Texelse Boys won eilandcompetitie Denkt u ook pas aan Kerst- en Nieuwjaarskaarten als de kerstboom er staat? Texelaar won surfwedstrijd ,Lutje" VERVOLG VAN PAG.l Krakeling A-markt in andere handen Ook prijzen voor slagerij Blaauw Donateursaktie geen succes Tekening informeert TESO-passagiers Collecte voor „Jantje Beton" Nationaal Park en GLE Een goede wens komt nooit te vroeg! nooit te ver! Felicitatiedienst in Oosterend Hervormde kerk houdt bazaar Toneelstuk in studie VERVOLG VAN PAG.l VVV-promotie Bedrijfsleider Turkse Tent neemt afscheid Vergadering folklore uitgesteld Raadsvergadering TEXELSE COURANT DINSDAG 5 NOVEMBER 193 Texelse Boys is winnaar geworden van de eerste editie van de Texelcompeti- tie, een competitie van voetbalelftallen die het prefereren om alleen op Texel te spelen. Ondanks enkele vraagtekens vooraf is de competitie een groot suc ces geworden, zowel in sportief als in organisatorisch opzicht. De wedstrij den werden op de zondagmorgen af gewerkt, dit bleek een gouden greep te zijn. Van alle kanten kwamen posi tieve geluiden over opzet en verloop van de wedstrijden. Op 18 november zal de rayoncommissie Texel, de orga nisator, overleg met clubs hebben over de te spelen tweede ronde van deze competitie. Het is de bedoeling dat de ze begin maart van start gaat. De ver gadering wordt gehouden in de Texel se Boys kantine en begint om 20.00 uur. Alle Texelse voetbalverenigingen zijn welkom en natuurlijk ook andere belangstellenden voor dit voetbalge- beuren. De commissie hoopt dat na het succes van de eerste serie wedstrijden er wellicht nog een paar elftallen bij komen, wat de competitie nog leuker kan maken. Windsurfvereniging Lutje heeft zondag haar tweede competitiewedstrijd ge houden. Er was ondanks de lage tem peratuur (±6°C) een mooie opkomst van 16 inschrijvers, waaronder niet- leden. Er werd gestart in vier groepen van vier waarvan de snelste twee over gingen naar de finale. Helaas liet de wind het daarbij al snel afweten zodat sommige surfers besloten niet te starten. Toch was in de finale nog een leuke strijd te zien tussen de Texelse gast- surfers J. de Witte en A. van den Berg en de W.S.V. Lutje-surfers J.W. Bossen en A. Geitenbeek. Zij moesten twee keer de met boeien uitgezette baan varen en naar het strand (finish) terug surfen. De uitslag was: 1. André van den Berg, 2. J.W. Bossen, 3. J. de Witte, 4. A. Geitenbeek. Toen St. Jan werd geopend kreeg het bestuur een boom van de Stichting Bejaardenzorg. Die boom was nooit gekocht en geplant (,,dat is geen lak- sigheid") en Zijm had voor de stich ting eenzelfde geschenk. Plant een boom en stuur de rekening naar St. Jan". Spiegel Jur. Beumkes voerde het woord na mens de nieuwe bewoners. Hij prees de stichting om de voortvarende aan pak. ,,De ouderenbeweging die op z'n zachtst gezegd matig meewerkte is keurig op een zijspoor gezet. Wij zijn blij met deze prachtige woningen en daar mag die beweging ook wel eens naar luisteren". Beumkes was het als voorzitter van de Stichting Landbouw onderwijs niet eens met de toekomst visie van Zijm. ,,Dat kan natuurlijk niet. Je trapt me op m'n hart", zei Beumkes onder grote hilariteit. Beumkes kreeg ook de lachers op zijn hand met de mededeling dat de sani taire ruimten in de nieuwe huizen eni ge verbetering behoeven. Bij het toi let moet je oppassen voor je kop en de kleinere dames moeten op een stoel klimmen om bij de douche te kunnen", aldus Beumkes. De spiegel in de douche was ongeschikt voor lange heren en korte dames maar Joh. Bak ker diende hem meteen van repliek. Ik heb als lange man met een echte- genote die wat korter is ook te maken met deze extremen. Dat kun je oplos sen met twee spiegels." Jongeren Beumkes verwachtte dat deze proble men opgelost zullen worden en ver klaarde aan het eind van zijn toespraak dat hij het heerlijk vond naast jongeren te wonen. ,,Dat is toch het mooiste wat er is. Zo hoort het gewoon." Nadat W. van Heerwaarden de moge lijkheden tot vermaak in St. Jan had uitgelegd en de heer Wolier van het Bouwfonds had meegedeeld dat er nog overleg met de bewoners komt over de inrichting van het plantsoen in de woonwijk, sloot bewoner Van der Kooi de middag af met het voorlezen van een gedicht waarin tot uiting kwam dat men in de nieuwe wijk be reid moet zijn elkaar te helpen als dat nodig is onder het motto ,,een verre vriend gaat niet boven een goede buur." t ondef nemers-aktiviteiten De A-markt in Den Burg wordt met ingang van deze week weer geëxploiteerd door de fa. Van der Slikke, die voorheen ook de Spar- winkel in het zelfde pand aan de Weverstraat in Den Burg dreef. De huurovereenkomst met J en A su permarkt BV, die in de afgelopen tijd de winkel runde, werd opgezegd. De totale explotatie van de winkel blijft hetzelfde, wel is wegens een reorgani satie de hele winkel vorige week ont ruimd. De indeling zal weer iets veran deren, zo zal de looproute weer liggen, zoals in vroeger tijden. Donderdag 7 november gaat de zaak weer open. Zaterdag 16 november komt een pro motieteam van de inkoopcombinatie (het A-team!) reclame maken. De her opening zal gepaard gaan met de no dige aanbiedingen en feestelijkheden als een rad van avontuur waarop ieder een met meer dan f25,— aan bood schappen altijd prijs heeft. Ook zal er van alles te proeven zijn. De nieuwe bedrijfsleider, J. de Boer, is afkomstig uit Den Helder. Ook slagerij Blaauw uit Oudeschild heeft prijzen behaald op de Slagers- vaktentoonstelling (Slavakto). Het be drijf kreeg een gouden medaille voor de inzending Texelse lamsvleesworst en vier zilveren medailles, respectieve lijk voor runderrookvlees, rauwe Texel se lamsham, gestoomde Texelse lams- ham en metworst. Daarnaast werden nog enkele inzendingen van slagerij Blaauw met brons bekroond. De donateursaktie die de Historische Vereniging twee weken geleden hield middals een speciale folder die bij gesloten zat in deze krant, is (nog) geen succes geworden. Slechts twin tig Texelaars gaven te kennen donateur van de vereniging te willen worden en dat leverde 7400,— op. De vereniging had met name op meer animo van middenstanders gerekend, mede om dat een diepgaand onderzoek naar de historie van de Texelse middenstand op het programma staat. Wie alsnog donateur van de vereniging wil worden hoeft daarvoor niet speciaal gebruik te maken van de wervingsfolder. Een te lefoontje naar 02220-3019 is voldoende. Ter informatie van de passagiers die zich afvragen wat de bedoeling is van de chaotisch lijkende werkzaamheden die momenteel op de haventerreinen van Den Helder en 't Horntje worden uitgevoerd heeft Teso op „strategi sche" punten informatieve tekeningen laten ophangen. Het zijn door archi tectenbureau Alkema gemaakte, inge kleurde en geplastificeerde tekeningen (2x2 meter) van de havens in vogel vlucht zoals deze er straks zullen uit zien. De tekeningen zijn opgehangen in de wachtgelegenheden van beide veerhavens en in de salons van de veerboten Molengat en Texelstroom. 5S 57 Horizontaal: 1. 5. 9. 10. 12. 14. 16. 17. 18. 20. 21. 24. 26. 28. 29. 30. 31. 33. 35. 37. 38. 39. 40. 41. 43. 44. 46. 47. 48. 50. 51. 53. 56. 59. 61. 62. 65. 66. 68. 70. 71. 72. ongerijmd soort warenhuis vreemde munt gebrek hoefdier familielid kluwen bedorven zuivelprodukt verstand kleinigheid leger maanstand geografische aanduiding Frans onbepaald voornaamwoord zangnoot knaagdier beroep hoofddeksel schrijfbehoefte onverstandige Italiaanse dichter onbêpaald voornaamwoord houding steen seconde titel voorzetsel in persoon soort onderwijs kleinood repareren hoefdier positie bunzing sein gesloten ambsthalve zoogdier bijwoord deel van een klok hinderen- 1. behoeftige 2. zangnoot 3. vrucht 4. tweetal 5. rustplaats 6. voor 7. klaar 8. kleur 9. zorg 11. huis 13. prikken 15. vogel 17. hoefdier 19. omroepvereniging 20. deel van het kippenhok 22. plaats in Noord-Holland 23. kledingstuk 24. natuurgeest 25. inlegwerk 27. lijst 30. werkelijk 32. inhoudsmaat 34. uitroep 36. plaats in Gelderland 37. staatsbedrijf 40. muziekterm 42. cilinder 43. toiletartikel 45. vaartuig 47. dwaas 49. voorzetsel 51. zwarte substantie 52. keurtroep 54. afzonderlijk 55. vochtig 57. kleine, samenhangende massa 58. persbureau 60. deel van de dag 63. bitter vocht 64. verhoogde toon 67. lidwoord 69. de oudere Vanaf vandaag wordt op Texel gecol lecteerd voor het Nationaal Jeugd- fonds, beter bekend als de inzameling voor Jantje Beton. Met het ingezamelde geld worden niet alleen landelijke projecten gesteund. De helft van de opbrengst gaat naar de verenigingen die collecteren. Op Texel zijn dit de Speel-O-Theek, jeugd vereniging Molenbos, drumband Excel sior, drumband De Koog, drumband DEK en Scouting Texel. Het CDA raadslid Gelein Jansen wees ons erop dat de passage die hij in zijn algemene beschouwing besteedde aan de gevolgen van de groene nota's, door ons niet juist is weergegeven. Daarom het volgende: Jansen stelde vast dat de aanwijzingen tot nationaal landschap wel eens strijdig zou kun nen zijn met toeristische belangen en dat het opleggen van een nationaal landschap grote gevolgen heeft. Verder zei hij letterlijk: „Anders kan het lig gen met het Nationaal Park en de G.L.E. -status. Hier kunnen de hogere overheidsplannen slechts scoren indien de gemeente wenst mee te werken. De zojuist genoemde Grote Land schappelijke Eenheid zou op den duur funest zijn voor de argrarische stand op Texel". <r Wel wat laat maar u bent zeker niet de enige! Voorkom gehaast op het laatste moment en kies nu een kaart uit de nieuwste Kennemer Kerst- en Nieuwjaarskollektie. Wij drukken er dan de door u gewenste tekst snel en vakkundig in. Den Burg - Texel Parkstraat 10 LxOndernemers-aktiviteitênj De Oosterender ondernemersvereniging heeft een felicitatiedienst in het leven geroepen die bij de geboortes, huwelij ken en jubilea van enig belang in actie zal komen, als het tenminste inwoners van Oosterend betreft. Al naar gelang de gelegenheid zullen een bos bloe men, een plant of een fruitschaal aan geboden worden, vergezeld van een bonboekje dat bij sommige zaken kor ting oplevert en waarin voor andere bedrijven reclame wordt gemaakt. De eerste die door de dienst gefeliciteerd werden waren de heer en mevrouw Kalis, die veertig jaar getrouwd zijn. Zo mogelijk worden de gegevens over te feliciteren personen uit de krant ge haald, telefonisch opgeven kan echter ook: (02223) 219, 950, 398 of 396. De Hervormde kerk Den burg houdt vrijdag, van 9.30 tot 23.00 uur bazaar in De Schakel. De opbrengst komt ten goede van de restauratie van het ker korgel. Er wordt van alles aangeboden: handwerken, broden, gebak, etc. Er is een verloting (met als hoofdprijs een caméra), rad van avontuur en er zijn diverse spelletjes speciaal voor kinde ren; zoals grabbelen en vissen. Er is bovendien een rommeltjesmarkt waar op allerlei gebruikte spullen worden aangeboden, 's Avonds wordt bingo gespeeld. Wie iets heeft dat op de rommel tjesmarkt verkocht kan worden, kan dit tot en met woensdag in de Schakel bezorgen. Wie daartoe niet zelf in staat is, kan bellen (4010 of 4082) en de spullen worden dan afgehaald. De toneelgroep van SVC heeft het ver haal „Geluk brengt scherven", ge schreven door Hans van Wijngaarden, in studie genomen. De toneelgroep staat onder leiding van regisseur Jitze de Ridder en zal „Geluk aan scherven" 23 november opvoeren in het Eierland- sche Huis. Barendregt zei dat de door Rienstra genoemde betere volgorde helaas niet mogelijk is omdat Texel al te lang in de negatieve spiraal zit. Andere gebie*- den, onder andere Zeeland en Fries land, zitten niet stil. Het gevecht om de toerist is in volle gang. De wethou der wees op het „terugverdieneffekt" van het nu uitgetrokken promotiegeld. Als de promotie werkt komen er meer toeristen en dus stijgen de gemeente lijke inkomsten uit de toeristenbe lasting. „Texelpromotie kan zichzelf voor een groot deel betalen". Volgens Barendregt zijn in de nieuwe opzet de belangen van de kleine VVV verhuur ders voldoende gewaarborgd. In te genstelling tot Bakker had hij wèl ver trouwen in de mogelijkheden van het TVO om de komende jaren telkens an derhalve ton op tafel te leggen. „We moeten elkaar daarin stimuleren. We zijn nog nooit zo ver geweest als nu en daarom moeten wij ons later zeker niet gedeeltelijk terugtrekken". De wet houder beloofde aandacht voor de klachten over het vuil op het strand e.d. Beloofd werd dat de besteding van de aan de VVV toegekende gel den zullen worden geregeld in een kontrakt dat ter goedkeuring aan de raad zal worden aangeboden zodat men de zekerheid heeft dat de finan ciën inderdaad voor 'de genoemde doelen zullen worden gebruikt. Na schorsing van de vergadering be loofde voorzitter Daan Schilling dat het college in ieder geval vóór het ko mende seizoen zal terugkomen op de door Rienstra, Bakker en Terpstra aan gegeven noodzaak om te investeren in kwaliteitsverbetering op Texel. Verder wees hij erop dat de 7260.000,— die de gemeente jaarlijks aan de VVV geeft voor dienstverlening, elk jaar weer ter discussie kan komen omdat de raad telkens weer zal worden ge vraagd een dergelijk bedrag beschik baar te stellen. Aan het jaarlijkse be drag van 7150.000,— voor promotie zit men echter gedurende vijf jaar vast, wat ook geldt voor de andere partici panten in de promotiestichting. „Waarom persé een stichting en niet bijvoorbeeld een werkmaatschappij?" Eerst de Efteling Bakker herhaalde zijn pleidooi om geld te steken in voorzieningen ter verbre ding van het seizoen inplaats van pro motie. „Eerst werd de Efteling gesticht en toen ging men er pas reclame voor maken". Terpstra verbaasde er zich over dat het bedrijfsleven bij het ma ken van promotie blijvend financieel geholpen moet worden door de ge meente. „Het zou toch te gek zijn als het bedrijfsleven niet in staat zou zijn zijn eigen produkten te verkopen?". Overigens vond de Pakt-fraktieleider dat de naamsbekendheid van Texel al groot genoeg is. Wat Texel mankeert is de afwezigheid van voorzieningen waardoor men er ook bij slecht weer aangenaam kan verblijven. Daar moet dus geld in worden gestoken. Gelein Jansen zei dat wat hem betreft het licht op groen kon, maar wilde een waterdicht kontrakt om te garanderen dat het bedrag van 7260.000,— uitslui tend voor dienstverlening wordt ge bruikt en verder wilde hij de uitbeta ling van dit bedrag verspreiden: per De heer J. Peters (58) heeft per 1 november afscheid genomen als bedrijfsleider van het bungelow- park/camping „De Turkse Tent" bij De Koog. Hij gaat in de VUT na de functie 18 jaar lang te hebben be kleed. Woensdagmiddag a.s. wordt van 15.00 tot 18.00 uur een af scheidsreceptie gehouden in de re creatiezaal van het bedrijf. Peters is opgevolgd door de 36-jarige A. den Broeder die sinds januari 1983 adjunct bedrijfsleider is. De Turkse Tent, een van de vestigin gen van de Euroase Recreatiegroep Nederland, hoort tot de grootste re- creatiebedrijven van Texel. Op het ter rein tussen de Bosrandweg en Pont- weg staan 110 bungalows en sta caravans en er zijn 300 seizoenkam- peerplaatsen. Tijdens de seizoentop verblijven er ongeveer 2000 mensen. De jaarvergadering van de Stich ting Folklore Texel is een week uit gesteld en wordt niet gehouden op 12 november maar op dinsdag 19 november. Het bestuur van de Stichting heeft tot een week uitstel besloten nadat be kend werd dat de VVV op 12 novem ber de belangrijke ledenvergadering houdt waar beslist moet worden over de toekomst van de vereniging. De Folklorevergadering begint 19 no vember om 20.00 uur en wordt gehou den in de Raadskelder. Op de agenda staat o.a. nabespreking van het afgelopen seizoen met de nieuwe programmaopzet, ideeën voor volgend jaar en financiële verantwoording. maand. Rienstra wilde dat het coM beloofd om nog deze zittingsperiode met „voorzetten" te komen inzake ir vesteringen (in kwaliteitsverbeterend voorzieningen). Het geld dat daarvo nodig is zou wel eens een veelvoud kunnen zijn van wat nu voor promoti wordt gevraagd. Hij kreeg bijval van Jan van Asseltv Texels Belang. „Alle promotie helpt niet als er niets te promoten is". bij hij wees op de noodzaak om het zwemparadijs in De Koog van de grond te helpen en herinnerde aan d juist in de openbaarheid gekomen plannen van Ameland waar een 8 rh joen gulden kostend zwemparadijs wordt gesticht, met vier miljoen stei van rijk en gemeente. Het wordt dus hoog tijd dat er op Texel wat gebeur Barendregt was het er kennelijk niet mee eens dat er thans nog niets te promoten is. „We hebben al een uk eiland en dat gaan we promoten". Zt binnenkort krijgt de raad overigensi gewijzigd plan voor het zwemparacj van Jellema onder ogen. Op verzoek van Gelein Jansen legce Gerbrand Poster nog even uit in hoe verre de stichtingsvorm van het nieii we promotieorgaan voor hem overkt melijk is. „Ik geef de voorkeur aam vereniging maar de VVV-leden moet dat zelf bepalen". Hoe de stemming zou aflopen was toen niet moeilijk meer te raden. Al leen Daan Welboren (Pakt) zorgde voor een verrassing door (nadat het Pakt voorstel was weggestemd) alsn de steun te geven aan het college voorstel, gezien de grote beléngen t op het spel staan. Het collegevoorst werd dus met 12-3 aangenomen. Vergadering Het woord is nu aan de VVV zelf.0 dinsdag 12 november vergaderen zj De Lindeboom over de herstruktere ringvoorstellen. Deze zijn gelijk aan voorstellen waarover zij zich al eed uitspraken, maar deze keer wordtgi hoopt op meer steun als de informatieverstrekking die gericht misverstanden uit de ruimen. Wat wel verandert is dens die de huidige VVV vereniging krijgt: Texelse vereniging van Ic verstrekkers - TVL. De naam ging van produktleveranciers" riep verstanden op. Voor een rechtsgeldi beslissing is 2/3 van het aantal sten men nodig, ongeacht het aanwezig! aantal leden Deze week krijgen de leden een bul tin waarin de hele struktuursverand ring nog eens wordt toegelicht en waarin onder andere de participant! overeenkomst is afgedrukt die Texelse Vereniging van Logiesvr kers aangaat met de Stichting VVI Texelpromotie. Dinsdag 12 november vergadert dei meenteraad, aanvang 19.30 uur ir raadhuis. De agenda luidt als volgt' 1. Vaststelling besluitenlijst vergade de dato 8 oktober 1985. 2. a. Ingekomen stukken; b. Mededelingen 3. Parkeerterrein Botterstraat. 4. Rationeel onderhoud gebouwen. 5. Extra krediet bijdrageregeling oud land van Texel. 6. Aanpassing gemeentebegroting het jaar 1985. fj 7. Aanvullend krediet ten behoeven vernieuwen dakgoten"School metc? Bijbel te Oosterend. 8. Vaststelling bedragen krachtensa8r kei E 21 van de Overgangswet Wetl 0; het bassisonderwijs in verband met toepassing van artikel 55 ter, eerste der Lageronderwijswet 1920, over N dienstjaar 1984. 9. Vaststelling bedragen krachtens! kei e 20 e.v. van de Overgangswet' op het bassisonderwijs (O-WBO)id verband met toepassing van artikel 103, tweede lid, der Lageronderwjs j 1920, over het dienstjaar 1984. 10. Nadere vaststelling voorschots 3r plotatievergoeding kleuteronderwijs, over de periode 1 januari 1985 tot] augustus 1985. 11. Vaststelling kasgeldbesluit en rekening-courant overeenkomsten 1986. 12. Voorbereidingsbesluiten a. Boi plan van de heer G. van Strien, K' ningsweg 75 te Oosterend; b. Bou plan van de heer B. Vlaming, Mul derstraat 12 te Oosterend Plattelandsvrouwen genoten van lezing over Japan De gisteravond gehouden bijeenko" van de Plattelandsvrouwen van Cocksdorp-Eierland werd verzorgd 3I1 door reisjournalist Wim Dussel me! een dia-lezing over Japan. Dussel' m in 1982 met de fietsclub Champign drie weken door het land van zende Zon en deed tal van interes te ervaringen op. Dussel wist boete te vertellen over het volk dat hei meest vredelievende ter wereld lijkt Reizen in Japan is moeilijk omdat* verwijzingen in Japanse karakters! vermeld. De contrasten in dit zeef. dichtbevolkte land zijn enorm. Het was de 167e keer dat Dusselz Ot; lezing over Japand bracht. Hij wot ft gesponsord door het Nieuwsbladv 15 het Noorden waarvoor hij 15 jaar een kolom heeft verzorgd. De eerstvolgende avond van de B landse plattelandsvrouwen is op 2' vember, verzorgd door mr. J.K. Feikema.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2