S „WAT IK ZEGGEN WOU.." wa I Tijdrit besloot Wielerseizoen L „Geef Ma de zak" Anti Texelse employé? Geen nieuwswaarde? Beslag gelegd op woonhuis boekhouder VERVOLG VAN PAG Fraai weer trekt veel gasten Spoolder wint Lintex-klassement Katjes bij huisvuil geze VVV promotie gebruikte kledin PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 1 OKTOBERi SD BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Deze open brief schrijven wijxu omdat de opmerking die wij van één van uw medewerkers kregen, alle Texelaars aangaat. Zaterdag 21 september gingen wij, sportvrienden, naar een wedstrijd in Julianadorp. Na de wedstrijd keerden wij terug naar de boot. Daar begon een meningsverschil. De bus waarin wij reden is 2.10 meter hoog. Dat is naar uw begrippen vrachtverkeer. De gene die het verkeer leidde, verwees ons echter naar de baan van persone nauto's. Onze chauffeuze ging hierop niet in omdat ze voor vrachtverkeer had betaald en dit al meerdere malen aan de hand had gehad. Hierop wer den we aangehouden door de ,,baas", op dat moment de heer hortens uit Den Helder. Deze was zeer nijdig en gaf ons geen gelijk. Na de twist werd ons gezegd dat wij een grote mond hadden, maar dat dit niet verwonderlijk was, want zei hij: „Daarvoor ben je Texelaar". Wij vin den deze uitlating zeer discriminerend en vragen ons af of Teso weet hoe be paalde personeelsleden met eilandbe woners omgaan. Maandag 23 september is één van ons naar het hoofdkantoor gegaan en heeft gelijk gekregen. Wij hebben nu een standaardbrief bij ons voor de vol gende wedstrijd. De directeur vertelde haar ook dat het jammer was dat het zo moest gaan, maar dat hij dit al eer der doorgesproken had met het perso neel in Den Helder. Wij vragen ons tevens af of de betref fende employé wel geschikt is voor deze baan, daar hij niet weet wat er onder vrachtverkeer wordt verstaan (na uitleg) en daar hij een verschrikkelijke hekel heeft aan Texelaars. Indien geen van de eilandbewoners de boot meer gebruikte, hoe zou Teso dan nog kun nen bestaan? Team dames 1 van de volleybalvereni ging Smash 68 Oosterend Ik dacht dat we op Texel een plaatse lijk blad hadden speciaal voor „nieuws" van en over Texel. Over het wel en wee van ons eiland. Maar, de heren die dit nieuws moeten verslaan, achten bepaalde gebeurtenissen, on danks uitnodiging, niet belangrijk ge noeg om vermeld te worden. Het betrof hier een open dag ter gele genheid van het starten en bezichtin- gen van de christelijke Bassisschool, „School met de Bijbel" te Oosterend. Dat dit voor Oosterend een belangrijke gebeurtenis was, blijkt uit de zeer gro te belangstelling die we mochten on dervinden. (op 16-9-1985). Er was een stukje opgemaakt over die dag, met een dankwoord aan allen die aan de totstandkoming van deze basisschool hadden meegewerkt, maar dit kon niet worden geplaatst. Ik kreeg te horen dat alle lagere scho len basisschool zijn geworden; dus niet belangrijk. Maar is het niet mooi. dat in goede samenwerking, die basis school (met een onderbouwgedeelte waar veel scholen jaloers op zijn) feestelijk kon starten, en juist vooral ook omdat hier zoveel over te doen is geweest? Zou dit geen „echt nieuws" geweest zijn of moet het juist sensatie of iets anders zijn om vermeldens waard te wezen! B. Vlaming Gzn. Oosterend NASCHRIFT Wij hebben moeten besluiten alleen in algemene zin te schrijven over de vor ming van de Texelse basisscholen, dus niet over elke school apart, tenzij er met een van de scholen heel bijzonde re problemen zouden zijn geweest. Dat was - voor zover wij weten - met de school met de Bijbel niet in zodanige mate het geval dat we een uitzonde ring moeten maken. Die bijzondere problemen zouden bovendien pas nieuws zijn geweest op het moment dat ze zich voordeden en niet geruime- re tijd nadat ze zijn opgelost. Een heel bijzondere openingshandeling of stunt ter gelegenheid van de heropening zou misschien ook de krant hebben ge haald, maar nu was er echt onvol doende aanleiding om er een verslag van te maken. Hoe geslaagd en be langrijk voor Oosterend de open dag ook is geweest. Het zou bij de andere scholen scheve gezichten hebben ge geven. Red. De Amsterdamse kledinggroothan- del Favoriet B.V. heeft gerechtelijk beslag laten leggen op de woning Weverstraat 101 in Den Burg. Het huis werd onlangs van de gemeen te gekocht door een 49-jarige boek houder die er zijn administratiekan toor wil vestigen. Vorige week heeft Favoriet (de vroegere werkge ver van de boekhouder) bij de Amsterdamse politie aangifte ge daan van verduistering door de ex- werknemer. Het zou gaan om een bedrag van 71,6 miljoen. Dat is al enkele jaren geleden gebeurd, maar er is, volgens Favoriet, pas nu aangifte gedaan omdat de boekhouder had beloofd het verduisterde geld te zullen aanzuiveren. Toen dat niet gebeurde, trachtte de di- rektie de man eerst met geweld tot te rugbetalen te dwingen. De boekhou der werd in het gezicht geslagen, met de dood bedreigd en opgesloten in zijn eigen kantoor. De afdeling frauderecherche van de Amsterdamse gemeentepolitie vindt het een merkwaardige affaire met veel vraagtekens. Nog uitgezocht moet worden waarom Favoriet zo lang heeft gewacht met aktie om de boekhouder tot betalen te dwingen en verder staat de preciese omvang van het bedrag dat als verduisterd moet worden be schouwd, allerminst vast. Het is niet uitgesloten dat de boekhouder inder- reg Willem Trap van de IBS-ploeg wacht bij de jachthaven van Oudeschild geconcentreerd op het startsein voor zijn tijdrit-etappe van 37 kilometer. Het schitterende najaarsweer blijkt zeer stimulerend te zijn voor de toeristische belangstelling. Het afgelopen weekend vervoerde Teso ongeveer vijfhonderd personenauto's meer dan in het verge lijkbare weekend vorig jaar. Omdat aanbod te kunnen verwerken moest vrijdag de gehele dag een halfuurs- dienst worden gevaren en zaterdag was dat gedurende vier uren ook het geval. Zondagmiddag vanaf half vier moest de stroom huiswaarts kerende toeristen worden vervoerd, wat op nieuw het inzetten van de reserveboot noodzakelijk maakte, tot 21.00 uur. daad „recht" had op een bepaald deel van het geld, waardoor zijn schuld aan Favoriet niet meer dan omstreeks ze ven ton zou zijn. In ieder geval zal de Favoriet-direktie zich voor zijn geweld dadig optreden moeten verantwoorden. De boekhouder is sinds vrijdag niet meer op Texel gezien.'De veronderstel ling dat hij in hechtenis zit, is echter onjuist. Zowel de Amsterdamse als de Texelse politie vertelden ons niet te weten waar hij momenteel is. Texelse installateurs die in de woning bezig waren, hebben hun werkzaamheden inmiddels gestaakt.Zij vrezen dat zij straks als gevolg van de affaire hun geld nooit zullen zien. Van politiewege wordt erop gewezen dat het in ieder geval verboden is om op eigen initia tief uit de woning geleverde spullen weg te halen. Men wordt aangeraden een rechtskundig adviseur in de arm te nemen. Met een tijdrit van Oudeschild naar de Cocksdorp en terug werd zater dagmiddag het succesvolle wielerseizoen van de Wielervereniging Texel afgesloten. De tijdrit over ruim 37 kilometer lengte werdovertuigdend ge wonnen door Jan Spoolder uit Den Helder die daarmee definitief de eerste plaats behaalde in het Lintex-klassement: de competitie van wedstrijden in de dorpen die de afgelopen maanden werd gehouden. Aan de tijdrit namen 34 renners deel die bij de jachthaven van Oudeschild van start gingen met een matige wind in het gezicht. Er werden goede tijden genoteerd. De rit, waarvoor weinig publieke be langstelling bestond, moest bovendien de uiteindelijke winnaar van het Lintex-klassement aanwijzen. Spoolder en plaatsgenoot Hans Boks stonden bij de aanvang van de rit slechts op één punt van elkaar verwijderd. Beiden konden dus nog kampioen worden maar Spoolder wist de 37 kilometer af te leggen in 54 minuten en 15 secon den en was daarmee één minuut en 49 seconden sneller dan zijn grootste rivaal Hans Boks. Beker De dit seizoen uitstekend rijdende Dirk Vinke wist zaterdag beslag te leggen op de tweede plaats in een tijd van 55 minuten en 38 seconden en deze plaats leverde hem later bij de prijsuit reiking een beker op als de beste Texelse wielrenner. Spoolder kreeg de Lintex-trui met bijbehorende geldprijs. Voorafgaande aan de tijdrit werd een tijdrit over 10 kilometer gehouden voor de jeugdleden van de wielerclub. Jordy Vinke was de snelste bij de A-jeugd en Peter Beers bij de B-jeugd. Uitslagen: 1. J. Spoolder, 54,15; 2. D. Vinke,55.38; 3. H. Boks,56.04; 4. W. Nieuwenhuis56.19 (1e veteraan); 5. L. van Elk,56.30; 6. H. Hardeman56.37; 7. D. Steenvoorden,57.26; 8. M. Basteleur,57.51; 9. H. van Osch,58.14 en 10. M. Vastenhouw, 58.26. Eindstand Lintex-klassement 1. Jan Spoolder; 2. Hans Boks; 3. Willem Wassenburg; 4. Edo Kooiman; 5. Dirk Vinke; 6. Pink tesselaar; 7. Pe ter de Haan; Arjeugd: 1. Jordy Vinke, 17.29; 2. Desiree Boks, 17.47 en 3. Henk Broekman, 18.15 B-jeugd: 1. Peter Beers, 18.21; 2. Stephan Kik kert, 18.52; 3. Frans Witte, 19.05; 4. Udo Visser, 20.46 en 5. Martijn Braam, 21.15. matiemateriaa/. Die kleine verhuui kunnen namelijk bieden wat de jongens vaak niet kunnen: rust, pft cy, service, gastheerschap, persoon kontakt en (zéér belangrijkeen hui prijs die concurrerend en dus wem kan zijn omdat veel van die huisjes lang zijn afgeschreven, en worden derhouden en verfraaid door de ek naar zelf die zijn uren niet hoeft te rekenen. Het moet mogelijk zijn dei akkomodatie een maximale bezettin te bezorgen, echter wel onder het drukkelijke voorbehoud dat deze on derkomens aan een scherpe en tieve kwaliteitskontrole worden o/jdtó worpen zodat de rotte appels uit '"en mand worden geweerd en men ooi bereid is gedurende langere tijd w minder te verdienen in plaats van korte tijd veel. Met andere woorden de kleine verhuurders of een deel n part hen zouden kunnen voorzien in de ting hoeften aan goedkope akkomodatie rko buiten de zomerperiode. Met het pa. motiebudget dat straks beschikbaei tóp is het niet moeilijk in deze sector ei van groter aantal verhuurweken te realis ren. Voor de economie van Texel is lent ook goed want de bijverdiensten 'iet de verhuur worden voor een groot aller deel bij de plaatselijke middenstand kt besteed en bij de grote jongens' dat maar zeer gedeeltelijk het Gestimuleerd door de nood van moment is de VVV ongetwijfeld ba i hierover eens met een positief denï sde de afvaardiging van kleine verhuurtI oral te praten en tot afspraken te kom ordi En wat is er eigenlijk op tegen dat leden met een extra zetel in het sta vee tingsbestuur worden vertegenwoor digd? De aqdere participanten hou. kke immers de meerderheid en het wenste slagwaardige beleid wordt i de die tweede ledenvertegenwoordlger aid. niet beldfnmerd. De sfeer van verti aa wen (óók noodzakelijk voor goed! a doneren!) is er echter zeer mee gediend. ■kt Een in Den Burg Noord-West wc nachtige vrouw merkte zondaga- dat de twee katjes van haar vijfjan dochtertje niet meer in huis waren Omdat de dieren te jong zijmoma op stap te gaan begon zij in de oi ving van het huis te zoeken. Inmïi merkte iemand anders de twee did op, die verpakt in een kartonnen cfl bij een ophaalpunt voor huisvuil neergezet. Deze voorbijganger ken de diertjes toevallig. De poesjes w ,g| den weer keurig terugbezorgd ma n[ de loop van de daaropvolgende ni |ft schreef een onbekende met viltstif „poes-poes" op de ramen. Gedal wordt aan een misselijke grap. Ht meewerken door het afgeven van de intentieverklaring. „We gooien de Vvv niet de grabbel en aan maffiapraktijken hebben we op Texel geen behoefte". Zwan vond echter dat ten onrechte was gesuggereerd dat de zaken met de gemeente al in kannen en kruiken zijn. Van verschillende raadsleden had hij gehoord dat het wat hen betreft nog allerminst vast staat dat de ge meente gaat meedraaien in de nieuwe stichting. Invloed Voorzitter Wuis dankte Zwan minzaam voor .zijn betoog maar ging er niet op in. De heer J.F. Halsema uit De koog, die informeerde wat de leden nog te vertellen hebben als de nieuwe stich ting er is, kreeg wél antwoord. De hui dige VVV blijft als vereniging bestaan (naast de stichting) maar krijgt een an dere naam en dient ter behartiging van de belangen van de aangesloten lo- giesverstrekkers. Zij hebben in de stichting VVV een bestuurszetel en kunnen daar dus hun geluid laten ho ren. Bestuurslid Martin Warnaar voeg de daaraan toe dat de leden een vitale functie hebben in het geheel. Zij be schikken over de bedden en mogen zelf weten of en op welke wijze ze de ze aan de toeristen beschikbaar stel len. Warnaar verwees verder naar het extra ledenbulletin. „Lees dat en u zult zien dat er straks veel wordt toege voegd in uw belang". Het antwoord van Warnaar ging over in een hartstochtelijk pleidooi voor struktuurs- verandering volgens de nu op de tafel liggende plannen. „De financiële mo gelijkheden die er nu liggen, moeten gegrepen worden. Het is nog nooit zo haalbaar geweest". Dezelfde spreker („Ik ben zelf VVV-lid") veroordeelde het uiten van ongefundeerde angst en hij daagde de andere leden uit aan te tonen dat zij nadeel ondervinden. De invloed van de leden en van de Texel se gemeenschap in het algemeen is in de nieuwe situatie gewaarborgd. Naast de vereniging van produktleveranciers zijn ook andere participanten vertegen woordigers van andere organisaties die verantwoording moeten afleggen te genover een achterban of een gekozen bestuur, zoals de gemeente, het Texels Verbond van Ondernemers en de Re creatiestichting. Wie invloed wil uitoe fenen op het beleid van de nieuwe stichting kan dus meerdere ingangen gebruiken. Het zijn juist de kleinere lo- giesverstrekkers die een slagvaardige VVV nodig hebben. De grote bedrijven redden zich eventueel ook wel zonder de VVV. Je kunt zelfs zeggen dat de kleine bedrijven een sleutelpositie innemen. Inderdaad wordt een groot deel van het promotiebugdet besteed aan de verkoop van arrangementen maar een bedrag van vijf tot zeven ton zal wor den gebruikt voor de verkoop van „al gemeen Texel". Het komt er op neer dat straks drie keer zoveel reclame voor Texel wordt gemaakt als voor heen; de kleine bedrijven profiteren daar minstens evenzeer van als de grotere. Deze en andere antwoorden vermoch ten echter niet de argwaan weg te ne men. Men bleef zwaar tillen aan het feit dat er straks in de gewone VW vergadering voor leden geen mogelijk heid meer is rechtstreeks invloed te hebben op het beleid. In gebreke Op een gegeven moment werd ook door de bestuursleden erkend dat het de laatste jaren ernstig heeft geman keerd aan informatie in richtgeving aan de leden, waardoor veel veronderstel lingen en misverstanden een eigen le ven konden gaan leiden. Het extra in formatiebulletin over de jongste plan nen is rijkelijk laat gekomen. Johan van Veijfeiken uit Den Hoorn wees op de „goodwill" die de leden in hun or ganisatie hebben opgebouwd en vond dat een argument voor meer ledenin vloed in het stichtingsbestuur. Ook mevrouw Irene Schuijl van Hotel Ta- tenhoven uit De Koog hield een plei dooi voor meer betrokkenheid van klei nere logiesverstrekkers bij de nieuwe organisatie en kreeg daarbij duidelijke weerklank. Die pleidooien konden ech ter weinig opleveren want de strijd om meer ledeninvloed was door het bestuur al gevoerd. Het bestuur had zich bij de eisen van de andere partici panten moeten neerleggen en kon dus moeilijk beloven dat die extra bestuurs zetel voor de leden wel even geregeld kon worden. Mr. J.K. Feikema, sprekend names de groep van dertig verontrustende leden, plaatste tal van kritische kanttekenin gen bij de stichtingsplannen. Hij zij onder meer dat deze stichtingsplannen strijdig zijn met de richtlijnen van de ANVV. Dat werd direct weerlegd door voorzitter Wuis, die een ANVV-brief voorlas waaruit bleek dat de voor gestelde aanpak op Texel niet strijdig is met het ANVV-statuut en dat de plannen door de ANVV zelfs worden toegejuicht, zolang men bij deze lan delijke VVV-overkoepeling aangesloten blijft en de daaraan verbonden ver plichtingen vervult. Verbroedering Bestuurslid Warnaar, reagerend op bit tere verwijten van Zwan, erkende dat er de laatste tijd bij de VVV erg veel dingen scheef zaten, maar dat alle be trokkenen nu op één lijn zitten en met nieuw élan aan een betere toekomst bouwen. Feikema bleef zich verzetten tegen de „uitverkoop" van de VVV. Het bete kende volgens hem het om zeep bren- gern van een democratische organisa tie, met als argument te willen voort gaan met de „reisbureau-functie" waar anderen meer van profiteren dan de le den. Door de bemiddelings activiteit is de organisatie topzwaar geworden, de VVV directeur is er overbelast door ge raakt. Feikema onderstreepte dat een slagvaardiger organisatie ook mogelijk is met instandhouding van de VVV als vereniging, zoals is voorgesteld door een commissie uit de groep van dertig en waarbij geen democratische stich ting maar een door de leden gecontro leerde „werkmaatschappij" in het le ven wordt geroepen. Feikema hekelde verder de onoverzich telijkheid die onstaat door de verschil lende gidsen die worden uitgegeven, de volgens hem veel te hoge provisie bedragen bij de bemiddeling (zodat een veel hoger bedrag dan het gebrui kelijke advertentiebudget voor de be trokken ondernemer verloren gaat) en hij bleef ook van mening dat in de nieuwe situatie bepaalde logies verstrekkers zullen worden bevoor deeld. Spreker twijfelde of de gemeen teraad zoveel geld zou willen uitgeven aan een stichting en hij moest ook nog zien of het Texels Verbond van Ondernemers bereid en in staat is elk jaar f 150.000,— bij te dragen. Het komt neer op f 750,— per TVO-lid per jaar. Tenslotte pleitte Feikema (die zich afvroeg of de „intentieverklaring" juri disch wel door de beugel kon) voor te rugkeer naar de VVV oude stijl, met afdelingsvergaderingen in de dorpen. Wuis en Warnaar maakten duidelijk dat alle geopperde ideeën en mogelijk heden de laatste maanden al zijn on derzocht. Wilde men van de medewer king van de geldgevende partners ver zekerd zijn, dan moest genoegen wor den genomen met het nu ter tafel lig gende compromis. Niet aanvaarden betekent dat de VVV straks kapot gaat. Feikema bleek niet terug te schrikken voor deze konsekwentie. „Dat moet dan maar, in vredsnaam. Dan zullen we een nieuwe VVV oprichten". Spreiding Bestuurslid R. Veenstra (Rabobank) wees nog eens op de kwetsbare toe ristische situatie waarin Texel zich be vindt. Dat het niet goed gaat weet in middels iedereen. Een probleem is dat 75% van de totale toeristische omzet op Texel wordt gemaakt in de slechts acht weken van het hoogseizoen. In het voor- en naseizoen wordt slechts 20% van de zaken gedaan en de rest van het jaar 5%. Met name in het voor- en naseizoen moet de bezetting van de akkomodatie veel beter worden. „Van mei tot september wordt er goud verdiend, maar van september tot mei wordt er platina weggebracht". Het veel ruimere promotiebudget van de stichting maakt betere verhuur van de akkomodatie in vóór en naseizoen mo gelijk. Daarvan profiteert iedereen op Texel. Als het op de één regent, drup pelt het op de ander. De nieuwe stich ting is er niet in de eerste plaats voor „de grotere jongens", maar is juist een middel om alle kleine ondernemingen samen minstens evenveel promotie en wervingskracht te kunnen geven. Daaraan werd echter wel toegevoegd dat die grotere bedrijven niet zullen worden geweerd; ook met hen zullen zaken worden gedaan. Overtuigend was dat blijkbaar nog steeds niet. Gevreesd werd dat de gro te acties om toeristen in vóór en na seizoen naar Texel te krijgen toch hoofdzakelijk met akkomodatie van grote kapitaalkrachtige bedrijven zullen worden gevoerd. Mevrouw Schuijl: „Het is bitter om te zien hoe bij Bosch en Zee (waar 's winters voor 7150,— per week een appartement ge huurd schijnt te kunnen worden) de parkeerplaats volstaat, terwijl je eigen Hotel minimaal bezet is". Bestuurslid R. Veenstra onderstreepte nog eens de noodzaak van adverteren en andere promotieaktiviteit. Uit stuk ken die hij als bankman beroepshalve ter inzage krijgt was het hem opgeval len dat sommige (kleine) recreatieon dernemers nauwelijks meer dan acht weken hun bedden vol hebben en an deren dertig weken! Die andere adver teren en voeren een goed verhuurbe- Op 15 oktober wordt huis huis op heel Texel weei opgehaald. Ga nu alvast nav, kunt missen! leid met juiste prijsstelling. Tijdens de vergadering werd nam* |t één van de andere participanten toekomstige stichting het woord voerd: directeur C. Koorn van dei! creatiestichting. Hij verklaarde dat participanten geen enkel ander stfi hebben dan betere promotie van) en daardoor verbetering van de re menten van alle bedrijven. De RST gaat alleen akkoord als nieuwe organisatie wordt zoals dit is voorgesteld. „Dit is uiterst acce bel, maar het is wel één minuut t twaalf. Als we de zaak in 1986 wï laten draaien, moeten we in októ met de voorbereidingen beginnen: Koorn wees er verder op dat de p cipanten van de stichting straks e voorzitter zullen moeten benoeme Als deze persoon, die geen sterffl heeft," voor alle betrokken partijen vaardbaar is kan misschien het ge worden weggenomen dat de stiet een onderonsje is van alleen dej gevende participanten. In de rondvraag na de stemming de intentieverklaring liet Gerard t lief nog weten dat hij geen enkel trouwen heeft in welke organisat'ü vorm dan ook, zolang de directie wordt vervangen. Desgevraagd kreeg mevrouw Set horen dat de contributie van de* ging van produktleveranciers deze is als wat thans aan de VVV wot taald. In de vereniging zitten echt geen middenstanders meer, want leveren hun bijdrage en invloed v« taan via hun eigen participant in< stichting. Welke vorm het bestuüi de vereniging van produktleveram krijgt, moet nog worden bepaald

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2