„Provincie gaat door op ingeslagen weg" E— Texelse relatienotage Met uw bijdrage hou ik m'n kop boven water! VERVOLG VAN PAG. 1 VVV Overkoepeling houdt open dag Weinig kritiek op vergoedingstelsel Burgerlijke stand b—nd..* RANK XEROX Ion ,,Best Defense" zeehondencrèche PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 11 OKTOBER Eén agrariër liet tijdens de voorlichtingsbijeenkomst over beheersplannen in de mogelijke relatienotagebieden op Texel, woensdagavond in hotel Rebecca, duidelijk blijken niet te begrijpen waarom het eiland geconfron teerd wordt met deze aangelegenheid. ,,Alle boerenorganisaties hebben toch fel geprotesteerd? Ik ben verbaasd dat jullie hier komen om die om streden ideeën toe te lichten" zei hij tot het gezelschap ambtenaren van het Bureau Beheer Landbouwgronden. Het antwoord van voorzitter L. van der Sar liet aan duidelijkheid niets te wensen over. De provincie heeft kennis genomen van de protesten maar dat is geen reden om in grijpend van de oude plannen af te wijken. Ze gaan door op de ingesla-. gen weg. Dat is politieke realiteit en het gebeurt vaker in de politiek dat protesten niet beloond worden". Die mededeling was niet echt onthullend want een afvaardiging van Ge deputeerde Staten heeft dit voorjaar in het raadhuis eenzelfde geluid la ten horen. De tientallen boeren uit het Hogeberggebied die de avond be zochten hielden zich dan verder ook niet bezig met protesten maar poog den zo exact mogelijk uit te vissen wat de voor- en nadelen van beheers overeenkomsten kunnen zijn. Op 8 november komt een afvaardi ging van Gedeputeerde Staten naar Texel om nog één keer te discus siëren over de relatienotagebieden en de begrenzing ervan. Uit mede delingen werd duidelijk dat dan nog een lange politieke weg moet worden bewandeld voordat de sta tus beheers- of reservaatgebied een feit is. Op zijn vroegst in 1987 kunnen boeren medewerkers van het Bureau Beheer Landbouwgron den (BBL) op het erf verwachten om te praten over beheerscontracten. Er van uitgaande dat er op Texel onge veer 855 hectare cultuurgrond de sta tus reservaat- of beheersgebied krijgt is het BBL al begonnen beheersideeën voor die gebieden op papier te zetten. Woensdagavond werd gepraat over een beheersplan voor de Hogeberg en dat werd gepresenteerd als een schets" hoe dat beheersplan er in Ook Jan van Asselt van Texels Belang schaarde zich achter Poster. Hij zag de plannen om de VVV als vereniging op te heffen als een streven van bepaalde mensen uit kringen van TVO, Jonge Ondernemers e.d. die je telkens weer tegenkomt. Paul Kikkert van Texels Belang liet we ten dat hij als RST-bestuurder gestemd heeft legen de medewerking van de Recreatiestichting aan de plannen. En Jansen nam het de plaatselijke media kwalijk de indruk te hebben gewekt dat alle partijen het over de herstruktu- rering van de VVV eens waren: vol gens hem was dat niet het geval. Wethouder Barendregt herinnerde er aan dat de gemeenteraad zich tot dus ver wel degelijk positief heeft uitgela ten over de herstruktuering van de VVV. Jan van Asselt verklaarde de ƒ260.000,— voor dienstbetoon alleen aan de huidige vereniging te willen ge ven en niet aan de vereniging van produktleveranciers. Peter Bakker had de indruk dat de VVV bestuurders allerminst in vrijheid hun beleid bepalen, omdat ze min of meer worden gedwongen door de par- ticipanten die geen geld willen geven als de zaken niet naar hun zin worden ingericht. Hij vond dat de VVV in ie- der geval de „creatieve ruimte" zou moeten krijgen om in de redelijke vrij heid een zo goed mogelijk plan te ma ken. Bakker was er tevreden over dat de participanten dit voorbeeld zouden volgen. Poster werd met 13 van de 15 stem men herkozen als VVV bestuurder; de overige twee stemmen waren blanco. De Overkoepeling van Vrouwenorgani saties houdt op dinsdag 22 oktober haar jaarlijkse open dag. Het ochtend programma, dat gehouden wordt in de Witte Burcht, staat in het teken van het onderwijs. De inspecteur van het lager onderwijs geeft informatie over de vernieuwing in het basisonderwijs en de heer A. Albers vertelt over zijn werk bij de schoolbegleidingsdienst. Het ochtendprogramma begint om 10.00 uur, half tien zaal open en koffie, 's Middags om 14.00 uur treedt in d'Ouwe Ulo de vrouwencabaretgroep „Stofvrij" op met het programma „Mo(nu)menten". De hele dag (inclusief de broodmaal tijd) kost voor de deelnemers ƒ10,—. Het ochtendprogramma kost ƒ5,— met broodmaaltijd ƒ7,50. Het middagpro gramma kost eveneens f 5,—. Opgave voor 17 oktober bijmevrouw W. Kikkert-Duinker telefoon 02220-2917 of D. Monen-Waldus telefoon 02222-269. grote lijnen komt uitte. zien. Deze aan zet van het bureau mocht volgens de voorlichters alleen als voorbeeld die nen. Het maken van het echte ont- werpbeheersplan voor de Hogeberg wordt overgelaten aan een speciale provinciale commissie waarin natuur beschermers, agrariërs en gemeentelij ke en provinciale vertegenwoordigers zitting hebben. Agrariërs uit de betrok ken gebieden zullen volgens de mede delingen ook bij de plannenmakerij worden betrokken. Het beheersplan van de provinciale commissie moet daarna nog worden goedgekeurd door een landelijke commissie. De heer Helmink van BBL vertelde dat dat beheersplan dan nog niet exact vastlegt wat wel en niet mag als een boer een beheersovereenkomst sluit met hét bureau. „Het is een raamwerk met randvoorwaarden en uitgangspun- ten en uiteraard een stelsel van ver goedingen. In individuele onderhande lingen met een agrariër kunnen echter speciale wensen of eisen betrokken worden. Die wensen moeten wel in dat raamwerk blijven. Vrijwillig Diverse keren werd duidelijk gesteld dat het aangaan van een beheerscon tract een vrijwillige zaak is, ook bij gronden die zijn aangewezen als reser vaat. Men kan in dit gebied doorgaan op de oude manier, een beheersover eenkomst sluiten en de grond is, zon der beheersovereenkomst vrij te verko pen. Met beheersovereenkomst moet een voorgenomen verkoop het eerst gemeld worden bij het BBL. Komt men niet tot overeenstemming over de prijs dan mag de grond aan anderen worden verkocht. BBL heeft echter koopplicht in die zin dat als er geen akkoord is over de prijs en de eigenaar de grond elders ook niet kwijt kan dan moet een neutraal driemanschap de grond taxeren en een bindend advies uitbrengen. De grondprijs is dan be paald als was het geen reservaatgrond. Voor grond in beheersgebieden met een beheersovereenkomst geldt in gro te lijnen hetzelfde. Alleen is er bij deze grond geen meldingsplicht aan het BBL. Verkoop is dus vrij maar als een boer de grond met overeenkomst,die door de koper moet worden voortge zet, niet kwijtraakt heeft BBL ook koopplicht met dezelfde taxatiemetho de als bij reservaatgrond. Een beheersovereenkomst geldt voor zes jaar en kan daarna niet door BBL worden opgezegd maar wel door de boer. Bovendien heeft de boer een proeftijd van een jaar. Als het werken met beheersgronden hem niet bevalt kan hij na 12 maanden stoppen. Voor wat betreft het Hogeberg-gebied werd uitgelegd dat er gestreefd wordt naar behoud van de tuinwallen en wa terkolken en het in stand houden of ontwikkelen van bloemrijke graslanden. In het schets-beheersplan waren voor dat behoud al een aantal maatregelen genoemd die, zoals gezegd, na de in spraakronden nog gewijzigd kunnen worden. In dit ontwerp kan de boer op de Hogeberg, als hij een overeenkomst wil aangaan kiezen uit een mimium- pakket met daarnaast een paar toege voegde bepalingen. Dat minumumpak- ket bestaat in dit schetsontwerp uit: geen gebruik- maken van stuivende kalkmeststoffen, geen bemesting van tuinwallen en waterkolken (twee meter afstand houden), pleksgewijze bestrijding van distels ed. is toe gestaan in overleg met BBL, waar voor iemand op Texel wordt gestatio- Mevrouw Dijt bracht naar voren dat het genoemde aantal van zes schapen te laag is om het gewenste bloemrijke gras te creëren. „Met zes schapen krijg je allerlei Ongewenste kruiden, zo als kruupeltjesgras. Dan krijg je gras land dat ook niet in dat gebied past. Een paar dieren méér is beter". L van der Sar antwoordde dat het aantal zes geen eis is, maar een voorbeeld. Over meer of minder valt nog te praten. H.J. Smit van Noordhaffel vond de suggestie om twee meter rond de tuinwallen niet te bemesten niet zo'n goed idee. „Je krijgt een buffer van kweekgras en de droge grond naast de tuinwallen zorgt er voor dat die wallen sneller in verval raken". De heer Bos- klopper van BBL zei dat schrale grond de flora en fauna beter doet opbloeien maar hij vond dat de visie van Smit serieus genomen moet worden. „We hebben dit idee geopperd maar een ander idee om de tuinwallen in stand te houden en de bloemen te stimule ren horen we graag". Als BBL reservaatgronden aankoopt worden die doorgegeven aan Staats bosbeheer. De doelstelling van reser vaatgrond is zoals bekend om die in rijkshanden te krijgen voor een verze kerd natuur-vriendelijk beheer. SBB zal die grond in regel weer verpachten aan agariers op de Hogeberg, zo werd meegedeeld, maar H. J. Smit merkte op dat die pachtovereenkomst met SBB dan ook beheersmaatregelen zal bevatten. Dat laatste werd.niet ont kend door een vertegenwoordiger van SBB met daarnaast de mededeling dat er dan een voorkeur zal zijn voor meerjarige pachtcontracten. Smit: „Je hebt dan alleen nog de keuze tussen niet pachten of pachten onder voor waarden van SBB". De heer Hin vroeg wat er gebeurt als je een beheersovereenkomst sluit, daarvoor een vergoeding ontvangt, maar je je toch niet houdt aan de ei sen. De BBL vertegenwoordigers maakten duidelijk dat deze contract breuk eerst met overleg bestreden zou worden, maar als de boer bij herhaling in de fout gaat is er een geschillen commissie die beoordeelt of zijn han delen door de beugel kan of niet. Voor die tijd kan BBL al een deel van de beheersvergoeding inhouden. „Als het met wederzijds vertrouwen niet lukt pakken we de zaken strenger aan maar de geschillencommissie is in Noordhol land nog nooit in aktie gekomen". Hin liet duidelijk blijken geen beheerso vereenkomst te zullen sluiten en dat vond de BBL-afvaardiging terecht. ,-, U ziet het niet zitten en dan moet u er ook niet aan beginnen". In het alge meen werd door Helmink opgemerkt dat een agrariër een beheersovereen komst „eerst zakelijk en dan ge voelsmatig moet bekijken". U wordt er misschien zakelijk iets beter van maar als uw gevoel nee zegt, moet u het niet doen". Die mededeling wierp de vraag op wat er gebeurt als veel boe ren geen beheersovereenkomst sluiten. Volgens de BBL mensen wacht de po litiek af of dit „instrument op basis van vrijwilligheid" aanslaat. Als dat niet lukt zullen er mogelijk andere voorstellen op de politieke tafel komen, zoals verplichte beheersovereen komsten of de verplichting natuur-en landschapsbehoud in agrarische gebie den strenger in bestemmingsplannen te regelen. „In de planologie kennen ..A:;:.;, neerd), het grasland mag niet ge scheurd of gefreesd worden, geen chemische, bestrijding van het grasland. Extra bepalingen kunnen zijn: geen or ganische mest uitrijden van 1 novem ber tot 1 maart of helemaal geen mest gebruiken, niet maaien en niet weiden met meer dan zes schapen per hectare voor 15 juni. Vergoeding Uitgaande van dit voorbeeld is de ver goeding voor het beheren met een ba sispakket ongeveer ƒ140,- per hectare. Tekent men een contract waarin alle beheersmaatregelen staan vermeld dan geeft dat in dit geval op een vergoe ding van ƒ1500;- per hectare. Voor de goede orde: het betreft hier een voor beeld. Deze indicatiecijfers zorgden on der de toehoorders niet voor pro testen. Blijkbaar was men over die be dragen niet ontevreden. Wel kwam er commentaar op het schets- beheersplan van BBL. ze echter geen vergoedingen voor ver boden en geboden. Dus het is zaak dat zoveel mogelijk boeren meedoen". Bijstellen Volgens de sprekers kan een vast gesteld beheersplan later worden bij gesteld als de animo om mee te doen 1 zeer gering is. „Er zijn gebieden in Ne derland waar de beheersgebieden g functioneren zoals Waterland, ma- er zijn ook plaatsen waar onze wen niet worden gehonoreerd. Dan we in eerste instantie kijken wafer schort dat boeren niet meedoen. wat ander beheersplan is dan mogelijk". J. Schraag zei dat het beheersplan als het nu als eerste idee op tafel uitgaat van behoud van tuinwallen kolken. Dat behoud is echter al geld in het bestemmingsplan buiter bied en de gemeentelijke tuinwaller geling, inclusief een vergoeding voo de boeren. Volgens Schraag was In beheersplan zoals SBB dat gi haar grond ziet uitgevoerd ,,ii delijker van toon" dan de provincia voorstellen. L. van der Sar was het niet met eens. „Dan moet u het SBB-plan maar eens goed doorlezen. Sommii ideeën van hen gaan verder dan dii van ons". Helmink legde uit dat relatienota-beheersplan „een aanvu moet zijn op bestaande regelingen", Een bekend argument dat door Schraag werd beantwoord met kend antwoord:„Wij komen er 8no vember bij GS op terug". Twee ki Maandag wordt in Hotel Rebecca voorlichting gegeven over het be heersplan voor Waalenburg en c oktober over de gebieden De Br Dijksmanshuizen en de Rogsloot, Voor deze gebieden heeft BBL ook een schets-beheersplan op de d sietafel gelegd met eveneens de kei tussen een minumumpakket maatn len (licht beheer) zoals handhaveni de bestaande ontwateringsdiepte geen chemische bestrijdingsmiddel: toepassen en niet eggen rollen of; pen van grasland na 8 april. De be heersvergoeding voor dit pakket is geveer ƒ190,- per hectare met nogi mogelijkheid van aanpassingsver ding van ƒ90? Een beheersovereen komst met beperkte maai- en weid mogelijkheden levert uiteraard e tere vergoeding op en wil men aai BBL wensen voldoen in deze beh; gebieden dan kan de vergoeding o; pen tot ruim twee mille per hectare De bijeenkomsten op 14 en 30 ol beginnen om 20.00 uur. Van 30 augustus t/m 3 oktober Ondertrouwd: Jan J. B. Rab en A Oskam; Robert A. de Vries en Ess H. van Swinderen; Jacob Eelman Astrid Dijt; Gert J. Schoorl en Jol Dros; Johannes M. Witte en Joha van Dijk; Pieter J. van der Vis ei Astrid Timmer; Simon H. van de en Eveline E. van Schaik. IVtïniworkshop Kerkelijk kinderwerl Eén van de hoofdmedewekers van Stichting Kinderwerk Timotheusza verzoek van de kerken zaterdag 2n vember een miniworkshop houden waarbij iedereen die bezig is metd organisatie van zondagscholen, clu en dergelijke aan mee kan doen.O stichting houdt zich bezig met het zamelen van materiaal, verhalen en dergelijke waarmee dergelijke clubs de gang kunnen. Tussen 14.00 ei 17.00 uur is er in de Schakel naa NH kerk van Den burg van alles te zien en te horen. U bent toch ook geen disk-jockey? In samenwerking r J automationsystems w I jP kunnen wij u een compleet automatiseringsproject aanbieden w, bestaande uit paiw YFrcny p erde stan- w. daard programmatuur, persoonlijke instructie en begeleiding. apparatuur en veelvuldig beproefde en geïnstalleerde stan- of voor een bedrijfsgerichte Bel voor nadere informat demonstrat Smlp.^J§(£© Automation Systems W, Rooslaan 2, Coevorden, (05240) 5386. Tong Kantoorm Parkst Den Burg, (02220) 2741 Jaarlijks worden m Pieterburen tientallen zeehonden opgevangen. Dat aantal stijgt, de lasten ook! De meeste van die zeehonden zijn zwaar ondervoed en te verzwakt om zelf nog op krachten te komen. Verzorging, voeding en de juiste medicijnen zijn bittere noodzaken waar zij letterlijk om 'schreeuwen'. Die verzorging geven wij met liefde, het overige met geld! Door een bijdrage te leveren aan de Zeehondencrèche Pieterburen maakt u het ons mogelijk deze zeehonden gedurende de gemiddelde revalidatietijd van 3 maanden weer nieuw leven in te blazen, waardoor ze op eigen kracht verder kunnen. Die goede daad vereist weinig moeite. Door vandaag nog de bon in te vullen noemen wij u morgen donateur1 Ja, ik red een zeehondeleven! I Wie kun je beter je land laten verdedi gen dan Eddie 'Beverly Hills Cop', Murphy en Dudley '10' Moore? Twee komieken in een film waar de spetters vanaf vliegen. Net als in „Stripes" wordt in „Best Defense" het defensie apparaat omver gehaald. Dit keer staat niet het leger centraal, maar de fabriek waar het oorlogstuig wordt gefabri ceerd. Een weinig capabele ingenieur draagt zijn kennis over aan zo'n fa briek. Dat had hij beter niet kunnen doen, want sinds zijn komst loopt alles in het honderd. Dudley Moore moet oppassen dat hij niet te vaak te zien is, want dan bestaat het gevaar, dat je als kijker gaat denken: alweer die Cudley Dud ley, alweer die dwerg die in moeilijkhe den raakt. Toch is Dudley Moore wel een vakman, helemaal wanneer hij wordt geconfronteerd met nieuwel genspelers. In „Best Defense" wat dat betreft in goed gezelschap want hij deelt de hoofdrol met Edd Murphy, de 23-jarige zwarte Ameri kaanse zanger/acteur die de wereld stormenderhand aan het veroveren Hij maakte overal enorme indruk. Naast Nick Holte in „48 Hours" n Walter Hill en kwam onmiddellijks! terug met „Trading Places" en v denken van „Beverly Hills Cop".In „Best Defense" speelt Dudley Mos de rol van een ingenieur die een te heeft bij een fabriek waar wapensf den gefabriceerd. Het bedrijf c failliet te gaan en alle hoop is ge- vestigd op een bepaald soort tan), ze willen ontwikkelen en waardooi een vette order in de wacht hopen slepen. Eddie Murphy is de mand* zijn rol van luitenant de tank moei testen. „Best Defense" is te zien van donf- dag tot en met maandag in het Ci theater. De aanvang is 20.00 uur. A leeftijden. Maok mij donateur en stuur een acceptgiro ter waarde vari t I Naam: j Adres u Kode: Plaats: 1 Stichting Zeehondencrèche Antwoordnummer 950 1 9950 WL Pieterturen (Postzegel mei nodig)J PIETERBUREN Telefoon 05952-285, Pieterburen.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2