25 Ton kleding en Tesse/huus voor Max Historische Vereniging zoekt donateurs ,,A view to a kill" r Bowlingcompetitie van start Winterprogramma weer- en sterrekunde Trimpgroep gaat starten Vreemd ge!d Geen kleutergym in Bijenkorf Superstunt! Blaupunkt KTV 71699- 'NEE, DAT ZWEERTJE DEED GEEN PIJN. BLEEK 'T NOTABENE SYFILIS TE ZIJN!' Vlaggen gestolen Kickstarter weg Koel bier gestolen Winterprogramma van bedrijfsvoorlichting Provincie geeft officieel groen L_ TEXELSE COURANT VRIJDAG 18 OKTOBER De laatste loodjes bij de k/edinginzame/ingsaktie Geef Max de Zak" De dinsdagmiddag op heel Texel gehouden inzamelingsactie „Geef Max de zak" is wederom een succes geworden. In enkele uren tijd werd 25.775 kilo kleding opgehaald en dat betekent zeker 12.000— voor het Tesselhuus, het vakantiehuis van en voor spierdystrofiepatiënten. De ruim 25 ton kleding is weliswaar vier ton minder dan de opbrengst van vorig jaar, maar 1984 was voor de or ganiserende Rotary en Max Tail leurstichting wat Texel betreft een on verwacht topjaar. De ruim 29 ton van vorig jaar was een zeer hoge score, vergeleken bij de 18 ton in 1^83 en alle inzamelingsacties in de jaren daarvoor. De Rotarymensen en de tientallen andere vrijwilligers die dinsdagmiddag in touw waren om de kleding op te halen waren dinsdag avond na bekendmaking van het resul taat dan ook in een opperbeste stemming. Elk jaar leeft de vrees dat de animo om oude kleding af te staan „opeens in zal zakken", zoals zoveel aanvanke lijk goed gestarte acties „zomaar" in de vergetelheid rakken. Draaiboek De ophaalactie van de plastic zakken is goed verlopen. Een vijftigtal vrijwilli gers wisten volgens een inmiddels be proefd draaiboek in enkele uren tijd al le aangeboden kleding op te halen en in regel was ook duidelijk aangegeven dat het zakken met kleding en geen vuilnis betrof. Bij Rab in Oudeschild stonden twee opleggers van deze fir ma klaar en die waren om zeven uur 's avonds propvol. Het resultaat kon toen meteen worden vastgesteld want de opleggers werden op de weegbrug van Rab gereden. Woensdag hebben de wagens de partij Texelse kleding afge leverd bij de Max Tailleurstichting in Rotterdam. Tevreden Ben Daalder van de Rotary: „De Texe laars hebben geweldig meegewerkt en we zijn dik tevreden over het resultaat. Door de nieuwe verdeelsleutel gaat de helft van de opbrengst naar het Tessel huus en ondanks die vier ton minder dan vorig jaar kunnen we toch meer geld overmaken aan de Stichting Texelvakantie Gehandicapten." De rest van het geld is zoals bekend bestemd voor kuurreizen van Texelse rheumapa- tiënten naar het Oostenrijkse Bad Gastein. Vierentwintig teams hebben zich ingeschreven voor het nieuwe bowlingseizoen dat op woensdag 23 en donderdag 24 oktober van start gaat. De aanvangstijden zijn half acht en half tien. Er worden vier games gespeeld op basis van het 5 punten systeem. Op maandagavond 21 oktober vanaf 20.00 uur is er een open avond in bowling De Koogel. Alle nieuwe leden die zich in hebben geschreven worden in de gelegenheid gesteld om te ko men oefenen en vragen te stellen over de spelregels, speelwijze en puntentelling. Een ieder die belangstelling heeft voor bowlen is ook van harte welkom om het eens te proberen. Er zijn nog enke le teams die een speler of reservespe ler zoeken. Degene die interesse heeft kan zich op deze avond melden of te lefonisch bij Bowling De Koogel, 02228-672. Doorgedraaid Ondanks het feit dat de kledingactie al enkele jaren loopt krijgt de Rotary nog steeds de kritiek dat de kleding in Rot terdam doorgedraaid wordt. Dat is niet juist. De kleding wordt daar gesorteerd op bruikbaarheid en als tweedehands- kleding of als vodden verkocht. De Texelse vereniging voor Weer- en Sterrekunde start zaterdag met haar winterprogramma. Dit programma luidt als volgt: 19 okt.: Dr. H. Hubenet: De bouw van het heelal. 16 nov.: Dr. C.A. Velds: Menselijke in vloeden op het klimaat. 14 dec.: Dr. R. van Helder: Kometen, geschiedenis en modern onderzoek, januari '86: Excursie naar het Omniver- sum in Den Haag en het Boerhaaven- museum in Leiden. 8 febr.: Dr. Ir. G.C. Dijkhuis: Bolblik- sem en kernfusie. 15 maart: N.J. Nelson: Infraroodsterre- kunde, 3 jaar na Iras. Alle lezingen vinden plaats in De Schakel en beginnen om 14.30 uur. De lezing van zaterdag geeft een globaal overzicht van de sterrekunde. Ook niet-leden zijn van harte welkom; een vrijwillige bijdrage in de kosten is toegestaan. Voor volgend jaar is dus ruim 712.000— beschikbaar voor kuurreizen naar Bad Gastein en de organisatie hoopt dat dit geld inderdaad geheel aan dat doel besteed kan worden. De animo om een dergelijke reis te maken neemt de laatste jaren namelijk af. De eerste jaren gingen nog zeven Texe laars voor 14 dagen naar Bad Gastein en dit jaar waren dat er drie. Marjan van der Vis, rheumapatiënte en anima tor van de reizen, denkt dat er vooral sprake is van drempelvrees. Voor minder-draagkrachtigen kan de reis en de kuur geheel betaald worden en ook de toelatingsprocedure is geen lange weg. Voor inlichtingen over de kuur reis kan men bij Marjan van der Vis terecht, telefoon 02220-2459. In vorige jaren is ook gebleken dat een aantal mensen vergaten de zakken met kleding aan de weg te zetten op de ophaaldag. Die zakken kunnen alsnog worden ingeleverd bij Marjan van der Vis, Gerritslanderdijkje 41. Dinsdag start de trimgroep van de Texelse Sportraad met wekelijkse trainingen aan de Nattevlakweg (bij de trimbaan) in de Dennen. Voor 72,— per persoon kan men aan deze trainingen meedoen waarbij ieder zelf bepaald hoe zwaar zijn of haar trainingsprogramma is. Het trimuurtje start elke dinsdag om 14.00 uur en staat onder leiding van Peter de Hoogh. Omdaat het een vorm van sportieve recreatie betreft worden ook allerlei spelletjes gedaan om de conditie een beetje op te vijzelen. Wie meer infor matie wil over dit ongedwongen tri muurtje in de frisse buitenlucht kan contact opnemen met Peter de Hoogh, tel. 02220-4861. Westduitse marken Belgische franken Franse franken Zweedse kronen Zwitserse franken Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden Oostenrijkse schilling Italiaanse lires Spaanse peseta's 100= 7110,50 100= 7 5,37 100= 7 35,75 100= 7 35,75 100= 7135,25 100= 7 29,25 1= 7 2,94 1= 7 4,08 100= 7 15,80 10.000= 7 15,90 100= 7 1,76 De sinds een jaar aktieve Histori sche Vereniging Texel is dringend op zoek naar donateurs die het werk van de club willen steunen. De Historische Vereniging is vorig jaar om deze tijd ontstaan na een oproep van Gijs Oskam die de indruk had dat zijn eigen interesse in de historie van Texel door veel mensen werd gedeeld en dat er animo zou zijn om die inte resse te bundelen. Die indruk bleek juist te zijn want na een eerste oproep telde de vereniging in oprichting al 30 leden. Inmiddels zijn dat er 60 en heeft de club haar „orienterende peri ode" achter de rug. Er zijn vier werk groepen geformeerd die elke maand bij elkaar komen. De werkgroep historisch archiefonderzoek is de grootste en de ze ploeg mensen is o.a. bezig met het vervolrtiaken van een bibliografie over Texel. enige jaren geleden is ook eens uitge zocht welke boeken en andere ge schriften er allemaal over het grootste Waddeneiland zijn verschenen maar deze opsomming blijkt verre van volle dig te zijn. Enkele leden zijn ook druk bezig met historisch onderzoek naar scheepsstrandingen, de wiervisserij en het ziet er naar uit dat de werkgroep ook de geschiedenis van de posterij, de middenstand en de kerken van Texel op een rij gaat zetten. De werkgroep dialect kent ook een groot aantal 'volgelingen' en levert al enige tijd een waardevolle bijdrage aan het vastleggen van het Tessels door, oude Texelse verhalen in dialect in te spreken op geluidsbanden. Deze groep heeft zich ook ontfermd over het Texels woordenboek, met uiteraard de bedoeling dit boek aan te vullen. Stamboom De werkgroep stamboomonderzoek heeft het eerste verenigingsjaar besteed aan het natrekken en uitzoe- De Jacob Daalder basisschool in Oosterend mag de 4 en 5-jarige leerlingen niet op kosten van de gemeente laten gymen in dorps huis De Bijenkorf. De school heeft zelf een speelwerklokaal dat daar voor voldoende geschikt is. Dat heeft het college besloten nadat het onderwijzend team een subsidie aanvraag had ingediend voor het ge ven van bewegingsonderwijs in het dorpshuis. Volgens de school kent het speelwerk lokaal teveel beperkingen voor het ge ven van bewegingsonderwijs. Elke keer moet het meubilair verplaatst worden en in het lokaal zijn kasten en een aanrecht met scherpe randen. De school wilde de Bijenkorf-ruimte 45 minuten per week huren en dat kost 76,- per week. Het college is van me ning dat het speelwerklokaal voldoen de geschikt is voor het geven van be wegingsonderwijs. Er is speciale vloer bedekking aangebracht en de radiato ren zijn afgeschermd. Het lokaal vol doet aan de rijksnormen. Het college zegt dat de start en exploitatie van de basisschool budgetair-neutraal moet verlopen, zoals het rijk dat ook heeft voorgesteld. Inwilliging van het ver zoek zou een precedent scheppen en het gemeentebestuur verwacht dan ook subsidieverzoeken van andere ba sisscholen. De onderwijsinspectie heeft het college meegedeeld het verzoek van de Jacob Daalder school redelijk" te vinden, maar b en w willen geen gemeentegeld voor zaalhuur uittrekken. Éénmalige aanbieding zolang de voorraad strekt: Stereo Teletekst Afstandbediening 66 cm beeldbuis GEBR. SCHOOBL B.V. WAALDERSTRAAT 33-35 - DEN BURG - TEXEL Een pijnloos zweertje aan de geslachtsdelen. Niets aan de hand denk je, gaat wel weer over. Toch kan het een geslachtsziekte zijn. Geslachts ziekte krijg je bij het vrijen. En het gaat niet vanzelf over. Ga bij twijfel naar de dokter. Hij is de enige die je kan helpen. En waarschuw degene(n) met wie je de laatste tijdsexueel contact hebt gehad. Zij moeten ook naar de dokter. Verdere informatie, adressen en telefoon nummers vind je m de uitgebreide folder over geslachtsziekten je kunt onderstaande bon - in voldoende gefrankeerde envelop opsturen naar de SOA Stichting, Wittevrouwensingel 74, 35/2 CD Utrecht. <x Sluit een postzegel voor antwoord bij. GESLACHTSZIEKTE GENEZEN BEGINT BIJ JEZELF. Stuur mij de gratis folder over geslachtsziekten. Naam: Adres Postcode Plaats ken van de stambomen van de leden maar het is de bedoeling in de toe komst in de slag te gaan met bekende Texelse geslachten. De werkgroep ar cheologie tenslotte, is als kleine groep nog in de startfase mede omdat het niet eenvoudig is in het veld archeolo gisch onderzoek te verrichten. Daar voor zijn vergunningen noodzakelijk en de werkgroep heeft de eerste contac ten gelegd met-het Rijksinstituut voor Bodemonderzoek. De vereniging zal in de toekomst voor het houden van exposities samen wer ken met de St. Texels museum, de in stantie die de donateursaktie ook subsidieert. Zaken die aan de vereniging worden geschonken, zoals boeken, foto's ed. kunnen eventueel ook in het archief van een van de Texelse musea worden ondergebracht. De vereniging wil de resultaten van de diverse onderzoeken naar buiten brengen middels een eigen blad. Op die manier denkt men een groot aantal eilandgenoten te kunnen betrekken bij de historie van Texel en in het blad kunnen leden ook allerlei kleine wetenswaardigheden van vroe ger kwijt. Een redactie voor dit bulletin heeft zich al gevormd en het is de be doeling nog dit jaar met een eerste nummer te komen. Om een dergelijk blad ook op grote schaal te kunnen verspreiden en kosten van onderzoek, bijvoorbeeld het copieren van oude films, te bekostigen is er, veel geld no dig. Daarom deze week een donateursaktie. In deze krant zit een informatiestencil van de historische vereniging met een bon waarmee men zich kan opgeven als donateur of een eenmalige bijdrage kan storten. Nieu we leden zijn ook van harte welkom en kunnen zich melden bij het secreta riaat p/a A. van Opstal, Meester Kraaistraat 4 in Den Burg. Aan de rage vlaggen stelen lijkt nog steeds geen einde te komen. In de nacht van maandag op dinsdag wer den twee vlaggen gestolen bij de Al- Markt in De Koog. Zondagnacht werd van een in het cen trum van Den Burg staande brommer de kickstarter gestolen. De brommer is eigendom van een jongen uit Den Burg. Een bijna vol kratje bier werd in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen bij een woning in Den Burg. De eigenaar had het kratje ter koeling in de tuin gezet en zo konden de da ders vrij gemakkelijk hun mogelijke dorst lessen. Maandagavond start het winte gramma van de vereniging voi drijfsvoorlichting Texel meteei leiding van J. van Marum c „Graslandgebruik en onderzoekresultaten". Van Marum is bedrijfsleider op d( proefboerderij Bosma Zathe, diet grondgesteldheid vergelijkbaar is veel Texelse bedrijven. De bijeenk begint om 20.00 uur en wordt den in hotel De Pelikaan. De rest van het winterprogramm, er als volgt uit: 28 oktober; Beweidingssystemen veevoeding, door de heer C. Wei november: Graslandzaadmengsel bemesting, door J. Koolhof; 11 n ber: Gezondheidszorg rundvee,"i Dorrestein; 18 november: Schap derij, door T. Ruiter; 2 dec< ne gewassen akkerbouw, doorC, 9 december: Onderzoekresultaten kerbouw, door J. Koolhof; 9 janu Excursie proefboerderij Zegveld'l nuari: Jaarvergadering; 27 januari wasbescherming, door J. Meens februari: Boerderijentocht. Alleb komsten worden gehouden in ho Pelikaan, aanvang 20.00 uur. Bouw nieuw bejaardent De provincie heeft vorige wes ficieel groen licht gegeven ai bouw van een nieuw bejaards voor De Gollards en Irene. Ofl cieus was de toestemming tol nieuwbouw eigenlijk al c maar het bestuur van de St.S men Een-Gollards nam toche klein risico door al met debt) van het nieuwe pand te starts Het nieuwe bejaardenhuis stond bovenaan het prioriteitenlijstjevai provincie en via ambtelijke kanals kreeg het bestuur te horen c behorende subsidie er ook zouh De nieuwbouw dulde geen uitsts meer omdat officieel dit jaar beg moest worden. Dat staat ook in schikking van het provinciaal b; en als de Stichting Gollards-Sst Een die beschikking had afgews was men nu in grotere problems komen dan het risico dat mens pen zomer heeft genomen dooi werk aan te besteden. De provincie verwacht dat c exploitatiekosten van het nieuws jaardenhuis 7966.068,- hoger zul dan de exploitatiekosten van Irer de Gollards apart, dat de arbeidi kosten met een ton zullen dalen, voedingskosten ongeveer 13 mill zullen zijn en dat de huisvesting: kosten met ruim een miljoen zu 'stijgen ten opzichte van dit j< Publikatie'aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame, James Bond slaat weer toe. Geheel in de machtige 007-traditie is zijn nieuwste avontuur nog grootser, indrukwekkender en spannender dan alle vorige. Hiet gaat hier om de film „A view to a kil". Bonds nieuwste avontuur neemt de toeschouwer mee naar schitterende gletsjers in IJsland, de Zwitserse Alpen, de Eifeltoren, de Seine en de linkeroever van Parijs en naar het befaamde kasteel Chantilly, dat 's werelds beroemdste renstal her bergt. In Engeland is Bond bij de al even fameuze races op Ascot, terwijl hij in de straten van San Francisco op een brandweerauto de meest spekta- kulaire .filmachtervolging sinds „Bullit" meemaakt. Vanzelfsprekend ontbreekt het vrouwelijk schoon niet in deze film. Want daarom is Bond minstens zo vermaard. Uit een kleine dertig vrouwen die hem voor kortere of lan gere tijd op zijn avonturen vergezellen, vallen er twee speciaal op. Tanya Ro berts speelt de rol van een schatrijke Amerikaanse miljonaire. Zij staal aan het begin van een nu al, vet vende, carriere die haar kort na hoofdrol in „Sheena, koningin v jungle" nu in een hoofdrol in he nieuwste Bond-avontuur brengt.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2