Nu is het bedrijfsleven ian de beurt" RST-bezwaar nét niet gegrond verklaard Verhagen en Duinker sportviskampioenen BO-restaurant heet „Proefkonijn" edema twijfelt aan Éeid slooptermijn )mite hield helft n subsidie over Subsidie voor Texelfilm en voetpad Prijs voor mooiste lampion in De Koog Creatieve avond Plattelandsvrouwen R) ;qAG 5 NOVEMBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 9 jens de officiële ingebruikname van de afdeling „koken serveren" van het lager beroepsonderwijs (LBO) gister- jdag wezen diverse sprekers erop dat daarmee aansluiting rdt gezocht bij de wensen van het Texelse horecabe- fsleven: „Hiermee is een kwaliteitsverbetering van de re lieve voorzieningen mogelijk en dat is belangrijk. Bij de [wikkeling van de afdeling is samengewerkt met het be- jfsleven, nu is de beurt aan de ondernemers om onze leer den voor „stages" te ontvangen en er voor te zorgen dat voor hen na het voltooien van de opleiding arbeidsplaat- izijn. De Stichting Vakopleiding Horeca kan hen dan leiden tot echte vakmensen, nadat wij de basis hebben egd". laatste zei LBO-directeur Nico van Weide, die van diverse'kanten iplimenten in ontvangst mocht ne- met de uitbreiding van de school, officiële opening werd verricht door ilgemeen hoofdinspecteur van het tgezet onderwijs, de heer A. de gr. De openingshandeling bestond net op een plank rangschikken van odletters, waarmee de naam van restaurant „Proefkonijn" bekend gemaakt. Voor de naam was een vraag uitgeschreven die werd ge inen door Johnnie Nieboer uit klas Een goede tweede plaats was voor 'een Boon die ,,het Van der ide-complex" bedacht. Volgens inct-directeur Wil Huizinga werd mee goed omschreven hoeveel «loze nachten de directeur had ge- om het hele plan rond te krijgen. van de vorige kranten is al be- wen dat het niet makkelijk was dergelijke afdeling voor het LBO te ■ner Miedema uit Oosterend ft het gemeentebestuur ge- igd uitspraak te doen inzake optreden tegen omstreden iwactiviteiten die hij uitvoerde rijn terrein aan de Kaai. gemeentewege werd geconsta- d dat een uitbouw aan de achter van een schuur niet in over stemming was met de goedgekeur- bouwtekening. Aangezien er geen jw aan te passen was, leidde dit ndelijk tot een bevel tot sloop. De lijn die hierbij werd gesteld was rdan twee weken korter dan de lijn van één maand die werd gebo- om tegen de weigering van de .wergunning in beroep te gaan. Hij it daarom dat niet eerder hoeft te den gesloopt dan nadat de ge- nteraad een uitspraak heeft ge- Die nieuwe behandeling door de vindt Miedema gerechtvaardigd Jat er volgens hem bij het afwikke- van deze kwestie tegenstrijdige daringen zijn afgelegd. B en W iben het verzoek van Miedema ccepteerd als bezwaarschrift en zul- de gemeenteraad met voorstellen aderen. comité Texel 40 jaar vrij heeft gemeenteraad laten weten meer helft te hebben overgehou- van de gemeentesubsidie van "V die begin dit jaar voor het aniseren van herdenkingsactivi- en werd toegekend. Een bedrag f3.758— is inmiddels op de ge- hterekening teruggestort, comité schrijft in een brief aan de het er aanvankelijk naar uit- dat de subsidie niet toereikend Daarom werden enkele van de genomen activiteiten geschrapt, uiterste zuinigheid betracht en len eigen inkomsten gecreëerd de verkoop van bronzen herinne- amedailles. Ook ontving het comité bijdrage van ƒ1.500,— van de afde- "axel van Horeca Nederland en in natura van diverse bedrijven, dat over de omvang van deze ei- inkomsten pas tegen het eind van 'istiviteiten zekerheid ontstond, zijn Wan uitgegaan dat we niet of •velijks quitte zouden draaien", al- bet comité, dat zegt met succes beroep te hebben gedaan op veler 'ewerking zonder dat daarvoor iets I betaald. Het resultaat van die en migheïd" was dat men uiteindelijk :-md bedrag overhield. Het comité meer bijgestaan door enkele sen van de Gemeenschap Oude- organiseerde ter gelegenheid de 40 jarige bevrijding de 'sterdamse dag", verzorgde de uit- van de folder ,,De Texelroute in dog", hield een verhalenwedstrijd het voortgezet onderwijs, een te- ®dstrijd voor de lagere en kleuter- ten en een flessepostwedstrijd vredesboodschappen voor de la- scholen en was ook aktief met Reinere aktiviteiten zoals een iavond verzorgd door Siem de krijgen omdat Texel daar eigenlijk niet groot genoeg voor is. Band onderwijs en arbeid De Jager ging in zijn toespraak vrij uit gebreid in op de band die het onder wijs volgens hem moet hebben met de arbeidsmarkt. ,,Het is noodzakelijk dat het beroepsonderwijs een relatie on derhoudt met de behoefte van het be drijfsleven, het is jammer dat het na de oorlog veertig jaar duurde voordat dat inzicht doorbrak. We moeten de huidige mogelijkheden die het LBO op Texel biedt bewaren en zo mogelijk uit breiden. Het is dan wel te hopen dat daar weer arbeidsplaatsen tegenover staan". De algemeen inspecteur ging in op de manier waarop in Zoetermeer (bij het ministerie) over Texel wordt gedacht: „Niet alleen zijn de Texelaars heel aar dige mensen, ook is het eiland, met name de landbouw en de recreatiesec tor belangrijk voor de landseconomie. Dan is het belangrijk dat de kwaliteit van die sectoren gehandhaafd wordt en daarvoor zijn steeds meer gespecia liseerde opleidingen noodzakelijk. Deze opleiding doet daar wat aan. Dat is overigens ook belangrijk voor het inha len van de achterstand die vrouwen hebben, hoewel Nederland op dat ge bied voorop loopt." Een derde punt dat De Jager aan sneed was de toekomst van de school. „Ik geloof niet dat we hier voor de laatste vernieuwing staan. Zoals zal blijken dat deze afdeling geen slechte investering is geweest, omdat investe ringen in het beroepsonderwijs investe ringen in de toekomst van het eiland zijn, zo zullen er nog wel meer in vesteringen volgen. Waarna De Jager wees op het nog open terrein naast de kantine waar in de toekomst wel eens uitbreiding zou kunnen komen. Technisch volk Van der Weide vertelde dat de steun van een „hoge ome" als De Jager die in het beroepsonderwijs gelooft, van groot belang was voor de totstandko ming van de nieuwe afdeling. „Deze afdeling zou zonder die steun nu niet geopend zijn." De directeur maakte van de gelegenheid gebruik een stok paard te berijden. „Het enige produkt dat in ons land langer dan tien jaar standhoudt is het feit dat wij een technisch hoog opgeleid volk zijn". Overigens had Van der Weide meer medestanders gevonden. „Voor ik naar Texel kwam dacht ik dat ambtenaren formalistische mensen waren die nooit iets voor elkaar kregen. Ik heb ge merkt dat de ambtenaren van het mi nisterie meedenken en meewerken en met goede oplossingen komen. Vooral de heer Rozema zijn we zeer erkente lijk". De directeur vertelde enigszins verlegen te zijn geworden door alle lof die hem was toegezwaaid en hij noemde een aantal namen van men sen. („Ik neem het risico er een paar te vergeten") die ook zeer veel (vrije) tijd en inzet in het plan hadden gesto ken: Fridt Blanken, Sipke Steegstra en tijdelijk docent Dirk Bakker van de bouwkunde-afdeling, de huishoudelijke dienst en de mensen van Opduin die voor begeleiding vanuit het bedrijfsle ven zorgden. Horeca(f) Namens datzelfde bedrijfsleven waren twee sprekers aanwezig: Eddy Stieke- ma namens de Horeca en Paul van der Vis namens de Horecaf. Stiekeme ver telde de plaats in te nemen van Mans Segers die door persoonlijke omstan digheden niet aanwezig kon zijn: „Se gers had al jaren geleden in de gaten dat er meer opleidingsmogelijkheden zouden moeten komen. Het organise ren van de cursussen in samenwerking met de Stichting Vakopleiding Horeca is daar een voorbeeld van". De horeca-man vertelde dat de Texelse toeristische werkgelegenheid momen teel op een dieptepunt verkeert maar dat het eiland in navolging van Zand- voort en Scheveningen aan een inhaal manoeuvre zou moeten beginnen waarbij elementen als bungalowpar ken, zwemparadijzen en restaurants een belangrijke rol moeten spelen. Die voorzieningen moeten bemand worden door kundig personeel en dat pleit weer voor goede opleidingsmogelijkhe den op het eiland. De nu al gereali seerde uitbreiding van het lager be roepsonderwijs was volgens hem daar een goede basis voor. „Koken is een kunst en dus eigenlijk een culturele bezigheid. Ik feliciteer de school met het ontstaan van dit stukje cultuur." Van der Vis wees op het belang van een theoretische basisopleiding, vooral voor het seizoenbedrijf. „Dit is een er kenning van de horeca als serieus te nemen vakgebied. Te vaak wordt nog gedacht dat alleen mensen die elders niet aan de slag kunnen komen de ho reca ingaan. Deze opleiding zal boven dien bij kunnen dragen aan de kwali teit van de bedrijven en zo aan het imago van het eiland. Dat leidt weer tot meer overnachtingen en elke 850 overnachtingen levert een ar beidsplaats op." Hij was blij dat er een goede relatie met het bedrijfsleven bestaat en hoop te dat de opleiding gedegen en gemo tiveerde mensen zou afleveren. De voorzitter van het schoolbestuur, De heer de Jager tijdens het rangschikken van de letters die de naam onthulden. Dat was tevens de officiële ingebruikneming van de nieuwe afdeling. Jan Boon overhandigt Nico van der Weide een foto van de noordpunt van het eiland. Jo Engelvaart, wees ook op het be lang van een goede opleiding voor de werkgelegenheid en vertelde dat er veel belangstelling van de leerlingen was. Een speciale pluim had hij voor de directeur. „Zonder zijn niet aflaten de toewijding hadden we hier niet gezeten." Bromfietshok Jan Boon overhandigde namens aan nemer Daalder en zn. BV en namens de onderaannemers CVI, IBS en Fokko Mulder een luchtfoto van de noord punt van het eiland. Teake van Lingen, voorzitter van de oudercommissie, wees ér in zijn toespraak op dat de school er niet al leen een schitterende keuken met restaurant bij had gekregen maar dat de ouders in samenwerking ook had den gezorgd voor een overdekte brom fietsstalling. „Dat kan alleen als er een goede betrokkenheid bij de school is. We hebben nog overwogen Van der Weide het hok ludiek in gebruik te la ten nemen, maar we wilden het hem niet aandoen om op een bromfiets te moeten plaatsnemen". Aan de bouw van deze stalling werkten diverse aan nemersbedrijven belangeloos of nage noeg belangeloos mee: de fa. Daalder uit Alkmaar, Jan Geus en Sjors Keizer, Fa., Westerlaken en de fa. Tatenhove. Met alleen de stemmen van de wethouders tegen, heeft de ge meenteraad donderdag ƒ28.000,— uitgetrokken voor de door Video- lux Productions uit te brengen vi deofilm over Texel. Zoals bekend kan door deze bijdrage de film voor een aantrekkelijke prijs op de markt worden gebracht. Daardoor zullen er naar verwachting veel van worden verkocht en zal het promotie-effekt dus maximaal zijn. B en W hadden het verstrekken van de subsidie ontraden omdat ze vinden dat de uitgaven voor promotie via één orgaan behoren te lopen: de VVV of de toekomstige gewijzigde vorm daarvan. Deze uitgaaf is dus alsnog op de ge meentebegroting gezet. Hetzelfde geldt voor een ander verlangen dat door de gemeenteraad werd geuit: aanleg van een voetpad langs de Lan- geveldstraat in De Cocksdorp ten koste van ƒ32.000,—. Dit voorstel werd met negen tegen zes stemmen aangenomen. De andere door diverse fracties naar voren gebrachte wensen kregen onvol doende steun. Het betrof een overdek te zoutopslag voor gemeentewerken (met 8 7 verworpen); een extra zee waterleiding voor het Natuurrecreatie- centrum (met 15—4 verworpen); een overvloer voor de burgemeester de Koning-hal (met 13—2 verworpen); tc^ neelgordijnen voor de Koning-hal (met 9 6 verworpen); een bijdrage van ƒ139.000,— voor het zwembad van Jel- lema (met 11—4 verworpen); een extra uitgave van ƒ40.000,— voor de herin richting van de Wezentuin (met 8 7 verworpen) en ƒ13.000,— voor de acti viteiten voor haanlozen (met 8—7 verworpen). Paul Verhagen en Alexander Duinker zijn de nieuwe kampioenen van de Sportvissersclub Texel 1985. De laatste wedstrijd van dit kampioenschap bracht geen verandering meer in de einduitslag want de vangsten waren zeer slecht. In de jeugdafdeling vingen de vijf aanwezigen geen vis, van de tien senioren verschalkten er vijf ieder één visje. C.J. Bakker werd eerste met 26 cm, tweede H.W. Boks en D. Roe per met 20 cm. en vierde J. van der Zwaag met 14 cm. Totale vangst van dit kampioenschap dat 479 visuren heeft geduurd: 366 vis sen met een gezamenlijke lengte van achtentachtig meter en achtentachtig centimeter (88,88). De eerstvolgende wedstrijd is voor Herman Boks. Op 16 november zal hij meedingen naar het Nederlands kam pioenschap te Rockanje. Op 17 novem ber begint de winterserie 1985/86 om 8.30 uur aan de dijk nabij het redding- De Recreatiestichting moet er genoegen mee nemen dat de gemeente het jaarlijkse exploitatietekort van het zwembad Molenkoog slechts gedeeltelijk vergoedt. Het bezwaar dat de RST-directie maakte tegen de gedeeltelijke vergoeding (krachtens het zg. volumebeleid van de gemeente) werd don derdag met acht stemmen, dus de kleinst mogelijke meer derheid ongegrond verklaard. Bij die tegenstemmers was wethouder KI. Barendregt, want ook het college was over deze zaak verdeeld. De ande ren die het bezwaar gegrond wilden verklaren en de RST dus alsnog het volledige tekort wilden vergoeden, wa ren de Pakt-fractie, Paul Kikkert en Ti ne Krijnen van Texels Belang en Joop van der Meer van de VVD. Uitzondering Daan Welboren betoogde dat de zwembadexploitatie niet onder het vo lumebeleid moest vallen waarbij hij verwees naar de zakelijke overeen komst die destijds is gesloten en waar bij de gemeente zich verplichtte het volledige jaarlijkse tekort te vergoeden. Van belang daarbij is dat de RST alles in het werk heeft gesteld om de tekor ten zo klein mogelijk te houden. Het RST-bezwaar was één van de be zwaren die door de raad ongegrond werden verklaard bij de vaststelling van het sociaal-cultureel jaarprogramma. Ook het streven van de bibliotheek naar meer personeel, mislukte. Het be zwaar van de bibliotheek tegen het toegekende beperkte budget kreeg slechts de steun van Pakt en PSP. Tine Krijnen van Texels Belang ging vrij uitvoerig in op het jaarprogramma en uitte namens haar fractie tevreden heid. Waardering werd geuit voor de inzet die velen leveren op welzijnsge- bied, vooral de vrijwilligers. „De kosten zijn beheersbaar gebleken en toch zijn er velen die kunnen profite ren van allerlei voorzieningen op dit gebied." Tine Krijnen hoopte dat de taakschei- ding tussen gemeente en Wel- zijnsstichting zonder al te veel proble men tot stand zou komen en deed een beroep op de betrokken partijen om compromissen te aanvaarden. Wat het museumbeleid betreft, vond ze dat de zaken breder bekeken moe ten worden. Als het mogelijk is de zeehonden van Pieterburen financieel te adopteren moet zoiets toch ook op Texel mogelijk zijn. Tine Krijnen hoop te dat men een goede directeur voor het NRC zou vinden die in deze een krachtige rol kan spelen. Ook vond ze dat er een museumnota moet komen waarin het beleid is neergelegd. Beelden Voor kunstaankopen staat ƒ5000,— op de begroting, wat op het budget van 2/z miljoen niet overdreven is. Tine Krijnen had kritiek op de VVD die de ze post wil schrappen maar wel geld wil geven aan de balletvereniging (al leen de WD steunde het bezwaar van de balletvereniging tegen het sociaal- cultureel jaarprogramma zodat ook dit bezwaar ongegrond werd verklaard red.) en merkte plagend op: „De VVD ziet blijkbaar meer in in abstracte kunst in tulen rokjes". Spreekster pleit te voor het plaatsen van kunstwerken krachtens de zg. 1% regeling. Een goede aanleiding was volgens haar de start van de nieuwe basisscholen. Ze stelde voor geld uit te trekken voor scholen die nog niet van een kunst werk zijn voorzien. „Iets ludieks dat onderdeel kan zijn van het speelgebeu- ren". In dit verband wees Tine Krijnen op plaatselijk kunstenaar Ben Witte die een aardig en betaalbaar kunst- werk/speelwerktuig heeft ontworpen voor „De Mars". Moe Gerbrand Poster van de VVD kwam in botsing met mevrouw Krijnen toen hij haar „de Mecenas van Texel" noemde en het verwijt plaatste dat zij dode kunst blijkbaar belangrijker vindt dan levende. Voor het „communicatiepro ject" van Ben Witte voelde hij echter wel iets omdat dit niet zo zeer een beeld is dan wel een speelwerktuig, waar kinderen wat aan hebben. Hij zei „erg moe" te worden van de pleidooi en voor beelden van mevrouw Krijnen, maar die reageerde: „Ik word ook moe van u. U zegt ook steeds hetzelfde." Daan Welboren (Pakt) maakte bezwaar tegen het ter sprake brengen van het beeld/speelwerktuig dat in De Mars zou moeten komen. Daarover kan niet zomaar een beslissing worden geno men. Een dergelijk initiatief hoort de gebruikelijke weg te volgen. Dit is pa niekvoetbal, zo zei hij. Zijn verwijt was bedoeld voor enkele van zijn mede raadsleden en niet voor de kunstenaar of de vereniging De Marskramer die het beeld in de betreffende wijk van De Mars zou willen hebben. Reagerend op diverse opmerkingen vertelde wethouder Piet Zegers dat in zake de reorganisatie van de Wel- zijnsstichting binnen enkele maanden „spijkers met koppen" zullen worden geslagen. De museumnota hoeft niet te komen want die is er al maar er kunnen misschien wel enkele aanvul lingen op worden gemaakt. Afspraak Enig verschil van mening bleek te bestaan over de „afspraak" dat de op brengst van schoolgebouwen die na de integratie worden verkocht, ten goede zal komen van onderwijsdoel einden. Tine Krijnen zei met stelligheid dat dit is toegezegd, meerdere malen is er over gepraat. Dat bleek te klop pen maar de gemeenteraad heeft er nooit een besluit over genomen en daarom is de opbrengst van het voor malige ZMLK-gebouw gewoon in de algemene middelen terecht gekomen. De medezeggenschapsraad van de ba sisschool van Oudeschild voelt niets voor gymlessen in het door Rab te stichten sportgebouw op het industrie terrein, zo had Zegers vernomen. Dit is een belangrijk feit inzake de me ningsvorming over de wenselijkheid van een gymnastiek- en sportvoorzie- ning in Oudeschild. Thans wordt beke ken of 't Skiltje kan worden opgeknapt (waar slechts in kleinere groepen ge bruik van kan worden gemaakt) terwijl ook het volgen van gymlessen in Den Burg nog niet van de baan is. Over het omstreden volumebeleid ten aan zien van de zwembadexploitatie zei Ze gers dat de RST de tering naar de ne ring moet zetten. De exploitatie moet dus worden aangepast aan de gekorte vergoeding. boothuis te De Cocksdorp. Op 9 no vember is er bowlingavond voor de se nioren, de bus vertrekt om 20.30 uur precies vanaf het fanfaregebouw. Eindstand kampioenschap (resp. cm., punten, aantal wedstrijden) Paul Verhagen 1020 119 14 Map van der Zwaag 910 100 14 Herman Boks 744 10772 14 Cor Huisman 711 104 14 Cees Jaap Bakker 554 8972 12 Dirk Roeper 530 8372 13 Wim Verhagen 502 74 14 Andre de Geest 472 70 10 Ad Souwer 404 55 8 Frans Bos 343 75 14 Rein Kuyper 317 69 12 Jan Heethuis 281 22 4 Wim Pronk 197 25 4 Fup Zegel 157 37 7 Marius Stevens 147 19 72 4 Theo Buren 102 4472 9 Totaal aantal cm. 7451, totaal aantal wedstrijden 167. Gevangen stuks vis 306, gemiddelde lengte 24 cm. Gemiddelde vangst per deelnemer per wedstrijd 43,5 cm.' Eindstand kampioenschap jeugd: Alexander Duinker 438 47 7- 14 Niels Vinke 325 46 13 Alexander Boks 286 42 !4 14 Jan Jaap Keijz.er 196 36 14 Jan Nico v.d. Ploeg 109 16 72 4 Japie Kooiman 54 24 9 Monique Verhagen 29 5 3 Totaal 1437 cm., totaal aantal wedstrij den 72. Gevangen stuks vis 60. Ge middelde lengte 23 cm. Gemiddelde vangst per deelnemer per wedstrijd 20,2 cm. De dorpscommisie van De Koog wil voor 11 november (St. Maarten) enige prijzen beschikbaar stellen voor dege ne die met de mooiste zelfgemaakte lampion (of een biet) langs de deuren loopt. Zij die willen meedoen moeten op deze avond tussen ongeveer 18.00 en 19.30 uur de woningen aandoen in de Plevierstraat, Parnassiastraat en Strijbosstraat. Voor zovyel de gewone lampionnen als die van een biet zijn vervaardigd zijn drie prijzen beschikbaar. Donderdag 7 november a.s. is er voor de Plattelandsvrouwen afd. Den Burg in de kantine van het beroepsonderwijs de jaarlijkse creatieve avond. Deze avond staat in het teken van de feestelijke december maand. De dames worden verzocht schaar, naaigerei en een haaknaald mee te nemen. De aan vang is 19.30 uur.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 9