Moord in de pastorie liste de nodige vaart Auto in de bomen Opwinding over parademonstraties in Suriname Kotters liepen schade op in storm Geef Max de zak Burgerlijke stand ng over menselijke )ed op het klimaat GVT-jazzgroep deed het goed Sint Nicolaas komt 23 november „Gered gereedschap" in Den Hoorn Aanvulling raadsagenda Vijf punten voor bowlingteam Avond over iriscopie Tuinhuisje ging in vlammen op IDAG 12 NOVEMBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 5 (KNVTL), rijn cr ongelui- PARAMARIBO. hoorde tot de oprichters van de para club „Maribo". Na de 7 december moorden kwam aan de jaarlijkse be zoeken aan Suriname een eind, maar nu is de draad weer opgenomen. Een vertegenwoordiger van de Texelse club is enkele weken geleden in Suriname geweest om de zaken te regelen met het comité dat de festiviteiten organi seert. De vliegtuigen die bij de de monstraties worden gebruikt (Twin Ot ters) worden beschikbaar gesteld door Surinam Airways. De demonstraties die de Texelse club gaat geven hebben kritiek uitgelokt. Onder de kop Twaalf Texelse para chutisten demonsteren voor Bouterse" maakte de Telegraaf van maandag er voorpaginanieuws van. Volgens het betreffende artikel is onder meer nega tief gereageerd door andere beoefe naars van de luchtvaartsport (aan gesloten bij de KNVvL). Ze zijn er on gelukkig mee dat de Texelse club zich door het moorddadige bewind in Suri name laat gebruiken. Ook het VVD tweede kamerlid Weisglas heeft zich afkeurend uitgelaten en vanuit Surina me zelf zou ook onbegrip zijn gebleken over deze Nederlandse medewerking aan het onafhankelijkheidsfeest. In de nacht van vrijdag op zaterdag vloog een* personenauto van de Pont- weg, ter hoogte van de Rozendijk. De 24-jarige automobilist kwam, met zijn wagen in de richting van De Koog rij dend, in de berm terecht en verloor de macht over het stuur. De wagen kwam tot stilstand in een bomenrij aan de linkerzijde van de weg. De politie trof de aan de voorzijde flink beschadigde auto zaterdagmorgen leeg aan en bezocht toen thuis de bestuur der. De jongen had geen letsel opgelopen. De Telegraaf van maandag. De Noordzeekotters hebben het tij dens de storm van vorige week moeilijk gehad. Meerdere schepen zijn met schade in hun thuishaven teruggekeerd. Woensdagochtend rond 7.00 uur toen de wind af en toe uitschoot naar kracht 11, kreeg de TX 68 „Vertrou wen" een zo zware zee over dat een giek brak. Het schip dat op dat mo ment ±30 mijl ten noorden van Ter schelling voor de wind lag te steken, kreeg de watermassa onverwacht, schuin van achteren. Het was „mas sief" water waaronder het schip hele maal verdween en dat zoveel druk uit oefende dat het in de brug naar bin nen spoot. Bij drie Helderse kotters die in de buurt lagen, gebeurde iets derge lijks. Bij één van deze schepen werden de ramen stukgeslagen en ontstonden deuken in de brug. Ook de Anna Mar- garetha II van W.J. Boon uit Oude- schild liep in het slechte weer schade op aan een giek. Er blijken nogal wat mensen te zijn die ondanks alle aankondigingen verzuimd hebben tijdig afgedankte kleding aan de weg te zetten voor de actie „Geef Max de zak". Ook zijn er mensen die ten tijde van de actie niet thuis waren maar wel graag kleding voor dit goede doel beschikbaar hadden willen stellen. Er wordt daarom op gewezen dat deze nagekomen kleding tot uiterlijk 1 de cember bezorgd kan worden bij Marian van der Vis-van der Slikke, Gerritslan- derdijkje 41. ide speurders, Arie Kager en Elrike van Esschoten bij het lijk. «eten dat het Amateurtje talent in huis heeft. We weten dat het iteurtje kan verrassen met echt leuke opvoeringen. Het is dan ook lidelijk waarom deze vereniging het publiek zaterdagavond in De ewaal toch wat teleurstelde met een uitvoering van Agatha Christie's :ord in de pastorie" waarin veel spelers veel op de souffleuse leun- Daardoor ontbrak veel vaart aan deze thriller. ;euk moment was toen dominee tent (Hein Tjepkema) per ongeluk hoofd stootte aan de kroonluchter door het ding spontaan naar be kwam. Verder was het gewoon veel te lang durende voorstelling veel gemiste kansen. al eerder in deze kolommen gesteld, je kan amateurgezelschap- vergeven. Gebrek aan talent, ik aan middelen, mannen- of •ventekort, het is allemaal niet erg ig er met inzet wordt gespeeld, publiek is tolerant en als iemand verkeerds zegt of van de zenuwen het toneel stuitert is er niets aan and. Eén ding kan echter zelfs het st amateuristische gezelschap zo mogelijk doen en dat is de tekst Daarmee toont dat gezelschap het publiek dat, ondanks alle be ngen, men het serieus neemt dat sen hun vrije avond in een toneel- doorbrengen om de verrichtingen hun dorpsgenoten te bekijken. Als in cracks als Arie Kager, Elrike van hoten, Karin Nauta, Dirk Roeper Zoetelief zeer regelmatig hun vaak zeer goede spel ziet on- sken om de souffleuse te kunnen en dat bij herhaling, dan blijft r één conclusie over, het was »n niet voldoende voorbereid, ord in de pastorie" is al vaker op opgevoerd. Het is een echt i-verhaal met allemaal mislei- ll-medewerker Dr. C.Ai'Velds It zaterdagmiddag, aanvang uur in „De Schakel" in Den een lezing over de menselijke eden op het klimaat. Dat ge- tijdens een bijeenkomst van «else vereniging voor weer- firrekunde, waarbij ook niet- welkom zijn. laatste tientallen jaren is men er gekomen dat de mens ongewild at is en misschien al bezig is, om limaat op aarde te veranderen, luchtverontreiniging (zure regen!), het gebruik van spuitbussen, mest, door warmteverliezen bij eopwekking, door het kappen ossen en toenemend gebruik van Ie brandstoffen kan het klimaat wijzigenDaarbij kunnen onbe- gevolgen optreden, zoals veran- :en in de luchttemperatuur, de lag en de zonneschijn die weer d hebben op de oceanen en het maar ook land- en tuinbouw, economie en op de leefbaarheid rde voor de mens. In de voor- Iwordt ingegaan op de kansen, lotte en de ernst van zulke kli- veranderingen. Voordat de gevol- an de menselijke activiteiten kun- ®rden behandeld, zullen eerst de an die het klimaat bepalen aan Ie komen. Daarbij zal blijken dat iderscheid moeten maken tussen lillende schalen waarop de pro- zich afspelen. Op kleine schaal, in een stad, is al aangetoond dat maat is veranderd. Men spreekt ok over het stadsklimaat. Op schaal is het belangrijk na te hoe de warmtehuishouding (het van de instraling van de zon en straling van het aardoppervlak) fe mens wordt beïnvloed. dende aanwijzingen en een slimme ou de Miss Marple die uiteindelijk als eni ge en met gevaar voor eigen leven het raadsel weet te ontwarren. Een leuk stuk, met volop mogelijkheden om het publiek van zijn stoel overeind te laten springen, maar ook met lange en niet altijd makkelijke dialogen. Zenuwachtig De beste acteerprestatie werd onge twijfeld geleverd door Jo Zoetelief als de zenuwachtige hulppredikant Hawes. Zoetelief voelde zijn rol goed aan, hij slaagde er in de zaal te boeien. Ook goed was Corine Plaatsman als het dienstmeisje Mary. Zij toonde te kun nen improviseren toen de lamp geval len was. Afgezien van het gebrek aan tekstvastheid waar iedereen aan leed zette Jo Witte een geloofwaardige maar soms wat te sullige neef Dennis op de planken. Atie Hoogenboom was De groep jazzgym van gymnastiekvere niging Texel is in gunstige zin opgeval len tijdens de regionale „demogyada" die in Schagen werd gehouden. Eer werd ingelegd met de originele mu ziekkeus, de opmerkelijke choreografie en de fraaie uitvoering. De damesselectie die met dezelfde dans ook te zien was tijdens de laatste uitvoering van GVT, heeft nu de vere rende uitnodiging gehad om op te tre den op de landelijke demogyada die in het congrescentrum in Den Haag wordt gehouden op 1 december met een 20 nummers tellend programma. Op zaterdag 23 november zal Sint Ni colaas op Texel feestelijk worden inge haald. Zoals gebruikelijk berust de or ganisatie van de intocht bij de Winke liersvereniging van Den Burg. De gang van zaken zal in grote lijnen hetzelfde zijn als in vorige jaren. Nadere gege vens publiceren wij volgende week. Jongelui van Scouting Texel halen za terdagmiddag a.s. in Den Hoorn (al leen het dorp) afgedankte gereed schappen op voor de actie „Gered ge reedschap". Zoals bekend worden deze gereedschappen naar ontwikkelingslan den gestuurd waar ze in een enorme behoefte voozien. Elke soort handge reedschap is welkom. Veel mensen be schikken over overtollig gereedschap, onder andere als gevolg van de op mars van electrische artikelen. De ou de handboor werd bijvoorbeeld vervan gen door de electrische boortol, waar door de oude boor in de praktijk niet meer wordt gebruikt. Hetzelfde geldt voor schaaf^ schuur- en zaaggereed- schap. Maar ook veel handgereed schappen zijn vervangen door iets be ters of mooiers zonder dat de oude spullen zijn versleten. Op de Hoorn- ders wordt derhalve het beroep gedaan de gereedschapskist eens te inspecte ren en apart te houden wat in de prak tijk nog maar zelden wordt gebruikt. heel aardig als de roddelzieke mevrouw Price Ridley met een tussen Indisch en Surinaams hangen goed volgehouden accent. Peter Ampt kwam als de schilder Law rence Redding niet tot een overtuigen de uitbeelding. Bij deze acteur is ruim voldoende ervaring aanwezig, het leek echter wel of hij zich niet helemaal in zijn rol had ingeleefd. De inzet was er zeker wel. Arie Kager, altijd een succes op de Waalder planken, speelde nu eens niet een wijze oude man, maar de door Miss Marple telkens afgetroefde zure politieman Slack. Zolang hij tekstvast was, overtuigde hij maar het tegen deel kwam te vaak voor. Dat gold ook voor Karin Nauta als de frivole domineesvrouw Griselda. Vooral in de dialogen met haar man, uitge beeld door Hein Tjepkema, was dat hinderlijk, omdat ze om beurten hun tekst kwijt waren. Als je een intieme scene speelt worden de woorden ver ondersteld vanzelf te komen. Inzet Het ontbrak in ieder geval niet aan in zet bij Lida Vlaming als Anne Prothe- roe. Bij een betere voorbereiding zou zij een betrouwbare maar niet opval lende acteerprestatie hebben geleverd. Haar dochter Lettice, gespeeld door Yvonne Koorn, kende haar tekst rede lijk maar was niet helemaal het jonge verdorven meisje dat ze moest zijn. El rike van Esschoten liet als Miss Marple ook te veel steken vallen. Ook de regie-opvatting deed deze Miss Marple geen recht, zij was te veel een oude roddeltante en te weinig de sluwe ou de vos zoals die uit de boeken van Christie naar voren komt. Dirk Roeper als dokter Haydock speel de redelijk, maar wat vlak. Jeroen Nauta heeft in het verleden la ten zien origineel te kunnen zijn. Hij moet nu als regisseur gaan werken aan de discipline in het gezelschap, zodat het Amateurtje bij een volgende uitvoering de deuken uit haar nu geha vende imago zal kunnen slaan. Het decor was, als altijd, prima, even als de verlichting. De grime van Karin Nauta en Jeanette Klaver was ook uit stekend en Thea Hin souffleerde zo zacht mogelijk. Aan de agenda van de raadsvergade ring van hedenavond (aanvang 19.30 uur) zijn de volgende punten toegevoegd: 13. Vaststelling bestemmingsplan 't Horntje, partiële herziening. 14. Ontslag hoofd voormalige lagere Lubertischool te De Koog. 15. Benoeming directeur openbare ba sisschool te De Waal. Het Texelse bowlingteam De Koogel behaalde in Amstelveen in de competi tie van de eerste klasse enkele klinken de overwinningen. De strijd tegen In- tergrafipak werd met 3 0 gewonnen, mede dankzij een uitstekende 235 ga me van K. Keijzer. De tweede serie wedstrijden betrof een ontmoeting te gen De Meent uit Lelystad. Vorig jaar verloor De Koogel deze match maar nu werd een 3 0 winst behaald. P. Veldman en K. Keijzer noteerden bei den een 202 game. De laatste serie te gen de thuisclub uit Amstelveen werd verloren. De gemiddelde dagresultaten waren: R. Beumkes 166, P. Veldman 177 en K. Keijzer 179. Een groep springers van het Para centrum Texel is wteer actief in Su riname. Ter gelegenheid van de on afhankelijkheidsfeesten zullen daar op tal van plaatsen demonstraties worden gegeven, onder andere in Paramaribo, Nieuw Nickery, Wage- ningen en Albina. In Paramaribo zal midden in de stad 1 boven het onafhankelijkheidsplein een sprong worden uitgevoerd. Enkele van de veertien springers die de demonstraties op uitnodiging van het feestcomité zullen uitvoeren, zijn in middels in Suriname gearriveerd. Di recteur Bob Rienks zal zelf ook van de partij zijn. Hij heeft in het verleden herhaaldelijk in het voormalige rijksdeel gesprongen en er veel kennissen en re laties opgedaan. De Texelse paraclub was betrokken bij para-opleidingen in Suriname en Het katholiek Vrouwengilde krijgt woensdagavond 13 november de natuurgeneeskundige Jeroen de Kruijff op bezoek; hij verzorgt een lezing over iriscopie. Iriscopie gaat ervan uit dat de iris van het oog informatie geeft over het men selijk lichaam. Veranderingen in dat li chaam blijken uit veranderingen in de iris. De iriscopist kan dus bij het bestuderen van de ogen conclusies trekken inzake de gezond heidstoestand. Hoe dat mogelijk is zal door De Kruijff worden uitgelegd. Een andere activiteit van het Vrouwengilde js een serie van drie ochtenden (12, 19 en 26 november) die verzorgd zal wor den door de psycholoog Hornstra over het thema „De levensfasen van de Donderdagmiddag'om half één moest de brandweer in aktie ko men wegens brand in een tuinhuis je achter Hotel 't Gouden Boltje in De Koog. Een wandelende vrouw zag vuur en rook uit het uit hout en riet opgetrok ken tuinhuisje komen en wist snel twee wachtmeesters te alarmeren die voorbij het hotel reden. Samen met de eigenaresse van het hotel en omstanders kon de uitslaande brand bedwongen worden met behulp van tuinslangen en een brandslang. De brandweer kon dit werk even later meer professioneel overnemen. Met het nablussen was een half uur gemoeid. De brand is waarschijnlijk veroorzaakt door met vuur spelende kinderen. In het bouwsel stond tuingereedschap. Dat gereedschap en het tuinhuis kun nen als verloren worden beschouwd. Op de foto vrijwilligers van de brand weer in aktie op het dak van het huisje. Geboren: Monique, dv., Gauke de Jong en Margaretha W.M. Kok; Kim, dv., Hans Beverdam en Elisabeth J.M. Snik; Malou, dv., Johnny Zuidema en Martina Huisman; Inge, dv., Antonius J. Butter en Lidwina J.M. de Wit. Overleden: Adriaan Vinke, oud 80 jaar; Simon P. Hin, oud 73 jaar; Jan. Daalder, oud 76 jaar. Ondertrouwd: Fulps Duinker en Cor nelia W. Krijger; Wim Groenewoud en Susanne E. Nijhof; Adrianus C. Bar- horst en Jeannette Vriezema.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5