og dit jaar overdekt wembad Terschelling? r LAND BOUW meerite draagt fors bij Regen stagneert oogstwerkzaamheden Concert in Den Hoorn ogel uit anon gehaaid Zwemdiploma's Trainingen Beintema Z.D.H. Zon, maan en hoog water Zeer matige vangst... Texels melkvee naar provinciale fokveedag Opwarmavond voor Tropical Festival KNIPTIP (JV Let erop dat de horizon^*^ recht in het beeld staat als u een landschapfoto maakt. En een sterk motief op de voorgrond geeft uw foto meer diepte. STUSi (G 23 AUGUSTUS 1985 TEXELSE COURANT jbsidiepotten die voor een overdekt zwembad op Texel gesloten blij- openen zich waarschijnlijk wel voor een dergelijke voorziening op hailing. Het lijkt erop dat daar ruim een miljoen aan ondersteuning binnengehaald terwijl de gemeente wellicht het resterende bedrag fel zal leggen. Totaal is nodig drie miljoen. Voor dat geld zal een tapping worden gezet over het bestaande openlucht- fendsenbad in West-Terschelling. Daarbij zal het bad wel zijn vorm ■0meter wedstrijdbassin verliezen. Er zullen wat voorzieningen als waterglijbaan, een knuffelmuur en een hot whirlpool worden aange- ■t, zo blijkt uit een artikel in de Harlinger Courant. De laatste subsi- •zegging zal uiterlijk binnen drie weken binnen zijn en dan zou al in iber begonnen kunnen worden met de bouw, mits de raad temt. jaar besloten dat onderzocht moet worden of het mogelijk is voor drie miljoen een dergelijke overkapping neer te zetten waarbij dan 1,2 miljoen subsidie in de wacht gesleept zou moeten worden. Er werd alvast negen ton gereserveerd en de resterende ne gen ton zal de gemeente moeten le nen. Als ook de laatste EZ-subsidie wordt toegezegd moet de Terschellin- ger gemeenteraad half september een beslissing nemen over het aangaan bad is namelijk 18 meter. Het binnen bad, door een dam gescheiden van buiten, wordt dan 38 x 18 meter. Het is niet uitgesloten dat er een doorgang in de dam komt waardoor zwemmers eventueel in de winter ook naar buiten kunnen zwemmen. In een hoek van het bad komt een whirlpool waarin de watertemperatuur 30 graden zal bedra gen en de waterglijbaan krijgt een lengte van dertig tot veertig meter. Er komt een horeca-gedeelte, waarbij bij een terras een peuterbadje wordt gemaakt. Er is een berekening gemaakt door de NV die het sportfondsenbad beheert waarin de verwachting wordt uit gesproken dat het jaarlijkse exploitatie tekort ongeveer f350.000,— gaat be dragen, dat is een ton meer dan bij het huidige bad. Daarbij wordt er van uitgegaan dat het bezoekersaantal op jaarbasis zal verdubbelen. De steeds terugkerende regen gaat de oogstwerkzaamheden ook op Texel ernstig stagneren. De proble men liggen vooral bij de graszaad en erwtenoogst. Als de regen blijft aanhouden zullen de problemen echter ook ernstiger worden bij de granen en pootaardappelen. Tussen de buien door wordt er wel ge oogst maar alles wat binnenkomt heeft een te hoog vochtgehalte. De proble men spelen zich vooral af bij de oogst van -graszaad en erwten. Bij het gras zaad zijn reeds percelen volledig afge schreven. Er is niet geoogst vanwege het uitlopen van het graszaad met groene spruiten. In die gevallen is het gemaaide graszaad verhakseld en op het veld achtergebleven. Daar waar wel is geoogst was het vochtgehalte in de meeste gevallen veel te hoog. Er zijn partijen binnengekomen met meer dan 40% vocht. Bij de erwten wordt de situatie zeer zorgwekkend. Dit ge was wordt steeds rijper met het gevolg dat de peulen openspringen. Bij aanra ken blijven de erwten op het land ach ter of ze gaan kiemen. Een bijkomend Dinsdag om 20.15 uur geven Loes Ra- dema, Georg Meerwein en Dyo Was- sink een concert in de Ned. Herv. kerk van Den Hoorn. Loes Radema-Bakker is fluitiste en lerares aan de muziek school Texel. Zij is studerend voor haar laatste jaar aan de pedagogische aca demie te Alkmaar. Georg Meerwein is solo hoboïst van het Bamberg Symp- honie Orkest. Hij treedt in Duitsland maar ook daarbuiten regelmatig op. Organist Dyo Wassink is muziekleraar aan de muziekschool Texel en studeer de aan het conservatorium te Zwolle. Hij is dirigent van het fanfare K.T.F. en het interkerkelijk koor te Den Burg. Het volgende programma wordt op 27 augustus ten gehore gebracht: 1. Orgel: Praeludium in C, J.S. Bach. 2. Fluit: Fantasie in a-moll, G.F. Telemann. 3. Hobo en Spinet: 3 aria's, G. F. Handel. 4. Fluit en Spinet: Sonate in G-durr, C.Ph.E. Bach. 5. Hobo: Conservation avec B.A.C.H. opus 117 no.3, Roger Vuataz. 6. Fluit en Spinet: Serenade in Bes, W.A. Mozart. 7. Fluit: Fantasie in fis-moll, G.F. Telemann. 8. Orgel: ,,Nun Lobe meine Seele den Herrn", J.S. Bach. 9. Fluit: Syrinx, Cl. Debussy. 10. Hobo: Sonatine opus 156, Ernst Krenck. 11. Orgel: Fanfare, Kenneth Leighton. De toegang is gratis. Bij de uitgang is een collecte ter bestrijding van de kosten. lukt het een veel kleiner, ;ker bereikbaar eiland met minder uiers en toeristen wèl wat Texel 3m-jlfl0r elkaar krijgt? Terschelling bij Friesland en dus bij de regio wijzig noorden van Nederland". Voor is morden zijn allerlei steunregelin- urd die moeten helpen om dit deel iet land van zijn economische d af te helpen. De gemeente helling heeft subsidie aange- Koniijdbij de afdeling van het ministe- ^fklaa jn economische zaken die zich n art i houdt met regionale politiek. =ns een woordvoerder van het mi- heeft deze afdeling zich, sa- met een dergelijke instelling bij de 'noen pese Gemeenschap, bereid ver til om zes ton subsidie te verstrek- als de provincie en de afdeling sme" van EZ ook over de brug i. De provincie Friesland heeft ion toegezegd en „toerisme" is izig te beslissen over een toe- ng van vijf ton. Infrastructuur nservator Jan Moens heeft dins- j onder veel belangstelling van I publiek in het maritiem mu- im de kogel uit de loop van het langs door Hans Ee/man opgo ten kanon gehaald. Moens is terhalve dag met een ijzeren af bezig geweest om het projec- Iheel voorzichtig los te maken. ikogel vertoonde geen sporen i roesten. De kardoes, dat is de t met kruit die er achter zit, lijkt onbeschadigd. De volgende jave is proberen of die kardoes k heel uit de loop te krijgen is. armee zou het museum een lak stuk aan zijn collectie boegen. Na het vergaan van schepen werd vaak gepoogd het bronzen geschut te bergen. De admiraliteit betaalde 16 gulden per honderd pond. Een ijzeren kanon bracht net een gulden op. In het maritiem museum is een klein tentoonstellinkje rond het geschut in gericht onder het motto Vroeger vochten ze er mee en nu vechten ze erom". De strekking van de bijbeho rende tekst is dat het wapen op Texel moet blijven. De volgende kandidaten slaagden de afgelopen week voor het zwemdiploma A of B. Er werd afgezwommen in zwembad Molenkoog. Corné Keyser, Maartje Visser, Janneke Visser, Miranda Bakker, ^Jasper Ampt, Vera Kruithof, Ben Rentenaar, Dirk Westdorp, Nicolien Ran, Marieke Tim mer, Aris van der Vis, Sigrid van Heer- waarden, Jurrina Sietsma, Mattanje van der Vis, Rutger Zoetelief, Marij Westdorp, Audrey Snoek, Mariska Daalder, Sander van Beek, Marcel van Egmond, Bonito Daalder, Monique Visser, Martijn Verbeeke, Sander Moor, Sebastiaan van Atteveldt, Franciska Sijtsma, Sylvia van de Kwaak, Jeroen Nieuwland, Marlou Koorn, Remco Moor, Nienke van Atteveldt, Marianne Dapper, Mirian von Holte, Arjan Kloosterman, Pauline van de Puyl, An dreas Schraag, Ramon Daalder, Joyce Bakker, Annemieke Zijm, Kim van den Broek, Wilma Witte, Sanne Brüge- mann, Natasja 'Koopman, Rutger Vlas, Diana Kooiman en Adriaan Bruin. Ingaande maandag a.s. beginnen de voetbal- en volleybaltrainingen van Jit- ze Beintema weer volgens onderstaand rooster. Maandag: 16.00-17.00 u. E-jun. SVO 17.00-18.00 u. D-jun. SVO 18.30-19.30 u. C-jun. SVO 19.30-20.30 u. B-jun. SVO Dinsdag: 16.30-17.30 u. E-jun. De Koog 17.30-18.30 u. C-jun. De Koog Woensdag: 13.15-14.00 u. F-jun. Tex.Boys 14.00-15.00 u. E-jun. Tex.Boys 15.00-16.00 u. D-jun. Tex.Boys 16.30-17.30 u. C-jun. Tex.Boys 17.30-18.30 u. B-jun. Tex.Boys 19.30-21.00 u. dames 2 3 Smash '68 21.00-22.30 u. dames 1 heren Smash '68 Zaterdag is er om 10.00 uur in de kan tine voor de C-junioren, eventueel met ouders, een bespreking over de ko mende competitie. Maandag 26 augustus begint de trai ning voor de jeugd. Trainingsschema: 15.30-16.00 uur F-pupillen; 16.00-17.00 uur E-pupillen; 17.00-18.00 uur dames en C-junioren. laatste afdeling houdt zich nor gesproken uitsluitend bezig met 3 speerpuntenbeleid en dat is het p „instrument" dat voor Texel ge leerd kan worden. Bij de aanvraag Jellema voor subsidie van zijn mparadijs is al gebleken dat een mbad hierbij niet in aanmerking Er worden alleen subsidies ge- »n aan wegen en dergelijke, in ïtelijke taal „infrastructuur". Daar- komen de Texelse jachthaven en paden wel in aanmerking maar het 339; mbad niet. Bovendien is Jellema particuliere ondernemer en de rdvoerder van EZ vertelde dat die I worden ven/vezen naar de subsi- egelingen voor het bedrijfsleven als Wet Investerings Regeling (WIR) en gelijke. Dat het Terschellinger sport- Idsenbad ook door een NV wordt reven noemde hij onvergelijkbaar, iat hier geen sprake is van het be sleven. De exploitatieverliezen van zwembad worden betaald door de leente. iveg die Terschelling heeft bewan- Iligt niet open voor Texel. De man EZ: „Als Terschelling direct naar afdeling toerisme was gegaan, zou den ze nooit een cent hebben losge kregen. Die regionale invalshoek was voor hen de enige manier om subsidie los te krijgen. Daarbij duurt het bij „toerisme" waarschijnlijk zo lang om dat er over een zwembad wordt gesproken en niet over een infratructu- rele voorziening. Deze subsidie wordt echter niet toegekend volgens het speerpuntenbeleid dus dat hoeft geen belemmering te zijn." Gemeente Het ligt echter niet alleen aan de sub sidies van rijk, provincie en EG dat het zwembad waarschijnlijk overdekt zal worden. De gemeenteraad heeft vorig van die lening. De plannen zijn al in een zodanig stadium dat daarna vlot begonnen kan worden met de bouw. Als aannemer is de Project Ontwikke ling Drachten in de arm genomen. Niet alleen heeft dit bedrijf op Ter schelling al meerdere malen ingrijpen de klussen als de verbouwing van het raadhuis geklaard, ook met het om bouwen van openluchtbaden tot over dekte baden is al ervaring opgedaan. Het vijftig meter-bad wordt geflankeerd door een duikkuil van 12'bij 12 meter, zodat het huidige bad een L-vorm heeft. Het is de bedoeling om de korte poot van de L als buitenbad te hand haven, zodat dit bad 12 x 30 meter zal worden. De breedte van het wedstrijd- De zon komt 1 september op om 6.51 uur en gaat onder om 20.27 uur. 23 aug. E.K.; 30 aug. V.M. Doodtij: 25 aug.; springtij: 1 sept. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 23 aug. 1.30 en 14.01 Zaterdag 24 aug. 2.08 en 14.29 Zondag 25 aug. 3.08 en 15.29 Maandag 26 aug. 4.36 en 17.03 Dinsdag 27 aug. 6.20 en 18.55 Woensdag 28 aug. 7.50 en 20.26 Donderdag 29 aug. 8.53 en 21.24 Vrijdag 30 aug. 9.42 en 22.04 Zaterdag 31 aug. 10.29 en 22.37 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. t Koning van het museum heeft in- Idels wat wetenswaardigheden over gebruik van dergelijke kanonnen '■an te achterhalen. Geschutsbrons, ar dit wapen van gemaakt is, werd Wen uit 92% koper en 8% tin. De dkant maakte meestal ook kerkklok- i. Met een kernstang werd bij het ten de loop al hol gemaakt; daarna 'd met een verticale boor de „ziel" 1 het kanon op de goede diameter tocht. Een groot voordeel van Wen kanonnen was dat ze niet uit W konden springen. Ze waren ech- to duur dat alleen heel belangrijke ■apen a/s dat van De Ruyter er mee den uitgerust. Voor de bediening i de voorladers was een ploeg van a man vereist. Het was immers no- <het kanon helemaal binnenboord tokken om het kruit en de 12 tos kogel in de loop te kunnen toen. Het grove kruit in het kar- ■s werd via het zundgat ontstoken rt fijn kruit. Richten kon niet. Er test geschoten worden a/s het ge- tot door de golven een neerwaartse tteging maakte en de vijand moest ]an bereik zijn: op niet meer dan derd meter. Jan Moens op het moment dat bij de kogel onder applaus uit de lo ip haalt. Omstanders vergeleken de operatie met het kalven van een koe.... (Foto Bert Koning). PAGINA 7 probleem bij de erwten is het onkruid. Nadat de erwten plat op het veld zijn komen te liggen heeft het onkruid vo lop gelegenheid gekregen om zich te ontwikkelen. Er zijn reeds percelen waar het onkruid volledig de overhand krijgt. Zoals het er nu uitziet zullen niet alle percelen erwten geoogst kun nen worden. Dit vanwege de kosten die voor de oogst moeten worden ge maakt en de lage opbrengsten. Pootaardappelen Bij de pootaardappelen verloopt het rooien slecht. Alleen de droogste per celen kunnen geoogst worden na een halve dag droog weer. Op de zwaarde re en iets slempige gronden is rooien onmogelijk. Daar waar tussen de aar dappelruggen water heeft gestaan of nog staat is nat rot niet uitgesloten. Wanneer rot in de partijen voorkomt is de bewaring eveneens erg moeilijk. Granen Het graan is rijp om geoogst te wor den. Nu heeft dit gewas het voordeel dat het na enkele uren gunstig weer snel droogt, mits het niet gelegerd is. Maar bij aanhoudend regenachtig weer is schot (uitlopen van de graankorrels) niet uitgesloten. Grasland Bij het grasland zijn de problemen op Texel niet zo groot. Alleen op de zwaardere gronden beginnen de dieren het grasland wat te vertrappen, vooral in de buurt van dammen waar de melkkoeien vier keer op één dag over- heenlopen. Wel was de hooiwinninq dit zomerseizoen ondoenlijk. Goed hooi is er praktisch niet gewonnen. Gelukkig is er voldoende kuilgras van goede tot zeer goede kwaliteit. Dit geeft een rustig gevoel voor de ko mende winterperiode. Het is echter een schrale troost zolang de oogst die voor de boer inkomen betekent nog niet binnen is. De eerste wedstrijd die de sportvis sersclub na de zomerstop hield bij paal 17 leverde een wel zeer geringe vangst op: twee vissen. M. J. van der Zwaag had er een van 26 centimeter en G. Bosma een van 18 centimeter. De vol gende wedstrijd is 1 september bij paal 28, aanvang 8.00 uur. Vrijdag 30 augustus heeft de sportvis sersclub de najaarsvergadering in De Schakel in Den Burg, aanvang 19.30 uur. De Texelse melkveehouders zullen met 27 melkkoeien vertegenwoordigd zijn op de Provinciale fokveedag in Schoorl. De beste dieren uit Noordhol land zullen op woensdag 28 augustus wedijveren om de hoogste eer. In to taal komen er 288 dieren die in 16 dochtergroepen van stieren en 26 be- drijfscollecties zullen worden beoor deeld. Van Texel zijn er drie eigenaars- groepen. Deze dag begint om 9.00 uur. Donderdag: 16.30-17.30 u. meisjes Tex.Boys 17.30-18.30 u. dames Tex.Boys Vrijdag: 16.30-17.30 u. Meisjes SVO 17.30-18.30 u. Dames SVO 19.00-20.00 u. A-jun. Tex.Boys In discotheek De Toekomst in De Koog zal vrijdagavond een „opwarm avond" worden gehouden voor het Tropical Sea Festival dat het weekend van 30 augustus in de badplaats wordt gehouden. De Steel Electric Show band zal volgens bedrijfsleider Rein Stam „Bruisende Caraïbische klanken" over het publiek uitstorten. Dit orkest hoort tot de top van wat er in Neder land aan steelbands te krijgen is. De zaal gaat open om 20.00 uur. Toegang kost f5,— maar mensen die een passe partout voor het festival kopen of heb ben (f30,— bij de deelnemende zalen) kunnen zo naar binnen. Inmiddels is bekend geworden dat het festival zelf weer afgesloten zal worden met een sessie, waarvoor muzikanten en geluid sinstallatie van Massada beschikbaar zullen zijn. Een dergelijk concert bleek vorig jaar uitstekend aan te slaan.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7