„De rekken staan hier vol cultuur" Bibliotheek houdt zaterdag open huis Geld beschikbaar voor gemeentelijke bijdrage in stichting VVV lt)( itheather in erse schouwburg else curcussen -jor ouderen voor jonge mensen et kamphuis den zonder lewijs iderensoos in Hoorn IBER jaG 27 SEPTEMBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Zaterdag houdt de openbare bibliotheek in Den Burg open huis. Om meer te weten te komen over het waarom van de open dag poogden we woensdag een gesprek te hebben met mensen die in de bibliotheek werken. Een telefoontje naar bibliothecaris Harry Polman leverde echter niet de gewenste afspraak op. ,,lk heb het smoordruk en kan echt geen tijd vrij maken om met je te praten. Het spijt me.", was zijn reactie. De voorzitter van het bibliotheek- bestuur bleek later wel bereid enige achtergronden te schetsen van de Texelse bibliotheek en zegt dat het tijdgebrek waarmee de re dactie werd geconfronteerd één van de kenmerken is van het huidi ge functioneren. ,,Ons personeel heeft eigenlijk helemaal geen tijd zo'n open dag goed op poten te zetten, hoewel voorlichting aan het publiek één van de belangrijkste taken is". Voorzitter van het bibliotheek- bestuur is Fridt Blanken die vertelt dat het open huis aansluit bij de landelijke bibliotheekdag die zater dag wordt gehouden. „Zo kunnen we een hopelijk nieuw publiek meteen kennis laten maken met de automatisering die is doorgevoerd maar ik hoop dat we ook nog eens een open dag kunnen houden waarbij méér goede zaken te mel den zijn. Het huidige personeelsge brek baart ons echt kopzorg". Het gesprek over de bibliotheek is daarom een mix van tevredenheid over bereikte resultaten en onge noegen over de huidige gang van zaken. De Texelse bibliotheek, ooit voortgeko men uit de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, kreeg in 1976 een mo dern, goed geoutilleerd onderkomen aan de Drijverstraat. Elke boekenlief hebber zal watertanden bij de medede ling dat de bibliotheek momenteel 23.224 boeken in collectie heeft waar van 7631 romans en verhalen, 7862 studieboeken, 4497 jeugdboeken en 2360 studieboeken voor kinderen. Daarnaast zijn er 125 diaseries die men kan lenen, zijn er vele tientallen knip selkranten over actuele onderwerpen en heeft de bibliotheek abonnementen op 70 tijdschriften, grote dagbladen en regionale kranten. Als extra is er nog een collectie boeken geschreven door Texelaars of handelend over het groot ste Waddeneiland. Die getallen vallen in het niet als we horen hoeveel boe ken wekelijks de balies van de biblio theek passeren om thuis gelezen te worden. Per jaar leent de bibliotheek 155.000 boeken uit. Als daar de uitleenaktiviteit van de bibliobus en het uitlenen in de bejaardenhuizen wordt bijgeteld lezen de 3857 Texelaars die lid zijn jaarlijks ruim 200.000 boeken. Fabriek In het pand aan de Drijverstraat wor den dus wekelijks 3400 boeken uitge leend en met de openstelling van 13,5 uur per week betekent dat, dat er per uur gemiddeld 250 boeken de biblio theek verlaten en binnen komen. „De ze bibliotheek is dus in de eerste plaats helaas een uitleenfabriek", aldus Fridt Blanken die met vreugde consta teert dat de Texelaars graag en veel le zen maar dat het apparaat dat die leeshonger moet bevredigen de vraag nauwelijks aan kan. De bibliothecaris Harry Polman werkt full-time en de part-time medewerksters Nies van Hoorn, Jannie van der Gaast, Frieda van Sambeek en Annelies Joosten zijn samen 44,5 uur per week present. Die 84,5 werkuren zijn volgens Blanken bij lange na niet voldoende om het pu bliek de nodige aandacht en service te geven. „De 13,5 uur per week die we open zijn, zijn vaak heel druk en dan is het heel moeilijk om op speciale wensen in te gaan. Daarbij is die 13,5 uur het absolute minumum. Eigenlijk zouden we ook op zaterdagmorgen een paar uur open willen maar dat zit er door het huidige personeelsgebrek dat dat aantal langzaam groeit. Die Texelaars lezen gemiddeld meer dan mensen aan de vaste wal maar Blan ken en Polman zeggen er voor te wa ken de eventuele voorkeuren voor be paalde boeken constant te belonen met nieuwe titels in dat genre. Museum „Je moet er voor waken een museum vol boeken te worden waarvoor de be langstelling niet zo groot is, maar steeds inspelen op de grootste voor keur is net zo slecht",aldus Polman met daarbij de toevoeging dat die voorkeuren moeilijk in te schatten zijn. „Dat boek van kamervoorzitter Dol man dat deze week is verschenen moeten we wel hebben. Daar zal snel vraag naar komen maar met zo'n voor spelling heb je het een andere keer weer helemaal mis". De voorkeuren van lezend Texel zullen door het nieuwe geautomatiseerde uit leensysteem binnenkort, als men dat wil, exact aangegeven kunnen worden. De registratie van de boeken die wor den uitgeleend loopt sinds korte tijd namelijk via een centrale computer en zo is precies na te gaan hoe vaak een bepaald boek wordt uitgeleend. De le den van de bibliotheek hebben de af gelopen weken al kennis kunnen ma ken met de automatisering. Het stem pelen van de boeken behoort voor het personeel nu tot het verleden. De boe ken zijn van een speciaal label voor zien dat samen met de ledenkaart alle gewenst informatie doorgeeft aan de computer. De mogelijkheden van de moderne uitleenadministratie worden zaterdag in de bibliotheek gedemonstreerd. Aan die uitleenadminstratie is ook een nieuw catalogussysteem gekoppeld die met ingang van zaterdag de kaarten bakken gaat vervangen. Volgens Blan ken was het kaartsysteem zeer arbeids intensief en niet compleet.„De meest recente gegevens over boeken konden niet altijd snel ingevoerd worden". Gegevens Bij het nieuwe Engelse archiefsysteem dat luistert naar de naam Automated Library System zijn dertig bibliotheken en de bibliotheekcentrale in Alkmaar aangesloten. Als iemand een bepaald boek wil heb ben kan meteen gekeken worden of het in de betrokken andere bibliothe ken of in de centrale voorradig is. Het kan zijn dat het boek bijvoorbeeld in Schagen in de collectie staat maar op «dag 2 oktober treedt in de Hel- fiiouwburg het Internationaal ,-5tich Danstheater op met de jlling "Seizoenen", aanvang T ,JUr. Na afloop van de voorstel- ijt er een bus naar de haven, f .itend op de extra boot naar gereduceerde toegangsprijs is Wie kaarten heeft en onver- verhinderd is de voorstelling te m, wordt verzocht zich te wen- de afdeling culturele zaken van ydhuis (kamer 304) waar ge- worden deze door te verko- de andere gegadigden, idsen die worden uitgevoerd in ^zoenen" lopen parallel met de ■jijden en aan de jeugd, puber- .alwassenheid en ouderdom: slo- 56 meisjesdansen, oogstfeesten, aarse vuurdansen en via de klan- de cornemuse of doedelzak kad( i de winter, waarna met de we- mst van de jeugd en de lente ,veer het carnaval losbarst... it dienstencentrum De Buure- itarten maandag- en dinsdag- end, (30 september en 1 okto- da cursussen Engelse conver- Jkvoor ouderen. ^Éfcetreft de cursussen die een ver- zijn op de lessen voor de zoener ig itie. Met enige kennis van de En- y itaal is het mogelijk om zich bij f irsussen aan te sluiten. Dit kan in ag met de docente mevrouw C. ildoende belangstelling kan bin- jrtook met een beginnerscursus tworden. De cursus van 20 les- )st f 30,—. Belangstellenden kun- zich opgeven in het dienstencen- De Buureton, Molenstraat 2, Den tel. 02220—2696 of bij mevrouw tel. 02220 - 4259. iet Kamphuis" van Jan en Paula .ver (Zuid Haffel 27) wordt zater- a.s. een avond gehouden, speciaal jonge mensen. De film "Blood on mountain" wordt gedraaid, over uchting, kidnapping en achtervol- waarbij de kracht van Gods en vergeving wordt getoond, iris er gelegenheid om wat te enen na te praten. De bijeen- begint om half acht en is voor vrij toegangkelijk. 43-jarige inwoner van Den Burg maandag in de namiddag niet «verken aan blaas- en bloedproe- nadat hij met zijn wagen staande gehouden. De man bleek boven in een periode van ontzegging rijbevoegdheid te rijden en was nog zijn rijbewijs kwijt omdat een er had bepaald dat hij opnieuw nen moest doen, nadat de man rijbewijs had laten verlopen. Tegen proces verbaal opgemaakt. msdag 2 oktober start de oude- loos in Den Hoorn het winter- Men komt elke woensdagmid- vanaf 14.30 uur bij elkaar in shuis De Wwaldhoorn. Nieuwe le- njn van harte welkom. wlenen en ontvangen van boeken is onlangs geheel geautomatiseerd. De boeken met een label worden over een magnetische plaat ge- '8" en samen met informatie van da ledenkaart, levert dat voldoende gegevens voor de centrale computer. De bibliotheek met in het midden van de foto de kaartenbakken. Deze bakken worden zaterdag vervangen door een nieuw archiefsysteem. niet in". Ter illustratie van de huidige werkdruk zegt Blanken dat het lande lijk gemiddelde bij 160.000 uitleningen per jaar 130 werkuren per week is. Het uitlenen van 150 boeken per uur is in dit 'produktieproces' een algemeen landelijk gemiddelde en 180 boeken wordt als „net haalbaar" beschouwd. Politiek Het bibliotheekbestuur wil er alleen al om deze reden 40 werkuren bij hebben en die wens is kenbaar gemaakt aan het gemeentebestuur. Gezien de recen te politieke discussies in het raadhuis is de kans echter klein dat deze wens gehonoreerd wordt. Toen het college zich terughoudend opstelde wat be treft extra subsidie 40 uur extra per week kost 40 mille per jaar) is het bestuur nagegaan hoe het komt dat het huidige personeel niet toekomt aan serviceverlening en extra aktiviteiten. Blanken:,,Een aantal jaren geleden is het personeel formeel in dienst getre den bij de Provinciale Bibliotheekcen trale in Alkmaar waar de Texelse bibli otheek een contract mee heeft. In die onderhandelingen zijn wij op een of andere manier een arbeidsplaats kwijt geraakt. Daar kwam men toen blijk baar te laat achter want het college heeft indertijd flink geprotesteerd bij de provincie en steeds gevraagd deze arbeidsplaats terug te krijgen". Het te kort aan personeel werd een paar jaar opgevangen met krachten die werden betaald uit het rijkspotje Werkverrui- mende maatregelen. Daardoor ver stomde het gemeentelijke protest bij de provincie maar ook deze regeling werd gestopt. „Nu hikken wij dus aan tegen een structureel personeelstekort en wordt ons geadviseerd maar met werkeloze vrijwilligers te gaan draaien". Dat laatste is door het bestuur una niem afgewezen. De Werkverruimende maatregel-kas werd door het ministerie namelijk voor de bibliotheek gesloten omdat hier sprake zou zijn van 'structurele arbeid' die niet tijdelijk opgevuld mag worden met werklozen. Om die reden wil het bestuur deze arbeidsplaats ook niet opvullen met vrijwilligers met als bijko mend argument dat het personeel van de bibliotheek van veel markten thuis moet zijn. Blanken:,,Met vrijwilligers raak je in de organisatorische problemen en van hen kun je niet verlangen dat ze zich helemaal in het bibliotheekwerk storten". Recensies Onderdeel van dat bibliotheekwerk is bijvoorbeeld het lezen van 400 boeken- recensies per week. Wekelijks verschij nen er gemiddeld zoveel boeken in Ne derland en Harry Polman en Nies van Hoorn spitten die boekbesprekingen van de landelijke bibliotheekdienst alle maal door. Dat is nodig want per jaar worden bijna 2800 boeken vervangen en men maakt dan een keuze uit nieu we uitgaven. Een klein deel van die vervanging betreft boeken die stuk ge lezen zijn en waarvoor een nieuw exemplaar moet komen omdat er veel vraag naar is. Daarnaast poogt het bestuur de collectie elk jaar met 300 a 500 boeken uit te breiden. Bij de keuze van nieuwe aanschaf la ten de medewerkers zich in belangrijke mate leiden door de voorkeuren die het lezerspubliek heeft maar voor Pol man is het moeilijk aan te geven of er genres zijn die er uitspringen. Dat verschilt per leeftijd. De ouderen lezen over het algemeen veel romans en de schooljeugd zit veel meer in de studie boeken. Uit de cijfers is gebleken dat in vergelijking met het landelijk gemid delde relatief veel Texelaars een abon nement hebben op de bibliotheek en dat moment is uitgeleend. Ook dat wordt aangegeven en Polman kan via een beeldscherm met toetsenbord dan meteen het boek voor Texel reserve ren. Als het betreffende boek in de bi bliotheek in Schagen wordt terugge bracht geeft de computer aan dat het naar Texel moet. Zelfs mensen die wars zijn van auto matisering zullen straks waarschijnlijk moeten toegeven dat het nieuwe systeem het zoeken naar bepaalde boeken veel eenvoudiger maakt. Cen traal in de uitleenruimte staan twee grote beeldschermen met in alfabeti sche volgorde in beeld alle beschikbare boeken. Als men aan een handel trekt, schuift het alfabetregister voorbij en de boeken zijn gerangschikt in drie ca tegorieën: op titel, op naam van de schrijver en op onderwerp. Besparing Het bibliotheekbestuur had gehoopt dat deze automatisering een forse tijdsbesparing voor het personeel zou geven maar dat blijkt in de korte prak tijk die nu achter de rug is tegen te vallen. „Het systeem moet ook hier regelmatig gecontroleerd worden maar we hebben voor het publiek in ieder geval veel meer gegevens beschikbaar. Het verwerken van die gegevens kost echter ook tijd". Het woord tijd duikt steeds weer op in het gesprek en dan vooral het gebrek daar aan. Medewerkers en bestuur willen dol graag weer terug naar de tijd dat de bibliötheek schoolklassen kon ontvan gen voor het geven van voorlichting, speciale tentoonstellingen kon inrich ten een wekelijks voorleesuurtje voor kinderen kon houden en er voor leden en niet-leden een winterprogramma was met lezingen en informatie van en over schrijvers en dichters. Blanken vindt dat niet alleen belangrijk voor het publiek maar ook voor het personeel. „Die extra dingen maken hun werk ook interessant. Nu zijn ze vaak een verlengstuk van een uitleenmachine". De voorzitter zegt dat het zonde is om een kracht als Polman met de vereiste diploma's op zak niet te benutten voor extra voorlichting aan het publiek en Polman zegt dat het zonde is dat een dergelijk redelijk nieuw gebouw niet benut kan worden voor meer zaken die met het lezen van boeken verband houden. „Het was een grote investering en daar moet je wat mee doen". Blanken maakt zich zichtbaar kwaad: „De rek ken staan hier vol met cultuur. Die cul-"1 tuur is beschikbaar voor iedere beurs en wij moeten als bestuur zorgen dat zoveel mogelijk mensen kennis kunnen nemen van die cultuur. Moet je hier op vrijdagavond eens kijken. Je hebt geen gelegenheid de beschikbare tijd schriften een beetje rustig in te kijken. Dat vind ik echt jammer al ben ik natuurlijk blij dat onze leden vanwege die drukte niet weg blijven". Het ge meentebestuur heeft inmiddels een brief gehad met de mededeling dat het personeel onder onverantwoorde hoge druk moet werken hetgeen in het team spanningen oproept". Als de ex tra subsidie er niet komt, vrees ik dat we nog een avondje dicht moeten. Dat is geen dreigement maar een an dere oplossing zie ik niet. Als bestuur heb je niet alleen rekening te houden met je leden maar ook met je perso neel", aldus Blanken. Zaterdag staat dat personeel met het bestuur in ieder gaval van 10.00 tot 16.00 uur klaar om de mogelijkheden van de bibliotheek aan een ieder die dat wil te tonen. De schrijfster Imme Dros zal om 14.00 uur een lezing geven over haar werk en zo wordt in ieder geval een klein stukje van het gewenste winterpro gramma gerealiseerd. Het bedrag van f 150.000— dat de gemeente Texel (op voorwaarde dat ook TESO, TVO, RST en VVV dat doen) in 1986 ter beschikking stelt van de nieuwe stichting VVV levert voor de gemeentebegroting 1986 geen bij zondere problemen op. Het college maakt het bedrag vrij door f 80.000 te halen uit de post onvoorzien en door voorlopig af te zien van nieuwe gordijnen voor de burgemeester De Koning-hal en van de bouw van een overkapping vor de opslagplaats van wegenzout. Hoe de dekking van de jaarlijkse bij- van anderhalve ton ervoor in de plaats drage aan de VVV-stichting in volgen- zou komen, zou dat betekenen dat de de jaren zal worden verkregen, zal nog leden niet méér maar juist f 75.000,— worden bekenen. Zoals bekend stelt de gemeente naast genoemde anderhalve ton die bedoeld is voor promotie en werving ook nog maximaal f 260.000— beschikbaar als vergoeding van het dienstbetoon van de VVV. Dat bedrag stond al in de begroting omdat dit de gemeentelijke subsidie is die de VVV al jaren kreeg. De VVV had ook dit bedrag aanmerke lijk hoger willen zien, namelijk f 340.000,—. De gemeente ging daarmee niet akkoord omdat het de bedoeling was dat alle partners (VVV, Teso, RST en gemeente ieder f 150.000,— extra zouden bijdragen voor promotie. Dat zou dus ook voor de leden (nu geor ganiseerd in de vereniging van toeristi sche productleveranciers) moeten gel den, maar aangezien volgens de oor spronkelijke VVV voorstellen hun con- tributiebijdragen (totaal f 225.000,— zouden vervallen terwijl de bijdrage minderzouden bijdragen. Ondanks de ze verminderde bijdrage wilde het VVV-bestuur dat de leden toch met twee stemmen in het stichtingsbestuur vertegenwoordigd zou zijn terwijl de andere perticipanten er elk één heb ben. „Dit grenst naar mijn mening aan zelfoverschattende brutaliteit", aldus een opmerking van een adviserende ambtenaar. Dezelfde ambtenaar heeft in de vergadering die de participanten op 5 september hebben gehad, het voorstel gedaan om wel twee verte genwoordigers van de vereniging van produkt leveranciers in het stichtings bestuur te benoemen, maar slechts één met stemrecht. Inmiddels is echter besloten slechts één vertegenwoordi ger van de leden in het stichtings bestuur op te nemen en zitten VW bestuur en gemeente ook met betrek king tot de andere onderdelen van de neiuwe regeling op één lijn.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5