VAN HET RAADHUIS Ongebonden kunst van Michael Ludwig Meubelhuis Texel uitgebreid e in nieuw onderkomen 5 Mededelingen van B. en W. Fietsen veiling Investeringssubsidie gekoppeld aan ledental Laatste spelmiddag penutbal Woensdag 'windschilderen' bij paal 9 Waaier-rit paardenvrienden Hobbyshow komend weekend Slopend schaakgeveclit Reünie van Jeroengroep Klaverjasclub weer van start TEXELSE COURANT DINSDAG 8 OKTOBER Personen die aangifte doen van het verlies of diefstal van een fiets krijgen van de politie een aankoopcertificaat uitgereikt voor een veiling van gevon den fietsen. Indien u nog geen certifi caat heeft gehad, kunt u dat op ver zoek bij de politie verkrijgen, mits u aangifte van een verloren of gestolen fiets heeft gedaan. Op zaterdag 12 oktober houdt de ge meente en de politie weer een veiling in de garage van het politiebureau aan de Keesomlaan. Dat is dus de tweede zaterdag in oktober. Om 10.00 uur zal met de veiling wor den begonnen. Indien u een fiets wilt kopen, dient u vooraf een kopersnum mer af te halen op vertoon van een certificaat. Hietoe is ter plaatse een veilingsbeamte aanwezig. Voor de vei ling zal van 09.00 uur tot 10.00 uur een ieder in de gelegenheid worden gesteld een gevonden fiets als de zijne te indentificieren. De fiets wordt dan alsnog uit de verkoop gehaald. Nadere informatie kunt u verkrijgen op de af deling algemene zaken in het gemeen tehuis bij de heren R. van 't Noorden- de of D.P.J. van der Wel. Het gemeentebestuur is van plan een aantal wijzigingen aan te bren gen in de regels voor het verkrij gen van investeringssubsidie. Be langrijkste wijziging die aan de raad zal worden voorgesteld is het toe te kennen aan subsidiebedrag te koppelen aan het aantal mensen dat profijt heeft van de subsidie. De subsidiecommissie van de Wel- zijnsstichting legde het college een aantal wijzigingen in de subsidievoor waarden voor waar het college het in de meeste gevallen mee eens is. Het idee om een investeringssubsidie (doorgaans een kwart van de investe ring met een maximum van 50.000— te betalen door de Welzijnsstichting en daarboven eventueel té subsidiëren door de gemeenteraad) te koppelen aan het aantal gebruikers van die sub sidie kwam in de subsidiecommissie ook aan de orde, maar werd afgewe zen. Argument hierbij was dat in het verleden subsidies zijn toegekend aan zeer kleine clubs die onder andere door deze financiële steun zich belang rijk konden ontplooien. Als voorbeeld werd daarbij de Kustzeilvereniging Westerslag genoemd. Het college wil die koppeling wel. Minimum Subsidiecommissie en college zijn van mening dat alleen nog subsidie kan worden verleend als de investering ten minste 7500,— is. Aanschaffingen be neden dit bedrag worden niet meer als investering aangemerkt. Ook was dis cussie ontstaan over de vraag om het eigen vermogen van een vereniging of instantie mee te laten tellen bij toeken ningen van subsidie, maar daar is het college tegen. De animo om te sparen of akties te houden zou waarschijnlijk afnemen omdat men met meer eigen geld minder subsidie krijgt. Wel heeft het college besloten dat subsidieaanvragen voordat de investe ring wordt gedaan moeten worden in gediend, tenzij van de subsidiecom missie toestemming is verkregen om de aanvraag achteraf in te dienen. Het Texels Christelijk Mannenkoor heeft drie jaar achter elkaar verzocht om subsidie voor aanschaf van kostuums en dat verzoek is drie keer afgewezen. College en subsidiecom missie zijn van mening dat bij twee keer herhalen van een oude verzoek, de tweede keer automatisch niet geho noreerd wordt. De subsidiecommissie heeft daarbij gezegd dat afwijzigingen ondersteund zullen worden met een duidelijke motivatie. Ook de jongste leden van h.s.v. Texla, de peanutters hebben het seizoen met een laatste spelmid dag afgesloten. Na een leuke wedstrijd was het goed pannekoe ken eten. Als verrassing voor de peanutters wa ren veel meisjes en jongens junioren naar de laatste middag gekomen om mee te trainen en te spelen. Zij namen ieder een peanutter onder hun hoede. Samen werd er dan losgetraind en in gegooid. Vooral de daaropvolgende wedstrijd werd een gezellige massa demonstratie, die met de stand 19—20 w werd beëindigd. De allerlaatste activiteit was de panne koeken maaltijd in de kantine van de Texelse Boys. Diverse moeders zorgden voor een paar heerlijke stapels panne koeken, die de jeugd zich goed lieten smaken. Daarna kregen de twee lei ders namens de ouders een pot ho ning aangeboden als blijk van waardering. De Duitse kunstenaar Michael Ludwig exposeert momenteel een overzicht van zijn schilderijen en objecten in de kelder van het raadhuis onder de mooie titel ,,Een mensenleven, een harteklop in de tijd". Zijn kunst is moeilijk onder één noemer te vangen, zowel qua stijl als qua inhoud geven de geesteskinderen van de regelma tig op Texel verblijvende Ludwig ongebondenheid weer. De schilder zal zich nog eens extra manifesteren door woensdag op het strand bij paal 9 een 'windschilderij' te maken. Dergelijke 'actiekunst' bedrijft hij vaker. diep onder de indruk raakte. Daarom Hoe het werkstuk precies gaat worden is nog niet bekend, dat hangt onder meer van de weersomstandigheden en van de publieke belangstelling af. Eventueel worden belangstellenden uit genodigd om mee te werken bij de totstandkoming van het kunstwerk. Daarmee is gelijk het verschil aangege- vem met 'performances', een kunst vorm waarbij de totstandkoming op zich het kunstwerk is, bijvoorbeeld een soort theater, terwijl bij acteerkunst het eindresultaat belangrijk is. Het is dus niet de bedoeling om woensdag iets kunstzinnigs 'op te voeren', het gaat er om een kunstwerk tot stand te laten komen dat alleen op die tijd en plaats en onder die specifieke omstan digheden gemaakt kan worden. Tussen het getoonde werk hangt ook een voorbeeld van het resultaat van dergelijke actiekunst. Een doek met strepen in diverse kleuren, waar het werktuig bij hangt waarmee het ge maakt werd, een soort primitieve zweep. Bovendien geeft een artikel uit een Duitse krant inzicht in de tijd en plaats waar het gemaakt werd. Ludwig onderscheidt zijn werk zelf in drie afdelingen: schilderijen, object schilderijen en objecten. Daarbij is het opvallend dat het getoonde vaak min der abstract is dan het op het eerste gezicht lijkt. Vaak zijn technieken ge combineerd: veel schilderijen zijn ge maakt met plakaatverf en spuitlak of met acrylverf en spuitlak. Bij de beeld objecten is veel gebruik gemaakt van piepschuim verpakkingsmateriaal en 'PUR-schuim'. Isaloatiemateriaal uit een spuitbus dat bijzonder inventief is toegapast. Zo is er een piepschuim doosje waarin met pur alle vakjes zijn gevuld, waarna het geheel in smakelij ke kleuren werd gespoten. Titel: 'Duit se bureaucratie' en de niet vermelde ondertitel luidt: 'Für jede Scheiss ein eigene Fach' (voor elke drol een eigen vakje). De uitbeelding in zaal twee van allemaal barbiepoppen in een soort hersenmassa (zie foto) is ook zeer pakkend. Ruimte Eén beeld heet 'Geen angst voor lege vlakken' en dat is typerend. Vaak zijn hele stukken van het doek wit gelaten om de uitbeeldingen ruimte te geven. ,,Die ruimte wil ik om mezelf heen ook hebben. Vrijheid is heel belangrijk voor me". Duidelijk afwijkend van de rest van het werk is een bijna zwart- witschilderij van acrylverf dat paal 9 (de paal, niet het paviljoen) voorstelt. ,,lk.ben hier in 1983 geweest en ik had toen een periode van onzekerheid. Die paal maakte zo'n indruk van dege lijkheid dat ik juist in mijn toestand heb ik hem zo geschilderd". Op die zelfde wijze zit er veel meer in het werk verborgen voor wie de tijd en de moeite wil nemen om iets beter te kij ken dan normaal. Aan het eind van het gesprek met de verslaggever wil Ludwig nog iets kwijt dat niets met zijn kunst te maken heeft: Ik ben hier in mei ook ge weest bij de tentoonstelling ter her denking van de bevrijding veertig jaar geleden. Ik ben heel blij dat ik nog in hetzelfde jaar hier mijn werk kan laten zien, in de zelfde ruimte". Waarvan akte. Zondag wordt door de Vereniging voor Vrienden van het Paard weer de 'Waaier-rit' gereden. De aanspannin gen en ruiters starten vanaf hetzelfde punt, rijden verschillende door elkaar lopende route's en eindigen allemaal op hetzelfde punt. Dit eindpunt is op het bedrijf van de Fa. Zijm, Fonteins- weg, waar de paarden kunnen worden gestald en de deelnemers worden ge- tracteerd op snert. De kosten zijn 75,— p.p. De ruiters rijden de route met tweëen. Opgave voor deze rit uiterlijk vrijdaga vond bij mevrouw I. de Wit-Roeper, telefoon(02226) 357. De starttijden worden zaterdag aan de deelnemers doorgegeven. NATIONAAL REVALIDATIE FONDS Postbus 323 3500 AH UTRECHT Tel. 030-331165 ^jfondernemers-aktiviteiteniJSE Donderdagmorgen om negen uur opent Meubelhuis Texel het nieuwe onderkomen aan de Parkstraat in Den Burg. De woninginrichting zaak is in een nieuw jasje gestoken en biedt de potentiele klant meer toonruimte dan in het pand aan de Hollewal. De voormalige winkel-toonzaal wordt begin volgende maand gesloopt om plaats te maken voor woningen rond de katholieke kerk. Het nieuwe ge bouw in het centrum biedt ruim 800 vierkante meter showruimte maar daarvoor moest de Fa. H. Oosterhof en Zn. wel magazijnruimte inleveren. Dit nieuwe gebouw is ongeveer net zo groot als het oude maar het is .veel functioneler qua indeling. De pijpenla aan de Hollewal was wel knus maar oogde bedompt" aldus eigenaar Harm Oosterhof. De nieuwe winkel bestaat uit twee eta ges die beiden zijn ingericht als toonzaal. Bij de entree, aangepast voor invali den, vindt men de centrale toonbank en een hoek met moderne zitmeube len. Daarbij ook een kinderhoekje waar het kroost zich met Lego kan verma- kpn als dn ouders rustin willen rond kijken. In het nieuwe pand is ook ruimte om tapijten op rol te tonen. Aan de Holle wal lagen die in het magazijn. In de tapijtenhoek is verder ruimte gecreeerd voor vitrages, novilon ed. In een apar te ruimte staan de klassieke meubelen en een hoek met naaimachines. Het Meübelhuis voert nu het agentschap voor Elna en Lewenstein en reparaties aan deze apparaten ,,van handslinger tot computer", worden in eigen beheer uitgevoerd. Op de bovenverdieping is voldoende ruimte voor het tonen van meer mo derne zitmeubelen en een collectie kinder- en babykamerinrichtingen. De helft van de eerste verdieping, be reikbaar via een trap bij de ingang van de zaak, is besteed aan het „slaapka- mergebeuren" met onder andere een testbed om de ideale spiraal met bijbe horende matras uit te zoeken. Een deel van het magazijn is op de eerste ver dieping en met behulp van een goede renlift kunnen de meubelen naar bo ven worden getransporteerd. Beneden is een magazijn waar bestelwagens naar binnen kunnen rijden met daarbij een afsluitbare parkeerplaats. Ook is op de bovenetage de werkplaats voor het stofferen van meubelen. De toonzaal is ontworpen door j Beerling van architectenbureaur kema en oogt ondanks de forse' vlakte weinig massief door te laten verspringen en het van ,,nep"geveltjes. De zalen zi; en overzichtelijk in de basiskleui en grijs. Toevallig overeenkomsl nieuwe (,,het zet nog niet heler door") lijn op woongebied: mf strakke meubelen met de favo kleuren grijs, blauw en wit. Het we Meubelhuis Texel werd in rut maanden gebouwd door Drijver' bv. CVI, IBS, Hans Boom W enigde Schilders en de Fa. Wil Winkel De officiële opening wordt wc middag verricht door de vier I deren van de eigenaar waarbij cj andere feestje wordt gevierd, i Oosterhof zit namelijk ook precJ jaar in de meubelbranche. Hij net na de oorlog bij de Fa. Vlc Het bedrijf ,,voor complete won richting heeft nog één wens: hoopt dat de door de gemeent' gezegde eigen parkeerruimte sf gerealiseerd kan worden. Hetp® neel van het Meubelhuis kon vernieuwing worden uitgebreid*) naar zes personen. Het ,,slaapkamergebeuren" op de eerste etage. De show van Texelse hobbyisten wordt niet zoals vorige maand aan gekondigd volgende week dinsdag en woensdag gehouden, maar aan staande zaterdag en zondag. De Hoornder middenstandsvereniging heeft 35 Texelaars bereid gevonden deze twee dagen iets van hun favo riete vrijetijdsbesteding te tonen. De tentoonstelling is zaterdag open van 14.00 tot 21.00 uur en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Om alle 35 hobby isten voldoende ruimte te kunnen ge ven worden dorpshuis De Waldhoorn en het daar tegenover gelegen ,,Ons Huis" voor de creatieve show benut. In de show zijn o.a. vele vormen van modelbouw te zien, er worden kunst zinnige hobby's getoond zoals schilde ren en tekenen en het meer traditione le Hildelooper schilderen. Kwekers van bijzondere planten zijn present en ook kan men het draaien van houten voor werpen in de praktijk bekijken. Onder de modelbouwers ook M. Huisman, die met zijn zelfgemaakte houten wa gens al diverse prijzen in de wacht sleepte. Verder worden in het dorpshuis potten gedraaid en gebakken, zijn radio en tv- amateurs bezig met hun technische hobby, wordt er geschminkt en houdt de Fotokring een expositie van recent materiaal. In het dorpshuis wordt een studio ingericht van waaruit de Lokale Omroep zaterdag en ouderenomroep De Lichtboei zondag rechtstreekse uit zendingen voor de bejaardenhuizen zullen verzorgen en de opening van de tentoonstelling wordt zaterdagmiddag waarschijnlijk verricht door loco burgemeester Daan Schilling. Tractoren Voorafgaande aan de opening is er een optocht van oude tractoren, auto's en motoren. Volgens de organisatie zijn de deelnemende hobbyisten zeer enthousiast omdat men weinig gele genheid heeft de resultaten van de hobby's publiekelijk te maken, ledereen heeft dan ook toegezegd 'het beste materiaal' te zullen tonen en uiteraard wordt daarbij desgewenst uitleg gege ven over de tot standkoming. De hobbyshow wordt maandagavond afgesloten met een laatste opvoering van het programma Showboot" van revuegroep Op de Bonnefooi in dorps huis De Waldhoorn. De aanvang is 20.00 uur. Onder het slaken van diepe zuch ten bereikte schaker H. Broekema maandagavond in De Lindeboom tenslotte een puntendeling tegen de dit seizoen verrassend goed spelende Bart Heijnen. Er was een slopend duel aan voorafge gaan; Heijnen hield de positie van Broekema lange tijd in bedwang maar gaandeweg zag Broekema kans een aanval op de koning van Heijnen te creëren. Deze kon nog bijtijds afwikke len naar een eindspel dat plotseling weer wat aangenamer voor hem stond. Broekema zag zijn vredes voorstel aanvaard, nadat hij de positie in evenwicht had getrokken. Deling Een puntendeling deed zich ook voor in de partij tussen Wietse Pranger en Thijs Witte. Aanvankelijk had Pranger de beste perspectieven, maar later deelde Witte weer de lakens uit. Zijn overwicht bleek echter niet voldoende voor de winst. Of Jaap Dros zijn afgebroken partij te gen Rinus Vittali remise zal weten te houden moet worden betwijfeld. Dros offerde een pion om diep verborgen aanvalsmogelijkheden op het bord te krijgen. Dat gebeurde ook, maar nadat hij de sterkste voortzetting miste bleek Vittali over een venijnige parade te be schikken, die hem de kans gaf af te wikkelen naar een toreneindspel met een pion meer, dat waarschijnlijk een voudig te winnen zal zijn. Dat geldt ook-voor de afgebroken stelling van Peter Bergman tegen Auke Terpstra, die het met een loper minder natuurlijk "niet zal redden. Krachtig Gerard Zoetelief won van E. de Visser, nadat hij in een krachtige koningsaan- val zijn tegenstander in het nauw had gedreven. Nico van Heeringen maakte al vrij snel de dame van Rob Terpstra buit en Ferry van Tatenhoven versloeg Klaas Bruining, die door een ongeluk kige koningszet zijn schijnbaar beslis sende aanval op de vijandelijke koning uiteen zag geslagen. Daarna speelde Tatenhoven de partij beheerst naar winst. Aanstaande zaterdag speelt En Passant de eerste bondswedstrijd tegen Schoorl. De Texelaars gaan op bezoek. Het team bestaat uit Terpstra, Hoek man, Van Tatenhoven, Vittali, Rom- mets, Hooyberg, Broekema en Dros. Uitslagen: B. Heijnen-H. Broekema 14 14 M. Witte-W. Pranger 14 14 G. Zoetelief-E. de Visser 1 0 A. Terpstra-P. Bergman afgebroken N. van Heeringen-R. Terpstra 1—0 K. Bruining-F. van Tatenhoven 0—1 J. Dros-M. Vittali afgebroken De Jeroengroep (tegenwoordii Scouting Texel) viert het 40-jar bestaan zaterdag 26 oktober o andere met een grote reünie, De bijeenkomst van leden en oud leden wordt gehouden in het clul bouw aan de Bernhardlaan. Omi zins te kunnen peilen hoe grootc toeloop zal zijn worden reüniegan verzocht zich vooraf op te geven één van de organisatoren. Daarvoor kan men terecht bij Kee Heerwaarden, telefoon (072) 6119 Zegel Herenmode, (02220) 2728,1 da van Heerwaarden (02220) 466j Bertha Barhorst (02220) 3246. Oo oud-leden van padvinderij De Zwi zijn welkom op deze reünie. De organisatie is nog druk opzoel naar verhalen en herinneringen v< Jeroengroep uit vroeger dagen. zullen worden geplaatst in een sp jubileumnummer van het clubblac roentje'. Padvinderijverhalen uit dj de doos kunnen worden afgegev? Carlo Bakker, Kogerweg 136, Den Burg, N. Slijderink bij Zegel Here de of men kan daarover ook con! opnemen via telefoon (02220) 28J Het nieuwe seizoen vam de Klaw club is weer gestart. Na de verga ring waar P. van Heerwaarden mi gemene stemmen herkozen werd voorzitter en F. Hopman het bes: kwam versterken bleken er iets rn leden te zijn dan vorig jaar. Mert een goede score van 7.297| ten werden de dames R. de.Ruw F. Hopman eerste op de eerstee) avond. De kampioenen van vow G. van der Slikke en J. Witte giij gelijk weer goed van start. Met): punten werden ze tweede. Hetec paar P. van Heerwaarden scoorde 7.053 punten en eindigde alsdeil Met 7.032 punten werd het koppj Bakker-N. Koomen vierde. Het kg G. Smit-A. Bakker behaalde 6.8! punten en werd vijfde. Uitslag, resp. punten en marsen: 1. F. Hopman-R. de Ruwe II 2. G. v. d. Slikke-J. Witte ),j 3. Echtp. P. v. Heerwaarden )J 4. W. Bakker-N. Koomen ij 5. G. Smit-A. Bakker 61 6. J. Boogaard-IJ. Witte 6.1 7. G. Ofrein-J. Biesboer 8. Echtp. J. Spaans 9. Kamminga-Walsweer 10. H. Bakker-C. Vinke

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2