S INe komen niet voor het strand naar voor de zee F e „volhouders"1 klagen niet - - -- - ;UST JDAG 9 AUGUSTUS 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 5 is zaterdag 3 augustus. Zittend in de voortent van caravan of igalowtent kijken diverse gezinnen naar het lege volleybalveld camping De Bremakker. Boven dat veld hangt een pallet van ?fe4ilspellende luchten. Nauwelijks tien minuten later vallen de ng te regendruppels van die middag en de zoveelste van die week. de meeste gasten van deze camping hebben hun keuze gemaakt: jlijvenOndanks het slechte weer in de week daarvoor en de ibere voorspellingen voor deze vakantieweek. Dinsdag en insdag wordt hun blijven beloond met stralende zon, waarbij de lige wind voor lief wordt genomen. Degenen die het afgelopen skend hun vakantiestulp opbraken hoorden mogelijk maandag- md een Journaal-presentator het weeroverzicht van die dag aan- idigen met de zin ,,en dan nu het weer van 5 november". We ochten dinsdag enkele campings om met „volhouders" te pra- over een Texel-vakantie met weinig of geen zon. meer zomerse weer van dinsdag blijkbaar veroorzaakt voor dat de ibere dagen daarvoor snel werden jeten, want diverse vakantiegangers fikerden ons dat het eigenlijk best ■viel. „We hebben natuurlijk grauw lehad maar aan het einde van ige week scheen af en toe de zon", jseen jonge Amsterdamse huisva- op camping De Bremakker, die ivult dat die grauwe dagen werden iuld met lezen, boodschappen doen )en Burg en „rondkeuvelen" op de nping. echtpaar met kinderen van 8 en aar zegt dat de activiteiten van de iping-recreatïeleider soms een uit- nst waren. „Mijn kinderen vinden en niet erg maar ze hadden zich kverheugd op het strand. Toen het «ie weer steeds maar uitbleef sien ze zichzelf niet meer te verma len daarom was het heel goed dat op de camping van alles werd geor- iseerd". De aanplakbiljetten van de iping vermelden inderdaad voor el- ig activiteiten, variërend van de, Idels onuitroeibare, playback-show de meer sportieve fiets-puzzeltocht. programma's zijn amicaal onderte- jd: „Groetjes Wietse." deze camping is weinig merkbaar de grote uittocht die het afgelo- weekend plaatsvond. Teso ver- erde in vier dagen 6354 auto's naar n Helder daar waren, getuige de icties op de veerhaven, vele gezin nen jongeren bij die het sombere ler meer dan zat waren en ook w,a- i geschrokken van de irmvoorspellingen. Wild-west imping Loodsmansduin mag wèl reken van een uittocht. Het stacara- interrein is nog redelijk bezet maar tententerreinen zijn praktisch leeg. wil geloven dat Texel een kantie-eiland is moet nu niet op rodsmansduin gaan kijken. Het aan- I tenten op het jeugdterrein is in één igopslag te tellen: een verlaten vlak- die met de wind om de hoofden n de jeugdige kampeerders en de Wimel rond de tenten associaties proept met wild-west films. Voor een ungalowtent staan de lege kratten mstel bier hoog opgestapeld. De be- oners, een groep jongens uit Henge vertellen dat ze aanvankelijk in Zee- nd vakantie wilden vieren. „Daar alles vol en toen zijn we hier maar eengegaan." De keuze viel op Texel nwege het strand en de, volgens de rder gehoorde verhalen, goede dis- ötheken. Hans Winters, één van de den van de groep, zegt trots één fier gezwommen te hebben. „We wamen ook voor het strand want als fit mooi weer is kun je je daar over- - fig een beetje vermaken. Nu moesten re vertier zoeken in de kantine van de amping of in kroegen." Ie groep is bijna 14 dagen op Texel en vee van hen verklaren volgend jaar ster niet terug te komen: „Het is hier rel aardig maar ik ga volgend jaar cht naar Spanje. Ik ben die regen puugzat." Het grootste nadeel van ret slechte weer is voor deze „Tuk- fifs" het feit dat men „teveel geld pmaakt". „Als je op het strand zit ost dat niet zoveel. Nu ga je je verve- nen hang je overal wat rond." Als ve vragen hoe dit team de vakantieda- en besteedt krijgen we een eerlijk ntwoord: „Uitslapen tot één uur, 's vonds naar Question, uitslapen tot én uur en 's avonds naar Question." Smerig 'fit strand wordt nog wel bezocht, "aar dan in de nachtelijke uren. „Dan I3 je een stukkie wandelen en een reetje keet trappen". De reden dat de koep de geplande vakantie heeft vol maakt is het gezellige uitgaan, dat rerdt van alle kanten geroemd. Dat afgelopen weekend een tent stu- laide was een domper op de disco- 'reugde. „Toen één van de twee ten- en aan flarden was gewaaid hebben rest van ons geld er maar door- „d". Snel wordt even becijferd éat de Texelse horeca enkele honder- guldens aan de groep heeft ver end. Dat het jeugdtterrein praktisch rerlaten is, is geen probleem. Men tot vrijdag en een paar jongens denken volgend jaar weer terug te ko men waarbij wel het verzoek wordt ge daan te melden dat het jeugdtterrein in de „discriminatiehoek" zit. „De toi letten en douches zijn heel smerig. Op het gezinsterrein wordt alles veel beter schoongemaakt en als we warm water willen moeten we ook helemaal naar dat terrein. Ons toiletgebouw heeft geen warm water." Patat „De jeugd hield het met het slechte weer beter vol dan de ouderen", zegt de Gronings MTS-student Eric Veltman. Hij bewoont samen met een vriend en een vriendin twee tenten op een heu vel op het jeugdterrein en weet waar over hij praat. Eric zit al zes weken op de reden dat de uren zonder zon „geen echt probleem" waren. „Kijk je loopt natuurlijk wel elke dag heel sterk te hopen op beter weer maar als dat niet komt, moet je daar genoegen mee nemen", zegt ze berustend. Ook op Kogerstrand is duidelijk te zien dat er de afgelopen dagen honderden kam peerders zijn vertrokken. Een ontelbaar aantal vale, gele plekken die de opper vlakte van verdwenen tenten in een meer groen gebied aangeven. De ach terblijvers vinden het over het alge meen „lekker rustig" al wordt ook ge zegd dat de overlast op de volle cam ping minimaal was. Fietsen Voor twee vrouwen uit Zaandam, 28 en 31 jaar oud, waren de regenachtige dagen volgens eigen zeggen geen gro te domper op de vakantievreugde. Het duo viert vakantie met een baby van ruim een jaar en kampeert nu acht da gen. Texel is uitgekozen om financiële redenen. „We zijn wel gek op de zon maar we hebben momenteel geen geld om naar Zuid-Europa te gaan. Texel is een goed alternatief en we hadden niet verwacht dat we constant in de zon zouden kunnen liggen", aldus Aletta Faber die samen met Tineke de Vries oordeelt dat het grootste waddeneiland als fietseiland heel aan trekkelijk is. „Je moet natuurlijk niet bang zijn voor regen en wind. We hebben fietsen gehuurd en zijn elke ook een ander waddeneiland mogen zijn. Verpest De man van middelbare leeftijd vertelt tot 1960 elk jaar op Texel te zijn ge weest en na dat jaar steeds het zonni ge zuiden te hebben opgezocht. Eén van de vrouwen is in datzelfde jaar een keer op Texel geweest en consta teert dat er niet veel veranderd is. „De Koog is verpest. Dat is één grote kermis geworden en ook valt het me op dat je in De Slufter tegenwoordig tientallen mensen tegenkomt, maar dat stoort me niet. Camping Ko gerstrand is nauwelijks veranderd en dat waardeer ik". Als we vertellen dat de overheid de toeristen meer vermaaksmogelijkheden wil bieden, de zogenaamde slechtweeraccommodaties, gruwt de man zichtbaar. „Hoe meer ze mij wil len vermaken, hoe sneller ik weg ben". De storm en regen was voor het drie tal vorige week juist reden om er veel op uit te trekken. „Het is heerlijk om je eens lekker goed nat te laten rege nen en de zee is op zijn mooist als het stormt. We komen niet voor het strand maar voor de zee." De musea werden bezocht en getuige de verha len wordt er veel gewandeld met de „broodnodige borrels in horecagele genheden". De vrouw die hier 25 jaar geleden was, is zeer te spreken over de Texelaars als gastheren. „Ze zijn - «spj i--.: Frank (16) en Marcel (17) de Groot uit Heemskerk op een verlaten jeugdterrein van camping Loodsmansduin. Een beetje rondhangen ii kantine als het slecht weer is, maar volgend jaar willen ze weer naar Texel. Loodsmansduin en combineert zijn va kantie met een part-time baantje: schoonmaakwerkzaamheden op de camping. Daardoor mag hij onder an dere gratis kamperen. Hij komt voor de vierde keer op Texel en kondigt aan volgend jaar weer present te zijn. „Ik heb ook nog een paar weken mooi weer gehad. Die weken met storm en regen zijn wel vervelend maar als je met dat weer in Groningen zou ziten is het heleméél waardeloos." In tegen stelling tot de jongens uit Hengelo wil Eric niet naar Spanje. „Die sfeer daar lijkt me niks. De Hollandse toeristen zeuren daar om een zak patat en het is er nog ook." Texel wordt „te toe ristisch" genoemd („De middenstand weer er hier ook wel raad mee") maar het stoort de Groninger niet. „Alleen als het hard regende moest je met el kaar in de tent blijven maar anders gingen we naar de kantine of deden mee aan recreatie-activiteiten." Eric zag tijdens de regendagen wel dat ge zinnen met jonge kinderen het moeilij ker hadden om hun activiteiten aan het weer aan te passen. „Die jongeren gingen wel door, maar echtparen met kinderen liepen vaak met hun ziel on der de arm." Geen probleem Een vrouw uit Rotterdam wil dat laatste met moeite beamen. Haar ge zin, man en twee dochters van 10 en 11 jaar, is bijna twee weken op het ei land en heeft nog eenzelfde periode voor de boeg. „Vanmorgen was ik wel heel blij dat de zon eindelijk scheen", zegt ze bijna verontschuldigend zittend voor haar tent op camping Ko gerstrand. De perioden van regen wer den bestreden met het doen van spel letjes met de kinderen in de tent, het rijden met de auto over het eiland en een bezoek aan het juttersmmuseum. „Maar dat museum zouden we ook bezocht hebben als de zon alle dagen had geschenen". Het feit dat de twee dochters het kamperen op zich reeds als een vakantiefeest ervaren, oftewel het kroost is niet echt lastig, was me- dag op pad gegaan. Steeds een ander stukje Texel", aldus de vrouwen, waar bij opgemerkt wordt dat ook alle mu sea werden bezocht. De avonden wer den gevuld met een „borreltje in het strandpaviljoen of, vanwege de kleine meid, lezen in de tent." Markten Kwamen we ook mensen tegen die de Texel-vakantie met matig weer als een totale teleurstelling ervaarden? Nee. Daarbij moet echter wel opgemerkt worden dat uit de soms wat schuchte re reacties bleek dat mensen niet graag toegeven dat ze zich niet echt vermaken. Het is niet leuk om te zeg gen dat je je verveelt want de vra gensteller kan daaruit de conclusie trekken dat het niet aan het eiland maar aan de geïnterviewde ligt. Een gezin op camping Loodsmansduin zegt de afgelopen tien dagen alle markten die er op Texel zijn te hebben bezocht en dat was hen uitstekend bevallen. Onze opmerking dat een paar markten nogal op elkaar lijken wordt qua mi miek met instemming begroet maar de uitgesproken tekst is anders: „Het was overal leuk. Er is van alles te bekijken en we vinden mensjes kijken ook interessant." Twee jongens uit Dordrecht op 'cam ping Kogerstrand geven toe dat ze blij zijn dat er tijdens de regenachtige da gen activiteiten waren in de diverse dorpen. „Elke dag is wel ergens iets te doen en dan blijf je tenminste niet op de camping." Die activiteiten zijn blijkbaar op meer zonnige dagen voor hen ook belangrijk want ze gaan na ons praatje naar de Koger Braderie, een markt die ook dinsdag duizenden mensen trok. Er zijn ook uitzonderingen. Zonnend bij de tent treffen we een drietal oude re mensen uit Brabant aan. Vanuit een dorpje bij de Belgische grens zijn de twee vrouwen en een man op 29 juli naar Texel getrokken „omdat we die lange autoreizen naar Zuid-Frankrijk spuugzat waren." De keuze voor Texel wordt „toevallig" genoemd. Het had Texel is geen vogeleiland, maar een kroegeneiland zegt deze groep jongens uit Hengelo. Tot één uur uitslapen en Question is hun vakantieprogramma en op de camping, juist bij wind en regen, nog een potje bier. De kratten Amstel mogen niet op de foto, maar het krat - Grolsch moet, samen met twee buurmeisjes uit Hoorn, we! op de gevoelige plaat. commerciëler geworden maar niet in onplezierige zin. We hebben nog geen chagerijnige of bitse Texelaars ont moet." De vrouw die voor het eerst op het eiland vakantie houdt zegt dat er in De Koog en op de camping wel veel werd gekankerd op het weer. „Bij gezinnen met kleine kinderen kan ik me dat voorstellen". De vakantie bevalt het drietal onder alle weersomstandig heden zo goed dat ze denken nog eens terug te komen waarbij angstig de vraag wordt gesteld of de gemeen te van plan is de RST campings te la ten zoals ze nu zijn. Als we dat be vestigen zijn ze zichtbaar tevreden. „Dan komen we terug. Het is een schitterende camping, al moet je wel heel vroeg reserveren." Deze toeristen deden dat in januari. Sportief Uit het gesprek wordt ook duidelijk dat deze mensen rust zoeken en de uit tocht van collega-vakantiegangers be zorgde hen dan ook geen kopzorg. „Wij hoeven niet naar die plaatsen waar je over de hoofden van mensen kunt lopen en dat sportieve vermaak hoeft ook niet." De vader van een gezin uit Meppel zegt dat hij met zijn zoons veel aan sport- en spelactiviteiten van Recre- Aktief heeft meegedaan en dat ook zal blijven doen. „We vinden het leuk om een balletje te trappen of te volleybal len en hebben aan veel toernooien meegedaan." Dat het tijdens die toer nooien wel eens regende was geen probleem. Dat laatste wordt beaamd door Recre-Aktiefleider Jitze Beintema. „Als het stormde stonden er ook tien tallen vakantiegangers te wachten voor de volleybalwedstrijden. We hebben een toernooi gehad met echt harde re gen. Het was bijna niet verantwoord, maar er deden maar li eft 24 teams (144 mensen) mee." De animo voor de Recre-Aktief evene menten is volgens Beintema vergelijk baar met de meer zonnige zomer van vorig jaar. „Over de eerste vier weken hadden we 250 deelnemers minder dan vorig jaar en dat is nauwelijks een teruggang te noemen als je bedenkt dat sommige stortbuien echt wel spel breker waren." Disco Terug naar het jeugdterrein op cam ping Loodsmansduin. Twee jongens. Marcel en Frank de Groot uit Heems kerk, zitten gelaten voor een piepklein tentje met daarnaast twee neergesme ten fietsen. De gezichten staan 's mid dags nog slaperig en er wordt meege deeld dat ze later naar Den Burg zul len gaan „om rondjes te lopen en een beetje op de automaten te spelen in Turbo". De 16-jarige Frank vertelt dat hij en zijn 17-jarige broer zijn overge bleven van een groep van zes. De storm van zondagavond heeft hun gro te tent volledig vernield en tweederde van de groep besloot daarna meteen op te stappen. „Maar wij zijn geble ven om te wachten op mooi weer." Het slechte weer bracht wat vertier in de kantine van Loodsmanstjuin of „ef- fe kijken op het strand". Ook hier wordt als nadeel van regen en storm het opmaken van teveel geld ge noemd. „We hebben tot vrijdag ge boekt en moeten nu oppassen. Anders hebben we geen geld meer voor de terugreis." Texel werd uitgekozen van wege de „gave verhalen" die in hun woonplaats de ronde deden over het uitgaansleven. Dat, voor hen belangrij ke, aspect van de vakantie is niet te gengevallen en ze zeggen zich elke dag te verheugen op het nachtelijke bezoek aan de discotheek. „Daar maakt het niet uit of de zon schijnt of niet. Het is altijd leuk om lekker te stappen." Toegegeven wordt dat de le ge camping hen doet balen en dat al leen het uitgaansleven reden is om de geplande vakantie vol te maken én om volgend jaar terug te komen. „We doen het nu alleen wat rustiger aan en geven op een avond niet meer dan een geeltje uit." Vrolijk Volgens discotheek-eigenaar Eddy Stiekema zorgde het slechte weer voor een „iets beter" bezoek waarbij wordt opgemerkt dat de animo voor zijn zaak Question de laatste vier jaar toch al gestaag aan het groeien was. „Met dat slechte weer blijven ze langer bin nen, maar ze komen niet vroeger. Pas om elf uur loopt het vol en ze verteren ook minder. Ik heb de indruk dat er overdag meer gedronken wordt." Stie kema wil oók kwijt dat deze jongeren niet lopen te chagerijnen. Overdag is het rotweer maar ze zijn elke avond vrolijk en over het algemeen niet ver velend. Als ik de deuren sluit slaan ze je op je schouder en zeggen: morgen wordt het vast beter weer. Dat zeggen ze de volgende avond dan weer." Ongeveer dezelfde ervaring heeft Rein Stam van discotheek De Toekomst. „Het verloop gedurende de avond is Texel loopt leeg, maar de discotheken blij ven jonge toeristen trekken. Deze foto maakten we dinsdagavond in Question. minder. Je kunt merken dat de men sen echt voor de discotheek komen, want in andere zaken in De Koog is het nu al stil, terwijl wij over klandizie niet te klagen hebben ondanks de uit tocht van afgelopen weekend." Dat de bezoekers minder verteren is volgens Stam nauwelijks merkbaar. „Ik hoor wel eens dat ze bewust een avond bij de tent blijven om geen geld uit te geven en de groep die nu de laatste weken van de vakantie vol maakt moet misschien ook meer op de beurs letten." Het sombere weer van vorige week zorgde er wel voor dat de bar-disco ook 's middags vèel belangstelling trok. „We hebben op een gegeven moment 's middags een disc-jockey achter de platen gezet want het was echt druk." Een toeloop die volgens Stam vooral te danken was aan het weer. Amusement Jan Stolk, van amusementhal Turbo en snackbar Parkstraat, zegt dat zijn doelgroep „iets meer geld besteedt" aan het spelen op automaten en dat de verkoop van patat en andere snacks door het grauwe weer onge veer met tien procent is gestegen. Ver liezers in de zomerse strijd om de klan dizie zijn o.a. de strandpaviljoens en campingeigenaren maar de organisato ren van evenementen in de dorpen va ren over het algemeen wel bij anti- strandweer. Alle activiteiten, variërend van folklorewoensdag tot de rommelt- jesmarkt in Oosterend werden druk be zocht, juist als er regen in de lucht hing. De winkels hebben tijdens de sombere dagen ook niet over be langstelling te klagen gehad, al moet daarbij wel worden opgemerkt dat de grote drukte voor een deel van de avonden naar de dag verschoof. Boek handel LenR vierde vorige week met gebak een recordomzet en ook Boek en Videohandel Nauta spreekt van een grote toeloop. Daan Welboren van de Fa. Nauta constateert echter dat het consumen tengedrag bij langdurig strandweer de zelfde tendenzen vertoont als bij lang durig slecht weer. „Het accent in de verkoop ligt op tijdschriften en lektuur- boeken. Er werden veel bladen, ook de duurdere verkocht maar dat ge beurt ook als de zon een paar dagen schijnt." Er wordt wel naar „ander ver maak" gezocht want de verhuur van videorecorders en films steeg vorige week merkbaar. „Als er in de bunga low een tv staat dan komen de men sen op regendagen op het idee een vi deo te huren". Flexibel De klanten bleven volgens Welboren „redelijk vrolijk" onder de matige vakantie-omstandigheden en de groep toeristen die nu nog op Texel zit is flexibel. „Je hebt een groep die bij het minste of geringste het eiland verlaat. Vervolgens vertrekt een grote groep als de omstandigheden echt slecht wor den, zoals het afgelopen weekend met storm maar de mensen die dit doorstaan maken zonder veel morren hun geplande vakantie af. Het zijn de vakantiegangers die onder alle omstan digheden optimistisch blijven en zich aan elk weertype kunnen aanpassen." Gerard van der Kooi van Dros Maga zijn heeft dezelfde mening als Welbo ren. „Ik heb met dat slechte weer weinig wanklanken gehoord. Ook de toeristen van de afgelopen weken heb ben zich redeTijk aangepast aan het weer." Dros Magazijn verkocht vorige week aanmerkelijk meer spellen dan in een zonnige zomer. „We hebben met minder mensen over de hele linie iets beter verkocht, maar met zonnebran dolie en strandspeelgoed blijf je na tuurlijk zitten. Dat geldt niet voor vlie gers. Het was ideaal vliegerweer en dat hebben we gemerkt." Zuinig Die conclusie van Welboren en Van der Kooi lijkt, gezien de gesprekken die we hadden op enkele campings, terecht. Het beeld van de twee pubers uit Heemskerk die moederziel alleen in een duinvallei stug doorgaan en de moeder van twee kinderen die ver klaart dat spelletjes in de tent de regenachtige dagen dragelijk maakten, zijn de volhouders en voorbeelden van Texel-toeristen die met weinig tevreden kunnen zijn. Een groep waar het grootste vakantie-eiland in dit „nasei zoen" zuinig op moet zijn. De volhou ders klagen niet maar moeten wel een beetje bezig gehouden worden.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5