Zeven nieuwkomers op CDA-kieslijst Verkiezingsuien prikkelen nu tot krokodiiietranen Gasbedrijf moet stoppen met dreigementen m if jmeente stemde blanco er WV-statuten ir Tunneldiscussie werd voortgezet eso-motie Texels Belang kreeg geen steun Pakt in rondvraag Zon, maan en hoog water Lichtboei-banden zijn al verkocht Konsumentenkring voor biologische produkten :Ri1IJDAG 15 NOVEMBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 7 iels Belang tegen ;nform de besluitvorming tijdens begrotingsvergadering van okto- werd de gemeentelijke verte- B(J! nwoordiger dinsdagavond met .2, m blanco stem naar de ledenver- idering van de VVV gestuurd, igezonderd Texels Belang steun de raad het collegevoorstel om gemeentelijke stem neutraal te len zijn, onder het principe dat VVV-leden moesten uitmaken at de toekomst van hun vereni- zou zijn. Texels Belang vroeg n stemming over het gemeentelij standpunt. it gebeurde aan het begin van de het-dsvergadering. Jan van Asselt zei iring tverstandig te vinden als de ge- 0.G0 sentelijke vertegenwoordiger in de /V een stemverklaring van de raad se krijgt inzake het voorstel tot sta- tenwijziging. „Onze stem is net zo aar als de stem van de andere VVV- jen maar we moeten wel duidelijk aldus Van Asselt. -^jco-burgemeester Daan Schilling her- lerde er aan dat de raad vorige sand in meerderheid had beslist dat VVV-leden zelf moeten uitmaken jedeze vereniging verder gaat. Het Jlege was daarom van mening dat vertegenwoordiger (Gerbrand ster, die zich weer liet afvaardigen A tor ambtenaar Van den Burgh) blan- I imoest stemmen. rk Terpstra ondersteunde het geluid 3fl n Schilling en het CDA had dezelfde ming. Tijdens de stemming zei Ger and Poster dat hij persoonlijk tegen atutenwijziging was maar dat hij het Cl st vond, ook gezien de raadsneutra- lj«:it tijdens de begrotingsvergadering, it de leden zelf een keuze maken. De Llw adsleden Kikkert, Van Asselt en Krij- n stemden tegen het uitbrengen van n blanco stem. Op de kieslijst van het CDA komen in mei zeven nieuwe namen te staan, naast de oudgedienden Piet Zegers, Ate Rienstra en Riet Huitema-Vos. De CDA ledenvergadering keurde woensdagavond het voorstel goed om tien personen kandidaat te stellen voor de gemeenteraadsverkiezingen. De volgorde van de kandidatenlijst wordt pas 7 december bekend ge maakt. In de ledenvergadering werd een on derscheid gemaakt tussen serieuze kandidaten, vier personen en drie Texelaars die graag onderaan de lijst geplaatst willen worden omdat ze ei genlijk geen tijd hebben voor het raadswerk. De vier serieuze kandidaten zijn: Piet Brouwer, Nel Eelman en Jur van der Wal uit Den Burg en Jaap Kreeft uit Oudeschild. Dit viertal maakte in een korte toelich ting duidelijk wat hen beweegt zich voor het CDA verkiesbaar te stellen. CDA-voorzitter Kees Hin zei dat bij het zoeken van kandidaten niet meer naar de 'bloedgroepen' KVP, AR en CHU is gekeken. ,,Het is meer een afspiege ling van ons ledenbestand". De achtergrond onderwijs is met on derwijzeres Nel Eelman, CVO school hoofd Jur van der Wal en ex- onderwijzer Piet Zegers ruim vertegen woordigd op de CDA lijst. Piet Brou wer maakte duidelijk via zijn werk in het Lamsvleesbedrijf Texel met de plaatselijke politiek in aanraking te zijn gekomen en Nel Eelman zei dat haar vrijwilligerswerk voor ouderenomroep De Lichtboei en de Lokale Omroep daarin belangrijke factoren waren. Jaap Kreeft benadrukte dat hij een „echte Texelaar" was en ook zijn werk voor Rijkswaterstaat had hem genoopt zich meer te verdiepen in de politiek. Jur van der Wal vertelde na 14 keer verhuisd te zijn zijn vader was domi nee) zijn stek op Texel te hebben ge vonden. Naast interesse voor de lan delijke en internationale politiek was hij de laatste steeds meer gefascineerd door plaatselijke discussies. De 'minder serieuze' kandidaten van het CDA waren niet aanwezig om een toelichting te geven. Die kandidaten zijn Dick Lap, Gerrit de Wit en Jan Daalder uit De Koog). Het bestuur gaat met een adviescommissie een kandidatenlijst met volgorde opstellen. Die lijst krijgen de leden thuis gestuurd en dan kan men duidelijk maken of men het eens is met het bestuur De uitslag van die stemming wordt 7 de cember bekend gemaakt. De kans is groot dat Piet Zegers als wethouder en Ate Rienstra hoog op de lijst komen, mede omdat in het verkiezingspro gramma van het CDA is bepaald dat bestuurders veel tijd in het raadswerk moeten kunnen steken. Rienstra zit sinds enige tijd in de VUT. Programma De ledenvergadering besprak woensdagavond ook het concept verkiezingsprogramma van het CDA. Die discussie betrof vooral details in een behoudend program. De CDA- irels Belang bracht dinsdagavond een motie op de raadstafel die het llege moest activeren met Teso harde afspraken te maken over tariefs- erlaging, betere toegankelijkheid van de Molengat voor bejaarden en ehandicapten en de frequentie van de bootverbinding in de toekomst, et indienen van de motie gebeurde naar aanleiding van de discussie ver de bezwaarschriften tegen bestemmingsplan 't Horntje (zie artikel ver fietstunnel) maar het Texels Belang-voorstel vond geen weerklank de andere partijen. Integendeel. Met uitzondering van Gerbrand oster werd de motie door allen veroordeeld en betiteld als een „goed- ope verkiezingsstunt". eter Bakker van de PSP was beel- end in zijn kritiek op het gedrag an Texels Belang: „De verkie- ingsuien prikkelen nu tot krokodil- tranen. Texels Belang komt veel laat met kritiek op Teso". motie van Texels Belang luidde al- .-Jjs: ,,De gemeenteraad constateert voorstel van Texels Belang dat bij bestemmingsplanvoorbereiding ten of onvoldoende aandacht is steed aan de navolgende punten: de aquentie van de afvaarten, garantie itbreekt voor een uursdienst gedu nde het hele jaar; verlaging van de srtarieven zodra de boot als dubbel- ikker in gebruik wordt genomen; een ct itere toegankelijkheid voor bejaarden invaliden; goede aansluiting op het oenbaar vervoer, speciaal de -finverbindingen, gemeenteraad spreekt uit dat ge- oemde punten in een tussen de ge- eente, Teso en andere betrokken in- anties te sluiten convenant geregeld snen te worden en wel voor 1 janua- 1986". sop van der Meer zei geen behoefte hebben aan deze motie omdat het ken betreffen die alleen Teso aan- an. Dirk Terpstra zei verwonderd te over de „ommezwaai" van Texels ilang. „Wij hebben nooit steun ge- Ed in onze kritiek op het Teso-beleid. begrotingsvergadering heeft het ikt ook voorgesteld tarievenafspraken st te leggen in het convenant. Het wil daarover met Teso onder- ndelen maar van Van Asselt en zijn beraden kregen we toen geen Achterhaald Et was voor het Pakt echter niet de Zangrijkste reden om tegen de motie stemmen. „We zijn het er gedeelte- mee eens maar een groot gedeelte achterhaald." Volgens Terpstra hield Texels Belang zich doodstil, wat door Van Asselt werd bestreden. „Het was natuurlijk voor Terpstra en Bakker mijn raadsperi ode, maar Bert Weijdt heeft indertijd al om lagere boottarieven gevraagd. Dit is geen verkiezingsstunt." Gerbrand Poster merkte op dat Pakt en PSP niet voor de motie wilden stemmen omdat Texels Belang ermee voor de dag was gekomen. Datzelfde was volgens de VVD-er het geval met het goedkope bootkaartje van Cor Dros. „Het wordt dan een prestige kwestie want links mag eigenlijk niet meestemmen met Texels Belang." Terpstra: „Daar ga ik niet eens op in. Die motie klopt niet en moties die niet kloppen of achterhaald zijn moet een goed raadslid nooit ondersteunen." Naast de Texels Belang-fractie (uitge zonderd Schilling) stemde Gerbrand Poster voor de motie. wensen zijn mede behoudend omdat er anno 1985 niet zoveel geld meer te verdelen maar ook wilde het bestuur, en woensdagavond de 36 aanwezige leden, een algemeen programma zon der veel toegespitste voorbeelden. Geruime tijd werd gepraat over een publiekvriendelijker raadhuis met een „contactpersoon" die het publiek des gewenst wegwijs kan maken in het ge meentelijk apparaat. Het CDA bepaal de in haar programma ook dat de be lastingen in beginsel niet meer dan trendmatig verhoogd mogen worden. De term beginsel moet dienen om als dat nodig is toch extra belastingverho gingen door te voeren, onder het mot to: meer voorzieningen kosten meer belastinggeld. Op verzoek van de leden werd onder de noemer openbare orde de wens op genomen dat er beter toezicht moet komen op de zondagsrust. Kees Hin zei dat deze wens ook in het bestuur leefde. „Sommige boeren doen op zondagmorgen de gekste dingen", al dus Hin. Misbruik Leo van der Geest stelde voor bij de verhandeling over het openbaar basi sonderwijs aandacht te schenken aan onderwijsgevenden die hun politiek in de scholen brengen en daarvoor zelfs kinderen misbruiken". Van der Geest zei meegemaakt te hebben dat kinderen 's nachts gillend wakker wer den vanwege angsten die hun op school door onderwijzers waren aangepraat. „Je moet kinderen nog niet confronte ren met de problemen van grote men sen. Die confrontatie komt later wel", aldus Van der Geest die wel bena drukte voorstander te zijn van maat schappijleer ed op scholen, als dat maar zonder indoctrinatie gebeurt. Praktisch alle leden vonden niet dat het CDA verkiezingsprogramma aan dacht aan dit 'misbruik' moest schen ken. Kees Hin vertelde als onderwijs- bestuurder nooit iets van misbruik te hebben gemerkt en veel anderen had den dezelfde mening. Nel Eelman zei dat de wet verbiedt politiek in de ba sisschoolklas te brengen. „Dat ge beurt ook niet. Als het wel gebeurt moeten die problemen via medezeg genschapsraden en schoolbesturen worden aangepakt door de verontruste ouders". Tunnel Piet Zegers gebruikte de rondvraag van de ledenvergadering om kritiek te spui en over het CDA- tunnelbesluit van dinsdagavond. Zegers pleitte voor meer overleg met de CDA-fraktie. „Ik ben wethouder maar ook fraktielid. Ik heb heel vaak gevraagd om meer overleg met de fraktie en dan voor de collegevergade ringen, zodat ik fraktie-wensen daar aan de orde kan stellen". Zegers vond niet dat een kritische CDA-fraktie blin delings het collegebeleid moet volgen maar het fietstunnelbesluit had hem duidelijk teleurgesteld. „Door dergelijk stemgedrag wordt je als coalitiepartner ongeloofwaardig. In de raadscommissie werd tegen de tunnel gestemd en twee weken later stemt het CDA voor. Waar het geld De .serieuze" nieuwe raadskandidaten van het CDA. V.l.n. Nel Eelman en Jaap Kreeft. vandaan moet komen weten mijn frac tiegenoten echter ook niet. Ik ben erg geschrokken van deze- ommezwaai zonder overleg". Gelein Jansen legde daarop aan de wethouder uit waarom zijn partij de drie bezwaarschriften met pleidooien voor een tunnel gegrond had verklaard. Het CDA wil dat de provincie met geld over de brug komt en als dat niet lukt kan het plan opnieuw door de ge meenteraad worden beoordeeld. „We hebben gevraagd beide mogelijkheden, tunnel en fietspad, ir het bestem mingsplan te plaatsen. We hebben met dit besluit niet automatisch ge zegd dat het tunneltje er moet komen. Als de provincie niet betaalt moeten we deze zaak heroverwegen". Zegers zei blij te zijn met de stemver klaring van Jansen „maar ik had dat liever voor of tijdens de raadsvergade ring gehoord" Terug De wethouder betoogde dat een ge grond verklaring van een bezwaar schrift later niet terug gedraaid kan worden. Het verweer van Jansen is dat de bezwaarschriften naast de grootste wens, een tunnel, ook alter natieven noemen. Die alternatieven' zijn dus ook gegrond verklaard. Bij één door het CDA goedgekeurd bezwaar schrift, is dat niet het geval: het pro test van de dorpscommissie Den Hoorn. Daarin staat: „Het lijkt de dorpscom missie, ondanks de maatregelen die u met verkeerslichten wilt treffen een Jan van Asselt: last van verkiezingsuien? De bus naar het station zal bijvoor beeld weer vanaf de oude plaats (bij de rijwieldek-afrit) vertrekken. „Als Texels Belang de discussies en plan nen rond Teso echt had gevolgd, had ze dit geweten. Deze motie is mosterd na de maaltijd". Afdwingen Ate Rienstra had namens het CDA de zelfde mening en vond het voldoende dat het college tijdens de begrotings vergadering de toezegging heeft ge daan dat de raadswensen zullen wor den ingebracht in het convenant- overleg met Teso. Rienstra: „Daar zijn onderhandelingen voor nodig. Dat kan je nu niet exact gaan vastleggen. Jan van Asselt verdedigde zich met de opmerking dat Teso de raad een worst met voordelen heeft voorgehouden toen de dubbeldekker besteld moest worden. Van die voordelen had Van Asselt nog niets gemerkt. „Wij heb ben voor de dubbeldekker gestemd omdat we op die voordelen rekenden. Het Pakt was tegen de dubbeldekker en daarom konden we hun protesten niet steunen." Terpstra interrumpeerde met de opmerking dat Texels Belang „juist als voorstemmer" eisen aan Teso had kunnen stellen. „Jullie zaten in een onderhandelingspositie en had den veel eerder aan de bel moeten trekken. Die lagere tarieven hadden jul lie toen moeten afdwingen, omdat jul lie voor wilden stemmen". „Diverse Texelaars liggen met het gasbedrijf in de knoop over beta lingen van hun rekeningen. Het gasbedrijf dreigt heel snel met af sluiting en legt meteen boetes op. Dat zit ons niet lekker", aldus Dirk Terpstra van het Pakt in de rond vraag van de raadsvergadering. Terpstra vroeg het college een ein de te maken aan de dreigementen van het gasbedrijf. Terpstra zei persoonlijk ook in de clinch te hebben gelegen met het gas bedrijf over betaling van zijn rekenin gen. „Ik heb de indruk dat de admi nistratie van het bedrijf goed in de war is, maar dat laten ze niet merken." De Pakt-man veronderstelde dat in veel gevallen sprake is van verwarring we gens het naar voren schuiven van de aanslagperiode. „Sommige mensen weten niet of ze een extra aanslag aan het afbetalen zijn of hun gewone maandelijke lasten, maar het gasbedrijf toont weinig mededogen". Niet tijdig betalen wordt dan in regel gestraft met tien gulden boete, maar ook brieven met het dreigement afslui ten van de gasmeter waren al rond gestuurd. Terpstra vond dat pas een gasafsluiting mag worden uitgevoerd na goedkeuring van het gemeente bestuur en het boetesysteem vond hij in de huidige overgangsfase onzinnig. „Boetes mogen ze pas weer opleggen als hun jaarrekening van 1986 is vastgesteld." Schilling zei over deze problemen con tact te zullen opnemen met het gasbedrijf. Bouterse Terpstra uitte ook kritiek op het Para centrum Texel dat deze maand spring- demonstraties geeft in Suriname. „Ze gaan springen voor een regime dat zijn tienjarig bestaan viert. Ik vind dat er nstig te betreuren. Deze „Texelpromo- tor van het jaar", zoals hij vorig jaar werd onderscheiden, maakt hiermee een slechte beurt". Terpstra vroeg het college zijn grieven over te brengen aan Bob Rienks, maar dat vond Schilling te ver gaan. „leder een is vrij te doen wat hij wil, daar moet het gemeentebestuur zich niet mee bemoeien". Persoonlijk zei Schil ling ook moeite te hebben met de Suriname-demonstraties. „Ik heb voor mezelf gedacht: dat zou ik nooit doen. Ik keur het af." Terpstra maakte gemeentewerken en de betrokken aannemer complimenten voor de uitvoering van de riolerings werken in het centrum van Den Burg. „Ze werken snel en met een minimum aan overlast." Schoolhoofd Ruud Nooy werd met algemene stem men benoemd tot directeur van de ba sisschool in De Waal en ook trok de gemeenteraad 20 mille uit voor een onderzoek om te komen tot rationeel onderhoud van gemeentelijke gebouwen. Diverse partijen drongen aan op snelle verkoop van de gemeentelijke panden waar de gemeente verder geen plan nen mee heeft. Wethouder Klaas Ba- rendregt antwoordde dat dat in regel al gebeurt, op een geschikt moment. Ook deze huizen moeten echter onder houden worden. Tegen de subsidie stemde alleen Gerbrand Poster. De zon komt 21 november op om 8.10 uur en gaat onder om 16.40 uur. 19 nov. E.K.; 27 nov. V.M. Doodtij: 21 nov.; springtij: 19 nov. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 15 nov. 10.23 en 22.36 Zaterdag 16 nov. 10.51 en 22.58 Zondag 17 nov. 10.49 en 23.23 Maandag 18 nov. 10.56 en Dinsdag 19 nov. 0.18 en 11.49 Woensdag 20 nov. 1.40 en 13.22 Donderdag 21 nov. 3.04 en 15.03 Vrijdag 22 nov. 4.14 en 16.25 Zaterdag 29 nov. 5.07 en 17.29 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Piet Brouwer, Jur van der Wal, veiliger oplossing om een tunnel aan te leggen". Jansen zei het niet juist te vinden dat het CDA straks de schuld van mogelij ke brokken krijgt. „Die acht stemmen kwamen met links en die ene stem van Poster toevallig op acht, maar nu hebben wij het gedaan". Kees Hin sloot de ledenvergadering af met de wens dat het geen vast ge bruik wordt dat fraktie en wethouder na de „officiële raadsvergadering nog een raadsvergadering houden om de standpunten duidelijk te maken". De 78 videobanden die de Licht boei aan de gemeente Texel wilde verkopen voor f2730— gaan het gemeente-archief voorbij. Enige tijd geleden zijn de banden ver kocht aan vrijwilligers van de ou derenomroep, omdat de gemeente niets van zich had laten horen, na dat de Lichtboei het overname aanbod had gedaan. Vorige week meldde het college dat de gemeente de banden zou moeten ko pen. Een voorstel daartoe staat op de agenda van de raadscommissie wel zijnsbeleid die donderdagavond verga dert. Naar aanleiding van het krante- bericht van vorige week moest de Lichtboei echter aan de gemeente meedelen dat de banden met histori sche gebeurtenissen aan medewerkers waren verkocht en mogelijk voor een groot deel zijn gewist. Half jaar Ruim een half jaar geleden werden de banden aangeboden aan de gemeente maar op dat aanbod kwam geen enke Ie reactie. Daaruit concludeerde het Lichtboei-bestuur dat de gemeente geen interesse had en men was dan ook verbaasd dat het voorstel tot aan koop recent door het college is geno men, zonder nader overleg met de ouderenomroep. Na sluiting van de voedselwinkel De Vlier hebben een aantal Vlier klanten een zogenaamde konsu mentenkring gestart om de aan voer en verkoop van biologische produkten te waarborgen. De konsumentenkring maakt geen winst. Het betreft een distributie systeem waarbij een groot aantal bio logische produkten vooraf besteld kun nen worden, waarna ze door de kring worden ingekocht en een week later zijn af te halen. Het bestellen via de bestellijsten is ie dere vrijdagmiddag van 13.30 tot 18.0C uur mogelijk in het tijdelijke onderko men van de konsumentenkring, de vertrouwde Vlier in de Waalderstraat. Op vrijdagmiddag kunnen ook de week daarvoor bestelde produkten worden afgehaald in De Vlier. Voor meer informatie kan men ook op dit adres terecht. De konsumentenkring kan slechts tijdelijk over De Vlier be schikken en is naarstig op zoek naar een kleine huurruimte voor distributie van haar produkten. Wie een geschik te ruimte weet kan daarover contact opnemen met Anneke Berghuis, tel. 02226-625.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7