Cjroen 'l^warLs Jexeh in het hart-, .eden akkoord met (VV-stichtingsplan Raad wil tunnel bij #t Horntje Gaat provincie betalen Ook zonder machtigingen zou het zijn getukt..... Wat je ver haalt lekker de jager jacht- en schiet sportartikelen. Soundmixer Otis Redding ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.032 VRIJDAG 15 NOVEMBER 1985 je: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der m, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. advertenties, abonnementen, etc.: veld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, :n (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /18.10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. stichtingsplannen van de VVV Texel gaan definitief door. buitengewone vergadering van dinsdagavond in De Lin- loom kwam het voorstel tot herstructurering er ongewij- door met 189 van de 273 vertegenwoordigde stemmen, statutair vereiste meerderheid van 2/3 werd dus royaal laald. gemiddelde vakantieduur. Dit heeft een hevige concurrentiestrijd tussen de toeristische gebieden doen ontstaan en die heeft vérstrekkende gevolgen voor ieder die direct of indirect voor zijn inkomen afhankelijk is van het toe risme. Belangrijke wapens in de con currentiestrijd zijn de kwaliteit van het geen wordt aangeboden, voldoende geld voor promotie en een slagvaardi ge organisatie die zich daarmee bezig houdt. De bestaande VVV is onvol doende slagvaardig en beschikt over te weinig geld. Voor promotie en dienst verlening zijn nl. enorme bedragen no dig. Eén arbeidsplaats kost al gauw ƒ45.000— en met een onderzoek van enige omvang is één tot anderhalve ton gemoeid terwijl een bescheiden promotiecampagne een kwart tot een half miljoen gulden vergt. De VVV kan dat al lang niet meer dragen. De laatste jaren is noodgedwongen teveel uitgegeven en het voortbestaan van de vereniging wordt daardoor bedreigd. Schijnbare tegenstelling In de brief van de drie particpanten werd er verder op gewezen dat binnen de toeristische markt van Texel sprake is van een grote verscheidenheid aan soorten bedrijven waardoor de belan gen bij oppervlakkige beschouwing was niet te danken aan de 93 nachten die waren uitgeschre- door leden die niet aanwezig fiden zijn, want ook zonder vol- chten zou de voorgeschreven erderheid zijn gehaald. Er waren 144 leden persoonlijk aanwezig. (ergadering trok meer belangstel- dan de vorige keer toen de leden een meerderheid van slechts één een gunstige „intentieverklaring" iven. Die krappe meerderheid ikte het uiterst twijfelachtig of het lukken in de vergadering waarin definitieve besluit moest worden omen, de vereiste tweederde meer heid te krijgen. De voorstanders ben nadien echter niet stilgezeten, wam aanvullende informatie van bestuur, bedoeld om met hardnek- levende misverstanden af te reke- de mensen uit de achterban participanten van de beoogde hting spoorden elkaar aan de ver lering in ieder geval bij te wonen vóór te stemmen. Er moest ter rekening mee gehouden worden ook de tegenstanders dat zouden n, zodat het lang spannend bleef, ins is echter duidelijk dat het aantal sequente tegenstanders van de structureringsplannen minder groot lan wel eens is gevreesd en dat aantal sinds de vorige vergadering der is geslonken dan gegroeid. Er en niet mee'r dan 45 tegenstem naast drie blanco stemmen, al of niet vóór zijn kon van de ge- flten niet worden afgelezen en het fsf gedurende de hele vergadering 11 ook spannend. Er werd toch nog langdurig strijd geleverd en soms igje de indruk dat de aanvullende :rmatie geen zier had geholpen om- er nog steeds mensen bleken te die dachten dat de VVV zou wor- opgeheven en dat er een stichting inplaats zou komen waar nie- ïd iets over te zeggen zou hebben. Brief van de pleidooien die in de verga ing naar voren werd gebracht was brief afkomstig van Teso, Texels bond van Ondernemers en Recrea- lichting Texel, zoals bekend partici- iten van de nieuwe stichting. Daar- verd erop gewezen dat in Neder- het gedrag van de toeristische sument is gewijzigd, onder andere irde economische teruggang. Het vakanties is afgenomen, evenals bestedingen in die vakanties en de soms tegengesteld lijken. Het gemeen schappelijk belang van Texel is echter dat men staande blijft in de concurren tieslag met andere vakantiebestemmin gen; pas daarna komt de onderlinge concurrentie tussen de verschillende gelijke logiesvormen. Geconstateerd wordt dat de schijnbare verschillen in belang een slechte invloed hebben ge had op het functioneren van de vereni ging en de financiering. Als voorbeeld werd genoemd het feit dat de netto opbrengst uit de bemiddeling (ƒ275.000,— die bijna helemaal is in gebracht door provisie op de arrange menten, gebruikt is voor promotie van de héle bedrijfstak. Er is dus geen re delijke verhouding tussen kosten en opbrengsten en degenen die deze ver oorzaken dan wel er baat bij hebben. „Eén van de ondermijnende proble men van uw organisatie." Onderscheid Vervolgens werd gewezen op de nu ter tafel liggende voorstellen waardoor de ze en andere problemen uit de weg worden geruimd. De gemeente, Re creatiestichting, Teso bootdienst verke ren in de positie een algemeen belang te kunnen behartigen en zijn daartoe ook financieel in staat; hetzelfde moet gelden voor TVO en de logiesverstrek- kers. De plannen voor de toekomstige WV structuur zijn zodanig, dat na drukkelijk onderscheid wordt gemaakt tussen informatie/service van de VVV en de promotie. De initiatiefnemers willen uitsluitend geld beschikbaar stellen voor promotie en de garantie hebben dat dit niet kan worden gebruikt voor service. De nieu we organisatie voorziet daarin. De ge meente betaalt ƒ260.000,— voor servi ce en elke participant brengt ƒ150.000,— in voor promotie. Daarmee is tevens bereikt dat het promotiegeld ten goede komt van het algemene toe ristische belang van Texel en niet indi rect van bepaalde bedrijven. De infor matieve taak moet kostendekkend zijn Overzicht van de De Lindeboom-zaal toen de discussie nog in volle gang was. Achter de microfoon opposant Doede Zoete. met de bijdrage van de gemeente en de dienstverlenende taak moet voor de rest worden vergoed door degenen die de kosten veroorzaken. Praktisch Belangrijk is dat dienstverlening en promotie worden behartgid door één organisatie: de nieuwe stichting. Beide activiteiten hebben zoveel met elkaar te maken dat de zaken in één hand moeten blijven; dat is praktisch en voordelig. De initiatiefnemers willen dat nadrukkelijk omdat ze er niets voor voelen om geld te steken in een orga nisatie terwijl inzake de besteding van die gelden door anderen wordt beslist. Een verdeling van taken tussen een vereniging en een stichting is daarom ongewenst en onaanvaardbaar. Met nadruk wezen de participanten erop dat de belangenbehartiging van de kleine leden in de nieuwe organisatie niet verloren zal gaan, in tegendeel. De kleine verhuurders moeten beseffen dat de huidige VVV organisatie voor hen op den duur desastreus zou zijn omdat behoorlijke promotie dan niet meer mogelijk is. De grote verhuurders zijn makkelijk in staat die promotie voor zichzelf te behartigen; de kleine niet. Van de nu geplande algemene Texelpromotie profiteren de kleine ver huurders naar verhouding het meest. Vragen Zoals bekend zal de huidige VVV ver anderen in een Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (TVL). Antwoordend op vragen van Frans Voskuil vertelde voorzitter Harry Wuis dat de admi nistratieve zaken van deze vereniging in de praktijk door de stichting zullen worden behartigd, zoals het opzetten van de ledenadministratie, het innen van de contributie e.d. In de informatie was de indruk gewekt dat TVO en de verhuurders straks wellicht als één ge zamenlijke organisatie-participant zullen worden aangemerkt, maar dat was een misverstand. TVO en logies verstrekkers zullen elk apart ƒ150.000,— bijdragen en ieder een eigen vertegen woordiger hebben in het bestuur van de nieuwe stichting. Voskuil betreurde het dat de statuten voor de nieuwe stichting nog niet bekend zijn, zodat de leden in feite niet goed weten waartoe zij besluiten. Voorzitter Wuis wees dit bezwaar van de hand omdat het streven van de stichting in grote lijnen wel degelijk bekend is en in elk geval niet strijdig kan zijn met wat de huidige VVV beoogt. De statuten staan voor intern gebruik reeds onge veer op papier. Zodra ze zijn uitge werkt zullen ze aan de leden bekend worden gemaakt. Op de vraag waarom het bestuur van de nieuwe stichting nog niet bekend is, werd geantwoord dat dit bestuur nog moet worden be noemd door de participerende organi saties. Die zijn ieder vrij om iemand te kiezen of aan te wijzen; dat geldt dus ook voor de vereniging van logiesverstrekkers. Van de familie H.A. Witte van de Hoornderweg was de vraag gekomen of de nieuwbouwplannen die nog altijd Lees verder pagina 2 e\s La/jj f een goed stukje vlees hoeft u ech- niet zo ver. Goënga's specialiteitenslagerij. It u van eigen slacht een keur aan Rijkheden, waaronder de tot in alle van ons land beroemde ^vleesgerechten. 'ond gehakt en 'ond sausijsjes, samen f6,98 tee week weer bio/ogisch- dynamisch rundvlees. Met acht stemmen voor en zeven tegen heeft de gemeente raad dinsdagavond besloten de bezwaren van de bewoners van 't Horntje tegen herziening van het bestemmingsplan 't Horntje gegrond te verklaren. Daarmee gaf de raad het colle ge de opdracht een fietstunnel in het plan aan te brengen, nadat duidelijk was geworden dat Rijkswaterstaat die tunnel niet wil aanleggen. Loco-burgemeester Daan Schilling zei het raadsbesluit ,,zeer te betreuren". „Ik heb u gewezen op de financiële consequenties. We zullen die fietstunnel dan zelf moeten betalen", aldus Schilling die daarbij de opmerking maakte dat hij niet verwachtte dat er volgend jaar nog een begrotingsvergadering kan worden gehouden omdat er dan geen geld te verdelen is. klaard, waarbij opgemerkt moet worden dat de motieven van dit stemgedrag zeer verschillend wa ren. Die verscheidenheid zorgde samen met een onverwachte, felle aanval van Texels Belang op Teso voor een verrassende en langduri ge raadsvergadering. schaf van de dubbeldekker. Het Pakt wilde de bezwaarschriften echter niet afdoen met een simpele gegrond ver klaring. „We moeten ze gewoon genu anceerd bekijken", aldus Terpstra. De bezwaarschriften van de bewoners van 't Horntje, de dorpscommissie van Den Hoorn en de medezeggenschapsraad van de Drijverschool, met daarin als grootste wens een fietstunnel onder de Pontweg, wilde het Pakt gegrond verklaren omdat er een optimale voor ziening moet komen voor wielrijders. Daarmee doelde Terpstra niet alleen op Die somberheid werd niet gedeeld door alle raadsleden die het be zwaarschrift gegrond hadden ver deer het eens. Den Hoorn is dich- bij dan u denkt. (02226) 252. WAPENMAGAZIJN Het juiste adres voor al uw Gratis bij u thuisbezorgd. Texel: Thijs Jan Reuvers (02222) 370 Amsterdam: (020) 24 71 72. Pas om half twaalf sloot het politieke circus maar wethouder financiën Klaas Barendregt hield het na het tunnel- besluit al voor gezien, nadat hij in de wandelgangen tijdens schorsingen had meegedeeld de tunnel niet te zullen betalen. De roerige discussie over de verkeers- aanpassingen, verwoord in de herzie ning van het bestemmingsplan 't Horntje, begon heel rustig. Dirk Terpstra verklaarde dat het Pakt tegen de verkeersaanpassing is omdat het hier een vervolg betreft van de aan- Gelein Jansen: twee ijzers in het financieringsvuur. de fietsers die de Hoornder school bezoeken. Gerbrand Poster zei ook voor een fietstunnel te zijn. „Rijkswaterstaat wil pas een tunnel aanleggen en betalen als er 1000 1500 fietsers per dag ge bruik van maken. Voor mij zijn 15 fiet sers al voldoende", aldus Poster, die de folders van zijn befaamde trektun- nels weer uit de kast had gehaald. Hij vroeg of er al een onderzoek was ge weest naar de kosten van zo'n tunnel. Uit antwoorden bleek dat een tunnel van 50 meter lengte 1 a 1,5 miljoen gulden gaat kosten. Emotioneel Jan van Asselt van Texels Belang was het wat betreft het bezwaarschrift met het college eens. Het college stelde voor de genoemde bezwaren gedeelte lijk gegrond en gedeeltelijk ongegrond te verklaren. Die constructie was no dig omdat het college meent gedeelte lijk aan de eisen van de Horntje- bezwaarmakers te zijn tegemoet geko men door het fietspad langs de paral lelweg (aan- en afvoerweg naar de parkeerplaats) zodanig te verleggen dat fietsers alleen nog de Pontweg moeten oversteken. In het oude plan moest men daarnaast ook twee keer de parallelweg oversteken. Van Asselt noemde dat compromis van gemeente bestuur en Rijkswaterstaat aanvaard baar. „Je moet die onveiligheid ook niet overschatten met allerlei emotio nele verhalen. Het kruispunt Aken- buurt is ook met lichten beveiligd en daar gaat het goed als fietsers moeten oversteken". Afspraken Partijgenote Tine Krijnen-Bays was fel ler in haar opmerkingen over de be zwaarschriften. Ze zei dat er in dubbel dekker en fuikaanpassing al 80 miljoen was geïnvesteerd. „We hebben al een brug verspiekerd en we willen eigenlijk alleen nog een tunneltje". Ze was niet te spreken over de haast waarmee het college het gewijzigde bestem mingsplan door de politieke besluitvor ming loodst maar haar grootste grief betrof de houding van Teso. „We heb ben Teso in het verleden vragen gesteld over de tariëven, de toeganke lijkheid van de boot en de frequentie van afvaarten en we hebben daar nooit duidelijke antwoorden op gehad. We willen die vragen nu wel duidelijk beantwoord zien", aldus Tine Krijnen, die tot verbazing van veel mede raadsleden en het college meedeelde dat er op korte termijn afspraken met Teso gemaakt moeten worden over ge noemde onderwerpen. Die afspraken moeten dan worden vastgelegd in het convenant (privaat-rechtelijke overeen komst) dat de minister van Verkeer en Waterstaat af wil sluiten met Teso. Wethouder Schilling merkte op dat de ze zaken niet geregeld kunnen worden in een bestemmingsplan. Het bestem mingsplan als dwangmiddel gebruiken vond hij beleidsmatig onjuist. „Dat is een oneigenlijk middel. Uw protest hoort thuis op een andere plaats en we hebben al toegezegd dat we de raadswensen over tarieven e.d. onder Lees verder pagina 11 Kantoorstraat 11, Den Burg - Texel Zaterdag 16 november (Henny Huisman Soundmixshow) Entree f5,—. Op onze verlichtingsafdeling boven alle lampen voor de halve prijs GEBR. SCHOORL B.V. WAAIDERSTRAAT 33-35

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1