College denkt me met Melkunie Extra bloemetje voor geallieerde gesneuvelden? Tine Krijnen stelt compromis voor Toekomst zuivelfabriek Vernieling Boksclub gaat weer trainen Loos brandalarm Tent vernield Overlast fietscrossbaan is te voorkomen Verleende bouwvergunning Ringsteekfinale week uitgesteld VRIJDAG 16 AUGUSTUsi Het organiserende comité oordeelde woensdag rond half zes dat het beter was de laatste serie wedstrijden die om 19.00 uur van start zou gaan, af te gelasten. Op het moment van die beslissing werd Texel geteisterd door een forse onweersbui. Door het slech te weer viel ook een deel van het mid dagprogramma van de folkore in het water. Om zeven uur scheen de zon weer, maar toen bleek het niet meer mogelijk op de beslissing terug te ko men. Organisator Gerrit Coevert: ,,Je moet een besluit nemen. Dat het later mooi weer werd kan niemand voor spellen. Voor hetzelfde geld was het blijven onweren." Wagens Voor de spreekstalmeester Coevert was deze folklorewoensdag als de dag van het paard al een tegenvaller. ,,We had den een mooi programma gepland met rijtuigen uit het Agrarisch Museum, maar maandag hoorden we dat het niet mocht, omdat men vreesde voor beschadiging van de wagens". Het folklore-voorstel om bij de stilstaande wagens wachten te plaatsen was niet voldoende. In allerijl werden bij parti culieren nog enkele wagens geleend, waaronder een exemplaar waarop toe risten een ritje door het centrum van Den Burg konden maken. Een attractie waar veelvuldig gebruik van werd gemaakt. Coevert liet via de folkloremicrofoon duidelijk blijken de houding van het Agrarisch Museum niet te waarderen. ,,Je maakt elke week reclame voor ze maar dat heb ik vandaag dus duidelijk niet gedaan. Ze willen blijkbaar geld zien en dan stuur ik de toeristen liever naar een ander museum", aldus een boze Coevert. In het middagprogramma mochten toeristen ook ringen steken en 's mor gens was er ringsteken voor kinderen met pony's. Dat werd gewonnen door Chloë Weel, met op de tweede plaats Thirza Weel en de derde plaats was voor Johny van der Zwaag. De ringsteekfinale van volgende week woensdag begint om 19.00 uur. Hoewel nog geen beslissing is gevallen over het al of niet sluiten vanj velfabriek De Eendracht, is het college bezig met het zoeken naar eer, andere bestemming voor het gebouw als de Melkunie mocht de fabriek op te heffen. De Texelse brandweer had dinsdagavond haar nieuwste aanschaf tentoongesteld bij het raadhuis, zodat de raadsleden, die op ^warennaar de raadsvergadering, konden zien waaraan ze het bedrag van meer dan f33.000.- hebben uitgegeven. Het iseen motorspuit-aanhanger L MS A die de oude MSA na vijftien jaar dienst vervangt. De oude spuit is te koop. Erg veel belangstelling toonden de vroede vaderen met fo'^/e"rsfeA ling van commandant Daan van Wilsum en zijn mannen. Onze fotograaf wist echter toch nog een gemeleerd politiek gezelschap rond de spu te verzamelen. Van links naar rechts Riet Huitema, Joop van der Meer, Gelein Jansen en Henk Beumkes. Aan de wens om bij de jaarlijkse herdenking van de gevalle nen uit de tweede wereldoorlog wat meer aandacht te beste den aan de geallieerde gesneuvelden, kan tegemoet worden gekomen door het leggen van een krans of bloemstuk bij het kruis op het gedeelte van de begraafplaats in Den Burg waar militairen van het Britse Gemenebest begraven zijn. Die plechtigheid kan aansluiten op de gebruikelijke kranslegging bij het beeld van de goede herder op 4 mei. In de nacht van maandag op dinsdag sloeg een dronken Duitser de buiten- lantaarn van een hotel in De Koog ka pot. De 24-jarige man werd ter ont nuchtering ingesloten, waarna hij be reid was de schade te vergoeden. De Boksclub Texel start dinsdag met de training in dorpshuis 't Skiltje. Er wordt elke dinsdagavond vanaf 20.00 uur getraind, met de nadruk op condi tietraining. Nieuwe leden zijn welkom en kunnen vrijblijvend een aantal trai- jiingsavonden bijwonen. Dit werd in de raadsvergadering van dinsdagavond voorgesteld door Tine Krijnen-Bays van Texels Belang die daarmee reageerde op Willem Bakker uit Den Hoorn die had voorgesteld de omgekomen geallieerden te herdenken door een kranslegging bij het Lan castermonument. Zoals bekend voelde het college hier weinig voor omdat met de gebruikelijke kranslegging in Den Burg niet alleen de burgerslach toffers, maar ook de geallieerden wor den herdacht. Een extra plechtigheid bij het Lancastermonument zou dus overbodig zijn, maar als particulieren dat op eigen houtje zouden willen or ganiseren, zouden ze hun gang mogen gaan. Steun Willem Bakker had zich bij dat stand punt neergelegd tenzij zou blijken dat de gemeenteraad er anders over zou Het kruis op het militeire gedeelte van ae algemene oegruurpmau,. denken. Bakkers gevoel dat aan de gesneuvelde geallieerde bevrijders tot dusver te weinig aandacht wordt besteed bij de jaarlijkse herdenking, bleek dinsdag door Tine Krijnen te worden gedeeld. Het mag waar zijn dat de herdenking bij het beeld van de goede herder betrekking heeft op zo wel de burgers als de militaire slachtof fers, feit is dat het publiek het anders ziet, ook al wordt na de kranslegging een rondgang gemaakt over het „ge- menebest"deel van de begraafplaats. Daar staat een groot wit kruis als ge denkteken, voorzien van console waar op bloemen gelegd zouden kunnen worden. Dat laatste gebeurt echter niet. ,,We gaan er letterlijk aan voorij", zei Tine Krijnen, die daarom voorstelde voortaan tijdens de rondgang bij het kruis te stoppen en door het leggen van bloemen bij het kruis eer te betui gen. Ze vond dat nog beter dan een kranslegging bij het Lancastermonu ment want in Den Burg liggen tenslot te 162 geallieerden begraven en bij de Lancasterdijk niet. De kosten van het extra bloemstuk kunnen worden vol daan uit het saldo dat Willem Bakker van zijn actie voor de overkomst van geallieerde oud-strijders heeft overgehouden. College tegen De burgemeester zei dat het college door mevrouw Krijnen al op de hoogte was gesteld van het voorstel, zodat men er 's morgens over had kunnen praten. Daarbij was het standpunt in genomen dat het extra bloemetje bij het kruis overbodig is omdat de kranslegging bij het algemene" mo nument ook voor de militairen is be doeld. Het beeld ,,de goede herder" staat bij de ingang van beide begraaf plaatsen. Het college vond het boven dien ongewenst om een veertigjarige traditie te veranderen en meende bo vendien dat door een extra bloemstuk op de militaire begraafplaats de sug gestie zou worden gewekt dat het beeld de goede herder niet geldt voor de militairen, terwijl dat nu juist wel het geval is. Meerdere raadsleden bleken er anders over te denken. Zoals Gerbrand Poster die het idee van mevrouw Krijnen pri ma vond. Initiatiefnemer Willem Bak ker zelf gaat er ook mee akkoord om dat het in de geest is van wat hij be oogde. Ate Rienstra van het CDA merkte op dat hij vandaag voor het eerst met het voorstel werd geconfron teerd omdat het staande de vergade ring werd gedaan. Hij wilde de gele genheid hebben om er over te denken en stelde voor het punt op de agenda van de volgende raadsvergadering te zetten. Daar ging ieder mee akkoord. Greenpeace Riet Huitema-Vos van het CDA is sym pathisant van de milieuorganisatie Greenpeace. Ze gaf daarvan blijk door de oproep aan het Texelse publiek om Greenpeace financieel te steunen. Aanleiding was het ingekomen bericht dat de gemeenteraad van Lemsterland de milieuorganisaties heeft gesteund met ƒ425,— als waardering voor de ve le gevoerde acties. Een door Gerbrand Poster ingediende motie voor de Minister van Landbouw en Visserij kreeg slechts de steun van Poster zelf, zijn partijgenoot Joop van der Meer en Gelein Jansen van het CDA en werd dus niet aangenomen. In de motie wordt er bij de minister op aangedrongen initiatieven te ontwikke len die zullen leiden tot handhaving van de werkgelegenheid in de Texelse visserij en de daaraan gekoppelde ne- venbedrijven. De motie was bedoeld als actie tegen het EEG-visserijbeleid dat door zijn quoteringsmaatregelen e.d. vergaande financiële consequen ties voor de visserij heeft, waardoor deze bedrijfstak het steeds moeilijker krijgt. Verwijt Poster merkte op dat de visserij een zeer belangrijke bedrijfstak op Texel is en uitte het verwijt -dat het gemeente bestuur zich daar nooit veel aan gele gen heeft laten liggen. Dat was tegen het zere been van wethouder Baren- dregt die Poster deze opmerking kwa lijk nam en betoogde dat het gemeen tebestuur zich wel degelijk inspant voor de vissers, wat onlangs nog bleek toen de verlenging van de visserijkade aan de orde was. Poster zwakte zijn kritiek daarop af door te zeggen dat hij meer doelde op de houding van het Texelse gemeentebestuur in de loop der jaren en niet zozeer op de houding van de laatste tijd. Barendregt ontraadde echter de motie omdat hij het niet als een taak van de gemeenteraad ziet zich te bemoeien met landelijke en internationale aange legenheden. Hij vroeg zich af waar de grenzen liggen als de raad deze weg opgaat. Met evenveel recht kan dan actie worden gevoerd tegen de super heffing voor de melkveehouders. Ba rendregt voelde er meer voor dat het college in contact treedt met de vis sersvereniging om te praten over de strategie die in de strijd tegen de EEG- maatregelen moet worden gevolgd. Meerdere raadsleden die in eerste in stantie wel voelden voor de motie Poster vonden dat ook een beter idee zodat de motie slechts met drie stem men werd gesteund. 30 km Naar aanleiding van een ingekomen brief van de Voetgangersvereniging (vroeger Nederlandse vereniging be scherming voetgangers) stelde Ger brand Poster voor op Texel de plaatsen te inventariseren waar een maximum snelheid van 30 km zou moeten wor den ingevoerd.Riet Huitema-Vos deed al direct een voorstel voor zo'n plaats: de Mulderstraat en Vliestraat in Oosterend. Daar wordt thans veel te hard door auto's gereden. Er staat wel ,,30 km" in grote letters op het weg dek maar niemand stoort zich daar aan. Wethouder Schilling vreesde dat men zich ook niet aan een gewoon 30 km-bord zou storen en was over het algemeen van mening dat zulke bor den niet zomaar overal kunnen worden neergezet. Het moet altijd in combina tie met andere maatregelen, zodat de- Dat gebeurt mede op verzoek van de Melkunie-directie die enige tijd geleden met het college heeft gepraat. Na dat gesprek besloot de directie van de Melkunie een onderzoek te starten naar de haalbaarheid van het voort bestaan van De Eendracht met als drie mogelijkheden: sluiten, doorgaan met forse automatisering of de fabriek een andere bestemming geven. Uitgaande van dat laatste heeft het college beslo ten dat De Eendracht een andere bestemming mag krijgen. De bestem ming van de fabriek is nu agrarische produkten verwerkend bedrijf". Dat is een bewuste, exacte formulering die B en W omwille van de toekomst van het gebouw dus willen loslaten, hoe wel men uiteraard niets liever wil dan dat het gebouw gewoon als zuivelfa briek in stand blijft. Het onderzoek naar al of niet sluiten van de zuivelfabriek is nog niet afge rond en de collegebeslissing wordt dan ook omschreven als „meedenken" voor het geval de Melkunie iets anders in het pand wil doen of het gebouw voor iets anders wil gebruiken als de kaasproduktie zou worden stopgezet. Namens het college zegt ambtenaar Wout Stam: „Het college hoopt uite raard ook dat de zuivelfabriek kan doordraaien maar men denkt ook na over de toekomst van de fabriek als die dicht zou gaan. Daarom is het principebesluit genomen dat een ande re bestemming mogelijk is." Prullebak Welke andere bestemmingen het colle ge in het hoofd heeft wil men nog niet zeggen om de eenvoudige reden dat de Melkunie nog geen uitspraak heeft gedaan over de toekomst van De Een dracht. „Als de Melkunie-directie besluit de fabriek open te houden gaan de college-ideëen natuurlijk de prullebak in. Dat hebben we veel lie ver. Het zijn allemaal plannen voor het geval dat...." Wel werd meegedeeld dat men voor de fabriek bij sluiten een „zeer pas sende bestemming heeft die rekening houdt met het gebouw en haar omgeving." Woensdagmiddag kwam het automa tisch brandalarm van de Hema in de Weverstraat in werking. Er was niets aan de hand, maar voordat de Hema- direktie dat telefonisch kon doorgeven, was de brandweer al gearriveerd. De brandweer ondervond hinder van de stalletjes en de paarden die zich in verband met de folkloreactiviteiten in de Weverstraat bevonden. De politie was in geen velden of wegen te be kennen. Later bleek dat in de alarm centrale was verzuimd de politie op de hoogte te stellen. Het schijnt vaker voor te komen dat de politie niet of te laat wordt verwittigd als er brand is. Omdat het niet is uitgesloten dat me de als gevolg daarvan chaotische toestanden ontstaan bij het terrein van de brand en op de weg erheen, zal ak- tie worden ondernomen om het waar schuwingssysteem te verbeteren. Op de camping Kogerstrand werd een tent ernstig beschadigd toen onbeken den er in de nacht van maandag op dinsdag overheen liepen. In de tent sliep onder meer een 17-jarig meisje uit Enkhuizen dat bij de politie aangifte heeft gedaan. ze maatregelen elkaar versterken en in de praktijk het gewenste effect wordt verkregen. Verder twijfelde hij kennelijk aan de noodzaak van deze rigoreuze snelheidsbeperking want ernstige on gelukken doen zich in de bebouwde kommen van Texel hoogst zelden voor. GS over de schreef? Zoals bekend is het gemeentebestuur in beroep gegeaan tegen de weigering van gedeputeerde staten om de grond- transactie met de Hervormde Gemeen te van Oosterend goed te keuren. De grond is hard nodig om het dorp te kunnen uitbreiden, dus om bouwgrond te kunnen aanbieden. Ate Rienstra verwachtte succes van het beroep om dat het kleine kernen-beleid dat hier aan de orde is, van rijkswege zal wor den herzien. Burgemeester Engelvaart zei van me ning te zijn dat gedeputeerde staten met deze weigering hun boekje te bui ten zijn gegaan. Hun toetsing moet namelijk uitsluitend financiële oogmer ken hebben maar in dit geval hebben zij er kennelijk de dorpsuitbreiding mee willen tegenhouden. „Het zou ons verbazen als GS gelijk zou krijgen." Eendracht-directeur J.A. Schuttenb zegt dat de afronding van het once zoek nog enige weken op zich za: ten wachten. Het lag in de bedoei deze week een oordeel te vellen r het onderzoek is stopgezet vanvwj nieuwe ontwikkelingen binnen de kaasproduktie van de Melkunie. S: tenbeld: „We zijn momenteel bezi met onderhandelingen over overn? van een zuivelfabriek in de Betuwe dat door gaat weten we op 22 ae gustus. Als we die fabriek er bij i gen kunnen de toekomstmogelij'^ voior de Texelse fabriek anders worden." Het gemeentebestuur vindt dr mogelijk is te voorkomen dat toekomstige fietscrossbaan op sportveld van Oudeschild in d; buurt onaanvaardbare hinder oorzaakt. De dorpscommissie daarom toestemming krijgen het aanleggen van de baan. Mevrouw Maas (Trompstraat 36) een achtertuin die aan de toekon crossbaan grenst. Ze vreest voor van crossbrommers en toeloop va kinderen waardoor baldadigheid! verkeersonveiligheid zullen toenen onder andere doordat de kindera veel snelheid de uitrit zullen uitcrossen. De gemeente wil dergelijke hinde zoveel mogelijk voorkomen door re eisen te stellen. De baan moe; deugdelijke afrastering met een „fietssluis" krijgen en voorkomen moet worden dat crossbrommers; kunnen komen. Ook moeten ers! tende en afdwingbare afspraken wat betreft het beheer van de bs wat niet zo moeilijk is omdat de: meente eigenaar is van de grond en ander moet in een gebruiksovs komst worden vastgelegd. De aa- van de baan levert geen planolog bezwaren op aangezien het terrel' bestemming „sportterrein" heeft Burgemeester en wethouders het aan de volgende personen en ins; ties bouwvergunning verleend: C.F.H. Duin, Maricoweg 8, Dent voor het plaatsen van 13 premie; ningen op het gebied achter R.K te Den Burg; Woningbouwverer.; Texel, Boogerd 34, Den Burg, vo plaatsen van 22 w.wrwoningen n Weststraat te Den Burg; J. Jelle* Duinreep 3, Den Burg, voor hetg deeltelijk vergroten van een ijssalc aan Binnenburg 19, Den Burg;R tiestichting Texel, Postbus 54, De Burg, voor het plaatsen van een terglijbaan aan Slingerweg 40, D- Burg; Sportvereniging De Koog,; Wintergroen 5, De Koog, voor te bouwen van een kantine aan Boo laan 39, De Koog; Atletiekvereni? Texel, p/a Keidelplein 13, De Cod dorp, voor het bouwen van eens ruimte aan de Haffelderweg te ft Burg; L.C. Eelman, Lageveld 5, Oosterend, voor het plaatsen var jongveestal; St. Samen Eén Gotö Postbus 32, Den Burg, voor hett wen van een verzorgingstehuis vo bejaarden aan De Zes 12, Den 8u' C. J. Eelman, Pijpersdijk 6, De Ko voor het gedeeltelijk veranderenv een kantoor aan Weverstraat 94,. Burg; J. Rijk, Gravenstraat 28, C-: Burg, voor het plaatsen van een: bele garage aan de Schoonoord!' te Den Burg; St. Katholiek Onde-' Texel, Postbus 94, Den Burg, voff gedeeltelijk veranderen van een» gebouw aan Beatrixlaan 46, Deri R. Commandeur, Kogerstraat 50.- Burg, voor het plaatsen van tvtë kapellen; H. Schrama, Wilhelm'*» 63, Den Burg, voor het plaatsen' een muur en carport; H. Smit, S: renweg 49, Oosterend, voor het? deeltelijk veranderen van een stof boerderij, Hoofdweg 65, De C<$ dorp; Rijksgebouwendienst, Ni*,;l Diep 24, Den Helder, voor het g* telijk veranderen van twee wont* Keesomlaan 2 en 4 te Den Burg, Jaspers, Waalderstraat 25, Den 5 voor het gedeeltelijk vernieuwen anderen van een woning; N. H l Graaf, Schoorwal 1, Den Burg, het plaatsen van een berging; Nieuwland, Zeebries 6, Den 8u<3 het plaatsen van een schuifpui' Derden-belanghebbenden kunne" gen deze beschikkingen ingevol? Wet Administratieve Rechtspraak heidsbeschikkingen een bezwaar? indienen. Nadere informatie hierf te verkrijgen bij de gemeentes^ afdeling R.O.V., kamer 205. PAGINA 2 TEXELSE COURANT De finale van het Texelse kam pioenschap ringsteken die woens dagavond in Den Burg zou worden gehouden is uitgesteld tot woens dagavond 21 augustus.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2