Cjroen '2wartsjexels in het harL, Eigen" vuilscheiding inancieel haalbaar rijwillige subsidieregeling Inplaats van bijdrageregeling? laadscommissie ROH is verdeeld o Kikkert verlangt naar opheffing stortplaats Vernielingen op het strand Alarmpistool afgepakt TROPICAL SEA FESTIVAL OPWARMCONCERT Steel Electric Band 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.008 VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1985 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. erktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 en der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. jterhof is met vakantie, iertenties, abonnementen, etc.: jjDe Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ,02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. ■werking van het Texelse huisvuil in een eigen scheidings- ■allatie is niet duurder en mogelijk zelfs goedkoper dan ^oer van het huisvuil naar de centrale verwerkingsinstalla- ftn Alkmaar. ^Blijkt uit bijna voltooide berekeningen die zijn gemaakt door Ge- ■ntewerken Texel samen met Provinciale Waterstaat. Binnenkort zal rapport van beide instanties ter kennis worden gebracht van de tech- he werkgroep van de Stuurgroep Interregionale Samenwerking Vuil- verking die een standpunt moet bepalen dat van doorslaggevend be- Mlzal zijn voor de beslissingen die uiteindelijk door Gedeputeerde Sta- zullen worden genomen. laatste woord is er dus nog niet I en het ziet er naar uit dat ilnog een tijd zijn huisvuil moet op de stortplaats in de duinen 3t Mol werk, een oplossing waar ind blij mee is en die op den ook zal worden verboden. Met iming van Gedeputeerde Staten laarvoor een beschikking krach- de nieuwe afvalstoffenwet zullen in) zou de stortplaats nog tot gebruikt kunnen worden. Dan is ,vol". Hopelijk ruimschoots die tijd zal Texel zijn begonnen een betere verwerking van nuil. Voordelen gemeente hoopt dat de eigen eidingsinstallatie zal worden toe- lan want deze zal naast de milieu- inische voordelen extra werkgele ed veroorzaken. De rechtsreekse kgelegenheid die met de bediening installatie is gemoeid, betreft arbeidsplaatsen maar belangrijker 3 indirecte werkgelegenheid in de %van onderhoudswerk dat door lande bedrijven kan worden ver- P t en waarmee naar schatting vijf (idsplaatsen gemoeid zullen zijn. is de bedoeling dat de installatie jescheiden huisvuil te verwerken |t, waar alleen zg. grof vuil niet bij dat laatste wordt gedoeld op inkte wasmachines, bedden, fiet- len andere grote stukken die perio diek apart moeten worden opgehaald. De Texelse installatie zal het huisvuil met behulp van zeven, trommels, mag neten en andere hulpmiddelen splitsen in biologisch afbreekbaar materiaal dat tot compost kan worden verwerkt, brandbaar matreriaal, ijzer en zg. inert materiaal zoals glas en puin. Deze componenten kunnen opnieuw worden gebruikt, zoveel mogelijk op Texel zelf. Eén van de mensen die bijzonder blij zal zijn als het zover is, is Jan Kikkert van de kampeerboerderij Hoorn en Burg. Hij woont aan het Molwerk, schuin tegenover de stortplaats en heeft er het weinig riante uitzicht op. Met andere bewoners uit de omgeving hoorde hij destijds tot degenen die zich verzetten tegen het aanleggen van de stortplaats op deze plek, ter vervanging van de ,,Rooie Zee". Het ging allemaal toch door omdat er op Texel geen andere, betere mogelijkhe den waren en het huisvuil toch èrgens heen moest. Kikkert geeft toe dat de problemen in de buurt aanvankelijk minder ernstig waren dan hij had ge vreesd maar nu de vuilberg steeds ho ger wordt en meters uitsteekt boven de dijk is deze ook vanuit zijn woning duidelijk te zien. Mede door de ,,wolk" van duizenden krijsende meeu wen die er steeds boven hangt wordt er zelfs de aandacht op gevestigd van voorbijgangers die vroeger niets merkten. Erger is dat de stortplaats in de wijde omgeving is te ruiken, al hangt dat sterk af van de windrichting. Kikkert: Bij zuidwestelijke wind zitten we in de stank en onze gasten dus ook. De ze zomer treft het wel heel ongelukkig want de wind zit vaak in die hoek. We hadden hier laatst een onderwijzer uit Purmerend die een week lang in de zomerwoning had gezeten en na af loop vertelde dat hij de belt de hele week geroken had. Dat is natuurlijk geen reclame, niet voor ons maar ook niet voor Texel als natuureiland. Men sen die bij ons informeren over kam- peermogelijkheden laten soms nadien niets meer van zich horen. Ik heb het sterke gevoel dat dit met die stort plaats te maken heeft. Die kunnen ze zien en ruiken. Mensen willen niet in de buurt van éen vuilnisbelt zitten. Die afschuw is de laatste jaren nog ver groot door de publiciteit over gifbel ten. Van gif is hier geen sprake maar het publiek scheert dat allemaal over één kam....' Mevrouw Kikkert voegt eraan toe dat de stortplaats voor haar soms ze nuwslopend is. ,,Als er mensen aan de deur komen die willen kamperen, dan ruik je zelf die stortplaats en je denkt steeds: als zij het nu maar niet ruiken, want dan komen ze niet." Voorwaarden Er zijn destijds nogal wat voorwaarden gesteld aan het gebruik van de stort plaats om hinder in de omgeving zo veel mogelijk te voorkomen. Dergelijke voorwaarden zijn ook opgesomd in de ontwerp-beschikking die Gedeputeerde Staten nu voor de vuilstortplaats zul len afgeven en die de afgelopen weken in het raadhuis ter inzage heeft gele gen. Volgens Kikkert wordt niet aan al le voorwaarden de hand gehouden. Onder meer is bepaald dat het gestor te vuil telkens met tien centimeter zand moet worden afgedekt, maar in de praktijk lukt dat niet of nauwelijks met de machine waarover men be- De vuilstortplaats aan het Mo/werk heeft een imposante hoogte bereikt. schikt. Over een breed front ligt het vuil lange tijd vrij aan de oppervlakte, zodat het de meeuwen niet moeilijk wordt gemaakt om er iets van hun ga ding uit te zoeken. Mede daardoor is er stank. Volgens Kikkert zou dat in ieder geval moeten worden verbeterd om de toestand zo dragelijk mogelijk te houden zolang de stortplaats nog in gebruik is. Graag zou hij ook een aarden wal zien aan gelegd waardoor de hoop vuil vanuit het Texelse binnenland niet meer is te zien. Behoudens deze klachten vindt Kikkert dat de gemeente zijn best doet om de hinder zoveel mogelijk te beperken. Er wordt bijvoorbeeld zeer afdoende op getreden tegen het „zwerfvuil" dat vroeger in de wijde omgeving van de belt lag. Die weggewaaide rommel wordt telkens weggehaald in volle dag taak door iemand van de centrale werkplaats De Bolder. Dat neemt niet weg dat Kikkert de stortplaats liever vandaag dan morgen ziet verdwijnen omdat het ondanks de goede wil van alle betrokkenen toch een onaanvaard bare, smerige bende is die op Texel niet thuishoort. Bang is Kikkert dat een afdoende oplossing veel te lang op zich zal laten wachten en dat de zaak op de lange baan zal worden ge schoven. ,,lk hoop daarom op wat ex tra druk vanuit de gemeenteraad. Ze moeten de huidige toestand gewoon beschouwen als volkomen onaanvaard baar en er scherp op letten dat er hard aan wordt gewerkt om er zo spoedig mogelijk een eind aan te maken". Tegen de vergunning voor de (voorlo pige) instandhouding van de vuilstort plaats is schriftelijk bezwaar ingediend door de werkgroep Landschapszorg en C. J. Kikkert, een broer van Jan Kikkert. De bezwaren komen erop neer dat wordt gevreesd voor problemen bij de afzet van biologische produkten die in Lees verder PAGINA 2 In de nacht van maandag op dinsdag zijn vrij ernstige vernielingen toege bracht aan vijftien strandhuisjes tussen paal 17 en 20, eigendom van drie ver huurbedrijven en enkele particulieren. Bij alle huisjes werd de deur openge broken en in enkele gevallen werden ook de ruiten vernield. Uit sommige huisjes worden artikelen vermist, waa ronder bad- en sportkleding. Nog niet alle eigenaars hebben aangifte gedaan. Een groepje op Texel werkzame jonge lui uit Utrecht vermaakte zich woens dag in de auto op het opstelterrein van 't Horntje nogal luidruchtig. Onder andere werd een alarmpistool afge schoten. Toen de politie arriveerde wa ren de jongelui al op de boot, waar het alarmpistool werd afgepakt. irgemeester en wethouders spelen met de gedachte de ilbesproken bijdrageregeling voor het oude land van Texel vervangen door een subsidieregeling op basis van vrijwil- heid. Die regeling zal op ongeveer dezelfde wijze werken de gemeentelijke monumentenverordening. Gebruik ma nd van een fonds waarin de gemeenteraad en zo mogelijk Dk rijk en provincie jaarlijks geld storten, kan het gemeen- toestuur dan in overleg met de betrokkenen nieuwbouw zo mogelijk in het landschap inpassen. laatste is ook het doel van de is nog bestaande bijdrageregeling, ai daar bij was geen sprake van willigheid. Men moest voldoen aan ödere eisen" waardoor de gebou- duurder werden dan ze anders Wen zijn geworden en het verschil Wdoor de gemeente vergoed. bijdrageregeling werd destijds ge- 6n in samenhang met het bestem- igsplan voor het buitengebied vast- Held en werd in de lange periode be behandeling door de Kroon als soort verhoogde welstandseis levoerd. Afgekeurd W onlangs de Kroon een laatste deel velde over het bestem- '9splan waardoor dat rechtsgeldig W, bleken de „nadere eisen" echter 1 door de beugel te kunnen waar- 0r de formele rechtsgrond aan de pageregeling ontviel en de gemeen- f*ich nu gedwongen ziet om van de N bijdrageregeling af te zien of iets Ners te bedenken dat dezelfde inten- I heeft. Sinds 1979 heeft de gemeente in het kader van de bijdrageregeling ongeveer driekwart miljoen gulden uitbetaald aan boeren die op het oude land van Texel stallen en an dere bedrijfsgebouwen hebben neergezet die als gevolg van de landschappelijke eisen duurder uit vielen. Het meeste geld hiervoor kwam uit de gemeentekas (jaarlijks f85.000,— daarnaast was er nog een rijksbijdrage van f25.000,—. On langs heeft ook de provincie nog f15.000,— gestort om de bijdragere geling te helpen bekostigen. Kritiek Met dit geld werd het doel bereikt, zo menen B en W, agrarische bedrijfsge bouwen (4 tot 14 stuks per jaar) kon den „op aanvaardbare wijze" in het landschap worden ingepast. Meerdere malen werd aan bijdragen echter meer uitgekeerd dan er beschikbaar was. In de gemeenteraad gingen vorig jaar stemmen op om de bijdrageregeling te schrappen en het daarvoor uitgetrok ken geld aan andere dingen te beste den. Het college verzette zich daar toen nadrukkelijk tegen, maar nu als gevolg van het Kroonbesluit de forme le grond voor de regeling niet meer bestaat, is de discussie helemaal open. Blijkens de inhoud van de discus siestof die woensdagavond werd voor gelegd aan de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid wil het college' echter toch in de geest van de bijdrageregeling actief blijven en er evenveel geld voor reserveren als tot dusver. Overschrijding van het beschik bare krediet zit er echter niet meer in want de nieuwe regeling stelt nadruk kelijk dat men binnen het budget moet blijven. Niet stoppen Argument om door te gaan met het toekennen van bijdragen en daarmee de bouw van landshappelijk aantrekke lijke bedrijfsgebouwen te stimuleren, is dat anders het effect van het tot dus ver uitgegeven geld sterk wordt ver minderd. Het zal geen beste indruk maken dat aan de vele „mooie" ge bouwen die de laatste jaren tot stand zijn gekomen, nu ineens weer „lelijke" kunnen worden toegevoegd, temeer daar het gemeentebestuur nog steeds van mening is dat het Texelse land schap karakteristiek gehouden moet worden door het te beschermen. Daar over is wel veel discussie en menings verschil geweest, maar dat ging meestal over de wijze waarop de be scherming moest worden uitgevoerd. Het college vindt ook de werkgelegen heid die de regeling heeft opgeleverd belangrijk en ook wordt de bijdragere geling een goede aanvulling gevonden op de subsidieregeling voor gemeente lijke monumenten. De ene regeling is bedoeld om waardevolle gebouwen in stand te houden en de andere is ge richt op passende nieuwbouw in het buitengebied. Beide regelingen samen leveren een bijdrage aan de instand houding van de schoonheid van Texel als geheel. Het college oppert de gedachte om het bedrag van f85.000,— dat de ge meente nu jaarlijks uittrekt, ook voor de nieuwe vrijwillige regeling beschik baar te stellen waarbij er vanuit wordt gegaan dat het rijk ook zijn bijdrage van f25.000,— blijft betalen. De financiële mogelijkheden zijn dus niet al te ruim. De nieuwe re geling zal mede daarom gericht zijn op zo doelmatig mogelijke besteding. Bij de huidige bijdrage regeling is het voorgekomen dat naar verhoudig veel geld werd ge geven voor bouwkundige aanpas singen die maar weinig langschap- pelijk effect geven. Verdeeld De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid heeft woensdag ver deeld gereageerd op de voorstellen voor een aangepaste bijdrageregeling. Jan van Asselt liet namens zijn fractie weten het geld liever aan iets anders te besteden, een geluid dat hij ook bij de laatste begrotingsbehandeling had laten horen. Zijn argument was dat de gemeente er buitensporig veel geld aan besteedt in vergelijking met rijk en provincie, terwijl het destijds de be doeling van de raad was dat provincie, rijk en gemeente ieder een derde zou den bijdragen. Êeter Bakker van de PSP ging wel ak koord, evenals Dirk Terpstra van het Pakt. Zij vonden dat de gemeente ook met de aangepaste vrijwillige bijdrage regeling duidelijk maakt, dat zij iets voor de instandhouding van het land schap over heeft en in dat opzicht zo veel mogelijk de eigen boontjes wil doppen. Nu helemaal stoppen met het toekennen van geld om nieuwbouw in het landschap in te passen zou een „schokeffect" geven en het zou het effekt van het in het verleden uitgege ven geld teniet doen. Terpstra vond het bovendien logisch om naast de monümentenregeling waarmee de ge meente oude gebouwen in stand wil houden, ook een regeling te hebben om nieuwbouw er zo goed mogelijk te laten uitzien. Alternatief? Gelein Jansen van het CDA was het in eerste instantie echter eens met Van Asselt en hanteerde dezelfde argumen ten. Hij meende een alternatief te kun nen voorstellen in de vorm van een „bijdrageregeling voor landschapsbe leidsplannen" waarover hij in de Staatscourant had gelezen en waar voor van rijkswege jaarlijks zes ton wordt uitgetrokken. Niet alleen gebou wen maar ook andere elementen zoals tuinwallen zouden eronder vallen. Even later bleek dat dit geen soulaas biedt, want de bijdragen zijn kennelijk be doeld voor plannen en geen tegemoet koming in de kosten van de uitvoering van die plannen. Wethouder Schilling zei dat hij daaraan geen behoefte heeft, want de gemeente weet ook zonder plan wel waar het geld aan besteed moet worden. Bakker en Terpstra concludeerden dat de bezwaren van Jansen en Van As selt te maken hebben met het naar verhouding te grote aandeel dat de gemeente heeft in het betalen van de bijdrageregeling. Zodat er misschien wel te praten viel als de gemeente niet meer zou uittrekken dan het rijk. Jan sen liet blijken dat hij dan niet bij voorbaat tegen zou zijn. Van Asselt maakte duidelijk dat hij alleen welwil lend zou zijn als niet alleen rijk en ge meente maar ook de provincie met f25.000,— over de brug komt. Hij vond het zeer kwalijk dat de provincie onlangs niet meer dan f3000,— per jaar heeft gegeven, terwijl het juist de provincie is die de meeste „praatjes" heeft als het erorrfgaat de gemeente te bewegen om mee te werken aan landschapsbeschermende maatregelen, zoals het relatienotabeleid. Hij vond ook het geld van het rijk niet de moei te waard. „Ze geven daar meer uit aan sigaren". A.s. vrijdagavond met de u aU a*the Koop 'ie vr'ida9 aan de See V° video deur een festival pas- separtout, dan heb je GRATIS ENTREE.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1