„Als hij thuis kwam waste ik zijn ogen met melk" Zestig jaar oom Paul en tante Jo Vos Onrendabele gasaansluitingen weer in raadscommissie Bejaardenwoningen gereed Wij zoeken een bezorger m/v Parkeerterrein Botterstraat kost 290.000,- Dronken rijder van bed gelicht Feestprogramma Scouting Brommer total loss Menwedstrijd met open karakter Ouderen houden bazar voor stencilapparatuur MST programma CDA Vrouwenberaad komt bijeen Aanrijding met letsel ri PAGINA 2 TEXELSE COURANT ,,Als hij thuiskwam waste ik zijn ogen met melk om het kolengruis eruit te krijgen. Dat werkte goed". Aldus Jo Vos-de Jong, al sinds zestig jaar de echtgenote van Paul Vos, over de tijd dat haar man als brandstofhandelaar elke dag met kolen sjouwde. Toen ze verke ring kregen vroegen haar vriendinnen telkens of „dat zwartje" nog zou komen. In die jaren haalde hij de brandstoffen zelf uit Amster dam met zijn tjalk De Dankbaarheid. Paul Vos werd 85 jaar geleden in Den Burg geboren maar hij woonde daar niet lang. Een paar dagen naar zijn ge boorte overleed zijn moeder en hij werd verder opgevoed door zijn groot ouders en later door zijn vader in Ou- deschild. Die hadden een winkel op de hoek van de De Ruyterstraat en de Kerkesteeg waar echt alles te koop was. Grootvader en later vader voeren ook met een eigen schip. In 1915 werd de houten tjalk van vader Vos in het Het fanfare, compleet met majorettes, bracht een serenade. Tussen het bruidspaar staat hun 'aangenomen dochter' Femmy IJspeert. baarheid. Niet lang daarna ging Paul ook mee varen. In Den Burg leerde hij een meisje kennen dat vier jaar jonger was dan hij en in 1922 vroeg hij of ze zin had om met hem naar de kermis te gaan. Dat gold in die jaren als een for meel verzoek om verkering en zo kwam het dan ook af. Jo de Jong Noordhollands kanaal overvaren en daarop besloot hij een ijzeren schip aan te schaffen. Dat werd De Dank- werkte in diverse pensions als dienst meisje. Drie jaar later op 22 oktober trouwde het stel, nadat ze op 2 maart de zestigjarige bruiloft van Paul's grootouders meemaakten. Dat gebeur de op dezelfde plek waar nu hun feest werd gehouden, op de hoek van de Kerkesteeg en De Ruyterstraat. De omgeving moet daar bevordelijk zijn voor het uithoudingsvermogen, want oom Paul en tante Jo herinneren zich nog prima dat hetzelfde jaar in de steeg nog een zestigjarige bruiloft ge vierd werd, van Meyert Vlas en zijn vrouw. De geschiedenis herhaa't zich, want ook in 1985 werd er in de steegl een zestigjarige bruiloft gevierd, van het echtpaar de Vries. De eerste negen huwelijksjaren woon de Paul en Jo Vos vlak bij de haven „Om de Oost". Daarna gingen ze in de winkel wonen, maar die werd op gedoekt toen vader Vos ziek werd. Het pand werd gesloopt en op die plek werd in 1935 een dubbele woning ge bouwd, waarvan de helft verkocht werd. De andere helft was voor Paul en Jo en daar wonen ze nu nog. Paul haalde met De Dankbaarheid ko len uit Amsterdam en turf uit Drenthe. Als zijn vrouw zin had in een vakantie ging ze mee en vond dan niets mooier dan aan de helmstok te staan. Dat was echter meer uitzondering dan re gel, want, zoals ze nu zelf zegt: ,,Een vrouw en een kip zijn de pest op een schip". SV Texel Paul had en heeft één grote hobby: voetbal. Hij speelde in het eerste van Texel met mannen als Dirk Dapper en Henk Ran, teamgenoten die nu nog in leven zijn. Tegenwoordig volgt Paul Vos het voetbal via de krant en de te levisie. Hij kan niet meer lang op zijn benen staan en komt al jaren het huis niet meer uit, hoewel hij verder nog in goede gezondheid verkeert. Ook Jo is nog gezond, hoewel ze last heeft van reumatische pijnen en daardoor ook thuis blijft. In de oorlog werd de tjalk verhuurd aan schipper Vonk uit Alkmaar. Die bracht er voedsel mee naar de honge rende steden. Hij had ook nog een an dere lading aan boord: een wisselend aantal onderduikers. Na de oorlog schreef de journalist Jan de Bruin daar een spannend jongensboek over: ,,De schipper van de Dankbaarheid". Aan het einde van de oorlog besloot Vonk handelaar op de wal te worden. Hij bracht de tjalk terug en omdat Paul Vos hetzelfde idee had werd het scheepje verkocht. Tijdens de oorlog gebeurde er iets dat ingrijpend was in het leven van Paul en Jo Vos. Zij kregen een Amsterdam mertje, Femmy IJspeert, in huis. Daar mee hebben ze altijd kontakt gehou den en voor de kinderloos gebleven „oom" Paul en „tante" Jo is zij tot op de dag van vandaag als een eigen dochter. Zij gingen diverse malen bij haar op vakantie, eerst in Harderwijk en later in Voorthuizen. Ook na de oorlog klonken er vaak kinderstemmen in huize Vos. Toen er nog niet zoveel mensen met televisie waren kwamen er drommen kijken. Na de kinder voorstelling las Tante Jo vaak nog voor uit een boek. De kinderen die he lemaal dichtbij haar kropen omdat ze het boek zo mooi vonden kregen het dan als ze jarig waren. Jo vertelt dat VRIJDAG 25 OKTOBER haar pupillen uit die tijd nu allemaal getrouwd zijn en kinderen hebben. Brandstoffenhandel De brandstoffenhandel was gevestigd in de voormalige wierschuur waar nu het maritiem museum in zit. Die heet te in de volksmond de „bollenschuur" omdat het gebouw bij De Koog als zo danig in gebruik was geweest. De ko len werden gebracht, per as of per schip en verder over het eiland ver kocht. Paul Vos reed zelf niet maar werkte samen met „Mijn grote vriend Teun Eelman", die inmiddels overleden „De Dankbaarheid" in de haven van Oudeschiid. Deze maand wordt het nieuwe com plex van 20 bejaardenwoningen van de Stichting Bejaardenzorg Texel in Den Burg Noord-West voltooid. Ter gele genheid van de eindoplevering wordt vrijdag 1 november, aanvang 15.30 uur, in het verzorgingshuis Sint Jan een bijeenkomst gehouden. Die bijeen komst is bedoeld voor alle nieuwe be woners als mede voor die van de wo ningen aan de Schoorwal. Verder zijn onder meer de besturen uitgenodigd van „Sint Jan" en „Charitas" waarvan de Stichting Bejaardenzorg veel steun heeft ondervonden. De samenkomst biedt de nieuwe bewoners gelegenheid kennis te maken met „Sint Jan" en haar bestuur, directeur en medewer kers en de faciliteiten die door hen kunnen worden geboden in de wijk. Wij zoeken iemand die voor ons de Texelse Courant wil bezorgen op en rond de Hogeberg. Hier wonen ongeveer 55 abonnees. Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omge ving woont, b.v. een scholier. De kranten moeten dinsdag- en donderdagmiddag even na 15.00 uur in onze drukkerij in de War moesstraat worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij de receptie van de drukkerij. Parkstraat 10 Postbus 11, 1790 AA 1791 AC Den Burg - Tfexel telefoon (02220) 2741 De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch be leid zal zich binnenkort weer moe ten buigen over voorstellen voor de aansluiting op aardgas van de „on rendabele" gebieden. Het betreft hier ruim tweehonderd panden in het buitengebied. Als die huizen aardgas krijgen is nog niet elke woning op Texel voorzien, er zullen panden blijven waar het in verhou ding te duur zal zijn om er een lei ding heen te leggen De panden die in aanmerking komen staan aan de volgende straten: Schil- derweg, Gerritslanderdijk, Haffelder- weg, Oorsprongweg tussen de Hoofd weg en de Postweg, Bakkenweg, Hoofdweg ten noorden van de Hol- landseweg, Pijpersdijk, Ongeren, Dool hof, Skillepaadje, Polderweg, Postweg, Nieuwlanderweg, Mienterglop en Oude Dijkje, Kogerweg, Vuurtorenweg, Post weg, Ottersaat, Meyertebos, Zwinweg, Maaikeduinweg, Spangerweg, Nes- weg, Molenbuurt en Schorrenweg. Voor dit project wil de gemeente een kwart miljoen uittrekken, het Gasbe drijf ruim twee ton en het rijk ruim een ton. Daarmee sluit de begroting echter nog niet, er zal nog drie ton op B en W zullen de raad voorstellen over te gaan tot aanleg van het par keerterrein aan de Botterstraat in Oosterend. Dit terrein, bij de entree van Oosterend, is bestemd voor de bezoekers van het dorpscentrum. Om dat tussen het terrein en de Vliestraat een voetpad komt, zal het ook kunnen voorzien in de parkeerbehoefte van de bezoekers van het voetbalveld. De to tale kosten zijn f290.000, Die in vestering wordt gefinancierd met f50.000,— uit het fonds „stadsuitleg" terwijl voor de rest de reserve „her straten" van het Grondbedrijf zal wor den aangesproken. Dat laatste bete kent dat minder geld beschikbaar is voor de nog uit te voeren herbestratin gen van het plan Den Burg-oost. tafel moeten komen. Wethouder Klaas Barendregt heeft onlangs tijdens over leg met het gasbedrijf voorgesteld de al bestaande verhoging van het vastrecht, dertig gulden per jaar per aansluiting, daarvoor te bestemmen, er wa% namelijk sprake van dat deze opslag zou kunnen verdwijnen. Eertijds was tot dit extra bedrag op de gasre- kening besloten omdat de investerin gen voor het gasbedrijf op Texel hoger uitvielen dan elders en als nu deze dertig gulden bestemd zou worden voor nieuwe investeringen wordt langs dezelfde beleidslijn doorgewerkt. Het Gasbedrijf zal op dit voorstel binnen kort een reactie geven die dan weer in de raadscommissie besproken wordt. Het gat in de begroting voor het aan sluiten van de onrendabele gebieden bedraagt ongeveer drie ton en het ver hoogde vastrecht levert jaarlijks onge veer de helft van dat bedrag op. In twee jaar zou het tekort van de uitbrei ding van het aardgasnet dus terugver diend zijn. De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een 43-jarige man van zijn bed gelicht, die was doorgereden nadat hij onder in vloed van alcohol een aanrijding had veroorzaakt. De man reed op de Pontweg in zuide lijke richting, toen hij te maken kreeg met uitgebroken jonge koeien die over de weg liepen. Iemand was bezig de beesten bijeen te drijven en het ver keer werd gewaarschuwd door middel van een auto met knipperende lichten. De 43-jarige man remde te laat en botste achterop de auto met de waar- schuwingslichten. Beide auto's werden flink beschadigd. De veroorzaker reed snel door, maar kon later door de poli tie van zijn bed worden gelicht, waar bij duidelijk werd dat hij teveel had ge dronken. Hij weigerde echter mee te werken aan de bloedproef en kreeg daarvoor een proces verbaal. Vrijdag en zaterdag herdenkt de Jeroerigroep op feestelijke wijze het 40-jarig jubileum. Vrijdagavond gebeurt dat vanaf 19.30 uur met een receptie waar iedereen het padvinderijbestuur en leden kan fe liciteren en zaterdag is er een feestpro gramma voor de leden. De gidsen, welpen, kabouters en ver kenners van Scouting worden zater dagmorgen om 10.00 uur in de feest tent bij het clubgebouw verwacht. Vanaf deze plek start een programma dat tot ongeveer half zes duurt. Hal verwege de dag wordt gezamenlijk in de open lucht gegeten op de Groene- plaats. De Scouting-leden worden ver zocht pen en papier mee te nemen omdat er gepuzzeld wordt. Op de Groeneplaats is zaterdag vanaf 9.30 uur ook een informatiestand over het werk van de padvinderij en daarnaast staat een vrachtwagen. Vanwege het feestprogramma is het niet mogelijk zaterdag in Den Burg oud papier op te halen en de feestcommissie hoopt dat de pa pierleveranciers voor één keer hun oud papier naar de Groeneplaats willen brengen. „Het brengen van het oud papier kun nen ze dan beschouwen als een feestelijke gave aan de padvinderij, waar wij uiteraard zeer blij mee zijn", aldus N. Slijderink van Scouting. Zaterdag is er vanaf 10.00 uur ook een tentoonstelling in het clubgebouw waar de geschiedenis van de padvin derij centraal staat. Deze tentoonstel ling is gratis toegankelijk. Het feestpro gramma wordt zaterdagavond afgeslo ten met een reünie, aanvang 19.15 uur. Een aanrijding tussen een brom mer en een auto zorgde er donder dag voor dat het eerstgenoemde vervoermiddel total loss kan wor den beschouwd. De brommer, bestuurd door een 16 - jarige Texelaar, stak vanaf de Schilder- weg de Heemskerckstraat over op het moment dat daar een auto aankwam. De automobilist was een 46-jarige ei- landgenoot en zijn wagen had schade aan de voorzijde. is. Zijn portret staat op de televisie, als dierbare herinnering. In 1965 werd het bedrijf opgedoekt en ging het paar rustig van een welver diend pensioen genieten. Dat doen ze nu nog, en met enige hulp van een bejaardenwerkster („Altijd dezelfde, daar hebben we ook al zo'n fijn con tact mee, net als met Femmy") wonen ze nog tot volle tevredenheid in hun eigen huis. Met kennelijke trots vertelt Paul dat zijn vrouw nog elke dag zelf kookt. Dinsdagavond betoonde de gemeen schap respect voor dit langdurige Ou deschilder huwelijk: om een uur of acht kwam het Koninklijk Texelse Fan fare een serenade brengen. Dat viel in uitstekende aarde, de echtelieden wa ren er zichtbaar door geroerd. Op de vraag tenslotte wat hun recept was om het zó lang goed met elkaar te kunnen rooien antwoordde tante Jo: „Altijd vrolijk een opgeruimd zijn". Oom Paul voegde daar aan toe: „Maar ook af en toe eens flink chagrijnig, dat mag niet ontbreken". De Blijde Rijders houden zaterdag a.s. samengestelde menwedstrij den bij hotel De Zilvermeeuw en in het bos tussen dit hotel en De Koog. Het is de derde keer dat de wedstrijden hier worden gehouden, maar mogelijk is het de laatste keer omdat men volgend jaar hoopt te kunnen beschikken over de manege als centrum voor een dergelijke behendigheidsmeting van aangespannen voertuigen. Voor de eerste keer hebben de wedstrijden een open karakter, -wat be tekent dat ook koetsiers die niet bij de Blijde Rijders zijn aangesloten, kunnen meedoen. Door 21 koetsiers is inge schreven, waaronder twee uit Noord holland, twee uit Zuidholland en één uit Utrecht. De wedstrijden beginnen om 8.30 uur met dressuur. Daarbij moet bekwaamheid worden getoond, waarbij het aankomt op wendbaarheid en attentie van de paarden. Direct daarop volgt de marathon over een parcours van 17% kilometer, onderver deeld in vijf trajecten, bestaande uit een draftraject, staptraject, weer een draftraject en een staptraject en tenslotte een draftraject met hindernis sen. Voor de draftrajecten geldt een minimum en een maximum tijd; voor de staptrajecten geldt alleen een maxi mum. 's Middags om 13.30 uur volgt de vaardigheidsproef die bestaat uit „kegeltjes rijden". De deelnemers moe ten daarbij op het terrein naast De Zil vermeeuw over een afstand van bijna 700 meter een tracee volgen dat slechts 40 centimeter breder is dan hun wagen. Ter weerszijden staan ke gels waarop balletjes liggen en het is de bedoeling dat die kegels niet wor den geraakt zodat de balletjes blijven liggen. In dit parcours is ook een „schaapskooi" als hindernis opgeno men. De afstand moet vlot rijdend worden afgelegd; er geldt dus een tijdslimiet. Het parcours is uitgezet door Kees Hin, samen met Mebius Huitema. De samengestelde menwedstrijden vra gen noal wat van het organisatorisch vermogen van de vereniging. Veel mensen moeten worden ingeschakeld. Er zijn 16 bokrechters nodig, die naast de koetsiers zitten met papieren en stopwatch. Verder zit in elke wagen een „groom", oftewel hulpkoetsier en zijn bij elke hindernis twee hindernis- rechters geplaatst om de tijd op te ne men en de fouten te registreren. Dat legertje mensen produceert cijfers die door drie man in de „rekenkamer" worden verwèrkt tot de einduitslag, 's Avonds om 20.00 uur is in De Zilver meeuw de prijsuitreiking. De deelnemers krijgen tevoren ruim schoots de gelegenheid om het par cours te verkennen; vrijdag om 14.00 en 16.00 uur en zaterdagochtend om 7.00 uur. Het Buuretonberaad organiseert i en 26 oktober een bazar die de9 delijke middelen op moet leverei om stencilapparatuur aan te fen, zodat het kwartaalblad „Ou der worden op Texel" in het ver volg in eigen beheer gemaakt kuif worden. De bazar, die vanzelfspi kend in het dienstencentrum de Buureton aan de Molenstraat zal worden gehouden, is toegankeliji 0 voor jong en oud. Eén van de grote attracties is het ra van avontuur. Daarmee zal wethoud Piet Zegers vrijdagmiddag om 14,01) jf uur de bazar openen. De eerste hm derd bezoekers krijgen een gratis ra- je op het rad aangeboden. Verder er diverse spelletjes, zoals „het ijzei gordijn", sjoelen, raden, ring in bus gooien, plank,prikken, de draaischijf en voor de jeugd een grabbeltonJ 12 de bar is ondermeer een kopje koffi bf verkrijgbaar. Vrijdag is de bazar ops nd van 14.00 tot 22.00 uur, zaterdag vi 3! 10.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 22 uur. De bazarcommissie, die vier maanden bezig was met de voorbe ding, verwacht mede door de mooi Ja prijzen die hier en daar te winnen een grote belangstelling. id Volleybal: Zaterdag 26 oktober: sporthal Ons Genoegen: Vanaf 12.00 uur jeugd- en miniwedstrijden 13.30 u.: D1 Tevoko 1-The Serve 13.30 u.: H1 Tevoko 2-Polisport 15.00 u.: D1 Tevoko 2-Smash '6 15.00 u.: HPK Tevoko 1-De Boem 15.00 u.: m.ads. Tevoko-Juvoc 2 16.00 u.: j.ads. Tevoko-Juvoc 2 De Slenk, Den Helder: 14.30 u.: D2 WSOV 1-Tevoko 3 14.30 u.: H3 HCSC 2-Tevoko 3 Maandag 28 oktober: Sporthal Sportlaan Den Helder: 18.45 u.: H1 Braaf 2-Tevoko 2 18.45 u.: j.ads. Braaf-Tevoko Donderdag 31 oktober: Niedorphal, Winkel: 19.00 u.: D1 VCW 1-Tevoko 1 Waldervaart, Schagen: 19.00 u.: D1 The Serve-Tevoko 2 Handbal: Zondag 27 oktober: Sporthal Ons Genoegen: 13,30 u.: MST 1-Petten 2 Ook voor het CDA Vrouwenberaad N gint het seizoen. Woensdag 30 okï 'Q ber komt men voor het eerst bijeen het kerkelijk centrum aan de Pe perstraat in Oosterend, waar ges. ken zal worden over het programma sl voor de komende gemeenteraadsve kiezingen. Leden, maar ook andere vrouwen die positieve belangstelling hebben voor het CDA, zijn welkom; aanvang 20.00 uur. Donderdag gebeurde op de Hou weg een aanrijding waardoor et ic bromfietser met een enkelbreuk, naar het Gemini-ziekenhuis mot worden gebracht.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2