Ge/uidso verlast was enorm Missing in action II" Jellema en Van der Slikke staken onderhandelingen AlGENDi •ndschapszorg over catrondje JAN HEUFF Attic Tune speelt op Oosterender markt Schouwburgkaarten „Vaarwijzer" voor de Waddenzee Vredesgroeten aangespoeld tot in Denemarken Verleende bouwvergunningen Bijeenkomst Vredesberaad Woensdag vuurwerk in Den Burg Vreemd geld Openingstijden speelzalen Kerkconcert in Den Hoorn Vrijwilligers voor collecte Wintertips voor Texeltoerist Vaste data us JDAG 16 AUGUSTUS 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 5 FW j geluidsoverlast van de evenementen die in de week voorafgaande ide race werden georganiseerd was enorm. Als gevolg van de noord sten wind waren bijvoorbeeld aankondigingen, en commentaren bij de ss-verkiezingen, disco en diverse optredens, door het bos heen, tot op ikilometer woordelijk te verstaan." Dat schrijft de werkgroep Land- iapszorg Texel in een brief aan het college over de overlast in de na- jr, die volgens de werkgroep is ontstaan door het catrondje en de jstweek daarvoor. Aan B en W wordt verzocht een dergelijke feest- ik niet meer bij Paal 17, aan de rand van een natuurgebied", toe te /effende de geluidshinder schrijft ,verkgroep ,,dat de wandelaars en je wandelgebieden Duinpark en ekersvallei en deelnemers van rond- - lingen van Staatsbosbeheer in de as sterduinen zich meer in een disco- sek waanden dan in een tuurgebied toestaan van de geluidsbron in de sttent gaat voor de werkgroep alle 001 (ken te buiten en het is voor deze ura [uurliefhebbers onbegrijpelijk dat rei ivoor ontheffing is verleend van de il ordening Geluidshinder. Aan het 3d i'ege wordt gevraagd geen vergun- 3 voor een feesttent op het strand eraf te geven. ,,Dat kan op daar- meer geëigende plaatsen worden 2 organiseerd." Gevaarlijk (werkgroep heeft niet alleen kritiek de geluidsproduktie op het strand, andere „ernstig uit de hand gelo ld n zaak en voor velen een bron van p cernis" was volgens Landschapszorg s it rijden met auto's op het strand bij H al 17. „Door de organisatie werd sliswaar bij de strandopgang gecon- jleerd maar veel bereikten paal 17 via dere strandslagen." Op de dag van (wedstrijd was het volgens de werk- ep op het strand „ronduit gevaarlijk -een groot aantal motorvoertuigen (onverantwoord hard reed". Het 'ege verleende op grote schaal ont- ffingen en zal er dan ook voor moe- izorgen dat de „situatie niet uit de id loopt". Een aspect van de orga- atie was volgens de werkgroep be- fgeregeld dan vorig jaar: overlast ar vliegtuigen. „We kregen de in die overlast iets minder was in in voorgaande jaren. Een positieve ntwikkeling", waarbij wordt vermeld it hierover ook gesproken is met de [janisatie van het Rondje Texel, werkgroep herhaalt nog dat men jen paal 17 is als startplaats van de toce vanwege bijkomende aspecten sklandestïen kamperen en extra chtverkeer. Tendentieus een ambtelijk advies over de brief de werkgroep worden de kantteke nen „enigszins tendentieus" ge remd waarbij twee zaken zelfs als waar" worden bestempeld. Voor „Missing in action II" (of The Be ding, of Battle Rage) is Chuck Nor- opnieuw te zien als de stoere, uiter ts mannelijke kolonel James Brad- rtdie „zijn" mannen uit de hel van imam weet te bevrijden. Norris ft met deze rol een figuur ge- ird waarin hij zijn kracht en zelfbe- fting goed kwijt kan. Norris zelf Ihierover: „Een criticus schreef 3 dat ik een acteur was die verle- zat om een karakter. Hij bedoelde "lelijk dat ik nog nooit eerder ie- iid te spelen had gekregen met wie Hij kon vereenzelvigen. Maar ik vind k Braddock iemand die ik het sst apprecieer van alle karakters die nu toe heb gespeeld, en dat natuurlijk wel iets." het publiek Norris in zijn rol van 'es Braddock ook onmiddellijk beerde bleek uit het grote succes de eerste Missing in Action-film in "ember van het vorig jaar oogstte. Braddock, gaat Norris verder, is man die in deze tijd past. Een fi guur, vastbesloten, nooit bang voor welke gevaarlijke situatie dan ook, li chamelijk of geestelijk. Heeft hij een maal een doel voor ogen, dan kan niets en niemand hem daar meer van- af brengen. Dat geldt ook voor het le ven van Chuck Norris zelf. Hij is op dit ogenblik één van de meest gevraagde acteurs van Hollywood, altijd goed voor een rinkelende kassa. Hij begon als acteur in Return of de Dragon, sa men met zijn vriend Bruce Lee. Sinds dien leverde hij daarna nog negen films af. „Missing in Action II" is zijn nieuwste film maar zeker niet zijn laatste. Het geheel met een redelijk verhaal staat bol van de keiharde actie waar mee de liefhebber zich geen moment zal vervelen. Te zien in het City Thea ter van donderdag tot en met maan dag, aanvang 20.00 uur. het rijden op het strand zijn door het college niet op grote schaal ontheffin gen afgegeven. De organisatie kreeg één ontheffing voor twaalf voertuigen. Een ontheffing van de Verordening Ge luidshinder was ook niet noodzakelijk want dat is sinds enige tijd geregeld in de nieuwe Algemene Politieverordening. Inmiddels heeft het college met de or ganisatie van het catrondje afgespro ken dat de gemeente, politie en staats bosbeheer in een vroeger stadium bij de voorbereidingen van de race wor den betrokken. In september komen de betrokken instanties weer bij elkaar en dan zullen de opmerkingen van de werkgroep worden besproken. HOLLANDIA WATERSPORT De popgroep Attic Tune is de speciale attractie op de laatste Oosterender markt die vrijdagavond in dit dorp wordt gehouden. Bij goed weer speelt de groep op de markt in de open lucht. De bestelformulieren voor kaarten voor de schouwburg in Den Helder kunnen tot uiterlijk maandag 19 augustus inge leverd worden bij de afdeling culturele zaken, kamer 304 in het raadhuis. Het is van belang de kaarten via de afde ling culturele zaken te bestellen omdat er minimaal 75 kaarten via deze weg besteld moeten worden om het moge lijk te maken een extra afvaart door Teso te laten verzorgen. Bovendien kan op schriftelijke bestellingen voor 24 augustus een korting van 15% wor den gegeven op de toegangsprijzen met uitzondering van de voorstelling van het Folkloristisch Danstheater en het Scapino ballet waarvoor al een speciale prijs van 712,50 geldt voor via de afdeling culturele zaken van de ge meente Texel bestelde kaarten. Men sen die of niet meer in het bezit zijn van een bestelformulier kunnen dat verkrijgen op de afdeling culturele za ken in het raadhuis. Bij uitgeverij Hollandia Watersport is een nieuw handig boek verschenen ten behoeve van watersporters die vei lig willen varen in het Waddengebied. De „Vaarwijzer voor de Waddenzee" is sterk op de praktijk gericht en is inte ressant om te lezen, ook voor mensen die weinig van varen weten. Het 180 pagina's tellende boek, in het handza me formaat 19 x 19 cm, voorzien van zeer stevige omslag, geeft een be schrijving van de wadden als natuur gebied en inzicht in het varen op getij water. In het praktijkgedeelte wordt een beschrijving gegeven van alle te varen routes, met aanbevolen vertrek tijden en beschrijving van alle havens in het waddengebied, compleet met luchtfoto's. Uitvoerig wordt ingegaan op de specifieke mogelijkheden en moeilijkheden van het varen met zeil schip of motorboot in het waddenge bied, waarbij tips worden gegeven Tal van kinderen van de Texelse lagere scholen hebben reactie gehad op de „vredesgroet" die zij ter gelegenheid van de 40-jarige herdenking van de be vrijding per flessenpost hebben ver zonden. De honderden flessen met de briefjes werden op 20 mei vanaf twee Texelse kotters in de Noordzee ge gooid. Al een week later kwam de eerste terugmelding. Arjan Kiewiet kreeg bericht dat zijn fles door vakan tiegangers op Ameland was gevonden. Later kregen meerdere kinderen be richt: van Ameland maar ook van Ter schelling. Ook op het Duitse wadden eiland Sylt spoelden flessen aan, on der andere van Marco Paagman. Caro lina de Haas kreeg vanuit Denemarken bericht dat op 21 juli haar fles op het strand van het Deense waddeneiland Rómó (ten noorden van Sylt) was ge vonden. Dit was tot heden de verste terugmelding. Het comité Texel 40 jaar vrij wil graag weten of er flessen zijn die nog verder zijn gekomen. Men wordt verzocht contact op te nemen met Gré Zegers in Oudeschld, telefoon 02220-4292. Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en instan ties bouwvergunning verleend: A.J. den Brok, Beatrixlaan 107, Den Burg', voor het plaatsen van een tocht- portaal; W. Kuyper, De Ruyterstraat 91, Oudeschild, voor het plaatsen van een berging/opslagruimte; M. Witte, Ottersaat 1, Oudeschild, voor het plaatsen van een tussenbouw aan Laagwaalderweg te De Waal; J. F. Halsema, Boodtlaan 30, De Koog voor het plaatsen van tvyee dakkapellen; H. J. de Ruyter, Witteweg 3c, Den Hoorn voor het plaatsen van een garage; W.A. Braam, Molenstraat 46, Den Burg, voor het plaatsen van een wo- ning/bedrijfsrumte aan de Schilderweg te Oudeschild; C. Westbroek, Vloedlijn 16, Den Burg, voor het gedeeltelijk veranderen van een gevel; J. Brouwer, Zuidhaffel 29, Den Burg, voor het plaatsen van een garage/berging; Drij ver Bouw Vastgoed b.v.. Den Burg, voor het plaatsen van 17 recreatiebun galows aan Gerritslanderdijkje te Den Burg; J. Vermeulen, Heemskerckstraat 25, Oudeschild voor het vergroten van een garage/berging; Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 205. over ankeren en droogvallen en alle voor de praktijk van belang zijnde ge gevens worden verschaft over getij, aanlopen, ligplaats, ankerplaatsen, bruggen, sluizen, bunkerplaatsen en faciliteiten op de wal. In combinatie met een goede zeekaart en getijtafels pretendeert het boek volledige infor matie te verschaffen. De leesbaarheid, met name voor mensen die (nog) niet vertrouwd zijn met deze materie, is uit stekend. Er wordt niet al teveel voor kennis verondersteld waardoor de „Vaarwijzer" niet alleen een gids en naslagwerk is maar ook een oplei- dingsboek. „Vaarwijzer voor de Wad denzee" is geschreven door Jan Heuff, is rijk geïllustreerd met kaarten en fo to's en is in de boekhandel te koop voor 745,—. Op 2 september start het Volkspeti tionnement over de plaatsing van kruisraketten in Nederland. In deze door het comité Kruisraketten Nee ge organiseerde actie kan iedere Neder lander zijn stem tegen de kruisraketten uitbrengen door middel van een hand- tekeningkaart die door de PTT huis aan huis verspreid wordt. Deze kaarten kunnen van een handtekening voorzien aan het KKN worden teruggezonden. Maar ook is de bedoeling dat vrijwilli gers huis aan huis gaan om handteke ningen in te zamelen. Om één en an der goed te organiseren houdt het Vre desberaad Texel op maandag om 20.15 uur een bijeenkomst in dorpshuis d'Ouwe ULO. Belangstellenden zijn welkom. Ook zoekt het Vredesberaad vrijwilligers die willen helpen met het inzamelen van handtekeningen (sept./okt.). Aanmeldingen bij P. van Bruggen, Emmalaan 8, Den Burg (02220-3153). Voor het eerst sinds vele jaren zal op Texel weer een vuurwerk wor den afgestoken. Dat gebeurt woensdagavond a.s. om 22.00 uur op het terrein van Texelse Boys bij de Haffelderweg. Het vuurwerk geldt als afsluiting van de woens dagse activiteiten van de Stichting Texelse Folklore. Het zal ongeveer 20 minuten duren en kan gratis worden gadegeslagen. Wat het overige programma van die woensdag betreft kan gemeld worden dat van 14.00 tot 16.00 uur op de Groeneplaats een grote rommel- tjesmarkt voor kinderen zal worden ge houden. Kinderen kunnen er hun ei gen spullen aan de man brengen. Het bestuur van de folklore hoopt dat de kinderen de komende dagen hun best zullen doen om flink wat „handel" bij een te brengen zodat er woensdag veel te koop en te kijk zal zijn op de Groeneplaats. Ook verzamelaars en be oefenaars van andere hobby's worden op de groeneplaats verwacht om wat te laten zien van hun collecties, huis- vlijtprodukten, etc. Om 21.00 uur be gint een drumband-rondgang die ein digt bij het vuurwerkterrein aan de Haffelderweg. Westduitse marken Belgische franken Franse franken Zweedse kronen Zwitserse franken Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden Oostenrijkse schilling Italiaanse lires Spaanse peseta's 100 100 100 100 100 100 1 1 100 10.000 100 7110,25 7 5,34 7 35,50 7 36,25 7133,75 7 29,75 Het contact dat Joop Jellema van Dagrecreatie Texel B.V. dinsdag heeft gehad met Marien van der Slikke van Sporting Texel B.V. over eventuele samenwerking bij het stichten van een zwemparadijs, is op niets uitgelopen. Blijkens een summier persbericht dat beide partijen in overleg hebben op gesteld, heeft Van der Slikke niet kun nen aantonen dat hij beschikt over een financier omdat deze zich nog niet be kend wil maken. Een ander breekpunt waardoor verdere onderhandelingen geen enkel nut meer hebben was de verklaring van Van der Slikke dat de onbekende geldgever 75% van het aandelenkapitaal eist. Jellema zal nu trachten op andere wij ze het kapitaal voor zijn plannen op het Kerckeland bij elkaar te krijgen en Van der Slikke wil zijn plannen in het artikel 11 gebied van De Koog ontwikkelen. Geen der partijen was bereid aan deze mededelingen iets toe te voegen. Voor de Vereniging Kindercentra Texel (de organisatie waaronder de verschil lende peuterspeelzalen ressorteren) is het seizoen begonnen. Hieronder een overzicht van de peuterspeelzalen in de diverse dorpen met openingsuren en andere gegevens. Den Burg: „Spelemaer", 'd Ouwe ULO, Schilderend 39. Geopend elke ochtend van 8.45-11.45 u. en dinsdag en donderdagmiddag van 13.30-15.30 u. Leidster L. Boekel-Kooyman, Thijs- selaan 31, tel. 02220-3412. Den Hoorn: „De Waldhoorn", Her enstraat 30. Geopend dinsdag- en vrij dagochtend van 9.00-11.30 u. Leidster A. de Vries, Stolpweg 16, tel. 02226-487 De Koog: „Olleke Bolleke", Ruijslaan 31. Geopend maandag- en donderda gochtend van 8.45-11.30 u. Leidster J. Thomassen, Kaapstraat 4, tel. 02228-593. Oosterend: „De Bijenkorf", Mul derstraat 37. Geopend maandag^ woensdag- en vrijdagochtend van 9.00-11.30 u. LeidsterF. Vlaming-Trap, Oranjestraat 29, tel. 02223-462. De Cocksdorp: In het Eierlandsche Huis, Klimpstraat 33. Geopend dinsdag- en vrijdagochtend van 9.00-11.30 u. Leidster A. Keyzer, Wil- helminalaan 88, Den Burg, tel. 02220-3442. Oudeschild: „De Kooterkeet", De Houtmanstraat 60. Geopoend dinsdag-, woensdag- en donderdagochtend van 8.45-11.30 u. Leidster R. Visch-Bianchi, Trompstraat 15, tel. 02220-3968. Dinsdagavond geeft het ensemble Marjof een zomeravondconcert in de N.H. kerk van Den Hoorn. Het ensemble bestaat uit Marjolein Harms, blokfluit; José Jonkers sopraan en Frans Visser, orgen en kistorgel. José Jonkers woont in Ouddorp en is werkzaam als zangpedagoge. Verder geeft ze muziekles op een aantal scho len. Zij treedt veel op bij concerten in allerlei kerken in Noordholland. Frans Visser woont in Bergen en is daar cantor-organist van de Ruïnekerk. Het volgende programma wordt ten gehore gebracht: 1. Ballo del granduca, vijf variaties voor orfel, J.P. Sweelinck 2. Cantate francaise, sopraan en orgel, G.F. Handel. 3. Veni Consolator, sopraan, sopraan- fluit en orgel, D. Stachowicz. 4. Sonata prima, sopraanfluit en orgel, D. Castello. 5. Fantasie, Malle Sijmen, Toccata, or gel, J.P. Sweelinck. 6. Corydon, cantate voor sopraan, alt fluit en orgel, J.C. Pepusch. 7. Pavane Lachrimae, orgel, J.P. Sweelinck. 8; AH' ombra di sospetto, cantate voor sopraan, altfluit en orgel. A. Vivaldi. De toegang tot het concert is gratis en bij de uitgang wordt een collecte gehouden ter bestrijding van de kosten. 3,06 4,20 15,80 16,- 1,84 Van 26 augustus tot 8 september houdt het Koningin Wilhelminafonds een landelijke collecte voor de kanker bestrijding. Ook op Texel wordt in de ze periode gecollecteerd en daarvoor worden nog enkele vrijwilligers ge zocht. Degenene die mee willen hel pen kunnen zich aanmelden bij me vrouw J. Visser, Dorpsstraat 21, De Koog, tel. 02228-312. Voordat de collecte van start gaat krijgt iedereen een folder in de bus over het werk van het Wilhelmina fonds. Daarin staat ook wat men kan doen om het risico op kanker te be perken en hoe men kan meewerken aan een vroege opsporing van deze ziekte. Bijna de helft van de kankerpa tiënten wordt weer beter en dat is me de te danken aan wetenschappelijk on derzoek dat het Wilhelminafonds heeft gefinancieerd. De redactie legt deze en vol gende week de laatste hand aan het herfst-winternummer van het blad Texeltoerist. Ook in deze uitgave willen we in de rubriek Tips alles vermelden wat er buiten het seizoen op Texel te doen is en waar onze gasten voor bepaalde zaken te recht kunnen, variërend van bi bliotheek tot tandartsen. Bedrijven en particulieren die wijzigingen willen doorgeven, bijvoorbeeld veranderde ope ningstijden of nieuwe activitei ten kunnen dat doen tot en met donderdag 22 augustus, via telefoon 02220-2741. Na 22 augustus zijn geen wijzigingen of nieuwe vermeldingen meer mogelijk. Donderdag 15 augustus De raadscommissie voor welzijnszaken heeft in het raadhuis een openbare vergadering. Gesproken wordt onder andere over jaarrekening en jaarverslag van De Bolder, het krediet voor onder houd en investering voor speeltuinen, subsidie voor de lokale omroep en de toegankelijkheid van het maatschappe lijk werk. Het Noordhollands jongenskoor geeft in de Hervormde kerk van Den Burg een uitvoering, aanvang 20.00 uur. Toegang 75,—. Om 19.30 uur begint in Den Hoorn een straatveiling met optreden van prominenten waaronder de „Zingende Zielzorgers". Vrijdag 16 augustus Van 19.30 tot 21.00 uur is in galerie Drieangel een open avond in aanwe zigheid van kunstenares Anneke Krudzlo die toelichting geeft bij haar expositie, leder is welkom. Zondag 18 augustus Om 14.00 uur begint op het land van Niek Dros bij Oosterend de (uitgestel de) tweede Texelse autocross. Maandag 19 augustus De raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid heeft een open bare vergadering in het raadhuis, aan vang 19.30 uur. De Texelse Sportraad vergadert in het raadhuis, aanvang 19.30 uur. Het Vredesberaad Texel heeft in d'Ou we ULO (aanvang 20.15 uur) een voor ieder toegankelijke avond over het volkspetitionement kruisraketten. Psychologe. Spreekuur volgens af spraak: op woensdag van 14.00 - 17.00 uur, tel. (02220) 4887, het Groene Kruisgebouw, kamer A1, Witte Kruis- laan 19, Den Burg. Mevrouw drs. R. Postma. Tevens bereikbaar: tel. (02220) 3842, Bernhardlaan 64, Den Burg. Spreekuur raadsfracties: Iedere don derdag voorafgaand aan de week waa rin de raadsvergadering wordt gehou den hebben de raadsfracties van CDA, PSP, Pakt en VVD spreekuur in het raadhuis, van 19.30 tot ca. 20.15 uur. leder kan daar terecht met vragen, aan- en opmerkingen, in het bijzonder over kwesties die in de raadsvergade ring aan de orde zullen komen. Texels Belang houdt dit fractiespreekuur op de maandagavond voorafgaand aan de raadsvergadering. De WAO groep komt elke woens dag van 10.00 tot 12.00 uur bijeen in dienstencentrum De Buureton (oude St. Jan) aan de Molenstraat in Den Burg. Trombosedienst. Iedere woensdag ochtend bestaat na afspraak van 9.00 tot 10.30 uur in het Groene Kruisge bouw in Den Burg (ingang tandartsen-

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5