Weigering bloedproef a schermutseling Onduidelijk proces verbaal' „Een dezer dagen.." TEXELAARS VAN TOEN ,,Het onwerkelijke trekt me aan LAST VAN GEK 19( riadloos alarm nu k te huur Informatie over menwedstrijd Texelaars voor de door Siem de Waal, Pietermaritzburg, Zuid-Afrika. Geslaagd Raadsvergadering Rob Terpstra schreef verhalenbui fel EN ANDERE VERHALEN STRA OBER )AG 1 OKTOBER 1985 TEXELSE COURANT delijl l-jarige Texelaar weigerde in mei van dit jaar volgens de officier van .het afnemen van een bloedproef toen hij 's nachts met drank op het stuur van zijn auto werd aangehouden. De verdachte beweer- dagmorgen voor de balie van de Helderse rechtbank dat hij de OPE iroef niet geweigerd had maar dat hij juist om hulp van een arts ■rzocht. „Mijn pink was gebroken en ik wilde naar een dokter. Ik ukei Jat die dan eerst naar m'n pink moest kijken en daarna bloed kon n. Dat heb ik duidelijk tegen de wachtmeesters gezegd. Daar voel- blijkbaar niet veel voor want ik werd 's nachts op straat gezet en ien zelf maar naar een arts gegaan". b-tocht naar de huisarts was bloed af te nemen maar om OC roken pink te laten verbinden, d foto's van de verwonde hand vrijdagmorgen door de advo- J.K. Feikema getoond aan de :hter Mr. J.J. Udo de Haes en Mr. E.F. Bueno. zei dat de arts desgewenst len verklaren dat de pink ge was maar hoe dat precies is I, was voor de verdediger on- De verdachte werd door ichtmeesters ruw benaderd. Ze hem vastgepakt en hij heeft gerukt. Mogelijk dat de pink schermutseling is gebroken. In is verbaal staat helemaal niets verwonding. Politiemensen toch ook een EHBO opleiding Iden mijn cliënt hulp moeten Dit aspect van de aanhouding ter op een vreemde manier on- tafel geschoven", aldus Feike- het proces verbaal was vermeld verdachte slingerend in zijn au- en hij bij het uitstappen onvast sn was. Lastig chtmeesters waren lastig geval- »reen passagier in de auto en ad de Texelaar verzocht te bla at laatste werd vrijdagmorgen verdachte ontkend. ,,Ze heb- nooit gevraagd om te blazen. ien of ik mee wilde naar het reau en dat heb ik gedaan". In itiebureau was volgens de Texe- niet verzocht om een adem- ir wel gevraagd om een bloed- ik. ,,lk wilde dat wel maar it die dokter dan eerst mijn ïoest verbinden en dat wilden inten weer niet", ichter Udo de Haes zei dat een i bij een aanhouding niet zo- j eisen. ,,De Wet vraagt on- idernemers-aktiviteiten gingsservice Texel („BeST") a'nds kort de mogelijkheid om bij len, invaliden, gescheiden per en andere alleenstaanden of ïoevenden die in staat willen n in geval van nood hulp te roe- in draadloze alarminstallatie te in op huurbasis. De huurprijs jierkelijk laag: f204,— per jaar, irkomt op f 17,— per maand, it bedrag wordt het signaal geven aan de meldkamer, die zorgt dat hulp wordt geboden, rbeeld door het bellen van en die door de abonnee zijn op en. Dat kunnen familieleden of iwde personen zijn die over de van het huis beschikken, zodat nen kunnen komen als de hulp- 'de zelf niet in staat is open te Voor f65,— per jaar extra kan »k regelen dat een man van Be- igsservice Texel in geval van lersoonlijk komt. Extra kosten verder niet, ook niet voor het oud van de apparatuur, afgezien n éénmalige vergoeding van voor het installeren van de Huur. irmsysteem werkt met een °P. die de betrokken persoon 'lichaam draagt. Het is een zen- dat zo klein is dat men er even l'ast van heeft als van een ge- halskettinkje. Verder komt er een ^et automatische kiezer op de 0 (men moet dus over een tele- 1 beschikken), waarmee het =an de centrale wordt doorgege- &t gebeurt dubbel: er komt zo- melding binnen bij beveili- ervice Texel als bij een landelijk de grote alarmcentrale. Van wordt de melding gecontro- i wordt in de gaten gehouden dste aktie is ondernomen. Om- systeem op een accu werkt, neert het ook als de stroom is Hen. 9 kleine Texelse beveiligings.be- dpt met het alarmsysteem op 'sis (het kopen van een alarm- nwas bij ,,BeST" al lang mo- een grote groep alleenstaanden Esse ren. I heeft ,,BeSt" de TBBS- dg gehad, wat betekent dat het 'als bouwkundig beveiligingsex- 'erkend door het Technisch Bu- kvordering Schadepreventie. Het dijzijnde beveiligingsbedrijf met ianning is gevestigd in Blokker. voorwaardelijke medewerking. U kunt dan echt geen voorwaarden stellen. U bent aangehouden en verdacht. Ook het bellen van een advocaat behoort niet tot de mogelijkheden. De wacht meesters moeten eerst de wettelijke procedure afwerken en dat is het afne men van een bloedproef". Verplicht De officier vulde dit aan met de mede deling dat de politie niet verplicht is ie mand de blaastest af te nemen. ,,U werd verdacht van het overtreden van artikel 26 op basis van uw gedrag en uw rijgedrag. Blazen is echt niet ver plicht maar kan een middel zijn om verdenking te staven". Volgens de offi- sier was het proces verbaal ,,heel ge loofwaardig". ,,Als er echt dringend medische hulp noodzakelijk is dan geeft de politie hulp. Als u de bloed proef niet had geweigerd had de huis arts na het prikken meteen naar uw verwonding kunnen kijken", aldus Mr. Bueno, die in het proces verbaal had gelezen dat de verdachte bij de aan houding in de bosjes was gevallen. ,,Het kan ook zijn dat u toen uw hand hebt verwond". Dat laatste werd door Mr. Feikema heftig ontkend. ,,Mijn cliënt had ver der geen wondjes aan zijn handen. Het bertrof hier alleen een gebroken pink en dat moet gebeurd zijn in de schermutseling met de politie. De poli tie beweerde dat zijn handen bescha digd waren maar de foto's tonen aan dat dit niet waar is. Ik heb officier W. Jansen indertijd gevraagd om een on derzoek maar daarop is justitie niet in gegaan. Dit proces verbaal is veel te onduidelijk. Er zijn zaken verzwegen". Onzeker De Texelaar verscheen niet alleen hier voor de rechter maar ook omdat hij op 2 december vorig jaar was aangehou den met teveel drank op achter het stuur. De bloedproef toonde toen een promillage van 0,91 aan. Feikema ver telde dat de verdachte vijf keer had moeten blazen voordat de politie over ging tot een bloedproef. ,,De uit komsten van de blaastest waren zo onzeker dat twee keer blazen niet vol doende was". De advocaat zei dat de Texelse politie ,,een speciaal oogje heeft op mijn cliënt". De aanhouding in mei was na het bezoeken van een feestavond ,,door honderden Texe laars" en deze verdachte was er vol gens Feikema als enige uitgepikt. De auto's die voor hem het centrum van Den Burg verlieten konden doorrijden. In het proces verbaal had de verdachte verklaard dat ,,de politie de pik op hem heeft" en politierechter Udo de Haes zei dat als dat waar is, dat een reden is voor de Texelaar om extra voorzichtig te zijn. Tempo De officier zei in zijn requisitoir dat de Texelaar in 1984 ook al eens veroor deeld voor het rijden onder invloed en het weigeren van een bloedproef. Daarop was zijn rijbewijs ingenomen, maar toen dat eind vorig jaar weer in zijn bezit kwam was hij weer aange houden met het genoemde promillage van 0,91.,,Als dat in dit tempo zo door gaat ben ik weinig hoopvol gestemd. Kunt u de drank eigenlijk wel' laten staan!" vroeg Mr. Bueno aan de Texe laar. De verdachte zei dat hij geen moeite had om de alcohol in de fles te laten. Mr. Feikema vulde aan dat de verdachte het gevaar van met alcohol De vereniging De Blijde Rijders houdt woensdag 2 oktober in ,,Op Diek" in Den Hoorn een instruktieavond waarbij voorlichting wordt gegeven over regle menten en andere wetenswaardighe den met betrekking tot menwedstrij den. De avond zal worden verzorgd door de heer P. van Delden. De vere niging houdt zaterdagavond 26 okto ber n.l. weer een samengestelde men wedstrijd en zowel deelnemers als bok- rechters hebben gevraagd om meer voorlichting over dit onderwerp. Na afloop van de instruktie wordt een videofilm vertoond over de wereldkam pioenschappen vierspanrijden Honga rije 1984. De avond is vrij toegangke- lijk, ook voor niet-leden. in een auto rijden zelf had onderkend en uit zelfbescherming zijn rijbewijs na de tweede aanhouding in mei op het politiebureau had gebracht. Volgens de officier hadden de wachtmeesters al in de nacht van de aanhouding het rijbe wijs moeten invorderen en anders was dat alsnog gebeurd". De officier vroeg een onvoorwaardelij ke gevangenisstraf van twee weken en een jaar niet autorijden. De rechter was milder met zijn vonnis. Hij constateerde dat het promillage van december ,,niet geheel hoog" was maar vond wel dat de politie in haar recht stond bij het afhandelen van de aanhouding in mei. ,,De arts had de bloedproef kunnen afnemen en uw pink kunnen verbinden. Dat laatste wilde u graag en dat zou ook zijn ge beurd als u niet dwars had gelegen. Een vordering moet je altijd gehoorza men". Hij vonniste een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar, een geld boete van ƒ1.000,— en een jaar ont zegging van de rijbevoegdheid met daarvan afgetrokken de periode dat het rijbewijs al in bezit is van de politie. Stier In de wachtkamer van de rechtbank werd vrijdagmorgen door de advocaten geconstateerd dat de nieuwe officier van justitie forse eisen op de balie de poneert, zeker in verglijking met zijn voorganger Mr. W. Jansen. Dat bleek ook uit de eis van ƒ1.500,— boete voor het rijden onder invloed van een 45-jarige Texelaar op 16 mei. De bloedproef wees een promillage van 1,5 aan en dat was volgens de verdachte veroorzaakt door drinken van vijf a zes pilsjes op een feesta vond. De man verklaarde een eigen bedrijf te hebben en zijn auto niet te kunnen missen. Ik ben heel stom ge weest en ik baal als een stier dat ik in de auto ben gestapt. Niet omdat ik ben aangehouden maar omdat ik zo veel op het spel zet". De officier be aamde dat laatste en zei dat de Texe laar blij mocht zijn dat er geen onge lukken waren gebeurd. ,,En dan moet ik het weer doen met een verhaal dat iemand zijn auto niet kan missen. Texel is niet groot. Je kunt het op de fiets af", aldus een honende Mr. Bue no, die echter toezegde voor een keer de hand over het hart te willen strij ken. ,,Het is de eerste keer en u kunt uw rijbewijs houden. Maar dan zal ik dde geldboete wel flink moeten op schroeven". Waarna hij ƒ1.500,— en zes maanden voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van twee jaar vroeg. Spijt Uit vragen van politierechter Mr. Udo de Haes bleek dat de inkomsten van de verdachte het betalen van de boete tot een zeer zware last maakten. ,,lk heb de indruk dat u echt spijt hebt en dat dit de eerste en laatste keer is dat ik u hier zie. Ik beschouw het daarom als een incident en vind een geldboete van ƒ1.200,— een goede straf. Toen de verdachte daarna verklaarde niet tegen het vonnis in hoger beroep te gaan en de officier hetzelfde deed, zei laatsge- noemde tegen de Texelaar bij het ver laten van de rechtzaal: ,,lk geef u een kans, maar dat doe ik wel één keer". Een jongen uit Den Burg was op 19 november vorig jaar in zijn auto aan gehouden met een alcoholpromillage van 1,3 in zijn bloed. Hij verscheen niet voor de rechter omdat hij zijn mili taire dienst in het buitenland vervulde en Mr. Feikema hoorde namens zijn cliënt de uitspraak aan. Deze zaak was snel afgehandeld want de officier constateerde dat bij een promillage van 1,3 altijd een schikkingsboete wordt aangeboden. Als de verdachte dat betaalt hoeft hij niet voor de rech ter te verschijnen. In dit geval was ver zuimd een acceptgiro te sturen en Mr. Bueno wilde in zijn eis dan ook niet afwijken van het gebruikelijke schik kingsbedrag, ƒ750,—. De politierechter vonniste conform de eis. ,,Me vader höd sien trouwring verlore met spitte en 'm veul later weer terugfonde in t zelfde stikkie grond", vertelde Aad van der S/ikke me toen ik hem in Den Burg tegenkwam. Een paar dagen tevoren was ik in aanmerking gekomen voor een baantje bij de Texelse Courant om na gebleken geschiktheid" in het eerbare be roep van journalist of om meer bescheiden te zijn verslagge ver te gaan beoefenen. Dat dit niet zo goed afliep was heus niet de schuld van mijn baas. Enfin, ik was dus de jongste persmus kiet en ik blaakte van ijver want het was me meer dan duidelijk gemaakt dat ik nieuwtjes en nog eens nieuw tjes, van alles wat zich op Texel af speelde, moest verzamelen. Het moest allemaal Tèxels nieuws zijn en niets mocht vergeten worden. Want Rikus Reij was er ook nog met zijn Nieuwe Texelsche Courant een moordende konkurrent! Aad voelde dat hij me een dienst kon bewijzen, vertelde me uitvoerig hoe het allemaal „beurd" was en hoe zijn vader de ring, na een lange rust in moeder aarde, weer aan zijn vinger kon schuiven. Vreugdevol kwam ik in het kantoortje terug en tikte met twee vingers de ge schiedenis van de verloren (Texelse) ring, nog een beetje uitvoeriger dan Aad het had verteld, anders werd het zo kort. In mijn ijver had ik niet naar dagen of data gevraagd, maar dat was geen probleem want een verslaggever lost zoiets op met „één dezer dagen". Vol trots stond ik in de nog jonge morgen mijn eigen afgedrukte penne- vrucht voor de derde keer te lezen, toen Van der Slikke binnentrad. Dat laatste woord is een wat zwakke be schrijving van zijn opkomst maar daar zullen we het hier niet over hebben... „Wie heeft die nonsens over me ring hier verteld?", vroeg hij zeer verbol gen. „Dat wil ik wel eens weten". Ik was met Gerrit alleen in de drukkerij en vertelde met aanmerkelijk minder enthousiasme dat mijn vriend Aad de aanbrenger was geweest. „Is het dan niet waar, Van der Slikke", vroeg ik. „Natuurlijk is het waar", antwoordde hij nog steeds boos, want hij hield niet van publiciteit. „Maar niet zoals je schrijft een dezer dagen. Dat gebeurde meer dan 16 jaar geleden". Ik heb toen Aad als aanbrenger van nieuwtjes voorgoed moeten afschrijven. Kwartjesklanten „Ja, we benne van Amsterdam, wee- jajut...." De kaartjesverkoper achter de tralies keek het echtpaar dat voor hem stond erg wantrouwend aan. Het was september en dat betekende dat elke inwoner van Amsterdam voor slechts één kwartje de dierentuin mocht be zoeken. En dat was juist waar de twee rasechte Texelaars het op voorzien hadden. De gewone prijs van één gul den was vier keer een kwartje en dat betekende toen heel wat... In die dagen was Artis bij de Texelaars erg in trek. Als ze op de boot door Jurrie Beumkes werden aangesproken met „Weer moet 't naar toe?", dan was het antwoord nooit „Amsterdam", maar „Ortus". En zo stonden Kees V. en zijn vrouw tje (geboren R.) voor de Amsterdamse kaartjesverkoper. Die keek achterdoch tig naar het bruine gezicht van de al tijd op de bok zittende koetsier van paard en wagen, zo opvallend en af stekend tegen al die bleke kwartjesge zichten uit de stad. Ook het vrouwtje leek hen schuchterder dan de Amster dammers om haar heen. De beambte had het echter meer te doen gehad met bezoekers die het zo graag op een kwartje hadden willen aanhouwen. Het vrouwtje aanziende stelde hij de eenvoudige vraag. „Waar woont u in Amsterdam juffrouw?" („Mevrouw" was er in die dagen over het algemeen niet bij). „Weer ik weun?!" Op zo'n vraag hod ze nou he- legéar niet rekend. Ze bloosde en zich tot Kees wendend zei ze: „In welke street ok weer, Kees?" Maar Kees had ook daar niet op gerekend. Hij viel door de mand en hef plezier „om naar de apies te magge kieke" werd omge ruild voor twee gulden. Siem de Waal. "Last van gekte" heet de eerste verhalenbündel die c 26 jarige Rob Terpstra uit Den Burg deze week in eigen beheer op e markt bracht. De verhalen zijn gekozen uit een groot aantal die Terps de afgelopen zes jaar bedacht en volgens, de debutant moeten er mee boeken volgen. "Last van gekte" is in dit proces een soort proefkoni; deze vaardigheid ;akte hij kwijt. "Je loopt nu eerst e tijdje te denken over een plot waarbij ik meestal het begin of het ein>' van het verhaal in mijn hoofd moet hebben voordat ik begin te schrijve Troost De verhalen in st van gekte" zijn zeer verschillend an sfeer en wekken de indruk soms zijn geschreven om een bepaalde stijl ook een uit te pro beren. De dood, aloezie en eenzaam heid zijn enkele hama's die in de ver halen regelmatig opduiken. De schrijf sels zijn eenvouc ig an toon en stijl met soms aardig vondsten. Leuk is het plot in het lu< htige verhaal 'Beet genomen' waarin een man zijn overle den vrouw narei naar de hemel. De troostende woor er. van de dominee ("God heeft haar bij zich willen heb ben") wekken juist zijn woede op en in de hemel aangekomen blijkt de do minee het mis te hebben. God vertelt hem lachend da n vrouw alweer te rug naar de aartsis met de woorden "Heb je nog nooit van het hierna-nog- maals gehoord?' "Er zijn er eerst zestig gedrukt om te kijken wat de reacties zijn. Als de be langstelling groot is moet er een twee de druk komen", aldus Terpstra, die meedeelt een liefhebber zijn van scien ce fiction en horror boeken te zijn. "Het onwerkelijke trekt me aan". In zijn boek staan twaalf verhalen, waarvan drie onder de noemer griezel verhalen vallen en deze zijn volgens de schrijver het meest recent. Onlangs voltooide Terpstra een lang verhaal dat ook ooit eens van de persen moet rol len. "Dat verhaal haakt in op mijn hui dige science fiction interesse en heeft soms de sfeer van boeken van Tolkien". Terpstra vertelt op de middelbare school plezier te hebben gekregen in het schrijven van verhalen. "Je kreeg complimenten en goede cijvers voor je opstellen en dat stimuleerde me blijk baar". Na die middelbare school perio de kon hij aanvankelijk "zonder een idee" aan een verhaal beginnen maar Anita Bakker en Jacomien Witte slaagden te Apeldoorn voor het diplo ma pedicure. Dinsdagavond 8 oktober, aanvang 19.30 uur komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. De agen da luidt als volgt: 1. Vaststelling besluitenlijst vergade ringen de dato 28 augustus 1985 em 10 september 1985. 2. a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen. c. Beantwoording vragen. d. Beantwoording raadsvragen uit begrotingsvergadering. 3. Plan voor nieuwe scholen. 4. Eigendomsoverdracht schoolge bouw De Koog 5. Verzoek ex. artikel 45 O.W.B.O. in zake aanvulling inventaris Redmer Ijskaschool te De Waal 6. Renovatie pand Molenstraat 40 7. Voorbereidingsbesluiten: a. Bouwplan Jarino B.V. kruising Warmoesstraat/Elemert. b. Bouwplan Holland Feriënhauser, Californiëweg 29 (terrein So what). c. Rekonstructie en saneringsge- bied rondom R.K. kerk te Den Burg. d. Bouwplan Sportvereniging Oosterend ten behoeve van plaat sing gebouw aan de Vliestraat. 8. Gemeentelijke vertegenwoordiger in het bestuur van dè V.V.V. 9. Overzicht onvoorziene uitgave. 10. Voorfinanciering van een subsidie van W.V.C. ten behoeve van leer- en werkproject. 11. Subsidie bouw overdekte manege 12. Aangaan van een geldleningsove reenkomst van ƒ3.500.000— met het Pensioenfonds van de Stich ting Agrarische Sociale Fondsen. Ritme Dergelijke vonds n zitten ook in een verhaal over een ontmoeting met vam pier die zeer ongelukkig is omdat hij onder het sterrenbeeld maagd is gebo ren. Deze korte ;rhalen zijn, samen met het titelverhaal Last van gekte het beste. In andere halen wil Terpstra nogal een s teveel uitwijden over bijza ken die het ritma uit zijn proza halen. Vooral de langere verhalen gaan mank aan dit verschijnsel -n dan clichémati ge zinnen ook irr :eren. Daartussen door zitten echter aardige waarnemin gen zoals in het erhaal De Val waarin de hoofdpersoon vertelt over zijn va kantie met de constatering dat dit voor de anderen waarschijnlijk niet in teressant si omd de verhalen over vakanties de toehoorders direct doet denken aan hun eigen belevenissen tij dens vakanties? zodat ze geen aan dacht meer hebbben voor de verteller en veel liever de eigen belevenissen vertellen. "Er zijn maar weinige gespreksonder werpen waarbij zoveel langs elkaar heen gepraat wordt" constateert Terpstra in zijn boek. aanvankelijk wil de Terpstra niet et zijn verhalen naar buiten treden maar onder druk van zijn vriend Ben Haa die aanbood het ty pewerk te doen en de boeken te bin den zwichtte de amateur- schrijver. Nu de boeken er ziir is Rob Terpstra ech ter toch tevrede De eerste keer je verhalen aan anderen laten lezen is eng maar het is ook een goede manier om in bredere ki ng lof of kritiek te krijgen". Onze kritiek ligt voornamelijk op het vlak van 9 presentatie. Het boek bevat nog wat taal- en zetfou ten en bij een v gende druk kan daar op gelet worden, eventueel met be hulp van een deskundige. "Last van gekte" kost f 15.en is bij de schrij ver te koop. Rob Terpstra woont in de Binsbergenstraa. 14. Den Burg, tel. 02220-4912. De omslag van het boek Last van gekte, gemaakt door Auke Terp

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 9