qino 222111 Geen gatenplan maar ouwgrond in Oosterend!' Steurt de coU®04® iwateunia"0®'1 Raider voert actie voor stukje groen in vader die z'n zoon niet kende US| ]AG 16 AUGUSTUS 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 7 dit doorgaat, vind ik dat de mensen zich belazerd mo- voelen".Krasse woorden van oud-wethouder Jan Daalder Oosterend die momenteel een kruistocht voert tegen het om op een stuk openbaar groen aan de Ankerstraat in dorp een woning te bouwen. woning mag daar volgens hem komen omdat de bestaande ruimte daar destijds op uit- kelijk verzoek van de provincie jkomen om het zicht op de ka- jristieke Koningshoeve niet te mmeren. Daalder: „Gedepu- de Staten hebben destijds het emmingsplan goedgekeurd on- voorwaarde dat die enclave er komen. De mensen die er later omheen bouwden heb- deze bouwplaats mede om het [rekkelijke uitzicht en de ruimte ezen en er bij de indeling van luizen zelfs rekening mee ge iden, Waar blijft de rechtszeker- els die open plek nu zomaar dt volgebouwd?" gemeentebestuur voelt zich min of jedwongen om alle open plek- in het dorp vol te bouwen met ngen, omdat normale dorpsuit- jing door de provincie wordt be- nerd. Dat laatste gebeurt krach- het zogenaamde kleine kernen- t er wat Texel betreft op neer eigenlijk alleen Den Burg nog behoorlijke uitbreiding vatbaar is. een feit is dat vrij veel mensen osterend een woning willen en dat d tot het zogenaamde „ga ten". Dat is een inventarisatie van open plekken waar in theorie n zouden kunnen komen. In raktijk biedt het echter nauwelijks •as want de meeste van deze jes grond zijn particulier eigendom e eigenaars voelen er niets voor deze te verkopen als bouwgrond mer zelf te bouwen. Een van de ten" is nu het plantsoentje aan de erstraat waar Jaap van der Vis van ,,Jan van Toon") een huis louwen. Het gemeentebestuur wil meewerken door het bestem- isplan ter plaatse te wijzigen wat I geleid tot het voorstel aan de om een zogenaamd voorberei- sbesluit te nemen. Dit voorberei- sbesluit maakt de weg vrij voor zg. artikel 19 procedure waarbij ie der in de gelegenheid wordt gesteld bezwaar te maken en de provincie het eindoordeel velt. Kwalijk Jan Daalder vindt het kwalijk dat de gemeente dat voorbereidingsbesluit wil nemen. „Principieel verwerpelijk", zegt hij. „Als de gemeente woningbouw mogelijk wil maken in Oosterend moet dat niet op deze manier gebeuren, maar moet veel krachtiger actie wor den gevoerd voor normale dorpsuit breiding. Ik erger me er al jaren aan dat Oosterend geen voet bouwgrond krijgt, maar ik heb tot dusver mijn mond gehouden omdat ik vind dat je als oud-bestuurder een beetje afstand moet nemen van die dingen. Maar nu ik zie dat als gevolg van die grond- nood binnen het bestaande dorp on aanvaardbare dingen dreigen te gebeu ren, kan ik me niet langer stilhouden. Ze willen het mooiste groene plekje van Oosterend volbouwen en daar zal ik actie tegen voeren, desnoods tot aan de Kroon." Nadrukkelijk wil de oud-wethouder vermeld zien dat hij niets heeft tegen Jaap van der Vis en het mooie huis dat hij wil bouwen. Het gaaf uitslui tend om de plek waar dat dreigt te ge beuren. „Hier mag het niet en ik vind dat ik uitstekende argumenten heb, waar ook de provincie niet ongevoelig voor zal zijn. Het was immers de pro vincie die destijds eiste dat deze plek vrij zou blijven in verband met het ge zicht op de Koningshoeve? Dat argu ment geldt nog steeds." Pastorie Eén van de huizen die hun woongenot mede danken aan de thans nog open plek, is de gereformeerde pastorie. Bij de bouw daarvan is Daalder als kerke- raadslid betrokken geweest en hij weet te vertellen dat de indeling van het huis is afgestemd op het uitzicht. Van dat vrije uitzicht meende men zich ver zekerd te weten omdat het aangren zende terrein niet „zomaar" leeg was, maar nadrukkelijk de „harde" bestem ming openbaar groen had. Aan de an dere kant van het terrein staat het huis van Bob Rienks, dat destijds ook is gebouwd, rekening houdend met het vrije terrein. Het zou anders meer naar achteren zijn gekomen om een ruime voortuin te creëeren. Dat mocht niet, zo luidde toen het argument, want het openbaar groen bood ruimte genoeg. Daalder vond later ook nog een finan cieel argument, dat weliswaar niet ter zake doet, maar mogelijk wel tot onte vredenheid en daardoor actiebereidheid van de omwonenden zal leiden. In de grondkosten van de huizen in de om geving zijn de kosten van het open baar groen verdisconteerd. „Dat plant soentje is dus eigenlijk betaald door de omwonenden maar Jaap van der Vis moet evengoed een flink bedrag per vierkante meter betalen. Extra in komsten voor de gemeente dus. Ei genlijk zouden alle mensen die binnen het bestemmingsplan wonen, alsnog iets moeten terugkrijgen." Lobby Jan Daalder belde alle raadsfracties op die hij kon bereiken om hen op te roe pen tegen het voorbereidingsbesluit te stemmen. Hij kreeg de indruk dat ve len wel begrip konden opbrengen voor zijn argumenten. De Pakt-fractie liet zelfs direct weten tegenstander te zijn. Zijn eigen CDA was minder mee gaand. Gelein Jansen liet weten dat het argument van de zichtbaarheid van de Koningshoeve hem niet zo aansprak omdat ter plaatse toch al bomen wa ren opgegroeid die het uitzicht belemmeren. Daalder vindt dat geen argument want bomen kun je omzagen of snoeien en het gaat ook voorbij aan het principe: je mag niet lichtvaardig afwijken van een bestemmingsplan omdat de rechtszekerheid geweld wordt aangedaan. Klomp tussen de deur Daalder herhaalt dat de gemeente veel krachtiger moet protesteren tegen het aanvechtbare kleine kernen-beleid. „Ze moeten bij GS de klomp tussen de deur zetten". Met voldoening heeft hij vernomen dat de gemeente in beroep is gegaan tegen de afkeuring van GS van de grondaankoop van de Her vormde Gemeente Oosterend. De Her- "s- -V- Een bord dat voor zichzelf spreekt op het omstreden stukje openbaar groen aan de Ankerstraat. vormde Gemeente is begaan met de leefbaarheid van Oosterend, want ook de kerk lijdt eronder dat de jonge mensen wegtrekken omdat in het dorp geen nieuwbouw mogelijk is. De grond voor het bestemmingsplan is daarom voor de zeer billijke prijs van /4,25 per m2 aangeboden, onder voor waarde dat binnen drie jaar wordt ge bouwd en dat de volkstuinders die nu in het gebied zitten vervangende grond krijgen. Daalder ziet veel heil in actie, temeer daar er van rijkswege sprake van is dat het kleine kernen- beleid ingrijpend zal worden herzien. De kans op succes is daarom groot en hij vindt dat de gemeente het in deze richting moet zoeken en de „gaten" in Oosterend gewoon moet laten zitten. Vergeefs De actie van Daalder heeft in eerste instantie geen resultaat gehad want dinsdagavond ging de meerderheid van de gemeenteraad met het voorbe reidingsbesluit voor de woning van Van der Vis akkoord. Alleen de Pakt- fractie en Joop van der Meer van de VVD stemden tegen. Het college is over deze zaak ook ver deeld. Wethouder Daan Schilling ver telde dat de burgemeester tegen is. Gelein Jansen zei dat ook hij beden kingen had omdat hij de open ruimte bij de Koningshoeve liever in stand zou houden. Maar er is nu eenmaal geen bouwgrond bij Oosterend en er moet wél gebouwd worden. Hij had de hand daarom maar over het hart gestreken. Hij was blij dat de gemeente in beroep was gegaan tegen het afkeuren van de grondtransactie met de Hervormde Ge meente, waarbij hij de veronderstelling uitsprak dat die weigerachtige houding van GS iets te maken heeft met de op landschapsbehoud gerichte structuur schema's van de regering („Maar dat is nu eenmaal een tik van mij"). Jan sen zei begrip te hebben voor bezwa ren tegen bouwen op deze plaats maar wilde de artikel 19 procedure toelaten om die bezwaren te kunnen afwachten en zijn uiteindelijke oordeel van die be zwaren laten afhangen. Van der Meer herinnerde er aan dat het handhaven van het zicht op de Koningshoeve reden is geweest om hier openbaar groen te stichten en vond dat de daaruit voortvloeiende huidige bestemming „hard" moest zijn. Terpstra vond ook dat de rechtszeker heid in dit geval eist dat er met het stuk openbaar groen niets gebeurt. Het afwachten van de bezwaren van de burgerij vond hij niet juist. De raad moet zijn verantwoordelijkheid kennen door er zelf een stokje voor te steken en niet de burgerij opzadelen met deze taak. Terpstra vond dat de leefbaarheid van de wijk verminderd door het vol bouwen van het open stuk. „We zijn toch al niet scheutig met openbaar groen. Dit moeten we houden". Voor Jan van Asselt van Texels Belang was de afweging in het voordeel van Van der Vis uitgevallen, temeer daar het terreintje rondom met bomen is in geplant en al lang geen vrij uitzicht meer biedt. Wethouder Daan Schilling zei dat het volbouwen van gaten in het dorp alvo rens men gaat uitbreiden in thans agrarisch gebied, een goede zaak is. Maar hij erkende dat het „gat" bij de Ankerstraat niet zomaar een gat is, maar als zodanig bestemd openbaar groen. Hij erkende dat het een „nood greep" is om hier te willen bouwen maar gezien de weigerachtige houding van de provincie jegens normale uit breiding wil de meerderheid van het college het niet tegenhouden. Als de bezwaren daartoe aanleiding geven kan altijd nog besloten worden geen medewerking te geven. Hij zei dat de bestemming „openbaar groen" hard is maar dat mag niet betekenen dat deze onder geen voorwaarde gewijzigd mag worden. „Er moet iets veranderd kun nen worden als de omstandigheden dat vragen. Maar het moet natuurlijk wel zorgvuldig gebeuren." ingens spitsen dadelijk nieuwsgie- in oren. Als Rie zo begint, dan rwel wat, dat is zeker. Trees verwonderd op van de mand met sen, waar ze alvast aan begonnen 'ear ga je niet meer naar toe?" er catechisatie! Tenminste niet 'dat dominee zelf weer beter is! Ik ink er voor, om me nog langer als klein kind te laten behandelen!" cent toch niet weggestuurd?" gt Trees verschrikt. jjgeStuurd niet, maar 'k ga niet wat is er dan toch gebeurd?" li, ik was een paar minuten over ze waren al begonnen toen ik m. Daar kreeg ik natuurlijk een nerking over, maar dat was het la niet. Ik had vergeten m'n vra- la leren, dat was erger!" je hebt er de hele middag tijd gehad!" ja, wie denkt er zo gauw aan maandag is!" 'gen?" dringt de tienjarige Chris «gierig aan. Ouderling Maas die voor dominee de catechisa- raarneemt, kan erg ongemakkelijk dat weet hij wel van Bart. „En 'k dacht eerst dat nog wel even leren kon terwijl de ande- overhoord werden, maar dat liet "erkeerd. Ik zat nog niet goed en °'ik kreeg al een beurt ook. Ja, moest ik wel zeggen dat ik er woord van kende, en toen was 't !?lf helemaal mis. Als ik op school °fin betrekking, dan zou 't nog anders wezen. Maar de hele week er dan nog geen woord van en, daar mocht ik met dan toch Kns over schamen. ik op m'n brood waar ze al- '•bij waren, en toen - ja, je moet roos worden, Trees, maar toen «rne niet meer stilhouden!" meer stilhouden? Wat heb je gezegd? Je bent toch niet onbe- geweest?' beleefd was het niet geloof "aar ik kon het niet helpen, het M uit voordat ik erg in had. Ik at ik vroeger op school al genoeg moeten leren en dat het daarom wonder niet was, als ik het nouw en toe eens vergat!" Qan toch!" verwijt Trees. „Je had de andere meisjes eens moe ten zien! Ze keken me allemaal aan of ze me voor de eerste keer zagen!" lacht het jongere zusje, nog nagenie tend van al die verblufte gezichten. "En Maaskamp zelf?" „Die keek heel gewoon, net of ik het beleefdste antwoord van de wereld gegeven had. „Laten we maar verder gaan, een uur is zo om!" Toen was er een ander aan de beurt, en ik dacht al dat ik er nou af was. Maar het begon pas, toen de anderen weg waren!" „Moest je dan blijven?" wil Chris weten. „Ja, stel je voor, precies als een on deugend schoolkind!" „Om die vragen te leren?" „Nee, om een preek aan te horen. Ik moest hem eens vertellen, of ik thuis ook zo brutaal was. Daar zou vader dan wel erg opgesteld wezen. En wat er toen nog allemaal kwam, weet ik zelf niet meer. Ik heb niet eens goed geluisterd!" „En heb je toen gezegd, dat 't niet weer zou gebeuren?" vraagt Trees, die dat eigenlijk stellig verwacht. „Welnee, 'k Heb gezegd dat ik thuis niet brutaal hoefde te wezen, omdat ze me daar wel met rust lieten. En toen mocht ik naar huis. 'k Moest er maar eens goed over denken, mis schien had ik dan een volgende keer wel wat anders te zeggen. Maar ik ga niet meer!" besluit ze, met een ruk haar lastige krullen achterover gooiend. De broertjes kijken haar met een zeker ontzag aan; ze begrijpen niet hoe ze tegen een man als Maaskamp zoveel durft te zeggen. Dat zou zelfs Bart, die toch een echte belhamel is, wat al te kras wezen. Maar Trees schudt verdrietig het hoofd. „Ik wou dat je toch eens ver standiger werd en niet alles zei wat je voor de mond kwam. Je zegt altijd dat je geen schoolkind meer bent, maar je lijkt soms wel een kind dat nog niet eens op school is!" Rie vindt het maar beter om daar geen antwoord op te geven, en Trees schijnt ook geen antwoord te ver wachten. Ze voegt er tenminste aan toe: "Afijn, help me nou maar vlug met de kousen!" \s NATIONAAL EPILEPSIE FONDS/DE MACHT VAN HET KLEINE Achterweg 5,2103 SW Heemstede Er wordt nu verder over 't gebeurde gezwegen. Ze stoppen samen de kou sen af en daarna brengt Trees de ze venjarige Eldert naar bed. Het is ei genlijk te laat, maar de jongens vinden het zo gezellig om 's avonds nog een poosje bij haar te zitten, als verder al boven is. Later, als ook Bart en Chris naar boven zijn gegaan en de twee meisjes dus alleen blijven, vraagt Rie plotseling: „Je bent toch niet boos op me, Trees?" „Och nee. Ik wou je alleen zo graag een beetje verstandiger hebben!" her haalde oudere zuster. „Je maakt het mij ook zo moeilijk, als je altijd tegen de in gaat!" "Zou je er dan last mee krijgen?" Aan die mogelijkheid heeft Rie nog hele maal niet gedacht. Trees is vriendin met Maaskamps dochter, ze kon er wel eens om in moeilijkheden komen. "Last, nee, dat denk ik niet. Maar je begrijpt toch wel, dat het verdrietig voor me is, als jullie brutaal of onheb belijk zijn. Ik moet voor jullie zorgen. En als die andere meisjes nou thuis vertellen, dat jij vanavond zo onbe leefd geweest bent, dan zeggen de vaders en moeders al gauw: die kinde ren hebben ook niet veel fatsoen ge leerd; je kunt wel merken dat ze geen moeder hebben, die er achterheenzit!" Rie buigt het hoofd en zwijgt. Van die kant heeft zij het geval niet beke ken. Maar het is waar wat Trees zegt: de mensen zullen er haar op aankijken. Trees is opgestaan. "Kom", zegt ze," ik zal je nog een glas melk inschen ken, en dan ga je een-twee-drie naar boven. Het is morgen een drukke dag met die grote was, daar moeten we vroeg mee beginnen!" Ze loppt al weg om de melk te halen. Koffie is er niet, de kinderen mogen van vader geen koffie drinken, vader zelf houdt er niet van en voor zich alleen vindt Trees het de moeite niet waard. Rie talmt nog een ogenblik, als ze het glas heeft leeggedronken. "Moet ik je nog ergens mee helpen?" "Nee, nee, maak nou maar gauw dat je boven komt. Ik moet nog even een winkel haak in Bart zijn kiel dichtmaken, dan ga ik ook naar bed. En zachtjes voor Marrie, hoor, denk er om!" Dan slaat Rie, voor de tweede maal die dag, de arm om haar zusters hals en geeft haar een nachtzoen. Trees blijft inderdaad niet lang meer op. Ze is moe en ze moet er morge nochtend alweer bijtijds uit. Dus naait ze vlug de winkelhaak dicht - je be grijpt niet hoe die jongens altijd zulke kolossale scheuren in hun goed krijgen - en bestijgt dan op haar lousen eve neens de trap. Even houdt ze, op weg naar haar ei gen slaapvertrek, haar oor tegen het sleutelgat van vaders kamerdeur; hij schijnt nog wakker te liggen, zijn ademhaling gaat kort en stotend. Ar me vader, denkt ze, wat is het toch een gesukkel met hem! Als ze hem zo hoort en overdag zo ziet tobben - och dan vergeeft ze hem zo graag zijn brommerigheid en zijn onvriendelijke uitvallen. Ze weet immers wel dat hij het oneindig veel moeilijker heeft dan zij. Rie en de jongens begrijpen dat zc niet, ze hangen ook niet aan hem. Zij wel, ondanks alles. Op de kamer van de broertjes is het stil. Ze slapen rustig; Bart en Chris in het ene bed, Elbert en Henk in het an dere. Ze dekt ze alle vier nog eens toe wat elke avond weer nodig blijkt, en gaat dan eindelijk naar de kamer er naast, waar Rie al onderziel is in het grote ledikant, dat ze samen delen. Sophie Haaskamp zit bij het raam in de keuken te naaien. Ze is alleen. Va der is uit, op huisbezoek in de wijk; daar zal het grootste deel van de avond wel mee gemoeid wezen. En Joost, haar broer, is kort na het brood-eten eveneens weggegaan- waar naar toe, dat weet ze niet en daar heeft ze ook niet naar gevraagd. Ze vindt het alleen-zijn in de stille keu ken niet prettig. Ze had wel graag ge had, dat Joost vanavond thuisgeble ven was, maar dat hoeft ze hem niet te vragen. Och, het is hem niet kwalijk te nemen, wat zou hij de hele avond in huis moeten doen? Vader laat hem ook begaan en dat wil wat zeggen, want vader is streng, als het er om gaat wat jonge mensen wel of niet mogen doen. Sophie kijkt eens naar de klok. Tien over acht. Kwam er maar eens ie mand! Toch eigenlijk ongezellig als je vader ouderling is, overweegt ze nu. Vroeger was dat zo erg niet, toen leef de moeder nog, en toen was Joost ook meer thuis. Doch met moeders dood, nu bijna anderhalf jaar geleden, is er tussen haar en haar broer iets ge komen, dat ze met geen mogelijkheid verklaren kan. O nee, hij is niet on vriendelijk tegen haar; hij is nog even gul en hartelijk als vroeger, en als hij haar ergens mee helpen kan, dan wil hij dat ook wel. Maar hij laat haar meer aan zichzelf over; hij blijft niet bij haar 's avonds, al weet hij dat ze er het land aan heeft om alleen te zitten. Natuurlijk kan ze er zelf ook wel uit gaan, naar Trees bijvoorbeeld. Maar daar is het ook al zo somber met die altijd brommende man in huis, en meer vriendinnen heeft ze niet. Ze sluit zich niet gemakkelijk aan en heeft daarom met de andere meisjes van haar kennis nooit vertrouwelijk kunnen worden. De vriendschap van Trees, met wie ze al omging toen ze beiden nog op school waren, is haar genoeg. Ze slaat voor de zoveelste maal een blik door 't keukenraam. Dat doet ze telkens al weet ze zelf niet waarom. Tegelijk staat ze echter op en legt haar werk op tafel. Daar zat ze nu over Trees te denken en juist op dat ogen blik ziet ze haar aankomen. Gelukkig, dat kort de tijd alweer! Ze opent vlug de buitendeur voor haar vriendin, die een mandje vol kapotte kousen bij zich heeft. "Kom er gauw in!" zegt ze, nadat ze haar groet heeft beantwoord. "Ik ben alleen thuis, 'k zat net een beetje in mezelf te mopperen omdat het hier zo stil was!" "Dat zal mij niet licht overkomen!" lacht Trees, terwijl ze haar mand op de vloer zet, naast de stoel die Sophie bij de tafel voor haar aangeschoven heeft. "Ik ben nooit alleen thuis, en al waren ze eens allemaal weg, dan zou ik nog geen tijd hebben om mezelf te bekla gen, want er is altijd werk genoeg bij ons!" "Dat zie ik!" antwoordt Sophie met een blik op de kousenmand. "Wat een stapel, moet dat allemaal nog klaar vanavond?" "Ja, die jongens verslijten zoveel en als je 't laat liggen tot een bepaalde dag in de week, dan is er helemaal geen doorkomen aan!" Ze heeft al pratend de stopnaald reeds ter hand genomen en begint moedig aan 't werk. Sophie schenkt onderwijl koffie voor haar in, zelf heeft ze daar net al een kopje gehad. "Konden ze je missen vandaag?" 'Rie is thuis, die is oud genoeg om op te passen. Bart en Chris blijven op tot ik terug ben, dan is 't gezelliger voor haar. Vader gaat altijd vroeg naar bed, dat weet je!" "Hoe gaat 't met hem tegenwoordig?" "Och...", ze trekt zuchtend haar schouders op. "Vooruit gaat het niet, helemaal niet. Hij kan zo weinig meer hebben. Als Marrie en Henk in de ka mer spelen, dan is 't hem aanstonds te druk, en dan weten Rie en ik niet hoe we ze rustig moeten houden. En komen de jongens uit school, dan wordt het nog erger. Ik zie nou al op tegen de kerstvakantie, als ze allen- maal de hele dag om huis lopen!" "Ja, 't zal jou wel eens te roezig we zen thuis!" peinst Sophie. "Vooral met 't oog op je vader!" (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7