Cjrocn wartsjexeh in het hart-, Onzekerheid duurt oort voor VVV 30% korting Gouden toneelspeld voor „tante Nel" rappe meerderheid oor stichtingsplannen Morgen, woensdag 2 oktober, 9.00 uur, begint de 3RANDIOZE UITVERKOOP FRANS ZEGEL - Oudeschild 40 jaar lid van St.Jan Opnieuw groepsreis naar Georgië? Green-Zwart WAT NU IrICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.019 DINSDAG 1 OKTOBER 1985 Jje: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. IwerktijdHarry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, isterhof, Westerweg 14, tel. (02220) 4988, en Niek van der Heijden, weg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. Jvertenties, abonnementen, etc.: t«ld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, lJn (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 718,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. de VVV er niet alsnog in slaagt meer leden over te halen of met con- tegemoet te treden, komt er geen goedkeuring van het plan om lerenigingsaktiviteiten over te dragen aan de stichting. Die konklusie getrokken worden na de buitegewone ledenvergadering van donder hond, waar met een meerderheid van slechts één stem de plan voor de stichting werden ondersteund. ;'o vel het bestuur hierin voldoende liding vindt om de plannen verder ewerken, is deze steun onvol- 54 ide voor een rechtsgeldig besluit uiteindelijk genomen moet worden, is namelijk een meerderheid van derde nodig. Het staat dus nog minst niet vast of de stichting er omen. ns de discussie bleek dat vooral erminderde invloed van de leden nieuwe organisatie reden is voor et Ook de meest gematigden on- de tegenstanders koesterden de it dat met name de „kleine ver ders" (mensen die een of twee galowtjes, een appartement of een er verhuren) straks aan het kortste zullen trekken in de strijd die zal randen om op Texel, met name in en naseizoen, zoveel mogelijk len vol te krijgen. Onbedoeld werd angst vanachter de bestuurstafel aangewakkerd door de medede- er op Texel binnenkort honder bungalows worden bijgebouwd, de grote beleggingsmaatschappij- Jarino en Newomij. Maximale imelijke inspannning is nodig om toeristen naar Texel te trekken it al die nieuwe bedden worden mikt. Organisaties als Teso en TVO n de nieuwe stichting participeren daar zonder voorbehoud ach- 3an. Zij hebben direct belang bij estedingen van die nieuwe toe- nen het maakt hen niet uit in «onderkomen ze logeren. Angst de logiesverstrekkers van de klei- bestaande bedrijven zijn bang dat ig straks erg dun wordt en ze niets kunnen ondernemen om accomodatie extra in de aandacht zengen omdat ze slechts met één in het stichtingsbestuur vertegen- 'digd zullen zijn. Vrij algemeen idan ook gevraagd om een ster- ledenvertegenwoordiging in de we organisatie, maar daarop kon lestuur niet anders dan afwijzend )n. Het bestuur voelt er zelf wel en heeft dan ook pogingen ge in die richting zie de vorige maar de andere participanten in het niet. Die nemen alleen ge- gen met invloed naar rato van fi- inbreng: f 150.000,— geeft jht" op één stem in het stichtings- luur. Aangezien de leden aan con- utie weinig meer dan dit bedrag in- •gen, krijgen ze ook niet meer dan ene stem. intentieverklaring die van de leden i gevraagd werd met 49 stemmen en 48 stemmen tegen aangeno- „Het bestuur is hier niet zo ge- mee", aldus voorzitter Harry die echter liet weten dat de uit- ak toch zal worden opgevat als signaal om verder te gaan met de bereidingen, hoewel er uiteraard enkele zekerheid is dat het zal n meer ledensteun te verwerven tegen de tijd dat een rechtsgeldige uit spraak moet worden gedaan en een meerderheid van tweederde nodig is. Wuis vertelde ons zeker te weten dat het overgrote deel van de leden inziet dat de omvorming tot stichting en de daarmede gepaard gaande veel ruime re financiële mogelijkheden voor pro motiewerving en service, een goede zaak is. Het probleem is echter dat die mensen moeilijk naar de vergadering zijn te krijgen. Zelfs de belangrijke ex tra ledenvergadering van donderdaga vond met zijn toch wel „sensationele" karakter trok niet meer dan ongeveer honderd leden. Er zal dus het een en ander moeten gebeuren, wil men de zaak door mid del van een goede opkomst te zijner tijd redden. Onzekerheid Intussen is het VVV apparaat door de onvoldoende gesteunde intentieverkla ring in een onbehagelijke positie ko men te verkeren. Door de grote onze kerheid inzake de toekomstige finan ciële mogelijkheden durft directeur Jaap Dekker eigenlijk geen geld uit te trekken voor de aanstaande campag nes temeer omdat de VVV reeds een zeer fors verlies heeft opgebouwd. Het zal echter toch moeten gebeuren hoe riskant dat ook is. De intentieverklaring die de leden don derdag gaven, kwam erop neer dat de naam VVV en de rechten en plichten van deze vereniging worden overgedra gen aan de nieuwe stichting Texel Pro motie. De bestaande vereniging zou worden omgezet in een Vereniging van produktleveranciers, die één van de participanten van de nieuwe stichting zal worden met de daaraan verbonden verplichting om jaarlijks f 150.000,— bij te dragen. Rotnaam... Op de vergadering bleek dat men niet erg gelukkig is met de naam „Vereni ging van produktleveranciers", maar dat was geen breekpunt omdat toege zegd werd dat een naam met een min der „industriële" klank zal worden be dacht. Wat in de vergadering ook bleek dat lang niet iedereen het extra ledenbulletin goed had gelezen. Er was althans vrij veel onbegrip over de toe komstige plannen. Met name de taak en bevoegdheden van de vereniging van produktleveranciers had nogal wat vraagtekens opgeroepen. De door de VVV leden gekozen bestuursleden stonden unaniem achter de stichtingsplannen. Dat gold niet voor de gemeentelijke afgevaardigde Gerbrand Poster die, in tegenstelling tot B en W, aanhanger van de groep van dertig verontruste leden. Dit feit bleef donderdag in de vergadering echter onbesproken, mede omdat Poster zelf geen behoefte had om zijn minderheidsstandpunt toe te lichten. Noodzaak In zijn pleidooi voor struktuurverande- ring wees voorzitter Harry Wuis onder van: huishoudelijke artikelen, glas- en aardewerk, souvenirs - wenskaarten en SPEELGOED (o.a. Lego en Fleur) P al deze artikelen: meer op de belangrijke functie die de reisbureau's de laatste jaren hebben gekregen bij het verkopen van Texel- arrangementen. Een kwart van de arra- gementen wordt nu via reisbureau's tot stand gebracht, wat niet zo ver wonderlijk is omdat de toerist van van daag de weg naar het reisbureau al had gevonden voor een buitenlandse reis. Hij laat het graag aan zo'n instan tie over omdat dit een makkelijke en snelle methode is. Wuis wees er met klem op dat aan de voorwaarden van de ANVV moet worden voldaan wil die samenwerking met reisbureau's worden voortgezet. Voor 1986 betekent dat onder meer dat Texel weer mee doet met de landelijke vakantiereisgidsen. En wel in de gids die voor de geza- melijke waddeneilanden wordt ge maakt met een oplage van 100.000 exemplaren via 1200 reisbureau's en VVV boekingskantoren zal worden ver spreid waarbij die kantoren ook de boekingen verzorgen. Texel mag daarin niet ontbreken, temeer daar Texel niet het enige toeristengebied is dat naar de gunsten van de toerist dingt. Wuis:,,lk kan het niet genoeg herha len: als wij als VVV Texel niet mee doen aan deze ontwikkelingen, dan zullen wij op zeer korte termijn de na delige gevolgen in de vorm van klan- tenverlies ervaren. Wij hebben de dure plicht het totaal van het Texelse be drijfsleven onder de aandacht van de toerist te brengen. In de nieuwe struk- tuur is daarin op alle mogelijke manie ren voorzien. De promotie zal zeker niet alleen zijn gericht op arragemen- ten en bemiddeling. Het zal voor een belangrijk deel besteed worden aan al gemene promotie en zal daardoor voor iedereen hetzelfde effect hebben. Juist het feit dat wij op Texel te maken heb ben met veel kleinschalig logiesaanbod en bedrijfsleven maakt binding van krachten nodig. In de nieuwe struktuur zal die bundeling versterkt doorgaan met beduidend meer middelen". Verder werd uitgelegd dat de VVV allerlei mo gelijkheden voor nieuwe struktuur heeft onderzocht en dat de voorstellen die nu op de tafel liggen het resultaat is van vele gesprekken met de finan ciële deelnemers. De VVV heeft in die onderhandelingen eisen moeten laten vallen, maar aan andere verlangens is voldaan en Wuis vond het akkoord met de participanten dan ook een uit stekend uitgangspunt voor de nieuwe organisatie. Misnoegen Jan Zwan, de man die het initiatief nam voor de aktiviteiten van de groep van dertig verontruste leden, maakte van de gelegenheid gebruik om op nieuw zijn misnoegen te uiten over de gang van zaken bij de VVV in de afge lopen tijd. Volgens hem heerst er on der de leden veel ontevredenheid om dat zij denken slachtoffers te zijn van de bemiddelingsaktiviteiten van de VVV. De grote werden tegen gere duceerde prijzen volgeboekt en er zijn er nu al die de bungelowmarkt in de vóór- en natijd verzieken met afbraak- prijzen". De voorlaatste vergadering van de VVV noemde hij een bescha mende vertoning. Van een van de bestuursleden die die avond afscheid nam, had hij gehoord dat de spannin gen met de directie reden waren voor zijn opstappen. Tussen bestuur en di rectie was de verhouding zo slecht dat de directeur niet meer bij de bestuurs vergadering aanwezig mocht zijn en dat het bestuur gedreigd had Dekker te laten ontslaan als hij zich niet aan de richtlijnen van het bestuur zou houden. Verder vertelde Zwan over zijn botsing met de directie toen hij inzage van de salarissen wilde hebben en ook waren de kontakten tussen de groep van ver ontruste leden en het bestuur in eerste instantie weinig hartelijk. Later was er wel overleg en het bestuur had posi tief gereageerd op een aantal wensen zoals betere kwaliteitsbewaking en het plan om het hoofdkantoor aan de Pontweg te bouwen. Op de belan grijkste eisen was echter niet inge gaan. Ze wilden doorgaan met de oude koek in een ander jasje". Zwan zag het overdragen van naam en taken aan een nieuwe stichting als „verkwanselen van de VVV" waaraan hij en zijn medestanders niet wilden Lees verder pagina 2 Net Keesom-Logman vraagt wethouder Piet Zegers voorzichtig te zijn bij het opspelden van de gouden LCA-speld. Nel Keesom-Logman kreeg zaterda gavond het gouden insigne van het Nederlands Centrum voor Ama teurtoneel uitgereikt omdat deze toneliste 40 jaar lid is van toneelve reniging St. Jan. Het ereblijk werd in de Witte Burcht tijdens een feestelijke bijeenkomst opgespeld door wethouder Piet Zegers, die de toneelcarrière van „tante Nel" om schreef als een enorme prestatie waarbij haar akteettalent buiten kijf staat". De huldiging was voor de jubilaresse een verassing. Ze was na een etentje met vrienden met een smoesje naar de Witte Burcht gelokt en kon toen ze le den en oud-leden van de toneelvereni ging zag zitten haar emoties niet bedwingen. St. Jan voorzitter Ruud Beers gaf in een toespraak een overzicht van de to neelprestaties van Nel Keesom. De to neelvereniging bestaat sinds 5 septem ber ook 40 jaar en dat betekent dus ook dat tante Nel vanaf de oprichting lid is. „Daarvoor speelde ze natuurlijk ook al toneel" aldus Beers. Het eerste stuk dat de vereniging voor het voet licht bracht heette „Het gouden kalf" en getuige de toenmalige recensies werd het toneeltalent van Nel Keesom al snel herkend. Het tienjarig bestaan van St. Jan was één van de hoogte punten met glansrollen in „Ciske de Rat" en „In de schaduw van de guil lotine". Beers had Nel Keesom in de zestiger jaren op de toneelvereniging ontmoet en wist te vertellen dat ze haar rol altijd snel had ingestudeerd, maar soms ook niet naliet de regie en collega's te wijzen op onvolkomenhe- Er zijn plannen voor een dertiendaagse groepsreis naar Georgië van 28 april tot 10 mei volgend jaar. Belangstelling daarvoor is getoond door mensen die twee jaar geleden deel uitmaakten van het gezelschap van 200 personen dat een bezoek aan deze sowjetrepubliek bracht maar ook anderen hebben de mogelijkheden van een nieuwe reis geinformeerd. De bedoeling is nu om met een aan zienlijk kleinere groep te gaan van hoogstens vijftig personen. De reis kost dan f 2.200,— per persoon inclu sief de kosten van visum, bagage/on gevallen verzekering e.d. Wil men ge bruik maken van een éénpersoons ka mer, dan geldt een toeslag van /"560,— Zowel de heen- als de terugreis (via Moskou) worden gemaakt met een vliegtuig van Aeroflot. Wie belangstelling heeft kan zich bin nen een week aanmelden via telefoon 02228-266 (na 18.00 uur). den. Eén van de laatste successen was een forse rol in „Acht vrouwen" en Beers verwachtte niet dat tante Nel haar laatste rol heeft gespeeld.Bij de overhandeging van een cadeau zei hij dan ook „tot straks in plaats van tot ziens". Schijn Beers zei verder blij te zijn dat St. Jan enkele oudere leden in de vereniging heeft. Een qua leeftijd gemêleerd ge zelschap maakt de speelmogelijkheden van de club alleen maar groter. Wethouder Piet Zegers hield een niet van humor gespeende toespraak. „Ik heb in de dikkke van Zegers eh, sorry de dikke van Dale opgezocht wat het woord toneelspelen precies betekent" begon de wethouder zijn speech. Het woordenboek had hem verteld dat to neelspelen „Het brengen is van een schijnvertoning ten vermake van pu bliek op een getimmerte". De wethou der en oud-lid van St. Jan: „Daarom ben ik dus maar in de politiek gegaan, al heb je daar helaas ook wel eens schijnvertoningen". Hij vond het terecht dat St. Jan haar oudste lid met een feestavond speciaal in het zonnetje zette. „U hebt recht op die belangstelling want met trouwe le den kun je een vereniging pas in stand houden". Zegers had zelf ook met tan te Nel op de planken gestaan. („Als ik aan het stuk „Het verleden keert weer" denk gaat er een boek met her inneringen voor me open") en wist uit ervaring dat tante Nel een van de be langrijkste steunpilaren van de vereni ging was. Stormen „Je hebt veel stormen meegemaakt en ook weieens stormen veroorzaakt maar je bent je club trouw gebleven. Dat is veel beter dan de mensen die een vereniging korte tijd bezoeken en zo'n club zien als een soort duiventil. Dat soort mensen wil overal aan rui ken maar er is eigenlijk geen vereni ging die op ze zit te wachten", aldus de wethouder. Voordat het gouden in signe werd opgespeld las Zegers een oorkonde voor van het Nederlands Centrum van Amateurtoneel waarin de kwaliteiten van tante Nel werden geroemd. De wethouder maakte van de gelegen heid gebruik om aan Ruud Beers de gemeentelijke jubileumsubsidie te over handigen. Zegers had begrepen dat St. Jan een periode van moeilijkheden en interne meningverschillen achter de rug had. Om die reden wordt het 40-jarig bestaan bescheiden gevierd en vervalt de najaarsuitvoering. „Ik hoop dat jullie er met elkaar uitko- De donderdag gebleken verdeeldheid over de herstruktureringsp/annen heeft de VVV in een uiterst onbehagelijke positie gebracht. De onzekerheid inza ke de haalbaarheid van die broodnodi ge reorganisatie duurt voort op het moment dat het voor Texel - inder daad! - één minuut voor twaalf is. Thans plukt het bestuur de bittere vruchten van een verwaarloosde relatie met de leden en de altijd al bes taan de argwaan jegens alles wat de VVV doet of laat. Eigenlijk is nog het meest schokkend de apathische houding die het merendeel van de 900 VVV leden inneemt ten opzichte van deze toch echt wel belangrijke kwestie. Anders zouden wel meer leden naar de verga dering van donderdagavond zijn geko men dan de honderd mensen die daar een demonstratie gaven van de kleinst mogelijke eensgezindheid. Toch moet het mogelijk zijn voor het VVV bestuur om wat meer medestanders te krijgen, zodat de tweederde meerderheid die voor een rechtsgeldige beslissing no dig is, alsnog wordt bereikt. Volledig tegemoet komen aan de verlangens van de groep van dertig lijkt bij voor baat onhaalbaar. De geldgevers zullen geen genoegen nemen met een VVV die alleen informatie geeft en de com merciële bemiddeling overlaat aan een particulier die zij niet in de hand heb ben of met een werkmaatschappij" waarvan belangrijke besluiten door een ledenveto kunnen worden getroffen. De zaak bij het oude laten kan ook niet omdat het faillissement dan niet lang op zich laat wachten en het ge ruime tijd zal duren voordat een nieu we organisatie van de grond is ge bracht, nog afgezien van de exorbitan te contributieverhoging die dan nodig is. De eenvoudigste wijze om de plan nen die nu ter tafel liggen, er toch door te krijgen is zorgen dat op de buitengewone ledenvergadering waa rop straks de beslissing moet worden genomen genoeg voorstanders aanwe zig zijn. Voor de betrokken organisaties-participanten moet het niet moeilijk zijn hun respectievelijke leden of achterbannen te mobiliseren, vooral a/s tevoren bekand wordt ge maakt of schriftelijk dan wel monde ling zal worden gestemd. (Als bekend was gemaakt dat donderdag j.l. in het geheim kon worden gestemd zouden meer leden zijn gekomen. Texelaars willen graag met iedereen goede vriendjes blijven liever weg dan in het openbaar tegen" ofvoor" te moe ten roepen!) Beter is echter om een deel van de verontruste leden alsnog over de streep te halen met nuchtere argumenten en harde toezeggingen. Een beroep doen op het algemene Texelse belang dat met de herstruktu- rering is gemoeid, helpt niet want de meeste VVV leden zijn in de eerste plaats geïnteresseerd in het volkrijgen van de eigen bedden. Daarvoor zijn ze lid geworden van de VVV. De argwaan die zij krijgen a/s ook grote kapitaal krachtige logiesverstrekkers gebruik gaan maken van de VVV diensten in een tijd van teruglopend toerisme en binnenkort sterk groeiend accomoda- tieaanbod is niet terecht, maar wel be grijpelijk. Donderdag en ook nadien is gebleken dat de angst dat de kleine verhuurders straks aan het kortste eind trekken als de spoeling te dun wordt, in brede kringen leeft, ook bij welwil lende mensen die hun sporen op toe ristisch gebied hebben verdiend. Als de VVV hieraan tegemoet zou kunnen komen door het bieden van faciliteiten voor juist deze groep van verhuurders, zou al veel zo niet alles gewonnen zijn. Het zou - bijvoorbeeld - een goe de zaak zijn (ook voor het servicebe- toon jegens de adspirant toerist) a/s die kleine verhuurders met hun bonte aanbod van kamers, bungalowtjes en appartementen a/s een aparte catego rie versterkt in de aandacht zou wor den gebracht, herkenbaar in het infor- Lees verder pagina 2 men en dat St. Jan nog 40 jaar toneel maken gegund is". Bij die wens merk te hij op dat een vaste toneelzaal ook bij kan dragen aan een zonnige toe komst maar dat is voorlopig nog geen feit. „We doen ons best". De wethouder van cultuur had ook de wens dat de toneelverenigingen, des noods gezamelijk, in het zomerseizoen weer stukken gaan opvoeren voor toeristen. „Vroeger waren die zomeruitvoeringen altijd een succes en het moet toch mogelijk zijn die traditie af en toe in ere te herstellen".

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1