I SI 1 VERVÓLG VAN PAG.l Relatienota Baldadigheid in dorpscentrum WW-ers mogen meedoen aan leer- en werkproject Cursus vlees bereiden Voetbaluitslagen Wind spelbreker bij juttersarrangement Frontale botsing bij De Waal Vaste data R. J. Nooy direkteur Waalder school Uit de bocht PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 12 NOVEMBER 1 Cees Hin verklaarde dat bufferzones wat hem betreft Dinsdag 12 november De gemeenteraad heeft een openbare vergadering in het raadhuis, aanvang 19.30 uur. De VVV Texel heeft in De Lindeboom- Texel een buitengewone ledenvergade ring, waarbij beslist wordt over de struktuurverandering, aanvang 20.00 uur. Woensdag 13 november De Exploitatiemaatschappij De Krim houdt de algemene vergadering van dat er in een groot deel van het ook volgens hen landschappelijk waarde volle gebied droogteproblemen zouden zijn. Dat is maar een klein stukje en het overgrote deel is door de teemach tige samenstelling zelfs ian te merken als goede, vochthoudende landbouw grond. De huidige akkerbouw en bloembollenteelt moeten volgens hem mogelijk blijven, maar ook de huidige samenwerking met staatsbosbeheer is acceptabel. Evenals Vlaming en Hin pleitte hij voor de doop de standsorga nisaties voorgestelde begrenzingen van het relatienotagebied. Goede buur G. Jimmink wees er namens de boe ren in Waalenburg op dat zij zich altijd een goede buur van natuurbehoud hadden betoond en dat dat voor de vereniging beter was dan een verre vriend. Door het gebruik van wildred- ders en nestbeschermers waren er goede resultaten geboekt, in samen werking met de Vogelwerkgroep Texel. Jimmink had kritiek op de late toezen ding van de voorstellen en zette de nodige vraagtekens bij de inventarisatie van natuurwaarden in het gebied. Hij pleitte er voor om de landen niet ver der te laten verschralen om de overlast van rotganzen en smienten op het na burige land te beperken. De relatieno- taboeren in zijn gebied ervaren de nota als bedreigend: „Niemand gaat dertig jaar of meer terug, de middenstand, de horeca, ambtenaren, iedereen zit comfortabel in zijn vergrote bedrijf. Waarom dan wol de boeren". De groep Waalenburg wijst dan ook het relatienotabeleid in zijn geheel af. Zij vinden dat iedereen vanuit zichzelf de plicht moet voelen om zorgvuldig met de natuur om te gaan. Onnodige be perkingen staan een goede bedrijfsop volging in de weg. Jimmink sprak de vrees uit dat er ont eigend zal gaan worden als de boeren zich blijven verzetten. Korte benadruk te dat die mogelijkheid wettelijk ge woon niet aanwezig is. Dieter Stoll ging daar in zijn praatje op in. Hij voorzag de bestuurders van een foto- copie uit het „groene" structuursche ma „eindadvies*iationale landschap pen" waarin wordt aangegeven dat onteigening ten bate van het natuur behoud in de toekomst wel tot de mo gelijkheden zal behoren. Zestig hectare De enige die een geluid liet horen voor uitbreiding van het reservaatsgebied was J.W. Reuvers van hoeve Dorps- zicht. Hij schetste de omstandigheden voor zijn bedrijf, ingesloten door de Roggesloot en polder de Eendracht: door de natuurgebiedsbepalingen aan de ene kant en de rotganzen aan de andere kant. Volgens hem bleef er maar een kleine strook over waar hij normaal, net als andere Eierlandse boeren zijn geld kan verdienen. Reu vers oefent een deel van zijn bedrijf uit op grond die door de gemeente is aangewezen als natuurgebied A. Hij is bang dat op dat stuk geen beheers overeenkomsten gesloten worden om dat de relatienota gaat over gebieden waar natuurbeheer en landbouw ge combineerd worden en formeel is dat Zaterdagnacht rond half drie werd de surveillerende politie op de Groeneplaats geconfronteerd met een twintigtal Texelse jongeren die zich zo misdroegen dat daar twee processen verbaal uit voortvloeiden. De groep zat zeer luidruchtig bier te drinken op het terras van Hotel De Lindeboom, waarbij ook glaswerk werd gegooid. Twee wachtmeesters poogden de over last-te sussen door een praatje met de jongelui te maken. Dat leek aardig te lukken, totdat de politiemensen weg wilden rijden. Een 17-jarige jongen ging voor de politiewagen staan en vernielde de grill van de wagen. De jongen werd daarop aangehouden wat weer protest uitlokte van een 17-jarige vriend die poogde de aanhou ding te voorkomen. Beide jongens werden ter afkoeling meegenomen naar het bureau en beiden kregen een proces verbaal. Een van hen zal ook de schade aan de politiebus moeten vergoeden. Uitkeringsgerechtigden mogen met be houd van hun WW-uitkering meedoen aan het leer- en werkproject dat wordt gefinancierd door het WVC-ministerie. Aldus is meegedeeld door het GAK te Alkmaar. B en W hebben de gemeen teraad laten weten het toe te juichen dat WW-gerechtigden meedoen aan het project en zullen de financiële con sequenties voor de gemeente zo spoe dig mogelijk bekend maken. Slagerij Goënga houdt in de maand december een cursus „Het culinair be reiden van diverse soorten vlees." De cursus omvat twee avonden en wordt gehouden in restaurant 't Kompas in Den Hoorn. De cursus wordt gegeven door een drietal koks, waaronder Jan Wolter Timmermans van hotel Opduin. In onderhandeling is Goënga nog met een Belgische vleesbereider en „een Hollands culinair fenomeen". De deel namekosten zijn ongeveer f40,—. Voor opgave en inlichtingen kan men terecht bij W. Goënga, tel. 02226-252. Bij voldoende belangstelling wordt de cursus in januari herhaald. Goënga hoopt dat vooral restauranthouders en anderen die bij vleesbereiding betrok ken zijn zich zullen aanmelden. Zaterdag 9 november 1985 KNVB, afd. Noordholland: SVO/Z-Asonia 4-2 Cocksdorp-Huiswaard 3—2 SVO/Z 2-Zwaluwen 4 afgelast Zwaluwen 7-SVO/Z 3 8-2 Junioren: Flevo A1-Oosterend A1 2—2 Texel A2-SRC A2 1-0 Succes B2-Tex.Boys B1 1—2 Texel B1-Zeemacht B1 8 0 HRC B3-Texel B2 5^0 Tex.Boys B2-Succes B3 1—2 Texel C1-BKC C1 7-1 Succes C2-Tex.Boys C1 4—2 Cocksdorp C1-ZDH C1 3-2 Meisjes junioren: Spirit-Tex.Boys 0 1 Pupillen: D-pupillen: Tex.Boys D1-Texel D1 0 8 Texel D2-Oosterend D1 3—1 E-pupillen: Oosterend E2-Texel E1 afgelast ZDH E1-Oosterend E1 5—0 Zondag 10 november 1985 KNVB, vierde klasse: Texel-Egmondia afgelast KNVB, afd. Noordholland: Knollendam-Tex.Boys afgelast ZDH-Petten, 3—3 Oosterend-HOSV afgelast Texel 2-BKC 2 afgelast Petten 2-Texel 3 afgelast Tex.Boys 2-Succes 5 afgelast BKC 3-Texel 4 afgelast Zeemacht 4-Texel 5 afgelast De wind was zaterdagochtend spelbreker bij het eerste volge boekte juttersarrangement dat de VVV samen met het Algemeen Dagblad heeft opgezet. De route, die ging van Westerslag naar paal 9. lag pal in de wind en het tegen de wind in lopen bleek meerdere deelnemers te zwaar te zijn. Eén oudere man, die nog niet zo lang geleden een beenoperatie onder ging, leek zelfs een tijd niet verder te kunnen en schuilde aan de voet van een duin ter hoogte van paal 11 tegen de soms hevige regen. Andere deelnemers liepen terug naar Westerslag en het merendeel van de groep vond het te koud om naar de uiteenzettingen van Cor Ellen te luisteren. Deze men sen zetten er flink de pas in een deelnemers kwamen dan ook ver spreid binnén bij paviljoen Paal 9. Met hen kwamen ook verspreide berichten binnen over de man die niet verder kon, zodat werd beslo ten de politie te vragen een Land rover het strand op te sturen. De man bleek inmiddels verder gelo pen te zijn, zo goed en kwaad als het ging. Onder aan het strandslag kon de politie hem nog assistentie verlenen, zodat hij niet tegen het duin op hoefde te lopen. De buschauffeur was inmiddels naar Westerslag gereden om de mensen die terugliepen op te halen. Jaap Dekker, VVV-directeur, ver klaarde na afloop dat de organisa tie niet had kunnen voorzien dat er mensen in zouden schrijven die slecht ter been waren. Aan het begin van de tocht was niet over wogen de route van paal 9 naar Westerslag te laten (open om de mensen dan daar weer met de bus op te halen voor de maaltijd bij de familie Vlaming. Op de foto ziet u hoe de onfortuinlijke deelne mer kletsnat, veel mensen hadden geen droge kleren bij zich, en uit geput uit de politieauto stapt. De mensen die wel in een goede con ditie waren, verklaarden na afloop een mooie wandeling te hebben gehad. Zaterdagavond om half acht ge beurde een botsing op de splitsing Waalderweg-Hogereind. De twee personenauto's, die bij de botsing betrokken waren raakten total loss. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. Een 74-jarige Texelaar reed met zijn auto op de Waalderweg richting Oosterend en draaide het Hogereind in. Op dat moment kwam uit tegeno vergestelde richting een 41-jarige Texe laar die de tegenligger niet meer kon ontwijken. Op de foto de twee beschadigde au to's. in een natuurgebied A niet zo. Met de aanwijzing van zestig hectare van zijn bedrijf tot reservaat zou die mogelijk heid wel openstaan, met de andere mogelijkheden die de relatienota biedt. Dat was zijn aanbod, dat een verbaas de stilte in de zaal veroorzaakte. Wim Grisnigt sprak namens de toele veringsbedrijven en de loonwerkers. Zijn korte duidelijke verhaal kwam neer op het meest gehoorde verweer tegen de noodzaak van natuurbescherming: „Laat ons maar, zoals we dat altijd hebben gedaan, boeren met begrip voor het milieu en de vogels." Bijdrageregeling Wethouder Daan Schilling pleitte nog eens voor het afstemmen van het rela tienotabeleid op het bestemmingsplan buitengebied: „Dat ligt niet zo ver van elkaar en dan waren we er echt wel uitgekomen." De Texels Belang-man wees nog eens fijntjes op de bijdrage regeling voor het oude land, waar de gemeente altijd veel geld in heeft gestopt en waar de provincie na jaren zeuren een beschamend klein bedrag voor beschikbaar stelde. Volgens Schil ling was de goede wil van de Texelse bevolking wel aangetoond. Zijn laatste zin liet aan duidelijkheid niets te wen sen over: „Het gemeentebestuur wijst uw huidige beleid af, er is te praten op basis van het bestemmingsplan". De wethouder hield een warm pleidooi voor de huidige situatie en stelde de aanwezige statenleden de vraag wat er tot nog toe niet goed gegaan was. Hij was er nog nooit door iemand van overtuigd dat dat het geval zou zijn. Op dat punt greep Korte in: „Discus sie is niet mogelijk, dit is geen hoorzitting." Tranen Dieter Stoll sprak namens de stichting Wad en Land. Met zijn gebruikelijke gevoel voor show verklaarde hij dat de regen die de hele dag gestadig neer viel eigenlijk bestond uit tranen van de boeren over de komst van de gedepu teerden. Ook Stoll begon met een historisch overzicht. Vervolgens kwam hij tot de conclusie dat het gemeente lijke standpunt een onmogelijkheid be vatte: „De gemeente wil alleen relatie notagebied in natuurgebied A, zoals omschreven in het bestemmingsplan. De nota sluit natuurgebieden uit zodat de gemeente eigenlijk tegen het rela tienotabeleid op Texel is, met uitzon dering van het Hogeberg-gebied." Over het compromisvoorstel dat de standsorganisaties indienden conclu deerde Stoll dat daar alleen de bestu ren en niet de achterbannen achter stonden. Stoll suggereerde dat de bestuurders door de ingewikkeldheid van de materie vrij willekeurige voor stellen hadden gedaan, om er vanaf te zijn. Wad en Land wil dat de provinci ale kaarten in de prullebak verdwijnen omdat ze door de vaststelling van het bestemmingsplan buitengebied achter haald zijn. Ook Stoll stelde vast dat het aantal reservaten steeds groter is geworden. Volgens hem omdat dan in de toekomst makkelijker onteigend kan worden. Bovendien wees hij op het gevaar van bufferzones, die eventueel in de toekomst kunnen leiden tot nog meer onttrekking van agrarische gron den aan het landbouwkundig gebruik. Over de door staatsbosbeheer en na tuurmonumenten opgestelde beheers- richtlijnen ter verduidelijking van de noodzaak voor beperkende maatrege len vertelde Stoll dat het een heel ver schil was of hij de wolf advies vroeg of hij de koel zou moeten ver bouwen of geiten houden, of dat hij de geit advies vroeg of hij wolven zou moeten houden of kool verbouwen. Stoll vermeldde hier overigens niet bij of hij zelfs als vleeseter of als vegeta riër sprak. Stoll vatte zijn betoog samen met de volgende strekking: we willen het niet, het is niet nodig, als we het toelaten zal er steeds meer land gevorderd wor den, GS heeft het vertrouwen van de bevolking verspeeld en de staat en na tuurmonumenten worden vooral geleid door landhonger. Tot slot citeerde hij uit provinciale stukken dat de provincie in Waalenburg het bestemmingsplan voldoende waarborg achtte voor een goed natuurbeheer en dat bufferzones, alweer volgens de provincie, niet nodig waren. Stoll kwam verder niet meer aan het woord. Elke keer als hij wilde reageren ontnam Korte hem die mogelijkheid. Mevrouw Van Leeuwen wees erop dat haar vereniging al zestig jaar lang ac- aandeelhouders in de kantine op het Krim-terrein, aanvang 20.00 uur. Het katholiek Vrouwengilde komt bij een in De Witte Burcht voor een le zing over iriscopie; 20.00 uur. Donderdag 14 november Directeur A. Doppenberg van gemeen tewerken geeft voor de VVD-vrouwen in „Rebecca" een lezing over de plantsoenendienst en de toekomstige Texelse huisvuilverwerking; 20.00 uur. De raadscommissie voor welzijnszaken heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Gesproken wordt onder meer over de jaarrekening '84 en de begrotingen '85 en '86 van de openbare bibliotheek. overname van videobanden van de Lichtboei en de subsidiëring van het overdekte zwembad bij het Eierland- sche Huis. Van 13.30 tot 18.00 uur heeft de Her vormde zusterkring van Oudeschild een verkoopmiddag in de Ned. Herv. kerk. Spreekuren college van B en W: Wethouder Zegers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Schilling vrij dag van 14.30 tot 15.30 uur en we thouder Barendregt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Elke eerste donderdag van de maand (na het fractieberaad) houdt de VVD Texel in hotel Rebecca in De Waal een instuifavond voor leden en introducees. Iedere woensdagavond houdt de Volksdansvereniging Texel een volksdansavond in De Wielewaal in De Waal, aanvang 19.45 uur. Nieuwe le den zijn welkom. Informatie via tele foon 02220-3565. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in d'Ouwe ULO dinsdags, woensdags en vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en donderdags van 18.30 - 19.30 uur. Spreekuur raadsfracties: Iedere don derdag voorafgaand aan de week waa rin de raadsvergadering wordt gehou den hebben de raadsfracties van CDA, PSP, Pakt en VVD spreekuur in het raadhuis, van 19.30 tot ca. 20.15 uur. leder kan daar terecht met vragen, aan- en opmerkingen, in het bijzonder over kwesties die in de raadsvergade ring aan de orde zullen komen. Texels Belang houdt dit fractiespreekuur op de maandagavond voorafgaand aan de raadsvergadering. De WAO groep komt elke woei dag van 10.00 tot 12.00 uur bijeen dienstencentrum De Buureton (ouc St. Jan) aan de Molenstraat in Dei Burg. De Openbare Bibltiotheek aand Drijverstaat in Den Burg is (behom feestdagen en andere bijzondere 9 genheden) geopend op de volgen; tijden: Maandag 10.00 tot 12.00 ui dinsdag 14.30 tot 17.00 uur en 19, tot 21.00 uur; woensdag 14.30 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrj 14.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21 uur. B en W hebben de raad voorgest; de heer R. J. Nooy per 1 decemb benoemen tot direkteur van de op bare basisschool van De Waal. Hi volgt de heer J. J. Ahlers op diep augustus j.l. een functie elders hg aanvaard. Nooy is thans nog waarnemend schoolhoofd in De Koog, een fur; die hij meer dan een jaar vervult* gens ziekte van de heer E. Stoer. Nooy kwam voor de functie in De Waal in aanmerking nadat geblek- was dat geen der hoofdleidsters niet zijn benoemd tot direkteur va een openbare basisschool daarvoci teresse had. Degene, die toen als eerste in aanmerking kwam, wasl „wachtgelder-hoofd" E. Stoer, da middels echter blijvend ongeschik verklaard en per 1 november j.l.i ontslag krijgt. Ook dat laatste krij gemeenteraad vanavond ter goed ring voorgelegd. In het besluit v.o aan de heer Stoer dank gebracht alles wat hij gedurende meer dan jaar voor het onderwijs op Texel a voor de school in De Koog in het zonder heeft gedaan. tief is met het aankopen van gron Texel en dat het enige nieuwe in hele affaire is dat er nu een wettel kader wordt geschapen waarin hel mogelijk is boeren hun berperking ten opzichte van de natuur te vei; den. Zij vertelde dat er ook al pet die daarvoor in aanmerking korw gevonden beheersovereenkomsten te sluiten. Het PvdA-statenlid We vroeg naar het belang van de nol voor het toerisme. Eelman antwo dat dat waarschijnlijk niet zo gro: zijn omdat de betreffende reserve toch niet op grote schaal bezoch! nen worden. Schilling sloot zichi bij aan en wees er bovendien op de gemeente al een bovengrens; het aantal bezoekers heeft gestel Cijl Simon Steltenpool (CDA) conclud de zeer terecht dat het aangebodi cijfermateriaal zeer verwarrend wa Van diverse kanten zijn lijstjes mei aantallen hectaren aangeboden ei verschilden behoorlijk. Het confes nele statenlid vroeg opheldering.I miste bovendien een duidelijke au van de hele problematiek. En vroi naar de „ondergrens", waarbij hei tiek zou worden voor de toeleve'i bedrijven. Korte kapte zijn partijg; af met de mededeling dat hij nie: vooruit moest lopen op de disciï de commissie. Ina Klaassen (D66) constateerde groot wantrouwen tegen de prov en vroeg ziöh af waarom de part langs elkaar heen aan het praten ren. Schilling complimenteerdeh met haar juiste conclusie en wee weer op dat de Texelaars zelf alt zorgd hebben voor een fraai land en dat er ook nu niemand wasd over dacht om holle weggetjes halen of iets dergelijks. Korte constateerde dat de vraag beantwoord was maar Schilling besloot dat hij genoeg gezegd h Klaas Eelman wees er nog eens het areaal landbouwgrond niet k mag worden in verband met de eilandpositie. Peter Zwart (PSP) stelde vast d; beloofde discussie met de polit'K niet gekomen was en vroeg om extra besprekingsronde of iets ce lijks in de commisse, zodat er tij zijn de onbeantwoorde vragen 0? lossen. Korte had daar geen oren hij wees erop daat er een standa procedure werd toegepast. R. D: (VVD) vroeg tenslotte hoeveel d; en natuurmonumenten buiten de besproken gebieden aan grond bi ten. Een ambtenaar van de staat woordde dat dat wat hem betreft verwaarlozen was terwijl mevroifl Leeuwen vertelde dat haar werkg zo'n 20 ha heeft, die normaal ag' in gebruik zijn. Korte toonde zich in zijn slotwooi niet ontevreden over de avond mi benadrukte nog eens dat GS het eindelijke advies zou uitbrengen. Zaterdagmiddag vloog een ft Texelaar met zijn auto uit deb vlakbij het Doolhof op de Hogeberg. De bestuurder verklaarde tegenfl politie dat het gladde wegdek 00 van het ongeluk was. De auto 0 zwaar beschadigd. De bestuurde ongedeerd uitstappen.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2