Ie zijn jong genoeg om iier nog om te gooien' het s /J;; Voorlichtingsavond klauwverzorging rundvee Galerie-atelier in Oudeschi/d ~-vangenisstraf geëist tegen inbrekers ji te reefvliegclub wil g een vliegtuig lege wil Lichtboei eobanden kopen Texelaars voor de Dalie LAND BOUW Ook Almarkt won Slavakto-prijzen Mix-toernooi van eilandcompetitie Nog ruimte bij gespreksgroep Verkoopmiddag in Oudeschild Jutters rit van Blijde Rijders MST programma ÏBER )AG 3 NOVEMBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 5 1°. 252 lagmiddag kreeg de meervoudige kamer van de Alkmaarse recht- twee Texelse jongens voor de balie die hadden bekend op het ei- lenminste elf inbraken te hebben gepleegd. Inbraken die de afgelo- ivee jaar waren uitgevoerd en een buit van vele duizenden guldens erden. er Mr. Bueno beperkte zich agmiddag tot het ten laste n van een paar diefstallen. Hij voor beide delinquenten ge- jnisstraf, maar de verdediging onmiddellijke in vrijheidstel- gAjmdat de jongens al 73 dagen litten. Dat voorarrest was advocaat mr. J.K. Feikema oldoende straf, temeer daar classering de jongens wil be- jen in het opbouwen van een ve toekomst. dachten werden apart voorgeleid uit de toelichting van de presi- van de rechtbank, mr. Posch, dat beiden voortrek kers waren hinderlijke groep jongeren die jgelmatig bezig hield met inbra- Beide jongens waren als énige 'e groep naar de gevangenis ge- Ji omdat ze de grootste delicten j.n naam hadden staan. Volgens HUwficier waren beiden ,,de krenten Ipap" van deze groep. H«rste werd een 23-jarige Texelaar ^Beleid die o.a. in de nacht van 30 i^linaart had ingebroken in de ïienzaak van Mantje en daar uit een kluis haalde. De jon- wam binnen via het magaz-ijn Ie winkel en wist met gereed- uit dat magazijn de kluis open •ten. De Texelaar werd geholpen een vriend en had een tip gekre- lan een 35-jarige Hagenaar, die in eriode op Texel verbleef en ook Men was bij heling en inbraken, ie buit moest de verdachte - „tipgeld" afdragen aan de Ha ar. Ook was ten laste gelegd dat xelaar in de nacht van 16 op 17 iri van dit jaar 71000,— stal uit het >or van de VEM aan de Spinbaan. hij en een (andere) vriend het or had betreden bleek de diefstal oudig te zijn: de kluis stond open. stond de verdachte terecht een inbraak in het kantoor van iekenfonds aan de Jonkerstraat op 27 juli precies 73000,— werd iemaakt. Cocaïne chter vroeg de verdachte of hij jestolen geld aan drugs besteed- ■veefvliegclub is op zoek naar een ifvliegtuig om de vloot mee uit te en. Er waren onderhandelingen de om een zwever te kopen voor ■00, waarvan 712.000,— geleend moeten worden bij de Wei stichting. Het bestuur van deze in- verwees dat verzoek vorige naar de subsidiecommissie. In- els is dat echter achterhaald want 5op is afgesprongen. Het bestuur club blijft echter naarstig toeken. de. De verdachte verklaarde voorname lijk cocaïne te hebben gebruikt. Hij had daarvoor 60 a 70 gulden per week nodig. Het inbreken kwam echter niet alleen voort uit geldgebrek. ,,lk ver veelde me verschrikkelijk. Meestal had ik geen werk en mijn vrienden gebruik ten ook cocaïne. Dan raak je erin ver zeild." Namens de reclassering werd het woord gevoerd door maatschappe lijk werker E.J. Kappes. Hij zei dat de verdachte graag een beroep wil leren en dat er inmiddels contact was ge weest met de Texelse vestiging van het Jellinek-centrum over opvang als de Texelaar vrij komt. ,,De mensen van de Nieuwe Skuul hebben zeer positief gereageerd en willen de verdachte meteen begelei den." Een psychologisch onderzoek had volgens Kappes uitgewezen dat de jongen over veel doorzettingsvermogen beschikt. „Hij neemt ook alle verant woording voor zijn daden en wil deze zaak graag snel en goed afhandelen." Schilder De rechter vroeg de Texelaar welk vak hij graag wilde leren en dat bleek huis schilder te zijn. Mr. Posch was onder de indruk: „Dat heb ik altijd een machtig vak gevonden, want je ziet meteen resultaat van je inspanning." Kappes zei dat uit zijn onderzoek ook was gebleken dat de jongen werkwillig is. „Ondanks zijn ruige manier van le ven nam hij elke job aan die hem werd aangeboden. Het was niet altijd het leukste werk maar hij vond en vindt het wel fijn om te werken". Officier mr. Bueno zei in zijn requisitoir dat hij beide jongens bewust had laten opsluiten. „Het waren de hoofddaders in een reeks inbraken en toen ik hoorde dat ook bij Texelse huisartsen werd ingebroken vond ik dat er zo snel mogelijk rust op Texel moest komen. Daarom moesten deze twee verdach ten achter slot en grendel". Perspectief Beuno zei dat hij aanvankelijk forse ge vangenisstraffen had willen vragen maar hem was intussen uit de rappor ten van de reclassering duidelijk ge worden dat deze verdachte nog toe komstperspectief heeft. „Hij heeft nu de gelegenheid het roer helemaal om te gooien en ik wil die mogelijkheid niet geheel blokkeren." De officièr vroeg een gevangenisstraf van een half jaar met aftrek van de dagen dat de Texelaar al vastzit. Van een eerder de lict loopt nog een proeftijd tot au gustus volgend jaar en dat vond Bue no een voldoende stok achter de deur om ontsporingen in de toekomst te voorkomen. Mr. Feikema was het met de officier eens dat de jongen nog toekomstkan sen heeft. „Hij was op weg een harde crimineel te worden maar deze ge dwongen pauze in de gevangenis gaf hem de kans na te denken en het nu anders aan te pakken." De advocaat wees niet alleen op de mogelijkheden van het Jellinek-centrum maar ook op -Sïfcjlip de gezinssituatie van de verdachte. „Hij is op zeer jonge leeftijd uit huis gegaan omdat hij niets meer aan zijn vader had. Zijn moeder en de overige familieleden hebben hem echter niet laten vallen. Ze zoeken hem op in de gevangenis en staan pal achter zijn toekomstplannen. Dat gezin blijft hem ook straks bijstaan". Onkruid Feikema zei dat de verdachte „in feite van zijn drugskwaal genezen was". Hij had de indruk dat een groot deel van de criminele activiteiten van de Texelse jongeren te wijten was aan de invloed van genoemde Hagenaar. „Deze man is als een zwarte schaduw over Texel gekomen en zijn invloed heeft als gif tig onkruid op het eiland gewoekerd." Feikema vroeg de meervoudige kamer de jongen onmiddellijk in vrijheid te stellen. „Zijn familie kan hem dan op vangen", aldus de raadsman. Na be raad van de rechtbank deelde Mr. Posch mee dat het verzoek van Feike ma niet kon worden gehonoreerd. De rechtbank doet op 19 november uitspraak. Stom Dezelfde dag wordt ook vonnis uit gesproken over een 18-jarige Texelaar die bekend heeft op 14 maart kleding en schoenen te hebben gestolen uit een winkel van Mantje en die op 15 augustus middels inbraak een videore corder met banden kon stelen uit hotel Zeerust in De Koog. De rechter bena drukte dat hier slechts twee van de elf inbraken ten laste waren gelegd en dat de verdachte, net als zijn voorganger die middag, een „gangmaker" was bij de criminele activiteiten. De Texelaar was tegen de lamp gelopen toen hij in augustus aan het inbreken was in een supermarkt in Dep Burg. Hij verklaarde uit verveling te hebben gehandeld. „Het is heel stom dat het is gebeurd. Ik verveelde me altijd verschrikkelijk." Ook hier gaf E.J. Kappes een toelich ting als reclasseringsambtenaar. In te genstelling tot zijn compagnon wil de moeder van de verdachte niets meer met hem te maken hebben. De jongen verklaarde zelf ook niet meer naar Texel terug te willen. „Ik wordt daar nu met de nek aangekeken". Kappes noemde een andere mogelijke opvang na de gevangenis: bij een oom in Rotterdam. De verdachte had daar al eens eerder gewoond maar was toen teruggegaan naar Texel. De kans dat dit nu weer gebeurt achtte Kappes klein en hij zei niet afkerig te zijn van „gedwongen contact" met reclasse ring en mogelijk een psycholoog in Rotterdam. „Dan waarborg je enige controle op de handel en wandel van deze jongen in de toekomst." Voedingsbodem „Deze verdachte is eigenlijk nog niet droog achter zijn oren. Hij is net acht tien jaar en heeft een forse steun in de rug nodig", aldus officier mr. Bueno, die toezicht van de reclassering in de toekomst eerste vereiste vond. Hij vroeg vier maanden gevangenisstraf onvoorwaardelijk en vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Advocaat Feikema zei in zijn pleidooi dat ook deze verdachte een vaderfiguur mist en bovendien zelf niet zo sterk van karakter is. „Het lijkt me voor hem beter als hij niet meer terug gaat naar Texel maar een nieuw leven begint in Rotterdam". Het verblijf in de gevangenis was vol gens Feikema niet de meest ideale voedingsbodem voor een nieuw leven en hij vroeg ook voor deze jongen on middellijk ontslag uit het huis van be waring. De meevoudige kamer hono reerde dat verzoek niet, mede omdat de officier zei dat de jongen, als de meervoudige kamer zijn eis van vier maanden in een vonnis omzet, na 19 november nog slechts een maand in gevangenschap blijft. De kans is bo vendien groot dat de jongen na het uitspreken van het vonnis al vrij is om dat van de opgelegde gevangenisstraf bij goed gedrag doorgaans tweederde deel wordt uitgezeten. In het kader van het winterprogramma van de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting spreekt op maandagavond, 11 november, in hotel De Peli kaan drs. E. Toussaint Raven over klauwverzorging bij rundvee. jemeester en wethouders wit 's videobanden kopen van be- lenomroep De Lichtboei. Op anden staan beeldverslagen diverse Texelse evenementen, de havenfeesten van Oude- - het 90-jarig bestaan van KTF opening van het raadhuis. •chtboei heeft haar video-afdeling "s een tekort aan vrijwilligers op- ekt en volens een ambtelijk ad- iijn de gemaakte beelden „van waarde voor het gemeentelijk ar- zijn er ook banden bij waar smeentelijk belang nauwelijks ezig is." 'pnamen kunnen gewist worden Jege banden zijn later voor an- doeleinden te gebruiken, chtboei heeft de banden voor 'ijs aangeboden, 735,— per band. ollege wil de amateuropnamen arin enorm veel uren zijn geïn- &rd") graag voor het nageslacht IJden en zal de gemeenteraad tellen 72730,— voor aankoop van teden uit te trekken. W willen de historische vereni- dij het beheer en de waardebepa- an de opnamen betrekken, waar- k de suggestie wordt gedaan ou- fólfilmopnamen van de Gebroe- Ouinker zo mogelijk over te spe- video. Bij de Lichtboei-banden enkele opnamen die zijn overge- ivan het Texelse Courant filmar- Daaronder de verloving en het ijk van Juliana en reddingboot- testraties bij De Koog. Hans Beverdam en Rob Maas, slagers van de Almarkt in Den Burg, blijken ook prijzen te hebben gewonnen tij dens de Slavakto: vier maal zilver voor het Texelse spek, de Texelse lever worst, de Texelse metworst en Amsterdamse osseworst. Ook dit jaar houdt de eilandcom petitie volleybal weer een mix- toernooi. De eerste ronde daarvan wordt gespeeld op 17 december. De inschrijving is vanaf a.s. dins dag mogelijk bij de wedstrijdlei ding in de sporthal. De opzet van het toernooi is dit jaar anders dan in voorgaande jaren. Om iedereen wat meer speelkans te geven wordt er niet meer volgens het afval- systeem gespeeld, maar in poules. On veranderd blijft dat een team verplicht uit drie vrouwen en drie mannen moet bestaan. Omdat de sterke teams elkaar in het verleden dan toch opzochten, wordt het mix-team nu echter door lo ting samengesteld. Dat betekent dat men zich niet meer als compleet team op kan geven, maar in groepjes van drie mannen of drie vrouwen. Later wordt dan door loting bepaald met welke groep van het an dere geslacht een team gevormd wordt. Ook mensen die niet in de nor male competitie spelen kunnen zich voor dit toernooi opgeven. De deelna me is gratis. Toussaint is verbonden aan de faculteit voor diergeneeskunde in Utrecht en gespecialiseerd op het gebied van klauwverzorging. Met behulp van dia's zal spreker ingaan op het onderwerp. Deze bijeenkomst begint om 20.00 uur. Drainreeksen De laatste jaren is er veel gedraineerd op Texel. Dit was nodig om waterover last in het groeiseizoen maar vooral in de winterperiode en voorjaar te voor komen. Om de drainreeksen in de per celen goed te laten functioneren is controle en onderhoud nodig. Tijdens een regenrijke periode moet een eindbuis ca. 5 liter water per m2 te draineren oppervlakte in één etmaal afvoeren. Dit is te controleren door de tijd op te nemen die nodig is om één liter van het uitstromend water bij de eindbuis op te vangen in een liter maat. Nog beter is om een emmer te nemen, waarvan de inhoud bekend is. Er kan dan een grotere hoeveelheid water over een langere periode worden gemeten. Dit geeft een kleinere meet- fout. De tijd per liter wordt dan bere kend. Het volgende voorbeeld kan het bovenstaande verduidelijken. Bij een drainlengte van 200 meter en een af stand van 15 meter tussen de drains en de te ontwateren oppervlakte 3000 m2. Er is gemeten een afvoer van 1 li ter in 6 seconden. Per seconde dus 1/6 liter water. Een hele dag of etmaal heeft 86.400 seconden. De afvoer is dan 86.400 200 x 15 x 6 4.8 liter per m2 of 4.8 mm per etmaal. Onderhoud Storingen of verstoppingen in drain reeksen kunnen ^ontstaan door slib- of zandafzettingen, ijzerafzettingen, plan tenwortels en verzakte of vernielde eindbuizen. Kort na aanleg van drain reeksen is doorspuiten voor controle gewenst. Geheel afhankelijk van de er varingen dit herhalen. Bij roestafzet- ting de eerste tijd elk jaar doorspuiten, daarna regelmatig om de 3 a 4 jaar. Wanneer geen ijzerrijk water wordt af gevoerd, kan meestal volstaan worden met om de 5 a 10 jaar een keer door te spuiten. Snelheid De drainreinigingsslang wordt inge voerd met een snelheid van 5 tot 20 meter per minuut. Bij een weinig ver vuilde drain van 300 meter lengte is ongeveer 15 minuten nodig voor het invoeren. Bij sterk vervuilde drains moet aanzienlijk langzamer worden in gevoerd. Het terug halen van de slang mag niet te snel gebeuren: 20 meter per minuut is hierbij een maximum. Het losgespoten materiaal moet tijdens het terugtrekken zoveel mogelijk vóór de achterwaarts gerichte stralen van de spuitkop terugstromen. Sterk ver zande drains zijn soms te reinigen door veel water te gebruiken en zeer lang zaam de drainslang in te voeren. De slang dan na enkele meters weer lang zaam terug halen tot aan de eindbuis. Water De spuitkop moet 40 tot 70 liter water per minuut kunnen leveren, afhankelijk van de mate van vervuiling en de hoe veelheid water die de drain afvoert. Meer dan 70 liter water per minuut is in een 6 cm drainbuis niet gewenst. De doorstroomopening van de drain buis is namelijk sterk verkleind door de reinigingsslang in de buis. Bij regelmatig onderhoud is een druk aan de spuitkop van 10-16 bar voldoen de om de drain goed te reinigen. Ho gere drukken kunnen schade veroorza ken. Wel moet de druk aan de pomp veel hoger zijn dit vanwege de druk- verliezen die ontstaan door de lengte van de slang en de inwendige slangdi ameter plus de hoeveelheid water die per minuut door de slang gepompt wordt. Greppels Mochten de drains het water niet snel genoeg kunnen voeren dan blijven greppels noodzakelijk. Want droog land in de herfst, winter en het vroege voorjaar is zeer veel waard. Goede ontwaterde gronden hebben in het voorjaar een aanzienlijk hoger luchtge- halte. Een goede luchtvoorziening be vordert de wortelontwikkeling en de wortelactiviteit. Dat is vooral van be lang voor grasland, graszaad en win tergranen. Deze gronden nemen dan eerder stikstof op in het voorjaar. Jan en Jannie Veldhuysen in hun galerie. Jan en Jannie Veldhuysen hebben in Oudeschild in het pand De Ruy- terstraat 9 een galerie-atelier geopend waar uitsluitend zelfgemaakt handwerk en kunst wordt verkocht „De Kotter." Als het waar is dat tijden van crisis opbloei van kunst betekenen dan is 1985 een crisisjaar. Overeenkomstig het landelijke beeld schieten de galeries ook op Texel bijna als paddestoelen uit de grond en daarin neemt de „kunst winkel" van het echtpaar Veldhuysen een bijzonder plaatsje in. Jan Veldhuy sen (56) tekent en schildert al vanaf zijn pubertijd en zegt op toeristische kunstmarkten steeds meer animo voor zijn kunstuitingen te vinden. „Onze kraam op de toeristische mark ten liep steeds beter en daarom kon den we nu de financiële stap nemen om een vaste verkoop- en werkstek in te richten." De galerie is gevestigd in de voormalige bakkerwinkel van Tim mer. Aan het interieur van de winkel is nauwelijks iets veranderd. De brood- en koekschappen worden nu benut voor het tonen van zelfgemaakte arti kelen die je niet kunt eten. Stormen Een groot deel van de ruimte wordt in beslag genomen door olieverfschilderij en en aquarellen van Jan Veldhuysen. Hij is vooral bekend om zijn zeeschil deringen en enkele Texelse schepen Er kunnen nog enkele ouderen deelne men aan de gespreksgroep die op vrij dag 8 november (heden) onder leiding van ouderenwerker Nico Nagtegaal van start gaat in De Cocksdorp. De bijeenkomsten worden gehouden van 14.30 tot 16.30 uur, telkens in het ge bouw naast de hervormde kerk aan de Kikkertstraat. De hervormde zustefkring van Oude schild houdt donderdag 14 november in de kerk de jaarlijkse verkoopmiddag. Er is weer een ruime keus uit diverse handwerken en er wordt ook koffie met cake verkocht. Publiek is welkom van 13.30 tot 18.00 uur. De opbrengst van de middag komt ten goede van het kerkgebouw. De Blijde Rijders houden zondag een juttersrit. De start is om 12.00 uur van af het parkeerterrein bij garage Gris- nigt, hoek Waalderstraat-Bernhardlaan. De rijtocht gaat gedeeltelijk over het strand en daarom worden de deelne mers aangeraden de paarden voor hun landbouwwagens te spannen. Bij twij felachtig weer kan men over het al dan niet doorgaan van de juttersrit bel len met mevrouw De Kraker, tel 02220-3697. De galerie luistert naar de naam hangen dan ook, dikwijls gedeeltelijk zichtbaar door ruwe stormen, aan de wand. Daarnaast ook een serie land schappen en portretten die Veldhuysen „minder graag maakt" maar waar veel vraag naar is. Bij de entree van de winkel is een souvenirhoek ingericht met zelfbeschilderde klompjes e.d. Ook worden echte klompen verkocht die door Veldhuysen worden beschilderd en ook op bestelling, met een eigen favoriete tekst, leverbaar zijn. Miniatuur Bij toeristen zijn vooral de miniatuur aquarellen in trek. Veldhuysen schildert deze zee- en dorpsgezichten op stenen plaatjes. Jannie Veldhuysen toont o.a. zelfgemaakte poppen met zelfgegoten stenen gezichten, beschilderde kaar sen, kinderkleding en tafellakens die met natuurlijke stoffen zijn geverfd. Een beetje uit de sfeer vallend, maar ook handwerk, zijn de stenen schaakspelen met zeer forse schaakstukken en een serie tinnen poppetjes en soldaatjes. Ook voor wenskaarten en klein antiek, zoals ko peren lantaarns, kan men in „De Kot ter" terecht. Het antiek is het enige dat niet zelf is gemaakt. Prijzen Veldhuysen en zijn vrouw werken in de galerie en zo kan men als bezoekers de verschillende technieken bekijken. „De mensen willen steeds vaker zien hoe iets gemaakt wordt. Dat komt ook omdat er steeds meer mensen zelf met een vorm van handwerk of kunst bezig zijn", aldus Jan Veldhuysen, die zegt bewust met concurrerende verkoopprij zen te werken. „Ik kan mijn schilderij en wel voor zeven mille aanbieden maar dan hangen ze er over tien jaar nog. Met scherpe prijzen verkoop je makkelijker en blijf je bezig." Aan het op voorraad "'houden van de galerie hebben beiden een dagtaak, zeker als „De Kotter" net zo goed gaat verko pen als de kraam op de toeristenmark- ten. „De Kotter" is van maandag tot en met zaterdag van 8.30 tot 18.00 uur geopend. Zaterdag 9 november 1985 Volleybal: Sporthal Ons Genoegen: v.a. 12.00 jeugd- en miniwedstrijden 13.30 u. D1 Tevoko 1-de Boemel 2 13.30 u. H3. Tevoko 3-Zeemacht 2 12.30 u. asp.meisjes Tevoko-Juvoc 2 15.00 u. HPK Tevoko 1-Madjoe 2 15.00 u. D1 Tevoko 2-Juvoc 1 15.00 u. D2 Tevoko 3-Braaf 2 Maandag 11 november 1985 Sportlaan, Den Helder: 18.45 u. D2 Zeemacht 1-Tevoko 4

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5