Dit ambt verlaten betekent uit een rijdende trein springen Burgemeester bij afscheid van gemeenteraad: Schrijven voor gevangenen Mannenkoor wee 5479,50 kg Vreemd geld PAGINA 4 TEXELSE COURANT VRIJDAG 30 AUGUSTUS ij FF ,,ik besef dat dit ambt verlaten betekent: uit een rijdende trein springen. Dat maakt niet zoveel uit want beginnen is óók in diezelfde trein springen. Het demonstreert hoe inte ressant mijn werk altijd was. Niet één dag eindigde zoals je hem plande. Altijd was er wat onverwachts." Aldus oud-burgemeester J.A. Engelvaart bij het karakteriseren van zijn juist neergelegde taak aan het slot van de woensdagochtend gehouden buitengewone raadsvergadering waarin hij zijn bevoegdheden overdroeg aan zijn tijdelijke opvolger wethouder Daan Schilling. Namens alle fracties werd de scheiden de burgervader in vele toonaarden ge prezen voor wat hij de afgelopen zeven jaar voor Texel heeft gedaan. De meest uiteenlopende aspecten van zijn taakvervulling en karakter werden on der de loep genomen. Opvallend eensluidend was de lof over de harte lijke en innemende wijze waarop Texels eerste burger naar buiten trad en daar- mee het eiland grote promotionele diensten bewees. In overeenstemming met de wensen van de scheidende burgemeester was het een ,,zo gewoon mogelijke" verga dering waarbij alleen namens de raads fracties het woord werd gevoerd. De enige bijzonderheid was dat achter de B en W tafel niet alleen het college zat maar ook mevrouw Engelvaart. Laveren De rij van sprekers werd geopend door Jan van Asselt namens Texels Belang. ,,U heeft in uw Texelse jaren kennis gemaakt met de specifieke problemen die te maken hebben met het eiland zijn. Daarbij moest nogal eens worden gelaveerd tussen de wensen van de hogere overheden en die van onze plaatselijke bevolking. We denken daarbij aan de Noordzeekustverdedi ging, aanpassing van de veerhaven met dubbeldeks aanleginrichtingen en de landschapsproblematiek. De presen tatie van Texel naar buiten via televi sie, radio en anderszins heeft u op voorbeeldige wijze gedaan. Op allerlei manieren wist u propaganda voor ons eiland te maken. Dat is ons inziens uw grootste verdienste voor de Texelaars geweest", aldus Van Asselt, die constateerde dat Engelvaart daarbij de daadwerkelijke steun had genoten van zijn echtgenote. „Haar enthousiasme zal u menigmaal gestimuleerd hebben bij uw taken. Wij spreken de wens uit dat u nog vele prettige jaren op „Uit en thuis" zult hebben". Niet afstandelijk „Wij op Texel hebben graag een bur gemeester die niet te afstandelijk is, ie mand die men zonder veel schroom durft te benaderen. Nu, daaraan heeft u voor 100% beantwoord!", aldus Ate Rienstra, namens de CDA-fractie. Die makkelijke toegankelijkheid heeft En gelvaart heel wat tijd gekost. Voor al les en nog wat werd hij benaderd, ook voor zaken die op een andere manier geregeld hadden kunnen worden. Rienstra zei dat ook de gemeenteraad wel eens lastig is geweest. „Dat was niet omdat wij het u moeilijk-wilden maken, maar omdat de emoties bij ons politiek handelen soms hoog oplaaiden". Ook Rienstra signaleerde dat Engelvaart het eiland geweldige promotionele diensten heeft bewezen. „U liet geen gelegenheid voorbij gaan om ons eiland op een positieve wijze in de publiciteit te brengen". Ook de wijze waarop Engelvaart zijn ambt op vatte („U was hier niet om te heersen maar om te dienen") had bij de CDA- fractie een uitstekende indruk ge maakt. Nadrukkelijk betrok Rienstra mevrouw Engelvaart in zijn hulde. Zij vergezelde haar man niet alleen bij of ficiële gelegenheden en was actief bij het organiseren van collectes e.d. maar zij was ook achter de schermen Engel- va arts steun. Voor de kramen langs „U was een burgemeester waarmee je voor de kramen langs kon", aldus Dirk Terpstra van het Pakt die daarmee aangaf hoe voortreffelijk Engelvaart de belangen van Texel naar buiten behar tigde, met name in contacten met ho gere overheden. Waardering uitte Terpstra ook over de wijze waarop de scheidende burgemeester had gefunc tioneerd als voorzitter van de gemeen teraad. „U heeft vrijwel altijd het ge duld opgebracht iedereen het zijne te laten zeggen, dat zal u niet altijd zijn meegevallen." Spreker herinnerde aan de hooggespannen verwachtingen waarmee het echtpaar Engelvaart destijds naar Texel kwam. „U was er zich echter terdege van bewust dat u geen gemakkelijke taak zou krijgen. De afgelopen jaren hebben dat bevestigd. Het is u niet altijd gemakkelijk ge maakt en dat de Texelaars niet altijd even vriendelijk zijn heeft u ook kun nen ervaren". Uit het feit dat de fami lie Engelvaart op Texel blijft wonen concludeerde Terpstra echter dat de positieve ervaringen de overhand heb ben gehad en hij had een compliment voor mevrouw Engelvaart voor de wij ze waarop zij haar ongeschreven ver plichtingen heeft vervuld. Machtswisseling Gerbrand Poster van de VVD blikte in zijn afscheidsspeech terug op de „machtswisseling" van 1982 toen de VVD en Texels Belang („door hun har de afwijzing van nationaal landschap") door de kiezers werden beloond met drie zetels winst. Mede daardoor kwam er een heel ander (meerder heids) college. „De middenstanders verdwenen, de boeren kwamen en een onderwijzer bleef. Dat was voor u ook wennen. Verder waren er natuurlijk de nieuwe raadsleden. De een was mak kelijker dan de ander, er zat zelfs een lastposter in...." Spreker herinnerde aan „kleine scher mutselingen in het begin" maar het wederzijds respect groeide toch. „Bij het afscheid kan ik stellen dat, hoewel er grote standpuntsverschillen tussen u en mij zijn en blijven, er toch een pret-' tige verstandhouding is ontstaan". Als voorbeeld van de wijze waarop En gelvaart Texel in de media wist te pro moten noemde Poster de Avro televisie-uitzending van onlangs. „U deed het beter dan elke andere aanwe zige burgemeester". Horoscoop Poster herinnerde eraan dat Engelvaart is geboren onder het sterrenbeeld vis sen en gaf bij wijze van service de ho roscoop van deze week.door. Het kwam er op neer dat hij er verstandig aan zou doen zowel te sparen als geld uit te geven, hoewel het nog verstan diger zou zijn om spaargeld voor later vast te zetten. Wat de gezondheid be treft stelde de horoscoop een valpartij in het vooruitzicht zodat het uitkijken („zowel uit als thuis") was geblazen. Ook leerden de sterren dat momenteel veel narigheid uit het leven van Engel vaart aan het verdwijnen is. Poster hoopte nu maar dat die narigheid niet door de gemeenteraad was veroorzaakt. Peter Bakker van de PSP signaleerde dat Engelvaart bestuurdelijke verant woordelijkheid niet ziet als: enkelen beslissen over velen. „Het volk is er niet om het gezag te dienen, maar andersom." Bakker noemde de scheidende burge meester iemand die aan de waarden van de democratie iets wil toevoegen, die het begrip democratie ziet als een proces dat in beweging moet blijven door de inhoud ervan uit te bouwen. In zijn installatierede van 16 juli 1978 sprak Engelvaart zich uit voor open heid van bestuur; mensen in een nog beïnvloedbaar stadium bij de beslissin gen betrekken als prikkel om mee te denken over dingen die hen aangaan. Bakker constateerde dat Engelvaart daar behoorlijk in is geslaagd. Vrede In diezelfde installatierede repte hij over de taak om de wereld in vrede bewoonbaar te maken. „Een tamelijk hoog streven voor een lokale bestuur der, maar ook hier heeft u aan ge werkt". Waarbij Bakker onder meer doelde op de reis met 200 Texelaars naar Georgië, waar Engelvaart een vre desboodschap uitsprak die erop neer kwam dat zolang de regeringen in de ze falen, de burgers van de landen el kaar moeten ontmoeten om elkaar te laten weten dat zij geen oorlog of oor logsdreiging willen. Dergelijke ontmoe tingen zouden op grote schaal moeten worden georganiseerd, vooral tussen jongeren van de diverse landen. Bakker had in de raad wel eens gedis cussieerd over de wenselijkheid van duobanen, waarbij Engelvaart had la ten blijken dat de mogelijkheden hier voor beperkt zijn. Het burgemeester schap zei hij toen, is moeilijk als duo- baan uit te voeren. Bakker constateer de echter dat mevrouw Engelvaart met haar maatschappelijke interesse, haar klankbordfunctie en haar aanwezigheid in raaadsvergaderingen dat burge meesterschap toch mede heeft gedra gen. Hij concludeerde dat er bij Engel vaart wel degelijk sprake is geweest van een duobaan. „U hébt er alleen uw eigen invulling aan gegeven...." Profielschets Het woord werd ook gevoerd door se cretaris Johan van Dijk die constateer de dat Engelvaart helemaal voldoet aan de profielschets die onlangs voor de nieuwe burgemeester door de raad is vastgesteld met uitzondering na tuurlijk van de leeftijd.... Die profiel schets houdt dus een onverdachte hul de in aan het adres van de scheidende burgemeester. Van Dijk zei deze op merking te willen maken omdat hij „enigszins geprikkeld" was omdat an deren dan raadsleden zich hebben be moeid met de profielschets. Spreker had van nabij de innerlijke strijd meegemaakt die Engelvaart voer de, toen hij de mogelijkheid kreea om Zichtbaar onder de indruk was het echtpaar Engelvaart bij het aanbieden v fietsen. de gemeentelijke geschenken: een stereo televisie en twee nog tamelijk jong in de VUT te gaan. Moest hij jong en gezond kiezen voor zichzelf of juist dienstbaar blijven aan de gemeenschap van Texel? Van Dijk had duidelijke kritiek op de commissaris van de koningin die En gelvaart ertoe had bewogen niet per 1 juni maar per 1 september afscheid te nemen, maar er niet voor had gezorgd dat de procedure rond de vervulling van de burgemeestersvacature om streeks diezelfde datum was afgerond. Van Dijk had veel lof voor de wijze waarop Engelvaart had gefunctioneerd. „In zijn hart is hij altijd de volksverte genwoordiger gebleven die hij tien jaar lang in Monnickendam is geweest. Voor zowel raad, college als ambtelijke organisaties" was het echt wennen aan een voorzitter-bestuurder die niet han delde als een door de kroon boven de partijen geplaatste magistraat, maar als iemand die zich dienstbaar opstel de aan het bestuur, de burgerij en or ganisaties van de burgerij, iemand die met eindeloos geduld de raadsleden de gelegenheid gaf te functioneren, ie mand die daarbij zo ver ging dat hij de niet altijd samenhangende betogen en uitspraken van anderen probeerde sa men te vatten tot datgene wat eigen lijk bedoeld werd. Het is enerzijds be grijpelijk maar anderzijds merkwaardig hoe zowel de raad als de ambtenaren op zo'n instelling reageren. Begrijpelijk omdat men het tot 1978 anders ge wend was en merkwaardig omdat de burgemeester zijn instelling van de aanvang af niet onder stoelen of ban ken heeft gestoken." Waaraan Van Dijk toevoegde dat „het raadslid met een wat korte carriere"dat in een afscheids- interview zei dat de burgemeester krachtiger en meer richtinggevend moet optreden, weinig begrepen heeft van de instelling van Engelvaart. Se cretaris Van Dijk zei dat de ambtena ren het vooral in het begin moeilijk hadden met de werkwijze van Engelvaart. Als er conflicten met burgers waren wilde hij van de ambtenaren weten hoe het zat en zijn oordeel viel dan niet bij voorbaat ten gunste van die ambtenaren uit. „Een stuk veiligheid en vermeende dekking viel daarvoor volgens een aantal mensen binnen de organisatie weg." Van Dijk liet er geen twijfel over bestaan dat hij deze bena dering van Engelvaart juist vond en zelfs in het belang van de ambtelijke organisatie. „Het versterkt uiteindelijk de grondbeginselen waarop die organi satie gestoeld moet zijn: cliëntgericht zijn; open informatieverstrekking naar bestuur en burgerij; vertrouwen van bestuur in organisatie en omgekeerd; zelfvertrouwen en motivatie van medewerkers." Slecht gedaan Wethouder en loco-burgemeester Daan Schilling voorspelde dat alle sprekers van die dag zouden zeggen dat de burgemeester het prima heeft gedaan en wilde daarom iets anders zeggen: „Jo Engelvaart je hebt het voor ons heel slécht gedaan..., door weg te gaan als burgemeester." Waaraan de wethouder toevoegde dat hij graag nog een tijdje met Engelvaart zou hebben gewerkt want het ging prima en ook de samenwerking met de raad was goed. Het was dan ook een schok geweest toen Engelvaart op een dinsdagochtend had meegedeeld dat hij in de VUT ging maar hij had er toch begrip voor kunnen opbrengen. Van de veertig ambtelijke jaren die de heer Engelvaart erop had zitten, had de periode Texel veel energie gevraagd en ook het „thuisfront" had zorg en aandacht nodig. Bij het opsommen van de-verdiensten van Engelvaart in zijn Texelse periode wees de wethouder onder andere op het commissiwerk zoals dat aan het begin van de jongste raadsperiode is opgezet. Veel overbodigs is geschrapt en ieder collegelid kreeg zijn eigen commissie. Ook de verhouding tussen gemeente, rijkswaterstaat en andere instanties wa-, ren goed onder het bewind van Engel vaart. Hetzelfde geldt voor de samen werking met instanties en gemeenten elders, zoals de andere waddeneilan den, waarbij als voorbeeld werd ge noemd het gezamenlijke bestem mingsplan voor het waddengebied. „Het ware te wensen dat het rijk de zelfde voortvarendheid betracht bij de gemeentelijke indeling van de Wadden zee en de daarbij behorende financiën verstrekt. Nu laten ze ons wel heel erg in de kou staan". Vol lof was Schilling ook over Engelvaart als hoofd van de politie en als voorzitter in de vele ver gaderingen. Schilling vertelde het meest onder de indruk van Engelvaart te zijn geweest in mei j.l. toen de 40-jarige bevrijding werd herdacht. Met name de openheid en hartelijkheid waarmee hij de mensen uit andere lan den had benaderd, ongeacht of het Georgiërs of oud-geallieerden waren, was hartverwarmend geweest. „Het was een staaltje van vredelievende Loco-burgemeester Daan Schilling werd voorzien van het ambtsketen als teken van delijke macht als eerste burger van het eiland. menselijkheid. Dat zal mij altijd bijblij ven als ik denk aan Jo Enelvaart". Raadsvrouw Ook mevrouw Engelvaart was voor Schilling van veel betekenis geweest. „U was mijn voornaamste raadsvrouw, degene bij wie het soms emotionele mannetje een toevluchtsoord had, bij wie hij een uitlaatklep had voor veel problemen rond veel zaken en dingen die hij vóór zich houden moest." Schilling noemde mevrouw Engelvaart een onbezoldigde dienares en daarom wilde de gemeente afscheidsgeschen ken geven waar zowel de burge meester als zijn vrouw wat aan zouden hebben. „Het ene is om zittend naar te kijken en van het andere kun je zit tend om je heen kijken". Al spoedig werd duidelijk wat met deze cryptische woorden werd bedoeld, want het ge meentelijke geschenk bleek te bestaan uit een kleurentelevisie met stereoge luid en een tweetal fietsen. Niet op halve kracht In zijn dankwoord ging de burge meester in op de overwegingen die hem hadden doen besluiten in de VUT te gaan. Hij had ook wel kunnen door gaan en het wat kalmer aan doen, maar daar voelde hij niets voor. „Ik wil geen verantwoording voor mijn werk nemen als ik er niet voor 100% achter sta. Het zou mê niet staan als ik later zou beginnen of regelmatig vroeger zou stoppen, oftewel gemak kelijker worden. Vandaar." Hij herhaal de dat hij zch verbonden voelt met Texel en er daarom graag blijft wonen. „Dat betekent wel dat ik ervoor moet zorgen mijn opvolger niet voor de voe ten te lopen en dat ik in de gemeen schap niets onderneem waardoor ik in discussie zou moeten gaan met het gemeentebestuur." Mild was Engelvaarts oordeel ove; gemeenteraad. „Wel heb ik de we ;p houders toegewenst dat ze wat ir afhankelijk zouden zijn van de op; -c tie. Het samenspel zou naar de iri t toe soms meer in harmonie moete zijn". Er is gelukkig veel gelachen in de meenteraad. Eén van de aarc menten vond Engelvaart een beta e I van (toen nog) raadslid Barendreo waarin deze om bezuinigingen vro en uitriep dat de koek echt op ws pa Op hetzelfde moment presenteenS bode hem een grote schaal dure roomboterkoek. Engelvaart had ook lof voor des? taris die hij een integer mens, een goed vakman met een fabelachtig heugen noemde. „Ondersteuning de secretaris voor de manier waar hij de zaken ziet is mijns inziens volstrekt verantwoord." Er wordt gepraat over onderlinge strijd in hins raadhuis en de effecten daarvann§ta buiten. Engelvaart zei dat hieraan wordt gewerkt en dat men op dei sg de weg is. Hij waarschuwde voor eli drijving. „We hebben veel goeder ra; sen. Ik weet dat er burgers zijnd hadden verwacht dat ik die sfeer? I heel weg kon halen, maar een de lijk proces duurt even langer dan geen denkt." Versierse Tenslotte droeg de burgemeester ambt over aan loco-burgemeester Schilling wat tot uitdrukking werd bracht door het overhandigen van voorzittershamer en het omhang? de ambtsketen. Schilling kreeg alarmontvanger („pieper") waarne die de burgemeester in dringende gei' m kan worden opgeroepen en tenslo irh kreeg Schilling nog het ambtskete afki van de strandvonder. De Amnestygroep Texel houdt op dinsdag 3 september van 20.00 tot 21.00 uur de maandelijkse schrijfavond in de Openbare Bibliotheek. Er zijn voorbeeldbrieven en luchtpostvellen om te schrijven naar autoriteiten in Syrië t.b.v. de 47-jarige advocaat Mah- mud Baidun. De heer Baidun werd in 1971 ontvoerd en wordt sindsdien zon der aanklacht of proces vastgehouden. In het kader van de campagne tegen martelen zal worden geschreven t.b.v. Lee Kwang-ung, een leraar in de repu bliek Korea. Tijdens zijn proces zei hij dat hij door middel van slaag, onthou ding van slaap en foltering was ge dwongen de beschuldigingen tegen hem te erkennen. Er wordt gevraagd om onmiddellijke vrijlating en een on partijdig onderzoek omtrent de marteling. In 1967 is in de Sovjetunie Jegor Vol- kov gearresteerd nadat hij een staking had trachten te organiseren. Sindsdien zit hij opgesloten in een psychiatrische inrichting en zou injecties met krachti ge antipsychotica en andere stoffen toegediend hebben gekregen. In brie ven aan autoriteiten zal worden ge vraagd om onmiddellijke vrijlating en verontrusting worden uitgesproken over de gedwongen opsluiting van ge wetensgevangenen in psychiatrische ziekenhuizen en het toedienen van middelen die pijn en desoriëntatie veroorzaken. De Amnestiegroep heeft ook een ge vangene geadopteerd uit Syrië waar voor geschreven wordt door enkele le den van de groep. Deze groep heeft dringend behoefte aan mensen dii hebben om te schrijven en achter: den te lezen: Nadere inlichtingen zijn te verkrijg: j| bij Jenneke Wassink, Vloedlijn 31, foon 4109. Westduitse marken Belgische franken Franse franken Zweedse kronen Zwitserse franken Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden Oostenrijkse schilling Italiaanse lires Spaanse peseta's 100 100 100 100 100 100 1 1 100 10.000 100 7110,50 f 5,33 f 35,50 f 36,00 7135,25 7 29,50 3,06 4,20 15,80 15,90 1,83 De 67 leden van het Texels Chr lijk Mannenkoor wegen samec 5479,5 kg. Dat is het antwoord de desbetreffende vraag die publiek tegen betaling van e den mocht invullen in een stait die het mannenkoor had op dl derie van De Koog, de folklore woensdag in Den Burg en feestmarkt van Oosterend. feit dat deze actie ten bate var verenigingskas 71047— oplever: blijkt dat meer dan duizend ml sen dit gokje hebben Ze konden een schatting doen aa hand van een foto van het rnanns koor. Niemand heeft het totale gf wicht precies geraden, maar vijfP nen zaten er slechts één pond nar Onder hen zijn de prijzen verloot, eerste prijs van 7100,— ging naar Kok in Den Burg, de tweede prijs (750,— naar de familie v.d. Voort Zeist en de derde prijs (725,— naf Visser in Andijk. De twee overige zen bestaan uit grammofoonplatf" het koor; die gaan naar de heer' burg uit Amsterdam en de damesl ver in Den Burg. Om het juiste totale gewicht stellen zijn de leden van het koor maandagavond in het repetitielok de weegschaal geweest. Een andere inkomstenbron van I'S koor wordt gevormd door de dor teurs. Binnenkort worden de don! teurskaarten weer aangeboden. hoopt wordt op uitbreiding van W aantal. Wie het koor op deze wij» steunen kan contact opnemen m! Roeper in Den Burg, telefoon 22W L. Eelman in De Koog, telefoon 02228-422. Het is de bedoeling! koor op een nog nader aan te kol gen avond in november een grot® voering geeft in Den Burg.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 4