I an/eg kabeltelevisie isteren begonnen Gemeente Ameland steekt zonder belastingverhoging twee miljoen in zwemparadijs Glas het inzamelen waard. Hup, in de glasbak! derlandse zenders en satellietprogramma's Voorlopig alleen in Den Burg orlichtingsavond lapenhouderij Herstel Groen-Zwart Fietstunnel 115 DAG 15 NOVEMBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 5 iren is in Den Burg begonnen met de aanleg van een aIe antenne inrichting. Tegelijk is gestart met het bezoe- Inn de mensen om te bepalen of zij prijs stellen op aan lag en of zij gedurende een maand vrijblijvend willen mmaken met het systeem. Verwacht wordt dat in de zo- uan 1986 de eerste fase van het kabelnet in gebruik zal |ilen gesteld en dat tegen het eind van het jaar heel Den Imet uitzondering van de bedrijventerreinenvan kabel- kabelradio kan genieten. litiatief om Den Burg aan te i op een centrale antenne in- ig is genomen door Gert Jan irl (29) van Gebroeders irl b.v. en Jaap Drijver (36) rijver Bouw b.v. Zij hebben Bloten vennootschap Kabeltex het leven geroepen waarin voor 50% participeren. Deze otschap zal de aanleg en ex- itie van het kabelnet van Den er hand nemen. Daarbij wel enig risico genomen er moet nog blijken of voor Itv zoals deze door Kabeltex geboden voldoende be- elling is. lancieel sluitend te kunnen i is het nodig dat 65% van de 2000 hoofdbewoners van Texels ntie een abonnement neemt. De efnemers gaan ervan uit dat dit il lukken en hebben goede hoop aanmerkelijk méér belangstelling exploitatie wordt dan zodanig Sef dat kan worden gedacht aan ansluiten van andere delen van bijvoorbeeld het dorp Oude en/of bepaalde alowterreinen. Onderzoek uari van dit jaar werden de eerste en gesmeed en gingen Drijver en orl op onderzoek uit om vast te wat er technisch mogelijk was ilke kosten daarmee in de speci- fexelse situatie gepaard zouden Al gauw stond vast dat het aan- nvan Den Burg een haalbare was. De plannen werden met be ling van Siemens verder uitge- en geruime tijd zag het er naar it men omstreeks maart 1986 met van start zou gaan. De zaak zeer onlangs echter in een stroomversnelling als gevolg van de ri oleringswerkzaamheden in Den Burg. Nu de straten in het centrum toch zijn opengebroken zou het veel overlast en kosten besparen als de kabels direct worden gelegd, zodat het niet nodig is een paar maanden later de sierbestra ting op te breken. Dat heeft er dus toe geleid dat gisteren in de Weverstraat de eerste coax-kabels van de centrale antenne inrichting de grond in zijn ge gaan, vrijwel op hetzelfde moment dat de aspirant abonnees voor het eerst werden benaderd. Satelliet Het kabelnet in Den Burg betekent een interessante uitbreiding van de mogelijkheden tot televisieont vangst op het in dat opzicht nogal stiefmoederlijk bedeelde Texel. In vergelijking met kabelnetten van de steden en op het vasteland zal het aanbod echter bescheiden moeten zijn. Voorlopig is het mo gelijk via de kabel de Nederlandse tv-zenders te ontvangen en daar naast de programma's van Sky Channel, Music Box, TV 5 en Euro- pa TV die van de satelliet worden ontvangen. Verder levert de kabel ook alle Nederlandse radiopro gramma's van zowel middengolf als FM (stereo) en via de kabel kunnen eveneens de teletekstpagi na's 199 en 299 worden ontvangen dus ook met televisieontvangers die niet van ingebouwde teletekst zijn voorzien. Tenslotte biedt de kabel via een apart informatieka naal nog de mogelijkheid tot het ontvangen van mededelingen van technische aard of overgenomen teletekstpaginas. De mensen in Den Burg moeten er op rekenen dat ze de komende tijd bezoek krijgen van iemand van Kabeltex b.v. die vraagt of men er akkoord mee gaat dat de woning op de kabel wordt aangesloten. Vrijblijvend Die aansluiting verplicht tot niets en geeft ook weinig overlast. Er wordt een gaatje in de muur geboord en op korte afstand daarvan wordt binnens huis een soort stopcontact gemaakt. Wie belangstelling heeft voor kabel-tv kan dat natuurlijk direct kenbaar ma ken, maar een beslissing hoeft nog niet te worden genomen. Het is moge lijk een proef van een maand te ne men. Tegen het eind van de proefperi ode wordt geïnformeerd of men abon nee wil worden. Wie dat niet doet is geen cent verschuldigd en de aanslui ting wordt ongedaan gemaakt. Mocht men later van gedachten veranderen, dan is de aansluiting in een handom draai weer aangebracht want kabel en contactdoos blijven gewoon zitten. Wie tijdens de proefperiode besluit een abonnement te nemen betaalt een en treegeld van ƒ100,en vervolgens ƒ15,80 per maand. Wie later een abon nement neemt betaalt een hoger en- treegeld: ƒ250,—. Aldus wil Kabeltex stimuleren dat zoveel mogelijk mensen al direct positief besluiten zodat het voor een sluitende exploitatie benodig de aantal abonnees zo snel mogelijk wordt bereikt. PTT-machtiging De aanleg en exploitatie van een ka belnet is doorgaans een aangelegen heid van de gemeente, maar de PTT is vrij om een machtiging aan particulie ren te geven als de gemeente geen in teresse heeft. Schoorl en Drijver heb ben desgevraagd van het gémeente- bestuur te horen gekregen dat zij hun gang kunnen gaan en hebben een jaar de tijd gekregen om hun plan te ont wikkelen. Het ziet er naar uit dat Ka beltex spoedig de PTT machtiging krijgt. Het is ongetwijfeld een nadeel dat het kabelnet in Den Burg geen Duitse of Belgische tv- programma's zal doorgeven. Tech nisch is dat wel mogelijk maar er zijn enorme investeringen voor no dig die de kosten voor het betrek kelijk kleine aantal abonnees op Texel onaanvaardbaar hoog zouden maken. Er wordt nog wel nage gaan of Duitsland en België via een ander, goedkoper systeem op de kabel van Den Burg kunnen worden gebracht (koppelnet) maar tot dusver is dat niet haalbaar gebleken. Er is wel eens geopperd dat de beken de PTT straalzendmast in Den Burg een mogelijkheid is om het Duitse en/of Belgische tv-signaal op te van gen en door te geven, maar dat is on mogelijk gebleken. Voor een behoorlij ke ontvangst is een mast van 300 me ter nodig. De mast in Den Burg is met zeventig meter dus veel te laag. Slechts gedurende gemiddeld 6% van de programmaduur zou een behoorlijke ontvangst mogelijk zijn. Voorlopig dus geen Duitsland en België. Wel is te verwachten dat binnen afzienbare tijd meer mogelijkheden via de satelliet worden geboden, waaronder een Duits programma. Het staat bij voorbaat vast dat dan ook deze programma's (de eerstvolgende twee zonder extra kosten) op de kabel van Den Burg worden gezet. Het systeem staat dat makkelijk toe; er kunnen wel dertig verschillende stations mee worden doorgegeven. Schotel De van de satelliet afkomstige tv- programma's worden in eerste instantie ontvangen via een schotelantenne van 3.70 doorsnee, die op het dak van het bedrijf van Schoorl aan de Waal- derstraat wordt geplaatst. Bij Schoorl bevindt zich tevens het zg. kopstation. Van hieruit gaan de signalen via de ka bels naar drie wijkcentrales en vervol gens via groepsversterkers en eind- versterkers naar de woningen. In de straten van Den Burg wordt totaal bij na 150 kilometer kabel gelegd. Aanleg van het complete systeem vergt een investering van anderhalf miljoen gul den en met de uitvoering (tien mensja ren werk) is men ongeveer een jaar bezig. In verband met de vele andere kabels en leidingen in Den Burg moet het graven praktisch helemaal met de schop gebeuren. De bedrijventerreinen van Den Burg -zullen voorlopig verstoken blijven van kabeltelevisie en kabelradio want het aantal aansluitmogelijkheden per kilo meter is hier zo klein dat het veel te Kaartje van Den Burg. Het ..witte" gebied zal op de kabel van Kabeltex b.v. worden aan gesloten. Dit kaartje is opgenomen in een voorlichtingsbrochure die Kabeltex binnenkort in het aan te sluiten gebied huis aan huis zal bezorgen. kostbaar zou worden, tenzij de betrok ken bewoners het extra geld er voor over zouden hebben. De Mars Ook de woonwijk De Mars valt op dit moment buiten de plannen van Kabel tex want de Verenigde Electromonteurs (VEM) heeft voor de aanleg van een centrale antenne-inrichting in dit ge bied reeds machtiging gehad. Het is echter niet uitgesloten dat VEM en Kabeltex tot een deal zullen komen waardoor ook de Mars gebruik zal ma ken van de door Kabeltex geboden mogelijkheden. Sommige complexen woningen in Den Burg beschikken reeds over een geza menlijke antenne-inrichting. In enkele gevallen kunnen die zonder problemen op het Kabeltexsysteem worden aan gesloten, maar de oudere systemen zullen vervangen moeten worden. Het aansluiten van de televisietoestel len in de huiskamers is zeer simpel. Zonder dat aan het toestel iets veran derd hoeft te worden, kan de antenne kabel in het contact van Kabeltex wor den gestoken. Aansluiting van een tweede toestel op dezelfde aansluiting is zonder extra abonnementskosten mogelijk, al zal daarvoor soms een versterker nodig zijn. Het spreekt van zelf dat de eventuele aanleg van extra kabels naar zomerhuisjes en andere wat verder afgelegen aansluitingen moeten worden vergoed. [ïdagavond 18 november Jkt de heer T. Ruiter, bedrijfs- ichter schapenhouderij en ivee bij het Consulentschap Ie Rundveehouderij te Alk voor de Texelse penhouders. wil aandacht gaan geven aan ïonomie van de schapenhouderij, oepassen van kunstmatige insemi- bij schapen, zwoegerziekte en de ng van schapen. ieuwste ontwikkeling in de scha- ouderij wordt gesproken over de van lammeren en de vruchtbaar- van het Texelse schaap. Over het is de laatste jaren informatie in- ■nnen via het wegen van lamme- gegevens van het Schapentam- Deze bijeenkomst van de Vereni- van Bedrijfsvoorlichting Texel gehouden in hotel De Pelikaan Ie Pelikaanweg, aanvang 20.00 grote hoeveelheden neerslag van atste week is op meerdere bedrij- iet jongvee op stal gezet. Op tijd illen van de jongere dieren geeft leien omdat de groei dan niet eert. Maagdarm- en longwormen dan minder kans dan wanneer egere dieren buiten blijven lopen. Scheren Ker goede gewoonte is het om undvee, van jong tot oud, direct opstallen te gaan scheren, een veel mooier beeld van het krijgen luizen en mijten min- ielegenheid om op het rund te le- Het leven van andere niet wense- uizen en mijten op runderen kost ie. Deze energie moet dan via ng weer aan het dier worden ge- Mochten er toch reeds luizen iten op het dier aanwezig zijn dan er een behandeling plaats te vin- Er zijn middelen die beiden goed jden. Het verspuiten kan plaats met een rugspuit of met een drukspuit. Het effect van een ho- ukspuit zal beter zijn omdat de tof dan beter tussen de haren Klauwen loede klauwverzorging van het blijft noodzakelijk. Dit geldt tol aan het begin van de stalperi- De klauwen zijn dan nog zacht, het besnijden gemakkelijk gaat. De gemeente Ameland steekt twee miljoen in de bouw van een zwembadcom- piex De V/eijen" in het toeristisch zwaar betaste gebied tussen Nes en Buren. Het bad zal deel uitmaken van een groter gebied, dat niet geheel ongelijk is aan de uitwerking van bijvoorbeeld het Krimplan op Texel, wat voorzieningen betreft tenminste. Totale kosten van het bad bedragen acht miljoen. Het resterende geld komt van rijk en bedrijfsleven. De verwachting is dat het bad een extra structu rele werkgelegenheid oplevert van maar liefst 65 arbeidsplaatsen, terwijl er 42 manjaren in de bouw gaan zitten. Ameland heeft een subsidie van Eco nomische Zaken binnengehaald, groot twee miljoen gulden. Het is niet uit gesloten dat daarvoor, net als voor het Terschellinger zwembad, subsidiepot- ten zijn aangesproken die speciaal voor het noorden van het land zijn ingesteld en daar hoort Texel, ambtelijk gespro ken, niet bij. Al in 1980 stelde de Amelander gemeenteraad vast dat het noodzakelijk was de kwaliteit van de recreatievoorzieningen te verbeteren. Uit het recreatie-basisplan voor de Friese Wadden bleek dat naar ver wachting de toeristische vraag naar het eiland op lange termijn hoger zou blijven dan het aanbod! Tegelijkertijd werd de wenselijkheid van zonering vastgesteld: er voor zorgen dat kwets bare gebieden niet onder de toeristi sche druk zouden bezwijken. Daarom wordt het toerisme net als op Texel geconcentreerd, onder meer om het aantal ge- en verboden zo klein moge lijk te kunnen houden. Door het aan trekkelijk maken van de deelgebieden de Vleijen en Grootslegt zal het toe risme zich daar vanzelf op concentre ren, zodat de natuurwaarden elders op het eiland ontzien worden. De Vleijen In de Vleijen moeten vier hoofdfunc ties aan bod komen. Ten eerste wil Ameland hier zijn slechts 140 ha grote areaal bosgrond met 55 ha uitbreiden. Dan komt er een gebied voor intensie ve recreatie waarin een duinpias van 6 ha is opgenomen, voorzien van 1,5 ha oever- en spelvoorzieningen. 23 hecta re is en blijft agrarisch gebruik en on geveer 20 ha bestaat uit duingebied. Het hele terrein ligt op achthonderd meter van zee. Het zwembad komt midden in het gebied voor intensieve recreatie, min of meer ingesloten door twee roeiplassen. In een later stadium moeten bij het zwembad nog een na tuurmuseum/bezoekerscentrum en een zee-aquarium verrijzen. Daar is echter in de huidige concrete plannen nog geen sprake van. Uit een onderzoek dat werd betaald door de gemeente, de plaatselijke Recron-afdeling, het KNOV en de Horecavereniging Ame land is gebleken dat voorlopig alleen het zwembad en het restaurant ge bouwd zouden moeten worden. In het complex zijn opgenomen een zwem en recreatiecentrum inclusief buiten bad, sauna, fitnessruimte, shops en kantoorruimten. Het totale te bebou wen oppervlak omvat 3200 m2. Het geheel moet voor het seizoen 1987 in gebruik genomen worden en bij een verwacht bezoekersaantal van jaarlijks 180.000 zal het in 1992 renderen. Risico Gemeente en rijk stoppen beiden twee miljoen in het plan. Een particuliere ondernemer, Quattro Beheer B.V. te Zwolle, is bereid gevonden de ontwik keling en exploitatie ter hand te ne men. De Rabobank verschaft het be nodigde kapitaal onder de voorwaarde dat de totale stichtingskosten niet ho ger worden dan 8,25 miljoen gulden. Quattro heeft Oranjewoud en het ar chitectenbureau Timans opdracht ge geven voor het maken van een plan- ontwerp op basis van dat bedrag. De gemeente heeft weining moeite met het ophoesten van het bedrag. 1,2 miljoen komt uit de opbrengst van een grondverkoop voor de bouw van een appartementenhotel. De bouwle- ges voor dat hotel en voor het bad belopen maar liefst anderhalve ton. De resterende 6,5 ton wordt afgeschreven in vijf jaar, omdat in die termijn het rijk een aantal eenmalige bijdragen geeft die te maken hebben met de afbouw van het uitkeringsbedrag per ha bui tenwater, een uitkering die hoort bij de gemeentelijke herindeling van de Waddenzee. Dat betekent dat de gemeente bij kan dragen zonder dat er een be lastingverhoging voor de bevolking in hoeft te zitten. Zelfs de reserves hoeven niet aangesproken te wor den. De verkoop van de grond aan Quattro levert ook nog eens een ton op, maar die is niet eens in het dekkingsplan opgenomen. Overigens is het Amelander college verdeeld over het plan. Eén wethouder meent dat er onvoldoende zekerheid is voor de exploitatie van een dergelijk plan. Hij verwacht in de toekomst wel belastingverhogingen en riep de raad dan ook op tegen te stemmen. In de overeenkomst met Quattro BV heeft de gemeente, op advies van een ad viesbureau en een notaris, voorwaar den laten opnemen voor de verstrek king van de bijdrage. Onder meer is geregeld dat bij het overgaan van het complex in andere handen binnen vijf jaar de twee miljoen gulden geheel of gedeeltelijk terug betaald moet worden en bovendien heeft de gemeente in die periode het recht van hypotheek. Voor het bos in de Vleijen werkt dé gemeente samen met Staatsbosbe heer. Beide instellingen planten aan, dit jaar werd de eerste negen hectare bebost. De gemeente heeft hiervoor al een aantal jaren grond aangekocht en de staat is van plan om voor de reste rende 46 ha ook het nodige aan te kopen. Door een vergissing in een gemeente lijke brief is peuterspeelzaal De Kooter- keet uit Oudeschild ten onrechte als de Koger peuterspeelzaal bestempeld in de krant van 8 november j.l. De peuterspeelzaal in De Koog heet Olleke Bolleke. Soms kun je nog eens lachen tijdens een raadsvergadering. Het publiek dat dinsdagavond een portie Texelse poli tiek verkoos boven de buis, de VVV of andere bezigheden zal niet teleur gesteld zijn geweest. Bijna iedereen was vrolijk. De actiegroep verontruste ouders 't Horntje, links en het CDA. Laatstgenoemde partij plaatste volgens eigen zeggen een slimme zet" door het fietstunnel-vraagstuk door te spe len naar de provincie. Die slimme zet werd in de discussie niet nader toege licht en dat was jammer. Het CDA ver klaarde de bezwaarschriften met de tunne/wens gegrond en speelde op die manier niet alleen links in de kaart. Men hoopt dat Gedeputeerde Staten het bestemmingsplan met de gegronde tunnel-wens goed zal keuren en dan zal het CDA we! zorgen dat de provin cie ook betaalt. Leuk bedacht maar niet zo slim. De fractie mag vurig ho pen dat GS het bezwaarschrift van de Horntje-bewoners ongegrond verklaart want anders zitten ze er aan vast. Een bevoegd besluit in een bestem mingsplanprocedure kan niet worden teruggedraaid. Als dat wel gebeurt, dus een door GS afgekeurd bestem mingsplan opnieuw beoordelen en dan de tunneleis schrappen, kunnen de Horntje-bewoners zich opmaken voor een gewonnen juridische strijd. De kans dat de provincie de tunnel gaat betalen is uiterst klein. De raad weet dat 2.2 miljoen is uitgetrokken voor de nu voorgestelde verkeersaan- passingen en men zal daar niet gauw 1,5 miljoen aan toevoegen, te betalen uit de eigen portemonnee. ,,Die poet is al verdeeld", was dinsdag de terech te conclusie van het college. Het CDA voelde ook nattigheid want na afloop van de vergadering werd be weerd dat er in de gemeentebegroting eventueel wel financiële dekking is te vinden voor een fietstunnel. Dat is waar. Het investeringsplan 1986 ver meldt een bedrag van twee miljoen en daar kan dus wel 1,5 miljoen af. Het is te hopen dat het college zeer binnen kort aan de raad zal vragen de finan ciering van de tunnel rond te breien. Dan weet iedereen vóór de verkiezin gen waarom een tunnel belangrijker is dan veel andere plannen en wensen en wat er geschrapt moet worden van het investeringsplan. Een dergelijke fi nancieringsbesluit is bestuurlijk gezien de enig juiste oplossing. De raad heeft in meerderheid uitgesproken een fietstunnel te willen en dan moet men ook met geld over de brug komen. Aan het besluit werden dinsdag geen mitsen" of ,,maaren" verbonden en we zijn benieuwd welke partij straks nog kan lachen. Anti-Teso Het was dinsdagavond ook lachen ge blazen met de Texels Belang-poging om kritiek uit te oefenen op het Teso- gedrag. De Teso werd verweten geen antwoord te geven op, inderdaad, al geruime tijd bij de raad levende vra gen. Dat varkentje wilde Texels Belang wel eens even afdoende wassen, waar bij waarschijnlijk werd gerekend op de steun van Pakt en PSP. Die partijen zijn momenteel echter tevreden over de manier waarop Teso en RWS bezig zijn de boot toegankelijk te maken voor slecht ter been zijnden. Terpstra gaf de Teso een pluim en de Texels Be/ang-fractie zat er na het neerknup pelen van hun motie wat witjes bij. Opmerkelijk was dat Van Asse/t tijdens zijn algemene beschouwing zei ver heugd te zijn over de aanstaande ta riefsverlaging bij Teso. Die hoop is blijkbaar binnen twee weken de bo dem ingeslagen en heeft plaats ge maakt voor wantrouwen. Reden van koerswijziging is ons een raadsel maar deze actie was duidelijk wrong time, wrong place". Er werd een vergelijking gemaakt met het goedkope bootkaartjes-plan van Cor Dros maar dót was politiek spel van een ander kaliber. Dros ging slim aan de haal met geld Sat door de oppositie uit de begroting was gepeuterd en de Texels Belang-motie was dinsdag niet meer dan een gemiste penalty voor open doel. Alle andere partijen wisten feil loos te scoren en dat was tevens een aardige aftrap van de verkiezingsstrijd. WlOfP- et

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5