]akt tegen subsidie verdekte manege Helft opbrengst voor'Tesselhuus' Pas in '86 geld voor tweede Mars-speeltuin KLEINE GROEP PROFITEERT ERVAN" lege wil plan )r rationeel louwenonderhoud m Actie Geef Max de zak" Rondvraag raadsvergadering Kerkentocht Evangelische Boekenbeurs Hoornder kerk te bezichtigen Tijdelijk prijsvoordeel f600,- Beocenter 7007 tot 31 oktober a.s. voor f 3699- 'Sh Jan Brouwer I w AG 11 OKTOBER 1985 85 TEXELSE COURANT PAGINA 5 >dkt-fraktie in de gemeenteraad heeft dinsdagavond md tegen het voorstel om de Stichting Overdekte Manege een subsidie van f31.250— te verstrekken. Fractievoorzit- rk Terpstra: ,,Wij zijn de paardensport niet slecht gezind, voor een dergelijk projekt willen we geen subsidie geven, t een veel te kleine groep mensen ervan profiteert". niet uitgesloten dat het stich- estuur ter dekking van de meer- van de manege later nog om ende subsidie zal vragen en liet weten dat ook daarbij niet i van het Pakt hoeft te worden i. Men wil gemeenschapsvoor- n wel subsidiëren maar alleen rdoor wordt mogelijk gemaakt breed" publiek ervan profi- Dat is bij de manege niet het ikkert van Texels Belang ging koord, maar liet weten dat dit voorbaat zou gelden voor een aanvullende subsidieaan- Verder wilde hij weten hoe de van het (particuliere) terrein is eest positief liet Ate Rienstra et CDA zich uit. Hij stond ook end tegenover aanvullende sub maar volgens hem zou die niet dan ƒ12.500— kunnen zijn. ouder Piet Zegers wees het argu- van het Pakt met kracht van de Afgezien van het feit dat het niet om zo'n heel kleine zijn er nu eenmaal tal van ;n die niet door een massa men- orden beoefend. Dat mag geen ent zijn om dan maar geen sub geven. En een aanvullende «subsidieaanvraag is thans niet korde. Dat die aanvullende sub iet hoger dan ƒ12.500— zou tn zijn, moest volgens Zegers op lisverstand berusten. Dat maxi- geldt namelijk slechts voor subsi- ie door de welzijnsstichting wor- jegeven. De gemeenteraad is niet in maximum gebonden, de erfpachtsovereenkomst wist niets omdat het om grond gaat heer Brans. Paul Kikkert wilde echter toch wat over weten, om- aan de hand daarvan kan in beoordeeld of financiële steun iet manegeprojekt bepaalde risi- net zich meebrengt. Niet konsistent van de notulen worden de ten van de gemeenteraad gere- •rd in een besluitenlijstje, gecom- (d met een bandopname. Daar is iver te doen geweest. Nog steeds veel raadsleden dat dit een on- ikende methode is. Van de bui- wone raadsvergadering die eind stus werd gehouden ter gelegen- zal de raadcommissie voor tieel, economisch en technisch I benaderen met een voorstel om sal ƒ25.000,— uit te trekken voor van een plan om de ge- gebouwen „rationeel" te en. Vijfduizend gulden daarvan is imd voor een onderzoek naar de manier om de huidige toestand de 94 gemeentelijke gebouwen levinden vast te stellen, inderdeel zal zeker op weerstand i, want Gerbrand Poster, VVD- •id, is tegen elk onderzoek. „Ra- d onderhoud" is onderhoud t»j volgens voor elk gebouw gel normen onderhoud wordt ge- dat verloopt via meerjaarplan- door duidelijk vastgestelde in- gen. Voor dat het zover is zal eerst een beeld verkregen moe- wden van de huidige toestand al die gebouwen verkeren, zo- •entueel achterstallig onderhoud ld wordt. Daardoor zou een ratio- chema namelijk in de war kun- aken. bet vaststellen van dat overzicht weer nodig dat alle gebouwen gelijkbare manier bekeken wor- hoe dat het beste kan zou een 'eursbureau moeten aangeven, is die vijfduizend gulden voor no- 'oor de eigenlijke inventarisatie en pstellen van een plan is nog nodig. Dat staat al op de ting in de investeringslijst. Het e bedoeling dat de dienst ge- 'ewerken al in april van dit jaar «n plan zou zijn gekomen, maar ken is dat er niet voldoende vak- in huis is om een universele ctiemethode te ontwikkelen, die 'dien rekening houdt met de ver- n9 van de gegevens in de com- Door deze aanpak zou het mo- zijn om de uitgaven voor gebou- nderhoud op een constant en bt wat lager peil te brengen. heid van het afscheid van burge meester J. A. Engelvaart waren echter uitgebreide notulen gemaakt. Tine Krij- nen van Texels Belang vond dat maar vreemd. ,,U gaat van het ene uiterste naar het andere. Geen konsistent be leid", zei ze. Voorzitter loco burgemeester Daan Schilling vond het niet zo erg. Dat afscheid was tenslot- ten geen gewone raadsvergadering maar een bijzondere gebeurtenis. Ouwe ULO Jaap Vlaming en Bep van den Berg nemen namens de Texelse bevolking opnieuw zitting in de beheerscommis sie van dorpshuis d'Ouwe ULO. Van hun plan om op te stappen hebben ze afgezien na een gesprek met wethou der Zegers die ten aanzien van de kwestie waarom het ging ,,een positief standpunt huldigde". Er was daarom voldoende basis om verder te gaan. Zoals bekend was het tweetal wegge lopen omdat de SOS-winkel (die arti kelen uit de derde wereld verkoopt) niet in het dorpshuis werd toegelaten. Op een vraag van Peter Bakker hoe de mening over deze zaak nu ligt, vertel de Schilling dat het college vindt, dat de SOS winkelactiviteit in het dorps huis toelaatbaar is, al had men het lie ver op een andere plaats gezien. ,,Het dorpshuis is niet onze eerste keus". Visserijmotie Opnieuw kwam in de raad de vraag ter discussie of door middel van een motie moet worden geprotesteerd te gen het EG-visserijbeleid, waaronder ook de Texelse visserijbedrijven te lij den hebben. Gerbrand Poster zei dat de Kamer van Koophandel onlangs over deze zaak een telegram heeft gestuurd. Tine Krijnen was ongerust geworden bij het beluisteren van het Vara radioprogramma In de Rooie Haan, waarin oud-CDA-minister An- driessen had verklaard dat de visserij zich maar bij de EG voorschriften moest neerleggen omdat de biologen gelijk hadden. Ze vond daarom dat er niet op nationaal maar Europees ni veau aktie moet worden gevoerd. Zoals bekend is het college van me ning dat aktie moet worden gevoerd in samenwerking met de vissersvereni ging DETV. Met die vereniging was dan ook kontakt geweest en afgespro ken was dat DETV een ontwerpmotie zou maken, waarin alle visserijgemeen ten zich zouden kunnen vinden. Na dien was van DETV niets meer verno men, mogelijk omdat inmiddels in de Kamer een motie is aangenomen Dinsdag wordt weer de jaarlijkse actie „Geef Max de zak" gehou den. Huis aan huis over heel Texel zal vanaf 15.00 uur afgedankte kle ding worden opgehaald door leden van de plaatselijke Rotaryclub. Als van het publiek dezelfde medewer king ondervonden als in de afgelopen jaren, zal de actie ook nu weer een succes zijn. Het geld dat bij de ver koop van de opgehaalde kleding be schikbaar komt, gaat voor de helft naar het vakantiehuis voor zwaarge- handicapten, het „Tesselhuus", en voor de rest wordt het gebruikt voor het uitzenden van Texelse rheumapa- tiënten naar het kuuroord Badgastein in Oostenrijk. Vorig jaar was de verde ling anders: toen ging deel naar de rheumapatienten en één derde naar het Tesselhuus.Gebleken is echter dat ook bij de nieuwe verdeling de in sa menwerking komende Texelse rheuma- patiënten allemaal kunnen worden ge holpen, wat aanleiding was voor de plaatselijke organisatoren van de op haalactie om met de Max Tailleurstich ting in onderhandeling te treden over een andere verdeling. Geen vuilnis! Op alle Texelaars wordt dus weer het beroep gedaan om zoveel mogelijk af gedankte kleding en ander textiel in plastic vuilniszakken aan de weg te zetten. Het spreekt vanzelf dat verme den moet worden dat zakken vuilnis met zakken kleding worden verward. - i W V- - waarin staatssecretaris Ploeg wordt opgedragen op Europees niveau in ak tie te komen. Het college zal nog eens bij DETV'informeren hoe het ermee staat, aldus zei wethouder Barendregt. Gelein Jansen herinnerde de wethou der eraan dat deze doorgaans niet be reid is zich te bemoeien met nationale of internationale zaken. „U lijkt nu om te switchen". Barendregt legde uit dat het nu om iets bijzonders ging. Als een belanghebbende groepering als DETV van mening is dat aktie voeren door de gemeente zinvol kan zijn, dan gebeurt het wél. Jansen vond dat een lauwe manier van doen. Het gemeen tebestuur moet zelf bepalen of ergens voor geijverd moet worden en dat niet laten afhangen van de houding van derden. Schilling herinnerde er echter aan dat het college dit nu eenmaal met de raad heeft afgesproken en er zich daarom aan wil houden. Hinder Mevrouw Y. Spreekmeester, wo nend aan de Vogelenzang boven de supermarkt van Maas, had de ge meenteraad een brief geschreven met klachten over geluidsoverlast. Het college meent dat de klachten door toepassing van de hinderwet tot aanvaardbare proporties kun nen worden teruggebracht. Net als de andere bewoners kan mevrouw Spreekmeester gebruik maken van de hinderwetprocedure. Henk Beumkes van het Pakt vond echter dat het gemeentebestuur de plicht heeft om „als tussenpersoon" be middelend op te treden om de overlast terug te dringen. Hij vond dat het gemeentebestuur daartoe „een beetje verplicht" is aangezien de geluidsafdichting kennelijk niet in orde is. Door de geluidsoverlast zijn de huizen (de goedkoopste kostte ƒ132.000,— onverkoopbaar geworden. Voorzitter Daan Schil ling wilde eerst de meest voor de hand liggende methode afwachten: toepassing van de hinderwet. Computergegevens Er zijn voorzorgen getroffen om te voorkomen dat de gegevens uit de ge meentelijke computer in verkeerde handen kunnen komen, door toepas sing van diverse beveiligingen. Ger brand Poster vreesde echter dat het toch mogelijk is in de computer „in te breken". Voorzitter Schilling moest toegeven dat hij geen garantie kan ge ven dat dit onmogelijk is, maar wees erop dat de gemeentelijke gegevens geen commerciële waarde hebben. Het is althans niet denkbaar dat er bedrij ven zijn die wat aan de gegevens heb ben. De eerste kraak zal direkt aan de gemeenteraad worden gemeld, beloof de Schilling. Peter Bakker van de PSP vindt dat b en w aktief moeten zijn bij het zoeken v. r Maak de zakken kleding dus duidelijk herkenbaar. De beste methode is om de zak dicht te binden met een stuk textiel en er een kledingstuk te laten uitsteken. Ten overvloede kan op de zakken met viltstift ook nog 'vuilnis' of 'kleding' worden geschreven en in ie der geval moeten kleding- en huisvuil- zakken niet vlak bij elkaar worden ge zet. Als huisvuil tussen de kleding wordt ontdekt is dat een kleine ramp, want daarmee zakt onmiddellijk de waarde van de hele partij kleding. De mensen kunnen niet vroeg genoeg beginnen met het uitzoeken van kle ding die voor het goede doel beschik baar kan worden gesteld. Het komen de weekend is een goede laatste gele genheid. Bepalen wat wel of niet weg kan roept altijd veel twijfel op, zodat het vaak voorkomt dat men kleding blijft bewaren waarvan achteraf blijkt dat deze toch niet meer wordt ge bruikt. Over het algemeen kan worden gezegd dat een kledingstuk dat men een jaar of langer niet meer heeft ge bruikt, nooit meer wordt gebruikt. Die kleding kan dus weg. De mensen die deze 'leidraad' volgden in de afgelopen jaren hebben daar voor zover bekend nooit spijt van gehad. Het ophalen van de zakken door het legertje Rotaryleden en hard meewer kende vrijwilligers begint om 15.00 uur en zal omstreeks 18.00 uur zijn afgelo pen. Nog dezelfde avond zal bekend zijn hoeveel kleding Texel bijeen heeft gebracht en daarmee ook de op brengst van de actie. Als fietscrossbaan is dit terreintje onbruik geraakt. naar gegadigden voor een zg. bedrijfs verzamelgebouw. Dat is een groot pand waarin kleine bedrijfjes, die an ders niet van de grond zouden komen, met gemeentelijke steun van start kun nen gaan. B en w hadden laten weten dat hen geen behoefte was gebleken aan zo'n gebouw, maar Bakker meen de dat er wel degelijk belangstelling is. Schilling wilde dat niet ontkennen maar vond dat de gegadigden dan maar ondernemingslust moeten tonen door zich te melden en niet moeten wachten tot het gemeentebestuur naar hen toekomt. Bakker en Terpstra wa ren het daar niet mee eens. „Bij een aktieve opstelling zal de belangstelling blijken". Wethouder Barendregt twijfelde eraan of in een plattelandsgemeente als Texel veel behoefde is aan een be drijfsverzamelgebouw, maar als Bakker kon aantonen dat het anders ligt, moest hij de gegevens maar doorge ven. Wethouder Piet Zegers wees erop dat de omstandigheden voor startende bedrijven waarvoor zo'n gebouw is be doeld, zijn verslechterd omdat de mo gelijkheden tot behoud van uitkering zijn ingeperkt. Renovatie Akkoord ging de raad met het ver strekken van ƒ80.000,-- om de ge meentelijke woning Molenstraat 40 te kunnen renoveren. Die kosten worden gecompenseerd door een rijkssubsidie en een huurverhoging. Wat betekent dat het bedrag van ƒ7750,— dat de ge meente jaarlijks op de exploitatie van de woning toelegt, ongewijzigd blijft. De „winst" bestaat dus uit het feit dat de woning wordt opgeknapt. Paul Kik kert tilde echter zwaar aan het jaarlijk se exploitatieverlies. Wethouder Baren dregt merkte naar aanleiding daarvan op dat de gemeente moeilijk anders kan handelen. De woning wordt ver huurd en kan dus niet worden ver kocht. Kikkert zou in de raadscommis sievergadering voor financieel, econo misch en technisch beleid op de kwestie terugkomen. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drij verstraat, Binsbergenstraat, Brouwerstraat. De Koog Zaterdag wordt vanaf 10.00 uur oud papier opgehaald in De Koog. leder wordt verzocht het papier tijdig gebun deld aan de straat te zetten. Donderdag a.s. wordt een kerkentocht gehouden, beginnend om 14.00 uur bij De Schuilhut in De Koog. Wie (gratis) wil deelnemen, maakt gebruik van zijn eigen auto. Wie niet over een auto be schikt, zal vrijwel zeker met iemand kun nen meerijden. Het college staat positief tegenover de plannen van bewoners van De Mars om daar een tweede speel tuin in te richten, maar het ziet er naar uit dat hiervoor pas volgend jaar geld beschikbaar kan worden gesteld. De commissie speeltuin werk moet nog advies uitbrengen over de plannen. Aldus werd door het college geant woord op vragen van Gerbrand Poster (VVD) in de raadsvergadering van dinsdag. Hetzelfde raadslid zei met voldoening te hebben kennis genomen van de thans soepele houding van Staatsbosbeheer jegens het in de win ter in stand houden van strandpavil joens. Het paviljoen paal 28 mag blij ven staan, maar de mogelijkheid zou ook aan de andere paviljoens geboden moeten worden, conform de uitspraak die de gemeenteraad precies twee jaar geleden heeft gedaan. Ander beleid Het antwoord van voorzitter Schiling was hoopgevend. Staatsbosbeheer had aanvankelijk samen met de ge meente het beleid ontwikkeld om op drie „steunpunten" langs de Texelse kust (noord, midden en zuid) perma nente paviljoens toe te laten voor zo ver die er nog niet waren. Op grond daarvan werd medewerking verleend aan het restaurant paal 9 van Joop Vlaming. Nu is echter gebleken dat Staatsbosbeheer een ander beleid wil en daarover met de gemeente in on derhandeling wil treden. Bij voorbaat staat vast dat de gemeente wil mee werken aan ruimer beleid aangezien in het bestemmingsplan op alle strandsla- gen twee vaste paviljoens worden toegestaan. Joop van der Meer (VVD) bracht dank voor de „gezellige en waardige wijze" waarop vorige maand afscheid is ge nomen van burgemeester Engelvaart. Overtreding Paul Kikkert van Texels Belang infor meerde naar het aantal taxivergunnin gen dat door de gemeente is afgege ven en wilde weten of de aantallen taxi's die op het eiland rondrijden in overeenstemming zijn met de vergun ningen. Schilling wist het niet uit zijn hoofd maar beloofde later voor de ge vraagde inlichtingen te zullen zorgen. Kikkert wilde ook weten hoe het zit met de voorgeschreven keuring van taxichauffeurs en vroeg zich af of het is toegestaan dat met de taxi's waar mee kinderen naar scholen op het vasteland worden gebracht, ook pa- tienten voor het ziekenhuis worden vervoerd. Op dat laatste kon wethou der Zegers direkt ontkennend antwoor den. Het is beslist verboden (in strijd met het kontrakt) om anderen te ver voeren dan schoolkindereren. Reeds is geconstateerd dat dit verbod is gene geerd en er zal worden opgetreden. Ongeluk Riet Huitema-Vos (CDA) herinnerde aan het recente ongeluk op de Nieuw- landerweg dat het leven kostte van een Texels echtpaar. Zij informeerde of b en w erover hebben nagedacht in hoeverre de verkeerssituatie ter plaatse deze tragische gebeurtenis in de hand heeft gewerkt of dat alleen menselijk falen de oorzaak was. Voorzitter Schil ling hield het op een combinatie van beiden. Een fietsoversteek zoals op de genoemde plaats brengt risico's met zich mee, maar er is moeilijk een an dere oplossing te bedenken. Groene nota's Gelein Jansen herinnerde eraan dat de komende dagen in Den Haag de Groe ne Nota's worden behandeld en wilde weten of het college of een waarne mer namens het college die behande ling gaat bijwonen. Schilling zei dat dit niet in het voornemen ligt. Peter Bak ker gaf de tip de „Handelingen" op te vragen, waarin verslag wordt gedaan van de bespreking. Hetzelfde raadslid vroeg aandacht voor de bewoners van 't Horntje die tegen de voorgenomen verkeersaanpassingen hebben geprotesteerd. Schilling ver wees naar de hoorzitting van de don derdag in De Waldhoorn, waar de pro blemen uitgebreid ter discussie zouden staan en waar het college nadere toe lichting zou geven. Mochten de be zwaren niet kunnen worden weggeno men, dan kan aan de bewoners via de normale procedure recht worden gedaan. Gas Tine Krijnen informeerde (met de win ter in het vooruitzicht) naar de moge lijkheden tot aansluiting van onrenda bele gebieden op het aardgasnet. Wet houder Barendregt vertelde dat hij de vorige dag in Tiel was geweest om met het Gasbedrijf over deze kwestie te praten en ook over de gevolgen van het gewijzigde tijdstip van meteropna me. Hij beloofde er de volgende avond in de vergadering van de raadscom missie voor financiëel, economisch en technisch beleid mededelingen over te zullen doen. Op een andere vraag van Tine Krijnen antwoordde voorzitter Schilling dat on langs een inspectie heeft plaatsgevon den door de oorlogsgravendienst van onder meer de militaire begraafplaats in Den Burg. Niet alleen hier werd een bezoek gebracht, maar ook aan de be graafplaats van de Georgiërs en aan het Lancastermonument. De bezoeken de delegatie was vol lof; op de verzor ging van de graven was niets aan te merken. Ook de voorgenomen extra bloemlegging bij het kruis op het mili taire deel van de begraafplaats in Den Burg had de instemming van de delegatie. Jan en Paula Brouwer organiseren van vrijdag 25 tot en met woesndag 30 ok tober een evangelische boekenbeurs op het adres Warmoesstraat 42. Zo veel mogelijk boeken, platen en derge lijke die over het evangelie gaan zullen worden tentoongesteld. Bestellen is mogelijk. De beurs is dagelijks open van 10.00 tot 17.00 uur en op vrijdag en maandag ook nog van 19.00 tot 21.00 uur. Dinsdag en donderdag a.s. bestaat ge legenheid tot bezichtiging van de Her vormde kerk in Den Hoorn, van 14.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. Om de toren te mogen beklimmen moet ƒ1— worden betaald. |j£jy .1 DEN BURG Spinbaan 15. Tel. 02220-5130

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5