Cjrocn "Zwartsjexeh in het hart. )ollege gaat praten met taatssecretaris Ploeg RÜlS^ëflENNE Belastingverhoging niet uitsluiten Nachtelijk protest tegen kruisraketten ethouder Barendregt beantwoordt vragen de jager acht- en schiet- portartikelen. Auto tegen brommer na achtervolging gesloten A-Markt, MOSSELEN „Wat je ver haalt is lekker ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.028 VRIJDAG 1 NOVEMBER 1985 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. r.erktijdHarry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, jsterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. «rtenties, abonnementen, etc.: id De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (0222O) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18.10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 •Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67 34.60.398. college van B en W gaat 14 november naar Den Haag daar samen met mensen van de visserijvereniging DETV staatssecretaris Ploeg te praten over de quoteringsmoei- leden waarmee de visserij te maken heeft. werd dinsdag meegedeeld door ouder Klaas Barendregt (VVD) tij de beantwoording van vragen die gesteld in de algemene be dwingen. De reactie van Baren- ls partijgenoot Gerbrand Poster niet erg prijzend. Hij bleek geen vertrouwen te hebben in staats- taris Ploeg. ,,Het wordt vast wel gezellige dag, maar stelt u er zich niks van voor." Poster zag meer ïeen gesprek met kamerlid i Staatssecretaris Ploeg is enige geleden op Texel geweest en werd onder andere geconfronteerd met rerzoek van Slik die een mossel- iel nodig heeft. Dat heeft tot enkel resultaat geleid. Groeneplaats aanleiding van CDA-vragen ver- Barendregt over de herinrichting ie Groeneplaats dat dit werk zal uitgevoerd in samenhang met iconstructie van de straten in het van Den Burg, direct na af- van de rioleringswerkzaamheden, college zou het redelijk vinden als ivaterstaat schadevergoeding be- aan de exploitant van het strand- oen 28 in verband met de hinder te afgelopen zomer is ontstaan de zandsuppletie. In de seizoen- de exploitant hiermee te ma- en de minder goede bereikbaar van zijn etablissement heeft on- jfeld geld gekost. Rijkswaterstaat liet tijdstip bewust gekozen om zo mogelijk slechtweerrisico te lo- dus financiële risico's te vermij- Barendregt zei dat hij de volgen- ig contact met Rijkswaterstaat hebben om over de zaak te Zwemparadijs Jellema heeft bij het college een izigd plan voor een zwemparadijs fend. ,,Dat zijn we nu aan het skenen", aldus Barendregt, in oord op een andere vraag. Gelein en die er zich over had verbaasd leen over het Jellema-bad werd roken en niet over het plan van in van der Slikke van Sporting kreeg te horen dat de gemeente ling in de gelegenheid heeft ild de grond in het artikel 11 ge in De Koog te reserveren (tegen ing van MO.000,— maar dat men p niet is ingegaan. Sporting ont- ilt dus de plannen met het risico te grond intussen aan een ander ^toegewezen. De gemeente is in geval aan geen van beide initia- Advertentie I.M. WAPENMAGAZIJN let juiste adres voor al uw itis bij u thuisbezorgd. »el: Thijs Jan Reuvers (02222) 370 sterdam: (020) 24 71 72. Advertentie I.M. ik op dinsdagmiddag i wij open: Harkt, Boetiek 22, igmarkt. Drogisterij ets. Dros' Magazijn, ma, Nauta, Martin mp, juwelier. Klaas Barendregt: Sturende subsidie voor promotie". tiefnemers gebonden. Barendregt wees het Pakt-verwijt van de hand dat de gemeente „echte keu zes" bij het kiezen van investeringen voor zich uit schuift door een veel te groot beroep te doen op de bestaande financiële reserves. De wethouder wees op het gelijkfnatige niveau van investeren (telkens twee miljoen per jaar) en het feit dat de reserves nog groot genoeg zijn. Dat neemt niet weg dat in de toekomst andere geldbron nen gevonden moeten worden. De gemeente maakt geen haast met het aanleggen van Krimpenerwaard- kruisingen in de Pontweg. Eerst zal in de praktijk worden bekeken hoe de verkeersstromen zich zullen gedragen als de aanleginrichting is aangepast. Bezuiniging Barendregt had bezwaar tegen de Pakt-opvatting dat bezuiningsbeleid van het rijk zodanig ten koste gaat van de gemeenten dat de gemeenten op grond hiervan het rijksbeleid zouden moeten veroordelen. De wethouder zei van harte de noodzaak van bezuinigen door het rijk te onderschrijven al vond ook hij dat een naar verhouding te groot deel van die bezuinigingen op de gemeenten wordt afgewenteld. „Be zuinigen door deze regering is nu een maal nodig omdat vorige regeringen van andere signatuur aan potverteren hebben gedaan", aldus Barendregt die daarmee uiteraard wel de knuppel in het hoenderhoek gooide. Dirk Terpstra liet blijken die visie niet te onder schrijven. Barendregt zei dat het rijks beleid uiteindelijk ook weer ten goede van de gemeenten zal komen omdat de economie er door zal worden ver beterd waardoor er straks weer meer geld te verdelen is. Voor dit proces is wel enige tijd nodig. Hij gaf toe dat de post „onvoorzien" in de gemeentebegroting inderdaad minimaal is geworden. Oorzaak was volgens hem het feit dat men pas in de laatste fase van de begrotingsvoor bereiding te maken kreeg met de noodzaak om ƒ150.000,— uit te trekken voor Texelpromotie waardoor men geen andere dekkingsmiddelen heeft kunnen aanwijzen. Barendregt vond het Pakt-voorstel om De Koog Promotion een derde van de kosten van de verandering van het dorpsplein te laten betalen, niet billijk. Er is geen twijfel aan dat De Koog be hoefte heeft aan een plein waar evene menten kunnen worden gehouden. De huidige plek is door de bloembakken e.d. als zodanig onbruikbaar. Niet ver geten moet worden dat de lintachtige bebouwing van De Koog heeft veroor zaakt dat daar geen echt herkenbaar centrum is. Er is geen bezwaar tegen dat de gemeente daarin alsnog voor ziet. De Koog Promotion is wel bereid in de vorm van arbeid (ter waarde van ƒ50.000,— aan de reconstructie bij te dragen. Barendregt hoopte dat het Pakt daar tevreden mee is. Sturend subdidiëren De wethouder zei over het algemeen te vinden dat de gemeente niet finan cieel betrokken moet zijn bij zakelijke activiteiten en slechts „voorwaarden scheppend" bezig moet zijn. Er zijn echter uitzonderingen zoals de promo tie. Hier gaat het om een zodanig al gemeen belang dat een dergelijke „sturende" subsidie gerechtvaardigd is. Waarbij niet vergeten moet worden dat het gaat om het aantrekken van meer toeristen en die leveren weer toeristenbelasting op, zodat de ge meentelijke bijdrage in de promotie kan worden gezien als een investering waar rendement tegenover staat. Het belangrijkste is echter dat mede door de promotie de „negatieve spiraal" waarin de toeristische economie van Texel zich bevindt, wordt doorbroken. Als er weer meer mensen komen, zal dat bijvoorbeeld een gunstige invloed hebben op de veertarieven. Bij onge wijzigde ontwikkeling worden de tarie ven steeds hoger, waardoor ook weer steeds meer mensen wegblijven. Het advies om zoveel mogelijk gron den en gebouwen die de gemeente zelf niet nodig heeft, af te stoten acht te de wethouder overbodig want dat gebeurt al. Bovendien zijn er de laatste tijd maar weinig aankopen van onroerend goed geweest. Een en an der zal blijken uit een overzicht dat de raad binnenkort krijgt. Barendregt verzette zich tegen het schrappen van kostbare studies die ge richt zijn op kostenbeheersing, zoals die voor rationeel weg- en groenbe- heer. Het mag verleidelijk zijn om de daarmee gepaard gaande kosten niet te maken; op den duur kon het per saldo wel eens duurder uitpakken om dat men voor onverwachte uitgaven komt te staan. De bedoeling is name lijk om het onderhoud zodanig effi cient te organiseren en precies af te stemmen op de behoefte, dat kostbare hersteloperaties worden voorkomen. Geen massatoerisme De PSP kreeg te horen dat de ge meente er allerminst naar streeft om van Texel een oord voor massatoe risme te maken. Het tegendeel is eer der waar. De gemeente wil wel wijzi gingen. Het naar verhouding zeer gro te aantal kampeerplaatsen op Texel moet worden teruggebracht en daar voor kunnen dan minder weersgevoeli- ge verblijfseenheden komen. Ook Texels Belang had gepleit voor deze „accommodatieruil". Daar vindt men dat het gemeentebestuur op dat punt nog te terughoudend is. Bakker van de PSP had in zijn be schouwing kritiek geuit op de wijze waarop ter bevordering van de werkge legenheid geld is uitgegeven. Het be drag dat men heeft uitgetrokken voor Texvis blijkt slechts enkele ar beidsplaatsen op te leveren. Baren dregt meende echter dat dit toch een juist besluit is geweest. Er moet niet alleen naar het aantal arbeidsplaatsen worden gekeken maar ook het „inno- vatie'-effect dat dergelijke bedrijven hebben. Momenteel wordt bekeken in hoeverre mensen van de op te heffen zuivelfabriek terecht kunnen bij Texvis. Een onopvallende surveillance per sonenwagen van de verkeersgroep Alkmaar van de Rijkspolitie raakte dinsdagavond rond acht uur be trokken bij een botsing met een brommer op de kruising Schilderend-Bernhardlaan. De 16-jarige bromfietser had eerder op het Schilderend enkele malen het stopteken van wachtmeesters in de politiewagen genegeerd. De politie wil de de jongeman aanhouden omdat hij op de rijbaan reed in plaats van op het fietspad. De bromfietser ging er als een haas vandoor en de politiewagen zette een achtervolging in. Bij de krui sing op het Schilderend reed de jon gen via het trottoir en de berm de Bernhardlaan op en kwam door de grote snelheid bij het corrigeren van de te scherpe bocht ten val op de weg. De politiewagen reed vlak achter de jongen en reed tegen de liggende bromfiets op. Voorzichtig maar duidelijk heeft wethouder Klaas Baren dregt de gemeenteraad er dinsdag op gewezen dat ver hoging van de plaatselijke belastingen binnen afzienbare tijd onvermijdelijk is, wil men althans in staat zijn om investeringen te doen die voor de plaatselijke (recrea- tie)economie noodzakelijk zijn. Belastingen die voor ver hoging in aanmerking komen zijn de toeristenbelasting en de onroerend goed belasting. Voor het komende jaar is nog geen verhoging aan de orde, althans niet volgens de thans ter tafel liggende begrotingsvoorstellen van B en W. Investeringen worden onder meer bekostigd door „ombuigin gen", effeciencyverbeteringen en door het aanspreken van de vrij ruime reserves. Aan die mogelijkheden komt natuurlijk een eind. Barendregt verklaarde dan ook nadrukkelijk belastingverhoging niet uit de weg te willen gaan als straks dekkingsmiddelen moeten wor den gevonden, zoals voor de Texelpromotie. Texels Belang had zich in zijn algemene beschouwing uitgesproken voor stimuleren van het toerisme, maar tevens blijdschap betuigd over het uitblijven van belastingverhoging. Barendregt zei dat het een wel eens strijdig zou kunnen zijn met het ander en kon zich meer vinden in de algemene beschouwing van het CDA waarin be lastingverhoging in het belang van de Texelse economie positief werd benaderd. „Feit is dat er voor het toerisme veel gedaan zal moeten worden in de toekomst en op een of andere manier zal dat gefinancierd moeten worden." In dit verband kan ook het onderzoek worden genoemd dat uitge voerd wordt door het bureau Oranjewoud. De kans is groot dat hieruit adviezen voortkomen inzake ingrijpende veranderingen, die geheel of gedeeltelijk voor rekening van de gemeente zullen komen. Barendregt zei dat dit onderzoek definitief doorgaat omdat de sub sidiering ervan rond is. Een twintigtal leerlingen van de Rijks scholengemeenschap voerden in de nacht van dinsdag op woensdag op bijzondere wijze a kt ie tegen de zeer waarschijnlijke stationering van kruisra ketten in ons land. Als voorbode van de leerlingenstaking die vrijdag op de RSG en tal van andere scholen in ons land wordt gehouden, bivakkeerde de groep in slaapzakken en winterjassen van acht uur dinsdagavond tot acht uur woensdagmorgen voor de school. Het slaapadres op de trottoirtegels was beschut met spandoeken die dui delijk maakten dat deze 'nachtbrakers' fel gekant zijn tegen kruisraketten. Liever een Rus in m'n bed, dan in m'n tuin een kruisraket" was een spandoekvariant op een bekende anti- kernwapenleus. Na overleg had de groep aktievoerders besloten bij school in de open lucht te slapen omdat dit protest verband houdt met de leerlingenstaking. Ge volg was wel dat weinig mensen ken nis konden nemen van het eenmalige vredeskamp. Alleen de leerlingen van de Texelse avondschool werden dins dagavond met de scholieren op de schoo/stoep geconfronteerd en men kreeg naast veel positieve, ook sterk afwijzende reacties. ,,We werden voor compleet gek versleten door sommi gen", aldus een der leerlingen. Alle 20 wisten dinsdagnacht 'eigenlijk zeker' dat een meerderheid in de tweede kamer vrijdag akkoord gaat met plaatsing van de kernwapens maar de hoop dat die uitslag anders zal uitvallen was niet helemaal verdwe nen. ,,A/s je niets doet komen ze er zeker en we kunnen op zijn minst la ten zien dat Texel graag mee doet met de scholierenstaking", aldus aktievoer- der Erik van Bruggen. De groep die de nacht bij school door bracht hoopt vrijdag op ongeveer 200 leerlingen, die van 11.00 tot 12.30 uur niet zullen deelnemen aan de aange boden lessen. Voor de stakers is er in die uren een alternatief programma met toneel en muziek in de aula van de RSG. Landelijk is de stakingstijd ook beperkt tot twee lesuren en dat is bewust gedaan om te kunnen zien hoeveel leerlingen daadwerkelijk om 11.00 uur de klas uit zullen lopen. Een stakingsdag zou volgens de Texelse or ganisatie een beeld kunnen geven van leerlingen die thuis blijven omdat ze toch 'een dagje vrij hebben'. Of het om voor- of tegenstanders van kruisra ketten gaat is dan moeilijk te bepalen. Tijdens de leerlingenstaking zal een vliegtuig bloemen en pamfletten boven de school droppen, maar het kan ook zijn dat een piepschuim-bom uit een vliegtuig wordt gegooid. Over dat laatste waren de openluchtslapers het dinsdagnacht nog niet eens. De vlieg tuigdropping van vrijdag wordt gesponsord door de plaatselijk PvdA en PSP en ook heeft men een bijdrage gekregen van het vredesplatform Texel. Dinsdagnacht hielden de leerlingen zich warm met een barbecuevuurtje, veel koffie en soep, een wandelingetje op zijn tijd en een spelletje kaart. De temperatuur rond het vriespunt noopte de groep na middernacht dicht tegen elkaar aan te kruipen om er enigszins warm het ochtendgloren te halen. Het opbreken van het kamp betekende dat men meteen de school in moest voor het volgen van het eerste lesuur. Na middernacht troffen we dan ook nog leerlingen aan die hun huiswerk met verkleumde handen zaten te maken. Advertentie I.M. Wegens reorganisatie tot nader aankondiging Den Burg Verse HAVENRESTAURANT TEXEL Advertentie I.M. Voor een goed stukje vlees hoeft u ech ter niet zo ver. In Goënga's specialiteitenslagerij, vindt u van eigen slacht een keur aan heerlijkheden, waaronder de tot in alle hoeken van ons land beroemde lamsvleesgerechten Maar natuurlijk kunt er ook terecht, voor scherp geprijsde andere vlees soorten 1 kg. m. runderlappen ƒ14,98 200 gr. biefstuk ƒ4,96 2 Hollandse bloemkolen ƒ2,35 Probeer het eens. Den Hoorn is dich ter bij dan u denkt. Tel. (02226) 252.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1