1: L Beter een garantie voor Jellema lan het raadhuis opknappen" Kanten doekjes van klei en vogelmensen Verbrand Poster in commissie FET r Weer mooi werk in Galerie Tessel >s. Culinaire prijs voor hotel Opduin Gebroeders Zwart geven orgelconcert Geld voor waterputten Kunstenaar in weer en wind 'NEE, DAT ZWEERTJE DEED GEEN PIJN. BLEEK T NOTABENE SYFILIS TE ZIJN!' jDAG 11 OKTOBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 7 •al het keramische werk van Anne eBierlaagh, een erkende kunste- de provincie Drente schonk een van haar hand aan Koningin Bea- ils kroningsgeschenk,en van Mar de Vries is aantrekkelijk. Brier- wil „verval" weergeven en dat ze met kledingstukken die van klei zijn gemaakt, waarin ,,le- gchte" textielstructuren te zien Het meest kenmerkend voor deze tak is wel een kanten doekje dat al is gemaakt: één maal nagel één maal wat verfrommeld en maal met scheuren en dergelijke, jjie kledingsdtukken zijn zeis voor van fijne details als veters van Een zeer leuke zijsprong zijn een borsten en een stel billen, beiden Ook de derde tentoonstelling die dit jaar in Galerie Tessel te zien is wordt gekenmerkt door goed werk. Geen „halfaffe" produkten van halfrijpe kunstenaars maar uitontwikkeld werk van mensen die am bachtelijk en artistiek hun vak verstaan. Tot 1 november is deze waardige afsluiting van het seizoen in de Galerie aan de Ko- gerstraat in Den Burg te zien. Ie kunstenaars die met brons werken laten dat door specialisten uitvoeren. De Beeldjes zien er mooi uit en zullen op weinig plaatsen misstaan, waarmee gelijk is aangegeven dat ze een meer ambachtelijke dan artisieke karakter hebben. Marinne Hensel toont vraaie vogels van keramiek. Een leidraad bij haar werk is de ontwikkeling van ei tot vo gel. Evenals de andere exposanten was haar kunst al op diverse gereno- meerde plasatsen te zien. Galerie Tes sel sluit hiermee het seizoen af, waarin duidelijk sprake was van een toene mende kwaliteit in tentoonstellingen op het eiland. <9/ dit fraaie borstbeeld als het hesje zijn klei gemaakt.... ■auwernoood bedekt door fragiele dingstukjes. De materiaalbeheersing hier uit spreekt is groot, evenals kunstzinnge inzicht. Dat geldt on- linderd ook voor de voortbrengse- van Margreet de Vries, die van •I dunne platen klei een soort ge- iwen maakte met daarin vogels. Bij eerstre oogopslag lijkt het hier om ucturen van marmer te gaan. Een dere ontwikkeling van het onder- ip leidt tot omhooggaande bouw- iwaar een soort vogelmensen uit eien. Ook de detailering van dit kis uitstekend en het moet een iier zijn om langdurig naar deze st te kunnen kijken. Duitse Anita Hantelman is aanwe- met schilderen. Zij heeft verschil de soorten meegebracht: aquarellen en zonder pentekening er in en in- deurde etsen. Knappe kunst die ze- nauwkeurig bekijken verdient, maar der de artistieke emotie die in het ikvan andere hierboven genoemde nsen te zien is. Brons el knap zijn de bronzen beeldjes van irijn Koenen, zeker als daarbij b'e- cht wordt dat zij zelf giet. Vrijwel al- S* i- Deze bouwwerken werden opgetrokken van heel dunne platen gebakken klei. Opnieuw heeft een kok van hotel Op- duin in De Koog een prijs gewonnen in een landelijke culinaire wedstrijd. Deze keer was het de tweede chef-kok Peter de Bruyn, die de tweede prijs won in de wedstrijd om de zilveren champignon De wedstrijd werd gehou den op de 22ste Horeca Vakbeurs van Brabant in Tilburg en werd geordani- seerd door het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Peter de Bruyn werd uit de schriftelijke voorronde geselecteerd tot de 16 fina listen. De opdracht bestond uit het maken van nieuwe receptuur voor een voor-; hoofd- en nagerecht. In ieder gerecht moest de champignon worden verwerkt. De finalisten moeten hun re cepten daadwerkelijk uitvoeren en te vens een bittergarnituur met champig nons maken. Er werden een 1ste, 2de en 3de prijs toegekend, alsmede drie eervolle vermeldingen. Peter de Bruyn verwerkte Texelse pro dukten in het nagerecht, o.a. schapen kaas en volle kwark. Zijn inschrijving bestond uit: voorge recht: mousse aux champignons (champignonnenmousse); hoofdge recht: Filet de Canard sauvage aux müres (eendefilet met braam) met een garnituur van champignons en e meest opmerkelijke wijziging voor de gemeentebegroting erd woensdagavond voorgesteld door WD-raadslid Ger und Poster: „Mijn fractie vindt het veel te gek om het iadhuis voor drie ton op te knappen. Laten we dat doen Jor vijftigduizend gulden en van het resterende geld Jelle- la een garantie geven voor zijn zwembadplan". Zijn medele- an van de raadscommissie vooor financieel, economisch en thnisch beleid lieten zich over dat voorstel niet uit maar et idee dat er geldmiddelen te vinden zouden zijn door het aknapplan wat uit te kleden kwam wel over. Ier Bakker (PSP) wees erop dat de jdskelder niet meer in het plan voor nam en dat er dus minder geld be- oot hoefde te worden. Hij wilde een splitsing zien van de kosten van de ''erse voorgestelde verbeteringen, 'acteur Ton Doppenberg vertelde dat begroting in verband met de korte örbereidingstijd zeer snel en dus met "gerspiitzengefühl' was opgesteld en 'zijn mensen nu in het stadium wa- aangekomen om aan de hand van resultaten van het ruimtebehoefte- 'berzoek en de plattegrond van het sdhuis 'viltstiftschetsen' te maken, was volstrekt duidelijk over de ter- n waarop hij inzicht kon verschaffen be financiële schets: „Na de begro- 3svergadering". Over het voor laste uitgangspunt voor de verbou- was men het, eens, het raadhuis 'publieksvriendelijk' worden. tlJl Kikkert (Texels Belang) ontdekte mogelijkheid in de begroting om nte te scheppen. Volgend jaar moet i nieuwe brandweerwagen aange eft worden voor anderhalve ton. t bedrag wordt in één keer afge- 'reven, terwijl de gebruiksperiode een jaar of vijtfien is. „Waarom vijven we dat niet in vijftien jaar af, kunnen we in 1986 135.000 gulden naken in de begroting", vroeg het fbslid zie hardop af. Barendregt is erop dat in één keer afschrijven nte schept in de volgende jaren en 'de vergadering kwam de opmer- 3 dat deze methode van afschrijven ijd een warm pleitbezorger heeft ge- 'b in een partijgenoot van Kikkert, lf Dros. het over de dekking voor de anderhal ve ton extra promotiegeld. Die dekking moet komen uit het niet overkappen van de zoutopslag, iets waar de raadsleden een kosten-batenanalyse van willen zien voor ze daartoe beslis sen, het niet opknappen van de to neelgordijnen van de De Koninghal, en uit de post onvoorzien. Beumkes wees erop dat als de „De Lindeboom"zaal definitief zijn theaterfunctie verliest die gordijnen wel degelijk nodig zijn en Poster merkte fijntjes op dat de wet houder altijd rood aanloopt als raadsle den dekking durven te zoeken in de post onvoorzien. Barendregt beaamde dat maar hij wees op de acuutheid waarmee de plannen waren opgeko men en op de omstandigheid dat de post na deze aderlating nog ƒ127.000,— zou bevatten. Ate Rienstra (CDA), die in de vorige commissie FET al had geconstateerd dat de wethou der hier in strijd met zijn eigen regels bezig was, hoorde de discussie tussen de beide liberalen met kennelijk plezier aan. Bakker suggereerde het geld uit de toeristische reserve te halen, daar was volgens hem alle reden voor. Vol gens de heer Woltjer van de afdeling financiën is die reserve echter leeg tot en met 1986. Henk Beumkes (Pakt) meende een kwart ton gevonden te hebben door het niet laten renoveren van de hang lamp in de hal van het raadhuis. De al gemene bijval die hem hiervoor ten deel viel werd wreed verstoord dor de heer Blankenvoort, ook van financiën, die met de begroting in de hand kon aanwijzen dat deze klus voor een klei ne zesduizend gulden geklaard zou kunnen worden. „Jammer", luidde de spontane reactie van Beumkes. Het Pakt pleit ook voor een andere op knapbeurt van de leilinden rond de N.H. kerk va Oosterend. Dat kost 15 mille. Leden van deze partij constateer den dat er diverse bomen zijn die ei genlijk niets meer doen en die zouden vervangen moeten worden door jonge bomen. Dat is dan tevens goedkoper. Als wens legde de socialist de aanleg van openbare toiletten op de haventer reinen of het plaatsen van toiletwa gens ter tafel, zich daarmee aanslui tend bij een hartekreet van Rienstra in de vorige commissievergadering. Dop penberg antwoordde gevat dat er dan toch eerst een behoefte-onderzoek ge daan zou moeten worden, waarop Beumkes hem weer verzekerde dat er voldoende behoefte was. Als middel om geld in het laatje te krijgen wees de Pakt-man op de mo gelijkheid om, eventueel als opslag op de bootprijs, toeristenbelasting te hef fen voor dagtoeristen. De verwachting is echter dat Teso daar absoluut niet aan mee zal willen werken. Stichting Paul Kikkert kondigde aan dat hij ab soluut tegen de reguliere VVV-subsidie van 7260.000,— zou stemmen als deze instelling een stichting zou worden. Hij vroeg hoeveel de bijdrage omlaag kan als de VVV haar i-status afstoot. Ba rendregt kon hem dat niet precies ver tellen maar hij vertelde ook dat dat door zou werken in het subsidiebe drag. Peter Bakker tenslotte bedreef politiek. Hij stelde enige informatieve vragen maar maakte verder geen opmerkin gen. Hij wilde zijn kruit droog houden: „Als ik nu aangeef waar ik dekking heb gevonden gaat een ander daar straks zijn plannen mee financieren". Hij verwees naar de algemene beschouwingen. Ook Barendregt bedreef politiek en wel op een manier die hem-de complimen ten van de raadsleden bracht. Hij zette een toekomstig heet hangijzer in de week: „Over een paar jaar zullen de kosten voor vuilverwerking meer dan verdubbelen als we hier een eigen vuil- scheidingsinstallatie neerzetten. Stor ten mag binnenkort niet meer dus we moeten wel. Ik zou willen dat u eens nagaat of er een maatschappelijk draagvlak te vinden is voor het idee om nu alvast de tarieven geleidelijk te verhogen zodat we aan fondsvorming kunnen doen. Dat heeft twee voorde len, de mensen wennen geleidelijk aan het hogere tarief en we hebben straks goedkoop geld zodat de uiteindelijke tarieven lager kunnen blijven". Het reinigingsrecht is nu eenkleine ze ventig gulden en door deze constructie zou het niet meer hoeven te worden dan het provinciaal gemiddelde, 7140,—. Als de hogere lasten straks in één keer moeten worden opgehoest kost dat de burger ongeveer 7200 per jaar. Zijn plan vond algemene bijval. Tijdens de rondvraag vroeg Paul Kik kert waarom Harm Oosterhof van het meubelhuis via de krant had gezegd dat hij recht had op parkeerplaatsen. De heer Witte van het Grondbedrijf antwoordde dat weliswaar met Ooster hof contractueel was overeengekomen dat er parkeerruimte bij zijn nieuwe zaak moet komen maar dat dat geen privé parkeerruimte hoeft te zijn. Beumkes vroeg waarom er niets was gedaan met een klacht dat een stang van de IJzeren Kaap verrot is. Dop penberg vertelde dat het Waterschap eigenaar en onderhoudsplichtig is spinazie-noedelen; nagerecht: cham pignons marinés avec fromage de Texel (gemarineerde reuzechampig'nons met Texelse kaas en kwark). De gebroeders Jan en Peter Zwart ge ven dinsdagavond in de Gereformeere kerk in Den Burg een orgelconcert, aanvang 20.15 uur. De toegang is gra tis. Bij de uitgang wordt een collecte gehouden ten bate van het orgelfonds. Het programma luidt als volgt: 1 a; Alle Menschen mussen sterben; b. Vater unser im himmelreich, Johann Sebastiaan Bach; 2. Concerto 1, Johann Sebastiaan Bach, a. allegro, b. grave, c. presto; 3. Cantilena, Jozef Rheinberger; 4. Morceau de Concert, Alexandre Guilmant. a. prelude, b. théme, c. var. 1 allegretto, d. var. 2 andante, e. var. 3 allegro, f. var. 4 adagio, f. finale; 5. Prealudium a moll, Johann Ludwig Krebs; 6. Passacaglia, koraal en fuga, Corne lls de Wolf. Over: „Wie maar de goe de God laat zorgen". Nr. 1, 3 en 5 speelt Jan Zwart, nr. 2, 4 en 6 speelt Peter Zwart. De afdeling De Cocksdorp en Eierland van de Plattelandsvrouwen krijgt van de gemeente een bedrag van ongeveer honderd gulden ter ondersteuning van de actie waterputten in Bangla Desh. Vorig jaar werd ook al een dergelijk bedrag uitgekeerd en hoewel de ge meente eigelijk alleen ondersteunt bij het van de grond helpen van nieuwe projecten wil het college in dit geval genade voor recht laten gelden. Daar speelt de bescheiden hoogte van het bedrag ook een rol in, zo blijkt uit het desbetreffende ambtelijke stuk. maar dat de gemeente de rekening be taalt. Mensen van zijn dienst hebben geconstateerd dat het hele bouwwerk niet zo goed meer was en dat doorge geven aan het Waterschap. Verder vroeg de socialist naar de reden voor het weghalen van de beplanting bij de ingang van Oudeschild en of de ge meente Staatsbosbeheer niet te hulp moest schieten bij het onderhoud van het Skillepaadje en groene weggetje. Zijn opmerkingen worden meegeno men. Leges Een voorstel om de hinderwetleges fors te verhogen stuitte alleen op te genstand van Poster, die vond dat bij het bedrijfsleven niet kostendekkende tarieven ook wel eens getolereerd mo gen worden. Hij vond Rienstra op zijn pad, die opmerkte dat vergunningen voor machines waarmee winst wordt Een harteklop in de tijd, heet de expositie die de Duitse kunstenaar Michael Ludwig momenteel in het raadhuis heeft. ,,Een koud kunstje op het strand", zou de titel kun nen zijn van zijn aktie woensdag op het strand bij Paal 9. Ludwig maakte daar in zes uur tijd vijf ,,windschilderijen" en dat was voor de kunstenaar een bijzonder frisse klus zonder publieke belang stelling. Het maken van de windschilde- rijen zou onder alle weersomstan digheden doorgaan en Ludwig werd dan ook niet moedeloos van de harde wind en de regen die re gelmatig met bakken uit de hemel viel. Voor het mooie was er vol gens hen iets tè veel regen maar dit vocht zorgde er wel voor dat de verf goed in het papier drong. Vlak voor de duinrand had hij vijf panelen met bespannen, ruw pa pier neergelegd en elk half uur gooide de kunstenaar met een le peltje wat poederverf op de schil derijen. De wind zorgde er voor dat het poeder uitwaaide over het papier en die kleurige vlakken werden met behulp van de regen ogenblikkelijk vastgelegd. De re gen zorgde er ook voor dat de kleurschakeringen een antroposo fisch karakter kregen. Antroposofen schilderen altijd op nat papier waardoor de kleuren in elkaar overvloeien. Dat was bij de windschilderijen van Ludwig dus ook het geval. Zoals gezegd, het publiek bleef weg en een enkeling die woens dag een strandwandeling in weer en wind maakte had ook geen oog voor de aktiviteiten van de Duitser. ,,Ze kijken een beetje angstig in mijn richting en lopen dan snel de andere kant op", al dus de kunstenaar. Hijzelf vond het zes uuj staan kleumen op het strand een grotere opgaaf dan het elk half uur deponeren van wat verf op het doek. De wind deed het werk maar Ludwig peinsde er niet over tussendoor warmte te zoeken in paviljoen Paal 9. ,,lk leg zo de windlijnen in een kwart dag vast en ik wil niet alleen het eind resultaat tonen maar zelf ook on dergaan hoe de wind dat doet". De windschilderijen krijgen een plaatsje in de expositie in het raadhuis. gemaakt niet door de gemeenschap hoeven te worden betaald. 'Bakker voegde daar nog aan toe dat het hier gaat om een eenmalige leges, die dus alleen op neiuwe aanvragen van toe passing zijn. Een pijnloos zweertje aan de geslachtsdelen. Niets aan de hand denk je, gaat wel weerover. Toch kan het een geslachtsziekte zijn. Geslachts ziekte krijg je bij het vrijen. En het gaat niet vanzelf over. Ga bij twijfel naar de dokter. Hij is de enige die je kan helpen. En waarschuwdegene(n) met wie je de laatste tijd sexueel contact hebt gehad. Zij moeten ook naar de dokter. Verdere informatie, adressen en telefoon nummers vind je in de uitgebreide folder over geslachtsziekten. Je kunt onderstaande bon - in voldoende gefrankeerde envelop - opsturen naar de SOA Stichting, Wittevrouwensingel 74,3572 CD Utrecht. Sluit een postzegel voor antwoord bij. GESLACHTSZIEKTE GENEZEN BEGINT BIJ JEZELF. Stuur mij de gratis folder over geslachtsziekten. Naam:J- s Postcode/Plaats:i1J Publikatie aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 9