Bijna allemaal willen ze een zwemparadijs... 1 WAT IK ZEGGEN WOU. U I SI Expressieve beelden in Scholerie ORANJEWOUD-ENQUÊTE OP DE BOOT: Uitslagen ringsteken Schouwburgbezoek Goede keuring loterij veulen Catamaranrace werd afgelast Extra dia-avond rr rr Waarheen met de WV? Ida Mary borg visbootje Zuid-Afrikaanse videofi Algerijnen aangehouden Baggerwerk bij NlOZ-haven Joyriding ZDH-vergaderini Henry Dunant komt naar Texel Uit het politierapport PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 6 AUGUSTUS) Vrijdag en zaterdag heeft het ingenieursbureau Oranjewoud in opdracht van het Texe/s Verbond van Ondernemers op de boot een enquete gehouden onder huiswaarts kerende toe risten. Daarbij werd door ongeveer duizend mensen een en quêteformulier ingevuld800 automobilisten en 200 mensen die te voet of met een tweewieler reisden. De enquete moet gegevens opleveren voor het toeristisch actieplan van het TVO waarbij antwoord moet komen op de vraag op welke wijze en op welke plaatsen de promotie van Texel als va- kantiegebied moet worden aangepakt en welke voorzieningen op het eiland moeten worden getroffen om het de toerist (nog meer) naar de zin te maken. Het was de eerste fase van de enque te; er volgt nog een tweede. De fasen samen vormen een deel van het totale actieplan project waarvoor thans al geld beschikbaar is. De gezamenlijke Texelse aannemers hebben er ƒ5000,— voor beschikbaar gesteld, de Kamer van Koophandel geeft ƒ2500— en de Recreatiestichting draagt ƒ16.000— bij. Tevreden? Om het totale actieplan te kunnen ma ken is meer geld nodig. Dat moet vooral komen van het ministerie van Economische Zaken waar de positieve beslissing nog niet is gevallen. Door middel van de vrijdag en zater dag gehouden enquete heeft men zich duidelijkheid verschaft inzake de mate van (on)tevredenheid over het verblijf op Texel. Naast vragen over leeftijd, herkomst, groepssamenstelling en va kantieduur, werd geïnformeerd of men korter of langer is gebleven dan de be doeling was en wat de oorzaken daar van waren. Ook werd gevraagd of men al vaker op Texel was geweest, wan neer men voor het eerst kwam, of Texel sindsdien aantrekkelijker is ge worden of juist niet en in welk op zicht. Andere vragen waren erop ge richt vast te stellen hoe men op het idee was gekomen voor het eerst naar Texel te gaan, in welke accommodatie- vorm men verbleef, of deze verbeterd zou moeten worden en of men de lo giesprijs redelijk vond ten opzichte van het gebodene. Aan de kampeerders werd gevraagd op welk terrein ze had den gezeten, of ze tevreden waren met de sanitaire voorzieningen en over de hygiënische toestand daarvan. De geënqueteerden konden ook ken baar maken wat ze op Texel het belan grijkst vinden: a. natuur, rust en land schap; b. vertier, gezelligheid en uit gaan; c. strandvermaak, zonnen, luie ren en zwemmen, etc.; d. actieve en sportieve bezigheden zoals fietsen, surfen, wandelen, rondtrekken etc. In volgorde van belangrijkheid konden de ze redenen van de komst naar Texel op een rijtje worden gezet. Nadrukke lijk werd gevraagd naar negatieve ken merken van Texel, gekoppeld aan de vraag of dit reden zou kunnen zijn om niet terug te keren. Verlanglijst Verder werd een aantal mogelijke at tracties genoemd met het verzoek aan te geven of men deze „gewenst" dan wel „ongewenst" vindt. In het rijtje staan onder meer: golfbaan, casino, speelautomatenhallen, kindercrèche, fitness/saunacentrum, zeilscholen, pretpark, overdekt zwemparadijs, su perdiscotheek, squash-hal, luxe hotels, vakantie sportschool, dierenpark, ster renrestaurants en surfscholen. Totaal werden 35 vragen gesteld, waarbij niet is verzuimd het „gehalte" van de toerist te peilen door middel van vragen over beroep, leeftijd, schoolopleiding e.d. De resultaten van het onderzoek moe ten nog worden verwerkt maar een van de eerste indrukken is dat een zeer hoog percentage van de geënque teerden zich heeft uitgesproken voor' slechtweeraccommodatie op Texel waarbij het zwemparadijs het meest is genoemd. De vijfde ronde van de ringsteekkam pioenschappen bracht donderdag een overwinning voor W.A. Siebeling en zijn vrouw. Tweede werd de aanspan ning van Margo Daalder en Martha Daalder en de derde prijs was voor Pe ter Dros en Hennie Kaercher. Het echt paar J. de Graaf behaalde in De Cocksdorp de vierde plaats en kreeg voor deze prestatie een zak paarden- voer. De dorpsprijs betrof het uitkiezen van het schoonste geheel. Deze prijs werd gewonnen door het echtpaar M. Huitema. Donderdag wordt in Den Hoorn de zesde ronde van het kampioenschap verreden. De aanvang is 19.00 uur en de deelnemers (20 aanspanningen) worden verzocht zich te verzamelen aan de Kleiweg. De route is Diek, Kerkstraat en een stukje Westerweg. Aanwonenden worden verzocht deze route vanaf 18.00 uur autovrij te houden. Vorige week is de folder van de Wel- zijnsstichting betreffende het bezoeken van voorstellingen in de schouwburg in Den Helder samen met de Texelse Courant verspreid. Mensen die de fol der niet hebben ontvangen kunnen de ze verkrijgen op de afdeling culturele zaken in het raadhuis, kamer 304. Het is van belang de bestelling voor de kaarten vóór 20 augustus in te leveren zodat geselecteerd kan worden welke voorstellingen meer dan 75 belangstel lenden hebben getrokken en waarvoor dan extra afvaart door Teso verzorgd zou kunnen worden. Tijdige inlevering van het bestelformulier is ook van be lang i.v.m. de korting die de schouw burg geeft bij schriftelijke bestelling vóór 24 augustus, namelijk 15% op al le voorstellingen met uitzondering van de voorstellingen van het Folkloristisch Danstheater en het Scapino Ballet waarvoor al de speciale prijs van ƒ12,50 voor Texelse kaarten geldt. - Op de centrale keuring van de afdeling Noordholland van het WPN, afgelopen zaterdag gehouden te Midden- Beemster behaalde Carola de tweede plaats bij de jaarling tuigpaardmerries. Carola werd vorig jaar als veulen ge wonnen door Gitta Witte in de jubi leumverloting van de Vereniging voor Vrienden van het Paard. Het veulen werd toen door de inspecteur van het WPN voor de Vrienden van het Paard geselecteerd en als veelbelovend bestempeld, hetgeen door de verleen de eerste premie en tweede plaats in deze keuring is bevestigd. De zeilcommissie van de Kustzeil- vereniging Westerslag besloot zon dag de wedstrijd wegens te hoge branding en de toen naderende storm niet door te laten gaan. Zondag 11 augustus is de volgende wedstrijd bij paal 17, waarbij vier man ches worden gevaren. De eerste twee manches gelden voor de tweede wedstrijd en de laatste twee voor de derde wedstrijd. De inschrijving begint om 9.30 uur bij het clubhuis, de zeilers dienen op tijd aanwezig te zijn zodat er direct om 10.30 uur gestart kan worden. De dia-avond over Texel die gisteren in de Hervormde kerk van De Koog werd gegeven door de heer F. Veldwisch, trok zo overstelpend veel belangstel ling, dat besloten is dinsdagavond (he den) opnieuw een dia-avond te geven. Aanvang 20.00 uur. Toegang f2- voor volwassenen en ƒ1,— voor kinderen. BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKT1E Gelukkig waren de 30 leden van de VVV die voor een extra vergadering te kenden het AD-team voor. Het speelde ons zelfs in de kaart, maar waren er in het geheel niet blij mee, ook al kregen we gelijk. Het bracht de zaak wel in een stroomversnelling, kreeg hierdoor meerdere aandacht maar het brengt grote schade toe aan de vereniging. En het is een dikke dreun voor Texel. De dienstdoende meisjes waren de pi neut, de bui kwam onverdiend op hun hoofd neer. Ze komen in mei in dienst en moeten dan in een zeer korte tijd datgene leren wat in zo'n korte tijd ge woon niet kan. Dit alles is het gevolg van een verkeerd systeem. Het commentaar van Jaap Dekker op de AD-test was ver beneden de maat: gezochte uitvluchten, het lag aan de viool, en ook aan de strijkstok, maar niet aan de muzikant. Groen-Zwart gaf een hint. Hier is er nóg één, kan direct worden uitge voerd. Geef de baan die mevrouw Dekker nu als „tijdelijke" informatrice bezet, direct aan een échte tijdelijke kracht. Geef die een goede opleiding, stel bij gebleken geschiktheid wat meer loon in het vooruitzicht, dan heb je een begin en ze kan de klanten aan de balie snel en naar behoren helpen. Dit moet mogelijk zijn want ook Jaap's dochter kon na inlooptijd voor vast in dienst komen. En zo zijn er intern ze ker meerdere zaken te regelen. Zelf ziet hij ze blijkbaar niet, maar hij zit er niet alleen. Verder moet Jaap Dekker op de hoogtijdagen en in het hoofdsei zoen niet met vakantie gaan en hele maal niet in familieverband. Geen en kel lid van de VVV zal dit in zijn hoofd halen. En waarom wijst hij de aanbie dingen af van oud-informatrices die zich aanmelden als part-timer? Dat zijn toch ingewerkte krachten? Waarom De strandreddingboot Ida Mary voer gisteravond tegen zeven uur uit om een visbootje waarvan werd gevreesd dat het bij het opkomen van de vloed op drift zou raken, op te halen en op het strand te zetten. Het voor anker liggende bootje is eigendom van oud- KNZHRM-redder J. van Loo en de kustwacht had geconstateerd dat het eerder op de dag al een stuk was ver lopen. Voordat de strandreddingboot ter plaatse was, werd het bootje ech ter al losgemaakt en op sleeptouw ge nomen door de toerist Piet Vos. Schipper J. Groen van de Ida Mary stond echter niet toe dat hij het aan de wal bracht omdat de kustwacht aan de Ida Mary opdracht had gege ven de boot op te halen. Het bootje werd dus overgenomen en op het strand gezet. Dinsdag 6 augustus In de Hervormde kerk van Deify wordt een extra diavertoning ovg Texel gegeven, aanvang 20.00(u Donderdag 8 augustus In „De Schuilhut" aan de Parnas d astraat in De Koog wordt de film „Mijn hoed, mijn land" vertoom gang gratis. Voor de overige evenementen w; verwezen naar de Recreatiekrani Stokvechter met maskerhelm, één van de beelden van Karei Gomes. De 55-jarige Amsterdamse beeldhouwer Karei Gomes exposeert de ze maand met een groot aantal bronzen beelden in de Scholerie in Eierland. Niek Welboren heeft met deze beelden een brok kwaliteit in huis gehaald dat op het eiland, zeker in de beeldhouwkunst, maar zelden wordt gezien. geeft hij de voorkeur aan meisjes zon der ervaring? De salarissen die ik wilde weten als vergelijkingsmateriaal en die hij niet wilde geven (maar nu schijnt heel Texel ze te weten) geven aan, dat de directeur, acht informatrices, een sei- zoeninformatrice, worden gesubsi dieerd evenals de sociale lasten daar van. Het moet toch mogelijk zijn om daarin een andere verdeelsleutel te krij gen. Dekker's salaris is gekoppeld aan een bepaalde ambtelijke rang. Laten de geldgevers eens nagaan of deze be dragen op dit moment kloppen en ver der zal men moeten heroverwegen of de kennis die hij in huis heeft en de papieren die daarbij passen, aanwezig zijn. Dat er niemand van het dagelijks bestuur van de vereniging heeft gerea geerd op de AD-test is ook een teken aan de wand. Maar misschien horen we wachteraf dat het wel in de bedoe ling heeft gelegen. Al met al een droe vige vertoning. Ondanks onze verschil lende inzichten is er de wens om tot een goede samenwerking te komen, met wie dan ook, maar wel in een goed en eerlijk overleg. Dekker pro beert nu uit te vlooien wat we op dinsdagavond besproken hebben. Wat hij er nog niet van weet zal hij zeker horen als de tijd daarvoor is aangebroken. J.K.P. Zwan, Kogerweg 157, Den Burg Op verzoek van de politie van Castri- cum heeft de Texelse rijkspolitie don derdag twee Algerijnen aangehouden. In Castricum hadden ze zich onder meer schuldig gemaakt aan diefstal van een walkman met toebehoren. Het was bekend dat ze naar de jeugdher berg Eijercoogh op Texel zouden gaan. In eerste instantie trof de Texelse poli tie het tweetal daar niet aan maar wel hun bagage, waarin de gestolen walk man werd gevonden. Later werden de twee toeristen aangehouden en naar Den Helder gebracht, waar ze aan de politie van Castricum werden overgedragen. Van 12 augustus tot 7 september zul len in de haven van het NIOZ bij 't Horntje baggerwerkzaamheden worden uitgevoerd. Rijkswaterstaat Noordhol land verzoekt de scheepvaart hiermee rekening te houden en voorzichtigheid te betrachten. Gomes kan omschreven worden als een nationaal bekend beeldhouwer maar dat betekent uiteraard niet auto matisch dat zijn werk ook waard is langdurig bekeken te worden. De 27 beelden in de schoolgalerie zijn echter voor degenen die van realistische kunst houden een bezoek meer dan waard, mogelijk dat alleen de onder werpen die Gomes laat zien niet ieder een aanspreken. Het bronzen werk van gemiddeld een halve meter hoog is' qua techniek en expressie fascinerend en uit alles blijkt dat de Amsterdam mer terecht overal in het land wordt gevraagd voor exposities. De beelden, uitsluitend van mensen, stralen kracht uit en Gomes kiest steeds personages die geestelijk of li chamelijk in beweging zijn om die menselijke kracht te accentueren. Ghandi Dat komt heel sterk tot uiting in een serie beelden van Ghandi die zowel zittend, luisterend, wandelend als groetend is neergezet. De Indiase lei der loopt gebogen maar is duidelijk niet gebroken, waarbij de beeldhouwer in zijn benadering een spirituele sfeer weet op te roepen. Dat geldt ook voor een serie van zeven dansende monni ken die spot in zich dragen en waarbij men als toeschouwer niet precies kan achterhalen of het zevental in een pure extase van vrolijkheid verkeert of dat de groep tot deze uiting komt door een teveel aan, bijvoorbeeld, alcohol. Bij deze beelden gaat het vooral om de compositie van het lichaam, gevat in pijen; de geestelijken hebben geen duidelijke gezichten. Een explosie van kracht is ook een se rie beelden onder de titel „Stokvech- ters met maskerhelm". Vechters waarin de agressie is vervat in een balletachti ge expressie. Het gaat bij deze beelden om de bundeling van spieren in armen en benen en de spanning in het li chaam. Lichamen die zodanig zijn weergegeven dat ook hier bijna sprake is van dansen. Somber Meer somber van sfeer zijn een aantal beelden onder de noemer Soweto, waarbij het verdriet van dit stukje Afri ka goed tot uiting komt. Gomes keek niet alleen over de grenzen maar plaatste in de Scholerie ook meer tra ditionele beelden, waaronder enkele naakten. De expositie van Gomes is gedeeltelijk geplaatst tussen recent, zacht kleurrijk werk van Niek Welboren en dat is een goede combinatie. Wie de beelden van Gomes wil zien kan deze hele maand van 14.00 tot 18.00 uur in De Scholerie terecht. Maandag is de voormalige Eierlandse school gesloten. Ook is het mogelijk een telefonische afspraak (tel. 02225-214) te maken voor een bezoek aan de bijzondere bronzen beelden van Gomes. In de Schuilhut in De Koog woi donderdagavond om 20.00 uur deofilm „Mijn hoed, mijn land" toond. De film is door de Zuid- Afrikaanse censuur gekomen on makers de werkelijkheid als acht grond gebruikten. De verwikkelt die ontstaan door de verdwijnin; een hoed waarvan men heeft v: gesteld dat die alleen op het ho; van een blanke past, geven del een thrillerachtig karakter. De gratis te zien voor ieder. Wel wt een collecte^gehouden ten bate humanitaire hulp voor de slacht van de huidige situatie in Zuid-I Het geld zal via de bekende ganzen" zijn bestemming hereto Drie jongens die gisterochtend op weg waren naar hun campit de Grensweg vonden het wand de stromende regen niet zo pre besloten hun tocht voort te zet een auto die zij wegnamen van aan de Pontweg. Dat koste wé moeite want de auto was open sleutel zat in het contactslot. Op het moment dat zij met de van de Pontweg de Pelikaanwei den, trokken zij de aandacht va patrouillerende politie omdat ze zuimd hadden de koplampen te steken. De politie bracht de een korte achtervolging tot stof Tegen de drie joyriders (18 tot! oud en afkomstig git Assen en werd proces verbaal opgemaakt Vrijdagavond is er in kantine Di om 21.00 uur een vergadering zaalvoetballeden van ZDH over competitie. Het Rode Kruis-schip J. Henry II komt dinsdag 13 augustus in ven van Oudeschild met aan een groep bedlegerige patiënte een tocht door de Nederlandss ren maken. Het schip blijft his nacht. De plaatselijke Rode Kr. afdeling zal er voor zorgen varenden enig vertier wordt de heer F. Veldwisch zal eend over Texel geven. De Henry Oi (die maximaal 74 patiënten aar kan hebben) was twee jaar voor het laatst op Texel. De o\ overzee wordt alleen bij goed gemaakt. Donderdag werden op het strand bij paal 9 twee granaten gevonden. De politie zal ervoor zorgen dat ze on schadelijk worden gemaakt. In de nacht van donderdag op vrijdag trad de politie op tegen de exploitant van een horecabedrijf in De Cocksdorp die tegen half twee zijn zaak nog open had. Twee andere horeca-ondernemers in dezelfde plaats kregen een waarschuwing. Een Amsterdamse toerist ontdekte vrij dag dat de imperial was gestolen van zijn op de parkeerplaats van De Turkse Tent achtergelaten auto. Het moet ge beurd zijn tussen 29 juli en 2 augustus. De in de jachthaven van Oudeschild gelegen Belgische motorboot „Carpe Diem" werd aangevaren door de „Bo- tabon" uit IJmuiden, een gevolg van onhandig manouevreren bij het afme ren. De „Carpe Diem" kreeg een deuk in het casco en brak een ruit van een meter bij veertig centimeter. Op ver zoek van de Rijkspolitie te water die niet de gelegenheid had om zelf snel naar Oudeschild te komen, maakte de Texelse rijkspolitie proces verbaal op. Een tot dusver onbekende auto reed vrijdagmiddag op de IJsdijk over een surfmast die een 22-jarige eigenaar uit Oudewater even in de berm had ge legd. De auto reed door de berm toen deze uitweek voor een tegenligger. De mast werd vernield; schade ƒ150,—. De politie zoekt nog naar de bruine Simca. handrem, ruitenwissers en rich' wijzers niet deugden. De wags voor technisch onderzoek uit keer genomen. Zaterdag werd van de parkeerplaats aan de Wilhelminalaan bij de hoek met de Waalderstraat de Berini bromfiets van een 21-jarige Texelaar gestolen. Het was geen groot verlies want de waarde van de brommer was niet meer dan ongeveer ƒ50,—. Uit een strandhuisje bij paal 9 werd vorige week een rood-zwart surfpak ter waarde van ƒ350,— ontvreemd. Ge dupeerde is een 39-jarige Utrechter. Zondag werd ontdekt dat een Duitse personenauto op de parkeerplaats van camping De Krim was beschadigd. In de lak was een kras van anderhalve meter lengte gemaakt. Het moet zijn gebeurd na 25 juli. Uit een disco-dancing in Den Burg werd in de nacht van zaterdag op zon dag de handtas van een 19-jarig meisje uit Rijswijk gestolen. Er zat een porte monnee met ongeveer ƒ80,— in alsme de toiletartikelen. Later werd de tas te ruggevonden maar het geld zat er niet meer in, De politie hield gisterochtend op de Hallerweg nabij Den Burg de auto van iemand uit Den Burg aan. Bij opper vlakkige controle bleek dat remmen, Dankbaar voor wat zij v«(e heeft betekend, delen wij U dat toch nog onverwacht var heengegaan, onze lieve r groot- en overgrootmoeder Adelgonde Margaret Elisabeth Ziebertz weduwe van Reinardus Joh Boom, op de leeftijd van 77 jaar. Den Helder: Ria en Kees Emmen: Piet en Bauk Den Burg: Anne en Ma Den Helder: Hans en Th; Den Burg: Elly Den Helder: Lyda en Aad klein- ei achterkleinki1 Texel, 5 augustus 1985, Huize „Sint Jan". De H. Eucharistieviering gehouden op vrijdag 9 v.m. 10 uur in de Parochiekf de H. Joannes de Doper, wï v begrafenis op het R.K Oudeschild. Gelegenheid tot condole# derdagavond van 7 tot 8 uir de begrafenis in de Witte Molenstraat, Den Burg. Correspondentie-adres: A. Groot-Boom, MolenstraJ 1791 DJ Den Burg - Texel.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2