvo. Al is het verhaal nu en dan onwaarschijnlijk dat doet er in dit ge val eigenlijk niet toe, want alles is dui delijk geconstrueerd rondom de figuur van Eddie Murphie. „Beverly Hills cop" is te zien van don derdag tot en met maandag in het Ci ty Theater, aanvang 20.00 uur. In de vrijdagnachtvoorstelling wordt het projectiescherm gevuld met het veelzeggende werkje „Superboezem" voor personen vanaf 18 jaar, terwijl als woensdagwestern voor de derde week „Once upon a time in the West" te zien is. De honderd toeschouwers die er een nat pak voor over hadden om Veen dam te zien spelen, hebben dan ook geen voetbalwaar voor hun geld gehad. Veendam, dat veel „afgedankte" voet ballers van FC Groningen in de gelede ren heeft zoals Karei Hiddink, Keukens, Goble, De Haan, Wiebing en Waalder- bos had ruim een week geleden nog met 2—1 van Ajax gewonnen. Conditie De gedachte was waarschijnlijk dat te gen Texel met freewheelend voetbal een grote overwinning zou worden be haald. Texel dacht daar echter geheel anders over. De eilanders waren al twee weken in training om vooral con ditioneel een goed figuur te slaan, want het is een bekend gegeven dat men tegen betaalde voetballers tech nisch te kort komt en dit moet com penseren met een grote inzet wat veel kracht en conditie vraagt. Toch leek Texel een grote nederlaag tegemoet te gaan toen keeper Bart Heerschap (die met Jan Plaatsman zal moeten uitma ken wie de naar SV De Koog vertrok ken Charles lepenburg zal opvolgen) onder een vrije trap van Henk Veldma te doorstompte waardoor Veendam op 1—0 kwam na één minuut spelen. Texel speelde echter de eerste twintig minuten erg onzeker en gaf Veendam te veel ruimte. Vooral op rechts kon Veendam regelmatig goed doorkomen via de snelle Steve Goble die door Ni- col Schermer te laconiek werd afgestopt. Basis Steve Goble stond ook aan de basis van het tweede Veendam doelpunt toen zijn voorzet door de geheel vrijstaande Nigh werd ingekopt: 2—0. Texel begreep, wilde men geen grote afstraffing krijgen, dat de zaken korda ter moesten worden aanaeoakt. Onder aanvoering van Louis Uriot die zondag de grote inspirator was bij Texel begon SVT te jagen op de Vèendammers. Veendam kon moeilijk meer in z'n spel komen en kreeg nog nauwelijks kan sen. Slechts met afstandschoten pro beerde men keeper Heerschap onder druk te zetten, maar deze herstelde zich uitstekend van zijn onzekere eerste twintig minuten. Na een half uur spelen stuurde Gerrie Plaatsman met een prachtige pass Piet Monster de diepte in, die via keeper Hoekstra tegenscoorde: 2—1. Wanneer Louis Uriot even later iets nauwkeuri ger had gericht was de ruststand beslist gelijk geweest. Wisselen Texel gebruikte alle 14 selectiespelers door veelvuldig te wisselen. Nieuw bij de selectie zijn Martin Koorn en Arjan Verseput, die verdienstelijk speelden en beslist een reëele kans verdienen om zich waar te maken. Martin Koorn is een echte linksbuiten die snel is en een tegenstander kan uitspelen maar vooral tactisch nog veel moet leren en ook moet werken aan het opvoeren van de snelheid om de bal te spelen. Arjan Verseput kan een goede vleugel- verdediger worden die door zijn snel heid veel kan corrigeren maar er voor moet waken niet te veel te willen. Rustig De tweede helft mocht Jan Plaatsman het doel van Texel verdedigen. Hij deed dit bekwaam en rustig. In verge lijking met Bart Heerschap straalde hij meer rust uit wat duidelijk te merken was aan de Texel-verdediging die met meer zelfvertrouwen speelde. De twee doelpunten die Veendam nog maakte kwamen voort uit een scrimmage voor het Texel-doel maar verder kregen de betaalde voetballers weinig kansen. Door de ruimte die Texel voorin kreeg kon men verschillende malen knap uit breken. Bij een zo'n uitbraakpoging omspeelde'Louis Uriot de keeper van Veendam maar zijn schot belandde in het zijnet. Zo bleef het 4—1 voor Veendam dat beslist geen goodwill kweekte op het eiland en moeite had met een hard werkend Texel dat in Louis Uriot, Si mon Brand en Klaas Dirk Koorn zijn beste spelers had. Als de andere men sen van het team met dezelfde durf en overtuiging Veendam tegemoet waren getreden, was een verrassing niet uit gesloten geweest. Van de maandagavond in De Koog verreden ronde van het Texels kam pioenschap ringsteken is de uitslag als volgt: 1. Peter Dros en Hennie Kaer- cher, 2. Piet en Coby Daalder, 3. Henk en Tineke Spigt. De dorpsprijs voor de meest originele aanspanning ging naar de familie W.J. Bakker. Er deden twaalf aanspanningen mee. Westduitse marken 100= ƒ110,50 Belgische franken 100= f 5,37 Franse franken 100= f 35,75 Zweedse kronen 100= f 36,75 Zwitserse franken 100= ƒ136,— Deense kronen 100= 30,— Amerikaanse dollars 1 f 3,08 Engelse ponden 1 f 4,34 Oostenrijkse schilling 100= f 15,85 Italiaanse lires 10.000= f 16,— Spaanse peseta's 100= f 1,88 De Algemene Nederlandse Bond van Ouderen, afdeling Texel heeft voor het eerst een buitenlandse reis georgani seerd. Men ging met een groot gezel schap naar het Duitse Sauerland en voor mij was het een reis om U tegen te zeggen. Alles was heel goed verzorgd en tot in de puntjes geregeld. Deze reiskip heeft dan ook genoten en dit mag best een aanbeveling zijn voor andere Anbo- leden om mee te doen als er weer een dergelijke grandioze vakantie wordt georganiseerd. J. van Beek, Oudeschild.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5