Ik kan nu de dominee eindelijk ens zien tijdens de dienst" Slotmanifestatie van vredesplatform fganist Jan Visser stopt na 62 jaar slaagd kampeer- sekend op rembadterrein slaagd Schutting platgereden Seizoen Plattelandsvrouwen van start Huisvrouwengym overdag fn de Ferrever JDAG 20 SEPTEMBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 9 let lijkt me mooi dat ik nu eindelijk de dominee eens kan zien tij- es de kerkdienst. Ik ben heel blij dat ik zolang op het orgel heb igen spelen maar wat het volgen van de dienst betreft zit je wel ijd in de keuken, hoor". Aan het woord is de tachtigjarige musi- sJan Visser, die zes oktober officieel afscheid neemt als vast or- list van de Hervormde kerk in Den Burg. ,,Het is fijn om derge- edingen tot op mijn leeftijd te kunnen doen. Maar dat wordt je jeven, dat is geen verdienste". Overigens trekt Jan Visser zich g niet helemaal terug uit het muziale leven: Alleen de dinsda- ïgeef ik nog lessen en dat blijf ik doen. Bovendien hoop ik nu is stukken muziek uit de kast te pakken waar ik nooit eerder aan kwam". familie Visser had een slagersbe- iaan de Groeneplaats. Een oom de jonge Jan en zijn moeder wa- behoorlijk muzikaal. Zijn vader elde accordeon. Oom Almer Visser peelde in totaal 28 jaar hetzelfde el dat Jan Visser zo lang zou pelen. Er wordt dus nu een periode Bloten van bijna negentig jaar, Kin met uitzondering van een paar fere organisten die 'even' tussen Al len Jan Visser inzaten een Visser oetsen van het Hervormde orgel lerde. uize Visser kwam op een gegeven nent een orgel en daar werd veel jezongen met familie, buren en an ti. Het repertoire bestond zoals in iel protestante huisgezinnen in die uit het liedboek van Johannes de Jan Visser denkt daar met ge- gen aan terug: ,,Het is jammer dat samen zingen bij de mensen thuis iet meer is", en het is dan ook niet '/onderlijk dat zijn favoriete muziek steeds kerkmuziek is. Wijzend op elektronisch orgel in zijn muziekka- ,0p die instrumenten worden mopjes gespeeld. Dat vind ik niet hoewel ik het wel kan. Ik zou zo ischinski kunnen spelen, maar muziek en klassieke muziek, met sBach en Handel, boeien me nu naai meer". Boven het elektroni- ïl hangen dan ook voor de twee orgelpijpjes aan de muur, rangschikking die iets uitstraalt 'Dit moderne instrument is nodig er is meer'. wam dus een orael in huis bii de familie Visser aan de Warmoesstraat en Jan mocht op les. Zijn eerste leraar was de blinde Jan Duinker, Jan Visser was toen een jaar of acht. Later kreeg hij les in Den Helder van Tjalling Dito op orgel en piano. Hij heeft nog een aantal jaren les genomen, maar toen hij achttien was begon hij zelf met les geven. Het werd alras druk en nu zegt hij: ,,lk heb zoveel gewerkt dat mijn eigen muzikale ontwikkeling er wel eens bij ingeschoten is". Ook op zijn achttiende jaar werd Vis ser organist op hetzelfde orgel dat al zo lang door oom Almer bespeeld was. Het duurde echter nog twee jaar voor hij zijn vaste aanstelling kreeg en daarom wordt zes oktober officieel zijn zestig-jarige jubileum gevierd. Hoe speelde die oom? „Heel eenvou dig, die man was natuurlijk muzikaal maar hij had ook zijn bedrijf, een boer derijtje bij Everstekoog, en hij ging achter de koeien vandaan naar de kerk om te spelen". De leerlingen stroomden toe. „Ik be gon 's ochtends om half acht met les sen, dan had ik drie scholieren voor de school begon, tijdens de schooluren kwamen dan oudere leerlingen. Soms kwamen er zelfs mensen onder de middag, het is meermalen voorgeko men dat ik tijdens de les mijn warme eten naar binnen moest werken. In de avonden stapte ik op mijn fiets en la ter op mijn brommer om met koren te gaan oefenen. Zang heb ik aitijd fijn gevonden, ik denk ook dat mijn sterkste kant als musicus het beoorde len van zangstemmen is, dat kan ik goed". De resultaten die hij behaalde met het dameskoor, 41 jaar lang, getuigen daarvan. Niet alleen dat koor viel onder de hoe de van Jan Visser, hij had nog vier an dere koren, een accordeonorkest, een mandoline-orkest en diverse kin- derspeelklassen, waar hij zelfs wel eens operetteuitvoeringen mee gaf in „Eben Haëzer", dat toen nog als ker kelijk gebouw in gebruik was. Een vol programma dus, het is dan ook niet verwonderlijk dat het wel eens een beetje te veel werd: „Het kwam een enkele keer voor dat ik 'mu- ziekmoe' werd. Als ik dagen les had gegeven van half acht in de ochtend tot negen uur 's avonds wilde ik er wel eens even uit. Ik herinner me een mevrouw uit Oudeschild die een keer bij een optreden van een bevriend ac cordeonorkest in de muzieknis op merkte dat ze die 'overuren' wel lang vond duren. Daarmee bedoelde ze de ouverture die op dat moment ten ge hore werd gebracht en ik kon me haar opmerking levendig indenken, ik was op dat moment ook wat muziekmoe". Jan Visser was dus altijd met muziek in de weer, door de week met zijn les sen en zijn muziekgezelschappen en in de weekends achter het kerkorgel. Wat vond hij in die veelzijdige loopbaan het belangrijkste, het muziekmaken? „Nee, het allerbelangrijkste voor mij was tel kens weer het contact met de mens. Altijd weer de mens, ik ben zelf erg gevoelig en ik hecht me gauw aan mensen. Daarom gingen mijn lessen eigenlik ook altijd wel goed, ook met kinderen. En ik heb echt honderden leerlingen gehad. Het is trouwens niet altijd een voordeel om je zo snel aan mensen te hechten, het geeft ook veel pijn als ze dan toch blijken tegen te vallen of als er minder contact is dan je eigenlijk wel zou willen". Jan Visser heeft zijn bestaan opge bouwd met muziek. Dat is niet altijd even makkelijk geweest. „Met een ze kere regelmaat kwamen er bijvoorbeeld mensen van de overkant die lessen gingen geven en die dan bijvoorbeeld zeiden dat de vakanties niet doorbe taald hoefden te worden. Als ik een nieuwe leerling krijg vertel ik altijd de condities, waaronder doorbetalen in de vakantie. Als er dan weer zo'n beun haas tussen zat kreeg ik klachten van mijn leerlingen over het geld en soms liepen ze ook naar zo'n figuur toe. Die mensen zijn echter allemaal na een paar maanden weer vertrokken, maar het kon wel behoorlijk vervelend zijn. Ik was ook niet de enige die daar last van had, juffrouw Reij, een pianolera res, kende hetzelfde probleem". Toen Visser 55 jaar was werd de mu ziekschool opgericht. Hij ging in Den Helder bij Gerrit Vellekoop blokfluitles- sen nemen en schoolde zich bij om het vak algemene muzikale vorming te kunnen geven. Hij bleef tot zijn zeven tigste jaar aan de muziekschool ver bonden en viel daarna nog wel eens in voor piano- of orgellessen. Zijn opvol ger op het kerkorgel geeft ook les aan de muziekschool: Dyo Wassink. „Dat is een uitstekende organist en hij heeft bovendien grote plannen voor de uit breiding van het orgel. Hij zou er een extra klavier bij willen hebben en het basregister zou verlengd moeten wor den. Ik moet het nog zien gebeuren, maar het zou wel prachtig zijn. Dat or gel, daar ben ik aan gehecht, ik be schouw het gewoon als mijn eigen dom, hoewel het dat niet is natuurlijk. Het verkeert momenteel in een heel slechte staat en het is vals, een opk napbeurt is echt hard nodig. Als dat echter goed gebeurt krijg je er een pr achtig orgel voor terug. Nu pak ik meestal maar grote akkoorden, dan wordt de ontstemming een beetje ver doezeld. Als je heel fijntjes wilt spelen klinkt het echt niet". Ook Dyo Wassink is druk bezig met koren en dat zal Jan Visser nog wel eens een gelegenheid bieden om weer te spelen: „Voor het begeleiden van die koren of als Dyo elders moet zijn met zijn koor, dan val ik voor hem in. Ik mag de sleutel van de kerk houden en ik denk zomaar dat ik er nog wel eens binnen zal lopen om een stukje te spelen, ik zou het anders toch wel missen". Jan Visser is duidelijk een patriot. Voor het interview keek hij nog even naar de koningin op de televisie: „Als die vrouw de troonrede voorleest valt het me altijd weer op hoe goed ze haar stem gebruikt, keurig gearticu leerd en goed voorin haar mond. Zelf spreek ik veel te 'kelig'", aldus de voormalige koordirigent, die overigens wei uitstekend articuleert: „Dat is bij koren altijd heel belangrijk, ze moeten allemaal de klinkers op dezelfde manier uitspreken". Die vaderlandsliefde heeft hem een plek in de Texelse geschied schrijving bezorgd: „Toen de oorlog was afaelooen kwam ik bij de kerk. Die was tijdens de Russenopstand nogal beschadigd. Ik ben naar binnen gegaan en ik ben vaderlandse liederen gaan spelen. De kerk stroomde vol en dat heb ik toen drie dagen gedaan, el ke dag weer voor een volle kerk". Een radiopresentator met een program ma voor ouderen omschreef de groep 80-plussers consequent als de 'zeer sterken'. Voor Jan Visser lijkt dat te kloppen, hij oogt en gedraagt zich tien jaar jonger. Toch is hij altijd zeer actief geweest en is hij zelfs nu nog niet he lemaal uitgewerkt. Wel plaatst hij kant tekeningen bij dat zeer sterke: „De na tuur regelt zichzelf. Je merkt wel de gelijk dat de periodes dat je bezig bent steeds korter worden en de periodes die je nodig hebt om weer bii te ko men steeds langer. De laatste tijd ben ik vaak wat moe. Laatst wilde ik bij voorbeeld erg graag naar de film Ama- dëus over het leven van Mozart. Ik zou gaan met mijn dochter, hij draaide hier, maar dat heb ik toch maar niet gedaan, ik was de bewuste avond te moe". Die dochter is doorgegaan in de muziek en in het lesgeven, ze geeft 'muziek en beweging' aan een school in Den Helder. Jan Visser's inmiddels overleden zoon speelde hoorn bij de hoofdstedelijke operette, dus Visser heeft duidelijk zijn liefde voor muziek over kunnen dragen. „Niet op mijn kleinkinderen, trouwens. Eén zit op de grote vaart en de ander heeft meer be langstelling voor surfen en wielrennen". Jan Visser is tweemaal onderscheiden, éénmaal door de kerk (draaginsigne in goud) en éénmaal door de staat (zilve ren eremedaille van de orde van Oranje Nassau). Hij heeft zoveel leerlingen ge had dat hij ze niet meer allemaal her kent als ze hem aanspreken op straat en dat gebeurt nogal eens. Hij zal nu een periode afsluiten, zowel in zijn ei gen leven als in de boekstaven van de Hervormde gemeente. Maar hij is nog niet uitgewerkt. Dit interview moest worden afgesloten omdat er een leer ling binnenkwam en die vertelde: „Die lessen, die kunnen we nog lang niet missen, ik hoop dat hij daar nog lang mee doorgaat". wemclub TX '71 heeft het afgelo- weekend voor de vijfde maal een ragd kampeerweekend op het nbadterrein gehouden, waarbij de Kemers zowel op zwemgebied als ndere terreinen hun kunnen toon- Het belangrijkste moment van het *end was de uitreiking van de tiouwersprijs aan Debbie Mosk en huldigen van de clubkampioenen Hut, Sander Schouwstra, In- van Lubek en Norbert Eelman. ïrt Jan Graaf, Colinda Boon en neke van der Vis werden onder den omdat zij tien jaar lid waren. het Bently College (nabij Boston, J slaagde oud-Texelaar Anne Bart toisch voor het doctoraal examen Wmie. Anne Bart Veldwisch woont wkt al geruime tijd in Amerika, hij woont in Manhart. Zijn vrouw |de al eerder in dezelfde «richting. De acties van het Texelse Vre desplatform rond het ophalen van de kaarten voor het volkspetitione- ment tegen de kruisraketten wor den zaterdag a.s. besloten met een manifestatie in de dorpen. Die ma nifestatie is bedoeld om de men sen nog één keer nadrukkelijk uit te nodigen aan het petitionnement mee te doen. Met extra kaarten bezoekt een bus van het Vredesplatform een centraal punt van zes dorpen. Artiesten zullen (be langeloos) de manifestatie met muziek en spel opluisteren. De muziek wordt gemaakt door de „Fanfare van de eerste liefdesnacht" en Karin de Vries en Majella Reijnders verzorgen een spel. Het is de bedoeling er een gezel lige middag van te maken en aldus veel Texelaars te trekken, ook degenen die al getekend hebben tegen de kruisraketten. De afgelopen twee weken zijn nage noeg alle adressen op Texel door vrij willigers van het vredesplatform be zocht. Over het resultaat van de actie is men tevreden. De maandag opge maakte tussenstand (dus na een week ophalen) gaf een stand van ongeveer 2800 handtekeningen aan. Het staat echter vast dat er toch vrij veel men sen moeten zijn die nog niet heben getekend, bijvoorbeeld omdat ze niet thuis waren toen de vrijwilligers van het platform aan de deur kwamen. Zij kunnen dus zaterdag alsnog hun me ning kenbaar maken, hoewel de kaar ten nog tot 18 oktober naar het 'Komi- tee Kruisraketten Nee' kunnen worden gestuurd. Schema Route en aankomsttijden van de bus die zaterdag naar zes dorpen gaat zijn als volgt: 12.00 uur Groeneplaats, Den Burg; 12.45 uur De Naai in Den Hoorn; 13.30 uur Dorpsstraat in De Koog; 14.15 uur Kikkertstraat in De Cocksdorp; 15.00 uur Kerkplein in Oosterend; 15.45 uur schoolplein Ou deschild en 16.30 uur Groeneplaats den Burg. Zowel landelijk als plaatselijk is voor het organiseren van de actie geld no dig. Bijdragen kunnen worden gestort op postgirorekening 77555 van het Ko- mitee Kruisraketten Nee in Amsterdam of op postgirorekening 4217947 van het Vredesplatform Texel. Bij de bus zijn zaterdag ook buttons, affiches en t-shirts verkrijgbaar. De t- shirts zijn bovendien te koop in De Kleine Beurs aan de Kogerstraat in Den Burg. Een veertigjarige vrachtwagenchauffeur uit Purmerend merkte dinsdagochtend niet dat hij bij het nemen van de bocht Oesterstraat-Achtertune een schutting en een schuurtje van het huis op de hoek vernielde. Hij reed door maar het signalement van de wa gen werd doorgegeven aan de politie die hem bij de boot aanhield. De scha de zal geregeld worden. Ook voor de Plattelandsvrouwen van de afdeling Den Burg begint het sei zoen. Maandagavond 23 september is in de kantine van het beroepsonderwijs aan de Emmalaan de eerste bijeen komst, aanvang 20.00 uur. De avond wordt verzorgd door natuurgeneeskun dige Hanneke Westenberg die zal spre ken over de Simonton-therapie, een psychologische behandeling waarmee kanker wordt bestreden. Ook de rest van het programma 1985-86 is interessant en gevarieerd. Er is onder andere een lezing over water projecten in ontwikkelingslanden, een avond verzorgd door de notaris en een lezing van de op Texel geboren schrijfster Imme Dros. Verder worden door de afdeling cursussen georgani seerd in bloemschikken, poppen ma ken, knipselwerk en handwerken. Ook kan men deelnemen aan een boeken club of gespreksgroep. Verder worden reisjes georganiseerd, onder andere naar Londen dit najaar. Woensdag 25 september start de huis- vrouwengymnastiek weer. Net als in de voorgaande jaren worden de lessen in de Ferrever gegeven door Nico Sto ter en Yvonne Bruining. De les start om 9.00 uur en eindigt om 10.00 uur. De inhoud van de les sen zal voornamelijk bestaan uit grondgymnastiek, aerobic dance en spelen. Kosten: f3,50 per les dat men aanwe zig is of f62,50 voor het hele seizoen (25 lessen). Het hele jaarprogramma en tal van an dere wetenswaardigheden die betrek king hebben op de activiteiten van de Plattelandsvrouwen is vermeld in een overzichtelijk boekje dat voor ieder ter inzage ligt in de openbare bibliotheek. Wie vrijblijvend kennis wil maken met de Plattelandsvrouwen is maandag welkom in de LBO-kantine. Wie inlichtingen wil kan bellen met (02220) 2157.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 9