Scholieren brachte geschenken voor hetTesse/huus Openbaarheid kost soms veel geld NEDERLAND UIT DE BOL Overzichtsstentoonstelling Djim de Graaf in raadhuis Veel plaatschade bij aanrijding Protesterende burgers geven handen vol werk Vier inbraken in één nacht Ritje op gestolen brommer PAGINA 2 TEXELSE COURANT gouaches. Hij vond de met verf bespatte mallen mooi en verwerkte ze. Het resultaat mag er wezen. Een ander experiment is het schilderen met pla- kaatverf, op doek. Een mooi voorbeeld van deze techniek is de wat sinistere waarzegster die in de voorste zaal te zien is. De 49-jarige De Graaf werd in Amsterdam geboren en kreeg zijn opleiding aan de Koninklijke Acada van Beeldende Kusten in Den Haai de Grafische School, eveneens in d hoofdstad. Hij exposeert regelmatig zijn werk is in het bezit van diverse: meenten en grote bedrijven, waaroi der Shell Nederland Chemie b.v. Hl de komende twee weken te zien in raadhuiskelder op kantooruren, k Op de Zaandammerdijk deed zich gistermiddag een aanrijding voor waar bij twee auto's vrij veel schade oplie pen. Een 20-jarige Duitse die vanaf de Zaandammerdijk de Hoofdweg wilde opdraaien, raakte in een slip en botste tegen een tegenligger, bestuurd door een 45-jarige Texelse vrouw. DINSDAG 20 AUGUSTUS) Leerlingen leerkrachten en ouders van de katholieke basisschol „Twistvlied" uit Mijdrecht kwamen zondagochtend op bezoek in het „Tesselhuus in De Koog. Ze hadden voor ongeveer tweedi zend gulden aan geschenken bij zich en deze werden aan de vij gehandicapte kinderen, die momenteel in het huis hun vakantie doorbrengen, overhandigd. De cadeau's zijn bedoeld om door de telkens wisselende bewoners van het Tesselhuus te worden gebruikt, waarbij uiteraard rekening is gehouden met de lichamelijke beperkingen van de ge handicapten. Er was een televisie toestel bij, een videospel, diverse com puterspelletjes, dam- en schaapspel, hockeysticks, schilderijen, etc. De geschenken waren aangeschaft uit de opbrengst van een heitje voor een karweitje-actie en een fancy-fair die door de school was gehouden. Men wilde de opbrengst bestemmen voor een ,,goed doel". Het idee om het Tesselhuus te gedenken kwam van Corrie Koolhaas, lid van de ouderraad, wiens zusje een van de vrijwillige leidsters in het Tesselhuus is. Besloten werd de geschenken per soonlijk op Texel te gaan bezorgen, waarvoor een deputatie werd samen gesteld, bestaande uit 14 personen een leerling per klas, drie ouders e drie leerkrachten. Op de foto is te hoe de geschenken op het zonnig! terras van het Tesselhuus worden uitgepakt. Het vakantiehuis voor zwaar lichan lijk gehandicapten, dat mede dank veel financiële steun van Texelaars stand kwam, draait in de praktijk li stekend. Zowel de telkens wisselen kinderen als degenen die met hun zorging zijn belast zijn unaniem en thousiast. In geen enkel opzicht do de aangepaste vakantiebungalow!) ken aan een „instituut"; de sfeere woonomstandigheden zijn gelijk aa die van een gezin en dank zij de gunstige ligging zijn de kinderen in staat met hun rolstoel zelfstandig „overal" heen te gaan. I REVALIDATE I ^nkretening: 70.70.70.554 jubileum-infolijn: 020-326272 Postbus 323, 3500 AH Utrecht I196Q ,7 25 JAAR De jubileum-pakketten kunt u ook kopen bij de erkende tuincentra, aangesloten bij de NVT, herkenbaar aan het aktie-spandoek In de nacht van vrijdag op zaterdag rond 03.00 uur hield de politie twee Duitse jongens aan, die zonder helm op een brommer rondreden. Ze ver klaarden de brommer te hebben ge huurd, maar dat werd niet geloofd om dat ze het verhuurbedrijf niet konden noemen. Al snel bekenden ze de brommer te hebben gestolen, maar daar bleef het niet bij, want toen ze hun zakken hadden leeggekeerd, kwa men cassettes en een zonnebril te voorschijn, die ze hadden weggehaald uit een bij de Nikadel geparkeerde Texelse auto. Uit de auto werd ook een binnenspiegel vermist, terwijl knoppen en bedrading van de radio waren vernield bij een mislukte poging om de radio eruit te slopen. De jon gens hoorden tot een jeugdgroep die de vakantie op Texel doorbracht. De wettelijk geregelde openbaar heid van bestuur heeft voor de ge meente soms zeer kostbare gevol gen. Besluiten van B en W worden als regel in de openbaarheid ge bracht, met de kans dat ze in de krant worden gepubliceerd. Iedere burger die het met zo'n besluit niet eens is kan er tegen in beroep gaan krachtens een voor het be treffende geval geldende bezwaren procedure of door een zg. Arob- procedure, ook in gevallen waarbij vast staat dat het college in het gelijk zal worden gesteld. Zo'n pro cedure vraagt veel ambtelijke bemoeienis. In de gisteravond gehouden vergade ring van de raadscommissie voor alge meen en organisatorisch beleid noem de Riet Huitema-Vos van het CDA als voorbeeld de kwestie van de veel besproken waterwilg op de tennis baan. Nadat het B en W besluit om deze boom te kappen bekend was ge worden, kwamen de protesten die re sulteerden in een Arob-procedure met inschakeling van de Raad van State. Een ambtenaar moest naar Den Haag om voor B en W een pleidooi af te steken. „Wat heeft dit alles gekost?" informeerde het CDA-raadslid, waarbij ze niet alleen doelde op de waterwilg- kwestie maar meer in het algemeen was geïnteresseerd in de bedragen die zijn gemoeid met dergelijke procedures. Wegblijven? Voorzitter burgemeester J.A. Engel vaart erkende dat het nogal vormen heeft aangenomen. Op het raadhuis In de nacht van woensdag op don derdag werd op vier uiteenlopende plaatsen op Texel ingebroken: het AOT-gebouw aan het Wezenland in Den Burg, bij de Verenigde Electro- monteurs aan de Spinbaan in Den Burg, in hotel Zeerust in De Koog en in De Kievit aan de Hoofdweg in Eierland. In de meeste gevallen wisten de daders geen buit te bereiken. Het AOT-gebouw werd binnengedron gen via een raam waarvan de uitzetij- zers werden vernield. De brandkast werd met een voorwerp bewerkt maar het lukte niet deze open te krijgen. Ook in het VEM-gebouw werd de buit niet bereikt. Dat gepoogd was via di verse deuren binnen te komen, bleek uit sporen van geweld. In „Zeerust" lukte het in eerste instan tie wèl. Het raam van de achterdeur werd vernield, waarna een in het slot stekende sleutel kon worden omge draaid. Een videorecorder werd wegge nomen. Toen de dader het huis weer uitwilde en blijkbaar verkeerd liep, kwam hij op de slaapkamer waar hij oog in oog kwam te staan met de wakker geschrokken heer des huizes. Deze kwam hem achterna maar hij ontsnapte. In de haast werd de video recorder in de tuin achtergelaten. Bui ten werd nog een man gezien, die kennelijk de wacht had gehouden. In De Kievit in Eierland waren geen sporen van braak te bekennen, maar hier werd uit een kassa een bedrag van meer dan duizend gulden weggenomen. wordt wel eens gezegd dat de ge meente onderhand een kantoortje kan beginnen in Den Haag, zo vaak moet men naar de Raad van State als ie mand weer eens in het geweer is ge komen tegen een beslissing. Het colle ge overweegt om voortaan niet in alle gevallen een persoonlijke afgezant naar Den Haag te sturen. Vaak liggen de zaken zo duidelijk dat een schriftelijke toelichting voldoende is. Wel moet er zekerheid over bestaan dat de ge meente zijn positie door wegblijven niet schaadt. Hoeveel kosten een hardnekkig proce derende burger kan veroorzaken werd geïllustreerd door secretaris Johan van Dijk die een voorbeeld noemde waarbij het ^15.000,— tot ƒ20.000,- moet heb ben gekost, terwijl tevoren vast stond dat de betrokkene zijn zin niet zou krijgen. Duur advies Engelvaart noemde een ander schok kend voorbeeld van kosten die ont staan als burgers in verzet gaan. On langs heeft de gemeente bij een bu reau advies moeten inwinnen toen ie mand op grond van artikel 49 van de wet op de ruimtelijke ordening trachtte schadevergoeding te krijgen. Alleen dat advies kostte al ƒ11.000,—. Ambte naar Wout Stam vertelde dat de kwestie rond de waterwilg nog wel an derhalf jaar kan slepen als het tegen zit. Van Dijk voelde ervoor om een keer uit te rekenen wat al die beroeps zaken jaarlijks gezamenlijk kosten. Zo wel hij als Engelvaart voegden er ech ter aan toe dat dit geenszins was be doeld als argument om de openbaar heid van bestuur terug te draaien. De burgemeester noemde nog een an der nadeel van openbaarheid. Er wor den dan vaak minder vlot zaken ge daan en daar kan het algemeen belang door worden geschaad. Ook komt het voor dat mensen niet bij de overheid durven aankloppen uit angst dat zij met hun plannen in de krant komen. Daardoor wordt uitgelokt dat men via officieuze circuits zijn zin probeert te krijgen, wat nog minder gewenst is. Mosselen In dezelfde rondvraag vroeg Gerbrand Poster om nieuwe actie voor een mos selperceel voor Dirk Slik. Er is momen teel sprake van enorme toename van mosselproduktie waardoor de kans dat Slik hierin zijn deel krijgt, misschien groter is dan tot voor kort. Secretaris Van Dijk wees op de vrees voor prece dentwerking die een rol heeft gespeeld bij de afwijzende houding van het rijk tot dusver. Geprobeerd zou kunnen worden een persoonlijke, dus niet overdraagbare vergunning te krijgen. Beumkes zag kansen voor Slik als hij om een perceel zou vragen op een plaats waar de andere visserij weinig prijs op stelt. Engelvaart wilde eerst eens praten met de vissersvereniging alvorens te besluiten iets te onderne men, hetgeen werd afgesproken. Europees Blijkens een bord bij 't Horntje is Texel „Europeese gemeente". Tine Krijnen wilde weten wat dat betekent. Uit het antwoord van Engelvaart kon worden afgeleid dat de gemeente door zijn lid maatschap van de Nederlandse sectie van de Europese vereniging de doelstellingen van de Europese samen werking onderschrijft, maar onder de bevolking leeft het nauwelijks. De ge meente betaalt jaarlijks overigens wel een aanzienlijk contributiebedrag: te gen de duizend guilden. Oneerlijk Henk Beumkes had gehoord dat op Texel enkele kampeerboerderijen functi oneren die daarvoor geen vergunning hebben en niet voldoen aan allerlei du re eisen waaraan collega's wel moeten voldoen. Hij vroeg om maatregelen. Verder had hij gehoord dat. er ook tus sen de legale kampeerboerderijen spra ke is van een oneerlijke concurrentie verhouding omdat sommigen aan de dure brandpreventieverplichtingen heb ben moeten voldoen (en daar soms wel 70.000 gulden aan hebben uitge geven) terwijl anderen daartoe niet zijn verplicht. Wat het eerste betreft werd door de burgemeester het vermoeden uit gesproken dat deze illegale gevallen De in Sassenheim wonende schil der Djim de Graaf richtte gisteren in de kelder van het raadhuis een overzichtstentoonstelling in waar zijn werk over een periode van on geveer vijftien jaar te zien is. Afge zien van een groot doek dat dit jaar werd gemaakt ontbreekt het meest recente werk: dat hangt in een galerie in Nuenen (Brabant). Toch is voor de mensen die het werk van De Graaf in 1979 in De Scholerie hebben gezien veel nieuws te ontdekken: hij is sinds 1981 nieuwe wegen ingeslagen en het verschil is beduidend. De kwa liteit van het werk is uitstekend en vooral de mensen die langer voor een werk stil willen staan om veel te ontdekken zullen hier aan hun trekken komen. In de achterste zaal hangen doeken die vooral uit zeventiger jaren stammen en die tot het oudste deel van het overzicht gerekend mogen worden. In de voorzaal werk dat De Graaf sinds 1981 maakt: schilderijen waarin de droom en de „wakende" werkelijkheid zonder onderscheid naast elkaar staan. De schilder zelf houdt er niet van dat een etiket als „naief" op zijn werk wordt geplakt: „Ik maak gewoon rea listisch werk, maar ik beeld ook af wat in mijn fantasie ontstaat". De heren en dames kunstkenners mogen onder el kaar uitmaken of de produkten van Djim de Graaf naief, magisch rea listisch, fantastisch realistisch of nog iets anders zijn, feit is dat verschillen de beschouwers verschillende opvattin gen over het afgebeelde kunnen heb ben. De één ziet er iets anders in dan de ander en dat komt omdat de schil der afstand neemt van de werkelijkheid zoals een foto die zou weergeven. Toch is het werk, afgezien van wat doeken die al wat ouder zijn, beslist niet abstract, iedereen kan de afbeel dingen herkennen. „Ik heb ooit een periode gehad dat mijn werk meer naar het abstracte ging maar ik houd daar zelf helemaal niet van". Veel van de voorstellingen in de latere periode hebben een religieuze trekking. Vooral twee grote doeken, „Job" en „Jacob's droom", zijn duidelijk aan de bijbel ontleend en zullen ongetwijfeld voor bijbelvaste toeschouwers een heel verhaal vertellen. Ook de meer profane tentoonstellingsbezoeker ziet echter genoeg, het heldere kleurgebruik, de mooie en vaak vriendelijke sfeer die met name bij dit olieverfwerk over heerst zijn een genot voor het oog. In dit deel van de expositie zijn ook pen tekeningen te zien die met kleurpot lood zijn ingetekend. De onderwerpen zijn verwant aan die van de grotere olieverfdoeken maar de zeqqinqskracht reeds bij de gemeente bekend zijn en dat er al tegen is opgetreden. Dat on der de legale kampeerboerderijen de een wel en de ander niet aan de brandveiligheidseisen beantwoordt was onmogelijk. Alle ondernemingen zijn namelijk per groep afgewerkt. Tussen gelijksoortige bedrijven onderling mag er geen ver schil zijn. Tenzij er sprake is van nieuwbouw of verbouw. Want dan moet altijd aan de eisen worden vol daan, ook in het belang van de be trokkene omdat het later aanbrengen van brandwerende voorzieningen veel duurder is dan dat dit gelijk met de bouw of verbouw gebeurt. Het is dus mogelijk dat een bedrijf dat niet is ver bouwd nog niet aan de eisen voldoet en een ander bedrijf dat de „pech" heeft gehad te moeten bouwen of ver bouwen, wèl. Beloofd werd dat er na dere informatie komt over dit onderwerp. is minder sterk. Opvallend is het veel vuldig terugkomen van uit hun krach ten gegroeide hanen. „Dat is eigenlijk toeval. Ik heb een keer zo'n beest af gebeeld, op het zelfportret dat hier ook hangt, en ik denk dat die vorm me aangesproken heeft". Een mis schien wat oppervlakkige verklaring, maar De Graaf zegt ook van zijn voor tbrengselen: „Ik houd er niet van alles uit te leggen, de mensen moeten hun eigen conclusies maar trekken". Spuitgouaches Bij het oudere werk zijn vooral de spuitgouaches opvallend. Dat zijn schilderijen waarbij de plakaatverf via een „fixeerspuitje" dat in de mond ge houden wordt op het doek gespoten wordt. Door het varieren van de druk en de verdunning van de verf is het mogelijk meer of minder gedetailleerd te werken. Een duidelijk hoogtepunt hierbij is wel het doek „de nachtvo gels van Amsterdam", mooi van kleur en „er zit licht in". Eén van de betere spuitgouaches is ook „na de aardbeving". De prijzen liggen op een voor Texelse begrippen hoog niveau, het duurste werk, een groot borduurwerk, zal tussen de vier en vijfduizend gulden moeten opbren gen eh de prijzen beginnen ongeveer bij vijfhonderd gulden. Alleen de schetsen in oost-indische inkt, meest voorstudies voor grotere werken, zul len goedkoper zijn: rond een tientje of zes. De Graaf experimenteert graag met technieken. Dat blijkt uit twee collages die zijn gemaakt van mallen die hij gebruikte bii het SDuiten van

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2