otex-show voor het erst in eigen huis ANWB-klassificatie vakantieverblijven AGENDt lillik ÜP-'ii&iii ÉfóBf Is"1» -iToon Smidt toernooi porthal idgecompetitie Orgelconcert van Peter Zwart VERVOLG VAN PAG.l Tunnel e? Brommer tegen auto Vreemd geld Ringavond voor Hervormde vrouwen Auto tegen tractor Nieuw van ARABIA: )AG 15 NOVEMBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 11 jaarlijkse tentoonstelling Ie kleindierensportvereniging het komende weekend het eerst te zien onder eigen de semi-permanente ruimte half december weer afgebro- noet zijn) komen de kooien tonijnen, hoenders, sierdui- eenden en vogels uitstekend recht dank zij de royale op- akte van 350 vierkante meter. net eerst is het mogelijk geweest ;oien in één laag op te stellen en desondanks nog voldoende over om in het midden van de en aardige presentatie te maken nee het geheel wordt verleven- In dat centrale deel bevindt zich meer een eendenvijver met wa- een duiventil, een ,,rots" maar in kleine broedmachine waarin eren op een zodanig tijdstip zijn dat de kuikens er gedurende de nstelling uitkomen, wat voor de iers een aardig schouwspel ople- Voorzitter Joop Veltkamp vertelde lat het traditie is dergelijke bijzon e-den aan de show toe te voegen, jsver is het gelukt elk jaar met •nders te komen. Een pu- trekker is ongetwijfeld ook een groep kuikens onder de kunst- 'er en een konijn met jongen, een eend met kuikens zal de aan trekken, temeer daar zoiets in tijd van het jaar nogal bijzonder is. De eend werd met haar kroost op straat gevonden. Meerdere eendjes waren al dood zodat de redding voor de resterende diertjes net op tijd kwam. Bloemen Een goede bijdrage aan de presentatie werd geleverd door de dames van de bloemschikclub onder leiding van me vrouw Nijdam. Kotex zorgde voor de bloemen en de dames maakten er mooie boeketten en andere stukken van, een aardig voorbeeld hoe de ene vereniging de andere een dienst kan bewijzen. In totaal worden op de Kotex-show 400 dieren geëxposeerd, iets meer dan de vorige keer. Die zijn niet allemaal van Kotex-leden. Aan de show wordt ook meegewerkt door een tiental Texelse leden van de Helderse postdui venvereniging Hollands Noordpunt en er zijn dus diverse wedstrijdduiven te zien, naast de sierduiven die tot het gebruikelijke Kotex-assortiment beho ren. De verschillende diergroepen zijn zeer gelijkelijk op de show vertegen woordigd. Van elke groep worden on geveer honderd dieren getoond. Een uitzondering vormen de eenden, waar van er 16 zijn. Het zijn Carolina's, krombekeenden, pijlstaarten, kwakers en andere soorten, die tot dusver nau welijks door Kotex-leden werden ge houden. De Kotex-tenstoonstelling wordt vrijdagmiddag in aanwezigheid van leden en genodigden officieel geo pend. Het publiek is die dag welkom van 20.00 tot 22.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 22.00 uur en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Bekroningen Zoals gebruikelijk is aan de ten toonstelling een keuring van de diverse diergroepen vooraf gegaan. Daarbij werden de volgende bekroningen toe gekend. De prijs voor het fraaiste gro te hoen ging naar S. Tjepkema die met een leghorn het predikaat F ver wierf. De prijs voor het fraaiste dwerg hoen werd toegekend aan A.J. van der Star die met een Sebright het predi kaat ZG veroverde. Het fraaiste konijn (F) was een Tan van D. Hoogenbosch; het fraaiste konijn in de a-klasse was een Franse hangoor van F.C. Hopman; de fraaiste vogel (91 punten) was een Roodoor Bulbul van J. Veltkamp en de fraaiste vogel in de a-klasse (91 pun ten) was ook een Roodoor Bulbul van J. Veltkamp. J. Dijker was de inzender van de beste b-vogel, een Chinese dwergkwartel die 89 punten kreeg en een vuurvink van J. Veltkamp werd met 91 punten uitgeroepen tot de beste c-vogel. Een ander succes van Veltkamp is het bondskruis dat hij kreeg voor een Rooduur bulbul die met 91 punten werd gewaardeerd. M. Heijmans kreeg een bondsmedaille voor een Norwich kanarie van 90 pun- I i 1 1 a Kotex-voorzitter Joop Veltkamp bij de vijver met eenden die het middelpunt vormt van de expositieruimte. ten en de fraaiste eend van de exposi tie was een Hollandse kwaker (predi kaat ZG), eigendom van P.S. Bakker. De fraaiste duif (predikaat F) was een Modena van A. Bonne. Speciale prij zen waren er voor inzendingen van jeugdleden. Linda Koolhof kreeg voor haar Hollander-konijn de waardering ZG waarmee dit konijn in deze klasse tot fraaiste werd uitgeroepen. En het fraaiste konijn in de a-klasse was een Vlaamse reus (ZG) van J. van der Star. nkele jaren onderbreking dt zaterdag in sporthal Ons Ge ien weer een Taxi Toon Smidt foetbaltoernooi gehouden. Ie wedstrijden hebben acht ingeschreven die elkaar in twee fes ontmoeten. Het toernooi begint 7.00 uur en .de prijsuitreiking is middernacht. De toegang is Faxi Toon Smidt toernooi was de "loper van het Gamma- toernooi en werd van 1975 tot jaarlijks gehouden. Tien jaar na tart heeft het taxibedrijf, waarin izelligheid voorop staat, gemeend met een toernooi te moeten be- tn. Veel teams die vroeger van de waren zijn nu ook present. Het looiprogramma luidt als volgt: u. PTT Texel-Rijkspolitie u. Nioz-Bouwmarkt Gamma Gemeente Texel-Taxi Smidt jeclub Groot Slam ontving het af- pen weekend de bridgeclub Lange- voor een sportief treffen. De over ig bleef met de stand 22—23 op Op 22 en 23 november komt leclub De Kaag naar het eiland, mee wil spelen in deze ontmoe- kan zich opgeven bij het secretari- ian de bridgeclub, inder volgen de tussenstanden in ubcompetitie na afsluiting van de e periode (resp. punten, gem. idekampioen Van Hoogen-Blonk 336.79 56.13 de Laat-Van Empel 334.48 55.74 Hoogerheide 331.65 55.27 Izinga-Slijderink 311.33 51.88 Bakker-Van Hoogen 298.63 49.77 Zevenhoven-Bakker 298.37 49.72 Ofrein-Kellner 289.06 48.17 Chavonnes 287.72 47.95 Van Sambeek 267.21 44.53 De Brok-Ruigrok 249.53 41.58 dekampioen angeveld-Blok 336.36 56.06 Beemsterboer-Backer 327.30 54.55 leemsterboer-v.d. Brink 318.81 53.13 Schuil 315.90 52.45 v. Heerwaarden 308.90 51.48 Elzinga-Kooiman 300.06 50.01 Venema 289.99 48.33 Klip 285.51 46.58 Rensenbrink-Blok 275.05 45.84 Iderlieste-v.Schie 248.58 41.43 dekampioen - v.d.Kerkhof-Studulski 345.14 56.52 Srootjen-Hooiberg 413.59 52.43 evenhoven-Boere 310.57 51.76 Empel-v.d. Molen 307.44 51.24 Bakker-dhr. Festen 299.71 49.95 v.Gent-dhr. Bakker 294.62 49.10 de Jong 293.24 48.87 ieus-dhr. Bakker 286.20 47.70 Bnsenbrink-Balk 271.67 45.28 43.33 18.03 u. Texel vetrMantje sport 18.24 u. Rijkspolitie Texel-Taxi Smidt 18.45 u. Bouwmarkt Gamma-Texel vet. 19.06 u. Gemeente Texel-PTT Texel 19.27 u. Mantje Sport-Nioz 19.48 u. Rijkspol. Texel-Gem. Texel 20.09 u. Gamma-Mantje sport 20.30 u. PTT Texel-Taxi Smidt 20.51 u. Nioz-Texel vet. 21.15 u. winnaar poule A-nr.2 poule B 21.36 u. Winnaar poule B-nr.2 poule A Van 22.00 tot 23.20 uur plaatsings wedstrijden en finale. Dinsdagavond 19 november geeft Peter Zwart een orgelconcert in de Gereformeerde kerk van Den Burg. Het concert begint om 20.15 uur en de toegang is gratis. Na afloop wordt een collecte ten bate van het orgelfonds gehouden. Het concertprogramma is als volgt: 1a. Erbarm dich mein, o Herre Gott; 1b. Nun komm der Heiden Heiland, J. S. Bach. 2. Thema en variaties, T. Bijlsma 3. Fantasie over Psalm 42, ,,0 mijn ziel wat buigt ge u neder", F. Asma. 4. Toccata in F, W. Ralpg Driffel 5. Concerto in F, G. P. Telemann. 6. Aria in D (uit Suite III); Badinerie in B (uit Suite II), J. S. Bach. 7. Final in D (uit 1e sonate), A. Guilmart. de aandacht van de minister en Teso zullen brengen. We gaan daarover on derhandelen", aldus Schilling. Zowel Tine Krijnen als Jan van As- selt merkten op dat het bestemmingsplan-protest geen dwangmiddel is. ,,We willen niets afdwingen. Er zijn mooie beloftes gedaan door Teso maar er is nog geen zekerheid". Van Asselt merkte op dat zijn fractie voor de aanschaf van een. dubbeldek ker had gestemd omdat beloofd was dat de tarieven dan omlaag zouden gaan en dat er ,,een optimale bootver binding" zou blijven. ,,Van al die belof tes is nog niets waargemaakt en dat moet nu in een convenant worden vastgelegd." De Texels Belang-man zei daarop een motie over de Texels Belang-eisen in stemming te zullen brengen (zie artikel elders in deze krant) maar voordat het zover was moest eerst over de be zwaarschriften worden gestemd. Provinciegeld Gelein Jansen van het CDA was ook niet te spreken over de spoed van het college. Hij vond dat „als er een tun nel moet komen, dat nu moet gebeu ren". Het CDA had daarvoor een constructie uitgedacht die de fractie noopte om voor de Hoonder bezwaar schriften en dus voor de tunnel te stemmen. De Pontweg begint als pro vinciale weg ter hoogte van het huidi ge kruispunt bij het opstelterrein en dat zou betekenen dat de tunnel onder provincieverantwoordelijkheid valt. In samenwerking met de ANWB zal binnenkort worden overgegaan tot het klassificeren van bunga lows en vergelijkbare andere va kantieverblijven op Texel. De huis jes krijgen op grond van objektieve kwaliteitsbeoordeling een cijfer tussen 0 en 5. De waardering ,,0" wordt gegeven aan een akkommo- datie die nog net door de beugel kan, terwijl 5 als het neusje van de zalm kan worden beschouwd. De klassificatiecijfers zullen in het voorlichtingsmateriaal worden ver meld, zodat de aspirant-toerist zich een beter beeld kan vormen. Te vens wordt door het classificatie systeem gestimuleerd dat verhuur ders de kwaliteit van hun huisjes verder verbeteren. Als eerste komen de huisjes van de deelnemers aan de VVV- reserveringsdienst aan bod, zodat de klassificatie in de brochures voor 1987 vermeld kunnen worden. In 1988 ko men de andere particuliere huisjes aan de beurt. De keuring wordt onge vraagd eens per drie jaar herhaald. Er kan ook tussentijds worden gekeurd, bijv. na een verbouwing of andere ver betering of nadat klachten zijn binnen gekomen. Hotels zullen ook onder de ANWB-keuring vallen. Hier wordt ech ter niet gewerkt met cijfers maar ster ren en vlaggetjes. In de VVV-vergadering van dinsdag werd door C. Commandeur voor gesteld niet alleen huisjes, apparte menten en hotels onder de klassificatie te laten vallen, maar èlle akkommoda- tievormen op Texel, dus ook kampeer boerderijen. Voorzitter Wuis zei daar van niet afkerig te zijn, al zag hij prak tische problemen als ook alle logies en ontbijtadressen onder het systeem zouden moeten vallen. H. Troost uit Den Hoorn zag voor de bungalows lie ver een aanduiding met sterren in plaats van met cijfers. Nog deze maand zal voor de leden verhuurders een speciale bijeenkomst worden belegd waarop mensen van VVV en ANWB het klassificatie- systeem zullen toelichten'. Een 16-jarig Texels meisje reed woens dagmorgen in de Reijer Keijserstraat, ter hoogte van De Bolder, achterop een personenauto. De bestuurder van de personenauto stopte bij sociale werkplaats en de brommerrijdster zag dat niet tijdig. De brommer raakte licht beschadigd en het meisje liep lichte verwondingen op aan haar benen. Westduitse marken Belgische franken Franse franken Zweedse kronen Zwitserse franken Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden Oostenrijkse schilling Italiaanse lires Spaanse peseta's 100 100 100 100 100 100 1 1 100 10.000 100 7110,50 7 5,40 7 35,75 7 35,75 7134,75 7 29,25 2,90 4,03 15,83 15,90 1,74 Gerbrand Poster: voor 15 fietsers is een tun nel al noodzaak. Het bestemmingsplan met daarin een tunnel moet ter goedkeuring worden voorgelegd aan Gedepu teerde Staten. Als die instantie het plan goedkeurt kan de gemeente om provinciegeld voor de tunnel vragen, redeneert het CDA. Als het plan wordt afgekeurd komt het te rug In de gemeenteraad en kan eventueel een ander besluit wor den genomen, aldus de toelichting achteraf. Schetsen Daan Schilling bestreed de kritiek op de haast van het college. De gemeen te is inderdaad na de financiële toe zegging van de minister snel aan de slag gegaan om de verkeersaanpassin- gen in een nieuw bestemmingsplan te verwerken maar de gemeenteraad is steeds op de hoogte gehouden. „We hebben voorbereidingsbesluiten geno men. De eerste planschetsen zijn toe gelicht in raadscommissies en we heb ben uitgebreid gepraat over de bezwa ren", aldus Schilling. Het college heeft naar aanleiding van de bezwaren ge praat met Rijkswaterstaat en toen is een ,,meer veilig" fietspad uit de bus gerold. Schilling: ,,Meer zit er wat be treft Rijkswaterstaat niet in". Na een schorsing van de vergadering moest Schilling meedelen dat het technisch gezien zeer onverstandig was om bei de fietsmogelijkheden, tunnel en pad, in het bestemmingsplan op te nemen. ,,De technische mensen hebben ge zegd dat je niet met het werk kunt be ginnen voordat je weet waar je aan toe bent. Eén van de twee mogelijkhe den moet dus afvallen". Dubbel Die mening deelde het CDA niet. Deze fractie stemde voor het gegrond ver klaren van de tunnel-bezwaarschriften maar ook voor goedkeuring van het gewijzigde bestemmingsplan, waarin de tunnel niet is opgenomen. Omdat Pakt, PSP en Gerbrand Poster ook voor gegrondverklaring van de be zwaarschriften stemden en een andere meerderheid het bestemmingsplan zonder tunnel goedkeurde gaat er straks een plan naar GS waar beide zaken in zijn vermeld. Texels Belang en Donderdag 14 november Tot 18.00 uur houdt de Ned. Herv. zusterkring van Oudeschild verkoop middag in het kerkgebouw. De raadscommissie voor Welzijnszaken heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Onder andere wordt gesproken over het over dekte zwembad bij het Eierlandsche Huis. Directeur Doppenberg van Gemeente werken houdt voor de Vrouwen in de VVD" in hotel „Rebecca" in De Waal een lezing over de plantsoenendienst en over de toekomstige huisvuilverwer king; aanvang 19.30 uur. Vrijdag 15 november Om 19.30 uur begint in het Maarten- huis bij De Koog de eerste bijeenkomst van de cursus „Het kind tussen 0 en 7 jaar". Er kunnen zich nog deelnemers aansluiten. Aanmelding via telefoon (02228) 682. De Kotex-tentoonstelling in het vereni gingsgebouw in „De Mars" is gratis te bezichtigen van 20.00 tot 22.00 uur Zaterdag 16 november Om 13.45 uur beginnen aan de Bies- bosweg in de Dennen een wielercross en wintercrossloop. Joop van der Meer verklaarden de be zwaarschriften uit 't Horntje en Den Hoorn ongegrond. Pakt en PSP stem den tegen goedkeuring van het bestemmingsplan. Triest Tine Krijnen-Bays was teleurgesteld over het raadsbesluit en verwoordde dat in de rondvraag: „We kiezen voor een tunnel en hebben straks geen geld voor bijvoorbeeld een sportzaal in Ou deschild. Dergelijke keuzes maakt de gemeenteraad vanavond. Ik vind dat triest." De overige bezwaarschriften leverden weinig discussie op. De linkse fracties ondersteunden het protest van de werkgroep Landschapszorg, de Vereni ging tot Behoud van de Waddenzee en het Contact Milieubescherming Noordhoiland. Het bezwaarschrift van advocaat Koomans namens de eige naars van de Jellinek-boerderij werd wat betreft het verzoek om bestem mingswijziging (mogelijkheid tot re creatief gebruik als De Nieuwe Skuul stopt) gesteund door de raad en dat zelfde gold voor het protest van Cor Dros die meer ruimte wil voor zijn fietsverhuurbedrijf. Het bezwaarschrift van W.H. Bakker over mogelijke ontoegankelijkheid van zijn bouwland in de toekomst werd unaniem ongegrond verklaard. Enig protest ontstond over het bezwaar schrift van de-familie J. Schoen. Deze bezwaarmaker heeft geprotesteerd te gen de plaats van de aan- en afvoer- wegen naar het haventerrein en zegt dat de aanleg een waardevermindering (20 mille) van zijn woning betekent. Schoen vroeg ook of zijn woning, Molwerk 49, de bestemming van twee de woning kan krijgen maar dat is door het college afgewezen. Wel werd aangeboden dat Schoen een zomer woning op zijn erf mag bouwen. Vol gens Henk Beumkes van het Pakt was die toezegging geen voordeel want volgens hem heeft Schoen geen geld om een zomerwoning te bouwen. „Er ontstaat nu rechtsongelijkheid ten op zichte van buren die een financiële of andere compensatie van de gemeente hebben gekregen wegens overlast in de toekomst", aldus Beumkes. Schil ling wilde echter niet méér toezeggin gen doen aan Schoen, waarna het Pakt het bezwaarschrift gegrond ver klaarde. De overige raadsleden steun den het college. De Vereniging voor weer- en sterren kunde heeft in „De Schakel" om 14.30 uur een bijeenkomst met lezing over „Menselijke invloeden op het kli maat". Belangstellende niet-leden zijn ook welkom. 's Middags worden in Den Hoorn afge dankte gereedschappen opgehaald door jongelui van Scouting Texel ten bate van de aktie „Gered gereedschap". De Kotex-tentoonstelling in het ge bouw in „De Mars" is gratis te bezich tigen van 10.00 tot 22.00 uur. Zondag 17 november Aan de dijk bij De Cocksdorp wordt van 8.30 tot 10.00 uur een wedstrijd van de sportvissersclub Texel gehouden. De Kotex-tentoonstelling in het eigen gebouw in „De Mars" is gratis te be zichtigen van 11.00 tot 17.00 uur. Maandag 18 november De Overkoepeling van Vrouwenorgani saties heeft in het zaaltje van de Doopsgezinde kerk in Den Burg een vergadering; 14.00 uur. De Stichting Texelse Sportraad verga dert aanvang 19.30 uur in het raadhuis. De Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland houden in het Eier landsche Huis een kerstviering; 20.00 uur. De raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Gesproken wordt onder meer over aanpassing van de politieverordening in verband met de nieuwe pierenspitmachine van Duinker, de naamgeving Roggeslootweg en de herstrukturering van het Centrum voor Automatisering. Dinsdag 19 november houden de her vormde vrouwengroepen een ring avond in de kantine van de LTS. De aanvang is 20.00 uur. Mevrouw Harting houdt een boek bespreking over „Sara Burgerhardt", geschreven door de bekende schrijfster Betje Wolf en Aagje Deken. Maandagmiddag gebeurde op de Postweg een botsing tussen een tractor en een auto met forse ma teriele schade. Een 18-jari?je Texelaar reed op een tractor richting De Cocksdorp en wilde linksaf slaan. Hij stopte voor een te genligger en de achter hem rijdende 48-jarige Texelaar zag dat te laat. De wagen reed tegen een kuilgrassnijder en moet total loss worden verklaard. De schade aan het landbouwwerktuig was ook aanzienlijk. roestvrij stalen pannen voor gas en electra het META rechaud (zie a.s. week de Libelle!) tevens binnengekomen: HOUTEN KERSTSTERREN Gravenstr. 7, Den Burg, 02220-3592

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 11