Cjrocn c/wartsjexelsin het harL, 'ironzen kanon blijft foorlopig op Texel èxel krijgt nieuwe ddingboot imeente heeft daim ingediend Eerste paai in Den Helder Stuntaanbieding ƒ1598 Rijbewijs ingevorderd Auto bijna de sloot in Onbekend vat Bij Carita's Boutique 6 dagen lang eenheidsprijzen! Sensationele eenheidsprijzen Carita's Boutique 2 in 1 „Wat je ver haalt is lekker [RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.006 VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1985 e: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 en Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (0222G) 4988. 30 der Heijden is met vakantie. ijvertenties, abonnementen, etc.: !«ld& De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jn(02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs A18.10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. i de Waddenzee opgedoken bronzen kanon blijft voorlopig op Texel, verleg met het college heeft rijksarcheoloog Thijs Maarleveld bepaald het kanon in het Maritiem Museum in Oudeschild verder opgeknapt geconserveerd mag worden. Museum-medewerker Jan Moens is offi- i conservator van het kanon aangewezen en de kosten worden rhet rijk betaald. I in de raadsvergadering van dagavond meegedeeld door burge ster J.A. Engelvaart, naar aanlei- I van vragen van Tine Krijnen- gemeente heeft bij de minister een lop het kanon ingediend met de imentatie dat het kanon bij Texel (Texelaars is gevonden en gezien leschiedenis van de Reede van I ook bij het grootste waddenei- hoort. Brinkman van WVC zal later beslissen waar het kanon defi- fnaar toe gaat, want ook Enkhui- Amsterdam hebben de minister iweten dat ze het kanon graag «n hun stadsgrenzen willen heb- Volgens de burgemeester is het duidelijk wie zich eigenaar van kanon mag noemen: het rijk. Dat jwet bepaald. Engelvaart zei dat over dus geen discussie mogelijk zijn. Daarmee is echter nog niet gesteld waar het kanon geëxpo- I zal worden. Centrum het kanon voorlopig op Texel blijft ;hter ,,de eerste winst" in die strijd Ie toezegging van Maarleveld dat centraal archeologisch depot Ketel- en (eigendom van de Rijksdienst elmeerpolders) de conserverings- en voor haar rekening zal nemen is bij ook belangrijk. De burge ster vertelde dat er voor andere listen uit zee straks ook een emming moet komen en de ge- nte zal zich strijdbaar opstellen om vondsten op Texel te krijgen, moet snel een lange termijn beleid len en daarom hebben we ook lact gezocht met Maarleveld. Het Texel aardig in het centrum de duikactiviteiten ligt zou bij het ;en van dat beleid een belangrijke kunnen spelen." Racen Rienstra van het CDA bracht in de rondvraag naar voren dat het onlangs opgeknapte pad van het Sanderhuis tot de Schilderweg gebruikt wordt door auto's. „Toen het pad nog niet keurig geslecht was, zag je alleen fiet sers en wandelaars, nu racen ze met auto's met bijbehorende stofwolken over dit mooie weggetje", aldus Rienstra. Hij vroeg of het pad voor ge motoriseerd verkeer afgesloten kan worden, uitgezonderd de mensen die bij het pad wonen of werken. Wet houder Daan Schilling wist niet of het pad eigendom is van Staatsbosbeheer of van het Waterschap en beloofde de wens van Rienstra te zullen doorgeven aan de betrokken instantie. Schilling: „In het algemeen ben ik geen voor stander van het afsluiten van wegen, maar we zullen de situatie daar eens bekijken." Henk Beumkes had klachten van men sen die al enige tijd pogen een stukje gemeentelijke grond te kopen. „Ze dienen een verzoek in bij het grondbe drijf en horen dan twee maanden niets. Heeft dit te maken met het feit dat de raad het personeelsbestand van het grondbedrijf niet wil uitbreiden?" Wethouder Klaas Barendregt zei nooit klachten te hebben gehoord van po tentiële grondkopers. „Ik weet wel dat het grondbedrijf het erg druk heeft en ik zal eens informeren", aldus de wethouder. Onrendabel Riet Huitema van het CDA vroeg wan neer de definitieve besluiten worden genomen over gasaansluitingen in de onrendabele gebieden. Het gasbedrijf heeft geruime tijd geleden een plan gepresenteerd waarbij aansluitingen die niet meer kosten dan f6000,— met daarnaast een gemeentelijke bijdrage, gerealiseerd kunnen worden. Het CDA- raadslid had gehoord dat er nu ook panden in aanmerking kwamen die „super onrendabel" zijn omdat ze meer dan 200 meter bij de hoofd gasleiding vandaan staan, „terwijl meer rendabele huizen worden overgeslagen." Wethouder Barendregt kon dat laatste niet bevestigen. Het gasbedrijf heeft de grens van f6000,— bepaald maar inmiddels is gebleken dat ook een for se rijkssubsidie noodzakelijk is. Baren dregt: „In het kader van de terugploegregeling voor werkgelegen heidsprojecten is geld aan het rijk ge vraagd. Als die subsidie er niet komt gaat het plan niet door." Kleuterscholen Gelein Jansen van het CDA informeer de of er al een bestemming is voor de kleuterscholen die leeg staan na het samengaan met een lagere school. Wethouder Piet Zegers antwoordde dat het ministerie van onderwijs de scholen eerst officieel moet vrijgeven en dat het college daarna beslist over de toekomst van deze gebouwen. Voor kleuterschool De Woelige Hoek heb ben zich inmiddels een aantal gegadig den gemeld en die komen allemaal op een lijst. Zegers: „Meer kunnen we op dit moment niet doen". Promotie „Wil de gemeente alle promotiewerk zaamheden via de VW laten lopen of is het zinnig dat een gemeentelijke coördinator alle zaken rond promotie eens duidelijk op een rijtje zet?" Dat vroeg Gelein Jansen. Hij noemde als voorbeeld het bedrijf Videolux dat een film over Texel maakt en bij de ge meente had aangeklopt om een finan ciële bijdrage. Videolux was, volgens Jansen, doorverwezen naar de VVV en daar was meegedeeld dat men mo menteel geen geld heeft voor dergelij ke films. Incidenteel Barendregt beaamde dat de gemeente „nu geen geld wil steken in inciden teel promotiewerk". Zolang er nog ge praat wordt over een nieuwe structuur voor Texel-promotie laat de gemeente dit werk ter beoordeling van de VVV. „Daar hebben we nog alle vertrouwen in. Bestuur en directie van het VVV komen binnenkort met een fors be leidsplan." Dat betekent niet dat de gemeente zich niet met promotie bezig houdt. De afdeling algemene zaken /Ida Mary" zal in het komende voorjaar worden vervan- door een reddingboot van een ander type: de circa 10 lange „Siegfried Egmundus", een boot van het soort lartoe ook de „Zeeleeuw" van Den Helder behoort. De uwe boot moet nog worden gebouwd bij een werf in Hin- lopen en zal ongeveer ƒ400.000— kosten. Is vaker bij schepen van de (HRM wordt de aanschaf financieel Bslijk gemaakt door een particulier, vrouw uit Egmond (het schip is haar man genoemd) heeft een le ibeschikbaar gesteld en betaalt tot moment dat dit geld vrij komt, de itaalslasten. Siegfried lijkt dus veel op motor- üngvletten zoals de Zeeleeuw maar tèt ontwerp zijn toch enkele belan- wijzigingen aangebracht, waar kan worden gezegd dat dit boot- nog niet eerder is gebouwd. De «uw is anders en tot de technische Meningen behoort een systeem "mee de boot weer rechtop kan tien gezet na kapseizen. Wa Mary die in 1964 als nieuwge- motorstrandreddingboot op in dienst werd genomen ter ver eng van de Joan Hodshon is nog 0 niet versleten en krijgt elders een ■'Ve taak. De KNZHRM-directie teelde echter dat een boot van het 'eeuw-type beter geschikt is voor waar de Texelse redders te- mvoordig meestal voor komen te De Siegfried is voorzien van 3 pk Volvo motor en heeft dus 56 keer zoveel vermogen als de Ida De stabiliteit van de boot is zeer De maximale slingerhoek ligt bij De diepgang (60 cm) is gelijk aan die van de Ida maar door de ronde vorm van de kiel kan men bij eventueel vastlopen toch veel makkelij ker loskomen. De nieuwe boot is daar naast zeer wendbaar en bijzonder ge schikt voor het slepen van jachten. Aan boord is het voor bemanning en eventuele geredden gerieflijker dan in de open Ida Mary. De Siegfried kan onderdeks wel 15 mensen bergen. Ook de uitrusting is uitgebreider dan die van zijn voorganger. Naast de VHF zendontvanger, het echolood en de ra dar waarover ook de Ida beschikt, heeft de Siegfried een VHF peiler, een AP navigator, hydraulische besturing en een hydraulische verhaalkop om makkelijk met trossen te kunnen wer ken. De Siegfried zal doorgaans niet in het reddingboothuis staan, maar wordt aan een boei in zee afgemeerd op kor te afstand van de kant. Als er uitge rukt moet worden vaart de bemanning er met een bijbootje heen. Alleen in de wintermaanden, als rekening moet worden gehouden met ijsgang zal de nieuwe boot binnenshuis staan op een speciale wagen waarmee de boot zo nodig net als de Ida kan worden „gelanceerd". In die „droge periode" kan ook het onderhoudswerk worden verricht. De nieuwe Texelse reddingboot zei veel lijken op de Zeeleeuw die in Den Helder is gestetioneerd. maakt voor het college beleidsadviezen over deze materie. Jansen vroeg ook naar de gevolgen voor de pleziervaartuigen door het tij delijk gedwongen stil liggen van de kottervloot in de haven van Oude schild. Schilling zei „geen idee" te hebben van de gevolgen maar ook zonder cijfermateriaal kon geconclu deerd worden dat een volle haven „de bruine vloot" er van heeft weerhouden door de week Texel aan te doen. De wethouder vertelde goede hoop te hebben dat de gevraagde drie miljoen gulden voor uitbreiding van de passan tenhaven er inderdaad komt. „We hebben hierover positieve geluiden ver nomen, maar er is nog niets zeker", aldus Schilling. Duitse zenders Tenslotte wilde het CDA raadslid we ten of het mogelijk is alle telefoon aansluitingen op Texel via één netnum mer te laten werken nu de telefoon centrale aan de Waalderstraat wordt gemoderniseerd. Burgemeester Engel vaart vertelde dat dat een kostbare zaak is voor de PTT, maar deze instan tie heeft wel het plan zoiets ooit („rond 1990") te realiseren. Engelvaart beloofde deze wens door te geven aan de PTT-directie. Gerbrand Poster haakte hier meteen op in met een andere wens. Hij had gehoord dat een speciale, kleine scho telantenne in de zendmast aan de Waalderstraat er voor kan zorgen dat iedereen op Texel de Duitse tv-zenders kan ontvangen. „Als we hier Duitse televisie kunnen brengen is dat voor een belangrijk aantal van onze toe risten natuurlijk zeer aantrekkelijk", al dus de VVD-er. Engelvaart beloofde ook die wens bij de PTT op tafel te leggen. Het verzoek om een kleine an tenne voor de regionale alarmcentrale in de mast te mogen plaatsen was, na vier jaar onderhandelen, goedgekeurd. Engelvaart: „Misschien is dat een aan wijzing dat de PTT niet zoveel proble men heeft met andermans antennes in hun mast". Pijpleiding De geruchten dat de waterfabriek bij Oudeschild wordt gesloten en vervan gen door een pijpleiding naar de vaste wal kwamen ook weer in deze raads vergadering ter sprake. Jan van Asselt vroeg wat er waar is van de geruchten en pleitte voor een onderzoek naar het winnen van zoet water uit zout water met hyperfiltratie en windkracht. En gelvaart antwoordde dat de PWN- directie „een studie-opdracht" heeft gegeven om uit te zoeken wat goedko per is: het aanleggen en exploiteren van een pijpleiding of de huidige wa terfabriek. „De gemeente hoopt uite raard dat een pijpleiding onrendabel zal Dinsdag is op het veerhaven terrein van Den Helder de eerste paai geslagen voor de wa/voorzieningen ten behoeve van de dubbeldeksveerboot. De eerste paai hoort tot de se rie, waarop de afrit van het bo vendek zal worden gemaakt. De foto van de hei-stelling met daarin de 22 meter lange en ze ven ton zware paal, werd ge maakt door Dirk Kuiter. zijn", aldus Engelvaart. Het verdwijnen van de waterfabriek zou betekenen dat het rendement van de ermee in verbin ding staande electriciteitscentrale slechter wordt, zodat daardoor de keus dat die centrale wordt vervangen door een kabel naar het vasteland, aanmer kelijk toeneemt. Zeven ton „De RST-directeur zegt steeds dat zijn stichting nog zeven ton van de ge meente krijgt wegens de kosten die men gemaakt heeft in het artikel 11 gebied. Kunnen we dat idee nu niet even kortsluiten. Dan weet de direc teur waar ie aan toe is en dan weten wij dat ook", aldus Jan van Asselt. Dat even kortsluiten zat er dinsdag avond niet in. Barendregt maakte nog eens duidelijk dat een deel van de ont wikkelingskosten pas aan de RST te rugbetaald kunnen worden als er in het artikel 11 gebied appartementen worden gebouwd. „De ontwikkelings kosten zijn voor een groot deel door berekend in de appartementen. Als dat niet genoeg is moeten we met de RST in de slag over de rest. Daar kunnen we nu niet over beslissen", aldus Barendregt. Philips VHS videorecorder 1 jaar programmeerbaar 7 programma's Perfect stilstaand beeld Frontlader Zeer veel mogelijkheden. Zo lang de voorraad strekt. Van ƒ2598 GEBB. SCHOORL B.V. WAALDERSTRAAt 33-35 DEN BURG - TEXEL De politie moest opnieuw optreden te gen enkele mannen uit Assen, die eer der deze week nachtelijk lawaai ver oorzaakten in Den Burg en De Koog door de radio met versterker in hun camper luid te laten spelen. Deze keer werd opgetreden wegens rij den onder invloed. De bestuurder wei gerde mee te werken aan blaas- en bloedproeven, zodat hij ter ontnuchte ring werd ingesloten, waarna proces verbaal wegens het weigeren van me dewerking werd opgemaakt. Zijn rijbe wijs werd ingevorderd. Een 37-jarige Texelaar kwam maandag middag met zijn auto half over de sloot van de Schoudieck te Den Burg te hangen, nadat hij van de weg was geraakt. Er bleek drank in het spel te zijn. Na de blaasproeven mocht de man zich aan de bloedproef onderwer pen. Bij zijn schuiver had de Texelaar bijna enkele spelende kinderen geraakt. De auto bleef onbeschadigd. Op het strand bij paal 28 spoelde een vat aan met onbekende inhoud. Ge meentewerken heeft er zich over ontfermd. Den Burg. Vanaf morgen, vrijdag 16 aug. presenteren wij U 6 dagen lang, n.l. t/m donderdag 22 aug.: op onze gehele restanten van onze zomercollectie 1985. Dit betekent 50 tot 80% korting voor resp. prijzen vanaf ƒ10—, ƒ25,-, ƒ50-, ƒ75- of ƒ100- Wij hebben landelijk een geweldige zomer seizoenverkoop achter de rug en bedanken hiermede ook alle Tesselaars. Vanaf vrijdag 23 aug. staat onze gehele bou tique in het teken van de najaars- en winter collectie. Dus een goed advies: profiteer van deze eenheidsprijzen, want op op. Neem tevens gratis catalogussen mee over de najaars- en wintercollecties-activiteiten. Verder hebben we deze week een speciale le deractie, zowel in pantalons als jacks van het bekende merk Gruno-Chardin. Dit is een knaller voor Texel. De prijzen variëren van 695,— t/m 995—, nu speciale prijs ƒ298,— voor een exclusief jack of pantalon. Ook onze bonus van onze Jeansfabrikant Trëder spelen wij door aan U, nl. altijd 20% korting op al Uw aankopen van het merk Tröder. Neem vrijblijvend een kijkje. Vele groetjes. Carita en haar medewerkers. THE BOUTIQUE WITH THE BEST CHOICE In the middle of the Island Weverstraat 5, Den Burg, Texel Advertentie I.M. Voor een goed stukje vlees hoeft u ech ter niet zo ver. In Goënga's specialiteitenslagerij, vindt u van eigen slacht een keur aan heerlijkheden, waaronder de tot in alle hoeken van ons land beroemde lamsvleesgerechten Maar natuurlijk kunt er ook terecht voor scherp geprijsde andere vlees soorten 2 verse kippen voor 8,98 Probeer het eens. Den Hoorn is dich ter bij dan u denkt. Tel. (02226) 252.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1