/einig uitvallers in annend avontuur lamp ex 1985 werd succes Volgend jaar alles op spierkracht? Winnaars R 1958 OKTOBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 9 dankzij de knappe organisatie is de Wampex 1985 een geworden. De twintig uur durende puzzel- en presta- deed weer een maximaal beroep op de vindingrijk- de deelnemers en was ook in lichamelijk opzicht pittig. Dat het niet te zwaar was, blijkt uit het feit dat honderd deelnemers er slechts twee uitvielen. had een groep het kompas vergeten mee te nemen en oriënteerde men zich met behulp van de Poolster, met succes! De kompasroute betekende een tocht van drie kwartier door het donkere Den Helder, vooral het gedeel te Tuindorp. Eindpunt was Rord Admi- iond zeven uur: in de kantine van de sporthal geeft organisator Peter de Hoogh de laatste aanwijzingen. de vijfde keer dat de Stich- xelse Sportraad een Wampex maar het was voor het at zóveel mensen meededen, ar heerste de eerste jaren het Bytand dat de tocht een zware igsslag is, alleen te volbrengen letter getrainde sporters. Men is er achter dat iedereen met een fe conditie kan meedoen en dat entueel gebrek aan lichamelijk ruimschoots kan worden ge- tiseerd door 'kennis en vernuft' let toeval ook een woordje eekt. Mensen met de meest ||)pende kwaliteiten kunnen dus intje bijdragen en dat is vrijdag lp ardag volop gebeurd, in een Iirzo uitdagende sfeer dat onge- prestaties konden worden ledereen" impex mag met recht één van ast waardevolle evenementen sportraad worden genoemd a mooi sociaal kantje. Het was portieve elite die om de prijzen maar een zeer gemêleerd pu- PVan punker tot topambtenaar", omschrijving van een der or- oren) in leeftijd variërend van 14 sar. De waarde van gedreven «erking van verschillende 'disci- in groepsverband werd overtui- kiewezen. |Qijk was achteraf ook wel kritiek Jisteren, waarmee de organisato- •olgende keer hun voordeel doen. Het is weinig bevredi- IK de deelnemers volkomen vrij Ie manier waarop zij zich bij oeren van de opdrachten ver- Waardoor je de situatie kreeg imigen het grootste deel van ind te voet of per fiets afleg- ït een fikse inspanning bete- terwijl anderen de gelegenheid I liftend of zelf sturend van een bruik te maken. ,,De volgende - x wordt minder autovriende- werd ons door de Sportraad srzekerd. Typerend voor de is dat deze werd gewonnen groep Hans de Porto/Jan Fre- ie alles te voet had moeten daarom hevig had gepro- tegen het autogebruik door 'eejnemers. De 'handicap' van was echter ruimschoots 'ere prestaties inseerd. Deze 'tocht der tochten' ging vrijdaga vond zeven uur volgens een volstrekt geheim programma van start in sport hal Ons Genoegen. Daar werd de eerste opdracht uitgereikt. Men moest naar het Vermanigspad in De Waal; hoe sneller dat gebeurde, hoe meer punten werden veroverd. Alle (31) deelnemende groepen kregen daar een nog niet ontwikkelde foto waarop de volgende opdracht stond. Om de op dracht zichtbaar te maken moest dus razendsnel een donkere kamer worden opgezocht. Daarbij werd een afbeel ding van de Tesoboot zichtbaar en het tijdstip '21.05'. Waaruit de conclusie kon worden getrokken dat men met de laatste boot meemoest. Zo arriveerden de deelnemers in de marinestad waar ze een cassette kregen met de volgen de opdracht, leder moest dus een cas setterecorder zien te vinden om dit bandje af te draaien, wat onder meer leidde tot een run op auto's met een radio-cassetterecorder. Een stem op het bandje maakte echter duidelijk dat het zo makkelijk niet ging: het bandje moest in een Atari of Commodore computer worden gestopt en op het beeldscherm zou dan de opdracht zichtbaar worden. Dus werd overal in Den Helder aangebeld met de vraag of daar misschien een computer van het gewenste type in huis was. Het trof ongelukkig dat die avond juist een sa menkomst was van de Helderse com puterclub zodat veel mensen met een computer niet thuis waren. Toch slaag den de meesten uiteindelijk en konden ze van het beeldscherm lezen dat ze zich naar het Helderse Hoofdkwartier van het Leger der Heils moesten begeven. Kompas Daar kregen ze een kompasroute, dus een route beschreven waarbij de rich ting die moest worden ingeslagen was opgegeven in graden van de windroos. Dat leverde vrij veel problemen op want lang niet iedereen bleek met een kompas te kunnen omgaan (al had wel bijna iedereen zo'n instrument bij zich omdat dit tot de voorgeschreven stan daarduitrusting hoorde). In één geval uur later zodat hij op het punt stond om zonder passagiers te vertrekken. Nog net op tijd kwamen de deelne mers op de haven. Noodbrief Vijf waren niet op tijd en bleven de rest van de nacht dus in de mari nestad. Zij hadden vertraging opgelo pen en hadden verzuimd op het voor geschreven tijdstip de 'noodbrief' open te maken. Het noodbrievensysteem moest voor komen dat deelnemers al hun kansen verspelen of onaanvaardbaar opont houd veroorzaken als zij bepaalde op drachten niet binnen een zekere tijd kunnen volbrengen. Ze moeten dan de envelop open maken waarin de 'oplos sing' staat zodat ze zich direkt weer kunnen aansluiten, maar dat kost wel veel punten zodat iedereen dit als uit erste middel beschouwt en geneigd is tot het allerlaatste moment te wachten. In Oudeschild moest met letters die uit het spoorboekje, de Texelse Courant en de Texeltoerist konden worden ge puzzeld het doel van de volgende etappe worden bepaald. Dat bleek de speelweide aan de Eksterlaan 'tegeno ver Jan Wolkers' te zijn. Dat was een heel eind weg. Wie erin slaagde op dit nachtelijke uur te liften of gebruik te maken (in een enkel geval ongevraagd) van de auto van een bevriende relatie, bereikte de Eksterlaan al om vier uur: de traagste lopers kwamen daar om zes uur aan. Snert Op de speelweide stond een dubbele tent van het Bouwdorp en het was de bedoeling hier enkele uren te slapen Eindelijk (even) rust. Volgens het draaiboek kon van vijf uur tot half acht worden geslapen in de dubbele tent op de speelweide aan de Eksterlaan in de Dennen. Maar sommigen kwamen hier zo laat aan, dat het niet de moeite waard was om in de slaapzak te kruipen. raai waar de Texelaars leuk werden op gevangen door de Helderse padvinders van de Wilhelminagroep. Met een vlot moest de fortgracht worden overgesto ken en de volgende opdracht was het oplossen van een kruiswoordpuzzel, waarbij de begripsomschrijvingen moesten worden opgezocht in de eta lages van enkele Helderse winkelstra ten. Dat leverde merkwaardige tafe reeltjes op: groepjes Texelaars die met zaklantaarns in allerlei etalages keken om te zien of daar teksten waren. Ter vermijding van misverstand was de Helderse politie tevoren op de hoogte gesteld. Omstanders toonden zich nogal verbaasd en ongeveer 1500 Ca nadese militairen die deze avond in de stad passagierden, snapten helemaal niets van deze Hollandse gewoonte. Wie de begripsomschrijvingen bijeen had kon de kruiswoordpuzzel oplossen en toen werd een tekst zichtbaar die verwees naar de veerhaven. Daar lag ,,De Dageraad" van Leo Vis ser klaar die de groep weer naar Texel moest brengen. Hier was de Wampex bijna mislukt, want door een mis verstand verkeerde Visser in de mening dat hij al om half één richting Texel moest varen en het was inmiddels een De groep die de Wampex 1985 won, werd gevormd door Jan Frederici en Hans de Porto. Ook vorig jaar won dit team de eerste prijs. De tweede prijs ging naar de groep Hans Witte, Kees-Jaap Harting, Peter Schoo en Willem Koomen en de derde prijs naar Karin Zijm, Wim Koorn, An Rienks en Wob Rienks. De deelnemers krijgen een gespecialiseerd scorelijstje, zodat ze kunnen zien hoe ze de verschillende onderdelen van de Wampex hebben volbracht. en de inwendige mens op krachten te brengen met smakelijke hete snert. De pan van de zestig liter raakte bijna he lemaal op. Voor de laatkomers was het nauwelijks de moeite om in de slaap zak te kruipen en die bleven dan ook waken tot het ontbijt om half acht. De mensen die 's nachts in Den Helder waren achtergebleven, waren inmiddels met de eerste boot naar Texel geko men en voegden zich weer bij het ge zelschap. Direkt na het ontbijt volgde een loopspel door het bos. Daarbij ging het om het verzamelen van de cijfers die op tien plaatsen waren op gehangen en die samen een (over- kants) telefoonnummer vormden dat moest worden gebeld om de volgende opdracht te vernemen. Niet iedereen slaagde erin het hele nummer met kengetal bij elkaar te krijgen. Toch kre gen ze contact door inplaats van het nog ontbrekende cijfer telkens een an der nummer te proberen. De opdracht luidde: ga naar De Mok, waarmee de Joost Dourleinkazeme werd bedoeld, waar de mariniers enthousiast mee werkten. Daar aangekomen diende men zwemvesten aan te trekken en per rubberboot naar de ander kant van de Mokbaai bij de veerhaven te roeien. Over het algemeen slaagden de groe pen daar dank zij meegaand tij en wind zonder veel problemen in en kon de volgende opdracht worden aange- Het slot om drie uur zaterdagmiddag met hun 'grootste dieren' melden de deelnemers zich onder veel belangstelling op de Groeneplaats. Zaterdagochtend om 3.15 uur: de Wampex-gangers keren per Dageraad" en met enkele mensen te weinig terug op Texel. nomen, in de vorm van een cryptisch zinnetje: ,,Ga naar het middelpunt van het dorp waar het middelpunt van het dorp wordt verkocht". Daarmee werd Den Hoorn bedoeld waar, zoals be kend ,,Het Hoornder hart" wordt ver kocht door Supermarkt Goënga. Daar werd men met behulp van een oude landkaart, die ook met veel moeite moest worden achterhaald naar het hoogste punt van de Hogeberg verwe zen, de nieuwe boerderij van Swaerts. Het bleek voor velen zeer moeilijk om het betreffende landkaartje te vinden; 13 groepen slaagden er niet in en er moesten dus heel wat noodbrieven worden opengemaakt om mee te kun nen blijven doen. De laatste opdracht was naar de Groeneplaats in Den Burg te gaan, samen met 'het grootste dier'. Met het gevolg dat de Groeneplaats 's middags om drie uur deed denken aan een of ander hippisch evenement, want velen waren erin geslaagd om een paard te lenen. Anderen meenden aan de opdracht te voldoen met een namaakbeest. Rode draad Al direkt bij de start van de Wampex hadden de groepen de 'rode draad1 opdracht gehad waaraan zij gedurende de tocht bij elke rustpauze konden werken. Het was buitensporig moeilijk. Wat te denken aan opdrachten die in twintig verschillende talen en ande re uitdrukkingstechnieken waren gesteld, waaronder Russisch, Pools, Arabisch, Hebreeuws, Morse en brail le? Die teksten moesten dus eerst ver taald worden, wat leidde tot een run op mensen waarvan werd vermoed dat ze de betreffende taal meester waren. Maar waar zou u heengaan als u een zinnetje in het ,,taki taki" zou moeten ontcijferen? Dat wist niemand, behalve de groep Gerrit Verhoeve, Rob Verbee- ke, Lauw van Kooten en Ed Elvers die zelfs dit taalprobleem tot oplossing bracht. Indrukwekkend is ook dat 27 groepen het zinnetje braille ontcijfer den, onder andere door de lettertekens te vergelijken met de opschriften van het blindenpad in de Dennen (waar een vertaling bijstaat zodat veel letters herkend kunnen worden). Uitgeput.... Van de voorgenomen prijsuitreiking aan het slot "Werd afgezien omdat de organisatoren wel hadden bepaald in hoeverre iedereen de opdrachten juist had uitgevoerd en met welke snelheid, maar toen was er geen energie meer om de resultaten van de rode draad opdrachten uit te zoeken. Na een nachtje slapen was dat echter snel ge klaard en de bekers zullen nu bij de winnaars worden thuisbezorgd. De organisatie van de Wampex was in handen van Peter de Hoogh, Co Ko men, Piet Schrama, Walter Oskam, Onnoline van Helden, Jitze Beintema en Rob Caspers. Ze hadden ook alle opdrachten verzonnen en hebben zeer veel uren voorbereidend werk in dit project zitten. Piet Keijzer en André van der Vliet die tot vorig jaar ook bij de organisatie waren betrokken, hoord en nu tot de deelnemers wat kan bij dragen aan nóg betere organisatie van volgende Wampexen. Alle deelnemers hadden een tientje in schrijfgeld moeten betalen, waarmee ongeveer de helft van de totale kosten werden gedekt. De reSt werd betaald uit de kas van de Sportraad. pchtend 10.00 uur. Dank zij de medewerking i >n telkens weer werden teruggesleept.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 9