urocn Zwarts cxeis m/oet toarL^ Kolken, tuinwallen boeten en schapen Texelse kaas beste van Melkunie Gasbedrijf: ,,Zo veel profijt hebben we niet" Kraken om wille van reacties Verse MOSSELEN irlijks vijf miljoen ir kustverdediging esselhuus" in RO-programma ils cadeau voor ingcentrum "De Hoop"? Beheersplan Hoge Berggebied „Wat je ver haalt is lekker VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1985 IICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.018 verre het interessant is door bijvoor beeld het voorkomen van zeldzame plant- en diersoorten. Daarvoor is het belangrijk dat er beperkt areaal vochti ge weidegronden in stand wordt ge houden voor weidevogels. Op de kop van de Hoge Berg moet gelet worden op bijzondere grasland vegetatie, de weilanden waarin niet alleen gras voor komt maar ook grassen voorkomen, bijzondere andere plantensoorten. Langs de tuinwallen moeten bloemrijke graslanden komen, die de betekenis van deze wallen langs vooral de holle paadjes kunnen vergroten. In het gras moet een rijkdom van soorten worden bevorderd en in de weilanden moeten de kolken goed worden beschermd, vanwege de bijzondere plantjes die vaak in de nabijheid van die kolken groeien. In de nabijheid van bosjes zullen wat nieuwe drinkpoelen worden gegraven, met name om dieren die zo wel op het land als in het water leven een kans te geven. De natuurwetenschappelijke waarde van de Leemkuil en de wegbermen kan vergroot worden door ofwel de aanplant van bijvoorbeeld struweel in de Leemkuil, ofwel goed maaibeheer. Gewezen wordt op de mogelijkheid van alternatieve landbouw om een deel van de vroeger welig tierende ak kerflora terug te krijgen. Recreatief De Recreatiefunctie zal worden ver sterkt door nabij het Doolhof een wan delroute te maken. Daarvoor moeten paden worden aangelegd. Het Skille- paadje tussen het Sandershuus en de Schilderweg kan worden afgesloten voor autoverkeer en de schuur van het Sandershuus kan na renovatie dienen als eenvoudig opvangpunt voor re creanten waar informatie over het ge bied wordt verstrekt. Op een drietal plaatsen kunnen informatiepanelen worden geplaatst. Onlangs werd weer een landelijke wedstrijd gehouden door de Fede ratie Nederlandse Zuivelbonden, waarbij het ging om de kwaliteit van kaas. Van de kazen, die de Melkunie instuurde, scoorde de Texelse inzending het hoogst, hoe wel niet zoals vorig jaar een gou den medaille werd weggehaald. De Goudse kaas won zilver, de Texelaar brons en de overjarige ook brons. Het Gasbedrijf Texel geeft toe fi nancieel voordeel te hebben als ge volg van de verschuiving van het moment van meteropname, maar dat voordeel zou slechts van kortstondige aard zijn en zeker geen twee miljoen gulden bedra gen. Aldus heeft het gasbedrijf geantwoord op brieven van de he ren Steenvoort en De Waard uit Den Burg. B en W nemen met deze visie echter geen genoegen. Zij menen dat het gasbedrijf wel degelijk langdurig de beschikking krijgt over een aanzienlijke som geld als gevolg van de verplaat sing van de voorfinanciering. „Aange zien de gelden continu bij het gasbe drijf als financieringsmiddel aanwezig blijven, heeft het bedrijf ook jaarlijks daarvan het rentevoordeel". Het laatste woord over deze kwestie is dus nog niet gezegd. Texel is geruime tijd kraakvrij, maar daar kwam dinsdagmorgen verande ring in toen een achttal leerlingen van de Rijksscholengemeenschap de leegstaande Timmers Bakkerij met woonhuis aan de De Ruyterstraat in Oudeschi/d kraakten. Middels span doeken liet men weten dat de woning was bezet en dat nieuws ging a/s een lopend vuurtje door het dorp. Enkele Oudeschilders namen meteen pools hoogte; sommigen warn woedend. De RSG-leer/ingen legden het gedrag van de omstanders vast op video. De kraakaktie, die nauwelijks die naam mag hebben omdat één van de leerlin gen, Jan Timmer, met de sleutel het pand van zijn vader betrad, was voor de krakers onderdeel van een studie- projekt onder de titelAlternatief wo nen op Texel". Jan Timmer:Kraken is net a/s com munes een vorm van alternatief wonen en wij wilden weten hoe daar op Texel tegenaan gekeken wordt." Texelse kraakakties in het verleden hebben aangetoond dat een groot deel van de bevolking dergelijke akties afkeurt maar de leerlingen wilden dat aan den lijve ervaren en zullen de gemaakte vi deoreportage vrijdagmorgen aan mede-leerlingen tonen. Op de Rijksscholengemeenschap wordt deze week een projektweek ge houden met a/s doel leerlingen op bre de schaal vertrouwd te maken met het vergaren van kennis. De 31 projekt- groepen van Mavo-, Havo- en Atheneum-leerlingen buigen zich over onderwerpen, die variëren van geeste- Jijk leven tot het uitgaansleven op Texel en moeten de informatie over hun onderwerp vooral buiten school vergaren, door interviews, archiefon derzoek e.d. De methoden waarvan zij zich bedienen zijn in principe vrij, maar men is verplicht elke dag kopij te leveren voor een speciale projektkrant en men moet het onderwerp voor een groot publiek van medeleerlingen presenteren. Toen de freelance krakers in Oude- schi/d hadden uitgelegd wat het doel van de bezetting was, kon dat toch niet in alle gevallen de goedkeuring van de buren wegdragen. Woensdagmorgen kwam de kraak- groep opnieuw in aktie. In de Dennen werd een bunker bezet. Ook dit was een koud kunstje, want deze bunker heeft geen deuren en een spandoek moest de indruk wekken dat hier een dependance van een supermarkt was gevestigd. De aktie was echter te ge zochten reacties bleven dan ook uit, mede omdat er op dat moment weinig publiek in het bos was. Daarom werd besloten de projektstu- die af te sluiten met een gesprek met Lex Kaper. Deze Texelaar heeft ooit ge poogd een holwoning te realiseren bij Den Burg, maar dat vond de gemeen te niet passen in de bestaande uitbrei dingswijken. Een wijk van alternatieve woningen behoorde wel tot de moge lijkheden, maar dan zou Kaper meer mensen met aparte woonwensen bij elkaar moeten brengen. Mogelijk dat de acht RSG-leer/ingen hem over een paar jaar terzijde kunnen staan. Getui ge de reacties van enkele leerlingen kun je overal" wonen als je je maar niet teveel aantrekt van de reacties van anderen. Op de foto de RSG-ers voor hun bunker-supermarkt. HAVENRESTAURANT TEXEL Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. „Hctijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, f 7 0 1 J - Abonnementsprijs H8,10 per kwartaal; los 80 cent sierhof, Westerweg 14, tel. (02220) 4988, en Niek van der Heijden, f _t M f r» x2 /*s% Ms\ SI a" iSk S^Ê d De Rooy B.V., Postbus 11, 1/90 AA Den Burg, n Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. —0) 2741, na 18.00 uur 4881. J inister van verkeer en wa ai heeft besloten jaarlijks f5,5 an gulden uit te trekken voor (dediging tegen de zee van de (list van Texel. Van dit geld at noordelijke deel van de door herhaalde zandsuppleties ind worden gehouden, terwijl oidwestelijke deel door „ver- id onderhoud" wordt liermd. rond van het SIBAS-onderzoek (gevoerd is om na te gaan op wijze de westkust van Texel op eest efficiënte wijze zou kunnen an verdedigd, heeft Rijkswa- at een nota gemaakt waarin vier ijkheden werden aangegeven, in n variërend van twee tot tien mil- gulden per jaar. De keus is dus len op de een na duurste metho en combinatie van zandsuppletie lensief onderhoud. H zijn tevreden over deze beslis- en zullen dan ook verder geen ak- idernemen. De veiligheid is vol de gewaarborgd en ook het drink- rgebied loopt geen gevaar. vakantiehuis voor gehandicap- „Het Tesselhuus" in De Koog er sprake worden gebracht in AVRO televisieprogramma „Ne- md uit de bol" dat maandag 30 smber via Nederland II zal Jen uitgezonden, aanvang 19.27 programma, live vanuit de veiling fan Aalsmeer, moet geld opbren- voor het Nationaal Revalidatie Is, dat 25 jaar bestaat. Dat ge ldoor de verkoop van pakketten nbollen. Elk pakket levert een je op voor het revalidatiefonds. t programma wordt een rol eeld door 12 bekende Nederlan- Bob Bouma zal praten over het elhuus dat een deel van de op- gst van de avond krijgt. Het Tes tis heeft nog ongeveer drie ton evangelisch opvangcentra voor ilaafden "De Hoop" in Dor- ht vieren op 26 oktober het 'ig bestaan. Tijdens de herde- ivan dit jubileum wil Nidinq nth uit Den Burg een geschenk bieden in de vorm van een aan fietsen, als blijk van sympathie de Texelaars voor het werk dat De Hoop'" wordt verricht. De Hoop" worden drugs- en alco- trslaafden op 'harde' wijze afge- er komt geen menthadon e.d. aan es, de verslaafden vormen gedu- sde therapie een woon- en werk- eenschap waarbij zij niet alleen hun verslaving worden afgeholpen 'tevens leren zich weer in een iaal leefpatroon te voegen. Dit om lorkomen dat zij later weer in hun 'gewoonte vervallen. Alles is er sricht om hun motievatie te ster- en op De Hoop gebeurt dat onder door hen met de leer van tus in kontakt te brengen. t,n werk als politieman kreeg (meester Niding Drenth met de ngcentra van de Hoop te maken iote het plan om 'iets' te doen ter lenheid van het jubileum dat in loeien in Rotterdam wordt rd. Ie Hoop" bestaat veel behoefte fetsen die ter beschikking staan de mensen die er tijdelijk wonen erken en Drent meent dat op 'zeker mensen zijn, die voor dit een nog bruikbaar rijwiel willen en. Een beroep op Texelse fiets- Jurders heeft al resultaat opgele- want verhuurder Cor Dros heeft tele fietsen afgestaan. Drent (echter dat ook anderen zijn ac- len steunen. Volgens hem moet nogelijk zijn 20 tot 25 fietsen bij 'te krijgen. De fietsen zullen tij de jubileum herdenking in De En met enig vertoon worden aan- den waarbij een deputatie Texe- in folkloristisch costuum zal wor- betrokken. Het promotiebureau Ie viering organiseert zal eraan "erken dat de aanbieding een Texelpromotie wordt waar de Se extra publiciteit van zal ön. Het Hogeberggebied geldt als het meest karakteristieke landschap van Texel. Het be heersplan van Staatsbosbeheer is erop gericht de cultuurhistorische, recreatieve en natuur wetenschappelijke waarden van deze omgeving zoveel mogelijk in stand te houden zonder ernstige belemmeringen voor de bestaande economische aktiviteit. Staatsbosbeheer heeft een voorstel voor het beheer van het Hoge Berg gebied richting gemeente gestuurd. Het college blijkt het in grote lijnen met de staat eens te zijn. Er zijn echter ook verschillen van opvatting, met name over de begrenzing van het gebied en over het aankoopbeleid. De grote lijnlijn: een gebied met door tuinwallen omgrensde en daarmee vastgelegde percelen waarin kolken, schapenboeten en schapen te vin den zijn. Voor andere vormen van landbouw wordt echter ruimte open gelaten maar de recreatieve en natuurlijke waarde van het gebied mag niet uit het oog verloren worden. Het verschil van mening over de be grenzing is niet erg diepgaand. De staat wil de Zeshonderd, het bosge- biedje ten noorden van de Kaasfabriek, in het gebied opnemen. De gemeente wil zich houden aan de grens die door de Kroon is getrokken bij het vaststel len van het bestemmingsplan buiten gebied: en die ligt geheel ten zuiden van de Schilderweg. Het aankoopbeleid van SBB gaat ver der dan de gemeente voorstaat, de gemeente wil alleen aankopen van de staat in „echte" natuurgebieden, die in het bestemmingsplan met een A worden aangegeven. De staat wil die gebieden ook aankopen voor zover dat nog niet gebeurd is maar maakt verder onderscheid tussen twee soorten cul tuurgrond. Grond die volgens deze in stelling grasland moet blijven en waar dus geen akkerbouw op verricht mag worden zou aangekocht worden als blijkt dat er toch een ander gewas op zou komen en grond die agrarisch ge bruikt zou moeten blijven zou de staat willen aankopen als er niet-agrarisch gebruik dreigt. De gemeente vindt dat de staat be heersovereenkomsten moet afsluiten om er voor te zorgen dat grasland als zodanig in gebruik blijft, terwijl niet agrarisch gebruik kan worden tegenge gaan met het bestemmingsplan in de hand. Waar gemeente en staat het wel over eens zijn is dat er een spanningsveld bestaat tussen schapenweiden en het economisch rendabel blijven van agra rische bedrijven. Met andere woorden, als een boer alleen schapen zou mo gen houden op de Hoge Berg zouden er in dat gebied na verloop van tijd geen boeren en schapen meer zijn. Daar staat tegenover dat een intensie ve akkerbouw inhoudt dat er na ver loop van tijd geen landschappelijk, cul tuurhistorisch en natuurwetenschappe lijk interessant Hoge Berggebied meer is. Beide instanties willen dan ook streven naar handhaving van cultuur grasland, maar met de aantekening dat dat economisch mogelijk moet zijn. De staat ziet zelfs wel mogelijkhe den voor een uitbreiding van de akker bouw in het gebied. Lelies Probeer het eens. Den Hoorn is dich ter bij dan u denkt. Tel. (02226) 252. De staat spreekt zich duidelijk uit voor het bieden van mogelijkheden voor een zekere mate van agrarische ont wikkeling. Naast de al genoemde mo gelijkheden voor de akkerbouw/bollen teelt wil SBB de gebruikvrije gronden, dat is land waarop „alles" mag, bij eventuele bedrijfbeeindiging op een zo danige wijze toedelen dat de agrari sche structuur behouden blijft, een en ander in overleg met de plaatselijke deskundigen. Stukken grond waarop een extensievere vorm van landbouw zal worden toegepast zullen bij voor keur als extra land aan bestaande be drijven worden toegevoegd. Het beheersplan concludeert dat in de achterliggende periode het landschap met succes voor dreigend verval be hoed kon worden met behoud van de agrarische structuur van het gebied. Bovendien zijn er nogal wat tuinwallen behouden en opgeknapt en na die pe riode van restauratie is een stabiele si tuatie ontstaan. Natuurwetenschappelijke functie Met de natuurwetenschappelijke functie van het gebied wordt bedoeld in hoe- Voor een goed stukje vlees hoeft u ech ter niet zo ver. In Goënga's specialiteitenslagerij, vindt u van eigen slacht een keur aan heerlijkheden, waaronder de tot in alle hoeken van ons land beroemde lamsvleesgerechten Maar natuurlijk kunt er ook terecht voor scherp geprijsde andere vlees soorten: 1 kg hamlappen f13,98 1 kg stootlappen f 9,98 Deze week: varkensvlees van scharrelvarkens. Winkel in Den Hoorn i.v.m. Hoorn der feest zaterdagmiddag gesloten. Met name de lelieteelt in het Hoge Berggebied wordt een paar maal ge noemd in het beheersplan: „Thans neemt met name de teelt van leleies van de orientalisgroep een belangrijke plaats in, noet zozeer qua oppervlakte als wel qua werkgelegenheid. Deze specifieke teelt, die in Nederland in feite door klimatologische en bodem factoren alleen in het Hoge Berggebied plaatsvindt, geschiedt volgens een meerjarige cyclus, te weten lelie-graan- raaigras". Elders wordt opgemerkt dat een zekere ontwikkeling in de sector akkerbouw/bloembollen moet worden toegestaan en bestaande bedrijven moeten op de huidige voet verder kun nen gaan. Mogelijkheden voor de ontwikkeling van natuurwaarden moeten vooral ge zocht worden op de kop van de Hoge Berg, omdat hier het verschralingspro ces van de grond al op natuurlijke wij ze plaatsvindt terwijl dit gebied ook voor de recreatie aantrekkelijk is. De algemene doelstelling is het in standhouden van het kenmerkende tuinwallenlandschap in al zijn facetten. Daarmee wordt zowel het bevorderen van een blijvende agrarische functie als het vergroten van de natuurweten schappelijke betekenis, het stimuleren van het recreatieve gebruik en het be vorderen van de landschappelijke bele vingswaarde beoogd. Die onderdelen worden verder uitgewerkt in het beheersplan. Agrarisch

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1