Groen kwartsJexels in het hart Texelse fokdag terug an weggeweest....!" 1 'eer vee! kwaliteit op jaarlijkse hoogtijdag Duitser dertien uur met surfplank op zee «•^4iPÉfêJr Diefstal uit auto ICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.011 DINSDAG 3 SEPTEMBER 1985 irkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. tijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 en r Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. j-hof is met vakantie. unties, abonnementen, etc.: jj De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, $20) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /"18.10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. beste riamlammeren, poserend met leerlingen van de agrarische afdeling v de Technische School die assisteerden bij het in de ring brengen van de dieren. ssteren op de Groeneplaats gehouden Texelse schapenfok- kenmerkte zich door opvallend uniforme en hoge kwali- m het getoonde fokmateriaal. De terugslag die zich leed toen besloten werd de Texelse fokdag „zwoegervrij" isken, zodat veel nog niet zwoegervrije bedrijven niet konden inzenden, is men te boven, wat zeer duidelijk ikt uit de keuringsresultaten. „De fokdag is voor 100% te rn weggeweest", aldus jurylid P. Donker uit Twisk na ip. et wat de kwantiteit goed zat, kon ubliek 's morgens vroeg al consta- want op de Groeneplaats stonden 700 dieren en dat riep herinnerin- aan de jaren van weleer, hoewel oeneplaats toen soms niet groot was en er op de vismarkt hok- loesten worden bijgezet. Voortvarend iter Jaap Hin van het Texels penstamboek in Noordholland zei rgens bij de officiële opening van tóag dat de toename is te danken voortvarende aanpak van de fokkers om hun bedrijven zwoe- te maken. Vrijwel alle fokbedrij- onden daarom nu weer van de zijn. Bij meerdere fokkers heeft het igervrij maken veel werk en kosten, ich meegebracht omdat op deze [ven de ooilammeren enkele jaren (unstmelk zijn grootgebracht en de moederdieren. ,,We moeten Weren dat het de juiste aanpak is est", aldus Hin. „Want de be- lelling voor fokmateriaal richt zich amelijk op bedrijven met deze en zodat Texel zijn positie als be fte leverancier van fokschapen kan behouden en een toonaangeven- 'm de fokkerij kan spelen". Hin sen advies voor de Texelse bedrij niet aan geregistreerde fokkerij i waar soms een schaap met ^ziekteverschijnselen afgevoerd worden: ,,lk zou deze mensen in «ging willen geven hun jaarlijkse van schapen te vervangen door mmeren vanuit bedrijven met zwoe- schapen". Naast genoemde veelteelt-technische kwaliteit die in de eerste plaats belang rijk is voor de betrokken fokkers, maakt de schapenfokdag kans om uit te groei en tot een jaarlijks publieksevenement dat voor veel toeristen aanleiding zal zijn om een nazomervakantie op Texel te boeken. Dit jaar is er een begin mee gemaakt door aan de fokdag een pre sentatie van Texelse produkten te ver- Veel publiek trokken de staletjes waar Texelse lamsvleesprodukten te proeven waren. Op de foto boven ziet men de bakplaat waar de lamskarbonaadjes veel aftrek hadden en op de fo to onder ziet men chef-kok Jan Wolter Timmerman van „Opduin" in actie, onder andere met lamsbouillon. TZ pfmmêm binden, in het bijzonder gericht op het promoten van lamsvlees als delicatesse. Op de vismarkt was op initiatief van de VW en de stichting het Texelse Schaap een rij kraampjes neergezet waar het publiek kennis kon maken met kruiden drank, dekbedden, Texelse kaas, lams- bont en uiteraard lamsvlees. Het was een gezellige, braderie-achtige toestand die zeer veel belangstelling trok. De mensen in de verschillende kramen de den dan ook goede zaken en willen op deze weg doorgaan. Slager Aad van Heerwaarden zou met deze groep pro ducenten zelfs regelmatig gedurende het hele jaar ,,iets" willen doen. Het is in ieder geval effectieve produktpromotie waarbij de organisatoren de voldoening hadden dat het bij velen nog ongunsti ge vooroordeel jegens lamsvlees in één keer de wereld werd uitgeholpen. Voor weinig geld konden de mensen proeven en het werd door haast iedereen lekker gevonden. Daarbij wordt geprofiteerd van zeer positieve publiciteit die het Texelse lamsvlees de laatste tijd krijgt in landelijke bladen. Nog onlangs was in een landelijk familieblad een lovend ver haal over Texels lamsvlees te lezen on der andere met de vermelding dat bij dit exclusieve produkt veel meer vraag is dan aanbod. Scharrelschaap De producenten van Texels lamsvlees kunnen tevens gebruik maken van de publieke trend om graag vlees te willen eten dat „diervriendelijk" is gefokt. Op dat aspect wees wethouder Piet Ze- gers die namens het gemeentebestuur bij de opening was. Als wethouder van welzijnsaangelegenheden zei hij zich ook het welzijn van dieren aan te trekken. Wat dat betreft had hij over het Texelse schaap geen zorg. Dat wordt niet ge houden in donkere kleine hokken en ge voerd met mengsels van een volgens sommigen bedenkelijke samenstelling, maar het loopt zijn hele leven in vrijheid op dijken en landerijen waar het schoon gras te eten krijgt dat alleen maar met j er rit Coevert las tijdens de presentatie van Texelse producten op de schapenfokdag een proclamatie voor waarin het Texels lamsvlees (,,Botermals, iets ziltig van smaak, puur na tuur van eigen bodem") werd aanbevolen bij het publiek. Melding werd gemaakt van het keurmerk dat door een aantal eilandelijke slagers en horecabadrijven wordt gevoerd om te garanderen dat het door het geleverde vlees afkomstig is van lammeren die echt op Texel zijn geboren, geweid en geslacht. Dit keurmerk wordt gehanteerd door ,,De Hoop" en Molenbos" in De Cocksdorp, Italia", ..Opduin" en ,,'t Skuurtje" in De Koog, ,,De Linde boom", „De Raadskelder", „De Smulpot", „Het Kleine Verschil" en „Het Vierspan" in Den Burg, „Het Kompas", „Loodsmanswelvaren", „Klif 23" en het Havenrestaurant in Den Hoorn, „Het Kerckeplein" in Oosterend. Verder door de slagerijen Sieb de Boer in De Cocksdorp, lepe de Boer in De Koog, Lamsvleesbedrijf Texel en Nico Ran in Den Burg, Goënga in Den Hoorn en C. Krelekamp en J. Dros in Oosterend. de zilte schone zeelucht in aanraking is geweest. Het Texelse schaap is ook van belang bij de promotie van Texel als toeristen oord, niet alleen via het vlees maar ook door de „stoffering" van het landschap. Een voorjaar op Texel zonder de darte lende lammetjes in de weide is ondenk baar. Zegers ging ook nog even in op de problemen rond de stichting van een nieuwe slachtplaats. De gemeente is be reid hier een bedrag van tegen de f100.000,— in te steken maar het finan ciële, plaatje is daarmee nog lang niet rond. De agrariërs, in samenwerking met de betrokken slagers zullen zelf ook De 40-jarige N. Pfaefflin uit Duits land heeft in de avond en nacht van zaterdag op zondag dertien uur op zijn surfplank doorgebracht. Omstreeks 17.00 uur ging hij bij De Koog surfen. Toen hij een eind uit de kant was brak zijn mastvoet. De stroom bracht hem naar Vlie land, waar hij uiteindelijk de mili taire post op de Vliehors wist te bereiken. Pfaefflin: „Toen de mastvoet brak ben ik gaan peddelen maar de stroom bracht mij steeds verder naar het noor den. Soms had het peddelen niet meer effect dan dat ik op mijn plaats bleef. In heb de hele tijd de vuurtoren van De Cocksdorp in zicht gehad. Met dat peddelen ging ik de hele nacht door, soms zittend, soms liggend. Dat was zwaar want er was een enorme golfslag en soms werd ik van mijn plank gespoeld. Na zonsopgang zag ik een strand en daar ben ik naar toe ge gaan. Na de landing ben ik richting vuurtoren gaan lopen, maar na een uur kwam ik tot de ontdekking dat ik op een ander eiland moest zitten. Toen heb ik mijn spoor teruggevolgd en uiteindelijk kwam ik een wa genspoor tegen. Dat heb ik gevolgd tot ik bij een militaire post kwam". De onfortuinlijke surfer vertelde wel een helicopter te hebben gezien, maar zich niet gerealiseerd te hebben dat die naar hem aan het zoeken was. Van de zoekactie in de nabijheid van het strand heeft hij niets gemerkt. Hij was gekleed in een droogpak en een zwemvest. Van de kou heeft hij niet echt last gehad, mede omdat hij een goede conditie heeft. Pfaefflin surft sinds vijf jaar en onge veer eens per jaar doet hij dat op zee. Hij voer met een klein plankje, ge schikt voor brandingsurfen. De red dingsactie werd op gang gebracht toen bij paal 20 iemand van de Pall Mali aan de vriendin van de Duitser vroeg waarom ze al zo'n tijd met een verrekijker naar zee zat te kijken. Ze bleek haar vriend uit het oog te zijn verloren. Hierop kwam een gecombi neerde actie van de whipperploeg uit De Koog, de Ida Mary en rubberboten van de kustzeilvereniging Westerslag, met aan boord onder meer wedstrijd- surfer Hans Bakker, van de strandred- dingsbrigade van paal 20 en van Pall Mall op gang. De rubberboot van de KNBRD werd bij paal 28 door een woeste brandinggolf omgegooid. De bemanning werd uit het water gehaald door de rubberboot van de whipper ploeg en opgevangen in paviljoen paal 28. Later kwamen een helicopter van de rijkspolitie met infrarood zoek- apparatuur en een heli van de marine bij. Omstreeks 02.00 uur werd de actie tijdelijk gestaakt. De volgende ochtend hervatten de boten het zoeken, bij gestaan door een olie- opsporingsvliegtuig van Rijkswa terstaat. In de loop van de ochtend werd met het zoeken gestopt en niet lang daarna kwam het bericht dat de man veilig was. Pfaefflin: „Dat heb ik me helemaal niet gerealiseerd en ik ben al die mensen enorm dankbaar." over de brug moeten komen. Er is meer dan een ton tekort. Getracht is de slachtplaats erkend te krijgen als leerlingbouwlaats. Dat is mislukt, niet omdat de betrokken instan ties niet wilden meewerken maar omdat er praktisch geen leerling bouwvakkers zijn. Blijkbaar als gevolg van de bouw- malaise die enige jaren geleden inzette, is in dit vak de klad gekomen. Hoogste eer Tot kampioen bij de oudere rammen werd een dier van L.C. Eelman uit Oosterend uitgeroepen. Eelman is ook de fokker. Het was de tweede keer, want ook vorig jaar werd de hoogste eer van de fokveedag ook met dit dier behaald. Reservekampioen werd een tweejarige ram van P. Verberne uit Oosterend, gefokt door A.C. Zee uit Lambertschaag. Jeugdkampioen bij de rammen werd een inzending van C. Kik kert uit Den Burg, tevens de fokker. Het reserve jeugdkampioenschap werd toe gekend aan een dier van M.C. Hin uit De Waal, gefokt door L.C. Eelman uit Oosterend. C. Kikkert was ook de inzender van het kampioensviertal oudere ooien en L.C. Eelman uit Oosterend was eigenaar van het reserve viertal. Het kampioenschap voor het jeugdviertal ooien was wegge legd voor J. Mantje uit Oudeschild ter wijl het reserve kampioenschap voor de ze categorie naar P. Verberne uit Oosterend ging. Een kampioenschap wend ook toegekend aan het viertal ooi en van één vader van C.A. Comman deur uit Den Hoorn terwijl het reserve kampioenschap naar C. Kikkert uit Den Burg ging. Met veel spanning en belangstelling Lees verder PAGINA 2 Zondag werd ontdekt dat uit een auto van een vakantieganger uit Goor de radio en een zonnebril waren gestolen nadat de zijruit was geforceerd. De schade beloopt ongeveer ƒ2000,—De wagen stond op het parkeerterrein aan de Nikadel. Een dag eerder waren hier ook spullen uit een auto gestolen. Het ging om de wagen van een Hilversummer. Er wa ren geen sporen van braak maar toch verdwenen een radio, tien cassette bandjes en luidsprekerboxen, samen ter waarde van ƒ330

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1