Cjroen jTwartsjJéxelshet hart., Gemeenteraad: VVV moet vereniging blijven I L Verhoging vastrecht met dertig gulden? ƒ4,98 m - rwarrmg Niet vergeten: leef Max de zak" Alleen VVD op Texelse lijn bij groene nota's Gasbedrijf staat juridisch sterk Stijlvolle ontvangst Ida Mary haalde zeiler uit zee „Wat je ver haalt is lekker....." Diavertoningen 250 gram biefstuk ÊRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.022 VRIJDAG 11 OKTOBER 1985 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. kerktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, 'osterhof, Westerweg 14, tel. (02220) 4988, en Niek van der Heijden, iwjg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. (vertenties, abonnementen, etc.: ild De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, i (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ^18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. eerder is er zoveel verwarring est over wat er met de VVV gaat jren dan nu. Wit men ooit in lijn een verantwoorde beslissing men, dan zal daar snel een eind gemaakt moeten worden. Een po- het gemeentebestuur om één misverstanden (dat B en W 1 verlenen van financiële mede als voorwaarde hebben ■té dat de VVV a/s vereniging verdwijnenuit de weg te rui- heeft echter tot nog meer ver- geleid. Want datzelfde ge- ifebestuur was toch vóór her- Wering van de VVV. Wat moet under die herstrukturering worden m? Daar kan toch niets anders lijn bedoeld dan de plannen om dangrijkste VVV taken in handen ogen van de nieuwe stichting, die ichten en plichten en de belang- s taken van de huidige vereniging eemt? Die vereniging blijft tan, zij het onder een andere i, IHet afschuwlijke idee om die hereniging van produktleveran- te noemen is inmiddels verlaten, wrdt nu waarschijnlijk Texelse ■liging van VVV logiesverstrekkers Als alle gemeenteraadsleden w verklaren dat zij de vereni- truktuur van de VVV gehand- i willen zien, dus dat de VVV a/s iging blijft bestaan, dan uiten zij Kens die reeds is ingewilligd, de vereniging blijft. Tenzij de deden bedoelen dat de vereniging \nd blijft in de huidige vorm, dus rechten en de plichten over ogen aan een nieuwe stichting. hadden ze er dan wel moe- heggen want nu lijkt het alsof meenteraad tegen de herstruktu- ijsplannen is. In ieder geval geldt Mts te niet voor Gerbrand Poster wklaard heeft de VVV a/s vereni- in stand te willen houden, maar 3lelt voor een nieuwe poot" die nmotie werk gaat doen. Hij is ivél vóór een bepaalde vorm van '.'ukturering maar tegen de plan- toals ze nu op tafel liggen. Ande- tdsleden die voorstander zijn van standhouding van de WV als iging wijken nog sterker af in mening. Zoals Jan van Asse/t die 'sarde dat er wat hem betreft al- gemeentegeld mag worden gege- san de VVV a/s vereniging en niet tan andere organisatie. Dat lijkt hij helemaal geen struktuursve- ifing wil en dat is iets waar de pende participanten in ieder ge ssen genoegen mee zullen nemen, j ook Van Asse/t het anders be- Aan de verwarring is inmiddels 31 flink bijgedragen door de van dertig verontruste leden" ierminst een eenheid is want va- He kring klinken de meest tegen- ge meningen over het toekomsti- IV beleid. Voorlopige klapper is dichting van een Texe/s Bureau Toerisme door twee van deze Het wordt een soort concurre- s VVV die a/s gevolg van de thans "ende verwarring niet eens kans- iswaardoor de versnippering toe bit op een terrein waar nu juist W levensnoodzakelijk is. begin van duidelijkheid zou ge- fl kunnen worden door een spoed '>ek tussen de fractievoorzitters uit meenteraad en de participanten, ebij moet duidelijk worden wat de Men precies verstaan onder de bidhouding van de VVV a/s vereni- 'sn wat daarvan de konsekwenties Ook moet helder worden wat de '"iging van logiesverstrekkers in de f kan voorstellen, niet alleen wat '■ft de invloed op het stichtingsbe- maar vooral wat betreft de taak. bordt op z'n minst de indruk ge- dat die leden alleen maar een van contributiegeld zullen wor- Tenslotte moet worden uitgepraat 'dke wijze en in hoeverre de zeer ilieke belangen van de kleine ver- fers in de nieuwe struktuur zullen fen behartigd. A/s over deze zaken Rijkheid komt, zijn we al een eind navond of morgen kleding uitzoeken voor imiddag worden de zakken Bij voorbaat hartelijk dank! De gemeenteraad vindt dat de verenigingsstruktuur van de VVV in stand moet blijven, zo bleek in de dinsdagavond ge houden raadsvergadering. In hoeverre dat standpunt een doorkruising betekent van de plannen tot struktuurwijziging van de VVV is niet duidelijk omdat over dit onderwerp mis verstanden blijken te heersen. B en W hadden de raad niet om een uitspraak gevraagd, maar de raadsmening kwam toch naar vo ren tijdens een discussie die ont stond naar aanleiding van het voor stel om Gerbrand Poster opnieuw te benoemen als gemeentelijk ver tegenwoordiger in het bestuur van de VVV. Daar was het een en ander aan vooraf gegaan. Poster was namelijk in een nogal onbehagelijke positie komen te verkeren toen hij in de onlangs gehou den buitengewone ledenvergadering van de VVV tegen de stichtingsplan nen stemde waardoor de indruk ont stond dat hij in botsing kwam met B en W die met deze plannen wel ak koord waren gegaan. In de B en W vergadering van 1 oktober had Poster verslag gedaan van zijn bevindingen en stemgedrag in de VVV vergadering. Hij verklaarde tegen de opheffing van de VVV als vereniging te hebben gestemd omdat hij van gemeentewege geen op dracht had gehad om mee te werken aan de luiquidatie van de vereniging. Gezamelijk werd geconcludeerd dat er geen verschil van mening bestaat over Lobby niet succesvol? Het lijkt erop dat alleen de tweede kamerfractie van de VVD zich bij de behandeling van de groene structuursche ma's inspant om Texel buiten het beleid dat in de groene no ta's wordt voorgesteld (Natio naal Landschap, Grote Land schappelijke Eenheid en Natio naal Park) te houden. Eén en ander bleek uit mede delingen die de voorzitter van de vaste kamercommissie voor Landbouw, de VVD-er Piet Blauw, ons deed. Diezelfde Blauw waarschuwde on langs bij het openen van de Land- bouwdag in Den Hoorn dat het vijf voor twaalf was voor de Texel se anti's en hij riep ze op bij ande re partijen dan de VVD stevig te lobbieën voor hun zaak. In de eerste termijn van de bespreking van delen van de structuursche ma's wierp echter alleen VVD- woordvoerder Jan te Veldhuis zich op als pleitbezorger van deze groepering. De minister ging woensdagmiddag in zijn antwoord echter voorbij aan de opmerkin gen van de liberaal. Blauw beloof de dat zijn fractiegenoot door zou gaan op het onderwerp totdat er een beleidsuitspraak boven tafel kwam. „Straks wordt deze discus sieronde verwerkt in deel e, de de finitieve vorm van het rege ringsplan. Dan kan er nog wel dis cussie komen maar ik vrees dat de Texelse plannen dan niet meer verwerkt kunnen worden. Als het nu niet lukt is het te laat". Blauw vertelde wel nog een schriftelijke ondersteuning te heb ben gehad van de informatie die hij tijdens zijn laatste bezoek aan het eiland al had gekregen. De andere fracties zouden die infor matie ook hebben gehad. Op de vraag of er nog een ombui ging in het beleid kon komen, kon hij geen antwoord geven voordat de commissievergaderingen, woensdag en donderdag achter de rug zouden zijn, maar hij vertelde wel dat er in de Schepelzaal een kaart hing waar voor het hele land alle gevolgen van de groene nota's waren aangegeven: „Texel is op die kaart wel heel erg donker". de gemeentelijke bijdrage van maxi maal ^260.000— per jaar voor het in formatiewerk van de VVV plus een be drag van ƒ150.000,— per jaar voor pro motie en werving (als RST, Teso, .TVO en VVV hetzelfde zouden doen). Nadrukkelijk werd gesteld dat B en W aan beschikbaar stellen van de ze credieten niet de voorwaarde hebben verbonden dat de vereni gingsstruktuur van de VVV moet worden opgeheven. Want dat is een zaak waarover de leden moe ten beslissen. Dat laatste was bedoeld om de bewe ring te weerleggen dat het gemeente bestuur alleen over de brug wil komen als de VVV als vereniging ophoudt te bestaan. „We zitten op één lijn", aldus Poster dinsdagavond in de raadsvergadering. Verder deelde hij mee dat hij in de bui tengewone VVV vergadering alleen al om formele redenen tegen de bestuursvoorstellen moest stemmen „omdat ik door u in het VVV bestuur gekozen ben om de status quo van deze vereniging te handhaven. Ik had pas aan opheffing van de vereniging mogen meewerken als eerst de raad een dergelijk besluit had genomen". Tegenstander Maar afgezien van de formele kant zei Poster ook persoonlijk uitgesproken te genstander te zijn van het beeinaigen van de verenigingsstatus van de VVV. In de intentieverklaring die de leden met uiterst krappe meerderheid gaven, wordt uitgesproken dat de leden bereid zijn naam, rechten en plichten van d.e VVV over te dragen aan de nieuwe stichting VVV Texel Promotie. Dat be tekent dat de VVV bezittingen (waar onder gebouwen) voor niets aan de nieuwe stichting moeten worden gege ven. „De konsekwenties van deze „gift" kunnen bij een eventueel finan cieel fiasco van de nieuwe stichting groot zijn, want dan blijft er niets over om op terug te vallen". Verder zei Poster dat de nieuwe constructie van de VVV inhoudt dat de logiesverstrekkende bedrijven van de huidige VVV zich moeten aanslui ten bij de Vereniging van Productleve ranciers en de niet logiesvertrekkende leden moeten zich aansluiten bij het TVO. „Afgezien van de vraag of ie mand zich zo in een bepaalde richting laat sturen, zit hier ook nog een finan ciële consequentie aan. Want hoeveel bedrijven op Texel zijn niet lid van bei de clubs, zodat veel kontributiegeld straks niet meer wordt ontvangen?". Kleine bedrijven Poster zei echter dat zijn grootste zorg de kleine logiesverstrekkende bedrijven geldt. Die hebben nu nog via de le denvergadering invloed, al wordt wei nig van deze mogelijkheid gebruik ge maakt. Welliswaar kunnen die leden via hun nieuwe vereniging van pro- duktleveranciers invloed in het stich tingsbestuur laten gelden door hun vertegenwopordiger aldaar, maar hun belangen worden namens velen slechts door één persoon behartigd en sanc ties bestaan niet, want de vereniging heeft immers geen bezittingen meer. Poster zei het daarom logisch te vin den dat het gros van de logiesverstrek kende leden tegen deze voorstellen heeft gestemd. Maar hij kon zich wel voorstellen dat de niet logiesverstrek kende leden er vóór waren, want hun betrokkenheid is anders. De VVD-man zei dat het zijn bedoeling is deze twee groepen bij elkaar te krijgen. Daarom had hij in de VVV vergadering gezegd dat de vereniging in stand moet blijven en dat daarnaast een zelfstandige „poot" moet worden opgericht die zich met promotie kan bezig houden, in de vorm van een werkmaatschappij waarin de vijf participanten zitten en die van de VVV de faciliteiten huurt. Poster liet er geen twijfel over bestaan dat de gezamelijke promotie er in ieder geval moet komen. Wat hem betreft mocht de gemeente nog wel méér bij dragen van ƒ150.000,— als dat finan cieel mogelijk zou zijn. Wethouder Klaas Barendregt heeft de Gasunie in Tiel de overweging aangereikt om de aansluiting van de 'onrendabele gebieden' finan cieel sluitend te maken door voor elke aardgasafnemer op het eiland het vastrecht met dertig gulden per jaar te verhogen. Hij heeft ook overlegd over de ver schuiving vande inningsdatum. Het gasbedrijf erkent de bezwaren die daartegen leven maar staat juri disch sterk en is niet van plan de regeling te wijzigen. Wel zijn er voor de echte probleemgevallen af betalingsregelingen te treffen. De vastrechtverhoging die voortvloeit uit de aansluiting van de onrendabele gebieden moet volgens de wethouder solidair worden gedragen door alle aangeslotenen. Als uit de algemene middelen van de gemeente zou wor den geput betalen ook de mensen die nooit worden aangesloten mee. De ge meente wil uit die middelen al een kwart miljoen op tafel leggen en de drie ton die nog gevonden moeten worden kunnen daar niet bij, aldus de bestuurder. Het gasbedrijf draagt bijna een kwart ton bij en het rijk ruim een ton. De toeslag zou waarschijnlijk na twee jaar weer vervallen. De raads commissie voor financieel, economisch en technisch beleid ontving het plan gematigd positief, de leden willen ech ter meer inzicht hebben in welke men sen nooit aardgas zullen krijgen. De discussie over de inningsdatum is bij het bedrijf geuit op een muur van vriendelijke onverzettelijkheid. Toege-' geven wordt dat er door de verschui ving wat fondsvorming ontstaat met een positieve invloed op de winst. Hoe hoog die winst is wordt echter niet onthuld, het bedrijf noemt de eigen tarieven redelijk. Juridisch, zo is ook al door het Konsumentenkontakt uitge zocht, kan de verschuiving niet stuk en het bedrijf wees de wethouder op het feit dat er soms kasgeldleningen moeten worden afgesloten tot een to tale hoogte van honderd miljoen gul den om de te laat geïnde rekeningen voor te financieren. Geheel in de stijl van hun geboor teland werden dinsdag zes Indo nesische wetenschapsmensen op de veerhaven ontvangen. Zij wer den van de boot naar het NIOZ vervoerd met bedja's, de bekende Indonesische fietskarretjes die in de dorpen en steden worden ge bruikt a/s taxi's. Dat de weten schappers zich op het natte, win derige Texel ook op deze wijze konden verplaatsen was te danken aan Harry de Porto en Jack Schil ling die tijdens hun verblijf in In donesië in verband met de Sne/lius-expeditie voor de aardig heid twee oude bedja's kochten en deze eigenhandig hebben op geknapt en in stijl geschilderd. De wetenschapsmensen uit Indo nesië helpen in het NIOZ bij het bestuderen van water- en grond monsters die tijdens de Sne/lius- expeditie in de Indonesische wate ren zijn verzameld. Poster vond dat het VVV bestuur een fout heeft gemaakt door in de bijzon dere ledenvergadering te suggererenen dat ook het gemeentebestuur vindt dat de WV als vereniging moet verdwijnen. Dat is pertinent onjuist, hetgeen in de B en W vergadering van 1 oktober nog eens duidelijk is gezegd. Tenslotte verklaarde Poster dat hij weer opnieuw namens de gemeente zitting wil nemen in het VVV bestuur maar wel onder voorwaarde dat de VVV als vereniging wordt gehandhaafd. Uit wat daarna namens de verschillen de fracties werd opgemerkt kon wor den geconcludeerd dat dit standpunt werd onderschreven. Peter Bakker van de PSP zei het collegestandpunt te steunen. Gelein Jansen was blij met Posters opmerkingen en vond dat de huidige VVV struktuur moet worden gewaarborgd. Wel wilde hij zeker we ten of het college van mening is dat de vereniing van produktleveranciers met niet meer dan één stem in de nieuwe stichting zal worden vertegen woordigd. (Dat laatste werd door B en W bevestigd). Lees verder pagina 2 Dinsdagmorgen om half twaalf kwam de strandreddingboot Ida Mary in actie om een catamaran zeiler uit zee te halen en een cata maran te bergen. De kustwacht zag een catamaran on geveer op een mijl ten zuidoosten van de vuurtoren omslaan en toen bleek één van de twee opvarenden niet meer aan boord van de catamaran te kun nen komen. Zijn collega-zeiler deed verwoede po gingen de catamaran weer rechtop te zetten maar die acties bleven een half uur lang vruchteloos. Toen bleek dat de te water geraakte zeiler al op 200 'meter afstand van zijn zeilboot dreef, werd de reddingboot gealarmeerd. In zes minuten tijd lag de „Ida Mary" in het water en een kwartier later kon de drenkeling aan boord worden gehe sen. Op dat moment stond de cata maran weer rechtop en het duo werd met de boot naar Paal 33 gesleept. De zeilers, afkomstig uit Berkel-Rodenrijs, hadden hun catamaran gehuurd bij zeilschool Sidney van Zon. Aan boord van de „Ida Mary' waren schipper J. Groen, T. de Brave en P. J. Stolk en aan de wal werd assistentie verleend door J. Postma en P. Quartel. Voor een goed stukje vlees hoeft u ech ter niet zo ver. In Goënga's specialiteitenslagerij, vindt u van eigen slacht een keur aan heerlijkheden, waaronder de tot in alle hoeken van ons land beroemde lamsvleesgerechten. Maar natuurlijk kunt er ook terecht voor scherp geprijsde andere vlees soorten 1 kg riblappen 1 pond rosbief ƒ14,48 9,98 Probeer het eens. Den Hoorn is dich ter bij dan u denkt. Tel. (02226) 252. j WAARDEBON li Tegen inlevering ven deze bon onivangt u: Maandagavond a.s. wordt in de Her vormde kerk van De Koog een dia voorstelling over Texel gegeven, aan vang 20.00 uur. De entree bedraagt f2 Den Hoorn, Tel. 02246 252 *7*A Oudeschild. Tel 02220 4515 MB

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1