Verontruste leden willen VVV zonder commercie Aardappeibewaar plaat 1100 m2 groter I Verzoek om extra vergadering naar bestuur Slechts één vis... Uitslagen zaalvoetbal Veel publiek bij zwemvierdaagse Honkballers laten punten liggen Raadsvergadering Beenbreuk Pakt-fractie houdt openbare vergaderingen in de dorpen VERVOLG VAN PAG.l Fokdag Taart voor mannelijke volksdansers! Wie helpt „Lichtboei" aan grammofoonplaten? Wij zoeken een bezorger mi\ PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 3 SEPTEMBER De VVV-leden die om eeri extra vergadering hebben ge vraagd om daarin het beleid aan de orde te stellen, vinden dat de VVV moet stoppen met de reserveringsdienst en met andere commerciële activiteiten. Ze willen ook dat nog maar één gids wordt uitgegeven, dat de VVV de ,,ï'-status vaarwel zegt, dat de kwaliteit van de vermelde accommodaties beter wordt bewaakt, dat de plaats van het hoofdkantoor en de openingstijden van de bijkantoren aan de orde worden gesteld en ook willen zij ander personeelsbeleid. Dat blijkt uit een brief met dertig handtekeningen die de groep gisteren bij het bestuur heeft bezorgd en waar in om de extra vergadering wordt ge vraagd. Krachtens de statuten moet het bestuur aan dit verzoek gehoor ge ven. Verwacht wordt dat de vergade ring tegen het eind van deze maand kan worden gehouden. Tevoren zullen de betreffende leden hun ideëen over de genoemde onderwerpen nader uitwerken. Opbouwend Zoals»bekend is de actie van de leden begonnen met een ingezonden stuk van Jan Zwan, die ook in een tweede stuk zijn misnoegen over de gang van zaken bij de VVV kenbaar heeft ge maakt. De nogal persoonlijke wijze waarop hij zijn hart luchtte heeft ech ter kwaad bloed gezet; ook binnen de ,,groep van dertig" waren velen er niet gelukkig mee omdat ze inzagen dat de zaak erdoor werd geschaad. „We wil len nu duidelijk maken dat we opbou wend bezig willen zijn, in een zo goed mogelijke samenwerking met het bestuur", aldus coördinator Jos Bakker uit De Koog die een uit de „groep van dertig" geformeerde commissie aan voert en tevens samen met Frans de Kok uit De Cocksdorp als con tactpersoon fungeert. De wil van de meerderheid om door taktischer optreden onnodige weerstanden te vermijden, blijkt ook uit het feit dat men in eerste instantie met een veel harder onder woorden gebracht eisenpakket het bestuur wilde benaderen. Toen het ontwerp van deze brief in de vergadering van vorige week ter goedkeuring werd voorge legd, vonden de betreffende leden vrij algemeen dat het zo niet kon. Daarom is nu een kort briefje aan het bestuur gezonden, waarin verwijtende, per soonlijke formuleringen ontbreken en alleen de onderwerpen worden ge noemd die op de gevraagde extra ver gadering aan de orde moeten worden gesteld. Voor elk onderwerp zullen na dere voorstellen worden uitgewerkt, waarvoor diverse commissie aan het werk gaan. Jos Bakker en Frans de Bij de sportviswedstrijd die door de sportvisclub Texel zondag werd gehou den op het strand bij paal 28 werd slechts één vis (32 cm) gevangen. Dirk Roeper was de gelukkige. De overige tien senioren, vier jeugdleden en twee gastvissers gingen dus met lege han den naar huis. De omstandigheden waren slecht. Harde wind die langs het strand stond maakte het bijna on mogelijk om de lijnen recht vooruit te houden. De volgende wedstrijd is op 15 sep tember, aanvang 8.00 uur aan de IJs- dijk tegenover „Nieuw Buitenheim". Hoofdklasse: Casino 2-ZDH Casino-Nissan Gamma-A O 2000 Mantje-Nissan 2 1-3 0-4 4-2 10-4 Eerste klasse: Oosterend 4-A O 2000 2 0—4 De Koog-Jelleboog 2—4 Tweede klasse: Kikkert/Topido-Nissan 3 Alkema-Ver. Schilders Oosterend 5-Nissan 4 Mantje 2-Casino 4 Slufterhoek-Jelleboog 2 Derde klasse: Nioz-Oosterend 6-4 3 Alkema 2-Texel 2 Mantje 3-Casino 5 Vierde klasse: Nioz 2-ZDH 3 Ver. Schilders 3-Oosterend 9 Rab 2-Casino 6 De Koog 2-Texel 3 Oosterend 8-Ver. Schilders 2 Vrouwen: Gamma-Nissan Casino 3-Oosterend 2 Casino-Oosterend Kikkert/Topido-Kikkert/Topido 2 Junioren: Eerste klasse: FC Lange Ben-Texel Graaf Spuiterij-SOS 3-2 3-3 3-2 6-1 0-8 5-2 1-3 2-6 1-2 5-1 1-8 3-12 9-0 2-1 6-0 1-1 10-1 6-4 Kok willen desgevraagd met betrekking tot meerdere onderwerpen echter al wat meer vertellen. Splitsing Belangrijkste en meest opmerkelijk dis cussiepunt is ongetwijfeld de gewenste splitsing van de VVV in wat men noemt een „neutraal dienstverlenend en informerend orgaan" en een com mercieel bedrijf dat zich los van de VVV bezig gaat houden met de reser vering en andere activiteiten die geld opbrengen. Bakker en de andere leden van zijn groep vinden dat de VVV in de huidige situatie belang heeft bij ver koop van arrangementen e.d. via de ei gen bemiddelingscentrale en menen dat dit principieel onjuist is omdat daardoor wordt uitgelokt dat de VVV zich vooral zal inspannen om juist deze accommodaties aan dc rr~-, ie bren- Tweede klasse: Bremakker-Texel 2 ZDH 2-Casino 3 1-4 0-9 De elfde zwemvierdaagse is een groot succes geworden. In totaal 4.000 mensen zijn de kassa van het zwembad gepasseerd. Het aantal echte deelnemers aan de zwem vierdaagse bedroeg 361. Vooral de vele activiteiten, die rond deze zwemvierdaagse werden georga niseerd trokken veel publiek. Met na me de play-back-show op vrijdagavond was een groot succes. Maar liefst 1.700 toeschouwers hebben genoten van 9 deelnemers, die goed voorbereid hun show brachten. De jury, bestaan de uit Ria Keijser en Dik Haker, kende de 1e prijs toe aan Barbara Houter man, die op een voortreffelijke wijze Madonna immiteerde. De play-back- show werd op professionele wijze door Paul Kruger gepresenteerd. De deelnemers werden elke avond na het zwemmen van het aantal baantjes met een aandenken verrast. De eerste avond ontvingen ze een pen, dinsdag een sticker, op donderdag ontvingen alle deelnemers een couponboekje met daarin een aantal kortingbonnen en bonnen voor een gratis liga en een braadworst die op twee grote barbe cue's werden klaargemaakt. Vrijdaga vond kregen alle deelnemers hun wel verdiende medaille. Andere activiteiten tijdens de zwem vierdaagse waren onderwaterzwem- men, achteruitzwemmen, sprint wedstrijden met zwemvliezen en kleine kermis en een jeugdmarkt. De organisatie, in handen van het per soneel van zwembad Molenkoog, kan terugzien op een zeer geslaagd evene ment onder ideale weersomstandig heden. In een uiterst spannende wedstrijd tegen Flying Petrels heeft Texla met de kleinst mogelijke nederlaag genoegen moeten nemen: 5 6. Met een agressievere instelling aan slag waren de punten zeker op Texel gebleven. Na de verregende wedstrijden van het vorige weekend kon de honkbalploeg eindelijk weer het veld in. De wedstrijd werd met enige zorg tegemoet gezien. Het team kende wat blessures en vaak speelt Texla moeizaam tegen de ploeg uit Purmerend. Bovendien hadden de werpers een straffe wind in de rug, zo dat de aanval gehandicapt was. Vanaf de eerste inning ontspon zich een ge lijk opgaande strijd, waarin weinig honkslagen genoteerd konden worden. Texla nam een 2—1 voorsprong, maar z.ig die via 2 2 en 2—4 veranderen in een 3 5 achterstand na 5 innings. Coach Job Baretta probeerde in de laatste 2 innings het tij te doen keren, door een kleine omzetting toe te pas sen. Het mocht echter niet meer ba ten. In een spannende laatste inning kwam Texla nog terug door te openen met 2 honkslagen. De honklopers wisten de Petrels zo onder druk te zét ten, dat de stand tot 5—6 terug ge- gen. Bakker: „Dat is in die situatie heel begrijpelijk al kunnen we niet be wijzen dat het gebeurt. De leden dén ken het in ieder geval en dat kweekt- wantrouwen. Vooral de kleinere ver huurders die hun accommodatie graag buiten de reserveringsdienst om verhu ren, zijn hierover ongerust. Een vereni ging is gewoon niet het geschikte or gaan om commerciële activiteit te be drijven. Dat moet gewoon gebeuren door een aparte, zakelijke B.V. waar mee de VVV geen enkele band mag hebben en er ook zijn naam niet aan mag verbinden. Voor publiek en leden moet de VVV een neutrale instelling zijn die de belangen van alle leden evenzeer behartigt." Eén gids De wens dat de VVV voortaan nog maar één gids uitgeeft („Waddenei land Texel") en daarnaast dus niet lan ger de „Vakantiereisgids" hangt hier mee nauw samen. „Die gids moet aan iedereen worden toegestuurd die infor matie wil over vakantie- en verblijfsmo gelijkheden op Texel en er wordt dus tevoren geen splitsing aangebracht in het klantenbestand. Dat is ook gunstig voor het rendement van de adverten ties. De gids Waddeneiland Texel krijgt nu een steeds kleinere oplaag". Minder ingrijpend en waarschijnlijk niet teveel gevraagd is de wens om de i- status van de VVV te schrappen. De verontruste leden vinden dat de VVV zich niet moet bezig houden met lan delijke zaken maar geld en energie alle moet steken in „Texelse" informatie en dienstverlening. Sterren? Verder vindt de groep dat er behoefte is aan kwaliteitsbewaking van de aan geboden accommodatie. Thans wordt nauwelijks gecontroleerd of de kwali teit van het aangeboden verblijf aan zekere eisen beantwoordt of althans in overeenstemming is met de gevraagde prijs. Er wordt iets gevoeld voor een sterrensysteem waardoor de adspirant toerist zich een beter beeld kan vor men. Daardoor wordt gestimuleerd dat de verhuurders hun accommodatie zo goed mogelijk zullen inrichten om op deze wijze zoveel mogelijk sterren te krijgen. Verder wil de „groep van dertig" in de extra vergadering het financiële beleid aan de orde stellen, maar wat ze daar over te berde willen brengen willen ze nog niet zeggen. Hoewel de VVV daartoe nu financieel niet in staat is, zou het hoofdkantoor de huidige plaats aan de Groeneplaats moeten verlaten. Een voor het verkeer beter bereikbaar punt aan de Pontweg of in De Koog wordt belangrijk geacht voor effectieve service. De groep is tegenstander van sluiting van het kantoor in De Koog omdat een servicepunt in het belangrijkste toeristische centrum van Texel onmis baar wordt geacht. Ook in andere dor pen met toerisme moeten adressen blijven (of komen) waar de toerist een behoorlijk deel van de dag terecht kan voor informatie. Agentschappen, in te richten in bestaande winkels die uite raard toch al „bemand" zijn, zouden een betaalbare oplossing kunnen zijn. De groep is ook van plan voorstellen te doen over het personeelsbeleid. De informatrices moeten beter worden be geleid en bij gebleken geschiktheid be ter worden beloond om te voorkomen dat ze vroegtijdig opstappen en men dus altijd met relatief veel onervaren mensen zit. Bakker en De Kok (die zich aanbevo len houden voor nog meer ideëen) wil len nadrukkelijk afstand nemen van de harde kritiek die er de. laatste tijd ook uit hun eigen kring is geweest op bestuur en directie van de VVV. „Na tuurlijk hebben we grieven, maar we moeten inzien dat het om een vereni ging gaat waarbij de hoogste macht nog altijd berust bij de leden. Die heb- bracht kon worden. Daarmede was echter al het kruid verschoten. Met meer temperament aan slag was waar schijnlijk Texla als winnaar van het veld gestapt. Aanvallend wist Paul Schneider met een 2-honkslag zich te onderscheiden, terwijl verdedigend Da vid Wolff uit een onmogelijke situatie een prachtige aangooi op het eerste honk maakte. Cijfers Pepijn Wittop Koning noteerde als Texla-werper de volgende cijfers: 11 maal 3-slag, 6 maal 4-wijd, 1 honkslag tegen en het veld maakte 3 fouten. De werper van de Flyings Petrels: 7 maal 3-slag, 5 maal 4-wijd, 3 honksla gen tegen en het veld maakte 2 fouten. Softbal Voor dinsdag 3 september staat een softbal wedstrijd op het programma te gen de dames van MST-Jazz Gym. Aanvang 19.00 uur op het C-veld bij de Texelse Boys. ben de ontwikkelingen bij de VVV ja renlang hun gang laten gaan en moe ten niet alle Schuld op een paar men sen afwentelen. Diezelfde leden kun nen bijdragen aan veranderingen en we hopen dat we daar een begin mee kunnen maken." Dinsdag 10 september aanvang 19.30 uur vergadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt. 1. Vastelling besluitenlijst vergadering de dato 13 augustus 1985. 2. a. Ingekomen stukken; b. Mededelingen. 3. Wijziging brandbeveiligingsverorde ning. 4. Voorbereidingsbesluiten: a. bouw plan van de heer T. Legierse, Postweg 3, De Cocksdorp; b. Bouwplan van de heer A.S. Lap, Witteweg 3, Den Hoorn; c. bouwplan van de heer C.P. van der Werve, Kogerstraat 76a, Den Burg; d. bouwplan van de heer J. Tromp, 2e Emmadwarsstraat 2, Den Helder; e. bouwplan van de heer L. van der Vis, Brink 12, De Koog. 5. Planningslijsten nieuwbouw, ver bouw en verbetering 1986 tot en met 1990. 6. Ontwikkelen herinrichtingsplan Den Burg. 7. Onderhoud stortplaats 't Horntje. 8. Voorbereidingskrediet fietspad Den Hoorn-Den Burg (langs de Hoornderweg). 9. Voorbereidingskredieten voor wer ken die zijn aangemeld in het kader van het zogenaamde speerpuntbeleid. 10. 3e fase riolering Den Burg. 11. Voorlopige vaststelling rekeningen van de dienst gemeentewerken, het grondbedrijf, de sociale dienst, De Bolder en de algemene dienst over 1980 12. Idem over 1981. 13. Idem over 1982. 14. Onderhoud en investeringen speel tuinen en spelgelegenheden. 15. Subsidie 1985 Stichting lokale omroep. 16. Sauswerk muren en toren van de kerk van Den Hoorn. 17 Aanvraag inventaris ten behoeve van de algemeen bijzondere bassis- school te 'De Koog. 18. Overzicht onvoorziene uitgaven. Een 29-jarige Duitser brak gisteren zijn linker onderbeen toen hij bij sporten op het strand ongelukkig terecht kwam. Het gebeurde op ongeveer tweehonderd meter van de vuurtoren en het beloofde voor het ambulance personeel nogal een karwei te worden om de (tamelijk zware) gewonde van het strand te dragen. Welkome hulp bood de hulpstrandvonder J. Groen die met zijn terreinvoertuig in de buurt was. Ingaand donderdag a.s. begint de Pakt-fractie uit de gemeenteraad met maandelijkse openbare verga deringen in de Texelse dorpen. De ze voor ieder toegankelijke bijeen komsten kunnen tevens als spreek uur worden beschouwd waar de burgers met vragen en opmerkin gen ten aanzien van het gemeente lijke beleid terecht kunnen. Tot dusver werden de fractievergade ringen steeds gehouden in het raad huis in Den Burg, wat voor de mensen uit de buitendorpen een belemmering was om erheen te gaan. Daaraan wordt nu tegemoet gekomen. De Pakt- fractie ziet de openbare bijeenkomsten als een gelegenheid om verantwoor ding af te leggen tegenover de kiezers, maar omgekeerd wil men ook graag weten wat er onder de Texelaars leeft. Wat inhoudt dat men open staat voor zowel positieve als negatieve opmer kingen over het beleid. De eerste openbare fractievergadering wordt donderdag a.s. gehouden in dorpshuis 't Skiltje in Oudéschild, aan vang 20.30 uur. Onderwerp van bespreking is in ieder geval de agenda van de komende raadsvergadering; daarnaast kunnen ook andere onder werpen aan de orde worden gesteld. De Coöperatieve Aardappelbewaring Texel b.a. heeft onlangs door een nieu we loods te bouwen de bewaarplaats aan het Meijertebos met elfhonderd vierkante meter vergroot. Daarmee is de opslagcapaciteit vergroot met 1300 ton „veldgewasprodukt", dat zijn aar dappels die alleen nog maar gesor teerd zijn naar de landbouwer die ze geteeld heeft en niet naar grootte of andere eigenschappen. De aardappelbewaring is een coöpera tief bedrijf op basis van aandelen, waarvan weer een behoorlijk deel in handen is van de aankoopcentrale. Dit bedrijf biedt landbouwers de mogelijk heid hun produkt op te slaan en te be werken, eventueel met inzet van eigen arbeid. Met name dat laatste aspect maakt het gebruiken van de aardappel bewaarplaats aantrekkelijk. Voorzitter Gerard van Heerwaarden.: „De mensen kunnen kosten besparen door zelf hun arbeid in te brengen en bovendien ziin er geen extra vrachtkosten voor trans port naar de overkant." De bewaar plaats werkt zowel voor Hettema als voor Agrico. Naast opslag (gekoeld) kunnen alle werkzaamheden worden verricht die nodig zijn voor het export- gereed maken van de aarii de diensten van deze coöperatie o| prijs worden gesteld moge blijken het feit dat gelijk het eerste jaar nieuwe loods volfedig in gebruik \i genomen. Ongeveer 60% van de pervlakte van dit gebouw dient de opslag, de resterende ruimte ka benut worden voor het bewerken het produkt. Deze uitbreiding is de derde binnen vijf jaar en de opslagcapaciteit is daarmee op 3300 ton veldgewas pootaardap len. Dat is ongeveer een tiende vai totale produktie op het eiland. Heerwaarden verwacht dit jaar e goede opbrengst per hectare. D« volgens hem de reden waarom t l.oods gelijk al volgeboekt is. Het gebouw is ontworpen door tect Alkema uit De Koog en get door Systeembouw Meyert Boon De Cocksdorp. Het geheel is uitga voerd in traditioneel metselwerk in band met de welstandseisen. Het selwerk is uitgevoerd door de firm Daalder uit De Cocksdorp. Elektric waren de VEM, fa. Veltkamp was loodgieter en fa. Westerlaken verri te het grondwerk. j: ging ook de aanwijzing van de tien beste ramlammeren gepaard. In tegen stelling tot vorige jaren werd dit tiental aangewezen door dezelfde jury die in de loop van de ochtend de (48) kandidaten bij elkaar had gezocht. Het resultaat was in ieder geval een groep van opval lende kwaliteit en uniformiteit. Waren vorig jaar praktisch alle geselecteerde dieren afkomstig van C. Kikkert, deze keer haalden meer inzenders deze vol doening: drie lammeren waren van C. Kikkert, vijf van R Verberne en twee van C. Commandeur. Tijdens de lunch na afloop gaven enkele juryleden nog een algemene beschou wing naar aanleiding van de keuringsre sultaten. De heer M.W. Meinsma die samen met L. Wagemaker de rammen had gekeurd was vooral opgetogen over de 1 jarige rammen. „Kwaliteit tot achterin". De oudere rammen vormden ook een zeer goede, maar kleine rubriek terwijl bij de tweejarige rammen van iets minder gehalte kon worden gesproken: vier eerste en vijf tweede prijzen. Bij het aanwijzen van de ram van Eelman als kampioen had de jury het nogal moeilijk gehad omdat het verschil met de reser vekampioen erg klein was. Eelmans ram werd qua ras en type een uitblinker ge noemd ondanks een foutje in de voor benen. De reservekampioen showde uit stekend maar bleek in zijaanzicht iets vrouwelijk in de voorhand te zijn. In du- bio stond men ook bij de anderhalfjari- ge rammen. Nummer 38 werd kampioen De volksdansgroep Texel kampt met een tekort aan voral mannelijke leden Om de aanmelding voor dansers van het sterke geslacht te stimuleren heeft het bestuur nu naar een nieuw middel gegrepen. Elke man die zich aanmeldt krijgt een taart. De volksdansgroep Texel begint woensdag a.s. met het nieuwe seizoen, om 19.45 uur in De Wielewaal in De Waal. De bejaardeomroep De Lichtboei zou graag haar platencollectie uitbreiden. Op het publiek wordt een beroep ge daan om daarbij te helpen. Wie platen over heeft (haast iedereen heeft wel grammofoonplaten die niet of zelden meer worden gedraaid) wordt verzocht te bellen met nummer 02220-3430 "(maandag t/m donderdag van 18.30-19.30 u). Bij geen gehoor 02220-4594. maar 36 had ook veel aanhangeis, Laatstgenoemde werd reserve omda voor zijn leeftijd iets te weinig „jeuj in zijn bouw had. Overigens was briek anderhalfjarige rammen buiteni.it woon goed. Nooit eerder werd naar verhouding zoveel kwaliteit gesign, Soortgelijke geluiden liet jurylid P. ker horen over het vrouwelijk materijs dat hij had beoordeeld. „We hebber genoten". Ook hij had te maken melj v minimale verschillen en daardoor pn men bij het aanwijzen van de kampf^a oensooien. Daarbij werd de waarsd wing geplaatst dat gewaakt moet vr den tegen een ontwikkeling in ting van te kleine schapen, hoe gos die overigens ook zijn. Dat criteriun was doorslaggevend geweest bij hel iC aanwijzen van een kampioens viertal in „Een goed ontwikkeld schaap met dat zoeken we." KNIPTIP Let erop dat de horizon recht in het beeld staat als u landschapfoto maakt. En een sterk motief op de voorgrond geeft uw foto meen diepte Wij zoeken iemand die vooro de Texelse Courant wil bezorgt op de route Nieuwlanderweg ft persdijk, Mienterglop, Oudedtf je, Maaikeduinweg Ruigendij Hier wonen ongeveer abonnees. Het bezorgen is het eenvoudig voor iemand die in deze on ving woont, b.v. een scholier. De kranten moeten dinsdag- donderdagmiddag even na 15.1 j| uur in onze drukkerij in de Wtö moesstraat worden afgehaald Geïnteresseerden kunnen vol nadere inlichtingen terecht bijt receptie van de drukkerij. Parkstraat 10 Postbus 11, 1790 AA 1791 AC Den Burg - Texe telefoon (02220) 2741

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2