urgemeester Ridder in Irde van Oranje Nassau deputeerde: „Ik begrijp niet dat die man it wei eens thuis is geweest...." PAG 30 AUGUSTUS 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Strandjutter en oud-raadslid Cor Ellen met het ingelijste diploma dat hij aan mevrouw En- cheidende burgemeester J.A. Engelvaart is benoemd tot er in de Orde van Oranje Nassau wegens zijn inzet en ensten gedurende zijn nu afgesloten 40-jarige ambtelijke laan. De bij de orde horende versierselen werden uitge- door gedeputeerde Alma die tijdens de officiële recep- in woensdagmiddag de commissaris van de koningin ig. Vaart heeft in zijn loopbaan een kwekkend aantal functies en ne- incties bekleed. De gedeputeerde je ze bijna allemaal op en ver- tte op een gegeven moment: ,,lk niet dat die man ooit wel eens is geweest". Maar na een blik te ten geworpen op de in de zaal zit je kinderen van de familie Engel- concludeerde hij dat dit toch wel gelukt moest zijn. praatje van Alma was tekenend sfeer tijdens deze drukbezoch- iceptie waarbij het echtbaar Engel een stroom van waarderende den, goede wensen en cadeau's erwerken kreeg. Dat was ook het jl tijdens de direct daarop aanslui- je receptie voor de burgerij, burgervader wordt nu weer bur en vader en hij blijft op Texel wo- want hij heeft zijn hart aan Texel pand", aldus loco-burgemeester Hing in zijn welkomstwoord. Hij het woord aan Alma die niet alleen ik namens commissaris R.J. de Wit ook namens het bestuur van het gveld waarvan Engelvaart nog izitter is. Suunig burgemeester is suunig", aldus heer C.P. Harting, sprekend na- de dienstkring Texel van Rijkswa- taat en de stichting Texels Mu- m. Later bleek dat die opmerking gop het feit dat Harting nog altijd •Ie borrels te goed heeft. Want En- aart had steeds als het ernaar uit- minister Smit-Kroes weer eens I beschikbaar zou stellen voor een dsuppletie op Texel, opgetogen te- Harting gezegd: ,,Joh, als dat lukt iken we er een borrel op!" Maar er nooit van gekomen. Har- was echter serieus toen hij vertel- dat de burgemeester een vurig itbezorger was geweest voor maat- ilen om de kustafslag tot staan te ngen zodat hij ongetwijfeld aan de tësing van dat probleem heeft bij lagen, onder andere als lid van de Jiecommissie die zich met dit on- rerp bezig hield. Als geschenk rhandigde Harting drie flesjes zand fcomstig van de drie suppleties") een fles drank.... het Texels Museum had zich altijd Ie warme belangstelling en steun de burgemeester kunnen verheu- Harting sprak de hoop uit dat het laar Engelvaart ,,op zijn minst" joede klant van het museum zou (en. Dat was niet zo moeilijk want eerder was hen als geschenk een le- slang geldig toegangsbewijs geboden. dant Daan van Wilsum van de vrijwilli ge brandweer al wendde deze voor heel zenuwachtig te zijn. ,,lk ga liever naar een brand dan naar een kathe der", zei hij. Van Wilsum dankte voor de vele positieve bemoeienissen die de burgemeester met de brandweer heeft gehad en zei: ,,Als u brand heeft, belt u maar gerust. We komen graag maar we komen wèl met z'n allen". Andere eilanden Namens de andere Waddeneilanden, verenigd in het Overleg Orgaan Wad deneilanden (OOW) sprak burge meester Visser van Vlieland. Hij signa leerde dat Jo Engelvaart onder het motto ,,Geen woorden maar daden" veel had gedaan om de gezamenlijke activiteit van de eilanden te bevorde ren, wat onder andere blijkt uit het ge zamenlijke bestemmingsplan voor het tot de eilanden horende deel van de Waddenzee. ,,We luiden je uit", aldus Visser, die vervolgens als cadeau een scheepsbel overhandigde. Tomeloos Burgemeester B. Stam van Schagen sprak namens de Kring van burge meesters in de kop van Noordholland. Hij had Engelvaart-vooral leren waarde ren om zijn tomeloze inzet als hij op de bres stond voor Texel. Het had vele collega's verbaasd dat hij besloten had in de VUT te gaan. De burgemeesters uit de Noordkop hadden meer dan eens met de gastvrijheid van Engel vaart kennis gemaakt, al was het uit de rest van het praatje op te maken dat de „ellenlange" fietstochten die hij de burgemeesters over het eiland liet maken wel een beetje inspannend wa ren geweest. Het woord werd ook gevoerd door de heer Leeuwen namens de Vereniging Contact Waddengemeenten waarvan Engelvaart vice-voorzitter was. Ook hij maakte gewag van de prettige per soonlijkheid en de beminnelijke aard van de scheidende burgemeestér. Justitie Officier van justitie mr. Jansen zei het te betreuren dat in de uitnodigings kaart voor de receptie had gestaan dat de sprekers vooral kort van stof moesten zijn. Maar hij slaagde er op humoristische wijze in te laten weten wat hij allemaal naar voren had willen brengen als hij die gelegenheid wèl zou hebben gehad. Jansen, die zelf ook zijn functie neerlegt, besloot zijn praatje: „Béiden zijn wij nu acteurs op het toneel van de voorbije gebeurtenis sen. U gaat nu doen wat de VVV graag wil: heerlijk nazomeren op Texel." Adjudant P. Scheuneman, comman dant van de Texelse groep van de Rijkspolitie sprak zijn afscheidswoorden ook namens het district Alkmaar van de Rijkspolitie. „U staat bekend als een pro politie-burgemeester", aldus Scheuneman die uitlegde dat er regel- De burgemeester neemt kennis van de goede wensen bij het geschenk van de brandweer. Eerste contact iyWuis, voorzitter van de VVV El, vertelde dat de bindingen van ielvaart met de federatie van tfdhollandse VVV's hem voor het it op Texel hadden gebracht. Vanaf moment was de wens begonnen Even om daar nog eens als burge- Ester terecht te komen. Wuis wees het belang van goede banden tus- i gemeente en VVV. Recentelijk ift Engelvaart een belangrijke bijdra- geleverd aan een plan om de VVV ierstructureren en een andere finan- basis te geven. Wuis vond dat hoog tijd werd dat Engelvaart het ed Texel op een andere manier de kennen dan tot dusver was ge- fd, namelijk per fiets. Hij hing het ipaar daarom fietsroutekaartjes om. 'gewaardeerd werd het toespraakje werd afgestoken door comman- gelvaart overhandigde. Mevrouw Engelvaart feliciteert haar man nadat zij hem op verzoek van gedeputeerde Alma (rechts) de versierselen van het ridderschap heeft opgespeld. matig goed overleg was waarbij Engel vaart er blijk van gaf vertrouwen te hebben in de politie. Ook de steun die Engelvaart heeft gegeven om het poli tiebureau verbouwd te krijgen was zeer op prijs gesteld evenals de goed en juist gemotiveerde pleidooien die de scheidende burgemeester had gehou den om de sterkte van de groep te vergroten. Scheuneman en Engelvaart zijn wel eens samen naar Den Haag geweest om bij de vaste kamercom missie voor deze zaak te strijden. Ir. Pfeiffer, directeur landelijke gebie den en kwaliteitszorg bij het ministerie van landbouw en visserij, maakte mel ding van de bekende verschillen van inzicht (groene nota's) tussen Staats bosbeheer en de gemeente Texel. On danks deze tegenstelling is het contact tussen Staatsbosbeheer en Engelvaart toch altijd prettig geweest. Als ge schenk overhandigde Pfeiffer een niet normaal in de handel zijnd boek met de geschiedenis van de boswachterij Texel. „Als u van uit naar thuis komt of andersom, dan kunt u lezen over een gebied waarin u zelf woont." Ongekend niveau Voor een bijzondere afsluiting van de rij sprekers zorgde strandjutter Cor El len die verklaarde dat Texel nooit eer der een burgemeester had gehad van het niveau van Engelvaart. In het bij zonder doelde hij op het initiatief om een groep Texelaars naar Georgië te gaan om daar een vredesboodschap te brengen. „Dit verdient alom navol ging." Ellen maakte van de gelegen heid gebruik om te verklaren dat de wet op de strandvonderij dringend op de helling moet maar hij merkte ook op dat de jutters ondanks die wet nooit echte botsingen hebben gehad met strandvonder Engelvaart. Ellen had voor mevrouw Engelvaart een ge schenk meegebracht: een „diploma van Neptunes" wegens het vinden en in het juttersmuseum bezorgen van een schild afkomstig van de vergane schoener Activ. Het diploma zat in een lijstje van hout, afkomstig van de Activ. In zijn dankwoord gaf de scheidende burgemeester kort commentaar op wat door de verschillende sprekers naar vo ren was gebracht. Hij dankte voor de benoeming tot Ridder maar liet uitko men nogal kritisch te staan tegenover koninklijke onderscheidingen en wel in verband met het rangensysteem dat bij de toekenning wordt toegepast. Harting kreeg te horen dat de beloofde borrels nu spoedig zullen worden inge schonken en naar aanleiding van wat de WV-voorzitter had gezegd verklaar de hij: „We hebben een goede VVV op Texel en ik kan het weten". Woor den van bewonering had hij ook voor de brandweer, waarbij hij nog even be- Burgemeester Visser van Vlieland overhandigde een scheepsbel als geschenk om daarmee zijn eilandcollega uit te luiden. kend maakte dat commandant Van Wilsum met succes een cursus aan de brandweeracademie had gevolgd en daarvoor een gouden speld had gekregen. Reagerend op wat Ir. Pfeiffer had ge zegd merkte hij op nogal wat proble men te hebben gehad met de erf pachtsovereenkomst die voor de grond waarop „Uit en Thuis" staat moest worden afgesloten. „Ik moest verkla ren dat ik er geen bordeel zou houden." Tot Ellen zei de ex-strandvonder dat hij ongetwijfeld zou gaan jutten „mits het niet van derden is". Een kort persoon lijk woord kregen ook de andere spre kers en ook mensen die niet hadden gesproken, zoals vertegenwoordigers van de marine, KNZHRM en arbeids bureau. Daarbij legde hij de nadruk op tal van wensen en verlangens: Vlieland moet meebetalen aan de gaspijp naar Texel, het rijk moet erkennen dat het natuurbeleid van Texel goed beleid is en de electriciteitscentrale-waterfabriek moet op Texel blijven. Verder zei hij dat dè kracht van Texel de kleinscha ligheid is, maar dat de promotie groot schalig moet worden aangepakt en dat vóór alles met Texel zuinig moet wor den omgesprongen. Loco- burgemeester Schilling die dat allemaal had beluisterd zei zich nu toch wel zorgen te maken. „Ik vraag me af hoe we deze stoommachine tot stilstand kunnen krijgen." als afscheidsgeschenk bloemen en een muziekinstrument met inscriptie. Hij vertelde dat de burgemeester het fan fare vele diensten heeft bewezen, on der andere bij de Pak-an actie, bij het leggen van contacten met andere vere nigingen en bij het onderscheiden van jubilerende leden. Bovendien sleepte Engelvaart zijn vrouw mee in het KTF gebeuren; ook zij zette zich in en toonde belangstelling. Van Sambeek zei tot Engelvaart dat zijn ontslag ei genlijk een jaar te vroeg valt. „Wij hadden graag gezien dat er nog tij dens uw periode een oplossing uit de bus was gekomen voor een nieuwe verenigingsaccommodatie." Na afloop van de receptie voor de bur gerij bracht het Koninklijk Texels Fanfa re op de Groeneplaats een serenade. Engelvaart was ere-voorzitter van KTF en heeft besloten daarmee te stoppen om zijn opvolger in de gelegenheid te stellen die functie over te nemen. Voorzitter Van Sambeek overhandigde Burgemeester Stam van Schagen bood een geschenk aan->namens de Kring van burge meesters in de kop van Noordholland. lijn familieleden staande op het bordes van De Lindeboom onderging de scheidende burgemeester 's avonds een serenade van het Koninklijk Texels Fanfare. VVV-voorzitter H. Wuis voorzag de scheidende burgervader van fietsroutekaartjes.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5