>|e spreeuwentrek AlGENDl ramfietster zag ilitieauto niet De Koogel verliest in nationale competitie Rijwielen voor ,,De Hoop" Plaatschade bij aanrijding Autodak stukgesneden Auto total loss Granaat gevonden Vaste data Resultaat 1-2-3-aktie en Emmabloem- collectie „.„„DAG 8 OKTOBER 1985 ÖER TEXELSE COURANT PAGINA 11 rijven over spreeuwen kunnen we het hele jaar door. Ik bedoel mee: het hele jaar kunnen we spreeuwen in overvloed zien op en alle facetten van het spreeuwenleven zijn even interessant, altijd veel aan spreeuwen te zien, veel over te vertellen dus. besteden we aan gewone dingen, aan soorten die we altijd in 3 getalen zien maar weinig aandacht. Dat is eigenlijk altijd on- cht, maar voor de spreeuw geldt het zeker! Het wordt daarom loogste tijd in de Witte Lieuw ook eens iets oer deze leuke en ressante soort te vertellen. mensen die 'alles' over spreeu- willen weten zijn er in ons land boeken die (bijna) alleen maar deze soort gaan. Dat zijn ,,De luw", geschreven door Hugh Gal- eren Spreeuwensafari" van hard Schaffner. Buiten deze popu- en goed leesbare boekjes is er bnge, lange lijst wetenschappelijke caties. Honderden artikelen zijn er je spreeuw verschenen. Dat is lo- want het is heel wat eenvoudi- een onderzoeksobject te hebben overal in grote aantallen voorkomt, :en waarnaar je eerst tijden moet in. is in deze tijd van het jaar toepas iets over de spreeuw als trekvo- schrijven. Reislustig ■euwen hebben een reislustige Op een schip midden op de Gro- «eaan, 1200 mijl van Honolulu en van San Francisco, streek een spreeuw neer. Hij rustte wat zette na een paar uur zelfstandig ■eis voort. ander voorbeeld. Een avontuurlijke auw reisde gewoon als 'versteke- mee met een schip dat van Cana- iaar Frankrijk voer. Op gezette tij ging dit diertje even vleugels (ken. Soms raakte hij zover bij het achterop dat hij uit het gezicht veen. Iedere keer opnieuw echter de hij het weer in om de reis zit- Ite vervolgen. zijn natuurlijk uitzonderlijke geval- Ze betreffen bovendien spreeuwen ver buiten hun oorspronkelijk ad leven. Want in de vorige hebben kolonisten de soort over wereld uitgezet. Van oorsprong spreeuw een Europese en Noord- üsche broedvogel. Wat ons meer assert en wat we zelf kunnen zien trek van de spreeuw in Europa. Zomertrek Is trekken om het hele jaar vol- voedsel te kunnen bemachti- Het trekpatroon -is in de meeste Hen echter zo simpel als we ons stal voorstellen: in de herfst van naar zuid en in het voorjaar terug. Het is ook bij de spreeuw ingewikkelder waarbij dieren van chillende broedplaatsen een ver ende trekrichting hebben, dus in ander gebied overwinteren. Ook sktijd kent nogal wat variatie, euwentrek begint al in de vroege er als de jonge dieren net kunnen en. Met al die jonge beesten erbij 'top enkele plaatsen in Europa de ding wat te dun. Er moet dus naar ere gebieden uitgeweken worden, eerste plaats is dat is noordelijk ipa. Het wisselvallige klimaat en de zestienjarige Texelse zag srmiddag omstreeks 14.20 uur politieauto, die met ingescha- Izwaailicht op het fietspad van 'ontweg stond, over het hoofd. in op de achterkant van de ien, daarbij op een haar na één de wachtmeesters missend, meisje werd met knieletsel per 'ulance naar het Gemini ge fit. Haar valhelm voorkwam 'schijnlijk ernstig hoofdletsel, zij sloeg mef haar hoofd de terruit van de politiewagen Trekkende spreeuwen drang bij onze spreeuwen opnieuw. Weer moet langzamerhand uitgeweken worden naar een milder klimaat. Een klimaat dat ook in de winter nog borg staat voor voldoende bereikbaar voedsel. Twee grote gebieden in Europa komen daarvoor in aanmerking. In de eerste plaats natuurlijk de landen rond de Middellandse Zee. Daarnaast echter is korte zomers staan daar niet garant voor altijd voldoende voedsel. Onmid dellijk na het broedseizoen worden de ze plaatsen daarom door vooral de jonge spreeuwen verlaten. Zij strijken naar langs de zuidkusten van de Oost zee. In de Noord-Duitse en Poolse laagvlakte is het klimaat veel milder en is voldoende voedsel voor de Scandi- naviërs en Noord-Russen te vinden. Omgekeerde trek? Er is nog een plaats waar na het broedseizoen te weinig voedsel te vin den is voor alle generaties spreeuwen. Dat zijn de bergen van Zwitser land/Oostenrijk. Ook bergachtig ge bied heeft een wat grilliger en koeler klimaat. Het zijn ook nu weer vooral de jonge dieren (wat reislustiger van aard dan de oudjes) die aan deze zo mertrek beginnen. Maar zoals niemand zou verwachten slaan ze geen zuidelij ke richting in, maar gaan noord! Ze trekken het grazige Rijndal in. Midden- Duitsland, Noord-Frankrijk en zelfs Bel gië en ons land zijn de uiteindelijke reisdoelen van deze jonge horden. Zijn ze eenmaal op een goede plek beland, dan neemt de trekdrift (tijdelijk!) af. Vanaf de tweede helft van juli en voor al in augustus vindt de rui plaats. De volwassen vogels verwisselen hun in middels behoorlijk versleten zomer kleed voor een prachtig nieuw pak: zwarte glanzende veren met witte pun ten. De spreeuwen krijgen hun wit- gestippeld 'winterkleed'. Doordat de witte randen in het volgende voorjaar afgesleten raken, ontstaat dan weer het pikzwarte, maar ook nog prachtig glanzende broedkleed. De jonge dieren verliezen in de loop van augustus steeds meer van hun bruine veren en krijgen hetzelfde deftige uiterlijk als hun ouders. Na de rui zijn ze, nage noeg, niet meer van volwassen spreeu wen te onderscheiden. Herfsttrek Als in september de dagen steeds sneller beginnen te korten en de nach ten kouder worden, ontwaakt de trek- Leden van bowlingteam De Koogel moesten zondag in Volendam voor de nationale competitie strijden. De eerste game was tegen Zaandam. Mede dankzij een 186 game van Loes Zutp- hen werd deze strijd gewonnen. De tweede game werd verloren met 35 pins, hierdoor werd ook het tota.al verloren. De wedstrijden daarna tegen Hoorn en Uitgeest leverden geen extra punten op, ondanks de goede games van de spelers Rudi Mattner, .193; Ben Penha, 203; Peter Veldman, 203. Vooral Kees Keijzer, met een game van 216 en een gemiddelde over 6 van 184, gooide goed, alleen zijn tegenstanders waren iets beter. ook de winter in West-Europa door gaans zacht genoeg. Zeker in Enge land-en Ierland, Nederland en België en in de Franse kuststrook. Dit hele gebied immers ligt onder de direkte in vloed van de Atlantische Oceaan met zijn warme golfstroom. Valt hier dan toch nocj eens een elfsteden-winter in, dan ziet een belangrijk deel van de overwinterende spreeuwen wel kans alsnog wat zuidelijker te komen. Vaste gebieden Niet iedere spreeuw is elk jaar vrij in de keuze van z'n wintergebied. Een spreeuw die het ene jaar in Zuid- Engeland de winter doorbracht, kan niet besluiten het volgend jaar maar eens de Costa del Sol met een bezoek te vereren. Ook een spreeuw die bij voorbeeld in Oost-Europa broedt zal nooit naar de Britse eilanden vliegen, maar altijd naar het zuiden, want alle spreeuwen die in Centraal en Oost- Europa broeden overwinteren altijd rond de Middellandse Zee. Dat bete kent dus dat de Zwitsers die 's zomers zo-vrolijk naar het noorden vlogen in de herfst weer rechtsomkeert moeten maken. De Noord-Europese spreeuwen, die voor een deel dus al zuidelijk van de Oostzee vertoeven, overwinteren alle maal in West-Europa. Die volgen dus een bijna westelijke richting in de herfst, om zo in het zachte oceaankli maat te belanden. Een deel van de Nederlandse broedvo- gels is standvogel, blijft hier dus. Een ander deel trekt weg in westelijke of zuidwestelijke richting en belandt ook vaak op de Britse eilanden. Spreeuwentrek op Texel Afhankelijk van de weersomstandighe den komt de spreeuwentrek, de herfst trek, meestal pas eind september goed op gang. Vooral oktober is de echte trekmaand terwijl ook in november nog heel wat dieren ons eiland kunnen passeren. Het zijn dan vooral de Pool se, Baltische en Russische spreeuwen die overtrekken. De vogelwerkgroep Texel telt al een- paar jaar regelmatig overtrekkende vo gels. Omdat dat altijd op vaste zater dagen is, is nooit vooruit te zeggen of op goede trekdagen wordt geteld. Dat is echt een tref. Weersomstandigheden De heer N. Drent uit Den Burg die be zig is fietsen te verzamelen om deze als geschenk van Texel te kunnen aan bieden op het lustrumfeest van het opvangcentrum ,,De Hoop", heeft al dertien fietsèn bij elkaar. Na de eerste rijwielen van J. C. Dros volgden aan biedingen van Jarino, Bruining en Rentenaar. Het streefgetal is twintig. Zoals bekend zullen de fietsen door een Texelse delegatie worden aangebo den op 26 oktober in ,,De Doelen" in Rotterdam. spelen namelijk een alles overheersen de rol. Mist en regen zijn natuurlijk niet aangenaam om vogels te tellen, maar de vogeltrek ligt dan ook bijna helemaal stil. Te mooi weer mag ook weer niet. Hebben spreeuwen, en an dere vogels, de wind in de rug, en is het helder, dan gaan de dieren dikwijls zo hoog vliegen dat ze met gewone verrekijkers vanaf de grond niet meer te zien zijn. Tot op 1500 meter hoogte, bij een temperatuur van —3° C. zijn trekkende spreeuwen waargenomen. Onder zulke omstandigheden trekken de in Skandinavië heel noordelijk broe dende dieren rechtstreeks over de Noordzee naar Schotland. Ook Neder landse spreeuwen vliegen dan waar schijnlijk over de Noordzee naar Enge land, terwijl de dieren toch een uit gesproken hekel hebben aan het over steken van uitgestrekte wateroppervlakten. 50.000 en meer Terug naar de vogelwerkgroep. Op 27 oktober vorig jaar telde die op 5 posten in lijn dwars over het eiland, tenminste een kleine 50.000'spreeu wen. Dit van 7 tot 12 uur. Toen Wfrd de telling gestaakt, maar spreeuwen kwamen er af en toe nog wel voorbij. Dit was een goede trekdag, maar schattingen van de spreeuwendoortrek op echte topdagen lopen (voor de hele dag) van 60 tot 80.000 exemplaren. Dit zijn hoge aantallen, maar in Europa le ven dan ook gigantisch veel spreeu wen. Een ruwe benadering van het aantal Britse overwinteraars komt op zo'n 40 miljoen! Trekkende spreeuwen zijn gemakkelijk te herkennen. In de eerste plaats heb ben de diertjes een opmerkelijk 'drie hoekig' silhouet, zodat we ze nooit met bijvorbeeld lijsters hoeven te ver warren. Daarnaast hebben spreeuwen de eigenschap niet in groepen achter elkaar te gaan vliegen, maar naast el kaar. De groepen kunnen zo soms wel bijna een kilometer breed zijn. Vooral de late spreeuwen in november trekken ook nog bij krachtige tegen wind, ze krijgen haast. Dan vliegen ze dikwijls vlak boven de grond om zo min mogelijk weerstand te ondervin den. Het is een prachtig gëzicht zo'n sliert spreeuwen dan over ieder obsta kel in het landschap, een hek, wind- singel of schuur, te zien 'golven'. Hoewel de meeste dieren toch wel over de duinen en langs de zeereep vliegen, kunnen we op goede trekda gen overal op het eiland groepen trek kende spreeuwen zien. Later op de dag als de reizigers honger krijgen, kunnen sommige weilanden vol zitten met kwetterende en ruziënde spreeu wen. Probeer ze maar eens te tellen. Eerst honderd en dan gewoon door- vermenigvuldigen. U zult zien, 500 spreeuwen op één weiland is in de trektijd géén uitzondering. Adriaan Dijksen Voor de zoveelste maal is het kruispunt Keesomlaan-Beatrixlaan het toneel geweest van een aanrijding, waarbij overigens alleen plaatschade ontstond. Een 19-jarige Duitse automobiliste stak de Beatrixlaan donderdag over. Zij ver klaarde door de laagstaande zon de auto van een 35-jarige Texelse niet te hebben gezien. Bij de aanrijding, die door uitwijken van de Texelse niet meer voorkomen kon worden, ont stond plaatschade aan beide wagens. Een Duitse automobilist kwam zondag middag omstreeks 14.00 uur tot de ontdekking dat het dak van zijn lelijke eend in het voorgaande uur stukgesne den was. De wagen stond geparkeerd op het terrein bij de vuurtoren. Een 40-jarige man uit Heiloo had woensdagmiddag de pech van zijn le ven toen hij met zijn nog tamelijk nieuwe auto een zodanige buiteling maakte bij het kruispunt Redoute- Waterweg dat de wagen onherstelbaar werd beschadigd. Zelf kwam hij met de schrik vrij.. Ter plaatse zit een hel ling in de (smalle) weg. Toen de man, onbekend ter plaatse, uitweek in ver band met tegenliggers kwam hij in de berm terecht. De wagen kantelde op de rechterzij maar kwam na een schui ver weer op de wielen terecht. Bij paal 8 werd donderdag een brisant- granaat gevonden. Het ding wordt op de gebruikelijke manier onschadelijk gemaakt. Dinsdag 8 oktober De gemeenteraad komt om 19.30 uur in openbare vergadering bijeen in het raadhuis. De Baptistengemeente Texel heeft in de Doopsgezinde kerk een bijbelstudie bijeenkomst met als thema „Geloofs- verdediging", aanvang 19.30 uur. Toe gang vrij voor ieder. De Vrouwenbond FNV heeft in ,,De Buureton" een avond over de Gordon- methode, aanvang 20.00 uur. Niet- leden hebben toegang voor ƒ2,50. Woensdag 9 oktober Bij paal 9 demonstreert Michael Lud- wig 'windschilderen' van 10.00 tot 16.00 uur. De Plattelandsvrouwen van de afdeling Den Burg hebben onder leiding van mevrouw Wieten-Gillot in ,,De Scha kel" een middag over 'knipselwerk', aanvang 14.00 uur. De raadscommissie voor financieel, econoisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergade ring, aanvang 19.30 uur. Gesproken wordt onder meer over wijziging van de legesverordening en begraafrechten- verordening en over de gemeentebegroting. Het R.K. Vrouwengilde heeft in ,,De Witte Burcht" een avond over wijn, aanvang 20.00 uur. Donderdag 10 oktober De werkgroep 'Dialect' van de Histori sche vereniging komt bijeen in de Thijsseschool. De raadscommissie voor welzijnsbeleid vergadert in het openbaar in het raad huis. Onder meer wordt gesproken over de gemeentebegroting; aanvang 19.30 uur. In ,,De Waldhoorn" te Den Hoorn wordt een hoorzitting gehouden naar aanleiding van bezwaren tegen de aan passingswerkzaamheden bij 't Horntje; 20.00 uur. Psychologe. Spreekuur volgens af spraak: op woensdag van 14.00 - 17.00 uur, tel. (02220) 4887, het Groene Kruisgebouw, kamer Al, Witte Kruis- laan 19, Den Burg. Mevrouw drs. R. Postma. Tevens bereikbaar: tel. (02220) 3842, Bernhardlaan 64, Den Burg. Spreekuren college van B en W: Wethouder Zegers maandag van 10.00 cot 11.00 uur; wethouder Schilling vrij dag van 14.30 tot 15.30 uur en we thouder Barendregt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Elke eerste donderdag >'an de Het tastbare resultaat van de 1-2-3-aktie en de Emmabloemco- lecte kwam vrijdag bij het Groene Kruis binnen. Van het 1-2-3-geld werd maar liefst f7300— aan Texel besteed. Dat was voornamelijk te danken aan het Groene Kruis in Den Helder, waar Texel sinds een paar jaar onder valt. Deze afdeling was in een vorig jaar al goed voorzien en stond nu de He/derse bijdrage af aan de af deling Texel. Dat scheelde nogal, want de eilandafdeling had eigen lijk maar recht op f2200,—. De re giosamen werk in g met Den Helder heeft al meer positieve resultaten gehad. Eerder dit jaar stond deze Groene Kruis-afdeling een halve arbeidsplaats aan Texel af, waar door het eiland werd verrijkt met een vijfde wijkverpleegster. Uit de 1-2-3-fondsen werden twee ledikanten met matrassen betaald, evenals twee rolstoelen, van een luxer model dan tot nog toe in het magazijn van het Groene Kruis voorkwam. De nieuwe rolstoelen zijn voorzien van grote wielen achter, zwenkwielen voor en voe tenplankjes. Dan werden twee luchtbedden met pompen en een watermatras meegestuurd, voor zieningen voor patiënten met doorligklachten die tot nog toe voor forse bedragen gehuurd moesten worden. Links op de foto is een hefinstallatie voor bedden te zien, die echter waarschijnlijk nog omgeruild zal worden voor een stalen verpleegster", een hefinstallatie voor patiënten. Ook de bijdrage van de Emma- bloemcollecte was niet mis: het hoog-laag-bed, in het midden van de foto. Dit bed kan in elke ge wenste stand versteld worden en bovendien is er aan het eind een voorziening waarmee de matras omhoog gezet kan worden, zodat de patiënt kan zitten. Een dergelijk bed kost f3400,—, waarvan drie duizend gulden werd betaald door het Emmabloemfonds en het resterende bedrag door de stich ting Het Groene Kruis Texel. maand (na het fractieberaad) houdt de VVD Texel in hotel Rebecca in De Waal een instuifavond voor leden en introducees. Iedere woensdagavond houdt de Volksdansvereniging Texel een volksdansavond in De Wielewaal in De Waal, aanvang 19.45 uur Nieuwe le den zijn welkom. Informatie via tele foon 02220-3565. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in d'Ouwe ULO dinsdags, woensdags en vrijdags van 8.30 - 9.30uur en donderdags van 18.30 - 19.30 uur. Spreekuur raadsfracties: Iedere don derdag voorafgaand aan de week waa rin de raadsvergadering wordt gehou den hebben de raadsfracties van CDA, PSP en VVD spreekuur in het raadhuis, van 19.30 tot ca. 20.15 uur. leder kan daar terecht met vragen, aan- en opmerkingen, i het bijzonder over kwesties die in de raadsvergade ring aan de orde zullen komen. Texels Belang houdt dit fractiespreekuur op de maandagavond voorafgaand aan de raadsvergadering. De WAO groep komt elke woens dag van 10.00 tot 12.00 uur bijeen in dienstencentrum De Buureton (oude St. Jan) aan de Molenstraat in Den Burg. Milieuklachten (over b.v. stank of la waai, bodemverontreiniging, e.d.) kun nen dag en nacht worden ingediend via telefoonnummer 023-310200. De privacy van de indieners wordt gega randeerd en elke klager krijgt antwoord.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 11