e moet veel van elkaar verdragen nationale jengdcollecte Het verschil tussen leven en dood schuilt in een simpel gebaar. jaar oorlog en vrede voor Hendrik en Cornelia de B/oois ulletin Board voor imputer-freaks Schrijven voor gevangenen Cursus het kind tot zeven jaar Zon, maan en hoog water MAB-club houdt snertrit Bijna ƒ6.000— voor Nierstichting Gouden medaille voor Goënga Prijzen Starkenburgh DAG 1 NOVEMBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 9 hij Cornelia Verhoeven (78) voor het eerst heeft ontmoet weet Hen- Ie Bloois (82) nog precies: bij de brug aan de Schiedamse weg on- „e rook van V/aardingen. ,,Je schooierde vanuit Maasland elke zon- ivond naar een andere plaats, rrfaar toen ik haar gezien had, ging ik is terug naar Vlaardingen." Cornelia heeft het sinds die zondag dat Ikaar voor het eerst spraken één keer uitgemaakt. „Ik was 17 en tie me opeens te jong voor vaste verkering. Ik zei tegen Henk dat hij meer moest komen, maar de volgende avond stond ie ijskoud weer de deur." Hendrik is sindsdien blijven volhouden en Cornelia plaatst I november 1925 de naam De Bloois voor haar meisjesnaam. Maan- gedenken ze dus 60 jaar huwelijk. „We vieren het omdat we dank- izijn en we houden gelukkig nog vee! van elkaar." dit artikel staat de kreet „oorlog rtede". Dat houdt niet in dat deze ^ar huwelijk van ruzie en weer dmaken aan elkaar hangen. Inte- Cornelia de Bloois: latuur- maakten we weieens ruzie. Ik kan herinneren dat ik een paar dagen tegen Hendrik praatte. Hij legde na een tijdje zijn hand op mijn ouder en zocht toenadering. Eerst je nog kwaad en wijs je dat af, het belangrijkste is dat je dan met elkaar gaat praten over het angsverschil. Als alles is uitgespro- en het wordt bijgelegd moet je er bei nooit meer op terug komen, geweest is, is geweest." Beiden jen zich altijd aan die laatste regel ïebben gehouden. Geen oude koei- uit de sloot halen is mogelijk een geheimen van dit goede huwe- blijkens de verhalen soms ook jre echtverbintenis. De term oorlog hier gebruiken heeft in dit hu- ijksjubileum te maken met het feit de tweede wereldoorlog een stern- het gezin De Bloois heeft ge- ,<t. Hendrik vocht mee met de Ge- :érs, werd getroffen door granaat- erven en kan sindsdien zijn linke niet meer gebruiken. 044 verloor het gezin een zoon van weken. Een kind waar het ouder- na de komst van vijf meisjes, ex- blij mee was. ,,Een zoon is dan ex- fijn, maar we mochten deze jongen I houden", zegt Cornelia met be- ig. Na de oorlog werden nog kinderen geboren en het 60 jarig dijk wordt maandag gevierd te lden van zeven kinderen, 22 klein- deren en 11 achterkleinkinderen. Slaven ndrik en Cornelia trouwden in 1925 anderhalf jaar verkering. ,,lk werd maar rechtvaardig opgevoed en trouwden eigenlijk jong omdat ndrik geen echt thuis had. Zijn ou- woonden al op Texel omdat daar •kwas", aldus Cornelia. Na de lage- school werkte Henk de Bloois bij boer en dat leverde hem een iamel jaarinkomen van /75,— op In tijd van trouwen was hij buschauf- met een maandinkomen van ',50. Dat was toendertijd geen :ht salaris maar er wordt wel bij op- nerkt dat men voor dat geld ,,dag nacht op de bus zat". ,,Het was slavenleven en dat gold eigenlijk ar alles wat je toen deed". De :ois was ook enige tijd beurtschip- op een schip van de familie. Dat minder zwaar maar deze firma g failliet. Op een oudejaarsavond akte Hendrik zijn vrouw bekend dat zijn baan aan de kant had gezet ter het motto Ik wil niet onder het juk van vloeken en tieren mijn centen verdienen." Dat was principieel gezien een moedi ge daad maar het bracht geen brood op de plank. Cornelia: „Toen we trouwden waren we met het chauf feurssalaris in feite rijk maar de korte periode van werkloosheid bracht snel armoe". Hendriks moeder schreef va naf het waddeneiland dat „hier werk zat was". Hendrik ging op de fiets naar Texel en pakte het werk aan dat werd aangeboden. Na boerenknecht te zijn geweest werd hij chauffeur bij Gerbrand Dros die de molen runde bij De Cocksdorp (het Molenbos). Zijn vrouw kwam na met hun eerste doch ter en herinnert de eerste Texelse jaren als een „periode van wanhopige heimwee." Onderduikers „We woonden bij Henk zijn ouders aan de Hollandseweg en Texel was toen vergeleken bij Vlaardingen echt ouderwets platteland. Ik kwam die tijd door dankzij mijn schoonmoeder. Als ik verschrikkelijk heimwee had zorgde ze voor de kinderen en kon ik een week of zes bijkleuren in mijn geboorteplaats." Later verhuisde de familie De Bloois naar Oudeschild en toen de tweede wereldoorlog uitbrak werkte Hendrik bij de firma Rab als chauffeur. In de oorlog pakte hij zijn oude stek weer op: varen als knecht bij een beurt schipper, met regelmatig tochten naar Amsterdam. Na een jaar Duitse bezet ting kwam De Bloois in het verzet te recht. „Daar denk je niet zo erg over na. Het gebeurt gewoon. Er komt ie mand bij je om te vragen iets weg te brengen en voor ik het wist hoorde ik bij het verzet." Zijn vrouw wist daar niets van. Hen drik vertelde thuis niets over zijn illega le activiteiten, zoals het smokkelen van onderduikers per schip en zijn vrouw had slechts vermoedens. „Als hij wei eens heel laat thuis kwam had ik zo mijn eigen gedachten. Maar ik vroeg nooit iets. Ik wilde niets weten voor het geval hij opgepakt zou worden en de Duitsers mij zouden verhoren." Die geheimzinnigheid werd verbroken toen de Russenoorlog uitbrak. Corne lia: „Henk stapte de keuken binnen en zei: Ik moet nu echt met de Russen mee vechten." Chaos De Bloois vocht met een groep Geor- giërs in Oudeschild. Een actie op de dijk waarbij hij samen met een Geor giër vijftig Duitsers opwachtte kreeg bekendheid via de tv-documentaire van Van Reeuwijk. De Bloois raakte ge wond aan zijn arm. Samen met andere gewonden werd hij naar het noodzie kenhuis gebracht. „Onderweg werden we aangehouden door Duitsers. De Texelse gewonden hadden geen last maar een swaar gewonde Georgiër werd aan zijn voeten de auto uitge trokken. Hij klapte op de keien en werd meteen doodgeschoten. Ik was woedend en had op dat moment kun nen schieten, maar dan was de chaos compleet geweest." De stuk gescho ten arm zorgde voor 12 operaties, zes keer op Texel en zes keer in Leiden en tot vele jaren na de oorlog voor veel pijn. „Ik heb 14 weken in het zieken huis gelegen en wilde aanvankelijk lie- dat hij wel motor mocht rijden („snap je dat nou"). De Bloois werd verzeke ringsman en ging voor tal van instan ties en bedrijven met rekeningen en kwitanties op pad. Voor de woning bouwvereniging en de gemeente inde hij wekelijks de huur op tientallen adressen. „Dat was het zwaarste, vooral met wanbetalers." De Bloois vertelt hoe een vrouw zes weken huur schuld had en toen hij daar iets van zei kreeg hij de wind van voren. „Ik liet haar uitrazen en zei: barst maar. Dar mocht eigenlijk niet maar toen ze bij de gemeente haar beklag ging doen kreeg ze te horen dat ze de terug vloog. „Dat was van de klap zoenen van al die ouwe kerels". Met pretoogjes vertelt Henk dat de burge meester van Tiblisi hem had gezegd dat hij later met zijn gezin en kinderen naar Rusland mocht komen om daar geheel verzorgd 150 jaar te worden. „Het linke van dat voorstel was dat ik dan wel eerst in Holland 100 jaar moest zien te worden." Bidden De oorlog komt soms minder prettig terug als het echtpaar op doorreis naar een ander vakantieland in Duitsland overnacht. „Het gedrag van sommige Duitsers doet me aan de bezetting her- «Pr- „We zijn nog redelijk gezond en hebben geen hulp nodig", aldus het diamanten bruidspaar. Dat geldt ook voor hun langdurig huwelijk. ver dood", aldus De Bloois. Zijn vijf dochters en zijn vrouw woon den inmiddels in de Warmoesstraat en hadden het financieel zwaar. „Er was geen inkomen en het zag er toen niet naar uit dat Henk snel weer zou kun nen werken. Ik weet nog dat een poli tieagent twintig gulden kwam brengen alszijnde een uitkering aan oor logsslachtoffers. Dat was een schijntje .maar het was toen nog een chaos. De Stichting 40-45 kon pa na enkele jaren alles administratief goed op een rijtje zetten." Het gezin leefde zuinig van gepaard geld en de vrouw des huizes wist via de BS-voorman Keijzer nog te be werkstelligen dat ze zes weken achter stallig loon kreeg van een NSB-er die De Bloois samen met Georgiërs in een vrachtwagen had gezien. „Die man wilde dat loon niet betalen omdat mijn man de kant van de Russen had geko zen. Toen dat toch moest trilde hij. Op dat moment heb je weer medelijden en breekt je hart." In 1950 kon De Bloois weer aan het werk. Hij was afgekeurd als autochauf feur en vertelt met zichtbaar plezier huurachterstand onmiddellijk moest in lopen door wekelijks anderhalve week huur te betalen. Die huur werd niet meer opgehaald. Ze moest het elke maandag komen brengen in het raad huis". Het innen van gelden bracht veel administratief werk met zich mee dat De Bloois in de avonduren moest uitvoeren. Rond zijn zestigste werd dat te zwaar en op 62-jarige leeftijd stopte hij met werken. Financieel werd het toen met een AOW uitkering en een pensioen ook wat beter. „Toen waren we eigenlijk weer rijk en hoefden we niet op elke gulden „te kijken". Ik hoop dat ze nog jaren voor me moeten betalen", aldus een lachende 82-jarige. De oorlog kwam in een prettiger gedaante in ok tober '82 terug toen Henk als oudste Texelaar met 200 eilandgenoten naar Georgië ging. „Het waren de tien mooiste dagen van mijn leven. Ik wil de altijd weten wat er van die strijders geworden was en nu kon ik veel van hen ontmoeten. Dat was een grandio ze ervaring." Zijn vrouw bleef thuis en vertelt dat haar man met rode, schrale wangen inneren en dan kan ik opeens weer heel kwaad worden", aldus De Bloois. Zijn vrouw zegt dat^ze de zwaardere perioden in haar leven en huwelijk niet was doorgekomen zonder haar geloof. „Dan had ik het niet allemaal kunnen verwerken. Je hebt als mens soms hulp nodig." Henk vult aan dat bijeen komsten van het verzet altijd werden afgesloten met gebed. „Daar deed ie dereen aan mee, ook communisten, ledereen beseft in moeilijke tijden heel klein te zijn". Cornelia ergert zich aan sommige ontwikkelingen in meer re cent afgesloten huwelijken. „Het uit elkaar gaan gaat soms zo makkelijk. Ook omdat de vrouwen tegenwoordig een uitkering krijgen. Ik mijn tijd was er geen uitkering voor vrouwen. Alleen om die reden was het al moeilijk om op te stappen". Dat is echter niet de reden dat het echtpaar De Bloois de 60 jaar heeft volgemaakt. „Als het werkelijk liefde is dan wil en kun je el kaar niet in de steek laten." Hendrik en Cornelia vieren hun dia manten huwelijk o.a. met een receptie in Theodora hoeve, maandagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur. Raa uit Den Burg heeft sinds je week een computerservice Texel geïntroduceerd die in de van het land onder computer- bbyisten al geruime tijd gemeen- :d is: het Bulletin Board. term die in het Nederlands wordt geduid als electronisch prikbord en Raa de naam „Computex" heeft regen. Een computer prikbord is, in te lijnen, een computerkrant die al- is te lezen door computerbezit- In het programma van de electro- cite krant staan allerlei gegevens jeslagen die voor computer- ibyisten interessant kunnen zijn, va- snd van advertenties voor appara- tot technische details over com- srprogramma's. heeft een speciaal Bulletin pro- nma aangeschaft en vult dat mo- tteel met relevante gegevens waar tij ook afhankelijk is van informatie leden. Computergebruikers kunne'n telijk lid worden van „Computex" tun ervaringen in de computerkrant Raa tikken. Het lidmaatschap is tog gratis en het is de bedoeling lekker én ontspannen zitten? Op een fauteuil van zit u goed! ravenstraat 7, Den Burg, tel. 3592. om tot een soort computerclub te ko men die via dit informatiebulletin aller lei gegevens uitwisselt. In home computerland is het Bulletin Board al geruime tijd gemeengoed. Het eerste electrische prikbord van Nederland staat in Amsterdam en dit programma geeft zoveel nuttige informatie dat een ledengeld van ƒ75,— gerechtvaardigd is. De eigenaar van dit prikbord heeft zelfs een inkomen* uit zijn activiteiten. Dit Bulletin Board kent bovendien ver schillende ledenbijdragen voor verschil lende informatieniveau's. De voor de freaks meest interessante of meest nieuwe informatie kost het meeste geld. Raa kent voor zijn bulletin ook een dergelijk systeem maar dat telt slechts twee niveau's: Informatie waar niet-leden uit kunnen putten en infor matie (zoals de ledenlijst van Compu tex) waar alleen de leden via een cöde bij kunnen komen. Akoustisch Het programma van Computex is ge schikt voor alle typen computers, maar men moet wel een akoustisch „mo dem" aanschaffen om in contact te kunnen treden met Computex. Een modem is niets anders dan een appa raat dat wordt aangesloten tussen de telefoon en de computer en door het draaien van een nummer, in dit geval 02220-5458, krijgt men op de eigen computer de woorden „welkom op het Computex board" op het beeldscherm met daarna een instructie hoe men het programma van Raa kan doorwandelen. De reden om op Texel te starten ligt niet alleen aan het feit dat Raa een plaatselijke computerclub wil starten maar is ook een gevolg van de tele- foonprijzen. In Duitsland zijn bijvoor beeld 112 club Bulletin Boards maar bellen met het buitenland is prijzig en het uitgebreid communiceren via com puters kost vaak veel tijd. Boards aan de vaste wal zijn vanwege de grote animo vaak fors bezet. Raa stelt nadrukkelijk dat via dit elec- tronische prikbord geen computerpro gramma's gekopieerd mogen worden en ook worden geen gegevens van „computerkrakers" in het inlichtingen menu opgenomen. „Dat computerkra ken interesseert me helemaal niet. Ik weet ook niet hoe het moet." Het bul letin board is elke dag van 18.00 tot 20.30 uur beschikbaar onder genoemd telefoonnummer 5458. Dit weekend is Computex vanaf 18.00 uur vrijdaga vond het hele weekend beschikbaar met uitzondering van de uren van 12.00 tot 14.00 uur. „Dan moet ik de ingebrachte gegevens up-daten", aldus Raa. 4TOT10 NOVEMBER 1985 geef leef-en speelruimte. duttuzen tgro W fw-usect het fonds van jantje beton De maandelijkse schrijfavond van de Amnestygroep Texel, wordt gehouden op dinsdag 5 november van 20.00 tot 21.00 uur in de Openbare Bibliotheek. Er zal worden geschreven naar autori teiten in Sri Lanka naar aanleiding van aanhoudende berichten over marteling aldaar gedurende de afgelopen jaren. In het kader van de jongerenactie „Toekomst achter tralies" wordt ge schreven t.b.v. Safet Krasniqi en Zaja Shala in Joegoslavië, twee middelbare scholieren die in 1984 werden gear resteerd omdat zij deel zouden uitma ken van een 'vijandelijke groepering'. Zij zitten een gevangenisstraf van drie jaar uit en zijn geadopteerd door Am nesty als gewetensgevangenen. In het Maartenhuis worden drie avon den gehouden over de achtergronden van de Vrije School-pedagogiek door Marga Hogenboom-van der Eijnden (arts) en Hannelore Speelman (kleuter leidster en pedagoge). De data zijn vrijdagavond 15, 22 en 29 november van 19.30 tot 21.30 uur. Het programma: 15 november: Het kind tussen 0 en 7 jaar, hoe kijk je ernaar? 22 november: Wat heeft een kind no dig aan sfeer, voeding, waarom een Vrije School? 29 november: De betekenis van ziekte in het kinderleven. Plaats: Ruyslaan 8, De Koog, telefoon (02228) 682. Aanmelden kan schrifte lijk of per telefoon. Ter bestrijding van de kosten wordt een bijdrage van ƒ15,— gevraagd. In Guatemala werd op 21 mei 1984 Ir ma Marilü Hicho Ramos van de uni versiteit waaraan zij studeerde, ont voerd door waarschijnlijk leden van de veiligheidstroepen. In de brief wordt informatie omtrent de verblijfsplaats gevraagd en verzocht een onderzoek in te stellen. Voor deze gevallen zijn voorbeeldbrie ven en luchtpostvellen aanwezig. Meer informatie vindt u in het maandblad van Amnesty „Wordt vervolgd" en is te verkrijgen bij Jenneke Wassink, Vloedlijn 31, telefoon 4109. De zon komt 1 november op om 7.34 uur en gaat onder om 17.11 uur. 5 nov. L.K.; 12 nov. N.M. Doodtij: 8 nov.; springtij: 14 nov. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 1 nov. 10.11 en 22.35 Zaterdag 2 nov. 10.35 en 22.50 Zondag 3 nov. 11.05 en 23.03 Maandag 4 nov. 11.39 en 23.41 Dinsdag 5 nov. 12.01 en Woensdag 6 nov. 0.44 en 12.38 Donderdag 7 nov. 2.04 en 13.59 Vrijdag 8 nov. 3.31 en 15.50 Zaterdag 9 nov. 4.53 en 17.39 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De MAB-club Texel houdt zaterdag 2 november weer de bekende 'snertrit' voor motorrijders, automobilisten en bromfietsers. De rit telt mee voor het kampioenschap 1985 en er kan ook aan meegedaan worden door niet- leden. De start is om 20.00 uur op het Wezenland in Den Burg, waar vanaf 19.30 uur kan worden ingeschreven. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten Schilderend, Keesomlaan, Emma- laan, Haffelderweg, Ada van Hol landstraat, Pieter van Cuyckstraat, Elemert. Zaterdag wordt inDe Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald door oudercommissie en leerlingen van de o.l. school. Men wordt verzocht het papier uiterlijk 8.30 uur aan de straat te zetten. 's Middags wordt in de rest van de polder papier opgehaald door de Strij- bosschool van 13.00 tot 15.00 uur. De Waal en het Marsplan In De Waal en het Marsplan wordt vanaf 2 uur 's middags oud papier opgehaald. De opbrengst van de collecte voor de Nierstichting bedroeg ƒ5.799,—. Den Burg ƒ2.037,65; De Cocksdorp ƒ200,80; Oosterend en Oost ƒ664,— De Hoorn en omgeving ƒ459,80; Ou deschild ƒ299,45; De Koog en omge ving ƒ906,05; De Waal en omgeving ƒ212,50; P.H. Polder, Noord- en Zuid- Haffel en Hoornderweg ƒ319,60; De Westen, de Dennen, Gerritsland ƒ312,15; Eierland en 't Noorden ƒ387,—. Slagerij Goënga in Den Hoorn heeft op de Slagersvaktentoonstel- ling ('Slavakto') in Utrecht veel eer ingelegd met een Texels lams- vleesprodukt. De door dit bedrijf ingezonden gekookte lamsham kreeg het maximale aantal punten en daarmee een gouden medaille. De jury beoordeelde totaal 80.000 in zendingen uit binnen- en buitenland. Daarvan werden er 154 waardig bevon den om in de ere-galerij te worden ge zet, waaronder de lamsham van Goën ga. Het bedrijf stuurde ook een ge kookte metworst in, waarvoor een bronzen medaille werd toegekend. Ter gelegenheid van dit verblijdende feit houdt Goënga volgende week in de winkel in Den Hoorn een feestelijke lamsvleespresentatie, waarbij enkele nieuwe producten zullen worden geïn troduceerd, waaronder lamsvlees- schnitsels. Van de verkoopmidag Starkenburgh zijn de volgende prijzen nog niet opge haald: rose 58 en 781; geel 467 en 790; donkergroen 846; beige 58. Deze prijzen zijn af te halen op Star kenburgh 58. GIRO 6868 VAN HET NEDERLANDSE RODE KRUIS

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 9