VM M A 8^ rVc-K- Texelaartjes Illintergranen en erwten üaven lagere opbrengsten oyale Texelse amzege wemdiploma's f LAND r BOUW Cursus poppen maken Jeugdclub De Koog van start Moerman-Weekend in „Nieuwe-aanleg" Ruim zesduizend gulden voor Beatrixfonds Mishandeling uit liefdesverdriet Autobanden lekgestoken Lichtboei Weidepomp gestolen Vaste data Aanhouding winkeldieven dankzij oplettende winkelier Fietsen in de vijver Spelletjesmiddag Speel-o-theek SUIKERZIEKTE HEEFT JE LEVEN BEET FAMILIEBERICHTEN x* Ome IJs die gaf een feessie, I ;9 iSDAG 1 OKTOBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 3 regen gaf in de groeiperioden voldoende water voor de planten. j"1 ogteverschijnselen zijn er niet opgetreden. Texel is de gehele zomer Jl an gebleven. Dat volop regenwater ook niet voldoende is voor de op- ngsten van de gewassen, bleek bij de oogst van vooral wintergranen erwten. Deze gewassen, wintertarwe en groene erwten, gaven gemid- jtoch 2000 kg korrel per ha minder dan de laatste jaren. Uit dit alles nog weer eens overduidelijk dat zonneschijn erg belangrijk is voor produktie. Te kort aan zon, en dat was er afgelopen zomer, heeft een elige invloed op de opbrengsten van de gewassen. Aardappelen o'd't ie pootaardappelen is de bruto- «engst beter dan in het voorgaande loj Tevens kwamen de aardappelknol- qi mooi blank uit de grond. Bij het ;eren zal er weinig afval komen, enkele uitzondering is er doordat jartijen zijn die een lichte aan- fe :ing hebben van de toch wel veel i# «komende aardappelziekte Phytoph- Met een juiste ventilatie van de i3f jappelen behoeft deze ziekte bij de ei varing verder geen grote problemen te leveren. lensde oogst van de aardappelen jden sommige partijen enkele rotte )l illen. Deze waren meestal veroor- mjiktdoor natrot bacteriën. Bij het gvuldig inschuren met niet te veel ral nd zijn deze partijen goed bewaar- sr. Over het algemeen kan gespra ke i worden over een goede tot zeer ni -de aardappeloogst. Het rooien gaf i/tl rol op de kleigronden problemen m ordat deze grond zich slecht liet ze- Met de aardappelen kwam er dan iti veel grond mee. Om dit te voorko op het bedrijf van de Fam. C. ut <ker en Zns. uit polder Het Noorden rooid in twee fasen. De aardappelen fi rden hierbij eerst in voorraad ge- er :id. De eerste aardappelrooier legt In aardappelen vanuit de ruggen bo ft i de grond. De knollen en de grond nnen dan enkele uren drogen. Een sede aangepaste aardappelrooier •kt de knollen die boven op de md liggen weer op. Het resultaat meestal droge knollen met zeer inig grond. Een systeem dat voor achttal van damclub Oosterend/ iel wist zijn eerste bonds- mpetitiewedstrijd tegen Damlust 2 srtuigend in winst om te zetten. Hooijberg gaf het goede voorbeeld, stukwinst in een vroeg stadium Ie hij de partij bekwaam tot G. Dros had zich een betere ;e in de bondscompetitie voor lid. Een totaal onnodige vergissing tte hen 2 stukken. Hij deed er nog wat hij kon, maar het mocht niet len. K. Bakker schiep langzamer- meer overwicht en gebruikte zijn mpivoordeel in de eindfase vakkun- C. Vinke werd het slachtoffer van damzet. Bij goed spel had dat (neen nul opgeleverd. Het werd iter toch nog remise, omdat z'n te- istander de winst liet glippen. J. Heerwaarden had net niet genoeg op de stand om zijn Damlust- enstander met lege handen naar te sturen. Dat lukte ook M. Vittali zodat hij zijn revanche niet kreeg. Timmer boekte een goed resultaat |en de redelijk sterke Jac. Kramer, mooi eindspel legde de basis voor eerste bondszege. igedetailleerde uitslag luidt: l-Damlust 2: akelaar-B. Broersen 2—0 Vittali-J. van Straalen 1 1 Bakker-F. van Eek 2—0 Hooijberg-C. Koedijk 2—0 v. Heerwaarden-C. Strijbis 1 1 Vinke-D. Hoogeboom 1 1 Timmer-J. Kramer 2—0 Dros-P. Beers 0—2 laai 11-5 de laatste in zwembad Molenkoog louden examens slaagden de vol- ide kandidaten voor zwemdiploma's B, of C. 'lorna A;Jowie Zoetelief; Riet van Slikke; Riet Festen Maarten urn; Jacco Bakker; Dirk Bruin; Tru- van der Star; 'lorna B: Jrthe Witte; Leonora Hooyschuur; Ellen-Singh; Guusje Glasbergen; jam Joustra; Peter Visch; Dennis der Slikke; 'lorna C: van der Vis; Elly Franchimon; [jan Franchimon; Maarten Roeper; ie Eelman; Wendy Kooger; Roald de Slikke; Janneke Zijm; Jessica 's; Yaltah Pansier; Marieke Hunt; Timmer; Tamara Kuyper; Douwe 'kman; Denhard van de Slikke; Ar- Kloosterman; Ronny van der Slik- Eieke van Groeningen; Gina 'isma; Louise van Bennekom; Ing- de zwaardere gronden navolging ver dient. Naast minder grond tussen de knollen een vrij droog produkt wat weinig tot geen versmering van ziekten tot gevolg geeft. Suikerbieten Met de oogst van de suikerbieten is eveneens een begin gemaakt. De bie tenoogsten lijken goed. Minder goed is nog het suikergehalte. Maar met over dag zon en koude nachten kan het suikergehalte nog optrekken. Bij de groei werden in praktisch alle suiker bietenpercelen kleine gele plekken ge zien. Deze kwamen van de vergelings- ziektevirus. In jaren niet op Texel ge zien, maar toch terug in 1985. Een aantal bietentelers zullen in de loop der jaren problemen gaan krijgen met opschot van wilde bietenplanten. Dit omdat deze bietentelers te gemakkelijk zijn met het laten groeien van schie ters in percelen. En uit de praktijk is het reeds bekend dat er geen lastiger onkruid in bieten aanwezig kan zijn dan spontaan opkomende bietenplant jes van de wilde biet. Hetgeen nu nog weinig moeite was, gaat in de toe komst grote problemen geven. De voorbeelden zijn er. Erwten Het succes van de erwtenteelt van en kele jaren terug is in 1985 niet uitgeko men. Deels ligt de oorzaak bij de zon- arme zomer. Uit de ervaringen van voorgaande jaren blijkt een droge zo mer met veel zon een gunstig effect te hebben op de erwtenopbrengsten. Meerdere erwtentelers zullen in 1985 niet alle gemaakte kosten vergoed krij gen door de geoogste opbrengsten. De beste opbrengsten werden gehaald van die percelen die een goede struc tuur hadden en geen wortelonkruiden (kweek) bevatten. Te gemakkelijk wordt het erwtengewas gezaaid op percelen die te veel kweek hebben, de ontwatering en de zuurgraad niet in orde zijn. Gezien de toch steeds hoge re kosten voor dit gewas, dient de grond in optimale conditie te zijn. Graszaad en granen Door het regenachtige weer tijdens de graszaadoogst zijn niet alle percelen geoogst. Op een aantal bedrijven is het graszaad verhakseld. Dit waren de eerste percelen. Later verliep de oogst beter. Vooral het Westerwolds raaigras kwam tot enorm hoge bruto- opbrengsten. Voor het Engels en Itali aans was dit lager. In het Maartenhuis bij De Koog begint binnenkort een cursus poppen maken door Hannelore Speelman. De lesbij- eenkomsten zij op 7,14,21 en 28 okto ber, telkens van 19.30 tot 21.30 uur in het Maartenhuis. Het gaat om het ma ken van cappen poppen voor baby's en jonge kinderen. Hannelore Speel man heeft daar als kleuterleidster en moeder ervaring in opgedaan en weet dan ook veel te vertellen over het hoe en waarom van poppen maken. Deel name aan de cursus kost 7 40,—. Op gave kan geschieden bij het Maarten huis, telefoon 02228-682. Met redelijk succes draait op het ogen blik in De Koog een jeugdclub voor kinderen van de basisschool-leeftijd. Het is een intitief van de sektie jeugd- en jongerenwerk van de Welzijnsstich- ting en de dorpscommissie van De Koog. Elke woensdag vanaf 14.00 uur is er een bijeenkomst in het gebouw ,,Olleke Bolleke" (peuterspeelzaal) waar wordt geknutseld, gespeeld, toneel op gevoerd etc. Af en toe is er ook disco en bij goed weer gaat men naar bui ten. De leiding berust bij twee stagierès. De bedoeling is dat deze te zijner tijd hulp krijgen van vrijwilligers uit De Koog. Het lidmaatschap is gra tis. Nieuwe leden zijn van harte wel kom vanaf woensdagavond 19.30 uur. mar Veeger; Selma de Koning; Brigitta Krijnen; Monique van de Hoek; Marco Witte; Robbert van der Weide; Petra Kooiman; Annemieke Kooiman; Nynke Scheuneman; Serge Blom; Marie Vis ser; Reina Bos; Corine Timmer; Marti- ne Westerlaken; Elmar Keyser; Marleen Keyser; Ronnie Witte; Emile Keyser en Nienke Baars. De wintertarwe gaf lagere opbrengsten dan wat er de laatste jaren normaal was. Gemiddeld was de opbrengst 1500 tot 2000 kg lager per ha. De zomertarwe en vooral zomergerst kwamen op normale opbrengsten. Bij alle granen viel het op dat de korrel magerder was dan normaal. De korrels waren niet uitgegroeid. De oorzaak moet hierbij toch ook gezocht worden bij te weinig zonuren. Zowel het gras zaad, erwten als granen zijn allen ge oogst met een te hoog vochtgehalte. Hierdoor zijn er extra kosten gemaakt voor het drogen. Met de dalende graanprijzen wordt het rendement van de graanteelt steeds lager. Alleen opti male opbrengsten kunnen bijdragen tot een inkomen voor de telers. Grasland Het grasland heeft over het algemeen goede tot zeer goede opbrengsten ge geven. De melkkoeien bleven de gehe le zomer goed in de produktie. Dit met weinig krachtvoerkosten. Goed hooi is er praktisch niet gewonnen. Beter is het met het kuilgras. Op alle veehou derijbedrijven is voldoende voordroog- kuilgras gewonnen. Uit de ruwvoeder- analyses blijkt tevens dat de kwaliteit goed is. Hiermee kunnen de melkvee houders in de komende winterperiode een goed ruwvoerrantsoen samenstel len, waarbij weinig krachtvoer behoeft te worden verstrekt. Want de kracht van het melkveehouderijbedrijf ligt bij het maken van zo weinig mogelijk kosten. Hoge melkopbrengsten met hoge kosten en dan vooral aan kracht voer, geven weinig inkomen voor de melkveehouder en zijn gezin. Bedrijven met hoge melkprodukties en dan ver kregen uit goed gewonnen ruwvoer met weinig aankoop krachtvoer, heb ben goede toekomstmogelijkheden. Bij het grasland blijkt het van belang dat de grasmat uit goede grassoorten blijft bestaan. Herinzaai is dan ook vaak noodzakelijk. Te veel paardebloe men of kweekgras en muur kunnen nooit zorgen voor goede optimale op brengsten. Ditzelfde geldt voor perce len waarvan de bemestingstoestand niet in orde is. En dergelijke percelen zijn er nog steeds op Texel. Het ne men van maatregelen blijft noodzakelijk. Snijmaïs De snijmaïs heeft door de vrij koude zomer met weinig zon niet die lengte gegeven die eerst was verwacht. Toch is de snijmaïs niet slecht. De kolven zijn redelijk tot goed gevuld. Belangrijk is het dat er niet te vroeg wordt ge oogst. Niet eerder beginnen dan dat de korrel deegrijp is. Te vroeg oogsten geeft opbrengstverliezen.. Kweek bestrijden Percelen die in 1986 gebruikt gaan worden als bouwland, dienen nu beke ken te worden op hun onkruidbezet ting. Bij het waarnemen van kweek gras kan een bestrijding nu nog plaats vinden. In de praktijk blijkt steeds weer dat er meestal meer kweek- grasplanten staan dan eerst werd ver moed. En een bestrijding in het voor jaar of in het gewas geeft naast hoge re kosten, nooit dat resultaat dan er van wordt verwacht. Vooral graszaad percelen geven nogal eens meer kweek en ditzelfde kan gezegd worden van grasland. Kalkbemesting Reeds jaren wordt er gepraat en ge schreven over het belang van een goe de pH (kalktoestand) van de grond. Dit geldt zowel voor bouw- als gras land. In de herfst is er een ideale gele genheid om de kalktoestand van de grond op het juiste niveau te brengen. Met behulp van grondonderzoek is de pH van de grond te bepalen. Kalk blijft de basis voor de bemesting. Met een te lage of onjuiste pH voor de gewas sen komt het gewas, of het nu gras land of een akkerbouwprodukt is, nooit aan goede opbrengsten. Van 4 tot 6 oktober wordt in de Nieu we Aanleg in De Cocksdorp weer een „Moermansweekend" gehouden, waarvoor zich inmiddels tal van deel- nemèrs hebben opgegeven. In het ka der van dit weekend wordt zaterdaga vond een lezing gegeven door Hanne- ke Westenberg over de simonton- theorie. Deze lezing, die voor iedereen toegankelijk is, begint om 20.00 uur in de zaal van De Nieuwe Aanleg aan de Kikkertstraat. Ook het koffieconcert dat zondagochtend wordt gegeven door het „huisorkest" van De Nieuwe Aanleg, is toegankelijk voor ieder, toe gang gratis. De collecte voor het Prinses Beatrix fonds heeft op Texel totaal 76.345,25 opgebracht. Dat bedrag is als volgt over de dorpen te verdelen: Den Burg, 72.860,80; Den Hoorn 7400,90; 't Horntje en P.H. Polder 7224,70;Oudeschild 7517,05; De Waal 7113,50; Spang 771,55; Eierland 7341,15; De Koog 7618,90; De Cocks dorp 7281,80; Oosterend 7745,30; De Dennen 7169,60. Een 16-jarige Oudeschilder kreeg op de Groeneplaats bij het zien van de huidige veertienjarige vriend van zijn voormalige vriendin zo'n last van zijn emoties dat hij de nietsvermoedende jongen aanviel. Die liep een open wond boven zijn wenkbrauw, een licht gekneusd jukbeen en onderkaak en gescheurde kleren op. De vader van de aangevallen jongen heeft aangifte gedaan bij de politie, die proces ver baal opmaakte. Een 58-jarige Duitser trof zijn auto za terdag met vier lekgestoken banden aan. De wagen stond geparkeerd waar de Rede overgaat in de Redoute en de man was wezen pierensteken. Tegeno ver de politie verklaarde hij dat er ook andere pierenstekers waren die wel licht uit broodnijd zijn banden lek gestoken zouden hebben. De sporen wezen overigens uit dat in ieder geval geen pierenvork was gebruikt. De schade bedroeg 7163, De inzamelingsaktie van langspeelpla ten die de ouderenomroep De Licht boei heeft gehouden is een groot suc ces. Momenteel zijn ruim 600 platen geschonken. Het bestuur van de oude renomroep is de gevers erkentelijk voor hun gave. Nog dagelijks worden platen beschikbaar gesteld en wie nog enkele exemplaren heeft die nooit meer wor den gedraaid, kan contact opnemen met W. Bakker tel. 02220-4594. Uit een weiland nabij Den Hoorn werd in de nacht van zondag op maandag, waarschijnlijk omstreeks 01.00 uur een weidepomp ter waarde van 7340 gestolen. Dinsdag 1 oktober De afdeling Texel van Amnesty'Inter national houdt in de openbare biblio theek schijfavond voor politieke gevan genen, van 20.00 tot 21.00 uur. Woensdag 2 oktober In dorpshuis d'Ouwe ULO wordt de eerste teken- en schilderavond van de TEVAA gehouden, 20.00 uur. Het Pakt houdt in dorpshuis De Bijen korf te Oosterend een openbare frac tievergadering, waarbij onder meer de agenda (zie elders in deze krant) van de aanstaande raadsvergadering wordt behandeld. Toegang vrij voor ieder, aanvang 20.30 uur. De Blijde Rijders hebben in „Op Diek" in Den Hoorn een instructie-avond over reglementen en organisatie van menwedstrijden; 20.00 uur. In de Speel-o-theek in Den Burg wordt een spelletjesmiddag gehouden, aan vang 14.00 uur. Begeleidingsgroep borstamputatie Den Helder en omstreken. Wie be langstelling heeft voor individuele of groepsgesprekken kan contact opne men met de kruisvereniging Den Hel der, Antwoordnummer 10, 1780 AM Den Helder, telefoon 02230-14375. Iedere eerste dinsdag van de maand kunnen leden van de diabetesvereni ging spuiten en testmateriaal kopen bij de zusters J. B. Mannessen en J. Hol, Schoorwal 45, Den Burg (tel. 02220-3242) tussen 16.00 en 19.00 uur. Bewijs van lidmaatschap meebrengen. In dringende gevallen kan telefonisch een afspraak gemaakt worden. De club Texelkoers speelt elke dins dagmiddag koersbal van 13.30 tot 15.30 uur voor mensen die al langer lid zijn. Nieuwe leden zijn welkom van 15.30 tot 17.30 uur. Gespeeld wordt in De Buureton aan de Molenstraat in Den Burg. De Texelse AA-groep (Anonieme Al coholisten) komt elke dinsdagavond van 20.00 tot 22.00 uur bijeen in De Schakel bij de Hervormde kerk in Den Burg. leder met alcoholproblemen is vrijblijvend welkom voor een of meer dere gespreksbijeenkomsten. De dam- en schaakclub En Passant komt elke maandagavond, aanvang 20.00 uur bijeen in hotel De Lindeboom. Postzegelvereniging „de Postzegel- beurs" heeft iedere tweede donder dagavond van de maand een ruilavond in De Witte Burcht om 20.00 uur. Het orkest Musica Texla oefent elke dinsdagavond vanaf 19.45 uur in de voorspeelruimte van dorpshuis d'Ouwe ULO. Degenen die een instrument bespelen en mee willen doen kunnen contact opnemen met J. Veenbaas, tel. 02220-5180. De eigenaar van een Sportshop in Den Burg merkte vrijdag dat twee mannen bezig waren sportschoenen te stelen. Voordat hij ze kon tegenhouden ver dwenen ze. Later kon hij de mannen goed aan de politie omschrijven. De politie gaf het signalement weer door aan de andere winkeliers in Den Burg die sportkleding verkopen. Bij één van hen kwamen even later twee types binnen die aan de omschrijving volde den. De politie werd gebeld. Na aan houding bekenden ze de diefstal ge pleegd te hebben. In de nacht van zaterdag op zondag kreeg de politie een telefonische mel ding dat jongeren bezig waren fietsen in de vijver bij de Keesomlaan te gooi en. Toen een patrouille poolshoogte ging nemen, waren de onverlaten ver dwenen. Eén fiets stak nog gedeelte lijk boven de waterspiegel. Die werd op het droge gehaald. Toen zondag een Texelse haar fiets als vermist kwam opgeven, werd gedregd met als gevolg dat ook haar rijwiel boven wa ter kwam. De tweewielers had niet af gesloten bij een dancing gestaan. De Speel-o-theek houdt woensdagmid dag 2 oktober een spelletjesmiddag voor kinderen vanaf 3 jaar. Er worden verschillende gezelschapspelen gespeeld o.l.v. enkele speel-o-theek- medewerksters. De spelletjes beginnen om 2 uur en duren tot half 4. De ouders hoeven er niet bij te blijven. De spelletjes worden gespeeld in de speel- o-theek ruimte in het dorpshuis, waar door de speel-o-theek dan voor uitleen van speelgoed gesloten is. Diep bedroefd geven wij kennis van het overlij den van mijn lieve dochter en zuster Marianne Backer, echtgenote van Kees van Woerkom, op de leeftijd van 51 jaar. Uit aller naam, J. Backer-van Putten Loodssingel 7, 1792 BG Oudeschild. Voor Uw medeleven en deelneming betoond tijdens de ziekte en na het overlijden van onze lieve, zorgzame moeder, oma en overgrootmoeder HENDRIKA MARIA KOORN-VERMEULEN zeggen wij u hartelijk dank. Uit aller naam: F. P. Koorn Texel, september 1985, Grensweg 388. Op 11 oktober 1985 gaan wij trouwen. Als u ons wilt feleciteren bent u van harte welkom op onze receptie van 19.00 tot 20.30 uur in De Raadskel- der te Den Burg. Rob de Vries en Ester van Swinderen De Ruyterstraat 103, 1792 AN Oudeschild. 40 jaar - 40 jaar - 40 jaar - 40 jaar - 40 jaar - 40 jaar 03 -U .<0 C3 Opa en Oma «5 gefeliciteerd. Cs ö3' 5j 40 jaar - 40 jaar - 40 jaar - 40 jaar - 40 jaar - 40 jaar In de dienst van zondagmorgen 6 oktober zal Jan Visser officiéél afscheid nemen als vaste organist. Dan is het precies 60 jaar geleden dat hij als zodanig in onze gemeente werd benoemd. Ter gelegenheid van dit unieke feit biedt de kerkvoog dij de fam. Visser na afloop van deze dienst een recep tie aan in „De Schakel", waartoe wij U hierbij van harte uitnodigen. Moet je horen: Onze dochter is geboren, want in de Eierlandse pol der, stond nog een wieg op zolder. Haar naam is Sanne Eef en Sisca Bakker Texel, 27 september 1985, Postweg 67, 1795 JK Zuid-Eierland. Wij zijn erg blij met de geboorte van onze dochter en zusje Patricia Gerda, Jan en Natasja Hoogewoning 29 september 1985, Willem van Beierenstraat 3 1791 GS Den Burg, Texel. Helemaal te gek! Hier ben ik dan Frans is mijn naam. Maak het redelijk goed, maar het voedsel smaakt mij niet zó, dus ik blijf nog „even" aan de „overkant". Mijn ouders zijn: Loes en René Umans Het Buurtje 10, 1792 BE Oudeschild, Texel Bij deze willen wij „Het Buurtje" bedanken voor de hartelijke thuiskomst van Loes. Op 27 september zijn Tytsje Hibma en Kees Booij getrouwd. Klif 12, Den Hoorn. ja, een feessie naar z'n zin want er kwamen vele, vele vrienden de Lindeboom in. Hij bedankt dan nu ook al len voor het slagen van dit feest, want het is weer zoals al tijd, bar en bar gezellig weest. Vrijdag 4 oktober a.s. gaan wij, Patrick Brokken en Marjan Heerschap trouwen om 15.45 uur in het gemeentehuis te Den Burg. Receptie van 20.00 tot 22.00 uur in Paviljoen „De Krim", paal 28, De Cocksdorp. Te k. houtkachel. Tel. (02223) 380. Woonruimte gezocht voor permanente bewo ning, voor 2 personen. Brieven onder nr. 853 aan bureau van dit blad. Te k. draaibank com pleet met toebehoren. Bonne Mechanisatie, tel. (02225) 229. Te k.a. goed onderh. Ford Capri 2.0 S, bouwjr. 1979. Tel. (02225) 728 258. Heden dinsdagavond weer gezellig klaverjassen in de Witte Burcht. Aan vang 8 uur.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 3