)torm en topsport oor Koger strand dam y in Tol, Van Soolingen en Van den Berg sterkste surfers ïr* <4 iSDAG 3 SEPTEMBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 7 wedstrijden van de Holland Surf Pool die dit weekend jrhet strand bij De Koog werden gehouden waren vooral rtdag door de sterke wind en hoge brandinggolven bijzon- spectaculair. Ondanks de door het stuivende zand en de en af en toe bepaald onprettige omstandigheden bleef [publiek geboeid dóór de topsport die de profsurfers onden. Olaf van Tol was de beste springer en hij verstevig- zijn eerste plaats in het overall klassement. Stephan van Berg won met groot vertoon van klasse het coursera- Bij de dames was het duidelijk wie de meeste kwaliteit huis had: Martine van Soolingen won alle officiële dstrijden waar ze aan meedeed. was de tweede keer dat de Hol- Surf Pool Texel als locatie voor van de wedstrijden in deze prof- ipetitie had uitgekozen. Vorig jaar m de wedstrijden onder te weinig Als het minder hard waait dan idkracht 4 wordt er domweg niet aren, of het moeten demonstraties daar verdienen de deelnemers El minder mee dan met echte dstrijdenTot nog toe kampten alle if pool-wedstrijden dit jaar met te inig wind tot en met afgelopen vrij- Ook toen werden slechts 'demo's' oren. Zaterdag woei het hard ge- om te gaan coursracen. Het was er dat de start- en finishlijn in iband met de windrichting ver van strand moesten te liggen, zodat spannende wedstrijdonderdelen door het publiek te volgen waren, viel echter nog genoeg te zien. idag bleek de wind te zijn aange- tkerd tot storm en bovendien was iets westelijker gedraaid. Daardoor er gesprongen worden en dat is rveel toeschouwers het mooiste lerdeel van de wedstrijden. Voor de Iers overigens niet: slechts twintig icent van de punten kan hier ver- nd worden. Het coursracen en de lom worden elk met veertig procent oond. Glamour is echter ook wat sard, en degeen die de hoogste ongen maakt is voor het publiek de baas. De toeschouwers lieten dat zon dag door luide uitroepen merken, elke keer als er weer een bijzondar hoge of mooie sprong te zien was. Het Texel- team deed het helemaal niet slecht. Bij courseracing eindigden de beste Texelaars André van den Berg en Hans Bakker in de middenmoot van het veld van 72 deelnemers. Bij de Wave Per formance lagen weliswaar alle eilan ders er na de eerste ronde uit maar er waren toch enige sprongen van hen te zien geweest. Hier was Klaas Jan van der Vis het best, met weer Hans Bak ker als tweede. Windsurfclub De Windsurfclub Texel heeft duidelijk eer ingelegd met de organisatie van het surfweekend. Alles liep op rolletjes en volgend jaar mag de club samen met de organisatoren van het Tropical Sea Festival als eerste in de rij van or ganiserende verenigingen een datum vastleggen. De jury bestond uit Texe laars. Bij de deelnemers en de professi onele wedstrijdleiding bestond alge meen de indruk dat er goed beoor deeld was. Wel kwamen er protesten, vooral in de beginfase van de 'Wave performance' (het echte brandingsur- fen inclusief springen). Stephan van den Berg viel al in de eerste ronde af omdat hij ongelukkig geloot had en te- 'baste surfers en surfsters. Ven links naar rechts en van boven naar beneden: Heidi baake, Martine van Soolingen, Anita Jansen, Onno Tellier, Stephan ven der Berg, John 1 de Starre, Dennis Hennevanger, Olaf van Tol en Patrick Bourgonje. gen sterke tegenstanders moest varen. De Olympisch kampioen vroeg zich hardop af of de jury zich niet teveel liet beïnvloeden door reacties uit het publiek. De kennelijk teleurgestelde topsurfer kreeg echter geen gelijk, de jury hield het poot stijf en Van van Berg toonde vervolgens een ware sportman te zijn door zijn excuses aan te bieden. Het surf-evenement kon wel eens een grote hoeveelheid Texelpromotie ople veren. Niet alleen de NCRV maakte opnamen die de komende vrijdag en 20 september uitgezonden zullen wor den, ook een Tros-filmploeg was op het strand aanwezig. Deze ploeg is aan het filmen voor een serie surfles- sen vóór gevorderden die vanaf de Hiswa volgend jaar wekelijks op de buis te zien zal zijn. Dit middagpro gramma zal telkens om 17.00 uur be ginnen op de 'Tros-dag'. ,,Dit was eindelijk het spektakel waar we al die tijd al op gewacht hebben", zei organisator John Schmeitz bij de prijsuitreiking. Het ligt dus ook voor de hand dat de filmbeelden die bij De Koog zijn gemaakt veel gebruikt zullen worden als een programma over de Holland Surf Pool wordt gemaakt. Schmeitz nam trouwens afscheid van de organisatie. Zijn opvolger, Ron Goossen, had de eigenlijke leiding al overgenomen en Schmeitz vertrekt naar Frankrijk om daar een dergelijke organisatie op te gaan zetten. Wedstrijden Vrijdag werden voor weinig publiek al leen een paar demonstratiewedstrijden gevaren. De nummers 1, 2 en 3 bij de dames waren respectievelijk Jolanda de Jong, Petra Oudendijk en Herma de Jong. Bij de heren waren dat Step han van den Berg, John van der Star re en Marco Tellier. Opvallend was dat bij de echte wedstrijden zaterdag de uitslag bij de heren min of meer het zelfde was, Stephan van den Berg^ Onno Tellier en John van der Starre, terwijl bij de dames een volstrekt an der drietal bovenaan eindigde: Martine van Soolingen, Heidi Schaake en Ani ta Jansen. Dit waren course-wedstrij- den. De surfers moeten daarbij een betrekkelijk lang parcours varen waarin vijf boeien zijn opgenomen. Start en finish waren vanaf de kant door het wat heiige weer niet te zien maar het publiek kon, geholpen door het com mentaar van speaker Cees Schoema- ker het wedstrijdverloop toch volgen. De eerste race op zaterdag werd met groot verschil gewonnen door Stephan van den Berg, die later vertelde dat hij vooral bij de start goed weggekomen was. Dat bleek inderdaad belangrijk te zijn, bij de tweede wedstrijd kwam Onno Tellier veel beter weg dan Van den Berg, die een fraaie inhaalrace voer. Tellier was echter onbereikbaar. Zaterdag is er verder nog maar één wedstrijd gevaren, een slalom voor de dames. Dit is met veel wind een ui terst spectaculair onderdeel waarin veel van de plankbeheersing wordt ge vraagd. Martine van Soolingen, Petra Oudendijk en Heidi Schaake bezetten de eerste, tweede en derde plaats. Het publiek kwam zondag in behoorlij ke aantallen opdagen. De dag begon mooi, met een forse wind, die gesta dig zou aanwakkeren. De slalom die op het programa stond werd uitgesteld en later afgelast omdat het voor het eerst in het competitieverloop mogelijk zou zijn om te 'waven': dus een wave performance uit te voeren. De strijd werd verspreid over een 25-tal 'heats', wedstrijdjes met hooguit zes deelne mers. 's Ochtends was het af en toe moeilijk te zien wie in de wedstrijd zat en wie recreatief aan het varen was. In de middag was dat geen enkel pro bleem, de wind scheidde de mannen van de jongens en er was geen enkele recreatieve surfer meer op het water. 'Wave performance' gaat veel verder dan alleen het springen over golven, de deelnemers proberen bijvoorbeeld ook pirouettes te maken, in de golven wordt veelvuldig gegijpt en er zijn sur fers die bij die manoeuvre achteloos één hand in het water laten hangen. De jury neemt dit mee in de beoorde ling, het gaat om een zo goed mogelij ke plankbeheersing onder alle omstan digheden. De jury beoordeelde dat vanaf een stellage öp het strand en dat moet vooral zondag een frisse en soms natte klus zijn geweest. Bij het waven waren twee opvattingen te zien die tot in de finale toegepast werden. Er waren surfers die zoveel mogelijk sprongen en gijpen afwisselden, terwijl anderen het meer zochten in het uit proberen van originele en extra moeilij ke bewegingen. Olaf van Tol, de uit eindelijke winnaar, hoorde bij de eerste soort. Zijn tegenstander in de finale, Dennis Hennevanger, toonde meer spektakel. Hennevanger had echter zichtbaar last van vermoeidheid en waarschijnlijk heeft hem dat de eerste plaats ontnomen. Voor zijn aanpak bestond duidelijk veel waardering. Hans Bakker zette zijn spul 'even' op de kop. Een schitterende sprong die terecht waardering oogstte. De startprocedure voor het Waven. Na het startschot rennen de surfers met plank het water in. De voorste surfer is Andró i van het Texel-team. Sponsors Het is bekend dat de Holland Surf Cup een zwaar gesponsord evenement is. De surfers die meedoen zijn over het algemeen in dienst bij de bedrijven waar ze ook voor varen. Alleen het Texel-team bestond uit amateurs. Dat plaatst de prestaties van de eilandbe woners in een ander daglicht. De profs hebben de beschikking over planken en zeilen die voor de gemiddelde ama teur gewoon niet tot de mogelijkheden behoren. Bij elke verandering van het weer kan het materiaal van de be roepsmensen aangepast worden en dat is natuurlijk terug te vinden in de prestaties. Met name bij de aanwakke rende wind bleken de profs de be- Soms scheen de zon op de springende surfers De gebroken giek van deze surfer getuigt hoe hard het ging Zelfs als Stephan van der Berg alleen maar een zeil wisselt staat hij in het brandpnt van de belangstelling. schikking te hebben over nog kleinere zeiltjes, waardoor het voor hen minder zwaar was dan voor de mensen die met een eigenlijk te groot zeil de bran ding ingingen. Het strand was veran derd in één groot reklametableau, de kwartieren van surfers waren van verre te zien door de grote hoeveelheid vlag gen en ander reclamemateriaal met merknamen. Dat was een vrolijk schouwspel, maar het is de vraag in hoeverre bijvoorbeeld de televisiecame ra's nu niet die kant 'opkeken' om niet met Brinkman in conflict te komen. De grote sponsor is natuurlijk Pali Mall, die ook de organisatie op zich heeft genomen. Dat betekent enerzijds dat er vriendelijk lachende jongeheren sigaretten lopen uit te delen, een geste die lang niet door iedereen op prijs wordt gesteld. Anderzijds kan dit bedrijf zo langzamerhand bogen op een behoorlijke ervaring bij het organi seren van dergelijke natte evenemen ten en de professionaliteit is dan ook duidelijk aanwezig. De mensen van de ze grote sponsor onderscheidden zich in de nacht van zaterdag op zondag in positieve zin door alarm te slaan toen er een surfer (een recreant) vermist werd en vervolgens door actief deel te nemen aan de zoekactie, werk waar voor ze beter toegerust bleken dan de reddingsbrigade van de KNBRD, die in het donker een rubberboot op het wa ter moest brengen zonder radioverbin ding. Elders in deze krant staat het verslag van de zoekaktie. De discussie over het verbinden van een gewoonte die schadelijk is voor de gezondheid aan het bedrijven van een sport zal nog wel heel lang duren. Cees Schoemaker, die bij de prijsuitrei king spontaan een praatje hield om John Schmeitz te danken, constateer de dat de sponsor het daardoor extra moeilijk had. Feit is dat het hele eve nement uitstekend verliep. Dat was na tuurlijk ook een verdienste van de Windsurfclub. Deze vereniging is bij zonder lang en intensief bezig geweest met de voorbereiding en de hoofd sponsor prees de Texelse club dan ook als één van de £este verenigingen die bij de organisatie van de Holland Surf Cup betrokken zijn. Seizoen Er is bij de voorbereiding van de wedstrijd nogal wat discussie geweest over de datum. De Texelse betrokke nen zagen liever dat het evenement wat eerder in het seizoen plaats zou vinden. De eerste voorzichtige peiling van reacties leverde echter op dat er ondernemers in de toeristenbranche zijn die vinden dat er nu een fraai stuk seizoenverbreding is geweest. Er zullen duizenden mensen voor de combinatie Tropical Sea Festival-Holland Surf Pool naar het eiland (terug) zijn gekomen. Volgend jaaV kunnen de windsurfclub en de Koger ondernemers zelf de da tum uitkiezen waarop de wedstrijd en het festival worden gehouden. De sei zoenverbreding zal dan zeker een over weging zijn. Het weer had het afgelo pen weekend niet beter kunnen zijn. Aanvankelijk mooi, zodat het 'tropical' sfeertje waargemaakt kon worden, la ter storm, zodat er surfspektakel te zien was.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7