Scheepvaartmuseum toch naar Maritiem Museum? GS akkoord met- windmolen Texvi1 EH5H5SIMI Wedstrijdprogramma HSV Texla Texelse Boys Vuilscheiding SV Texel Bewoners Gollards zeer snel verhuisd Programma zaalvoetbal Eilandcompetitie volleybal van start SV Oosterend Rijwielstalling aa Zwaanstraat? Span Eelman in de prijzen ware PAGINA 2TEXELSE COURANT Het college van B en W vindt dat overwogen moet worden om het scheepvaartmuseum dat nu in Den Hoorn is ge vestigd te verhuizen naar Oudeschild. Dat plan is niet nieuw. De vorige keer dat deze suggestie actueel was, leidde dat tot nogal wat weerstand vanuit de Hoornder gemeenschap, die vond dat het toeristische aanbod van het dorp daarmee on aanvaardbaar zou verzwakken. In het collegevoorstel, dat nu besproken zal worden door het bestuur van de Stichting Texels Museum wordt een alternatief gebruik aangedragen: de heer E. Klumpes uit Giethoorn zou hier een mineralogisch museum willen vestigen met een werkplaats voor het ver vaardigen van souvenirs op dit terrein. De gemeente maakt daarbij wel de uit drukkelijke kanttekening dat hij nooit op subsidie hoeft te rekenen. De vori ge gegadigde voor de ruimte was Jan Wolkers die overwoog er een exposi tieruimte annex atelier in te richten maar dat plan ketste af omdat de lichtinval voor een atelier niet voldoet en Wolkers wil nu bij zijn huis nieuw bouw plegen. De verhuizingsplannen voor het scheepvaartmuseum zijn weer actueel Het wedstrijdprogramma voor de ko mende week ziet er als volgt uit: Zaterdag 24 aug.: Schagen: Rangers-Texel, double-header, vertrek boot 10.00 uur. Aanvang eerste wedstrijd 12.00 uur; aanvang tweede wedstrijd 14.00 uur. Dinsdag 27 aug.: Texla-Tevoko, softbal. Er wordt (onder voorbehoud) gespeeld op het C-veld van Texelse Boys. Aanvang 19.00 uur. geworden bij een bespreking met de staf van het Natuurrecreatiecentrum. De overigens zeer enthousiaste en hardwerkende staf van het Maritiem Museum zou met name op het theore tische vlak en gezien de groeiende hoeveelheid werk versterking nodig hebben. Biem Lap, die de helft van de tijd in het scheepvaartmuseum en de andere helft in de oudheidkamer werkt, zou bij een samenvoeging vrij komen om de leiding van het Maritiem Museum te versterken. In het college voorstel wordt ook gerept over de oudheidkamer in Den Burg. Die wordt weinig bezocht en het college over weegt om de openstelling te beperken. Dat geeft dan weer de ruimte aan Lap om nog meer tijd in het Maritiem Mu seum te werken. Inpassen De collectie uit Den Hoorn zou inge past moeten worden in de ruimte van het Maritiem Museum. Daarvoor wordt gedacht aan de plaats waar nu de ten toonstelling over de Georgische opstand te zien is. Vanuit WVC is aan gegeven dat het permanente karakter van deze tentoonstelling niet hoeft te betekenen dat hij het hele jaar te zien is, omdat men zich in de eerste plaats richt op de seizoengasten. Het college stelt nu voor om deze tentoonstelling alleen in de maand mei in te richten, zodat de ruimte de rest van het jaar voor de collectie uit Den Hoorn be schikbaar is. En de oudheidkamer zou bijvoorbeeld alleen op markt- en folklo- redagen open hoeven. In overleg met de Stichting Texels Folklore en de Historische Vereniging zou het wellicht mogelijk zijn om hier gebruik te maken van vrijwilligers. De stichting zou de ruimte dan ook kunnen benutten voor het geven van demonstraties, zoals in het verleden ook al eens gebeurd is. Niet alleen het stichtingsbestuur maar ook de dorpscommissie van Den Hoorn, het bestuur van de Doopsge zinde gemeente (eigenaar van het ge bouw in Den Hoorn) en de gemeente raad zullen in de meningsvorming be trokken worden. Zaterdag zijn er voor de A-, B- en C- junioren elftallen oefenwedstrijden op de Boysvelden tegen Oosterend en SV Texel. De B1 en C1 junioren worden om 14.45 uur op het veld verwacht en de B2 en de A-junioren om 17.00 uur. Zondag hebben de dames en de meis jes junioren een oefenprogramma. Naast SV Cocksdorp hebben de da mes als oefenpartners teams van VVS '46 en Venhuizen, de meisjes uit As sendelft en RCZ. Aanvang 11.00 uur. Nieuwe leden zijn welkom en ze kun nen mee oefenen. Eveneens zondag speelt Boys 1 de laatste oefenwedstrijd in Oosterend tegen SVO 1, aanvang 19.00 uur. de buurt van de stortplaats worden verbouwd en dat het nodig is vervan gende watervoorziening en dure af rastering langs de sloten te maken om dat het slootwater daarin door de Ge zondheidsdienst voor dieren onge schikt is bevonden. Verder zou de stortplaats landschappelijk ingepast moeten worden door het terrein heu velachtig uit te voeren en ook moet worden voldaan aan de voorwaarden die zijn gesteld bij de (inmiddels ver vallen) hinderwetvergunning, vooral met betrekking tot het telkens afdek ken van het huisvuil. Geen vuur B en W hadden niet alleen vergunning gevraagd voor het instandhouden van de stortplaats maar ook voor ter plaat se af en toe verbranden van snoeihout e.d. Dat laatste is door Gedeputeerde Staten geweigerd omdat het in strijd wordt geacht met de bescherming van het milieu, maar de stortplaats zelf mag voor de komende tien jaar in stand blijven, zij het onder een lange reeks voorwaarden die allemaal zijn ge richt op veiligheid en beperking van stank en andere overlast. Onder ande re is bepaald dat voortdurend voldoen de afdekmateriaal aanwezig is, dat het gestorte vuil telkens onder een laagje zand moet worden begraven en dat het terrein waar wordt gestort en waar de vuilnis dus tijdelijk aan de opper vlakte ligt zo klein mogelijk moet zijn; het stortfront mag niet breder zijn dan tien meter. Tot nog toe liep het voor het vlagge- schip van SV Texel in de oefencam pagne zeer voorspoedig. Winst op Zeemacht en een zeer knappe over winning op de hoofdklasse KNVB ploeg Dijke Steenwijk met 3—1. Ko mend weekend gaat het er echter pas echt op lijken. Zaterdag zal Texel 1 zijn eerste competitiewedstrijd moeten spe len. Het is weliswaar,voor de beker, maar de groenzwarten, kunnen om 17.00 uur tegen de Valken op het ter rein aan de Haffelderweg laten zien of ze de goede vorm ook in deze wedstrijd kunnen handhaven. Zondag zullen twee vierde klasse KNVB teams uit Ridderkerk (VV Rijsoord) en Hilver sum (Victoria) samen met Texel 1 strij den om de Texel Trainings Trofee. De tweede teams van bovengenoemde vereniging zullen hetzelfde doen. Scheidsrechters zijn de heren Eelman, Hoogendijk en Tersmette. Het pro gramma ziet er als volgt uit: 10.30 u. Victoria-Rijsoord Texel 2-Victoria 2 12.00 u. vet. Victoria-Texel Rijsoord 2-Texel 2 13.15 u. Texel-Rijsoord 13.45 u. Rijsoord 2-Victoria 2 14.45 u. Victoria-Texel. De toegang tot het toernooi is gratis. Voor de rest van de vereniging ziet het programma er als volgt uit: 23-8: 19.00 u. C'dorp-Texel 3 24-8: 14.00 u. Texel 3-Victoria 3 27-8: Texel 2-Oosterend/Z 1 In één dag vijftig mensen verhuizen zonder dat ze daar ook maar één vin ger naar uit hoeven te steken, dat was de taak waar het bestuur van de Gollards-stichting zich woensdag voor gesteld zag. De bewoners van het ver zorgingstehuis, in veel gevallen hoog bejaard, worden voor de tijd die de nieuwbouw aan De Zes zal duren, ge huisvest in het noodgebouw bij de Molenstraat. Zij werden woensdagoch tend met de bus bij het gebouw aan De Zes opgehaald. Na een rondrit over het eiland brachten zij de dag door in restaurant Calluna, waar de lunch en de thee gebruikt werden. Intussen werd met behulp van een deel van de staf, verhuisbedrijven en vrijwilligers zeer hard gewerkt om de meubels over te brengen. Dat ging boven verwach ting snel,'aan het begin van de mid dag was het karwei geklaard. Omstreeks half zes kwamen de bewo ners op hun nieuwe adres aan. De 92-jarige heer C. Kaczor verrichtte de openingshandeling door een lint door te knippen. Kaczor was destijds bij de bouw van het tehuis dat nu gesloopt wordt actief betrokken als bestuurslid van de stichting en hij woont inmid dels al 23 jaar in de Gollards. Directeur F. Boon en zijn vrouw boden het bestuur een kleurenfoto van het fraaie oude gebouw aan de Zes aan. De foto hangt inmiddels in de kantine van het tijdelijk onderkomen. Op de foto's ziet men de verhuizers in actie en de heer Kaczor, net nadat hij het lint doorknipte. VRIJDAG 23 AUGUSTUS Dinsdagavond 10 september zal het volleybalseizoen 1985/86 voor de ei- landcompetitiespelers wederom van start gaan. Zoals gebruikelijk wordt het wedstrijdgebeuren voor afgegaan door een inspeelavond. Dinsdag 3 september is sporthal Ons Genoegen vanaf 19.00 uur geopend voor diegenen die in twamverband of individueel het volleybalgehëugen weer op willen frissen. Tevens wijst de wedstrijdleiding op de mogelijkheid deel te nemen aan het laatste buiten- toernooi van Recre-Aktief, op vrijdaga vond 23 augustus op het veld voor de sporthal, aanvang 19.00 uur. Inschrij ving a 7200— per team is mogelijk in drie klassen mannen en vrouwen. Ge mengde teams worden ingedeeld in een mannenklasse. De wedstrijdleiding behoudt zich het recht voor eventueel gewenst indeling te wijzigen in ver band met een beter competitieverloop. Opgave voor de competitie is mogelijk in sporthal Ons Genoegen tijdens de inspeelavond en telefonisch bij Piet, overdag 02220-3471, thuis 02220-5320 en André (vanaf 1 september) 02220-4802. De leden van de uitgebrei de wedstrijdleiding worden verzocht dinsdag 27 augustus om 20.00 uur in de sporthal aanwezig te zijn. Maandag 26 augustus: 17.15 u. Zeven ProvrZDH (j) 18.00 u. Gamma-Nissan (d) Zaaldienst: Oosterend. Het laatste weekend voor de competi tie zullen de diverse SVO elftallen nog gebruiken voor een oefenwedstrijd. De A-junioren ontvangen om 12.30 uur de A-junioren van Texel. SVO/Z 2 zal het zwaar krijgen tegen zondag derdeklas ser DWOW, aanvang 14.30 uur. SVO/Z 1 ontvangt om 17.00 uur ZDH. Voor de Texelcup ontvangt Oosterend zon dag Texelse Boys, aanvang 19.00 uur. Mocht Oosterend inmiddels gewonnen hebben van De Koog dan is deze wedstrijd beslissend voor de Texelcup. Indien Oosterend één of twee punten heeft laten liggen dan heeft Texelse Boys voldoende aan een gelijkspel. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drij verstraat, Binsbergenstraat, Brouwerstraat. Gedeputeerde Staten van Noordholland gaan akkoord de vijftig meter hoge windmolen die Texvis BV wil bouw bij de palingkwekerij in Oudeschild. De verklaring van geée bezwaar is afgegeven ondanks bezwaren van de werkgro Landschapszorg Texel. wel degelijk sprake is van een send karakter waardoor geen artil 19-procedure gerechtvaardigd is, als de molen er snel komt kan ée langrijke EG-subsidie worden bini gehaald. Bovendien levert de win len een derde van de totale hoev heid energie van 1.600.000 kWd viskwekerij jaarlijks nodig heeft. Zoals bekend was voor de molen een aparte artikel 19-procedure gevoerd, waarbij de werkgroep als enige pro testeerde. Men vond de hoge molen schadelijk voor het landschap omdat deze het beeld van Oudeschild ernstig zou verstoren en vanuit een groot deel van zuidelijk Texel te zien zou zijn. Ook het rijksbeleid met betrekking tot het toelaten van molens in karakte ristieke landschappen, zou worden doorkruist. Verder zouden toeristen door dergelijke vormen van land- schapsbederf worden afgeschrikt waar door het arbeidsplaatsen zou kosten. Ook werd de windmolen gevaarlijk voor vogels geacht, vooral in dit geval met een belangrijke vogelbroedplaats in de buurt. Gedeputeerde Staten denken er blij kens hun beslissing heel anders over. Enige aantasting van het landschap" wordt toegegeven maar er wordt op gewezen dat in deze omgeving al een aantal 'opgaande elementen' aanwezig zijn zoals de schoorstenen van de cen trale. De molen komt op geruime af stand van Oudeschild zodat het dorps beeld niet wordt geschaad. Erkend wordt dat de molen van grote afstand is te zien, maar dat hoeft volgens GS nog niet lelijk te zijn. Verder oordeelde GS dat nog aller minst vast staat dat een molen op de ze plaats schadelijk is voor vogels. Er zijn althans geen gegevens die erop wijzen dat de molen zodanig negatieve effecten zal hebben voor de vogels in de omgeving dat de vergunning om die reden geweigerd zou moeten wor den. In tegenstelling tot de werkgroep vindt de provincie dat er in dit geval B en W zullen nagaan of het is aan de Zwaanstraat mogelijkhi te bieden voor een bewaakte rij. wielstalling voor algemeen gebrul stalling zou moeten komen op plaats waar nu het gemeentelijk; Zwaanstraat 4 staat; dit huis wor; gesloopt. In de woensdagavond houden vergadering van de raad; missie voor ruimtelijk en huisvest beleid werd voor de stalling geplj door Gelein Jansen van het CDA Peter Bakker van de PSP. Laat! noemde zou graag zien dat de wordt gerund door mensen diet) tot de jeugdwerklozen behoren, een bewaakte stalling is veel beht Vooral in het seizoen worden mas fietsen gestolen, die in de meest! vallen later op allerlei plaatsen worden teruggevonden. R. J. Eelman en mevrouw Schaafsma-Eelman (zie vielen woensdag bij de final; ringsteken in Den Burg met hun aanspanning dubbel in la. prijzen. Zij werden kampioen van Den Burg en kampioen Texel. Onder een behoorlijke publieke langstelling organiseerden de de paardensportverenigingen Blijde Rijders en de Vrienden vi het Paard samen met de Texels Folklore voor de laatste keer een ronde ringsteken, dorpen behalve Den Burg al aan de beurt geweest, der van het klassement was familie Eelman en de zenuwen voor de finale bleken niet genoeg om hen van het oenschap af te houden, werden Jac. de Graaf en A de Graaf, derde P. Daalder en Cf' Daalder, vierde M. Huitema Huitema-Vos en vijfde H. en C. Spigt-Witte. Deze vijf komen 14 september uit in vinciale kampioenschappen, door dezelfde clubs in Den worden georganiseerd. In de dorpscompetitie werden tweede C. Witte en C. Tunen, derde M. Daalder en Vlaming en vierde P. en C. Daalder.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2